Diz Hastalıkları ve Tedavileri

Diz Kireçlenmesi Belirtileri (Diz Osteoartriti Nedir)

Diz kireçlenmesi yani artroz, eklem kıkırdaklarının aşınmasına ve yıpranmasına bağlı olarak meydana çıkan eklem hastalığıdır.

Diz kireçlenmesi nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Diz kireçlenmesi yani artroz, eklem kıkırdaklarının aşınmasına ve yıpranmasına bağlı olarak meydana çıkan eklem hastalığıdır. Yıpranan kıkırdaklar dökülerek incelir ve sert kemik yüzeyleri darbeler karşısında daha çabuk etkilenir. Zamanla eriyen ve incelen kıkırdak, kemiklere aşırı yük gelmesine neden olur. Bu aşırı yüklenme eklem kemiklerinde genel olarak kireçlenme, tıp dilinde osteoartrit denilen sivri kemik çıkıntılarına neden olur. Bu çıkıntılar diz yapısı üzerinde basınç oluşturarak dizde ağrıya yol açar.

Diz kireçlenmesi neden olur?

Diz kireçlenmesi genellikle genetik olabildiği gibi, aşırı kilo özellikle diz eklemindeki kireçlenmeyi tetikleyen en önemli etkendir. Bunların yanı sıra, ağır işlerde çalışmak, ağır spor yapmak, ağır yük taşımak, futbol, voleybol, basketbol ve kayak gibi sportif aktiviteler ve diz üzerine çömelerek işler yapmak diz eklemlerinin zorlanmasına ve kireçlenmenin erken ortaya çıkmasına neden olur. Bunların dışında, yaşın ilerlemesi, tekrarlayan diz travmaları, geçirilmiş ön çapraz bağ yırtıkları, menisküs yırtıkları, romatoid artrit, gut hastalığı gibi enflamatuar hastalıklar, geçirilmiş diz septik artritleri ve enfeksiyonlar gibi nedenler de dizde kireçlenmeye neden olur.

Diz kireçlenmesi belirtileri

Diz eklem kireçlenmesi belirtileri, genel olarak diz ağrısı ile başlar. Dizde öncelikle hafif ağrılar ile başlayıp zaman sürecinde yürüme sırasında dizin ön kısmında artma şeklinde devam eder. Kişinin yürüme mesafesi kısalır ve hasta sık sık dinlenme ihtiyacı duyar. Merdiven inip çıkarken, çömelirken ağrı hissedilir. Dizdeki kireçlenme arttıkça ve zaman geçtikçe hastanın çömelmesi, merdiven inip çıkması zorlaşır. Özellikle sabahları kalkıldığında, uzun süre istirahat edildiğinde dizde tutulma meydana gelir ve biraz hareket ettikten sonra tutukluluk geçer.

Diz kireçlenmesi teşhisi

Diz kireçlenmesi tanısı için, öncelikle ortopedi ve travmatoloji uzmanı hastanın öyküsünü alır ve sonra fizik muayene yapar. Fizik muayenede, dizi gözleyerek şişlik olan bölgeleri, diz ekleminde şekil bozukluğu olup olmadığını kontrol eder. Diz ekleminin değişik yerlerine baskı uygulayarak hassasiyet, hareket kısıtlılığı varlığına bakar. Fizik muayeneden sonra diz röntgen filmleri ister ve gereken durumlarda manyetik rezonans görüntüleme tetkiki isteyebilir.

Diz kireçlenmesi tedavisi

Diz kireçlenmesi tedavisi

Diz kireçlenmesi tedavisi

Diz kireçlenmesi tedavisinde öncelikle fiziksel tedavi yöntemleri denenir. Dizdeki kireçlenme ileri boyutlara ulaşmamış ise hasta fizik tedavi yöntemlerinden fayda görebilir. Fizik tedavide lazer tedavisi, ultrason tedavisi, elektroterapi ile birlikte diz çevresindeki kasları güçlendirme, diz eklem hareketlerini artırma ve günlük yaşam aktivite egzersizlerinden hastalar yararlanmaktadır.

Fizik tedavi ile birlikte kaplıca tedavisi bu grup hastaları rahatlatabilir. Kireçlenme ilerleyici bir hastalıktır ve bu yapılan tedaviler hastalığın ilerlemesini geciktirir veya durdurur. Fakat kireçlenmenin ilerlediği hastalarda, bacak deformasyonu oluşmuş hastalarda, şiddetli ağrısı olan hastalarda ve fizik tedaviye yanıt vermeyen hastalarda cerrahi tedavi uygulanır.

Diz kireçlenmesi nasıl önlenir?

Diz kireçlenmesinin hızını azaltmak mümkün, ancak önlemek, tamamen ortadan kaldırmak mümkün değildir. Çünkü kireçlenme genetik ve yapısal bir problemdir. Hastaların yapabilecekleri, kasları kuvvetli tutmak, dizin üzerindeki yükü hafifletmek gibi önlemler alabilirler. Fazla kilo problemi olan hastaların kilo vermesi, zorlayıcı aktivitelerden kaçınmaları ya da daha dikkatli olmaları, özellikle belli yaşlardan sonra dizlerinde problem olan kişilerin yürüme egzersizleri yerine yüzme, yatak egzersizleri, kas kuvvetlendirme egzersizleri ve genel vücut egzersizlerine yönelmeleri gerekir.

Diz hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Diz ağrısı neden olur
  2. Diz romatizması nedenleri ve tedavisi
  3. Makoplasty (robotik diz ameliyatı) nedir
  4. Dizin anatomik yapısı
  5. Patellofemoral ağrı sendromu nedenleri
  6. Artroskopik cerrahi nedir

11 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git