Hamilelik ve Doğum

Doğum Ağrılarını Azaltma Yöntemleri

Doğum ağrılı bir olaydır; ama sancıların bir amacı olduğunu da unutmamak gerekir. Her kasılma sizi bebeğinizin doğumuna bir adım daha yaklaştırır.

 Doğum ağrıları nasıl azaltılır?

Doğum ağrılı bir olaydır; ama sancıların bir amacı olduğunu da unutmamak gerekir. Her kasılma sizi bebeğinizin doğumuna bir adım daha yaklaştırır. Ağrı giderme yöntemlerini uygulamamak konusunda ne denli kararlı olursanız olun olaya geniş görüşlü yaklaşmanızda yarar var. Bu yöntemlerin gerekliliği yaşayacağınız doğurma sürecine ve sizin acıya dayanma gücünüze bağlıdır. Katlanabileceğinizden daha fazla acı ile karşı karşıya kalırsanız ağrı giderme yöntemlerine başvurulmasını istemekten çekinmemelisiniz.

Doğum ağrısı için epidural anestezi nedir?

Epidural anestezi vücudun alt bölümlerine giden sinirleri geçici bir süre uyuşturur. Özellikle doğumdaki sırt ve bel ağrılarını gidermede yararlıdır. Her hastanede uygulanan bir yöntem değildir. Epidural anestezinin zamanlaması, etkisi ikinci evrede geçecek şekilde yapılmalıdır, yoksa bebeğin doğumu gecikebilir; dikişli doğum zorunluğu ile karşılaşabilirsiniz.

Epidural anestezi nasıl yapılır? : Epidural anesteziyi uygulamak yaklaşık 20 dakika alır. Dizlerinizi karnınıza çekerek yan yatmanız istenir. Omurgalarınızın arasına iğne ile girilir. Anestezik madde, iğnenin içinden geçen çok ince bir tüp ile verilir. Anestezik madde ince bir tüp ile belinize enjekte edilir. Bu tüp yerinde bırakılarak gerektiğinde ağrı kesicinin yeniden verilmesi sağlanır, ilacın etkisi yaklaşık iki saat sürer. Epidural uygulandığında sürekli kontrol altında kalacaksınız ve kateter denen bu tüpün varlığından dolayı hareketleriniz kısıtlanacaktır.

Epidural anestezi nasıl etki eder? : Epidural gereği gibi etki gösterir ise doğumda hiç ağrı duyulmaz, ne olup bittiğini bütünüyle izlersiniz. Bazı gebelerde bayılma hissi ve birkaç saat süren baş ağrıları görülebilir. Doğumdan saatler sonra bile bacaklarınızda ağırlık hissedebilirsiniz.  Epidural anestezinin bebeğe hiçbir zararlı etkisi yoktur.

Doğum ağrıları için epidural anestezi nedir

Doğum ağrıları için epidural anestezi nedir

Doğum ağrıları için gaz ve hava yöntemi nedir?

Oksijen ve azot oksit karışımı, kendinizi iyi hissetmenizi sağlayarak ağrıları durdurur. Birinci evrenin sonlarına doğru etkilidir. El maskesi ile uygulanan gazı solumanız istenir. Etkisi bir iki dakika içinde görüldüğünden sanemin başlayacağını hissettiğinizde gazdan birkaç derin soluk almanız genellikle yeterli olur. Gaz, ağrıyı ancak kısmen giderdiği için bazen yeterli olmayabilir. Gazı solurken başmız dönebilir, bulantı gelebilir. Bebeğe zararlı bir etkisi yoktur.

Doğum ağrıları için Pethıdıne yöntemi nedir?

Pethıdıne yöntemi doğumun birinci evresinin başlarında verilir. Aşırı kaygılı ve bir türlü rahatlayamayan anne adaylarında yararlıdır. Pethıdıne iğnesi kalçanızdan yapılır. Etkisi 20 dakika içinde başlar ve iki üç saat sürer. Pethidine’nin her insanda etkileri farklıdır. Kimini rahatlatıp gevşeterek huzur verir, kimine de sarhoşluk duygusu verir. Kendinizi halsiz hissedebilir, dolaşacak enerjiyi bulamayabilirsiniz. Doğuma çok yakın bir zamanda uygulanır ise bebeğin solunumunu yavaşlatabilir, onu uyuklatabilir. Ancak bu etkiler doğumdan sonra kolayca giderilebilir.

Doğum ağrıları için tens yöntemi nedir?

Bu teknik, belinize verilen küçük elektrik akımları ile vücudun doğal ağrı giderici sisteminin uyarılması ve bu yolla ağrıların hafif-letilmesine dayanır. TENS aygıtını doğumdan bir ay kadar önce prova ederek pratik kazanmak faydalı olur. Tens yöntemi her hastanede bulunmaz.

 1. Elektrot içeren dört bant belinize yapıştırılır. Bunlara elle kontrol edilebilen kablolar bağlıdır. Böylece elektrik akımını kendi kendinize, ağrıların şiddetine göre denetleyebilirsiniz.
 2. Özellikle doğumun erken evrelerinde uygulanmaya başlanır ise TENS yöntemi ile ağrılar azaltılabilir. Ancak bazı gebeler bundan bir yarar görmediklerini belirtmişlerdir. Doğum çok ağrılı ise TENS tek başına yeterli olmayabilir.
 3. TENS yönteminin bebeğe herhangi bir etkisi yoktur.
 4. TENS aygıtını kendiniz kontrol edebilirsiniz, hareketleriniz de kısıtlanmaz.
 5. Akımın şiddetini düzenlemek için düğmeye basmak gerekir.

Doğum ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Doğum ve doğumu kolaylaştırmak için faydalı bilgiler
 2. Doğum çantası nasıl hazırlanır
 3. Doğum öncesi doktora neler sormalı
 4. Doğum öncesi bakım ve doğum kontrolleri
 5. Doğuma hazırlık kursu nedir
 6. Hamileliğin kırkıncı haftası doğuma hazırlık
 7. Sezaryen doğum nedir
 8. Doğum sonrası için faydalı bilgiler

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git