Cerrahi Operasyonlar

Diz Protezi Ameliyatı ve Ameliyatın Riskleri

Diz protezi ameliyatı ilk kez 1968 yılında uygulanmaya başlanmıştır.

Diz protezi ameliyatı nedir?

Diz protezi ameliyatı ilk kez 1968 yılında uygulanmaya başlanmıştır. Total diz protezi, aşınmış olan eklem yüzeylerinin metal ve polietilen’den üretilen özel şekillendirilmiş malzemeler ile kaplanarak yapay eklem oluşturulması işlemidir.

Diz protezi ameliyatı kimlere yapılabilir?

Diz protezi ameliyatı kemik büyümesi tamamlanmış 18-20 yaşın üzerinde her yaştaki kişilere yapılabilir. Genel sağlık durumu iyi olan, bu ameliyatı kaldırabilecek durumda olan 80-85 yaşındaki hastaya bile diz protezi ameliyatı yapılabilir. Yapılan diğer tıbbi tedavilere rağmen kişinin şikayetleri geçmiyor ise bu hastalara genellikle diz protezi ameliyatı yapmak gerekli olur.

Diz protezi takılmasını gerektiren hastalıklar

Diz protezi diz ağrısı ve şekil bozukluğu olan, ilaç tedavileri, fizik tedavi, egzersiz tedavileri ve istirahat gibi tedavi yöntemleri uygulandığı halde, yürüme, merdiven çıkma ve günlük yaşantısında kısıtlanma olan ve çekilen radyografilerde eklem kıkırdağında çok fazla yıpranma olan hastalarda total diz protezi ameliyatına gerek duyulur.

Diz protezi uygulanacak hastanın 55- 60 yaş üzeri olması gerektiği gibi, romatoid artrit gibi bazı romatizmal hastalıklarda ve ağır travmatik hastalıklarda erken yaşlarda da diz protezi ameliyatı gerekebilir.

Diz protezi ameliyatı diz kireçlenmelerinde, romatolojik hastalıklarda, menisküs yaralanmalarında, enfeksiyonel hastalıklarda ve diz çevresinde oluşan kırıklar ve benzeri diz yaralanmalarında dizde çok fazla hasar meydana gelir ise diz protezi ameliyatı yapılabilir. 

Diz protezi ameliyatına hazırlık nedir?

Diz protezi uygulanacak hastada öncelikle protez dışı tedaviler (fizik tedavi, ilaç tedavisi vs.) uygulanır ve bütün bu yöntemlerin yetmediği durumlarda protez ameliyatı gündeme gelir. Çekilen röntgenlerde dizin ne durumda olduğu görülür ve ameliyat kararı buna göre verilir. Ameliyat öncesi, diş çürüğü, yara veya herhangi bir enfeksiyonun olup olmadığı araştırılır ve olması durumunda önce enfeksiyonun tedavisi yapılır.

Diz protezi ameliyatı nasıl yapılır?

Diz protezi ameliyatı nedir

Diz protezi ameliyatı nedir

Diz protezi ameliyatı oldukça teknik bir ameliyattır ve her ameliyatta olduğu gibi diz protezi ameliyatında da anestezi gerekir. Diz protezi ameliyatında genellikle hastanın belinden aşağısını uyuşturan anestezi türü yapılır (epidural anestezi ya da spinal anestezi).

Bu ameliyatta dizin ön tarafında yaklaşık 15 cm’lik bir kesi yapılarak diz içi yapılara ulaşılır ve daha sonra eklem kılıfı veya kapsül denilen doku açılarak kemiklerin durumu meydana çıkarılır.

Kemiklerin uç kısımlarında kıkırdak doku vardır ve bu kıkırdak doku daha önceden hasarlanmıştır ve bu hasarlı doku buradan çıkartılır, bunun yerine protez adı verilen metalik malzemeler yerleştirilir ve bu malzeme kemik çimentosu denilen özel bir malzeme yardımı ile kemiğe sabitlenir. Bu ameliyatta hem kaval kemiğinin üst ucu hem de uyluk kemiğinin alt ucu  aynı şekilde metal malzemeler ile kaplanır.

İki kemik ucunun (kaval kemiği ve uyluk kemiklerinin) birbirine birleştiği kısmın arasına kıkırdak dokuların arasında bulunan diskler gibi plastik bir malzeme yerleştirilir ve bu sayede sağlıklı, ağrısız, sessiz bir şekilde kemikler birbirine sürtünmeden eklemin hareketi sağlanır.

Genellikle diz kireçlenmesi olan hastalarda her iki diz için de protez yapılması gerekebilir. Her iki dizinde de şekil bozukluğu olan hastaların her iki diz ameliyatı bazı hastalarda aynı seansta yapılabilir.

Diz protezi ameliyatı sonrası iyileşme süreci nedir?

Diz protezi ameliyatı işleme göre, ameliyatı yapan doktora göre değişmekle birlikte 45 dakika ile bir buçuk saat arasında biter. Ameliyatın ertesi günü hasta koltuk değneği yardımı ile ayağa kaldırılır ve kendi ihtiyaçlarını giderebilmesi sağlanır.

Ameliyat sonrası hasta 3-4 gün kadar hastanede yatar. Bu sürecin sonunda hasta evine taburcu edilir ve tedavinin kalan kısmı evde devam ettirilebilir. Ameliyattan 1-2 gün sonra hasta koltuk değneği yardımı ile ayağa kaldırılır ve kendi ihtiyaçlarını giderebilmesi sağlanır. Ameliyat sonrası doktorun önerdiği egzersizler düzenli olarak yapılır. Hastalar ameliyattan yaklaşık 5-6 hafta sonra günlük yaşamlarına geri dönebilir.

Diz protezi ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmeli?

 1. Diz protezi iyileşme döneminden sonra genellikle herhangi bir kısıtlama gerektirmez. Diz protezi takıldıktan sonra hasta 1-2 gün içinde ayağa kalkıp yürümeye başlayabilir.
 2. Ameliyat sonrası hasta 3-4 gün içinde oda içinde dolaşmaya başlar. Hasta yürümeye başladıktan sonra yaklaşık 2-3 hafta koltuk değneği ya da yürüteç kullanarak yürümeli ve diz üzerine aşırı yük bindirmekten kaçınmalıdır.
 3. Diz protezi ameliyatından 3-4 hafta sonra kişi normal yürüme dönemine geçer ve hastanın sokağa çıkmaya başlaması ortalama 4 ile 6 hafta arasında değişir.
 4. Diz protezi ameliyatı deneyimli uzmanlar tarafından yapıldığında iyileştikten sonra hastaya bir kısıtlama getirmez ve kişi istediği gibi hareket edebilir ve sportif aktivitelere katılabilir fakat bu sporlar futbol, basketbol, voleybol benzeri sert ve yıpratıcı sporlar olmamalıdır.
 5. Diz protezi ameliyatı geçiren kişi genel sağlık durumu elverişli olduğu sürece iyileşme tam olduktan sonra yüzebilir, normal tempoda koşu yapabilir, bisiklete binme gibi sporları da yapabilir.

Diz protezi ameliyatının riskleri (komplikasyonları)

Diz protez ameliyatında da her ameliyat gibi bazı riskler vardır.

 1. Bu riskler, tedaviye ait cerrahi esnasında ve ameliyat sonrası erken dönem ya da geç dönem olmak üzere riskler şeklinde değerlendirilir.
 2. Ameliyat ile ilgili her ameliyatta olduğu gibi anesteziye ait riskler vardır. 
 3. Bunun dışında cerrahi sırasında oluşabilecek komplikasyon işlem esnasında kemiğin kırılması  ya da bölgede bulunan sinirlerde, yumuşak dokularda ve damarlarda geçici ya da kalıcı hasarlar oluşmasıdır.
 4. Ameliyat sonrası en çok korkulan komplikasyonlardan biri erken veya geç dönemde oluşabilecek enfeksiyon gelişimidir. Enfeksiyon, uygulanan protez ameliyatının başarısını oldukça etkiler. Enfeksiyon riskini en aza indirebilmek için, ameliyat öncesi enfeksiyon odaklarına dikkat edilmesi ve sonrası ameliyat yarasında hijyen çok önemlidir.
 5. Ameliyat sırasında bacak damarlarında kan pıhtılaşması (derin ven trombozu) gelişmesi ve küçük bir ihtimal de olsa bu pıhtının akciğerleri tıkaması gibi riskler görülebilir.
 6. Ayrıca ameliyat sonrası protezin gevşeme riski vardır, bu nedenle ameliyat sonrası hasta kilolu ise kilo vermesi ve egzersizlerine dikkatli yapması önemlidir.

Diz protezi enfeksiyonu belirtileri

Diz protezi enfeksiyonu belirtileri

Diz protezi enfeksiyonu 

Diz hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Diz kapağı kayması nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 2. Diz kapağı çıkığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 3. Koşucu bacağı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 4. Çocuklarda ve gençlerde spor yaralanmaları ve tedavileri
 5. Artroskopi ameliyatı nasıl yapılır
 6. Menisküs nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 7. Diz kireçlenmesi nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git