D

Doğum Sonrası Saç Dökülmesi Nedenleri (Postpartum Hair Loss)

Kadınlarda doğumdan sonra saç dökülmesi meydana gelebilir.

Kadınlarda doğumdan sonra saç dökülmesi meydana gelebilir. Fakat doğum sonrası saç dökülmesi kalıcı bir saç dökülmesi değildir. Saç derisinde normal olarak 100 bin saç teli büyür ve her gün bu saçın yaklaşık 50 ile 100 teli dökülür. Hamilelik döneminde hormon seviyesindeki artış nedeniyle saçlar normalden fazla uzar. Doğum yaptıktan sonra hormon seviyeleri normale döner ve doğumdan 2-3 ay sonra 3-6 ay sürebilen ve bazı kadınlarda fazla miktarda olabilen saç dökülmesi başlar. Saçların tekrar çıkması ve büyümesi, dökülme başladıktan sonra 3-6 arasında normale döner.

Doğum sonrası saç dökülmesi ne zaman başlar ve neden olur?

Bir çok kadında hamilelik sonrası saç dökülmesi başlar. Hamilelik sırasında artış gösteren hormonlar deride ve vücudun diğer dokularında değişikliklere neden olur. Artan hormonlar saçın, yaşam döngüsünde büyüme aşamasına girmesini sağlar. Kadınların pek çoğunda hamilelik döneminde saçlarda gürleşme olur.

Doğum sonrası saç tellerinin büyümesi durur ve 2-3 ay süren dinlenme aşamasına girer. Saçın dinlenme aşaması sona erdiğinde (2. – 3. aylarda) saçlar tekrar büyümeye başlar ve eski saçlar dökülür. Doğumdan sonra dökülen saç miktarı her kadında farklılık gösterirken, bazı kadınlarda daha çok, bazı kadınlarda da daha az saç dökülür. Saç dökülmesinde kalıtsal bir yatkınlık söz konusu ise bu kadınların saçı daha fazla dökülebilir. Doğum sonrası 2. ve 3. aylarda görülen saç dökülmesinden sonra, saçlar yeniden çıkmaya başlar ve 6 ay gibi bir sürede genellikle eski haline geri döner. Fakat doğumdan 6 ay sonra saç dökülmesi devam eder ve gereğinden fazla dökülme söz konusu ise, bu durumun dermatoloji uzmanı tarafından, gerekirse endokrinoloji uzmanı tarafından değerlendirilmesi gerekir.

Doğum sonrası dönemde saç dökülmesi için öneriler

Doğum sonrası saç dökülmesi için genellikle bir tedavi uygulanmaz. Çünkü bu durum hormonal dengenin bozulmasından kaynaklanan geçici bir durumdur. Doğum sonrası saç dökülmesi saçlara çok fazla zarar vermez. Bazı kadınlarda hamileliğin ardından saç dökülmesi görülür ve normal bir durumdur.

  • Saçları tararken aşırı fırçalama, maşa kullanma, saçları kurutma makinesine çok fazla maruz bırakma, saçları sıcak su ile yıkama, perma yaptırma, saç boyama gibi faktörler saç dökülmesini tetikler, bu nedenle bu tetikleyici faktörlerden kaçınmak fayda sağlayacaktır.
  • Vitamin kullanmanın, saçları özel şampuanlar ile yıkamanın bu tip saç dökülmesine çok fazla bir yararı olmaz.
  • Doğum sonrası sağlıklı saçların olması için beslenme şekli de önemlidir, bu nedenle beslenme şeklinizin gözden geçirilmesi önemlidir. Doğum sonrası da, gebelikte olduğu gibi yeterli beslenmeye ihtiyaç vardır.

Gebelik sonrası fazla miktarda saç kaybının olması, tekrar hamile kaldığınızda da aynı şekilde saç kaybı olacağı anlamına gelmez. Çünkü vücudunuzun her gebeliğe verdiği tepki farklı olabilir.

Saç dökülmesi ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Hamilelikte saç dökülmesi nedenleri
  2. Saç dökülmesi nedir
  3. Çocuklarda saç dökülmesi
  4. Bebeklerde saç dökülmesi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git