Aile Planlaması

Doğum Kontrol Haplarının Çeşitleri Ve İsimleri

LYNDIOL (tablet) kullanım şekliLyndıol tabletin kullanımı, adet kanamasının başladığı ilk günden itibaren, her gün aynı saatlerde bir tablet içilir. Tabletler bittikten sonra altı gün ara verilir ve yedinci gün yeniden başlanır.

Doğum kontrol haplarının kullanım şekilleri

LYNDIOL (tablet) kullanım şekli

Lyndıol tabletin kullanımı, adet kanamasının başladığı ilk günden itibaren, her gün aynı saatlerde bir tablet içilir. Tabletler bittikten sonra altı gün ara verilir ve yedinci gün yeniden başlanır.

Lyndıol tablet kullanılmaması gereken durumlar, hamilelik veya kalp sorunları var ise ya da ailede bu tür hastalıklardan damar tıkanması sonucu beyin kanaması, kalp krizi,ağır hiper tansiyon, ağır karaciğer rahatsızlıkları gibi rahatsızlıkların öyküsü oldu ise bu ilacı mutlaka doktora danışarak kullanmak gerekmektedir.

Lyndıol tabletin yan etkileri, ara kanaması, ilaç alımından sora amenore serviks salgısında değişiklik, uterus fibriyomlarında büyüme, salgı, bulantı, kusma, memede hassasiyet, salgı, damar tıkanması, sarılık, deri döküntüsü, migren, baş ağrısı, kontakt lens kullananlarda korneada rahatsızlık, vajinal enfeksiyonlar, mizaç değişikliği gibi yan etkileri bulunmaktadır.

MINULET drajekullanım şekli

Mınulet draje kullanım şekli, adet döneminin ilk gününden başlanarak 21 gün süre ile her gün aynı saatlerde alınması ve bu süre sonunda yedi gün ara verilip, tekrar başlanması ve yine düzenli olarak ilacın içilmesi gerekmektedir.

Mınulet kullanılmaması gereken durumlar, kardiyovasküler bozukluk, damar tıkanıklığı, hipertansiyon, karaciğer bozuklukları gibi sorunları ya da ailesinde bu hastalık olan kadınların kullanması sakıncalıdır.

Mınulet drajenin yan etkileri, ara kanaması, ilacı içtikten sonra amenore serviks salgısında değişiklik, vajinal enfeksiyonlar, memelerde hassasiyet, ağrı büyüme’ bulantı, kusma, kolelitiazis, kolestatik sarılık, damar tıkanması, yüksek tansiyon, deri döküntüleri, kontakt lens kullananlarda korneada rahatsızlık ve benzeri yan etkileri bulunmaktadır.

DİANE 35 kullanım şekli

Diane 35 doğum kontrol ilacı, adetin ilk 5 günü içerisinde başlanır ve takip eden 21 gün süresince her gün aynı saatte olmak üzere 1 tablet alınır. Paket bittikten sonra 7 gün ara verilir ve bu arada zaten adet görülür. 7 günlük aradan sonra 8’inci gün yeni kutuya başlanır. Diane 35, kadınların çoğunda adet düzenleyici olarak kullanılmaktadır.

Kadınlık hormonuna östrojenebenzer ve erkeklik hormonuna androjenekarşı etkisini gösteren bir ilaç özelliğine sahiptir. Diane 35, kadın vücudunda aşırı derecede erkeklik hormonu üretimi ya da bu hormonlara karşı fazla duyarlılık nedeni ile oluşan hastalıkların mesela, sivilce, (akne) yüzde veya vücutta kıllanma gibi sorunların tedavisinde doktor tarafından verilebilir.

Diane 35 doğum kontrol hapı kullanılması sakıncalı durumlargebelik varlığı, emzirme döneminde olmak, tanısı konulmamış vajinal akıntı, damarları etkileyen şeker hastalığı, migren, karaciğer tümörü, pankreas iltihabı, steroid hormonuna bağlı memenin kötü huylu rahatsızlıkları, damar tıkanıklığı veya riski, bütün bu rahatsızlıkların varlığı ya da geçmişte yaşanmış olması, ailede olması gibi durumlarda mutlaka doktor kontrolü altında bu ilaçların kullanılması önemlidir.

Diane 35 doğum kontrol hapının yan etkileri, cinsel istekte azalma veya artma, bulantı veya kusma, memede akıntı, kilo artışı veya çabuk sinirlenme, vajinal salgıda değişiklik, lens takanlarda rahatsızlık gibi bazı yan etkileri bulunmaktadır.

YASMİN film tabletkullanım şekli

Yasmin tablet kullanım şekli, tabletler bister ambalaj üzerinde gösterildiği gibi her gün ortalama aynı zaman zarfında bir miktar sıvı ile içilmesi ve 21 gün süresince düzenli olarak birer tablet alınması önerilir. Sonrasında yedi gün ara verilir ve yeni kutuya başlanır. Yasmin gebeliği önlemek amacı ile kullanılır. Bunun dışında yasmin tablet vücutta su tutulması, sivilce (akne) tedavisinde de kullanılır.

Yasmin film tablet kullanılmaması gereken durumlar, kalp rahatsızlıkları, yüksek tansiyon, toplardamarlarda tıkanıklık, akciğeri etkileyen kan pıhtılaşması, karaciğer rahatsızlıkları, kalp atardamarlarının tıkanması, göğüs ağrısı, şeker hastalığı, sigara kullanımı, böbrek sorunları, tanısı konulmamış vajinal kanama ve hamilelik gibi benzeri durumları olanlar veya ailesinde olanların kullanması doğru olmadığı gibi doktora danışarak kullanmaları gerekmektedir.

Yasmin film tabletin yan etkileri, memede ağrı, baş ağrısı,depresif duygu durumu, kontakt lens intorelansı, su tutulması, vücut ağırlığında farklılıklar, vajinal değişiklikler, güçsüzlük, halsizlik, terleme, bulantı, kusma, bacaklarda şişlik veya ağrı,migren ağrısı, çeşitli deri yakınmaları benzeri bazı yan etkilerdir.

GİNERA draje kullanım şekli

Ginera draje bu ilaç, adet döneminin ilk gününden başlamak üzere21 gün boyunca her gün düzenli olarak kullanıldığında hamile kalmayı % 99 oranında koruduğu bilinmektedir. Daha sonra 7 gün ara verilerek tekrar ikinci kutu başlanır.

Ginera draje kullanılması sakıncalı olan durumlar, miyokart enfarktüsü, inme, toplardamarlarda tıkanma, akciğerlerde lenf yada kan damarlarının tıkanması veya ailesinde bu gibi rahatsızlıklardan muzdarip kişilerin olması, sigara kullanımı, hamilelik şüphesi, nedeni belli olmayan vajinal kanama, yağ ve metabolizma bozukluğu gibi durumlarda mutlaka doktor takibi altında kullanmak gerekmektedir.

Ginera drajenin yan etkileri, ilk kullanılmaya başlandığında sabahları mide bulantısı, bünyeye göre kilo alımı, aşırı sinirlilik durumu, karın ağrısı, memelerde ağrı, hassasiyet ve büyüme, şeker hastalığı varlığında dikkatli kullanım, duygusal değişiklikler gibi benzeri yan etkileri vardır.

MYRALON 21 tablet kullanım şekli

Myralon 21 tablet, hamileliği önleyici bir ilaç olup, etkisini aslında yumurtalıklardan yumurta atılmasını (yumurtlamayı engellemesinin) yanı sıra rahmin vajinaya açılan, boyun kısmındaki salgılar sayesinde rahim iç duvarını örten zar yapısında değişiklikler yolu ile etkisini göstermektedir. Myralon tablet, vajinal akıntılarda, adet düzensizliğinde, yumurtalık kistlerinde doktor tarafından tedavi amaçlı verilebilir.

Myralon tablet kullanırken dikkat edilmesi gereken durumlar, kalp yetmezliği, böbrek işlevinin bozuk olduğu durumlar, epilepsi (sara) hastalığı, hiper tansiyon (yüksek tansiyon),migren veya geçmişte bu rahatsızlıkların yaşanmış olması ya da ailede olması, sigara kullanımı, akciğer sorunları, karaciğer sorunları, damar tıkanıklığı ve benzeri rahatsızlıklarda doktor kontrolü altında kullanılması gerekmektedir.

Myralon tabletin yan etkileri, memelerde ağrı ve büyüme, baş ağrısı, migren, ruh hali değişikliği, kan basıncında artış (hipertansiyon)’ düzensiz kanama,vajinal enfeksiyon, vücut ağırlığının değişmesi, vajinal akıntı, çeşitli cilt hastalıklarıgibi bazı yan etkileri mevcuttur.

Yazz 24 + 4doğum kontrol hapı kullanım şekli

Yazz 24+4 doğum kontrol hapı, bütün dünyada doğum kontrol hapları ile ilgili olumsuz ön yargıları kaldırdığı inanılan yazz 24 +4 rejimli doğum kontrol ilacı, Amerika’da en fazla kullanılan doğum kontrol hapı olmuştur.

Kullanımı kolay olan bu hap, kutunun üzerinde belirtilen sıra ile her gün, günün aynı saatinde yeterli miktarda su ile alınır. Tabletlerin 28 gün kesintisiz içilmesi gerekmektedir. Bu sayede vücutta oluşan hormonal dengesizlikler azalır ve daha düşük östrojen içeren yazz 24+4 doğum kontrol hapı vücutta su tutulumunu da önleyerek kilo alma sorununu azaltmış olur.

Yazz 24+4 doğum kontrol hapı kullanılmaması gereken durumlar, ciddi karaciğer rahatsızlığı, ciddi böbrek yetmezliği, şeker hastalığı, tanısı konulmamış vajinal kanama, damar tıkanıklığı varlığı ya da geçmişte yaşanmış olması, pankreas iltihabı, sigara kullanımı, kan yağlarında artış(yüksek kolesterol), memelerdeki kötü huylu hastalıklar veya ailede benzeri hastalıkların varlığı gibi durumlardır.

Yazz 24+4 doğum kontrol ilacının yan etkileri, memede kitle, alışılmadık yoğun vajinal kanama, bulantı, kusma, karın ağrısı, ishal, kilo artışı ya da kiloda azalma, memede akıntı, meme ağrısı, vajinal akıntı, cinsel isteksizlik veya daha fazla isteme, kontakt lens takanlarda gözde rahatsızlık, depresif duygu durumu gibi yan etkilere sahiptir.

Reginon drajekullanım şekli

Reginon drajeler, her gün yaklaşık aynı zamanlarda ve paketin üzerinde işaretlendiği gibi alınır. Drajeler, her gün alınmak suretiyle 21 gün boyunca alınır. 7 günlük aradan sonra yeni pakete başlanır. İlacın alınmadığı bu 7 günlük sürenin 2-3 günü kanama başlar ve bir sonraki pakete başlandığında kanama bitmiş olur.

Reginon draje kullanılmaması gereken durumlar, kalp krizi riski, 35 yaş üzeri sigara içen kadınlarda, hipertansiyon, yüksek kolesterol, şeker hastalığı, obezite, koroner arter hastalığı gibi durumlarda doktor tavsiyesi olmadan alınmamalıdır.

Reginon drajenin yan etkileri, hiper tansiyon, kalp krizi, baş ağrısı, migren, sinirlilik, depresyon, premenstrüel sendrom, sivilce, karın ağrısı, ciltte kızarıklık, iştahta değişiklik, bulantı, kusma, vücut ağırlığında değişiklik, vajinal salgı değişiklikleri ve göz sorunları gibi yan etkileri gelişebilir.

Jerbera drajekullanım şekli

Jerberadraje, kadınlarda gebeliğin önlenmesi için ağız yolu ile kullanılır. Jerbera draje, adet kanamasının ilk gününden başlamak üzere 21 gün boyunca her gün, günde 1 alınır. 21 günlük sürenin sonunda ilacın kullanımına 7 gün ara verilir ve 8’inci gün tekrar başlanır. Jerbera genellikle akşam yatmadan önce aynı saatlerde alınmalıdır.

Jerbera drajenin dikatli kullanılması gereken durumlar, safra kesesi hastalığı veya öyküsü var ise, sara nöbeti veya öyküsü olanlarda, astım hastalığı varlığında, toplardamar tıkanıklığı sorunu olanlarda,karaciğer yetmezliği ve böbrek yetmezliği gibi sorunları olan kişilerde doktor kontrolü altında kullanılmalı ya da kullanılmamalıdır.

Jerbera drajenin yan etkileri,İlk defa ortaya çıkan migren tipi baş ağrısı, ani görme ya da işitme bozukluğu, kan pıhtılaşması, safra krizleri, karaciğer iltihabına bağlı kaşıntı, tansiyon yükselmesi, depresyon başlangıcı ve üst karın ağrısı gibi yan etkileri vardır.

Preven acil doğum kontrol kiti kullanım şekli

Preven acil doğum kontrol kiti, korunmasız cinsel ilişki veya bilinen şüpheli kontrol yöntemi sonrasında hamileliğin önlenmesinde kullanılır. Bu tabletlerin etkinliği için cinsel ilişkiden en geç 72 saat içinde ve mümkün olduğunca çabuk uygulanmalıdır.

Preven sürekli kullanım için değildir. Preven doğum kontrol kitinde gebelik testi bulunmaktadır. Bu test en son adet siklisunda ya da bir önceki siklusta gerçekleşen cinsel birleşme sonrası oluşabilecek hamileliği test etmek için kullanılır. Test pozitif çıkar ise preven tabletler kullanılmamalıdır.

Preven acil doğum kiti kullanımında dikkat edilmesi gereken durumlar, bilinen ya da şüpheli hamilelik, pulmoner emboli, iskemik kalp hastalığı, valvüler kalp hastalığı, ağır hipertansiyon, nörolojik baş ağrıları, ciddi ameliyat, bilinen meme karsinomu, karaciğer tümörleri gibi durumlarda dikkatli olmak gereklidir.

Preven acil doğum kiti yan etkileri, bulantı, kusma, adet düzensizlikleri, meme hassasiyeti, baş ağrısı, baş dönmesi ve karın krampları gibi yan etkiler gösterebilir.

[Video] Doğum Kontrol Haplarının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Doğum kontrolü ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Doğum kontrolü nedir
  2. Doğum kontrol iğneleri ile korunma yöntemi nedir
  3. İmplant ile doğum kontrol yöntemi nedir
  4. Tüp bağlama doğum kontrol yöntemi nedir

94 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git