Aile Planlaması

Doğum Kontrol Hapı İle Hamilelikten Korunma

Doğum kontrol hapı içeriğindeki hormonlar sayesinde, bu hormonlardan biri östrojen, diğeri progesteron hormonu bu hormonların etkisi ile yumurtalığı uyaran hormonu baskılayıp, yumurta gelişimini engeller ve birincil etkisini bu şekilde gösterir.

Doğum kontrol hapı nedir?

Doğum kontrol hapı içeriğindeki hormonlar sayesinde, bu hormonlardan biri östrojen, diğeri progesteron hormonu bu hormonların etkisi ile yumurtalığı uyaran hormonu baskılayıp, yumurta gelişimini engeller ve birincil etkisini bu şekilde gösterir. Bunun dışında birde rahim ağzında mukus denilen salgının kıvamını koyulaştırarak spermin geçişini yani spermin vajinadan rahim içindeki tüplere doğru gitmesini engelleyerek etkisini gösterir ve en önemli etkisi ise hormonları baskılayarak yumurtaların normal yumurtlama fonksiyonunu durdurarak ta etkisini göstermesidir.

Sperm hareketinin üzerinde direkt etkisi olmayıp, spermin rahim ağzından geçişini etkileyen servikal mukus adı verilen salgının daha koyu kıvamda olmasını sağlayarak, hareketlerini bu şekilde güçleştirmiş olur. Doğum kontrol haplarının bileşiminde östrojen ve progesteron hormonu bulunur ve bunları kombine veya kombine preparatlar denilir.

Doğum kontrol hapları hamilelikten kesin korur mu?

Doğum kontrol hapları ile kesin korunma olur mu denildiğinde, bu ilaçlar ile de korunma yüzde yüz denilemediği gibi, doğru kullanıldığında % 99 koruma sağladığı bilinmektedir. Doğru kullanımdan anlaşılan, düzenli olarak her gün ortalama aynı saatlerde veya bir iki saat oynama ile alınabilir. Fakat aynı saatlerde alınması, gün atlanmaması, eğer unutulur ise ertesi gün akla geldiğinde ilacın mutlaka alınması ve belli saat aradan sonra o günün ilacının içilmesi gerekmektedir.

Lakin iki gün üst, üste unutulur ise ilaçların koruyucu etkisinin kalmadığı bilinmektedir. Bu durumda diğer adet kanaması görülene kadar başka bir yöntem ile korunulması önerilir. Ayrıca doğum kontrol hapının etkisini azaltan bazı ilaçlar kullanılıyor ise mesela, tüberküloz tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar, bu ilaçların etkisini azaltabilir veya kusma sonucu da etkisi kalmayabilir. Yani hiç bir zaman yüzde yüz koruma sağladığına dair kesin bir bilgi bulunmamaktadır.

Doğum kontrol haplarını kimler kullanır?

Doğum kontrol hapının doğum kontrolü dışında kullanımı da söz konusudur. Örneğin, adet düzenleyici olarak, dismenore denilen ağrılı adet görme tedavisinde,  rahim kanserinde, yumurtalık kanseri tedavisinde ve benign yani iyi huylu meme hastalıklarının tedavisinde doktor tarafından gerek duyulur ise kullanılabilir.

Doğum kontrol hapları farklı mıdır?

Bu ilaçların bazılarında östrojen hormonu içeriği için değişenler bulunur. 30 mikrogram östrojen içeren haplar, 20 mikrogram östrojen içeren haplar vardır ve burada amaç östrojenin yüksek dozda olanını kullanarak oluşabilecek yan etkileri ortadan kaldırmaktır. Bunların dışında monofizik olanlar, aynı dozda östrojen ve progesteron hormonu içeren haplar vardır. Yine bunların dışında birde tirifozik olan ilaçlar, aynı normal adet döngüsü insanda doğal olarak oluşan normal adet döngüsündeki oluşumu taklit eden bir hormonal içeriği olan haplar da vardır.

Doğum kontrol haplarının yan etkileri var mıdır?

Bu ilaçların yan etkileri bakımından çok ciddi farkları yoktur. Fakat çok adet kanaması olan bir kadında östrojen hormonu daha az içeren doğum kontrol ilacı tercih edilebilir. Farklı hormon düzeyi denilir iken 50, 30 ve 20 mikrogram östrojen hormonu içeren ilaçlar vardır ve 50 mikrogramlık hormonlar son yıllarda zaten kaldırıldığı için kullanılmamaktadır. Bu ilaçlar yüksek düzeyde östrojen içerdiği için tercih edilmemektedir. Doğum kontrol hapı kullanımında genellikle 30-20 mikrogramlık haplar tavsiye edilir. Çünkü her ikisi de eşit ölçüde korumaya sahiptir. Yinede doktor tavsiyesi altında kullanmak sağlık sorunları olma ihtimalinden dolayı oldukça önemlidir.

Doğum kontrol hapları ile ilgili diğer yazılarımız

  1. Doğum kontrolü nedir
  2. Doğum kontrol hapları nasıl kullanılır
  3. Doğum kontrol haplarının çeşitleri ve isimleri
  4. Ertesi gün doğum kontrol hapı nedir
  5. Doğum kontrol hapı kullanan hamile kalır mı

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git