Aile Planlaması

İğne İle Doğum Kontrol Yöntemi Nedir?

Bir çok kadın, dünya genelinde yaklaşık 45-48 senedir kalçadan iğne yaptırarak korunma yöntemini tercih etmektedir. Aylık ve üç aylık olarak ikiye ayrılan bu iğnelerin, aylık olanı hem östrojen, hemde progesteron hormonu içerir iken, üç aylık iğneler sadece progesteron hormonu içermektedir. Kadınlara ayın belli günlerinde iğne yaptırma daha kolay gelir. Yinede başka doğum kontrol yöntemlerini tercih edenlerde vardır.

Aylık doğum kontrol iğneleri nasıl uygulanır?

Bir çok kadın, dünya genelinde yaklaşık 45-48 senedir kalçadan iğne yaptırarak korunma yöntemini tercih etmektedir. Aylık ve üç aylık olarak ikiye ayrılan bu iğnelerin, aylık olanı hem östrojen, hemde progesteron hormonu içerir iken, üç aylık iğneler sadece progesteron hormonu içermektedir. Kadınlara ayın belli günlerinde iğne yaptırma daha kolay gelir. Yinede başka doğum kontrol yöntemlerini tercih edenlerde vardır.

İğne ile korunma yöntemi hem daha kolay, hemde daha ucuz bir yöntem olduğundan, bu yöntemi genelde kadınlar daha fazla tercih etmektedirler. Etkileri söz konusu olur ise, hamile kalmama açısından oldukça güvenilir bir yöntem olup, diğer hormonal korunma yöntemleri gibi vücutta yakın zamanda veya ileri ki zamanlarda oluşabilecek yan etkileri vardır. Fakat bu etkilerin ne olabileceği kullanılmadan bilinmemektedir.

Doğum kontrol iğneleri hamilelikten kesin korur mu?

Aylık veya üç aylık doğum kontrolü iğnelerinin % 95-99 civarında koruma sağladığı bilinmektedir. Bu yöntemde en önemli unsur, doğru zamanlarda iğnenin uygulanması halinde % 99’un, üzerinde doğum kontrolü sağlanabilir. Bu yöntemde de hormon içeriği bulunduğundan senelerce uygulanacak bir yöntem olmadığı gibi mutlaka doktor takibi altında uygulanması gerekmektedir. Doğum kontrol iğnelerinde dikkat edilmesi gereken, bir durum ise ilk kullanılmaya başlandığında adetin ilk gününde yapılması önemli olup, bu şekilde güvenli kontrol sağlanmaktadır. Dünya genelinde bu iğneler on milyondan fazla kadın tarafından tercih edilmektedir.

Aylık iğnelerde, (progesteron) hormonu vardır ve progesteron hormonu kadınlarda bulunan kadınlık hormonu’nun (östrojen) hormonu nu baskılayıcı özelliği olan hormon olarak tanımlanabilir. Östrojen hormonu normalde her kadında bulunur ve vücutta bir çok yerde, rahimde, göğüslerde bilinen etkileri sağlar. Progesteron hormonu östrojen hormonunun, gösterdiği etkileri frenlemek amacı ile vücutta salgılanmaktadır. Kadın vücudu bu hormonu yumurtlama olduktan sonra salgılanan progesteron hormonu ile dengeyi kurmaktadır. Bu hormon dışarıdan verildiği zaman yine aynı etkiyi göstereceğinden yumurtlamayı engellemiş olur ve bu olay aylık ve ya üç aylık iğneler ile sağlanmaktadır.

Doğum kontrol iğneleri kısırlığa neden olur mu?

Doğum kontrol iğnelerini bıraktıktan sonra düzenli adet görme genelde hemen olmayabilir. Bu durum tıbbi olarak yan etki kabul edilir iken, bunun süresi her kadında farklılık göstermekle birlikte, bazen altı ay sonra bile tekrar düzenli adet görülmesi başladığı bilinmektedir. Bu durum genelde az rastlanır ve normalde en geç ilk iki ay içerisinde düzenli adet başlayabilir. Hamile kalma süresi ise yaklaşık dokuz aya kadar uzayabilir. Yine bu durumda her kadına ve her bünyeye göre değişiklik göstermekte ve iki ay içerisinde de hamile kalma gerçekleşmektedir. Bu iğnelerin kısırlık yaptığına dair bir veri bulunmamaktadır. Aylık iğneleri kullanmaya başlamadan önce mutlaka bir doktora danışmak gerekmektedir. Çünkü bu iğneler östrojen ve progesteron hormonu içerdikleri için bu hormonların zararlı, olduğu durumlarda kullanılmaması gerekir.

Doğum kontrol iğnelerinin kullanılmaması gereken durumlar

Aylık iğnelerin kullanılmaması gereken durumlar, hamile olma riski taşıyanlar, meme kanseri hastalığı olanlar, felç geçirenler, damar rahatsızlığı olanlar, aşırı kilo,tüylenme, adet düzensizliği, sebebi belli olmayan bir jinekolojik rahatsızlığı bu sayılanlar gibi problemleri olanların progesteron hormonu içeren bu iğneleri kullanmamaları gerekmektedir. Fakat östrojen hormonu içeren diğer yöntemlerin kullanılamadığı rahatsızlıklarda şeker hastalığı, meme rahatsızlıkları, karaciğer rahatsızlıkları, miyom sorunu olanlarda, doktor takibi altında bu iğneler tercih edilebilir.

Doğum kontrol iğnelerinin yan etkileri

Doğum kontrolü iğneleriprogesteron hormonu içerdiğinden yan etkileri vardır. Bu etkilerin en başta geleni, belli bir kilo artışı hastalarda az veya çok görülür iken, bu artışın miktarı yine her kadına göre değişmekte ve bir sene içerisinde bir ile üç kilo arasında olabilir. bu durum su tutulumu veya iştah artışından kaynaklanabilir. Diğer sık rastlanan etki ise adet düzensizliği olup, genelde ilk iki ay içinde daha sık adet görülür ve sonraki aylarda daha az sıklıkla adet düzensizliği ortaya çıkar. Bunların dışında bilinen çok fazla yan etkileri bulunmamaktadır. Bu iğneleri başlamadan önce uygunluğu konusunda doktor kontrolü gerekir ve doktor kontrolü altında kullanmak oldukça önemlidir.

Doğum kontrol yöntemleri ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Doğum kontrol yöntemi nedir
  2. Doğum kontrol hapları nasıl kullanılır
  3. Spiral nasıl takılır
  4. Doğum kontrol halkası nedir
  5. Spiral taktırmanın zararları ve faydaları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git