Diz Hastalıkları ve Tedavileri

Diz Kireçlenmesi Belirtileri (Diz Osteoartriti Nedir)

Diz kireçlenmesi yani artroz, eklem kıkırdaklarının aşınmasına ve yıpranmasına bağlı olarak meydana çıkan eklem hastalığıdır.

Diz kireçlenmesi nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Diz kireçlenmesi yani artroz, eklem kıkırdaklarının aşınmasına ve yıpranmasına bağlı olarak meydana çıkan eklem hastalığıdır. Yıpranan kıkırdaklar dökülerek incelir ve sert kemik yüzeyleri darbeler karşısında daha çabuk etkilenir. Zamanla eriyen ve incelen kıkırdak, kemiklere aşırı yük gelmesine neden olur. Bu aşırı yüklenme eklem kemiklerinde genel olarak kireçlenme, tıp dilinde osteoartrit denilen sivri kemik çıkıntılarına neden olur. Bu çıkıntılar diz yapısı üzerinde basınç oluşturarak dizde ağrıya yol açar.

Diz kireçlenmesi neden olur?

Diz kireçlenmesi genellikle genetik olabildiği gibi, aşırı kilo özellikle diz eklemindeki kireçlenmeyi tetikleyen en önemli etkendir. Bunların yanı sıra, ağır işlerde çalışmak, ağır spor yapmak, ağır yük taşımak, futbol, voleybol, basketbol ve kayak gibi sportif aktiviteler ve diz üzerine çömelerek işler yapmak diz eklemlerinin zorlanmasına ve kireçlenmenin erken ortaya çıkmasına neden olur. Bunların dışında, yaşın ilerlemesi, tekrarlayan diz travmaları, geçirilmiş ön çapraz bağ yırtıkları, menisküs yırtıkları, romatoid artrit, gut hastalığı gibi enflamatuar hastalıklar, geçirilmiş diz septik artritleri ve enfeksiyonlar gibi nedenler de dizde kireçlenmeye neden olur.

Diz kireçlenmesi belirtileri

Diz eklem kireçlenmesi belirtileri, genel olarak diz ağrısı ile başlar. Dizde öncelikle hafif ağrılar ile başlayıp zaman sürecinde yürüme sırasında dizin ön kısmında artma şeklinde devam eder. Kişinin yürüme mesafesi kısalır ve hasta sık sık dinlenme ihtiyacı duyar. Merdiven inip çıkarken, çömelirken ağrı hissedilir. Dizdeki kireçlenme arttıkça ve zaman geçtikçe hastanın çömelmesi, merdiven inip çıkması zorlaşır. Özellikle sabahları kalkıldığında, uzun süre istirahat edildiğinde dizde tutulma meydana gelir ve biraz hareket ettikten sonra tutukluluk geçer.

Diz kireçlenmesi teşhisi

Diz kireçlenmesi tanısı için, öncelikle ortopedi ve travmatoloji uzmanı hastanın öyküsünü alır ve sonra fizik muayene yapar. Fizik muayenede, dizi gözleyerek şişlik olan bölgeleri, diz ekleminde şekil bozukluğu olup olmadığını kontrol eder. Diz ekleminin değişik yerlerine baskı uygulayarak hassasiyet, hareket kısıtlılığı varlığına bakar. Fizik muayeneden sonra diz röntgen filmleri ister ve gereken durumlarda manyetik rezonans görüntüleme tetkiki isteyebilir.

Diz kireçlenmesi tedavisi

Diz kireçlenmesi tedavisi

Diz kireçlenmesi tedavisi

Diz kireçlenmesi tedavisinde öncelikle fiziksel tedavi yöntemleri denenir. Dizdeki kireçlenme ileri boyutlara ulaşmamış ise hasta fizik tedavi yöntemlerinden fayda görebilir. Fizik tedavide lazer tedavisi, ultrason tedavisi, elektroterapi ile birlikte diz çevresindeki kasları güçlendirme, diz eklem hareketlerini artırma ve günlük yaşam aktivite egzersizlerinden hastalar yararlanmaktadır.

Fizik tedavi ile birlikte kaplıca tedavisi bu grup hastaları rahatlatabilir. Kireçlenme ilerleyici bir hastalıktır ve bu yapılan tedaviler hastalığın ilerlemesini geciktirir veya durdurur. Fakat kireçlenmenin ilerlediği hastalarda, bacak deformasyonu oluşmuş hastalarda, şiddetli ağrısı olan hastalarda ve fizik tedaviye yanıt vermeyen hastalarda cerrahi tedavi uygulanır.

Diz kireçlenmesi nasıl önlenir?

Diz kireçlenmesinin hızını azaltmak mümkün, ancak önlemek, tamamen ortadan kaldırmak mümkün değildir. Çünkü kireçlenme genetik ve yapısal bir problemdir. Hastaların yapabilecekleri, kasları kuvvetli tutmak, dizin üzerindeki yükü hafifletmek gibi önlemler alabilirler. Fazla kilo problemi olan hastaların kilo vermesi, zorlayıcı aktivitelerden kaçınmaları ya da daha dikkatli olmaları, özellikle belli yaşlardan sonra dizlerinde problem olan kişilerin yürüme egzersizleri yerine yüzme, yatak egzersizleri, kas kuvvetlendirme egzersizleri ve genel vücut egzersizlerine yönelmeleri gerekir.

Diz hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Diz ağrısı neden olur
 2. Diz romatizması nedenleri ve tedavisi
 3. Makoplasty (robotik diz ameliyatı) nedir
 4. Dizin anatomik yapısı
 5. Patellofemoral ağrı sendromu nedenleri
 6. Artroskopik cerrahi nedir

11 Yorum

 1. Avatar

  Ayvaz Aymaz

  18 Ocak 2016 at 14:59

  Glucosamine tabletleri kıkırdağı yenileme, yıprananı takviye etme ve esnekliğini tekrar sağlama bakımından yararlı olabilir, okuyucuların bir araştırmasında fayda var … ( Türkçe yazılışıyla: Glukozamin – Kondroitin – MSM ).

  • Avatar

   Tural

   25 Mart 2017 at 09:59

   Osgood slachter hastali tedavyle duzelirmi

   • Sağlık Ocağım

    Sağlık Ocağım

    30 Mart 2017 at 01:09

    Osgood Schlatter hastalığı genellikle çocukluk çağında rastlanan bir diz ağrısı nedenidir. 11-15 yaş arası çocuklarda ve adolesanlarda sık görülür. Ağrı kişiden kişiye değişiklik gösterir. Hissedilen rahatsızlık haftalar hatta aylarca sürebilir.

    OSGOOD SCHLATTER HASTALIĞI TEDAVİSİ İÇİN UYGULANAN YÖNTEMLER ARASINDA; sportif aktivitelerin birkaç ay kısıtlanması, non-steroidal antienflamatuar ilaçlar ile tedavi (bu ilaçlara ve istirahat tedavisine yanıt alınmıyorsa) fizik tedavi ve breys uygulama, dirençli olgularda cerrahi tedavi (osteofit eksizyon) gibi tedavi yöntemleri vardır.

    Bu durum için hem ortopedik hem de fizik tedavi uzmanınca değerlendirmeler gerekir.

    Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 2. Avatar

  Recep

  7 Ekim 2017 at 14:43

  İyi günler benim 5 yıl önce sağ dizimde kayma oldu ama ameliyat olmadım. Sonrada o dizimde yukarı bacağımın inceldiğini fark ettim 3 yıldır ama hiç doktora sormadım mr tomografi çekildim dizimde sadece kayma ve çapraz bağlarda kopma var acaba bu incelmenin nedeni ne olabilir? Şimdiden teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Ekim 2017 at 13:34

   Çapraz bağlar (ön çapraz bağ, arka çapraz bağ, her iki çapraz bağ, yan bağlar gibi) şeklinde değerlendirilir. Ön çapraz bağ (ÖÇB) yaralanmaları ile daha sık karşılaşılır.

   ÖÇB yaralanmalarında doğal iyileşme mevcut olan kanlanma ve çapraz bağın fonksiyonu nedeniyle düşüktür. ÖÇB yaralanmaları sınıflandırılarak değerlendirilir ve sınıfına göre bu yaralanmalar tedavi edilmediği sürece diz ekleminde az ciddi veya çok ciddi sorunlara neden olabilir. Örneğin tedavisi yapılamadığı taktirde kronik dönemde kısmi çıkık ve boşalma ataklarıyla birlikte kireçlenme gelişir, boşalma atakları nedeniyle de menüsküsler yaralanabilir, bunlara bağlı diz kapağı kayabilir. Yani bağ yaralanmaları tedavi edilmediği sürece bir kısır döngü oluşur. Ön çapraz bağ yaralanmalarında travma ile tedavi arasındaki süre uzadıkça menüsküslerde de yaralanmaların oluşma riski ve diğer sorunların kısır döngüsü riski de artar. Ön çapraz bağ yetersizliği olan dizde nöromusküler kontrol mekanizmalarında da değişiklikler oluşur. Diz üzerindeki kaslar bu tür nöromusküler değişikliklerden dolayı gerektiği kadar çalışmadığı için de bu incelme başlamış olabilir veya sinir hasarı oluşmuş olabilir. Bu tür bağ yaralanmalarında sinir zedelenmeleri de olabilir ve sinir hasarları genellikle kaslarda erimeye ve eriyen bölgenin incelmesine neden olabilir. 5 yıl oldukça uzun bir süre ve bu kadar uzun süre konservatif veya cerrahi tedavisi yapılmamış bağ yaralanmalarında bu gelişmelerin olması genellikle beklenen bir durumdur.

   Bu durumun iyi bir ortopedi, fizik tedavi ve nörolji veya beyin-sinir cerrahisi uzmanlarınca değerlendirilmesinde fayda vardır. Çünkü daha fazla hasarlar oluşabilir ve belki konservatif (yani cerrahisiz) tedavi şansı olabilecekken, ancak olmayabilir de, bu tür durumlarda da cerrahi gerekli olabilir.

   Buradan net bir yorum yapmak çok mümkün değildir ama ihmal etmemeniz önemlidir.

   Geçmiş olsun.

 3. Avatar

  Mustafa

  28 Aralık 2017 at 11:06

  Futbol oynarken dizim cıktı ve yerine geri oturdu hissettim ama bi bucuk ay üstune basamadim ayam sanki bosta sallanıyor gibiydi yurt dısında calistim icin burdaki hastaneler yetersiz durumda tam bi tedavi gormedim sadece tomagrafi cektiler emar cektiler zedelenme var diyip diz kapaginin ordan igneyle sıvı aldilar aynı yere koyu bi sıvı enjekte ettiler agrilarım azaldı biraz olsa simdi ustune basabiliyorum bi sorun yok ama ayami havaya kaldırıp hafif salladım zaman tekrak yerinden cıkacakmıs gibi oluyo ve ağrı yapıyo dengesiz bastım zamanda aynı sekilde dizim yana yatacak gibi oluyo yerinden cikacak gibi hissediyorum ve ağrı yapıyo yaklasık 6 aydır böyle nedeni nedir ve ne yapmam lazım lütfen cevap yazarsanız sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Ocak 2018 at 10:03

   Diz kapağı çıktığında diz içi yapıları da hasarlandırabilir (örn. meniküs yırtığı, tendon kopması gibi). Bu nedenle diz içi yapılarda hasar olup olmadığının anlaşılabilmesi için daha detaylı inceleme (örn. artroskopi gibi bir yöntem uygulanması) gerekebilir. Diz içine verdikleri sıvı kıkırdak sıvısının azalmasına bağlı verilen bir sıvı ise bu azalmadan dolayı kıkırdak doku da zedelenmmiş olabilir. Diz eklemine bağlı hasarlar da diz kapağı çıkığına neden olabilir, yani bazı hasarlar zaten oluşmuş ise bunlara bağlı diz kapağı çıkıkları yaşanabilir. Diz içi yapılarını romatizmal hastalıklar da hasarlandırabilir (örn. tekrarlayan artritler bu tür hasarlara yol açabilir).

   İyi bir fizik tedavi uzmanına veya ortopedi uzmanına gitmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 4. Avatar

  MANANA

  27 Ağustos 2018 at 13:50

  OSREOARTOZ OSREOPOROZ BUNLAR ICIN HANGI VITAMIN KULANIR

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Ağustos 2018 at 23:26

   Bunu takibinizi yapan doktorunuz veya bir hematoloji uzmanı karar vermelidir ve doktorunuza danışmadan vitamin de olsa herhangi bir ilaç almamanız da fayda vardır. Vitamine ihtiyacınızın olup olmadığını doktorunuza danışmalısınız.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 5. Avatar

  Demet

  21 Mart 2019 at 16:44

  Merhaba,

  Hocam benim ailemde annem, babam, anneannem kireçlenme sorunu yaşadı ve ameliyat oldular. Annem genç yaşta diz protez ameliyatı oldu. Babam hem menisküs hem kalça protezi oldu. Hep kireçlenme kaynaklıydı. Şimdi ben 37 yaşındayım ve genetik olabilir diye nasıl bir önlem alabilirim ki bende ilerde oluşmasını önleyeyim? Yardımcı olursanız çok sevinirim sağolun

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Mart 2019 at 13:48

   Artroz (kireçlenme) eklem hastalıklarının en yaygın görülenidir. Kireçlenme durumundan en sık etkilenen eklemler; el eklemleri, diz eklemleri ve kalça eklemleridir. Diğer eklemlerde de kireçlenme olur.

   Artroz (kireçlenme), eklem kıkırdağının yıkım ve yapım süreçlerinde meydana gelen bir denge bozukluğunu içerir ve etkilenen eklemin yavaş yavaş fonksiyonlarını kaybetmesine neden olur. Yaşın ilerlemesiyle hastalığın ortaya çıkma riski artar. Kireçlenmiş bir eklem sert, bükülmekte zorlanan ve ağrılı bir eklemdir. Günümüzde halen hastalığın ilerlemesini durduran bir tedavi yöntemi yoktur, ancak fiziksel aktivitenin kireçlenme durumunda olumlu etkisinin olduğu gözlenmiştir.

   Kireçlenmenin nedeni tam olarak bilinmemektedir, fakat artroz riskini arttıran bazı faktörler göz ardı edilemez.

   ARTROZ (KİREÇLENME) RİSKİNİ ARTTIRAN FAKTÖRLERE GELİNCE;

   * Bazı mesleklerde uzun süre tekrarlanan hareketler (özellikle kalça ve diz eklemlerine aşırı yüklenerek yapılan hareketler),

   * Kilo fazlalığı,

   * Hareketsiz yaşam tarzı,

   * Elit düzeyde sporla uğraşmak,

   * Kalıtsallık.

   KİREÇLEMEYİ ÖNLEMEDE YARDIMCI BAZI ÖNERİLERE ÖRNEK VERECEK OLURSAK;

   * Düzenli ve bilinçli yapılan egzersizler eklemlere destek olur ve eklemlerin zinde kalmasını sağlar (egzersizlerin nasıl, ne kadar süreyle ve kaç tekrarla yapılacağı konusunda bir fizik tedavi uzmanından bilgi alınmalıdır).

   * Bilinçli (bu konuda bir uzmandan yardım alarak) ve düzenli olarak yapılan kas antrenmanı ve/veya vücut geliştirme sporu önemlidir. Çünkü kas sisteminin güçlü olması eklemleri destekler. Fakat eklemleri zorlamadan spor yapmak gerekir. Sarsıntı ve yaralanma riski yüksek olan sporlardan kaçınmak gerekir.

   * Eklem sorunlarına yatkın olan kişiler normal kilolarını korumalı ve fazla kilolu olmaktan kaçınmalıdır.

   * Ağır yükler taşımak (iş yaşamında veya evde) eklemlere zarar vermektedir, bu nedenle mümkün olduğunca eklemlere ağır yükler bindirmemeye çalışılmalıdır.

   * Ayak ve bacaklarında şekil bozuklukları olanlar (doktorlarının önerdiği koruyucu, destekleyicilerle) bunlar için önlem almalıdır.

   * Ayakkabı seçiminin doğru olması (genel olarak yüksek topuklu olmayan, sağlam ve ayağınıza ve bacağınıza uygun ayakkabılar) seçilmesi de çok önemlidir.

   Ayrıca kireçlenme bazı romatizmal hastalıkların sebep olduğu iltihaplanmalar nedeniyle de oluşmaktadır. Bu nedenle altta yatan bu tür bir hastalığınızın olup olmadığının da araştırılmasında fayda vardır.

   Yine eklemleri üşütmek, sıcak tutmamak gibi durumlar da kireçlenmeye neden olabilmektedir. Bu nedenle eklemleri üşütmemek, soğuğa maruz bırakmamak, sıcak tutmak (örn. kış aylarında bu aylara uygun giyinmek gibi) önemlidir (BUNLAR HER NE KADAR ÖNERİ OLSA DA, ÖNCELİKLE BU İŞİN UZMANI OLAN BİR DOKTORA DANIŞMANIZ ve/veya MUAYENE OLMANIZ DAHA DOĞRU OLUR).

   Buradan (internet sitesi üzerinden) herhangi bir teşhis, tedavi, ilaç önerilmemektedir. Bu nedenle, teşhis, tedavi ve önlemler için ya tekrar ortopedi uzmanınıza ya da bir fizik tedavi uzmanına gitmeniz gerekir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

   *

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git