Aile Planlaması

Doğum Kontrol Haplarının Çeşitleri Ve İsimleri

LYNDIOL (tablet) kullanım şekliLyndıol tabletin kullanımı, adet kanamasının başladığı ilk günden itibaren, her gün aynı saatlerde bir tablet içilir. Tabletler bittikten sonra altı gün ara verilir ve yedinci gün yeniden başlanır.

Doğum kontrol haplarının kullanım şekilleri

LYNDIOL (tablet) kullanım şekli

Lyndıol tabletin kullanımı, adet kanamasının başladığı ilk günden itibaren, her gün aynı saatlerde bir tablet içilir. Tabletler bittikten sonra altı gün ara verilir ve yedinci gün yeniden başlanır.

Lyndıol tablet kullanılmaması gereken durumlar, hamilelik veya kalp sorunları var ise ya da ailede bu tür hastalıklardan damar tıkanması sonucu beyin kanaması, kalp krizi,ağır hiper tansiyon, ağır karaciğer rahatsızlıkları gibi rahatsızlıkların öyküsü oldu ise bu ilacı mutlaka doktora danışarak kullanmak gerekmektedir.

Lyndıol tabletin yan etkileri, ara kanaması, ilaç alımından sora amenore serviks salgısında değişiklik, uterus fibriyomlarında büyüme, salgı, bulantı, kusma, memede hassasiyet, salgı, damar tıkanması, sarılık, deri döküntüsü, migren, baş ağrısı, kontakt lens kullananlarda korneada rahatsızlık, vajinal enfeksiyonlar, mizaç değişikliği gibi yan etkileri bulunmaktadır.

MINULET drajekullanım şekli

Mınulet draje kullanım şekli, adet döneminin ilk gününden başlanarak 21 gün süre ile her gün aynı saatlerde alınması ve bu süre sonunda yedi gün ara verilip, tekrar başlanması ve yine düzenli olarak ilacın içilmesi gerekmektedir.

Mınulet kullanılmaması gereken durumlar, kardiyovasküler bozukluk, damar tıkanıklığı, hipertansiyon, karaciğer bozuklukları gibi sorunları ya da ailesinde bu hastalık olan kadınların kullanması sakıncalıdır.

Mınulet drajenin yan etkileri, ara kanaması, ilacı içtikten sonra amenore serviks salgısında değişiklik, vajinal enfeksiyonlar, memelerde hassasiyet, ağrı büyüme’ bulantı, kusma, kolelitiazis, kolestatik sarılık, damar tıkanması, yüksek tansiyon, deri döküntüleri, kontakt lens kullananlarda korneada rahatsızlık ve benzeri yan etkileri bulunmaktadır.

DİANE 35 kullanım şekli

Diane 35 doğum kontrol ilacı, adetin ilk 5 günü içerisinde başlanır ve takip eden 21 gün süresince her gün aynı saatte olmak üzere 1 tablet alınır. Paket bittikten sonra 7 gün ara verilir ve bu arada zaten adet görülür. 7 günlük aradan sonra 8’inci gün yeni kutuya başlanır. Diane 35, kadınların çoğunda adet düzenleyici olarak kullanılmaktadır.

Kadınlık hormonuna östrojenebenzer ve erkeklik hormonuna androjenekarşı etkisini gösteren bir ilaç özelliğine sahiptir. Diane 35, kadın vücudunda aşırı derecede erkeklik hormonu üretimi ya da bu hormonlara karşı fazla duyarlılık nedeni ile oluşan hastalıkların mesela, sivilce, (akne) yüzde veya vücutta kıllanma gibi sorunların tedavisinde doktor tarafından verilebilir.

Diane 35 doğum kontrol hapı kullanılması sakıncalı durumlargebelik varlığı, emzirme döneminde olmak, tanısı konulmamış vajinal akıntı, damarları etkileyen şeker hastalığı, migren, karaciğer tümörü, pankreas iltihabı, steroid hormonuna bağlı memenin kötü huylu rahatsızlıkları, damar tıkanıklığı veya riski, bütün bu rahatsızlıkların varlığı ya da geçmişte yaşanmış olması, ailede olması gibi durumlarda mutlaka doktor kontrolü altında bu ilaçların kullanılması önemlidir.

Diane 35 doğum kontrol hapının yan etkileri, cinsel istekte azalma veya artma, bulantı veya kusma, memede akıntı, kilo artışı veya çabuk sinirlenme, vajinal salgıda değişiklik, lens takanlarda rahatsızlık gibi bazı yan etkileri bulunmaktadır.

YASMİN film tabletkullanım şekli

Yasmin tablet kullanım şekli, tabletler bister ambalaj üzerinde gösterildiği gibi her gün ortalama aynı zaman zarfında bir miktar sıvı ile içilmesi ve 21 gün süresince düzenli olarak birer tablet alınması önerilir. Sonrasında yedi gün ara verilir ve yeni kutuya başlanır. Yasmin gebeliği önlemek amacı ile kullanılır. Bunun dışında yasmin tablet vücutta su tutulması, sivilce (akne) tedavisinde de kullanılır.

Yasmin film tablet kullanılmaması gereken durumlar, kalp rahatsızlıkları, yüksek tansiyon, toplardamarlarda tıkanıklık, akciğeri etkileyen kan pıhtılaşması, karaciğer rahatsızlıkları, kalp atardamarlarının tıkanması, göğüs ağrısı, şeker hastalığı, sigara kullanımı, böbrek sorunları, tanısı konulmamış vajinal kanama ve hamilelik gibi benzeri durumları olanlar veya ailesinde olanların kullanması doğru olmadığı gibi doktora danışarak kullanmaları gerekmektedir.

Yasmin film tabletin yan etkileri, memede ağrı, baş ağrısı,depresif duygu durumu, kontakt lens intorelansı, su tutulması, vücut ağırlığında farklılıklar, vajinal değişiklikler, güçsüzlük, halsizlik, terleme, bulantı, kusma, bacaklarda şişlik veya ağrı,migren ağrısı, çeşitli deri yakınmaları benzeri bazı yan etkilerdir.

GİNERA draje kullanım şekli

Ginera draje bu ilaç, adet döneminin ilk gününden başlamak üzere21 gün boyunca her gün düzenli olarak kullanıldığında hamile kalmayı % 99 oranında koruduğu bilinmektedir. Daha sonra 7 gün ara verilerek tekrar ikinci kutu başlanır.

Ginera draje kullanılması sakıncalı olan durumlar, miyokart enfarktüsü, inme, toplardamarlarda tıkanma, akciğerlerde lenf yada kan damarlarının tıkanması veya ailesinde bu gibi rahatsızlıklardan muzdarip kişilerin olması, sigara kullanımı, hamilelik şüphesi, nedeni belli olmayan vajinal kanama, yağ ve metabolizma bozukluğu gibi durumlarda mutlaka doktor takibi altında kullanmak gerekmektedir.

Ginera drajenin yan etkileri, ilk kullanılmaya başlandığında sabahları mide bulantısı, bünyeye göre kilo alımı, aşırı sinirlilik durumu, karın ağrısı, memelerde ağrı, hassasiyet ve büyüme, şeker hastalığı varlığında dikkatli kullanım, duygusal değişiklikler gibi benzeri yan etkileri vardır.

MYRALON 21 tablet kullanım şekli

Myralon 21 tablet, hamileliği önleyici bir ilaç olup, etkisini aslında yumurtalıklardan yumurta atılmasını (yumurtlamayı engellemesinin) yanı sıra rahmin vajinaya açılan, boyun kısmındaki salgılar sayesinde rahim iç duvarını örten zar yapısında değişiklikler yolu ile etkisini göstermektedir. Myralon tablet, vajinal akıntılarda, adet düzensizliğinde, yumurtalık kistlerinde doktor tarafından tedavi amaçlı verilebilir.

Myralon tablet kullanırken dikkat edilmesi gereken durumlar, kalp yetmezliği, böbrek işlevinin bozuk olduğu durumlar, epilepsi (sara) hastalığı, hiper tansiyon (yüksek tansiyon),migren veya geçmişte bu rahatsızlıkların yaşanmış olması ya da ailede olması, sigara kullanımı, akciğer sorunları, karaciğer sorunları, damar tıkanıklığı ve benzeri rahatsızlıklarda doktor kontrolü altında kullanılması gerekmektedir.

Myralon tabletin yan etkileri, memelerde ağrı ve büyüme, baş ağrısı, migren, ruh hali değişikliği, kan basıncında artış (hipertansiyon)’ düzensiz kanama,vajinal enfeksiyon, vücut ağırlığının değişmesi, vajinal akıntı, çeşitli cilt hastalıklarıgibi bazı yan etkileri mevcuttur.

Yazz 24 + 4doğum kontrol hapı kullanım şekli

Yazz 24+4 doğum kontrol hapı, bütün dünyada doğum kontrol hapları ile ilgili olumsuz ön yargıları kaldırdığı inanılan yazz 24 +4 rejimli doğum kontrol ilacı, Amerika’da en fazla kullanılan doğum kontrol hapı olmuştur.

Kullanımı kolay olan bu hap, kutunun üzerinde belirtilen sıra ile her gün, günün aynı saatinde yeterli miktarda su ile alınır. Tabletlerin 28 gün kesintisiz içilmesi gerekmektedir. Bu sayede vücutta oluşan hormonal dengesizlikler azalır ve daha düşük östrojen içeren yazz 24+4 doğum kontrol hapı vücutta su tutulumunu da önleyerek kilo alma sorununu azaltmış olur.

Yazz 24+4 doğum kontrol hapı kullanılmaması gereken durumlar, ciddi karaciğer rahatsızlığı, ciddi böbrek yetmezliği, şeker hastalığı, tanısı konulmamış vajinal kanama, damar tıkanıklığı varlığı ya da geçmişte yaşanmış olması, pankreas iltihabı, sigara kullanımı, kan yağlarında artış(yüksek kolesterol), memelerdeki kötü huylu hastalıklar veya ailede benzeri hastalıkların varlığı gibi durumlardır.

Yazz 24+4 doğum kontrol ilacının yan etkileri, memede kitle, alışılmadık yoğun vajinal kanama, bulantı, kusma, karın ağrısı, ishal, kilo artışı ya da kiloda azalma, memede akıntı, meme ağrısı, vajinal akıntı, cinsel isteksizlik veya daha fazla isteme, kontakt lens takanlarda gözde rahatsızlık, depresif duygu durumu gibi yan etkilere sahiptir.

Reginon drajekullanım şekli

Reginon drajeler, her gün yaklaşık aynı zamanlarda ve paketin üzerinde işaretlendiği gibi alınır. Drajeler, her gün alınmak suretiyle 21 gün boyunca alınır. 7 günlük aradan sonra yeni pakete başlanır. İlacın alınmadığı bu 7 günlük sürenin 2-3 günü kanama başlar ve bir sonraki pakete başlandığında kanama bitmiş olur.

Reginon draje kullanılmaması gereken durumlar, kalp krizi riski, 35 yaş üzeri sigara içen kadınlarda, hipertansiyon, yüksek kolesterol, şeker hastalığı, obezite, koroner arter hastalığı gibi durumlarda doktor tavsiyesi olmadan alınmamalıdır.

Reginon drajenin yan etkileri, hiper tansiyon, kalp krizi, baş ağrısı, migren, sinirlilik, depresyon, premenstrüel sendrom, sivilce, karın ağrısı, ciltte kızarıklık, iştahta değişiklik, bulantı, kusma, vücut ağırlığında değişiklik, vajinal salgı değişiklikleri ve göz sorunları gibi yan etkileri gelişebilir.

Jerbera drajekullanım şekli

Jerberadraje, kadınlarda gebeliğin önlenmesi için ağız yolu ile kullanılır. Jerbera draje, adet kanamasının ilk gününden başlamak üzere 21 gün boyunca her gün, günde 1 alınır. 21 günlük sürenin sonunda ilacın kullanımına 7 gün ara verilir ve 8’inci gün tekrar başlanır. Jerbera genellikle akşam yatmadan önce aynı saatlerde alınmalıdır.

Jerbera drajenin dikatli kullanılması gereken durumlar, safra kesesi hastalığı veya öyküsü var ise, sara nöbeti veya öyküsü olanlarda, astım hastalığı varlığında, toplardamar tıkanıklığı sorunu olanlarda,karaciğer yetmezliği ve böbrek yetmezliği gibi sorunları olan kişilerde doktor kontrolü altında kullanılmalı ya da kullanılmamalıdır.

Jerbera drajenin yan etkileri,İlk defa ortaya çıkan migren tipi baş ağrısı, ani görme ya da işitme bozukluğu, kan pıhtılaşması, safra krizleri, karaciğer iltihabına bağlı kaşıntı, tansiyon yükselmesi, depresyon başlangıcı ve üst karın ağrısı gibi yan etkileri vardır.

Preven acil doğum kontrol kiti kullanım şekli

Preven acil doğum kontrol kiti, korunmasız cinsel ilişki veya bilinen şüpheli kontrol yöntemi sonrasında hamileliğin önlenmesinde kullanılır. Bu tabletlerin etkinliği için cinsel ilişkiden en geç 72 saat içinde ve mümkün olduğunca çabuk uygulanmalıdır.

Preven sürekli kullanım için değildir. Preven doğum kontrol kitinde gebelik testi bulunmaktadır. Bu test en son adet siklisunda ya da bir önceki siklusta gerçekleşen cinsel birleşme sonrası oluşabilecek hamileliği test etmek için kullanılır. Test pozitif çıkar ise preven tabletler kullanılmamalıdır.

Preven acil doğum kiti kullanımında dikkat edilmesi gereken durumlar, bilinen ya da şüpheli hamilelik, pulmoner emboli, iskemik kalp hastalığı, valvüler kalp hastalığı, ağır hipertansiyon, nörolojik baş ağrıları, ciddi ameliyat, bilinen meme karsinomu, karaciğer tümörleri gibi durumlarda dikkatli olmak gereklidir.

Preven acil doğum kiti yan etkileri, bulantı, kusma, adet düzensizlikleri, meme hassasiyeti, baş ağrısı, baş dönmesi ve karın krampları gibi yan etkiler gösterebilir.

[Video] Doğum Kontrol Haplarının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Doğum kontrolü ile ilgili benzer sağlık konuları

 1. Doğum kontrolü nedir
 2. Doğum kontrol iğneleri ile korunma yöntemi nedir
 3. İmplant ile doğum kontrol yöntemi nedir
 4. Tüp bağlama doğum kontrol yöntemi nedir

62 Yorum

 1. Adsız

  9 Haziran 2015 at 16:16

  Ben yasmin kullanıyordum fakat kullandığım süre içinde geceleri baş ağrısından uyuyamadım. Bırakmak istiyorum. Adet günüme bir hafta kaldı. Bu süre içerisinde hamile kalınır mı.

 2. Adsız

  10 Haziran 2015 at 17:40

  Yasmin film tablet her gün mümkün olduğunca aynı saatlerde ve 21 gün süresince kullanılması gereklidir. Adet gününe bir hafta kalmış ise adet dönemleri ayda bir oluyor ise yeterli olabilir. Fakat adet dönemleri 25 günde bir oluyor ise yeterli olmaz. Eğer illede bırakmak istiyorsanız bu arada başka şekilde korunabilirsiniz. Baş ağrısı ilacın daha az görülen yan etkileri arasındadır. Bu durumu doktorunuz ile görüşmelisiniz. Hapı değiştirmek işe yarayabilir.

 3. kalbim

  13 Kasım 2015 at 01:52

  Merhabalar, doğum kontrol haplarından hangisi adet düzenleyici olarak kullanılır?

 4. Sağlık Ocağım

  16 Kasım 2015 at 12:51

  Adet düzensizliği olan kadınlarda öncelikle hormonal testlerin yapılması önemlidir. Eğer adet düzensizliğinin nedeni hormonal nedenler değil ise bireyin yaşam tarzı dikkate alınır. Örneğin fazla kilo veya fazla zayıflık problemi olan kadınlarda da adet düzensizlikleri görülebilir. Aşırı stres veya depresyon gibi psikolojik sorunlar adet düzensizliğine yol açabilir. Bazı hastalıklar adet düzensizliği yapabilir. Bu nedenle direkt doğum kontrol hapları alınması doğru olmaz. Öncelikle adet düzensizliği neden kaynaklanıyor bu durum araştırılmalı ve neden hormonal ise o zaman bazı doğum kontrol hapları kullanılabilir. Myralon tablet doğum kontrol hapı, Yazz 24+4 doğum kontrol hapı gibi doğum kontrol hapları kullanılabilir. Ancak doktor tavsiyesi olmadan ve adet düzensizliğinin nedeni araştırılmadan bu ilaçların bu amaçla kullanılması doğru olmaz. Sağlılı yaşam dileğiyle.

 5. safiye

  1 Aralık 2015 at 17:53

  çikolata kistim var hangi doğum kontrol hapini kullanayim

  • Sağlık Ocağım

   1 Aralık 2015 at 23:10

   Öncelikle geçmiş olsun. Çikolata kisti teşhisini büyük ihtimalle bir kadın doğum uzmanı koymuştur. Doktor size ne yapılacağı hakkında bilgi vermiş olmalı ya da tedavi vermiş olmalıdır. Yumurtalık kistleri farklı türlerde değerlendirilir ve tedavi kistin cinsine değişir. Sık meydana çıkan basit kistler tedavi edilmeksizin takip edileblir.

   Doğum kontrol hapları yumurtalıkların çalışmasını durdurarak var olan kistlerin vücut tarafından emilmesinde yardımcıdır. Fakat iltihabi kistlerde antibiyotik tedavisi gerekebilir. 8-10 cm’yi geçen veya küçük olduğu halde büyüme eğilimi gösteren kötü huylu kistler için cerrahi tedavi uygulanabilir. Özellikle menopoz sonrası kistler kötü huylu olmaya yatkındır.

   Çikolata kisti tıp dilinde endometriyozis denilen ve önemli problemlere yol açabilen bir hastalık türüdür. Çikolata kisti her ne kadar iltihabi bir durum olmasa da, vücutta iltihabi bir durum oluşturduğu için rahim arkasında, yumurtalıklarda, bağırsaklarda yapışıklıklara sebep olabilir.

   Çikolata kistleri genellikle cerrahi tedavi ile tedavi edilir. Çikolata kisti tedavisinde hormon içeren ilaçlar veya spiraller ile tedavi mümkün olmakla birlikte, ilaç tedavileri geçici tedavilerdir. İlaçlar kullanıldığı sürece kist küçülme gösterebileceği gibi, ilaçlar bırakıldığında yeniden eski durumuna geri döner. İyi bir kadın doğum uzmanı bu durumu değerlendirir ve gereken tedavi ya da takibi önerir. Kullanılacak ilacı mutlaka doktor önerisi ile almalısınız. İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 6. ece

  21 Şubat 2016 at 17:38

  Merhaba tavsiye eder misiniz etmez misiniz bilmiyorum ama göğüs büyütmek için en etkili olan doğum kontrol hapı hangisidir? yardımcı olursanız sevinirim.

  • Sağlık Ocağım

   22 Şubat 2016 at 12:01

   – Merhabalar, göğüs büyüttüğü iddia edilen ve içeriğinde bitkisel östrojen bulunan hapların kullanımı nedeni ile göğüs büyümesine çok inanılmamaktadır. Salt östrojen veya progesteron hormonları ile göğüslerin büyümesi için bu hormonların oldukça yüksek dozda ve uzun süreli kullanılması gereklidir. Fakat bu ilaçlar yüksek dozda ve uzun süreli kullanıldığında faydalarından çok zarar verirler.

   – Bu ilaçlar yüksek dozda ve uzun süreli kullanılır ise vücudun hormon dengelerinin bozulmasına, karaciğer fonksiyonlarının bozulmasına, yumurtalık kistlerine, adet düzensizliklerine ve beklenmeyen birçok probleme neden olabilirler. Göğüs büyütmek için kullanılan hapların içeriğinde yüksek oranda hormon da olmaz zaten. Doğal göğüs büyütme ilaçları olarak satılan bitkisel ilaçlarda ya göğüs büyütücü hiç bir etki yoktur ya da bu ürünler de zararsız değildir.

   – Ayrıca göğüsleri büyütmek için kullanılan bu ilaçlar kanser olmanızı da neden olabilir. Göğüs büyütmek için kullanılan bu ilaçları doktorlar genellikle önermemektedir. Vücudunuz ile barışık olmanız iyi fikir; ancak çok gerekli ise bir plastik cerrahi uzmanı ile görüşmenizde fayda var. Önce sağlık, sağlığınız iyi ise vücut yapısına çok takılmamak önemli. Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 7. kübra

  10 Mart 2016 at 03:01

  Evliyim kilo aldırmayan ayrıca vajinada kuruluğa ve cinsel isteksizliğe neden olmayacak bi doğum kontrol hapı kullanmak istiyorum önerebileceğiniz hap var mı?..

  • Sağlık Ocağım

   10 Mart 2016 at 12:31

   – Merhabalar, doğum kontrol haplarının hepsinin de bazı yan etkileri vardır. Fakat bu yan etkiler her kadında olacak diye bir kaide de yoktur. Tüm tıbbi ilaçlarda zaten yan etkiler prospektüslerinde belirtilmiştir. Yan etkileri göz önünde bulundurmak gerektiğinde hiç bir hastalığı tedavi etmek mümkün değildir. Diğer doğum kontrol yöntemlerini de deneyebilirsiniz. Aile hekimliğinde bulunan aile planlaması uzmanlarından diğer doğum kontrol yöntemleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

   – Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 8. Fatma

  14 Nisan 2016 at 14:04

  İyi günler yeni evliyim hemen çocuk sahibi olmak istemiyorum bu yüzden myralon tableti kullanmaya başlıycam ama sigara kullanıyorum problem olur mu

  • Sağlık Ocağım

   15 Nisan 2016 at 12:19

   > Myralon Tablet kullanımında 35 yaş üzeri ve özellikle sigara kullanlarda derin ven trombozu oluşma riski vardır. Aile büyüklerinde ya da kardeş gibi yakın akrabalarda derin ven trombozu, trombo emboli gibi bir öykü var ise Myralon tablet kullananlarda derin ven trombozu oluşma riski vardır. Kalp kapak hastalığı, hipertansiyon, atriyal fibrilasyon (bir çeşit ritim bozukluğu) olan kişilerin kullanması önerilmez.

   > Myralon tablet’in yan etkilerine gelince; memede hssasiyet ve ağrı, vajinal akıntının artması, baş ağrısı, migren, depresif ruh hali, kontakt lens intoleransı, bulantı ve/veya kusma, iştah artışı veya azalması ve kilo alma ya da kilo verme, çeşitli cilt hastalıkları, adet aralarında kanama gibi yan etkileri de vardır.

   > İlaca başlamadan aile hekiminiz ile görüşmenizde fayda var.

   Sağlıklı ve mutlu yaşam dileğiyle.

 9. yasemin

  27 Nisan 2016 at 21:54

  ilişkiye korunmasız girdim gün içinde ertesi gün hapı olan ellayı aldı yani önerildi ama ilacı aldıktan yarım ssat falan sonra tekrar ilişki durumu yaşandı istemsiz . hamile kalır mıyım acaba

  • Sağlık Ocağım

   28 Nisan 2016 at 11:18

   > Ella doğum kontrol hapı cinsel ilişkiden 5 gün sonra bile kullanılsa etkisinin olacağı hakkında bilgiler vardır; ancak ilk 24 saat içinde ella doğum kontrol hapı kullanıldığında daha etkili olduğu bilinmektedir. Fakat hiç bir doğum kontrol hapı % 100 etkili değildir. Ella doğum kontrol hapı içildikten sonra 72 saat etkisini koruyabilmektedir. Fakat ella tablet kullandıktan sonra tekrar cinsellik yaşanması gerekiyor ise korunmak için başka bir yöntem denemek doğru olur. Çünkü ilaç alındıktan sonra tekrar cinsellik yaşanması durumunda ella tablet koruyucu olmamaktadır.

   > İkinci ilişki durumundan sonra bu ilacı tekrar alıp almayacağınızı mutlaka eczacınıza danışmalısınız. Eczacınıza danıştıktan sonra en geç 5 güne kadar ella tableti kullanmak gerekir.

   > Adet gecikmesi yaşarsanız mutlaka bir kadın doğum uzmanına baş vurmalı ve Ella tablet kullandığınızı söylemelisiniz.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 10. Lale

  1 Mayıs 2016 at 23:24

  19 yaşındayım. Aktif cinsel hayatım var.Hamilelikten korunmak istiyorum. Fakat Cinsel isteğim azalmasın istiyorum. En az yan etkili ilaç hangisi olur acaba?(Sigara kullanıyorum)

  • Sağlık Ocağım

   2 Mayıs 2016 at 03:22

   Cinsel isteğin azalması bu haplarda çok nadir görülen bir yan etkidir. Ayrıca sigara içenlere de kullanılması önerilmez.

   Kesin bir marka öneremem fakat Ülkemizde sık kullanılan markalardan bir kaç tane listeleyebilirim:

   Etinilestradiol

   Myralon

   Desolett

   Yasmin

 11. tuba

  6 Mayıs 2016 at 23:23

  merhaba ben 4 senedir yasmin kullanıyorum ama fiyatı yüksek geliyor desolet kullansam br zarar olurmu ve sizce yasmin e devam etmelimiyim

  • Sağlık Ocağım

   7 Mayıs 2016 at 14:36

   > Doğum kontrol ilaçlarının hepsinde de yan etkiler mevcuttur. Yasmin doğum kontrol hapını doktor önermiş ise değiştirip değiştirmeyeceğinizi doktorunuza sormanız daha doğru olur.

   > DESOLET DOĞUM KONTROL HAPININ YAN ETKİLERİNE GELİNCE; Memede hassasiyet ve ağrı, vajinal akıntı artışı, baş ağrısı, migren, libidoda değişiklik, depresif ruh hali, ödem, damar tıkanıklığı, kontakt lens intoleransı, bulantı, kusma ve çeşitli cilt rahatsızlıkları gibi durumlar Desolet hapının sık görülen yan etkileri arasındadır. Ayrıca kullanılmaması gereken durumlar da vardır.

   > YASMİN DOĞUM KONTROL HAPININ YAN ETKİLERİNE GELİNCE; Yaygın görülen yan etkileri arasında migren, bulantı, meme ağrısı, ara kanama, kiloda artış, depresif bozukluk, cinsel istek azalması, karaciğer fonksiyon bozukluğu, rahimde kitle, cilt sorunları, ülseratif kolit, kalın bağırsak iltihabı, ödem, damar tıkanıklığı gibi birçok yan etki vardır.

   > Aslında doğum kontrol ilaçları rastgele kullanılmamalıdır. Çünkü birçok rahatsızlıkta doğum kontrol hapları kullanılmaz. Gereken kan testleri yapılarak doktorun önereceği doğum kontrol hapının kullanılması daha doğru olur.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 12. Rabia

  22 Haziran 2016 at 23:37

  BN yasmin doğum kontrol hapini kullaniyorum 1 ay kullandim bisi olmadi 2. Ayda 10 gun kullandim pembemsi kanama gibi bi si geldi normalmidir acaba

  • Sağlık Ocağım

   23 Haziran 2016 at 13:02

   Doğum kontrol hapı kullanımında ara kanamalar ya da lekelenmeler, daha yoğun akıntı olabilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 13. Banu

  19 Temmuz 2016 at 13:25

  Temmuz 6 da yasmine başladım adetimin ilk gününde.Yoğun bi regl gördüm fakat kahverengi lekelenmem halen devam etmekte kesilmedi.normalmidir bu ve ne zaman kesilecek?

  • Sağlık Ocağım

   20 Temmuz 2016 at 13:06

   Doğum kontrol hapları adet dönemlerinde uzmaya neden olabilir.

   Doğum kontrol hapları ara kanamalarına neden olabilir.

   Doğum kontrol hapları daha fazla akıntıya ve akıntıda renk değişikliğine neden olabilir.

   Bu ilacı doktor önerisi ile başlamamışsanız bir doktora muayene olmanız ve doğum kontrol hapının sizin için uygun bir yöntem olup olmadığına bakılması uygun olur.

   Bu ilaçların da ciddi yan etkileri vardır ve bazı hastalıkları olanlarda doğum kontrol hapları kullanılmamalıdır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 14. nesrin

  28 Temmuz 2016 at 10:54

  merhaba 2 hafta sonra düğünüm var doktora gittim drospera isimli hapı önerdi internette çok fazla bilgi bulamadım 28 adet var içinde doktor ilk ay korumayabilir yine de korunun dedi bu kullanacağım hapla alakalı bir durum mu yoksa genel de ilk ay dikkat edilmesi gerekir mi?

  • Sağlık Ocağım

   31 Temmuz 2016 at 14:50

   Drospirenon bazı doğum kontrol haplarının (angelio, yasmin, yaz 24+4 gibi doğum kontrol haplarının) içinde bulunan etkin maddedir. Yani bu ilaçların içinde bulunan progesteron hormonu olarak da tanımlanabilir.

   Bu maddeyi içeren bu haplardan (angelio, yasmin, yaz 24+4 haplarının) hangisini alacağınızı doktorunuzdan tekrar öğrenmeniz uygun olur.

   Bazı doğum kontrol haplarında genellikle bu önlemin alınması önerilir.

   Bu durumu ve sağlık durumunuza göre hangi doğum kontrol hapının daha uygun olduğunu öğrenmek için bir kadın doğum uzmanına gitmeniz daha doğru olur, çünkü bu haplar verilmeden sağlık durumunuzun uygunluğu için bazı testler gerekebilir, çünkü tüm doğum kontrol haplarının yan etkileri vardır.

   Sağlıklı ve mutlu yaşam sizinle olsun.

 15. Mehmet

  3 Ağustos 2016 at 14:38

  Merhaba ben 6 saat önce sevgilimle ilişkiye girdim ve geldim ella tablet aldim onu kullanacak sevgilim. Ve kiz arkadasimin adetine 3 4 gun var kullansam sorun olurmu. Bide kiz arkadasimla iliskimiz sadece pen*simin basini biraz vaj*nasina gecirdim ama bos*lmayi disarda yaptim sizce hamilelik riski varmi lutfen hemen cevap verirmisiniz

 16. Hilal

  18 Ağustos 2016 at 04:56

  Merhabalar..
  Ben nişanlıyken adet düzensizliği sebebi ile doktoruma gittim ve gynelle yazdı..evlenen dek 7-8 ay kadarkullandım son3 ayırda korunmak maksadıyla kullanmaya drvam ediyorum..Fakat burda gittiğim birçok eczanede bu ilacı bulamıyorum..Başka ilaçlar tavsiye ediyorlar fakat sizde biliyorsunuz ki bu tür ilaçlarım bazı yan etkileride olabiliyor, benim özellikle korktuğum kıllanma sorunı,ağrı sızı ve benzeri etkileri duymuştum.. Gynelle ile benzer etkileşimde ne kullanabilirim acaba?

  • Sağlık Ocağım

   18 Ağustos 2016 at 23:10

   Doğum kontrol haplarının hepsinde de yan etkiler mevcuttur.

   Doğum kontrol haplarında yan etkiler kişiye göre, kişinin genel sağlık durumuna göre değişiklik gösterebilir.

   Doğum kontrol hapları sonuç olarak hormonları etkileyerek hamile kalmayı engellemektedirler.

   Doğum kontrol ilaçları bazen akne tedavisinde, adet düzensizliği tedavisinde de kullanılabilmektedir.

   Doğum kontrol hapı almadan önce bazı kan testlerinin yapılması ve kullanmanız gereken hapın doktor tarafından verilmesi daha uygun olur.

   GYNELLE DOĞUM KONTROL HAPINA GELİNCE; bu ilaç Siproteron asetat 2 mg, Etinilestradiol 0.035 mg etken maddeler içermektedir.

   Bu her iki etken maddeyi bir arada içeren doğum kontrol hapı DİANE 35 (DRAJE) olarak bulunmaktadır.

   Fakat sadece Siproteron asetat maddesini içeren ilaçlar arasında ANDROCUR (TABLET) ve CLIMEN (DRAJE) gibi ilaçlar da vardır.

   ANDROCUR (TABLET) daha çok erkeklerdeki hormonsal sorunlar için de kullanılan bir ilaçtır.

   Yeni evlenmiş çiftlerin doğum kontrol hapı kullanmak yerine daha az yan etkisi olan korunma yöntemlerini tercih etmesi daha uygun olur.

   Bu konuda karar vermeden önce bir kadın doğum uzmanına gitmenizde ve doğum kontrol hapı kullanmanızda bir sakınca olup olmayacağını anlamak için gerekli testlerin yapılmasında fayda var.

   Tüm doğum kontrol ilaçlarının yan etkileri vardır.

   Sebep ne olursa olsun doktor kontrolünden geçmeden direkt olarak eczaneden ilaç alınması uygun olmaz.

   Sağlıklı ve mutlu yaşam sizinle olsun.

 17. Ayse

  2 Eylül 2016 at 07:01

  Merhaba desirett diye 28 tabletlik bir ilac kullaniyorum degistirmek istiyorum herhangi bir saglik problemim yok 7 gun ara vermeden kullanabilecegim koruma etkisi daha yuksek bir ilac varmidir acaba

  • Sağlık Ocağım

   3 Eylül 2016 at 14:50

   Doğum kontrol hapları çoğunlukla birbirine benzer etkiler ve birbirine benzer yan etkiler gösterir.

   Bunu bir kadın doğum uzmanı ile görüşmeniz daha doğru olur, çünkü bu tür ilaçlar rastgele alınmamalıdır.

   Sağlık dileğiyle.

 18. Esin

  4 Eylül 2016 at 18:26

  Merhabalar 31 yaşındayım sigara kullaniyorum ilk defa doğum kontrol hapı kullanmaya başladım fakat doktora gitmedim sağlık ocagina gittim reginon adli bir hap verdiler sizce doğru bir hapmi daha 3 gündür kullaniyorum en çok korktuğum kilo almam böyle bir durum olurmu ve koruması nasıl olur

  • Sağlık Ocağım

   6 Eylül 2016 at 12:46

   Doğum kontrol hapları genellikle birbirine benzer özelliktedir ve genelde yan etkileri de benzer özellik gösterir.

   Doğum kontrol hapı kullanmaya başlamadan önce bazı kan testlerinin yapılması ve genel sağlık durumunuzun değerlendirilmesi daha doğru olur.

   REGİNON DOĞUM KONTROL HAPININ YAN ETKİLERİNE GELİNCE; duygu durum değişiklikleri, baş ağrısı, bulantı, karın ağrısı, meme ağrısı, meme hassasiyeti ve kilo artışı yaygın yan etkiler arasındadır.

   Sıvı tutulumu (ödem), cinsel istek azalması, migren, kusma, ishal, döküntü, kaşıntı, memelerde büyüme REGİNON İLACININ yaygın olmayan yan etkileridir.

   Aşırı duyarlılık, cinsel istek artışı, kontakt lensi olan kişilerde lens toleranssızlığı, vajinal akıntı, meme akıntısı, kilo kaybı ve glukoz toleransında azalma gibi yan etkiler REGİNON İLACININ seyrek görülen yan etkileridir.

   Bu yan etkiler kişiden kişiye değişebilir, az veya çok olabilir.

   Bir kadın doğum uzmanlığında bazı testler yaptırdıktan sonra bu ilacı kullanmaya devam etmeniz daha uygun olur.

   Sonuç olarak, bu tür ilaçlar kişinin hormon salgısını etkileyerek etki etmektedir ve doğal olarak salgılanması gereken bu hormonlar insan vücudu için ihtiyaçtır ve sağlık sorunu olmadığı halde bu doğallığı ilaçlar ile bozmak tabii ki kişinin ileri ki yaşlarında geri dönüşümü olmayan sorunlara yol açabilir.

   Kişisel hormonları bozmayan bir korunma yöntemi için kadın doğum uzmanından bilgi almanız ve hormonlar ile oynamayan bir doğum kontrol yöntemi seçmeniz daha uygun olur.

   Sağlık ve mutluluk dileğiyle.

 19. Fatma

  5 Eylül 2016 at 16:27

  Tuylenme ve sivilcelenme sorunu için kadın doğuma gittim testesteron hormonum yüksek çıktı desirett hapını yazdı fayda edermi

  • Sağlık Ocağım

   7 Eylül 2016 at 01:04

   Desirett desogestrel etkin maddesini içerir. Desogestrel tek başına ya da etinilestradiol ile birlikte oral kontraseptiflerin (ağız yoluyla alınan doğum kontrol haplarının) bir bileşeni olarak kullanılan progestojen ilaçtır.

   Testosteron hormonu erkeklerde yüksek olması gereken hormondur fakat kadınlarda da bulunur ancak kadınlarda progesteron ve östrojen hormonu daha yüksek, testosteron hormonu daha azdır.

   Testosteron hormonu yüksek olan kadınlarda veya kızlarda kıllanma problemi daha fazla olur.

   Bu ilaç progesteron hormonu içerdiği için sizdeki testosteron hormonu yüksekliğini baskılamak veya dengelemek için verilmiştir.

   Fakat bu tür hormonal dengesizliklerin altında yatan ciddi bir sorun olabilir, bu nedenle endokrinoloji bölümünde bu durum altında yatan nedenin araştırılması uygun olur.

   Sağlıklı ve iyi yaşam dileğiyle.

 20. Ozge

  6 Eylül 2016 at 01:22

  6 aylik emz anneyim dr desirett onerdi sizce ne yapmaliyim

  • Sağlık Ocağım

   7 Eylül 2016 at 12:38

   Emzikli annelerde kombine preparatlar (hem progesteron hem de östrojen hormonunu bir arada bulunduran doğum kontrol hapları) kullanımı önerilmez, çünkü bu tür ilaçlar anne sütünün kalitesini bozabilir veya kesebilir.

   Sadece progesteron hormonu içeren doğum kontrol hapları doktor kontrolü altında verilebilir fakat sebep veya içerik ne olursa olsun emzirdiğiniz sürece daha az yan etkisi olan doğum kontrol yöntemi (prezervatif, eşin korunması gibi) kullanmanız daha uygun olur.

   Desirett doğum kontrol hapı ”desogestrel etkin maddesini) içerir. Desogestrel progesteron hormonu içeren bir ilaçtır.

   Desogestrel ilacı kullanımının sakıncalı olduğu durumlar da vardır. Örneğin kardiyovasküler veya serebrovasküler bozukluğu olanlarda, hipertansiyon sorunu olanlarda, karaciğer bozukluğu olanlarda, gebelik sarılığı geçirenlerde, safra sorunu olanlarda, çok sık genital uçuk sorunu olanlarda, gebelik sırasında kaşıntı sorunu yaşayanlarda, östrojen yüksekliğine bağlı tümöral sorun yaşamış kişilerde, varis sorunu olanlarda bu tür ilaçların kullanılması sakıncalıdır.

   Doğum kontrol hapları verilirken bütün bunlar sorgulanmalı, gerekli kan testleri yapılmalıdır ki maalesef bu ilaçlar sorgulanmadan, araştırılmadan reçete edilmektedir.

   Karar tabbii ki sizindir.

   Sağlıklı ve iyi yaşam sizinle olsun.

 21. Deniz

  21 Eylül 2016 at 20:23

  Merhabalar,doğum kontrol haplarındaki fiyat farkının sebebi nedir?

  • Sağlık Ocağım

   24 Eylül 2016 at 00:55

   Bu durum hakkında eczacıya danışmak daha doğru olur, çünkü ilaçların fiyat farkları firmaya göre değişebilir, dozajına göre değişebilir, markaya göre değişebilir.

   Bu konuda buradan net bir bilgi vermek zordur.

   Eczacınıza sormanız daha uygun olur.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 22. Ecrin

  27 Eylül 2016 at 13:47

  Üç haftalık evliyim ama bebek için erken olduğunu düşünüyorum ve korunmak istiyorum en güvenilir ve ise yarayan tavsiye edilen doğum kontrol hapı nedir ?

  • Sağlık Ocağım

   29 Eylül 2016 at 14:32

   Doğum kontrol haplarında mutlaka yan etkiler vardır. Kadın doğum uzmanı görüşü almanız ve bazı kan testleri yaptırarak uygun olup olmayan doğum kontrol hapını doktorunuzdan istemeniz daha uygun olur.

   Daha az riski olan diğer doğum kontrol yöntemleri hakkında aile hekimliğindeki aile planlaması uzmanlarından bilgi almanız da gerekir.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 23. Tugba

  29 Eylül 2016 at 20:50

  Ben 1 ay korunmak icin hap icmek istiyorum 1 ay sonra birakicam hangi hapi icebilirim

  • Sağlık Ocağım

   1 Ekim 2016 at 12:58

   Bu konuda kadın doğum uzmanınızdan ya da aile hekimliğinde bulunan Aile Planlaması Uzmanlarından bilgi almanız daha uygun olur.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 24. Özlem

  10 Kasım 2016 at 09:03

  Kitle miyom var rahim içinde 3 aylık ilaç yazdı doktor ben recetemi kaybettim. İlacın adını yazarmisiniz acil lütfen

  • Sağlık Ocağım

   15 Kasım 2016 at 14:19

   Anlattığınız durum için doktorunuzun yazdığı ilacın içeriğinin ne olduğunu bilmeden buradan ilaç hakkında bilgi vermek zordur.

   Aynı hastalıkta kullanılan farklı ilaç türleri vardır ve doktorunuzun size ne reçete ettiğini yine doktorunuz bilir.

   Yani eczacınız bile reçetesi olmadan bu şekilde ilaç veremez.

   Doktorunuza tekrar gitmeniz ve ilacı yazdırmanız gerekir.

   Geçmiş olması dileğiyle.

 25. nihal

  22 Kasım 2016 at 16:29

  merhaba 1,5 aydır gynelle doğum kontrol hapını kullanıyorum adet düzensizliği nedeni ile gecen hafta adet olmam gerekirken olmadım ilaçları kullanmaya devam ediyorum bir sakıncası varmıdır yoksa ilaçların yaptığı yan etkimidir acaba.

  • Sağlık Ocağım

   25 Kasım 2016 at 14:46

   Doğum kontrol hapı kullanımı nedeni ile adet düzensizliği olabilir veya doktorunuz size zaten adet düzensizliği için bu ilacı önermiş olduğu için adet düzensizliği buna bağlı da olabilir.

   İlaçlarınız bittikten sonra yenisini almadan doktor kontrolüne gitmeniz veya yaşadığınız gelişmeler hakkında doktorunuza bilgi vermeniz önemlidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 26. dilek

  1 Aralık 2016 at 04:23

  slm ben 41 yasindayim iki yıl evvel test yaptırdım testlerinde erken menapoz dedi dr bana hormon hapı verdi ben bu hapi kullanmak istemiyorum lütfen bana yardımcı olurmus unuz doğum kontrol hapi yla hormon duzelirmi acil cevap yazarsanız çok sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   1 Aralık 2016 at 17:37

   Menopozdaki en önemli değişiklik, östrojen hormonunun azalması olduğu için tedavinin amacı da eksik olan bu hormonu yerine koymaktır.
   Rahimi duran (alınmamış) kadınlarda tek başına verilen östrojen hormonu uzun süreli kullanıldığında kanser riskini arttırdığı için hem östrojen hem de progesteron hormonu birlikte olacak şekilde verilir. Rahimi alınan kadınlarda ise östrojen hormonu tek başına da verilebilir (bu tedavi yöntemi hormon replasman tedavisidir).

   Doğum kontrol haplarının bazılarında hem östrojen hem de progesteron hormonu bulunmaktadır.

   Bazı verilere göre hormon replasman tedavisinin uzun dönem kullanıldığında kanser riski taşıdığı hakkında bilgiler vardır.

   Doktorunuz bu tedaviyi karar verdiğine göre bunu doktorunuz ile görüşmeniz ve kullanıp kullanmamanız gerektiğini doktorunuza sormanız tabii ki daha doğru olur.

   Başka bir doktor ile de tahlilleriniz ile birlikte bu konuyu değerlendirebilirsiniz.

   Erken menopozun kadında birçok sıkıntıya neden olabileceği de söz konusudur.

   Bu sizin kararınızdır.

   Buradan ilaç kullanımı ya da kullanılmaması konusunda bir tavsiyede bulunmak doğru olmaz.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 27. nevzat

  3 Aralık 2016 at 17:18

  Merhabalar ben 15 günde adet olduğum için doktora gittim kan testlerini muayeneleri oldum önce desirett 28 tableti önerdi 3 aydır kullanıyorum ama adet zamanım gelince tekrar adet gibi 7 gun sürüyor çok yoğun olmasada 3. Kutuya 1 hafta oldu başlayalı yine geldi adet gibi doğum kontrol hapını yan etkisimi yoksa benim rahatsızlığım danmi bilemiyorum kafam çok karışık birde doktor hormonlu spral önerdi bununla alakali da açıkçası güvenemedim zararlı mı olur.

  • Sağlık Ocağım

   6 Aralık 2016 at 16:15

   Doğum kontrol hapları ve spiral kullanımı adet günlerinin sayısını ve sıklığını arttırabilir, ara kanamalar olabilir.

   Sizdeki rahatsızlığın ne olduğu hakkında bir bilgi verilmemiş, bu nedenle rahatsızlığınıza bağlı adet günleri sıklığının artması ya da azalması rahatsızlığınıza göre değişebilir.

   Sık adet görme (15 veya 20 günde bir, seyrek adet görme (35 günden fazla geçmesi (2 ayda-3 ayda bir) şeklinde olan adet aralıkları adet düzensizliği olarak kabul edilir.

   Adet düzensizliklerinin bazı nedenleri vardır.

   Örneğin stres, ruhsal sorunlar, uzun yolculuklar, hava değişimleri, doğum kontrol hapları kullanımı gibi kişiyi etkileyen birçok durum adet düzensizliğine yol açabilir.

   Yine hormonal bozukluklar, yumurtlamanın olmaması, yumurtlama sorunları, polikistik over hastalığı, yumurtalık kistleri, miyomlar, bazı sistemik hastalıklar gibi etkenler de adet düzensizliklerine sebep olur.

   Bu durum ile ilgili endokrinoloji bölümüne gitmeniz ve orada araştırılması belki daha iyi olur.

   Sağlık dileğiyle.

 28. Yağmur

  23 Aralık 2016 at 15:00

  Ben 8 yılık evliyim polikistikover hastasıyım bebek tedavisi için para biriktiriyorum ama bu süreçte düzenli adet görmek için dogum kontrol hapı kullanmak istiyorum yumurlamaya uygun bir hap önerebilirmisiniz?

  • Sağlık Ocağım

   24 Aralık 2016 at 17:45

   Bunlar hakkında doktorunuzdan bilgi almanız daha doğru olur.

   Buradan herhangi bir teşhis ya da tedavi önerilmemektedir.

   Her şeyin istediğiniz gibi olması dileğiyle.

 29. cv

  25 Aralık 2016 at 20:03

  Merhaba,
  Birkaç yıl önce polikistik over sendromu teşhisi konuldu. O dönemde doğum kontrol hapı kullanmıyordum, doktorum ileride istersem adet düzenlemek için piyasadaki haplardan herhangi birini kullanabileceğimi söylemişti. Bir yıl kadar önce Yasmin kullanmaya başladım fakat ilaca başladığım dönemde migren teşhisi kondu ve teşhisi koyan nörolog hapı bırakmamı söylediği için bıraktım. Adet düzensizliğimi gidermek için yeniden doğum kontrol hapı kullanmak istiyorum. Şu anda kendi doktoruma görünme şansım yok. Migren semptomlarını arttırmayacak bir hap önerebilir misiniz?

  • Sağlık Ocağım

   27 Aralık 2016 at 13:36

   Polikistik over sendromuna neden olan faktör tam olarak bilinmediği için günümüzde tedavi seçenekleri de genellikle şikayetlere yöneliktir. Polikistik over sendromlu hastalarda insülin direnci ve tip 2 şeker hastalığına yakalanma riski yüksek olduğu için tedavi takip altında yapılmalıdır.

   Buradan herhangi bir teşhis ya da tedavi önerilmemektedir.

   Bu hastalıkta doktor takibi ve doktor kontrolleri ile tedavi önemlidir.

   Ayrıca polikistik over sendromlu hastalarda yaşam tarzı değişiklikleri de önem taşır. Son yıllarda yapılan çalışmalarda yaşam tarzı değişikliklerinin over (yumurtalık) fonksiyonlarının düzenlenmesinde etkili olduğu gösterilmiştir.

   İnsülin düzeylerinin ve glukoz intoleransının takip edilmesi de önemlidir. Sağlıklı kiloyu korumak için beslenme ve egzersiz programları gerekir.

   Kadın doğum ve endokrinoloji takibi ile bu durumun tedavisi önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 30. Özlem

  10 Ocak 2017 at 02:46

  Merhaba doktorum bana cerazette verdi altı aylık bebegim var emiyo fakat adetin ilk günü başla dedi başladım ama 10 gündür adet görüyorum ne yapmam gerekiyor.

  • Sağlık Ocağım

   14 Ocak 2017 at 19:35

   CERAZETTE İLAÇ, gebeliğin önlenmesi için verilen bir ilaçtır. Bu ilaç progestogen türevi bir ilaçtır. Bu ilacın yan etkileri arasında düzensiz adet görme de vardır. Aslında daha birçok yan etkileri de vardır bu tür ilaçların. Doktorunuzla konuşarak yan etkisi daha az olan haplar dışında doğum kontrol yöntemlerini değerlendirebilirsiniz.

   Sağlık dileğiyle.

 31. Nur

  2 Şubat 2017 at 14:33

  Merhaba ben yasmin doğum kontrol hapı kullanıyorum yaklaşık 5 aydan beri yalnız hergün şiddetli baş ağrısı ve uykusuzluk problemi cinsel isteksizlik çekiyorum yasmin dışında başka bir hap önerebilirmisiniz

  • Sağlık Ocağım

   6 Şubat 2017 at 11:47

   Doğum kontrol haplarının yan etkileri vardır ve bu yan etkiler tüm doğum kontrol haplarında bulunur. Ayrıca herhangi bir doğum kontrol hapı kullanmadan önce genel sağlık durumunuzun da değerlendirilmesi gerekebilir, çünkü bazı durumlarda bu ilaçlar sakıncalı olabilir.

   Kadın doğum uzmanı ile size uygun ve daha az yan etkisi olan bir doğum kontrol yöntemini planlamanız uygun olur.

   ”Buradan herhangi bir ilaç veya tedavi önermek doğru olmaz”.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 32. Pınar

  2 Şubat 2017 at 18:59

  Merhabalar ben 30 yaşındayım ve yüksek tansiyon hastasıyım. Doktora danışmadan yasmin aldım ama yan etkilerine bakınca çok sakıncalı olduğunu gördüm. Böbreklerimde fonksiyon bozukluğu var hangi hapı kullanmalıyım?

  • Sağlık Ocağım

   6 Şubat 2017 at 12:54

   Sizin diğer sorunlarınızı takip eden doktorlarınız ve kadın doğum uzmanınızın görüşleri doğrultusunda uygun olan doğum kontrol yöntemini seçmeniz önemlidir.

   Buradan bu konuda bir şey söylemek doğru olmaz.

   Sağlık dileğiyle.

 33. koko

  9 Şubat 2017 at 00:41

  merhaba ben yazz kullandim ama 20 gun kanamam oldu bitmedi kabama bana doktorum dozu yuksek olan ilac onerdi o kanama yapmazmis dogrumu bu?ve hangi sogum kontrol hapi az kanama yapar

  • Sağlık Ocağım

   12 Şubat 2017 at 13:22

   Kanamalar düşük doz östrojen içeren doğum kontrol haplarında daha sık görülür, ancak bu kanamanın başka bir nedeni de olabilir. Kadın doğum uzmanı tarafından iyi bir muayene yapılması gerekebilir. Ayrıca kanama bozukluğu olan kişilerde de bu tür ilaçlar kanama süresini uzatabilir. Bu tür uzun kanamalar ilaç kullanımı başladıktan 3 ay sonra çoğunlukla azalır ya da kaybolur.

   İyi bir değerlendirme ve gerekli kan testlerinin yapılmasından sonra bu duruma karar verilmesi daha doğru olur. Doktorunuz ile bu durumu daha detaylı değerlendirmenizde fayda vardır.

   Sağlık dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git