Aile Planlaması

Doğum Kontrol Hapları Nasıl Kullanılır?

Türkiye'de piyasada, eczanelerde bulunan doğum kontrol haplarının içinde 21 tablet vardır ve bunların içeriğinde östrojen ve progesteronhormonlorı bir arada bulunmaktadır. Bu ilaçların kullanıma başlanması çok önemli olup, adet kanamasının ilk beş gününde tercihen birinci ve ikinci gününde ilaca başlanması, günde bir adet öğle, sabah veya akşam içilmesi fark etmez. İlk kutunun başlanmasından itibaren her gün düzenli olarak bir tablet 21 gün boyunca ilaç içilip, kalan yedi gün süresince ilaç kullanılmaması gerekmektedir.

Doğum kontrol hapları hamilelikten korur mu ?

Türkiye’de piyasada, eczanelerde bulunan doğum kontrol haplarının içinde 21 tablet vardır ve bunların içeriğinde östrojen ve progesteronhormonlorı bir arada bulunmaktadır. Bu ilaçların kullanıma başlanması çok önemli olup, adet kanamasının ilk beş gününde tercihen birinci ve ikinci gününde ilaca başlanması, günde bir adet öğle, sabah veya akşam içilmesi fark etmez. İlk kutunun başlanmasından itibaren her gün düzenli olarak bir tablet 21 gün boyunca ilaç içilip, kalan yedi gün süresince ilaç kullanılmaması gerekmektedir.

Bu yedi günlük dönemde kadından kadına değişen ikinci veya üçüncü gününde adet kanaması başlar ve doğum kontrol hapı kullanımında, genelde daha az adet kanaması olabilir. Sonrasında sekizinci günde ilacın tekrar başlanması ve bu şekilde devam etmesi gerekmektedir. Doğum kontrol hapı kullanımından önce, bir kadın doğum uzmanına danışılması gerekir ve hastanın bazı sağlık sorunları var ise örneğin, çok şiddetli migren atakları olanlarda, aktif karaciğer rahatsızlığı olanlarda, damar tıkanıklığı (emboli) gibi rahatsızlıkları veya ailesinde olanlarda, bilinmeyen hamilelik riskinde doğum kontrol hapları önerilmez.

Doğum kontrol haplarının yan etkileri, içeriğindeki östrojen hormonu nedeniyle bazen mide bulantısı, kusma, baş ağrısı, progesteron hormonu olduğu için mantar oluşabildiği gibi adet öncesi ortaya çıkan kaşıntı, akıntı gibi yan etkileri, en fazla korkulan yan etkisi hormonlar nedeni ile damar içi pıhtılaşma oluşması ve buradan bir pıhtının çıkıp beyin damarlarını tıkama etkisi olmasıdır. Bu nedenle ailesinde bu gibi durumlar yaşanmış olan hastalara doğum kontrol ilaçları kesinlikle tavsiye edilmemektedir.

Doğum kontrol hapı genelde akşam yatarken alınması önerilir. Çünkü bu ilaçlar ilk kullanılmaya başlandığında baş ağrısı, baş dönmesi yapabilir. Akşam yatmadan önce, iki saat önce veya iki saat sonra alınması çok önemli değildir. Fakat bir gün öğlen, bir gün sabah, bir gün akşam alınması uygun olmadığı gibi kan düzeyinin belli seviyelerde devam etmesi ilacın etkisi için önemli olup unutulan ilacın ertesi gün mutlaka alınması gerekmektedir. Unutulan ilacın ertesi günü iki tablet birden alınması koruyuculuk açısından çok fazla etkisi olmayabilir. Fakat ayda bir kez bu şekilde olur ise çok fazla bir şey değişmeyebilir ve sık sık bu durum tekrarlanır ise zamanla ilaç etkisini yitirebilir. Bu nedenle bu ilaçları düzenli, dikkatli ve mutlaka doktor kontrolü altında kullanmak her açıdan önemlidir.

Doğum kontrolü ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Doğum kontrolü nedir
  2. Ertesi gün doğum kontrol hapları nasıl kullanılır
  3. Takvim yöntemi ile doğum kontrolü nasıl sağlanır
  4. Doğum kontrol haplarının çeşitleri ve isimleri

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git