Hamilelik ve Doğum

Doğumdan Sonra Vücut Eski Haline Nasıl Döner?

Doğumdan sonra her gün yapılacak hafif egzersizler ile doğumdan üç ay sonra eski formunuza girebilirsiniz. Doğum sonrası karın kaslarının eski sıkılığına dönmesi biraz daha fazla zaman alabilir.

Doğumdan sonra forma dönme yolları

Doğumdan sonra her gün yapılacak hafif egzersizler ile doğumdan üç ay sonra eski formunuza girebilirsiniz. Doğum sonrası karın kaslarının eski sıkılığına dönmesi biraz daha fazla zaman alabilir. Başlangıçta acele etmemeli, hareketleri yavaş yavaş arttırmalısınız. Ağrı ve yorgunluk duyduğunuz anda hareketi bırakmalısınız. Doğumdan sonra en iyisi azar azar ama sık sık egzersiz yapmaktır.

Doğumdan sonra ilk hafta hangi egersizler yapılır?

Gebelikte gerilen, belki de zayıflamış olan pelvis ve karın kaslarınızı doğumdan sonraki ilk günden başlayarak güçlendirebilirsiniz. Sezaryen ile doğum yapmışsanız pelvis taban egzersizlerini ve ayak pedalı egzersizlerini yapabirsiniz.

 1. Pelvis taban egzersizleri hafifçe sıkma ve kaldırma egzersizlerini her gün olabildiğince sık yapın. Bunları, ikinci haftanın egzersizlerine geçmeden yapmış olmanız gerekir. Pelvis tabanının gerginleşmesi ile istemsiz idrar kaçırma sorunu ortadan kalkar, doğum sırasında atılmış dikişleriniz daha kolay iyileşir.
 2. Doğumdan sonra ilk günlerden itibaren başlayarak ayak pedalı egzersizleri ile ayak bileğinizi öne ve arkaya doğru bükmeniz şişmelere iyi gelir, dolaşımı arttırır. Her saat başı ayak pedalı egzersizlerini yapabilirsiniz.
 3. Doğumdan sonrası karın kaslarını güçlendirici egzersizleri ilk günlerde başlayarak yapabilirsiniz. Soluk alırken karnınızı içeri çekin, birkaç saniye öyle tutun, sonra bırakın. Karın egzersizlerini doğumdan sonra sık sık yapın.

  Doğum sonrası ayak pedalı egzersizi

  Doğum sonrası ayak pedalı egzersizi

Doğumdan 5 gün sonra hangi egzersizler yapılır?

Doğumdan sonra beşinci günden başlayarak kendinizi iyi hissediyorsanız şu egzersizi de günde iki kez uygulayabilirsiniz.

 1. Başınızı ve omuzlarınızı iki yastıkla destekleyerek uzanın, dizlerinizi büküp bacaklarınızı hafifçe ayırın, kollarınızı karnınızın üzerinde kavuşturun.
 2. Başınızı ve omuzlarınızı kaldırın. Bunu yaparken soluğunuzu verip avuçlarınız ile karnınızın iki yanına hafifçe basın, bir iki saniye bu durumda kalıp soluk alın ve gevşeyin, bunu üç kez tekrarlayın.

Fakat sezaryenli iseniz ilk iki haftada karın kaslarını çalıştıran egzersizlere hazır olamazsınız; sezaryen doğum yapmışsanız bu tür hareketlerden kaçınmanız gerekir. Sezaryen doğum sonrası karın güçlendirici egzersizleri yapmadan önce doktorunuza danışın. Ayrıca karın güçlendirici egzersizleri yaparken ağrı duyduğunuz anda hareketi hemen bırakmalısınız.

Doğum sonrası karın güçlendirici egzersizler

Doğum sonrası karın güçlendirici egzersizler

Doğumdan bir hafta sonra hangi egzersizler yapılır?

Doğumdan bir hafta sonra aşağıdaki egzersizleri her gün yapmalı ve en az üç ay sürdürmelisiniz. Her hareketi yapabildiğiniz kadar tekrarlayabilirsiniz. Önce kıvrılma hareketi ile başlayın, bunu kolayca yapabildiğinizde diğer hareketlere geçebilirsiniz. Diğer egzersizler size zor gelir ise kıvrılma hareketine birkaç gün daha devam edin. Bu egzersizleri düzenli  yapmanız pelvis tabanmın forma girmesine yardımcı olur.

 1. Aşağı kıvrılma hareketini yaparken dizleriniz bükülü ve bacaklarınız hafifçe ayrık durumda oturun. Kollarınızı önünüzde kavuşturun.
  Kalçanızı hafifçe öne doğru iterek nefes verin.
 2. Daha sonra karın kaslarının gerildiğini hissedinceye dek geriye doğru yaslanın. Normal soluk alıp vererek bu durumda kalabileceğiniz kadar kendinizi tutun. Sonra soluk alın ve dik oturuşa dönün.
 3. Doğumdan iki hafta sonra yana doğru dönme hareketlerini yaparken kollarınız iki yanınızda olacak biçimde sırtüstü uzanın, avuçlarmız bacaklarınıza değmelidir.
 4. Hafifçe başınızı kaldırın, vücudunuzu sola doğru döndürerek sol elinizi bacağınızın aşağılarına kaydırın. Sırtüstü yatarak bir süre dinlenin. Hareketi sağa dönerek tekrarlayın. Hareket kolaylaştıkça sırtüstü konuma dönmeden önce her iki tarafa doğru dönme hareketini birkaç kez uygulayın.
 5. Doğumdan iki hafta sonra dizleriniz bükük, ayaklarınız hafifçe ayrık biçimde sırtüstü dümdüz uzanın. Ellerinizi kasıklarınıza koyun.
 6. Soluk verip omuzlarınızı ve başınızı kaldırın, bunu yaparken elleriniz ile dizlerinize dokunmak için öne doğru kıvrılın, ilk denemede bunu başaramazsanız üzülmeyin, zamanla başaracaksnız, daha sonra soluk alıp rahatlayın.
 7. Üstteki hareketler kolay gelir ise kendinizi daha yavaş doğrultup bu konumda daha uzun süre kalmayı deneyin.
 8. Başınızı ve omuzlarınızı kaldırırken ellerinizi göğsünüzde tutmaya çalışın.
 9. Doğrulurken ellerinizi başınızın arkasında kenetli tutmayı deneyin.

  Doğum sonrası egzersizler

  Doğum sonrası egzersizler

Doğumdan sonra vücut kaç ay sonra eski haline döner?

Doğumdan üç ay sonra pelvis kasları yeniden güçlenmiş olmalıdır. Pelvis kaslarının güçlenip güçlenmediğini ip atlayarak kontrol edebilirsiniz. Zıplarken idrar kaçırma oluyor ise güçlendirici egzersizleri bir ay daha devam etmeniz gerekir. Doğumdan dört ay sonra da idrar kaçırma devam ediyor ise doktorunuza danışmanız gerekir.

Doğumdan altı ay sonrasına kadar vücudunuz bütünüyle eski haline dönmez. Ancak altıncı haftadaki kontrole gittiğinizde normale dönmeye başlamıştır. Rahim gebelik öncesi büyüklüğüne döner, adet görmeye başlarsınız. Doğum sonrası düzenli egzersiz yapmışsanız kaslarınız yeterince güçlenecek ve eski formunuza kavuşacaksınız.

Doğum sonrası ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Doğum sonrası için faydalı bilgiler
 2. Doğumdan sonra normal yaşama dönüş ve önemli bilgiler
 3. Doğum sonrası saç dökülmesi neden olur
 4. Doğum ve doğumu kolaylaştırmak için faydalı bilgiler
 5. Doğuma hazırlık kursu nedir
 6. Emzirme dönemi beslenme nasıl olmalı

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git