Hamilelik ve Doğum

Doğuma Hazırlık Kursu Nedir?

Doğum öncesi kurslarda, anne ve baba adaylarını doğuma bilinçli bir biçimde hazırlamak, bebeğin sağlıklı gelişimi konusunda bilgilendirmek amacı ile gelişmiş ülkelerde, eskiden beri hizmet verilmektedir.

Hamilelik kurslarında neler öğretilir?

Doğum öncesi kurslarda, anne ve baba adaylarını doğuma bilinçli bir biçimde hazırlamak, bebeğin sağlıklı gelişimi konusunda bilgilendirmek amacı ile gelişmiş ülkelerde, eskiden beri hizmet verilmektedir. Böylesi gebe eğitim ve egzersiz merkezleri, son yıllarda Türkiye’de de yaygınlaşmaya başlamıştır.

Doğum öncesi kurslarda gebelere, sancıların kontrol altına alınabileceği kolay bir doğum için solunum ve kas kontrolü konularında bilgiler verilir ve egzersiz yaptırılır. Birçok anne adayında görülen doğum korkusunu engelleyebilmek için hazırlayıcı eğitim de verilir. Kurslara, genellikle anne ve baba adayları birlikte katılırlar. Hamile kadınların eşlerinin, karısının gebelikte karşılaşabilecekleri sorunları anlamaları, ona gebeliğinde, doğumda, bebek doğduktan sonra nasıl yardım edebileceklerini öğrenmeleri ve kendilerini babalığa hazırlayabilmeleri için erkeklerin de bu kurslardan yarar gördükleri bir gerçektir.

Çevrenizde var ise size ve eşinize en uygun gelen doğum öncesi kurslara katılmayı düşünmek mantıklı olur. Bu kurslarda özellikle sağlıklı beslenme gibi dersler yararlı olabilir. Doğuma hazırlık dersleri genellikle doğumdan 8-10 hafta önce başlar. Doğum öncesi egzersiz kurslarına ise gebeliğiniz süresince devam edebilirsiniz.

Hamilelik kursları

Hamilelik kursları

Hamilelik kursları Türkiye’de nerelerde verilir?

Doğum öncesi kurslar Türkiye’de doğumevlerinde, hastanelerin doğum kliniklerinde ve ülke düzeyinde yaygın olarak açılmış bulunan ana çocuk sağlığı ve aile planlaması merkezlerinde ve özel kurs merkezlerinde doğum öncesi kurslar verilmektedir. Bu tür kurslarda hem hamilelik hemde bebek bakımı ile ilgili pek çok yararlı bilgiler vardır. Bazı özel kurs merkezlerinde bu eğitimler daha fazla çeşitlendirilerek hamilelik yogası, hamilelik dansı, nefes egzersizleri, doğum koçluğu ve bebek masajı gibi eğitimler şeklinde de verilmektedir.

Hamilelik ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Hamilelik nasıl planlanır
  2. Hamilelik nasıl başlar
  3. Hamilelik döneminde hangi egzersizler yapılmalı
  4. Hamilelik dönemi için önemli bilgiler
  5. Doğum sonrası dönem için önemli bilgiler

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git