Hamilelik ve Doğum

Doğumdan Sonra Normal Yaşama Dönüş ve Önemli Bilgiler

Doğumdan sonraki ilk hafta içinde fırsat buldukça uyuyun. Boş zamanlarınızı gebelik sırasında yapamadığınız işleri yapıp yetiştirme amacı ile yorularak geçirmeyin.

Doğumdan sonra günlük yaşamın başlaması

Doğumdan sonraki ilk hafta içinde fırsat buldukça uyuyun. Boş zamanlarınızı gebelik sırasında yapamadığınız işleri yapıp yetiştirme amacı ile yorularak geçirmeyin. Doğum sonrası annenin en çok uğraşması gereken bebeğidir. Doğum sonrası gerek duyulan konularda aile hekinliğinde bulunan hemşirelerden yardım isteyebilirsiniz. Doğumdan sonra vücudunuza baktığınızda şaşırabilirsiniz. Karnınız küçülmüştür, memeleriniz kocaman, bacaklarnız ise kaim gelebilir. Doğumdan sonraki ilk günlerde hafif egzersizlere başlayıp bunları yavaş yavaş arttırırsanız vücudunuz doğum öncesi formuna daha kolay döner.

Doğumdan sonra ağrı olur mu?

Doğumdan sonra ilk günlerde ağrılar olabilir.

 1. Ağrılar hakkında doktorunuza danışabilirsiniz.
 2. Özellikle emzirirken karnınızda kasıklara vuran ağrılar olabilir. Bunun nedeni, memeden uyarılan refleks ile, rahmin eski haline dönmek için yaptığı kasılmalardır. Emzirme sırasında olan ağrılar vücudun normale dönmekte olduğunu gösterir.
 3. Bu ağrılar günlerce sürebilir.
 4. Doğum sonrası emzirirken kasıklara va karnınıza vuran ağrılar için bazı önlemler alabilirsiniz.
 5. Örneğin kasılmalar çok şiddetli ise doktorunuzun önerdiği hafif bir ağrı kesici alabilirsiniz.

Doğumdan sonra sık idrara çıkma neden olur?

 1. Gebelikte toplanan fazla suyu atmak için doğum sonrası ilk günlerde sık idrara çıkma normaldir.
 2. Doğum sonrası başlangıçta idrar yapmada zorluk çekebilirsiniz, ancak doğumdan hemen sonra idrarınızı yapmaya çalışmalısınız.
 3. Doğumdan sonra idrarınızın gelmesi için kalkıp dolaşın.
 4. Doğum sonrası hemen idrar yapmak için ılık suda oturun, idrar steril olduğundan idrarınızı suya bırakabilirsiniz. Daha sonra yıkanın.
 5. Doğum sonrası dikişleriniz var ise buradaki batma hissini gidermek için idrar yaparken dikişlerin üzerine ılık su dökmek faydalı olur.

Doğumdan sonra kanama neden olur?

Doğumdan iki ile altı hafta süresince vajinal kanama olabilir. Bebeğinizi emziriyorsanız kanama daha çabuk sona erer. Başlangıçta kanama açık renkli ve fazladır; ancak kanama gittikçe azalarak rengi koyulaşır. İlk adet kanamasına kadar kanama devam edebilir. Doğum sonrası kanamalar için hijyenik kadın bağı kullanabilirsiniz. Hastalık etkenleri taşıma olasılığından dolayı doğum sonrası kanamalar için vajinaya yerleştirilen tamponlar önerilmez.

Doğumdan sonra kabızlık olur mu?

Doğumdan sonra bir iki gün tuvalete çıkmakta zorlanabilirsiniz. Doğum sonrası kabız olmamak için uygulanabilecek bazı yöntemler yarar sağlayacaktır.

 1. Doğumdan sonra ne kadar erken ayağa kalkıp yürürseniz bağırsak hareketleri de o kadar çabuk başlar.
 2. Doğum sonrası kabız olmamak için bol su içip lifli besinler yemeye özen göstermek gerekir.
 3. Doğum sonrası büyük abdest yapma isteği geldiğinde hiç beklemeyin, ancak tuvalette kendinizi zorlamaym, ıkınmaym.
 4. Doğumdan sonra tuvaletinizi yaparken dikişlerinizin açılma olasılığı çok düşüktür. Üzerine temiz bir kadın bağı bastırabilirsiniz.

Doğumdan sonra dikişler ağrı yapar mı?

Doğum sırasında atılan dikişler ilk günlerde ağrı yapabilir. Çoğu dikiş bir hafta içinde erir, dışta kalanlar düşebilir. Doğumda atılan dikişler için şu önerilere uymanız faydalı olur.

 1. Doğum sonrası iyileşmeyi hızlandırmak için doğumdan hemen sonra pelvis kaslarını çalıştırıcı egzersizleri uygulamalısınız.
 2. Doğum sonrası ılık su içinde oturarak dikişleri temiz tutun. Yıkadıktan sonra iyice kurulanın. Bu amaçla ılık hava üfleyen saç kurutucusu kullanabilirsiniz.
 3. Doğum sonrası dikiş alanına buz torbası koyarak acıyı dindirebilirsiniz.

Doğumdan sonra bunalım neden olur?

Birçok kadın doğumdan sonra kendini kötü hisseder. Bunun bir nedeni hormon düzeylerinde birdenbire ortaya çıkan değişiklikler, diğer nedeni ise doğum olayının verdiği yorgunluktur. Bu durum genellikle kısa sürede atlatılır, ancak doğumdan sonra dört hafta geçmesine rağmen kendinizi bunalımda hissediyorsanız bir pisikiyatri uzmanına baş vurmak gerekebilir. Olumlu düşünmek ve bir bebeğe sahip olmanın verdiği hazzı konsantre olmak doğumun getirdiği sıkıntıları atlatmada yardımcı olur.

Doğumdan sonra altıncı hafta kontrolü nedir?

Doğumdan sonra hastaneden ayrılırken sizi altı hafta sonra kontrole gelmenizi söyleyebilirler. Altıncı hafta kontrolü annenin olası kaygılarını danışması için de iyi bir fırsattır.

 1. Doğumdan sonra altıncı hafta kontrolünde tansiyonunuz ve kilonuz ölçülür, idrar tahlili yapılır.
 2. Doğumdan sonra altıncı hafta kontrolünde memeleriniz ve karnmız muayene edilir. dikişleriniz var ise dikişlerinizin iyileşip iyileşmediğine bakılır.
 3. Doğum sonrası altıncı hafta kontrolünde vajinal muayene gerekebilir.
 4. Doğum sonrası altıncı hafta kontrolünde doktorunuza doğum kontrol yöntemi seçimi konusunda danışmanız önemlidir.

Doğumdan sonra adet kanaması ne zaman başlar?

Doğumdan sonraki ilk adet normalden daha fazla ve uzun olabilir. Ne zaman adet göreceğiniz ise bebeği nasıl beslediğinize bağlıdır. Doğum sonrası ilk adet görmeye başlama genellikle bebek 40 günlük olduktan sonra veya bundan 1 ay sonra başlar. Emziren annelerde bazen ve bazı annelerde ilk adet bebek emdiği sürece gelmeyebilir. Bebeğinizi mama ile besliyorsanız ilk adet dördüncü ile altıncı hafta arasında görülür.

Doğumdan sonra cinsel yaşam ne zaman başlar?

Doğumdan sonra cinsel ilişkinin başlaması için en iyi zaman ikinizin de hazır olduğu zamandır. Ağrılardan dolayı cinsel yaşamınızı bir süre erteleyebilir ya da kendinizi hazır hissediyorsanız hemen tekrar başlayabilirsiniz; doğum sonrası cinsel yaşamın başlaması tamamen sizin sağlılığınıza ve psikolojinize bağlıdır. Yeniden cinsel yaşama döndüğünüzde yavaş davranmalı, olabildiğince gevşemelisiniz. Doğum sonrası vajina normalden daha kuru olabileceği için vajinayı kayganlaştırıcı krem kullanmak gerekebilir.

Doğumdan sonra bebek emerken doğum kontrolü gerekir mi?

Doğumdan sonra adet dönemleriniz henüz başlamamış olsa da doğum kontrolü gereklidir. Emzirmek anneyi gebelikten korumaz. Doğum kontrol yöntemini doktorun önerilerine göre seçebilirsiniz. Hap ile korunmak istiyorsanız emzirdiğinizi doktorunuza bildirmelisiniz. Rahim içi araç (spiral) taktırmak istiyorsanız hastaneye ya da Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Merkezi’ne başvurarak rahim içi araç (spiral) taktırabilirsiniz.

Doğum sonrası ile ilgili benzer sağlık yazıları

Doğum sonrası (postpartum) depresyon nedir

Doğum sonrası dönem için faydalı bilgiler

Doğum sonrası saç dökülmesi neden olur

Doğum ve doğumu kolaylaştırmak için faydalı bilgiler

Emzirme dönemi ve emzirme döneminde beslenme 

Hamilelikte cinsel ilişki nasıl olmalı

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git