Cerrahi Operasyonlar

Diz Protezi Nedir? Diz Protezi Ameliyatı

Diz protezi ilk kez 1968 yılında uygulanmaya başlanmıştır. Total diz protezi, aşınmış olan eklem yüzeylerinin, metal ve polietilenden üretilen özel şekillendirilmiş malzemeler ile kaplanarak yapay eklem oluşturulmasıdır.

Diz protezi ameliyatı nasıl yapılır?

Diz protezi ilk kez 1968 yılında uygulanmaya başlanmıştır. Total diz protezi, aşınmış olan eklem yüzeylerinin, metal ve polietilenden üretilen özel şekillendirilmiş malzemeler ile kaplanarak yapay eklem oluşturulmasıdır.

Diz protez ameliyatlarının uygulanma nedeni hastanın ağrı vermeyen bir ekleme sahip olmasını ve günlük aktivitelerine mümkün olduğunca geri dönebilmesini sağlamaktır.

Diz protezi ameliyatı neden yapılır?

Diz protezi diz ağrısı ve şekil bozukluğu olan, ilaç tedavileri, fizik tedavi, egzersiz tedavileri ve istirahat gibi tedavi yöntemleri uygulandığı halde, yürüme, merdiven çıkma ve günlük yaşantısında kısıtlanma olan ve çekilen radyografilerde eklem kıkırdağında çok fazla yıpranma olan hastalarda total diz protezi ameliyatına gerek duyulur. Diz protezi uygulanacak hastanın 55- 60 yaş üzeri olması gerektiği gibi, romatoid artrit gibi bazı romatizmal hastalıklarda erken yaşlarda da diz protezi ameliyatı gerekebilir.

Diz protezi diz kireçlenmelerinde, romatolojik hastalıklarda, menisküs yaralanmalarında, enfeksiyonel hastalıklarda ve travmatik, diz çevresinde oluşan kırıklar ve benzeri diz yaralanmalarında dizde çok fazla hasar meydana gelir ise diz protezi ameliyatı yapılabilir. Fakat diz ekleminde aktif bir enfeksiyon varlığında diz protezi ameliyatı yapılmaz.

Diz protezi ameliyatı nasıl yapılır?

Diz protezi uygulanacak hastada öncelikle protez dışı tedaviler (fizik tedavi, ilaç tedavisi vs.) uygulanır ve bütün bu yöntemlerin yetmediği durumlarda protez ameliyatı gündeme gelir. Çekilen röntgenlerde dizin ne durumda olduğu görülür ve ameliyat kararı buna göre verilir. Ameliyat öncesi, diş çürüğü, yara veya herhangi bir enfeksiyonun olup olmadığı araştırılır ve olması halinde önce enfeksiyonun tedavisi yapılır.

Ameliyat lokal ya da genel anestezi uygulanarak yapılır. Genellikle diz kireçlenmesi olan hastalarda her iki dizede protez yapılması gereklidir. Her iki dizinde, şekil bozukluğu olan hastaların her iki diz ameliyatı aynı seansta yapılabilir. Ameliyatın süresi hastaya göre değişebileceği gibi, ortalama bir buçuk saat sürebilir.

Ameliyatın ertesi günü hasta koltuk değneği yardımı ile ayağa kaldırılır ve kendi ihtiyaçlarını giderebilmesi sağlanır. Ameliyat sonrası doktorun önerdiği egzersizler düzenli olarak yapılır. Hastalar ameliyattan yaklaşık 5-6 hafta sonra günlük yaşamlarına geri dönebilir.

Diz protez ameliyatının riskleri

Diz protezi ameliyatı nasıl yapılır

Diz protezi ameliyatı nasıl yapılır

Diz protez ameliyatındaher ameliyat gibi bazı riskler vardır. Bu riskler, tedaviye ait cerrahi esnasında, ameliyat sonrası erken dönem ya da geç dönem olmak üzere riskler söz konusudur. Ameliyat esnasında her ameliyatta olduğu gibi anesteziye ait riskler vardır.

Bunun dışında cerrahi bölgede işlem esnasında bölgede bulunan sinirlerde ve damarlarda geçici ya da kalıcı hasarlar oluşabilir. Ameliyat sonrası en çok korkulan, erken veya geç dönemde oluşabilecek enfeksiyondur.

Enfeksiyon uygulanan protez ameliyatının başarısını oldukça etkiler. Enfeksiyon riskini en aza indirebilmek için, ameliyat öncesi enfeksiyon odaklarına dikkat edilmesi ve sonrası ameliyat yarasında hijyen çok önemlidir.

Ayrıca ameliyat sonrası protezin gevşeme riski vardır. Bu nedenle ameliyat sonrası hasta kilolu ise kilo vermesi ve egzersizlerine dikkatli yapması gereklidir. Ameliyat sırasında bacak damarlarında kan pıhtılaşması (derin ven trombozu) gelişmesi ve küçük bir ihtimal de olsa bu pıhtının akciğerleri tıkaması gibi riskler görülebilir.

Diz hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Diz ağrısı neden olur
  2. Diz kireçlenmesi nedenleri ve tedavisi
  3. Diz ve diz çevresi kırıkları neden olur
  4. Makoplasty (robotik diz ameliyatı) nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git