Hamilelik ve Doğum

Doğum Öncesi Bakım ve Doğum Kontrolleri

Günümüzde modern tıp sayesinde gebelik ve doğum, artık korku ya da kaygı duymamıza neden olmamaktadır.

Doğum öncesi bakım nedir?

Günümüzde modern tıp sayesinde gebelik ve doğum, artık korku ya da kaygı duymamıza neden olmamaktadır. Gebelik süresince düzenli aralıklarla yapılan kontrollerin buna katkısı büyüktür. Bu kontrollerde gerek sizin gerekse bebeğinizin sağlık durumu gözden geçirilir. Doğumun sorunsuz geçmesi için de gerekli önlemler alınır.

Doğum kontrolleri sırasında saptanan sorunların erkenden ve gerektiği gibi giderilebilme şansı daha fazladır. Başlangıçta yapılacak gözlem ve incelemeler ileride ortaya çıkacak değişikliklerin doğru değerlendirilmesine yardımcı olacağı için doğum öncesi kontrollere gebeliğin erken dönemlerinde başlamak gerekir. Gebelik kesinleşir kesinleşmez doktorunuza başvurmalı, gebelik süresince aynı kliniğe, imkan var ise aynı doktora gitmek de önemlidir.

Doğum nerede yapılır?

Doğumun nerede yapılacağına gebeliğinizin erken dönemlerinde karar vermek gerekir. Günümüzde doğumların çoğu doğumevlerinde ya da hastanelerin doğum kliniklerinde gerçekleştirilmektedir; ancak Türkiye’de evde yapılan doğumlar da vardır.

Doğum mutlaka hastanede mi yapılmalı?

Doğum için en uygun yer, hiç kuşkusuz doğumevleri ve hastanelerdir. Zorunlu kalmadıkça bir başka yönteme gerek yoktur. Hastanelerde size ve bebeğinize acil durumlarda gerekebilecek her türlü olanak bulunduğu için doğumun hastanede olması daha güvenlidir. Ayrıca doğumdan sonra hastanede birkaç gün kalacağınız için de eve dönmeden önce dinlenme imkanı da doğar. Anneler, doğumdan genellikle 48 saat sonra taburcu edilirler. İlk kez anne oluyorsanız hastane personelinin ve o sırada hastanede bulunan “deneyimli” annelerin desteği, size bu ilk günlerde yardımcı olur.

Hastanelerde görevli doktorlar ekip halinde çalıştıklarından, doğum öncesi kontrollerinizde, her defasında aynı doktoru görmeniz mümkün olmayabilir. Doğumunuzu kimin yaptıracağı da çoğu kez önceden belli değildir.

Hastane koğuşları gürültülü olabilir, ayrıca ortam size ürkütücü gelebilir. Bu nedenle doğumdan önce hastaneyi şöyle bir görmeniz ortamı tanımanız açısından yararlıdır. Doğum öncesinde, bebek odasındaki görevlilerden bebek için getirilmesi gerekli eşyalar konusunda da bilgi sahibi olmak mümkündür. Böylelikle, hastaneye gitmeden önce neler getirmeniz gerektiğini öğrenir, hazırlıklarınızı buna göre yapabilirsiniz.

Doğumu evde yapmak güvenli mi?

Anne adayının herhangi bir sağlık sorununu yok ise, 35 yaşın altında gebelik söz konusu ve gebelik süreci baştan sona normal devam etmiş ise kendinizi daha rahat hissedeceğiniz ev ortamında doğum yapmayı da tercih edebilsiniz; ancak doğumu evde yapmanın bazı dezavantajları da vardır. Doktorların çoğu evde doğum yaptırmayı uygun bulmadıklarından, doğum için eve doktor getirtmeniz güçtür. Doğum sırasında hastane koşulları gerektiren acil bir durum ile karşılaşılabileceği için doğumu evde ebe yaptırsa bile, her an hastaneye gitmek gerekebilir. Bu nedenle hastanede doğum yapmak daha güvenlidir.

Doğum öncesi kontrollerin önemi nedir?

Türkiye’de doğum öncesi kontroller için yararlanılabilecek pek çok seçenek söz konusudur. Üniversitelerin tıp fakülteleri, Sağlık Bakanlığı’na ya da Sosyal Sigortalar Kurumu’na bağlı hastaneler, özel hastaneler, sağlık ocakları, Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması merkezleri ve özel muayenehanesi olan kadın hastalıkları ve doğum uzmanı  doktorlar size bu konuda yardımcı olurlar. Seçim hakkı sizin olmakla birlikte, bazı noktalara dikkat etmeniz gerekebilir. Eğer Sosyal Sigortalar Kurumu ya da özel sağlık sigortaları gibi bir sosyal yardım kuruluşuna bağlı sigortanız var ise para ödemeden yararlanabileceğiniz kurumları öğrenebilirsiniz. Doğum öncesi kontroller için, doğum yapmayı tasarladığınız kurumda görevli bir doktorun gözetimi altında bulunmanız daha doğru olur.

Anneliğe hazırlık nedir?

Hamileliğin son haftaları hazırlık ve bekleme ile geçen onca haftadan sonra artık bebeğinizi kucağınıza alabilirsiniz. Her gereksinimi için size bağımlı olan bu küçücük insana karşı kendinizi aşırı derecede koruyucu hissedeceksiniz. İlk haftalarda günün tamamını bebeğinize ayırmanız gerekebilir. Birbirinize alıştıkça onu daha iyi anlayacaksınız ve her şey yoluna girecektir. Böylece günlük yaşamınızın başlangıçta korktuğunuz kadar zor olmayacağını da görmeniz mümkündür.

Doğum ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Doğuma hazırlık kursu nedir
  2. Hamileliğin kırkıncı haftası doğuma hazırlık
  3. Erken doğum nedir
  4. Geç doğum neden olur
  5. Sezaryen doğum nasıl olur
  6. Normal doğum nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git