Aile Planlaması

Doğum Kontrol İğnesi İle Doğum Kontrolü Nedir?

Bir çok kadın, dünya genelinde yaklaşık 45-48 senedir kalçadan iğne yaptırarak korunma yöntemini tercih etmektedir. Aylık ve üç aylık olarak ikiye ayrılan bu iğnelerin aylık olanı hem östrojen hem de progesteron hormonu içerirken, üç aylık iğneler sadece progesteron hormonu içermektedir.

Kadınlara ayın belli günlerinde iğne yaptırmak daha kolay gelir, fakat başka doğum kontrol yöntemlerini tercih edenler de vardır. İğneyle korunma yöntemi hem daha kolay hem de daha ucuz bir yöntem olduğundan, kadınlar bu yöntemi tercih etmektedirler.

Doğum kontrol iğneleri hamilelikten kesin korur mu?

Aylık veya üç aylık doğum kontrol iğnelerinin % 95-99 civarında koruma sağladığı bilinmektedir. Bu yöntemde en önemli unsur, doğru zamanlarda iğnenin uygulanmasıdır.

Bu yöntemde de hormon içeriği bulunduğundan senelerce uygulanacak bir yöntem değildir ve mutlaka doktor takibi altında uygulanması gerekmektedir. Doğum kontrol iğnelerinde dikkat edilmesi gereken diğer bir durum ise, ilk kullanımda iğnenin adetin ilk gününde yapılmasıdır, çünkü bu şekilde daha güvenli kontrol sağlanmaktadır.

Aylık iğnelerde progesteron hormonu vardır ve progesteron hormonu, kadınlarda bulunan kadınlık hormonunu (östrojen) baskılayıcı özelliği olan hormon olarak tanımlanabilir. Östrojen hormonu normalde her kadında bulunur ve vücutta bir çok yerde, rahimde, göğüslerde bilinen etkileri sağlar. Progesteron hormonu, östrojen hormonunun gösterdiği etkileri frenlemek amacıyla vücutta salgılanmaktadır. Bu hormon dışarıdan verildiği zaman yine aynı etkiyi göstermektedir ve bu olay aylık veya üç aylık iğneler ile sağlanmaktadır.

Dünya genelinde bu iğneler on milyondan fazla kadın tarafından tercih edilmektedir.

Doğum kontrol iğneleri kısırlık yapar mı?

Doğum kontrol iğneleri hamile kalmama açısından oldukça güvenilir bir yöntem olup, diğer hormonal korunma yöntemleri gibi vücutta yakın zamanda veya ileri zamanlarda oluşabilecek olumsuz etkileri vardır. Fakat bu etkilerin ne olabileceği kullanılmadan bilinmemektedir.

Doğum kontrol iğnelerini bıraktıktan sonra düzenli adet görme genelde hemen başlamayabilir. Bu durum tıbbi olarak yan etki kabul edilebilir, fakat bunun süresi her kadında farklılık göstermektedir. Örneğin bazen altı ay sonra bile tekrar düzenli adet görüldüğü bilinmektedir. Bu duruma çok sık rastlanmaz ve normalde en geç ilk iki ay içerisinde düzenli adet görme başlayabilir.

Doğum kontrol iğnelerini bıraktıktan sonra hamile kalma süresi yaklaşık dokuz aya kadar uzayabilir. Yine bu durum da her kadına ve her bünyeye göre değişiklik gösterir. Genelikle iki ay içerisinde hamilelik gerçekleşmektedir.

Doğum kontrol iğnelerinin kullanılmaması gereken durumlar (kontredikasyonlar)

Doğum kontrol iğnelerini kullanmaya başlamadan önce mutlaka bir doktora danışılmalıdır. Çünkü bu iğneler östrojen ve progesteron hormonu içerdiklerinden eğer zararlı olacak ise kullanılmamalıdır.

İğnelerin kullanılmaması gereken durumlar;

 • Hamile olma riski taşıyanlar,
 • Meme kanseri hastalığı olanlar,
 • Felç geçirenler,
 • Damar rahatsızlığı olanlar,
 • Aşırı kilo sorunu olanlar,
 • Tüylenme, adet düzensizliği ve sebebi belli olmayan bir jinekolojik rahatsızlığı olanlar.

Fakat östrojen hormonu içeren diğer yöntemlerin kullanılamadığı rahatsızlıklarda şeker hastalığı, meme rahatsızlıkları, karaciğer rahatsızlıkları, miyom sorunu olanlarda doktor takibi altında bu iğneler tercih edilebilir.

Doğum kontrol iğnelerinin yan etkileri

Doğum kontrolü iğneleri hormon içerdiğinden yan etkileri vardır.

Yan etkiler;

 • Hastalarda az veya çok kilo artışı fakat bu artışın miktarı yine her kadında farklılık göstermekte ve bir sene içerisinde bir ile üç kilo arasında değişebilmektedir.
 • Adet düzensizliği olabilmektedir ve genellikle ilk iki ay içinde daha sık adet görülür ve sonraki aylarda daha az sıklıkla adet düzensizliği olur.
 • Baş ağrısı, sinirlilik gibi yan etkiler de görülebilir.

Bunların dışında bilinen çok fazla yan etkileri bulunmamaktadır.

Bu iğneleri başlamadan önce uygunluğu konusunda doktor kontrolü gerekir ve doktor kontrolü altında kullanılmalıdır.

Doğum kontrol yöntemleri ile ilgili benzer yazılar

 1. Doğum kontrol yöntemi nedir
 2. Doğum kontrol hapları nasıl kullanılır
 3. Spiral nasıl takılır
 4. Doğum kontrol halkası nedir
 5. Spiral taktırmanın zararları ve faydaları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git