Çocuk Hastalıkları ve Tedavileri

Doğumsal (Konjenital) Kulak Bozuklukları Belirtileri ve Tedavisi

Konjenital kulak anomalileri dış, orta ve iç kulağın doğumdan itibaren bozukluklannı içermektedir. Bu sorunlar doğumdan önce ya da doğum sırasında oluşabilir.

Konjenital (doğumsal) kulak anomalilikleri neden olur?

Konjenital kulak anomalileri dış, orta ve iç kulağın doğumdan itibaren bozukluklannı içermektedir. Bu sorunlar doğumdan önce ya da doğum sırasında oluşabilir. Yenidoğanın kulaklarının hem işlevi hem de görünümü etkilenmiş olabilir.

Kulağın dış kısmı kulak zarına uzanan bir tüp ya da kanaldan oluşmaktadır. Kulak zarı ses dalgaları çarptığında titreşen bir yapıdır. Orta kulakta yer alan üç kemikçik ses dalgalarını iç kulakta yer alan bir başka ince zar yapısına aktarmaktadır. İç kulaktaki yapılar titreşimleri elektrik akımına dönüştürmekte ve bu ileti beyne aktarılmaktadır. Fetüsün iç kulak yapıları 9 aylık dönemin ilk yarısında gelişmekteyken orta ve dış kulak yapılarının gelişmesi doğum sırasında henüz tamamlanmamıştır.

Konjenital doğum anomalileri, kulakların kepçe şeklinde olmasından bebeğin işitmesini engelleyecek düzeyde iç kulak sorunları bulunmasına kadar değişkenlik gösterir. Kulak yapılarının hasarlanması genetik bozukluklardan kaynaklanabileceği gibi doğum sırasında olan hasarlardan dolayı da görülebilir. Annenin hamilelikte geçirdiği enfeksiyonlar, radyasyon, alkol ve diğer maddeler, antibiyotikler de doğum öncesi hasar oluşturabilecek etkenlerdendir.

Çocuklarda doğumsal kulak anomalilikleri belirtileri

Doğumsal kulak anomalilikleri belirtileri ve bulgularında, dış kulak anomalileri arasında kepçe şeklindeki kulaklar ya da aşırı küçük veya düşük kulaklar görülebilir. Bazı nadir durumlarda çocuklarda dış kulak bulunmayabilir. Dış kulak yolunun aşırı dar olması, kanalın hiç gelişmemiş olması ya da kulak kepçesinin aşırı geniş olması da diğer şekil bozuklukları arasındadır. Kulak kanalının ya da orta ve iç kulağın yapısal bozuklukları kısmi ya da total işitme kaybına neden olabilir. İşitme kaybının ilk belirtisi bebeğin sesinize ya da diğer seslere başını ya da gözlerini döndürerek yanıt vermemesidir. İşitme kaybı olan bebek beklenen zamanda babıldama seslerini çıkaramaz.

Çocuklarda doğumsal kulak anomalilerinin teşhisi

Doğumsal kulak bozukluğunda teşhis genellikle fizik muayene sırasında dış kulak anomalileri fark edilebilir. Çocuğun kulak şekli anormal ise ya da çocuk işitme kaybı belirtileri sergiliyor ise doktora danışmak gerekir. Bu gibi bir durumda çocuğun doktoru, aileyi kulak-burun-boğaz uzmanına sevk edebilir.  KBB uzmanı değişik araçlar ile çocuğun kulaklarını muayene eder ve işitme testleri yapılmasını ister. 

Çocuklarda doğumsal kulak anomalileri tedavisi

Doğumsal kulak bozuklukları tedavisinde öncelikle kulak-burun-boğaz uzmanı çocuğun işitme kaybının ya da kulak anomalisinin nedenlerini araştırarak en uygun tedavi yöntemini bulmaya çalışır. İç kulaktaki yapısal anomaliler genelde tedavi edilemez. Dış kulağın şekil bozuklukları ise kozmetik cerrahi ile giderilebilir. Eğer çocukta işitme kaybı var ise işitme aygıtı ya da koklear implant gerekebilir. Ayrıca konuşma terapisi ve özel eğitim gerekli olabilir. İşitme sorunları ne kadar erken dönemde tedavi edilir ise dil gelişimi ve okul alanındaki olası sorunların önlemi o kadar erken alınmış olur.

Kulak hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları 

  1. Kulak enfeksiyonları nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  2. Kulakta sıvı toplanması nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  3. Kulak tıkacı hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  4. Kulak tıkanıklığı (işitme kaybı) neden olur
  5. Kulak çınlaması nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git