D

Dizde Sıvı Birikmesi (Diz Ekleminde Efüzyon) Nedenleri ve Tedavisi

Dizde su birikmesinin yaygın bir nedeni bursittir (vücuttaki basınç noktalarında yastık görevi yapan içi sıvı dolu keselerden birinin yangılanmasıdır).

Dizde su (dizde sıvı birikmesi) diz eklemi içinde ya da etrafında sıvı birikmesi için halk arasında kullanılan terimdir. Dizde sıvı birikmesi efüzyon olarak da adlandırılır.

Dizde sıvı birikmesi (dizde efüzyon) nedenleri

Ortopedide eklem efüzyonları oldukça sık karşılaşılmaktadır. Özellikle diz en çok etkilenen eklemdir.

Dizde su birikmesinin yaygın bir nedeni bursittir (vücuttaki basınç noktalarında yastık görevi yapan içi sıvı dolu keselerden birinin yangılanmasıdır).

Diz ekleminde efüzyonun (dizde sıvı birikmesinin) diğer nedenlerine gelince;

 • Sinovit,
 • Pigmente villonodüler sinovit,
 • Artritler (örn. romatoid artrit gibi),
 • Osteoartrit,
 • Bursit
 • Kistler,
 • Medial patellar plika sendromu,
 • Travmalar (diz bağ yaralanması, menüsküs yaralanmaları, kıkırdak hasarları, patella ile ilgili travmatik durumlar gibi),
 • Neoplastik durumlara sekonder gelişen efüzyon,
 • Lipom,
 • Geçirilmiş cerrahi olaylar.

Diz ekleminde efüzyon saptandığında altta yatan nedenin dikkatlice araştırılması gerekir.

Dizde sıvı birikmesi (dizde efüzyon) belirtileri

Altta yatan nedene göre belirtiler değişiklik gösterse de, eklem efüzyonu (eklemde sıvı birikmesi) olduğunda belirtiler benzer özellik gösterir, ancak efüzyonun derecesi ve şiddeti önemli ölçüde değişebilir.

Eklem efüzyonundaki bilindik belirtiler arasında hafif veya şiddetli şişlik, ağrı, hareket kısıtlılığı, sertlik, lokalize inflamasyon nedeniyle kızarıklık, sıcaklık gibi belirtileri sayabiliriz.

Dizde sıvı birikmesi (dizde efüzyon) nasıl teşhis edilir?

Eklem efüzyonlarının nedene yönelik kesin tanıları, ayrıntılı laboratuvar analizleri ve radyodiagnostik testler (direkt grafi, röntgen, ultrasonografi, manyetik rezonans görüntüleme, bilgisayarlı tomografi gibi) gerektirir. Ancak bu testler, bazı sinovit tiplerinde tanı koymada yeterli olmayabilir.

Tanıda hastanın öyküsü ve fizik muayenesi de oldukça önemlidir.

Dizde sıvı birikmesi (diz ekleminde efüzyon) tedavisi

Dizde sıvı birikmesi tedavisi biriken sıvı miktarına ve altta yatan nedene göre değişiklik gösterebilir.

Tedavi; ilaç tedavisi (örn. ağrı kesici ilaçlar, nonsteroidal anti-inflamatuar ilaçlar kullanımı gibi), dinlenme, buz uygulama, immobilizasyon ve cerrahi girişimler [örn. artrosentez (eklem aspirasyonu) gibi] şeklinde yapılabilir.

Diz eklemini güçlendirmek ve desteklemek amacıyla fizik tedavi gerekebilir.

Benzer sağlık yazıları

 1. Romatoid artrit nedenleri ve belirtileri
 2. Septik artrit nedenleri ve belirtileri
 3. Diz kireçlenmesi (osteoartriti) nedenleri ve belirtileri
 4. Diz ağrısı nedenleri ve tedavisi
 5. Eklem ağrısı nedenleri ve tedavisi

2 Yorum

 1. hakan bayrak

  23 Temmuz 2019 at 12:12

  20.6.2019 tarihinde is yerinde gecirmis oldugum is kazasi sonrasi sag ayak kucuk parmagimin ust kisminda topuga giden kemikte kirik oldugu tespit esildi 22.07.2019 tarihinde kontrolum varsi doktorum hic kaynamamis uzerine basmissin dedi ancak uzerine agirlik vererek basmadim tedavi surecinde sigara kullandim bundan sonra nasil bir surec uygulamaliyim onerilerinizi alabilirmiyim ayagimda kas larda incelme de olustu tesekkurler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Temmuz 2019 at 01:10

   Kırıkların kaynama sürecinde kırılan ayağın üzerine hiç yük vermemek, o ayağı ve bacağı kullanmamak, doktorun önerilerini dikkate almak oldukça önemlidir. Kırığın yerine, şiddetine, hastanın kemik kalitesine, yaşına ve eşlik eden diğer yaralanmalara bağlı olarak kaynama süresi değişiklik gösterebilir. Ayrıca sigara kullanıcısı olmak ve sigara kullanmak da kırık kaynamasını geciktirir.

   Proteinli beslenme, doktorunuz izin verene kadar ayağın üzerine yük vermeme, sigara kullanmama gibi öneriler kırık kaynamasında yararlı olabilir.

   Geçmiş olsun.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git