Saç Bakımı, Saç Hastalıkları ve Tedavileri

Doğum Sonrası Saç Dökülmesi Nedenleri (Postpartum Hair Loss)

Doğumdan sonra saç dökülmesi normal midir?Kadınlarda doğumdan sonra saç dökülmesi meydana gelebilir. Fakat doğum sonrası saç dökülmesi kalıcı bir saç dökülmesi değildir. Saç derisinde normal olarak 100 bin saç teli büyür ve her gün bu saçın yaklaşık 50 ile yüz teli dökülür. Hamilelik döneminde hormon seviyesinde gelişen artış nedeni ile saçlar normalden fazla uzar. Doğum yaptıktan sonra hormon seviyeleri normale döner ve iki üç ay sonra, 3-6 ay süresince çok fazla saç dökülmesi meydana gelebilir. Saçların büyümesi, dökülmeye başladıktan sonra 3-6 arasında normale döner.

Doğumdan sonra saç dökülmesi normal midir?

Kadınlarda doğumdan sonra saç dökülmesi meydana gelebilir. Fakat doğum sonrası saç dökülmesi kalıcı bir saç dökülmesi değildir. Saç derisinde normal olarak 100 bin saç teli büyür ve her gün bu saçın yaklaşık 50 ile yüz teli dökülür. Hamilelik döneminde hormon seviyesinde gelişen artış nedeni ile saçlar normalden fazla uzar. Doğum yaptıktan sonra hormon seviyeleri normale döner ve iki üç ay sonra, 3-6 ay süresince çok fazla saç dökülmesi meydana gelebilir. Saçların büyümesi, dökülmeye başladıktan sonra 3-6 arasında normale döner.

Doğum sonrası saç dökülmesinin nedeni nedir?

Bir çok kadında hamilelik sonrası saç dökülmesi başlar. Hamilelik sırasında artış gösteren hormonlar deride ve vücudun diğer dokularında değişikliklere neden olur. Artan hormonlar saçın, yaşam döngüsünde büyüme aşamasına girmesini sağlar. Kadınların genelinde hamilelik döneminde saçlarda gürleşme görülür.

Doğum sonrası, saç tellerinin büyümesi durur ve 2-3 ay süren dinlenme aşamasına girer. Saçın dinlenme aşaması sona erdiğinde saçlar tekrar büyümeye başlar ve eski saçlar dökülür. Doğumdan sonra dökülen saç miktarı her kadında farklılık gösterdiği gibi, bazı kadınlarda daha çok, bazı kadınlarda da daha az dökülür. Saç dökülmesinde kalıtsal bir yatkınlık söz konusu ise bu kadınlarda daha fazla saç dökülür. Doğum sonrası 2-3 ay süren saç dökülmesinden sonra, saçlar yeniden çıkmaya başlar ve eski haline geri döner.

Doğum sonrası saç dökülmesi için öneriler

Doğum sonrası saç dökülmesi için öneriler

Doğum sonrası saç dökülmesi için öneriler

Doğum sonrası saç dökülmesi için genellikle bir tedavi uygulanmaz. Çünkü bu durum hormonal dengenin bozulmasından kaynaklanan geçici bir durumdur. Saçları tararken aşırı fırçalama, maşa kullanma, saç kurutma makinesine çok fazla maruz bırakma gibi faktörler saç dökülmesini hızlandırır. Vitamin kullanmanın saçları özel şampuanlar ile yıkamanın bu tip saç dökülmesine çok fazla bir yararı olmaz. Doğum sonrası saç dökülmesi saçlara çok fazla zarar vermez. Bazı kadınlarda hamileliğin ardından saç dökülmesi görülür ve normal bir durumdur. Doğumdan 6 sonra, saç dökülmesi devam eder ve gereğinden fazla saç dökülmesi söz konusu ise bir dermatoloji (cildiye) uzmanına baş vurmak gerekebilir.

Hamilelikte saç dökülmesi nedenleri – – – Saç dökülmesi nedir – saç dökülmesi tipleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git