Diz Hastalıkları ve Tedavileri

Diz Kapağı Çıkığı Neden Olur? (Patella Çıkığı Nedir?)

Diz kapağı çıkıklarında, hasta yürümeye çalışırken diz, vücut ağırlığını taşımakta güçlük çeker ve diz kapağı yana doğru kayar.

Diz kapağı çıkığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Diz, uyluk kemiği (femur) ile kaval kemiği (tibia) arasındaki menteşe şeklindeki eklemdir. Bu eklem iç ve dış olmak üzere iki kısıma ayrılır ve eklem ön taraftan diz kapağı ile korunur. Diz kapağının altı eklem yüzeyinde bulunan pürüzsüz ve kaygan örtü görevini yapan artiküler kıkırdak ile kaplıdır. Bu örtü diz kapağının uyluk kemiği tarafından oluşturulan femur isimli özel bir oluk içinde kaymasını veya gidip gelmesini sağlar. Uyluk alt kısmında yer alan femoral oluk ve patella aslında uyumludur. Bu oluğun sığ veya düzensiz olması, tam ya da yarım çıkık ile sonuçlanır.

Diz kapağı neden çıkar?

Diz üstüne olan direkt veya dolaylı travmalar nedeni ile dizde çıkık nadir görülür ve dizde patella çıkığı olması için şiddetli bir travmaya maruz kalması gerekir. Kronik patella çıkığı en ağır displazi olup, doğumsal olabileceği gibi, çocukluk döneminde tedavisi yapılmamış travmatik çıkıklar ve intramusküler enjeksiyona bağlı guadriseps kontraktürüne bağlı da olabilir.

Tedavisi doğumsal çıkık ile aynıdır. Eski redükte edilmemiş patella çıkığında takip veya patellektomi ile tedavisi yapılabilir. Çıkığa rağmen diz fonksiyonlarında bozukluk yok ise takip yeterli olabilir. Patella (diz kapağı) çıkıkları kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülür. Diz kapağı çıkıkları genellikle gençlerde, futbol, basketbol, beyzbol, hentbol ve halter kaldırma sporları yapan sporcularda görülür.

Diz kapağı (patella) çıkığı belirtileri

Diz kapağı çıkıklarında, hasta yürümeye çalışırken diz, vücut ağırlığını taşımakta güçlük çeker ve diz kapağı yana doğru kayar. Aktivite sırasında ön diz ağrısı, sertlik ve hareket etme esnasında dizde sürtme sesleri, şişlik, morarma gibi belirtiler görülür.

Diz kapağı (patella) çıkığı teşhisi

Diz kapağının alacağı herhangi bir travma veya darbe, düşme sonucu çıkık olduğu fark edildiğinde öncelikle bir ortopedi ve travmatoloji uzmanına baş vurmak gereklidir. Doktorun yapacağı fizik muayenede hastanın yürümesi, oturup kalkması sırasında diz kapağı ve eklemin uyumu, anatomik yapısı, fonksiyonu gözlemlenir. Uyluk kaslarında zayıflık olup olmadığı kontrol edilir. Radyolojik tetkiklerde ön, arka, yan direkt radyografiler çekilir. Röntgen filmi ile diz kapağının olukla uyumu ve kireçlenme değerlendirilir.

Diz kapağı (patella) çıkığı tedavisi

Patella çıkığı tedavisi

Patella çıkığı tedavisi

Diz kapağı çıkıklarında, diz kapağı tam olarak çıkmış ise elle manipülasyon yapılarak diz kapağının yerine oturtulması denenir. Bu işleme redüksiyon adı verilir ve bazen redüksiyon kendiliğinden de olabilir. Patella çıkığı yeniden tekrarlar ise eklem kıkırdağının hasarlanması na, dizde kireçlenmeye ve diz ağrısına neden olur. Diz kapağındaki çıkık sadece yarı çıkık ise ortez ya da fizik tedavi yöntemleri uygulanır ve bir ay, üç ay arasında hasta takip edilir.

Hastanın şikayetlerinde gerileme olur ise cerrahi tedaviye gerek kalmayabilir. Fakat tam veya yarı çıkıklarda dizde tekrarlayan çıkıklar oluşuyor ise cerrahi tedavi yöntemine gerek duyulur. Ameliyat sonrası hastalar günlük yaşantılarına ve sportif aktivitelerine 5-6 ay içinde geri dönebilirler. Lakin ameliyattan önce dizde kireçlenme oluşmuş ise ağrılar devam edebilir.

Diz hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Diz ağrısı neden olur
 2. Diz kapağı kayması belirtileri ve tedavisi
 3. Diz kireçlenmesi belirtileri
 4. Patellofemoral ağrı sendromu neden olur
 5. Pateller tendon yırtılması nedenleri ve tedavisi

94 Yorum

 1. tugce

  27 Şubat 2016 at 23:07

  Iyi gunler bugun diz kapagimi demir sandalyeye vrdum o an cok canim yandi.kimildayamadm ve rahat 5.10 dakika acisi sizlamasi srdu snra gecti ama yuruyebiliyorum sadce ayagimi bukmem gerektgi durumlarda biraz acior sislik falan yk ama catlak falan varsa nasil belirtisi olur ssmdiden tesekkurler

  • Sağlık Ocağım

   28 Şubat 2016 at 20:24

   Geçmiş olsun. Diz kapağı çıkığı oluşmuş ise ağrı, yürümede güçlük, şişlik ve morarma olabilir. Çarpmaya bağlı darbe almış ve ezilme oluşmuş olabilir. Günde iki kez bir havlu ya da poşete sarılı buz uygulaması 10 dakika kadar yapmak ve bu işlemden sonra zeytin yağı, susam yağı gibi yumuşak tutmaya yarayacak bir yağ ile hafif hafif masaj yapmak ezilme oldu ise faydalı olabilir. Birkaç gün süresince çok sıkmadan bir bandaj sarmak korumada fayda sağlar. Fakat ağrı, şişlik ve morarma veya diz kapağında kayma benzeri bir durum var veya olur ise doktora baş vurmak gerekir. Tekrar geçmiş olsun.

 2. gizem

  9 Mart 2016 at 15:51

  Merhaba ben uç yıl önce yan bağ ne menisküs ameliyatı geçirdim ondan bu yana patellamda kayma oluyor şiddetli aktivite sonunda yüklenme olduğunda ağrısı bi kaç gün sürüyor iki gün önce yine ağır aktivite sonunda diz kapagim tekrar çıktı yerine getirdim ama aktiviteye devam ettim bir gün sonra dizimde şişlik oldu su an üstünde çok kaldigimda agriyor bugün ikinci gün şişlik var patellamin iç yan tarafındaki damarlar bariz şekilde elime geliyor sizce ne sıkıntım olabilir ?

  • Sağlık Ocağım

   9 Mart 2016 at 22:16

   Merhabalar, diz kapağınızın arkasındaki kıkırdak pürüzlendiği için ağrı verebilir. Menüsküs ameliyatı sonrası bazı önlemlere dikkat etmek gerekir. Diz kapağı kayması genellikle cerrahi yöntem ile tedavi edilir. Bu durumun ameliyat ile de ilgisi olabilir. Damarlar ile ilgili bir problem olabilir. Bu nedenle daha önce ameliyat eden doktorunuza baş vurmanızda fayda var.

  • turan

   30 Ağustos 2016 at 12:59

   merabalar benim 1 yil once diz kapagim yerinden cikti ve butun baglarim koptu amaliyat oldum ama sikintilar devam ediyo dizim su an yuzse 50 eger bu kotu olay basina gelen varsa bana ulassin lutfen 545 505 74 85

 3. Erva

  14 Mart 2016 at 17:40

  İyi günler hocam.25 yaşındayım 10yıldır bildim bileli diz kapagim dönüyor ve yere yigiliyorum kendim elimle yerine getiriyorum tarifsiz bir aci oluo 1 gün boyunca ve artık düz yolda yürürken bile oluyor korkuyorum artık yürümekten ankara ilindeyim devlet hastanesi ne gitmiştim 5 yıl önce bişey anlamadilar ne yapmam gerek artık ameliyat olmak istiyorum ameliyattan sonra tekrarlama riski varmı

 4. Erva

  14 Mart 2016 at 17:48

  İyi günler hocam.25 yaşındayım 10 yıldır kendimi bildim bileli mutlaka sene de 1 veya 2 kere diz kapagim dönüyor ve yere yigiliyorum kendim yerine getiriyorum tarifsiz 1 gün boyunca ağrı yaşıyorum çok korkuyorum artık yürümekten düz yolda bile dönüyor. Ve ameliyat olmak istiyorum devlet hastaneleri çok anlam veremiyolar dönmesini bişey olmaz diye yoluyolar. Ameliyat tan sonra tekrarlama riski oluyor mu yürümekten korkuyorum artık.

  • Sağlık Ocağım

   15 Mart 2016 at 00:17

   > Merhabalar bahsettiğiniz durum doğumsal bir diz kapağı çıkığı ya da çocukken alınan bir travmaya bağlı tedavisi yapılmamış diz kapağı çıkığı olabilir. Doğumsal displazi tedavisi genellikle cerrahi ya da takip edilerek sürdürülür. Bu durum sürekli tekrarlıyor ve artık yürümeni de engelliyor ise ameliyat gerekebilir.

   > İyi bir ortopedi cerrahisine baş vurmak gerekir. Teşhis sırasında diz kapağı yerine oturmuş ise tanıda yanılmalar olabilir. Kesin teşhis için bilgisayarlı tomografi filmi, manyetik rezonans görüntüleme yöntemi gibi yöntemler gerekir. Tekrarlayan patella (diz kapağı) çıkıları eklem kıkırdağında geri dönüşümü olmayan hasarlar meydana getirir. Bu nedenle hastanın yaş genç bile olsa kireçlenme oluşabilir.

   > Doğumsal ve tekrarlayan patella çıkıklarında en doğru çözüm cerrahi yöntemdir. Ameliyat sonrası tekrar çıkma riski, uygulanan yönteme göre değişebilir. Kişiye özel patella çıkığı ameliyatlarının başarı oranı oldukça yüksektir ve tekrar çıkık gelişme oranı % 5 civarıdır. Tekrarlayan ve kireçlenme yapmış patella ameliyatları daha zor olabilir; ancak ameliyat dışında bu tür diz kapağı çıkıklarında daha uygun bir yöntem yoktur.

   > Geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 5. batuhan

  15 Mart 2016 at 06:24

  Iyi günler dizimi sert birşeye çarptı m ve dizim şişti ama ayakta durabiliyorum ama dizi mi geriye doğru hareket ettiremiyorum diz çıktığı olabilir mi buz koymuştum şiş i indi az bi şişlik kaldı ne yapmalıyım bilgi verirseniz sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   15 Mart 2016 at 15:25

   > Merhabalar, diz kapağı çıkmış olsa ağrı devamlı olur. Şişlik ve morarma devam eder. Fakat bazen patellaya (diz kapağına) alınan direkt ya da dolaylı travmalar ile yarı çıkıklar meydana gelebilir. Patella çıkığının yanı sıra kas, tendon ve bağ yaralanmaları da gerçekleşebilir. İlk defa diz kapağı çıkığı geliştiğinde genellikle şiddetli ağrı olur ve hasta ayakta duramaz.

   > Zorlanmaya bağlı menisküs yırtığı oluşmuş olabilir. Kas yırtılması, tedon kopması veya bağ yaralanması gelişmiş olabilir. Ağrı geçmez ve hareket etme ile artar ise bir ortopedi uzmanına veya fizik tedavi uzmanına baş vurmanızda fayda var.

   > Geçmiş olsun.

 6. Berkay

  18 Mart 2016 at 21:36

  Merhaba Benım adım Berkay Benim Diz Kapağım 3 4 defa Çıktı Hayla Devam Ediyor Ayağımda Şişlik Yok Ama Dizimi Bükemiyorum Napmam Lazım Bir Aralar Dizlik Takıyodum O da Fayda Etmedi ..

  • Sağlık Ocağım

   19 Mart 2016 at 12:25

   > Sözünü ettiğiniz durum doğumsal bir diz kapağı çıkığı ya da çocukken alınan bir travmaya bağlı tedavisi yapılmamış diz kapağı çıkığı olabilir. Diz kapağı çıkığı sık sık tekrarlıyor ve artık çok fazla ağrı oluyor ise ameliyat gerekebilir.

   > Bir ortopedi veya fizik tedavi uzmanına baş vurmanızda fayda var; çünkü buna bağlı olarak tendonlarda, bağlarda ve diğer yapılarda da hasarlanma meydana gelebilir.

   > Geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

   • berkay

    19 Mart 2016 at 17:35

    Doktor Dedi Dizlik Tak 1 aya ama Düzeldi Peki Ayağım Yeniden düzelirmi Eski sağlığıma Kavuşablirmiyim Fizik Tedavi Şartmı Onda Kesin Eskisi Olaabilirmiyim Ve Neylere Dikat Etmem Lazım

    • Sağlık Ocağım

     20 Mart 2016 at 14:09

     > Tekrarlayan diz kapağı çıkığı özellikle gençlerde ve kadınlarda daha sık karşılaşılan bir durumdur. Tekrarlayan diz kapağı çıkığı, diz kapağının günlük hareketleri esnasında dışa doğru çıkması ve tekrar yerine oturması şeklinde gerçekleşir.

     > Diz kapağı dizin bükülü olduğu sırada veya yere çökmeye çalışırken çıkar; bu nedenle bu tip hareketleri yaparken çok dikkatli olmak gerekir. Diz kapağını sabit tutacak dizlikler bu esnada faydalı olur. Tekrarlayan diz kapağı çıkıklarında diz kapağındaki kıkırdak dokularda da hasarlar oluşabilir. Bu gibi bir durumda vakit kaybetmeden doktora gitmek gerekir. Dizin güçlenmesi için rehabilitasyon tedavisi önemlidir. Bu nedenle bir fizik tedavi uzmanına görünmenizde de fayda var.

     > İyilik ve sağlık dileğiyle.

 7. Alaaddin demirel

  20 Mart 2016 at 12:28

  Merhaba hocam annem 63 yaşında.ikiay önce kapı eşiğine takılıp diz üstüne takılıp düştü ortopedi uzmanınıngitik röntgen sonucu dizde kireclenme kirilmasi var ameliyat edip protez takacagiz dedi biz ameliyat olmadık.fizik tedavi uzmanını gittik oda emar istedi emar sonucunda meniskus yırtılması var dizdede kayma var dedi.bir ay fizik tedavi gördük ilk önde soğuk uygulandı dahasonra sıcak tedavi uygulandı.annem sağ atağını üzerine tam basamiyor bastığı zaman acı yapıyor hiçkimse cikiktan bahsetmedi acaba annemin ayağı çıkıkmi

  • Sağlık Ocağım

   20 Mart 2016 at 16:01

   Ayak bileğinde çıkıklık olması durumunda şişlik, morarma ve çok fazla ağrı olma ihtimali yüksektir. Diz kireçlenmesi nedeni ile menisküs yırtılması olabilir. Diz kapağında çıkık oluşmuş olabilir. Menüküs yırtılması genellikle cerrahi olarak tedavi edilir. Aşırı derecede kireçlenme var ise diz protezi en doğru seçenek olabilir. Bu durumdan doktorunuza bahsetmeniz iyi olur. Sinir sıkışması olabilir. İyi bir ortopedi cerrahisine gitmeniz gerekebilir.

   Geçmiş olsun.

 8. cihan

  24 Mart 2016 at 23:19

  Iyi gunler hocam ben 23 yasindayim halisahada mac yaparken sol ayagim bostayken arkadasimin bana carpmasiyla vucudum sag ayagim ustunde dondu ve sag dizimde bi titreme oldu hastahanede acil diktor u disinda kimse yoktu ve emar cekieden bisey yapamayiz dediler bende acisina dayanamayim bilindik bi hekime gittim cikigi yerine koydu ve acisi gecti ama suan da ayagimi bukemiyorum acaba ne yapabilirim

  • Sağlık Ocağım

   25 Mart 2016 at 17:57

   Diz kapağı çıkmış ve doktor çıkan diz kapağını yerine getirdi ise dizin başka yapılarında da hasar oluşmuş olabilir. Diz kapağı çıkıklarında diz kapağı tekrar çıkabileceği için belli bir süre takip edilmesi gerekebilir. İyi bir ortopedi uzmanına gitmenizde ve gereken tetkiklerin yapılmasında fayda var.

   Geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 9. Ayşenur

  2 Nisan 2016 at 17:06

  Dün dizimin üzerine düştüm. Acile gittik doktor hiç bakmadan röntgen çektirip doku zedelenmesi dedi. Ama üzerine basamıyorum. Şişti fakat dururken çok ağrımıyor. Üzerine bastığımda acıyor. Çıkık olabilir mi?

  • Sağlık Ocağım

   3 Nisan 2016 at 15:55

   Yumuşak doku zedelenmesi denildiğinde; kemik dışında herhangi bir travma sonucunda cilt, cilt altı, kas, bağlar ve tendonların zedelenmesi anlamında da kullanılan bir terimdir. Bu yapıların herhangi bir şekilde darbe görmesi ya da aşırı zorlanması yumuşak dokularda zedelenmeye yol açar. Doktorun önerdiği tedavi ile geçmez ve uzun sürer ise bir ortopedi veya fizik tedavi uzmanına gitmenizde fayda var.

   Geçmiş olsun.

 10. emir

  11 Nisan 2016 at 21:16

  3 gün önce halısaha da dengesiz hareket yaptığımdan diz kapağım sola kaydi. Hemen hastaneye gittik doktor 2 uygulama yaptı ilkinde olmadı ikincide yerine geldi film filn çekildi bir kotu sonuç çıkmadı onlem amacli ayağimi sardı ve 1hafta rapor verd ve 3gun boyunca her saat başı gece gündüz 15 dkk buz koyduuk bugün bitti. Acayyip şekilde voleybol ve basketbol oynamayı seviyorum bacağımi güçlendirip oynayabilirmiyim ??

  • Sağlık Ocağım

   12 Nisan 2016 at 11:50

   Diz kapağı kayması tekrarlayabilir, bu nedenle tedavi bittikten sonra ne zaman spora başlayabileceğiniz hakkında tedaviyi uygulayan doktorunuza sormanız daha doğru olur. Yine de bundan sonra hep dikkat olmak gerekir. Diz kapağı kaymaları bağlarda, kıkırdak dokuda hasara yol açabilir ve bu tür sorunlar oluştuğunda cerrahi müdahale gerekebilir. Bir süre daha dizlik kullanmanız gerekebilir.

   Geçmiş olsun.

 11. Alperen

  12 Nisan 2016 at 13:21

  Tekrarlayan patella çıkığı ameliyatı süreci, tekrardan ayağa kalkıp normal sürece dönmem ne kadar sürer? Üniversite öğrencisi olduğum için yaz tatilinde hallolurmu bu ameliyat sonrası iyileşme süreci?

 12. Mehmet can

  19 Nisan 2016 at 19:20

  Merhaba benim adım mehmetcan 17 yaşındayım top oynarken diz kapağım çıktı ve sonra acilde doktor dizimi taktı şu anda dizlik kullanıyorum ve yürümem eskisi gibi değil ve dizimi bükemiyorum acaba bu dizlikten mi kaynaklanıyo

  • Sağlık Ocağım

   20 Nisan 2016 at 11:34

   > Diz kapağı çıktığı sırasında patella iç dokularda bir hasar oluşmuş olabilir. Diz kapağı çıktıktan sonra bir süre dizlik takmak diz kapağının tekrar çıkmasını önlemek için gereklidir. Fakat dizi bükerken acı oluyor ise başka bir yaralanma oluşmuş olabilir. Ödem yaptı ise ödem nedeni ile de gerginlik olabilir.

   > Tekrar doktorunuza gitmeniz gerekebilir. Bir röntgen filmi ya da bilgisayarlı tomografi filmi çekilmesi gerekebilir.

   Geçmiş olsun.

 13. Züleyha

  22 Nisan 2016 at 22:14

  17 yaşındayım beden eğitimi dersinde topa bastım bacağım döndü patella kemiğimde tam çıkık oldu çıkarken tendon ve yan bağları kopardı ve döndükten sonra dengemi kaybedip yere düştüm o sıradada kırıklar meydana geldi 1 ay önce ameliyat oldum hala fizik tedavi görüyorum ama doktor eve geliyor 1 hafta gecikmeylede olsa 120 derecede bacağımı kırabildim ama en önemlisi havaya kaldıramıyorum sizce klinikte tedavi mi olmalıyım

  • Sağlık Ocağım

   23 Nisan 2016 at 13:18

   Diz kapağı çıkıklarında genellikle bağlar ve tendonlar da yaralanabilir ve bu tür durumlarda cerrahi tedavi gerekir. Cerrahi tedavi sonrası fizik tedavi görmek iyileşme sürecini hızlandırır. Fizik tedavi uzmanı ise klinikte yapılacakları zaten yaptırıyor olmalı. Bir kuruma bağlı çalışıyor ise hastanede neler yapıldığını bilmektedir. Fakat bazı aletler evde uygulanamayabilir. Bu konuda ameliyatınızı yapan doktorunuz ile görüşmeniz daha doğru olur. Çünkü yapılan cerrahi yöntemi, kırığın ve yaralanmaların durumunu en iyi doktorunuz bilmektedir. Bu nedenle fizik tedavide neler yapmanız gerektiği hakkında en doğru bilgiyi doktorunuz verebilir.

   Çok geçmiş olsun ve sağlığınıza kavuşmanız dileğiyle.

 14. Fatma Nur

  3 Mayıs 2016 at 22:52

  Merhaba, 9 ay önce voleybol oynarken patella çıkığı oluştu ancak tekrar kendiliğinden yerine oturdu daha sonra zaman zaman çıktığı oldu ama hafifti ve bugün tekrar voleybol oynarken şiddetli bir şekilde çıktı yine kendiliğinden yerine oturdu. Spor yaparken dizlik kullanıyorum buna rağmen kayma oluyor. Sprey ve buz uygulaması yaptık oyuna devam ettim ancak şu an iç kısımda ağrı var ne gibi tedavi uygulanmalı?

  • Sağlık Ocağım

   4 Mayıs 2016 at 18:22

   Diz kapağı (patella) çıkığı bir kez çıktıktan sonra kronikleşebilir ve tekrar tekrar çıkabilir; ancak bu tekrarlamalar diz içi yapılarda hasara neden olabilir. Menisküs yaralanmasına, bağ yaralanmalarına, tendon yaralanmalarına ve kıkırdak dokuda kireçlenmelere sebep olabilir.

   En kısa zamanda bir ortopedi veya fizik tedavi uzmanına gitmenizde ve MRG filmi veya bilgisayarlı tomografi filmi çekilmesinde fayda var.

   Geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 15. asdfghjkl

  9 Mayıs 2016 at 21:25

  merhaba dizimde 3. kez çıkık meydana geldi doktorum ameliyat önerdi bağların gevşediğini ve dizimin olması gereken yer ile arasında 3 cm boşluk olduğunu söyledi şuan dizlik kullanıyorum ameliyat ve tedavi süresi ne kadar? ameliyattan ne kadar sonra yürüyebilirim? teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   10 Mayıs 2016 at 12:09

   > Diz kapağı ameliyatlarında iyileşme süresi yapılan işleme göre, hastanın sağlık durumuna göre değişebilir.

   > Artroskopik cerrahi uygulanır ise hasta aynı gün içinde ya da ertesi gün taburcu olabilmektedir. Artroskopik cerrahi sırasında yapılan küçük kesikler birkaç gün içinde iyileşir ve pansuman ihtiyacı azalır. Artroskopik cerrahisi sonrasında iyileşmenin hızlanması için gereken durumlarda fizik tedavi uygulanabilir.

   > Artroskopik cerrahi sonrası hastalar birkaç gün sonra günlük yaşamlarına dönebilirler.

   > SPORCULAR ise artroskopik cerrahi sonrası ameliyata sebep olan hastalığa göre birkaç hafta ya da ay içinde sportif aktivitelerine dönebilirler.

   > Diz kapağı çıkıklarında yapılan ameliyat oluşan hasarlara göre değiştiği için iyileşme süreci de değişmektedir.

   > Tekrarlayan ve ciddi derecede hasar oluşan diz kapağı çıkıklarında iyileşme süreci biraz daha uzun sürebilir.

   > Yani diz kapağı çıkığı nedeni ile uygulanan cerrahi yöntemlerde iyileşme süreci yapılan işleme, hastanın altta yatan hastalığına, hastanın genel durumuna, hastanın yaşına göre değişebilir.

   >Bunu ameliyatı yapacak olan doktorunuza sormanız daha uygun olur.

   Her şeyin iyi olması ve sağlık dileğiyle.

 16. Tuuu

  14 Mayıs 2016 at 15:09

  Merhaba 13 mart gecesi motor kazası geçirdim arkadan şiddetli bi şekilde dizinin üstüne düştüm . diz kapağım 1 ay mosmordu. Ama yürüye biliyordum buz koydum o gece hastaneye gitmedim . diz kapağının tan altinda yeşilimsi morluklar var hareket etmemde bi sıkıntı yok ama dizinin üstüne duramiyorum. Kirik olsa fazla şişme olurdu diye düşünüyorum çıkık ya da içerden dezelenme varmıdır? Hafif şişlik var gibi.. Yardımcı olursanız çok sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   15 Mayıs 2016 at 12:47

   Kaza sırasında diz kapağı kayması olmuş olabilir ve buna bağlı menisküs yırtılması veya başka bir yapıda hasar oluşmuş olabilir. İki ay önce geçirilen bir travmadan sonra şişlik şimdiye kadar geçmesi gerekir idi.

   Bir ortopedi uzmanına gitmeniz ve röntgen ve/veya MRG çekilmesi doğru olur. Hasar orada daha derin hasarlara yol açabilir.

   Çok geçmiş olsun.

 17. Cenk

  20 Mayıs 2016 at 01:21

  Merhaba, patellam 2.kez kaydı, tekrar kayarmı? ne yapmam gerekiyor? tedavisi nedir? Resmen psikolojim bozuldu!!

  • Sağlık Ocağım

   21 Mayıs 2016 at 18:03

   Tekrarlayan diz kapağı (patella) kayması genellikle diz içi yapılara zarar verir veya menisküs yırtılması olduğu için diz kapağı kayması gelişebilir.

   Bir ortopeti veya fizik tedavi doktoruna görünmeniz iyi olur.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 18. Arzu

  25 Mayıs 2016 at 22:17

  Merhaba hocam. 23 yasindayim 21 nisanda yuksekten düştüm dizime sert bir cisim carpti. Patella kirigi olduğu soylenerek hemen ameliyata alindim sağ dizime teller takıldı. Sonra da kalcamdan bilegime kadar alciya alindi. Yaklaşık 20 gün bu şekilde kaldım. Şimdi doktorum ayagimi hareket ettirebilecegimi söylüyor ama dizimi bukemiyorum havaya kaldiramiyorum. Diger dizime göre hala ciddi derecede sis ve diz kemiğinin digerine göre kaydigi gozle görülür derecede . Böyle bi durumda telleri aldirip tekrar tedavi olmalı miyim

  • Sağlık Ocağım

   26 Mayıs 2016 at 14:26

   Diz kapağı kırılması ve ameliyatı karışık ve zordur. Çünkü diz kapağı altında dizin fonksiyonunu sağlayan birçok yapı vardır. Ameliyat sırasında takılan teller tamamen iyileşme sağlandıktan sonra alınabilir. Ameliyat sırasında tel ya da platin konulan kırıklarda kısıtlama genellikle olur. Ağır bir ameliyat sonrası fizik tedavi görmeniz de gerekir. Şişlikler 3-6 ay bile sürebilir. Vücut konulan yabancı cisimlere uyum sağlayana ve dokular tam olarak iyileşene kadar yük verme ile şişme, morarma gibi durumlar belli bir zaman sürebilir.

   Fizik tedavi görmeniz uygun olur.

   Çok geçmiş olsun ve geçmesi, sağlık dileğiyle.

 19. Dilara

  15 Haziran 2016 at 17:12

  Merhaba hocam 2.gun once oturdugum anda diz kapagina bir agri saplandi ve ayagimi oynatamadim cok kasildi bacagim ayakda duramiyordum ve bunun uzerine hemen acile gittim diz kapagim cikmis o anda diz kapagimi geri yerine oturttular bana ortopedi dalina gitmemi soylediler randevu aldim 10 gun sonraya suan bir acim yok sadece bukerken korkuyorum ani hareketler yapmiyorum kac gune iyilesir benim yapmam gereken birsey var mi nasil hareket etmem gerek hocam simdiden tesekkur ederim

  • Sağlık Ocağım

   16 Haziran 2016 at 14:52

   Diz kapağı kayması ya da çıkması altta yatan bir bozukluğa bağlı yada ani hareket zorlanmasına bağlı gelişebilir. Bu durum durup dururken oldu ise altta yatan bir menisküs yırtılması, bağ hasarları, kıkırdak hasarı, kist gibi durumlar olabilir.

   Dizi zorlayacak hareketlerden ve ani hareketlerden kaçınmanız uygun olur. Dizleri bükmemeniz, dizleri aşırı yük bindirmemeniz, uzun ayakta kalmamaya çalışmanız, merdiven inip çıkarken değnek kullanmanız, ağır bir şeyler kaldırmanız, uygun ayakkabı giymeniz gibi önlemler diz kapağı çıkmasına bağlı oluşabilecek diğer hasarları önleyebilir.

   Bu 10 günlük arada Aile hekiminizden uygun bir dizlik önerisi alabilirsiniz.

   Geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 20. Derya

  20 Haziran 2016 at 18:32

  Merhabalar. Bugun ilkkez basıma geldi. Ters bır hareket yaptım ve diz kapağı cıktı sanırım snra tekrar kendı oturdu ama ınanılmaz bır acı oluştu. Suan yuruyeblıyrm şişme yada morarma yok. Ancak ıkı saat kdr once oldu smdı ağrı var braz sızlama gıbı ne onerirsinz ve neden olmuş olablr

  • Sağlık Ocağım

   22 Haziran 2016 at 02:59

   Bahsettiğiniz durumun için sorunuzun cevabı yer alıyor; ters bir hareket yaptım. En kısa zamanda doktora görünürseniz sizin için en iyisi olacaktır.

 21. Akif Can

  23 Haziran 2016 at 01:30

  Merhaba hocam iyi günler. Futbol oynarken pozisyon icabı bir anda durunca bacağımla yere dik olarak bastım aniden ve dizimin sağ tarafında yani diz kapağının hemen sag tarafında bir kıtlama bir ses geldi ama sorun diz kapağında değil. doktora falan gittim mr rontgen falan da cekindim bir sey cikmadi sadece hafif sag taraf çıkmış dediler ama çok önemli bir çıkık değilmiş. Ama ben aptallik yapip tam iyilesmeden tekrar kosunca ertesi gun tekrar çıktı. Taktirdim çıktı ve cikikken dizimi tamamen acamiyorum uzunlamasına. Tekrar çıkmaması için ne yapmalıyım? Kaç gün sonra spor yapabilirim ? Dizlik mi takcam napcam söyleyebilir misiniz cok tesekkurler

  • Sağlık Ocağım

   23 Haziran 2016 at 23:30

   Tekrarlayan diz kapağı çıkıkları kıkırdak hasarına, bağ hasarına neden olabilir. Bu durum için genellikle fizik tedavi ve dizlik tedavisi verilir fakat sportif aktiviteler zorunlu değil ise bu tür aktivitelerden kaçınmak da gerekir.

   Elinizdeki raporlar ile bir fizik tedavi uzmanına gitmeniz gerekebilir.

   Geçmiş olsun.

   • Akif Can

    29 Haziran 2016 at 04:39

    Hocam diz kapağında sorun yok ki sadece dizimin sağ tarafında çıkık var yarım cikikmis galiba. Tekrarlamamasi icin ne yapabilirim . spora dönmem de gerekiyor ? Tesekurlerr simdiden hocam.

    • Sağlık Ocağım

     30 Haziran 2016 at 01:31

     Diz çıkıklarına genellikle peroneal sinir yaralanması, damar yaralanması, ön çapraz bağ yırtılması gibi durumlar da eşlik eder. Yani tekrarlayan diz çıkığı nedeni ile üstte sayılan hasarlar oluşabilir, bu nedenle ne yapmanız gerektiği hakkında size en doğru bilgiyi bir fizik tedavi uzmanı verebilir.

     Dizlik takmak faydalı olabilir, ancak diz tekrar tekrar çıktığı için bir hasar oluşmuş ise dizinizdeki sorun devam edecektir.

     Herhangi bir öneride bulunmak, tekrarlayacak olan diz çıkmasından dolayı oluşabilecek hasarlara yol açabilir, bu nedenle bir fizik tedavi uzmanına gitmeniz en doğru karar olur.

     Tekrar geçmiş olsun.

 22. Faruk

  24 Haziran 2016 at 20:00

  Merhaba hocam iyi gunler sağ diz mr sonucumu yorumlarmısınız.patellofemoral eklemde patella laterale sublukse görünümdedir.medialde patella fragmante görünümde olup minimal kemik iliği ödemi dikkat çekmiştir.ayrıca mr da medial menusküste grade 1 dejenerasyonu olduğu yazıyo ve dizimde kireçlenme mevcut.hocam bundan 3 sene once şiddetli bicimde dizim donmustu ve kucuklugumden beri ara sıra yururken veya kosarken dizim donup dusuyorum tedavisi nedir yardimci olursaniz cok sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   25 Haziran 2016 at 14:09

   Bu tür raporların uzmanı olan ortopedi doktoru tarafından yorumlanması daha doğru olmakla birlikte, patellada (diz kapağında) hasarlanma ve/veya çıkık ve buna bağlı kemik iliği ödemi olmuş gibi görünüyor. Tekrarlayan diz kapağı çıkıkları nedeni ile birinci derece menisküs yırtılması gelişmiş ve bunlara bağlı kıkırdak dokularda, bağlarda hasarlar olmuş olabilir.

   Sizdeki diz kapağı çıkığının doğumsal ya da çocukluk çağında geçirdiğiniz bir travmaya bağlı diz kapağı çıkığı olma ihtimali yüksektir, bu nedenle diz kıkırdak dokularında kireçlenme olmuş, diz yapısı bozulmuş, menisküs yırtılması olmuş gibi bazı komplikasyonlar gelişmiş şeklinde bu durum ortaya çıkmış olmalı. Bu hasarların oluşmaması için belki tedavi çocukluk döneminde uygulanmalıydı.

   Doğumsal diz kapağı çıkıkları çocuklukta ve ilerleyen yaşlarda olmak üzere bir iki kez cerrahi müdahale gerektirebilmektedir.

   Doktor kontrolünüzün ihmal edilmemesi önemlidir, çünkü daha fazla sorun oluşmadan cerrahi müdahale gerekebilir.

   İyilik ve sağlık dileğiyle.

 23. Caner

  27 Haziran 2016 at 00:42

  Meraba ben fitbol oynarken surkli karsilikli topa vurdumda biz kapagimin orda ayrilma ve yana donme gibi seyler hisediyorum 2-3 saniye icerisinde kendimi yere atigimda duzeliyor ama agrisi ilk 10-15 dk sidetli sonra azaliyor ama 1-2 gun ustune basmakta zorlaniyorum iki ayagimdada genelikle futbol oynarken oluyor neden acaba ne yapmam gerekir benim
  Cevap veririrseniz sevninirim iyi gunler

  • Sağlık Ocağım

   27 Haziran 2016 at 13:11

   Diz kapağı kayması ya da diz kapağı çıkığı olmuş olabilir veya doğumsal diz kapağı çıkığı olabilir. Bu durum sık sık tekrarlıyor ise altında yatan bir bozukluk olabilir. Ayrıca bu durumun tekrar tekrar olmasından dolayı diz içi yapılarda ciddi hasarlamalar olabilir.

   En kısa zamanda bir ortopedi uzmanına gitmenizde ve diz içi yapıların görüntüleneceği tetkik ya da tetkikler istenmesinde fayda var.

   İyi sonuç almanız ve sağlık dileğiyle.

 24. Murat

  3 Temmuz 2016 at 22:06

  Merhaba ben futbol oynarken birisi celme taktı ve benım bacagım kaldırıma sert bır seklıde geldı o an cat dıye bır ses duydum ve uzerıne basamdım sıstı buz koyduktan sonra hemen ertesı gun hastaneye gıttım ve bacagımın eklem yerınde haıf bır kırık oldugu soylendi 1 ay sonra alcıdan cıkarttılar ve 2-3 hafta sonra bacagım bırden kaldırımdan ınerken döndü ve ben anda yere yıgıldım bu olay 2-3 kere tekrar etti doktora gıttımde ıse destekli patella diye bır dızlık verdı bunu kullanıyorum sızce duzelebılırmı bacagım , yada cerrahı bır mudehale gerekırmı

  • Sağlık Ocağım

   4 Temmuz 2016 at 11:41

   Alınan darbeler sonrası patella (diz kapağı) iç yapılarında hasarlar oluşabilir ve buna bağlı tekrarlayan diz kapağı kaymaları ya da çıkıkları görülebilir.

   Alçı tedavisi ile kırık iyileşmiş olabilir fakat diz içi bağlarda, minisküslerde, kıkırdak dokuda hasarlanmalar meydana gelmiş ise alçı tedavisi faydalı olmayabilir.

   Tekrarlayan diz kapağı kaymalarında ya da çıkmalarında diz içi yapılarda oluşan hasarlar için cerrahi tedavi gerekebilir.

   Doktorunuzun verdiği dizliği düzenli kullanmanızda fada var.

   Durumunuz geçmez ise iyi bir ortopedi cerrahisine ya da fizik tedavi uzmanına gitmeniz uygun olur.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 25. cansel

  13 Temmuz 2016 at 22:12

  Merhaba benim ayağım sis 1 haftadır ve cok ağrı yapıyor hareket ettiremiyorum bir yere çarpmadımda

  • Sağlık Ocağım

   14 Temmuz 2016 at 13:37

   Diz ile ilgili bölümde şişlik var ise bazen basit hareketler ile diz kapağı kayması olabilir.

   Bunun dışında şişlik ve morarma var ise enfeksiyonel bir durum olabilir.

   Damar tıkanması gibi bir durum olabilir. Özellikle sigara kullanımı var ise damarlarda bir sorun olma ihtimali daha yüksektir.

   Aile hekimine olsun gitmenizde fayda var .

   Geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 26. gürkan

  17 Ağustos 2016 at 18:12

  merhaba hocam 30 yasındayım bir kac gün once denizden cıktıkdan sonra dizlerimi kırmıs otururken sag dizimin ucunda sol dizimdekine göre daha fazla bi cıkıntı oldugunu farkettim sol dızımdede var ama sag dızımdeki daha bi sivrilmis normal oturdugumdada dikkatimi cekior surekli öle bir asırı agrı filan cekmedim dizimle alakalı sebebi ne olabilir

  • Sağlık Ocağım

   18 Ağustos 2016 at 22:06

   Diz kapağı kayması olabilir veya diz kemiğinde kireçlenmeye bağlı şekil bozukluğu olmuş olabilir.

   Bir ortopedi uzmanına ya da fizik tedavi uzmanına gitmenizde fayda var.

   Sağlık dileğiyle.

 27. Aleyna

  18 Ağustos 2016 at 21:04

  Merhaba zayıflıktan da diz kapağı çıkar mı onun geçme ihtimali var mı

  • Sağlık Ocağım

   19 Ağustos 2016 at 23:46

   Patella çıkığı olan kişilerde genellikle altta yatan gelişimsel kemik, yumuşak doku veya bağ sorunları vardır.

   Zayıf olan kişilerde diz kemikleri çıkıkmış gibi çıkıntılı görülebilir ve bu durum aşırı zayıf olmaya bağlı bu şekilde görülüyor olabilir.

   Fakat tekrarlayan diz kapağı çıkması sorununuz var ise bağlar ve kaslar güçsüz olduğu için buna bağlı diz kapağı çıkması gelişebilir.

   Bir fizik tedavi doktoruna gitmeniz gerekebilir ve verilen egzersizler ile kasların güçlendirilmesi bu durumda fayda sağlayabilir.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 28. gülfem

  25 Ağustos 2016 at 10:07

  merhaba…ben ilkokul yıllarından beri patella çıkığı sorunu ile uğraşıyorum…iki dizimde ameliyatlı..birinden artroskopik cerrahi işlemi gördüm ancak işe yaramadığı için tekrar açık ameliyat oldum..ancak hala daha rahat değilim..heran tekrar olacakmış gibi tetikteyim..spor ile kasları kuvvetlendirmek işe yarar mı ? ya da ne yapılması gerekmektedir ? teşekkürler..

  • Sağlık Ocağım

   27 Ağustos 2016 at 13:09

   Egzersizler ve iyi bir beslenme programı ile kasları ve bağları güçlendirebilirsiniz.

   Öncelikle bir fizik tedavi uzmanına muayene olmanız ve yapacağınız egzersizleri bir sürelik fizik tedavi programında öğrenmeniz doğru olur.

   Bunun yanı sıra bir diyetisyenden kasları güçlendirmeye yönelik bir beslenme listesi almanız da faydalı olur, çünkü egzersizler ve beslenme düzeni kasları güçlendirmede önemlidir.

   Sağlık dileğiyle.

 29. Beyza

  2 Eylül 2016 at 00:12

  Merhaba,benim iki yıl önce bir ay arayla sağ ve sol dizimde kayma oldu ve kaydığı an bacağımı komple hissedemedim nasıl yaptım bilmiyorum ama geri yerine taktım galiba o korkuyla. Doktora gittiğimde bir sorun olmadığını normal bir şey olduğunu söyleyip birkaç gün dinlen ve şu kremi sür gibi bir şeyler söyledi, bir süre sonra geçti. Bu iki yıl içerisinde ara ara ağrılarım oldu fakat kayma olmadı.Şimdi ise aniden ağrım oldu ve ağrımaya devam ediyor. Sizce önemli bir şey mi yoksa normal mi?

  • Sağlık Ocağım

   3 Eylül 2016 at 14:39

   Diz kapağı kayması meniküs yırtılması nedeni ile olabilir, bağların zayıf olması nedeni ile olabilir, diz içi yapılarda bozukluklar oluşması nedeni ile olabilir ve diz kapağı kayması kıkırdak hasarına, bağ yaralanmasına, kireçlenmeye, sıvı toplanmasına neden olabilir ve bu ağrılar ortaya çıkabilir.

   Tekrar iyi bir ortopedi veya fizik tedavi uzmanına gitmeniz uygun olur.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 30. Hülya

  8 Eylül 2016 at 06:11

  Merhaba ben 25 yaşındayım dun gece uykudan inanilmaz derecede bi agriyla uyandim kivrandim resmen agridan sol dizimin kemikleri birbirine geçti resmen kasildim ve 5 dk boyunca hiç oynatamadim sonradan kendiliğinden geçti ama hafif ağrisi sürdü 10 yaslarimda da oluyodu kemiklerimin birbirine gectigino hissediyorum ve bu çok canimi yakıyor neredeyse 10 yildir olmuyordu hiç dun uykumda olunca cok korktum ve bu küçükken ailem hic doltorada götürmedi bazen ayaktayken oluyordu hic kimilayamiyordum yanimda kim varsa tutuyodu beni tutan olmasa duramam zaten bu acıyı bidaha yasamak istemiyorum tam gecti derken nedir bu agrinin sebebi yazıyı okuyunca daha çok korktum beni bilgilendirirseniz cok sevinirim simdiden Teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   10 Eylül 2016 at 08:49

   Bu durum doğumsal diz kapağı çıkığı olabilir. Doğumsal diz kapağı çıkığı çoğunlukla 5-7 yaşlarında meydana çıkar. Diz kapağı çıkığında başlarda ağrı olmayabilir fakat kireçlenme yaptığında ve kıkırdak dokular hasarlandığında ağrılar başlar.

   Artrit (eklem iltihabı) gibi bir durum da olabilir. Eklem iltihabına neden olan faktörler vardır. Örneğin Romatoid artrit, Akdeniz ateşi hastalığı ve diğer artrit türleri gibi.

   Bir fizik tedavi veya ortopedi uzmanına gitmeyi bu defa ihmal etmemelisiniz.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 31. Eren

  12 Eylül 2016 at 16:49

  Merhaba hocam ben futbol oynuyorum ve diz kapagimin onu kosunca ziplayinca dimin ustunr oturnca katlayinca agrioyor bayagi futbolu oynayip eve gelincede bacagim kitleniyor 10 sn fln doktora 3 defs gittim bana elini surmeden top oynama dedi diz kapagi onu hocam napmaliyim

  • Sağlık Ocağım

   17 Eylül 2016 at 22:14

   Patellofemoral ağrı sendromu olabilir. Futbol oynadığınız için ön diz üzerine düşme sonucu veya aşırı kullanıma bağlı bu durum olmuş olabilir.

   Patellofemoral ağrı sendromunda en sık görülen belirti ağrı, kıtırtı sesi, kilitlenme, ara ara tutukluluk ve şişliktir.

   Patellofemoral ağrı sendromunda koruyucu atel, egzersiz, yapılan aktivitenin değiştirilmesi, ilaç tedavileri, fizik tedavi gibi koruyucu tedavi yöntemleri uygulanır.

   Gereken durumlarda cerrahi tedavi uygulanabilir.

   Kıkırdak zedelenmesi, bağ yaralanması, tendon iltihabı, artrit (eklem iltihabı), menisküs yırtılması gibi durumlar da olabilir.

   İyi bir fizik tedavi uzmanına gitmenizde fayda var.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 32. Sevim

  13 Eylül 2016 at 00:15

  Sol dizimde patella cikigi meydana geldi 60gun boyunca odemin dagilmasi icin dinlenme verdiler hic hareket ettirmemem gerektigi soylendi 60.gunden sonra spor yapmami istediler ancak bu zamana kadat hareketsiz oldugu icin kaslar gorevini yitirmis durumda bos bir bacak 2gundur spor yapiyorum ancak inmis olan odem cogalmaya ve sismeye basladi.bu normalmidir

  • Sağlık Ocağım

   16 Eylül 2016 at 11:47

   Ödem indiği halde tekrar şişmeye başlamış ise diz kapağının çıkmasına neden olan bir faktör olabilir veya diz kapağı tam olarak yerine oturmamış olabilir. Tekrar doktorunuza veya bir fizik tedavi uzmanına gitmeniz doğru olur.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 33. Önder

  3 Kasım 2016 at 22:07

  Merhaba bugün bi futbol müsabakasında ayağıma aldığım bi darbe sonucu diz kapağım çıktı bu olay yaklaşık bi 9-10 ay önce de olmuştu su an yuryebiliyorum ama bu olayın tekrarlanmaması için ne yapmalıyım. Teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   4 Kasım 2016 at 12:40

   Öncelikle bir fizik tedavi ya da ortopedi doktoruna gitmeniz ve diz kapağının çıkmasına neden olan faktör var ise bunun teşhis edilmesi önemlidir.

   Doktor uygun bir öneride bulanacaktır. Bu tür durumlarda gereksiz yere dizinizi zorlamamanız gerekir, çünkü diz kapağı çıktıkça diz eklemini oluşturan bağlar, tendonlar, kıkırdak doku, kemik yapı hasar görebilir ve sonunda ameliyat olmanız gerekebilir.

   Doktora gitmeyi ihmal etmemeniz önemlidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 34. AYŞEGÜL

  9 Kasım 2016 at 00:57

  Merhaba hocam, yaklaşık 9 hafta önce sol ayağımın fayansta iç tarafa kayması ile diz kapağım dışa kaydı ve üzerine düştüm kalkmaya çalışırken geri yerine geldi ama şu an iki diz kapağımda yağda kayar gibi sağa sola kayıyor. ilk gittiğim doktor da sadece röntgen çekildi doktor çektiğim acıya bakarak yırtık olduğunu söyledi ve dizlik verdi, dizimdeki bağlar 2 hafta kadar tam olarak tutmadı ve dizim boşa çıktı sürekli, o sıra stajdaydım 20 gün dizimi zorlayarak staja devam ettim. 3 hafta önce MR çekildim patellaların yerinden çıkmasını engelleyen kemiğin doğuştan olmadığını söylediler yırtık olduğunu ve tam ameliyatın eşiğinde olduğum söylendi, başka bir doktora gösterdim sonuçlarımı dizimde bu yaşta(yaşım 21) olamayacak deformasyonlar olduğunu ve yaşım küçük olduğu için ameliyat edip etmemekte kararsiz olduğunu ve başka bir prof. doktordan görüş alacağını söyledi, ağrılarım devam ediyor tempolu bile yürüsem hemen ağrılarda artış oluyor. bu duruma göre sizin görüşünüz ne olur yaşın ameliyata etkisi nedir dizlerin ameliyatla ya da ameliyatsız eski haline dönme ihtimali var mıdır? ameliyat olunmazsa ileride daha büyük sorunlar yaşar mıyım ya da ameliyat olmazsam 9 haftadır yaptığım gibi yavaş çekimde dikkatlice yaşamaya devam mı edeceğim? Şimdiden teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   9 Kasım 2016 at 17:49

   Oldukça sıkıntılı bir durum, ameliyatlar erken yaşlarda genellikle çok zorunlu kalınmadığı sürece pek tercih edilmez fakat yapılacak başka birşey yok ise mecbur olarak ameliyat kararı alınır.

   Tüm ameliyatlar risk içerir.

   Metal takacakları için üstelik her iki dizde de olduğu için yaşam boyu normal diz gibi olmayacaktır.

   Ameliyat olmazsanız diz eklemi daha çok hasar görür ve durum daha da kötüye gidebilir.

   İyi bir fizik tedavi uzmanına gitmeniz de fayda vardır.

   İyi olmanız dileğiyle.

 35. Tülin

  9 Kasım 2016 at 11:51

  İyii günler 04/11/2016 günü düştüm ve film çekildi kırık,çatlak falan yok diz travması olduğunu söyledi. Ancak ilaçların bitmesine rağmen beşinci gün oldu sadece dizimin şişliğimi az kaldı en önemlisidir ben hala ayağımın üstüne basamıyorum, bu normal mi nasıl hareket etmem gerekiyor yürüdükçe dizimin içinde birşey sanki Eti’me batıyor teşekkürler.?

  • Sağlık Ocağım

   11 Kasım 2016 at 00:25

   Acil serviste teşhis ve tedavi verildi ise iyi bir ortopedi veya fizik tedavi doktoruna gitmeniz daha doğru olur.

   Geçmiş olsun.

 36. Oktay

  17 Kasım 2016 at 22:20

  İyi günler. Benim biraz değişik bir sıkıntım var. Sol bacağım dim dik dururken, sağ bacağımı tam dik yapamıyorum. Düzeltmeye çalıştığımda önce diz kapağında hafif bir çıtlama sesi oluyor ve acımaya başlıyor. Sol ile sağ bacak arasinda baya fark var. Nedir benim sorunum bir bilginiz varmı ?

  • Sağlık Ocağım

   18 Kasım 2016 at 18:09

   Dizin arkasını döşeyen kıkırdağın yıpranması sonucu diz hareketleri sırasında dizden çıtırdama sesi gelir. Bu ses yüksek ihtimalle diz kapağı kıkırdağının yüzeyinin bozulması ve hareket halinde bu bozuk yüzeyin karşı kemiklere sürtünmesinden kaynaklanmaktadır. Bu durum kondromalzai patella olarak adlandırılır.

   Bazen menisküs yırtıkları nedeni ile de dizden sesler gelebilir. Bu durumda dizden gelen sesler genellikle kütleme şeklindedir.

   İyi bir ortopedi ve fizik tedavi uzmanlarınca bu durumun değerlendirilmesi doğru olur.

   Geçmiş olsun.

 37. Berkay Taşkıran

  1 Aralık 2016 at 12:04

  Hocam Merhabalar sol dizim de çıkık oluştu basketbol oynarken Kipirdayamadim bile.Doktor eliyle yerine oturttu.Alciladi alçı çıktıktan sonra dizlik kullanmaya başladım 3 aydır dizlikle yürüyorum.dizimi içe katlarken kıtliyor ses geliyor ama hiçbir ağrı falan yok bu ses normal midir.

  • Sağlık Ocağım

   1 Aralık 2016 at 17:02

   Diz kapağının çıkması sonucu kıkırdak dokularda ya da menüsküslerde hasar oluşmuş olabilir. Kireçlenme başlamış olabilir.

   Tekrar doktorunuza veya bir ortopedi uzmanına gitmenizde fayda var.

   Geçmiş olsun.

 38. Nuri

  7 Aralık 2016 at 09:27

  Merhaba hocam ben voleybol oynarken topa vurmak için eğilmem sonucu sağ patella kemiginde cikik meydana geldi.Sonra hastanede kendiliginden yerine oturdu 1 hafta sonra mr çektirdim uzman doktor onemli bisey olmadigini soyledi ama benim dizimds hala şişlik var ve bükünce biraz ağrı oluyor birdaha cikik olurmu olmasindan korkuyorum..

  • Sağlık Ocağım

   10 Aralık 2016 at 15:25

   Diz kapağı çıkıkları bir kez geliştikten sonra tekrarlayabilir, bu nedenle bu tür aktivitelerde kullanmak için doktorunuzdan uygun bir bandaj reçete etmesini istemeniz faydalı olur. Ayrıca bir süre dikkat etmenizde de fayda vardır.

   Tekrarlayan diz kapağı çıkıkları bağ dokuyu, kıkırdak dokuyu ve menisküslere zarar verebilir.

   Sağlıklı ve iyi yaşam dileğiyle.

   • Nuri

    18 Aralık 2016 at 00:50

    Peki hocam 1 ay aradan sonra normal yurumeye başladım merdiven cikiyorum ama ayagimi bukerek yere bastigimda biraz agri oluyor ve otururken dizimi bukup duzeltirken dizimde şiddetli bi çitlama oluyor birde cikigin tekrarlamamasi icin ne yapmami onerirsiniz ?

    • Sağlık Ocağım

     21 Aralık 2016 at 11:10

     Çıtırdama sesleri genellikle kıkırdak hasarlarında ve menisküs yırtılmasında duyulur. Doktorunuza ne tür egzersizler yapabileceğinizi sorarak, egzersizler ile eklemi ve kasları güçlendirmek faydalı olur.

     Çıkığın tekrarlamaması için diz eklemini çok fazla bükmemek faydalı olur, ani hareketlerden kaçınmak faydalı olur, doktorunuzun verdiği dizlik gibi koruyucu bir atel faydalı olur, diz çökmemek, bacak bacak üstüne atmamak, bağdaş kurmamak, diz çökerek namaz kılmamak gibi önlemler faydalı olur.

     Diz kapağı çıktığı için içeride mutlaka kıkırdak, bağ ve tendon hasarı oluşturmuştur ve bunların düzelmesi zaman alacaktır, bu süreçte diz kapağını oynatacak eylemlerden kaçınmanız faydalı olur. Ağrınız geçmez ve şikayetleriniz artar ise tekrar bir fizik tedavi uzmanına gitmeniz gerekebilir.

     İyilik dileğiyle.

 39. Gökhan

  25 Aralık 2016 at 20:07

  9 aralıkta sol diz kapagım yaklaşık 45 derecelik acıyla sola doğru çıktı o anda kendi cabamla yerine oturttum ve iş yerinden ambulasla hastaneye kaldirildım çekilen mr da ödem ve doku zedelenmesi gözüktü ve yoğun bi şişlik oluştu ayağımda. geçtiğimiz 2 haftalık süreçte şişlik indi fakat egilip kalkarken ya merdiven çıkmaya kalkarken ve adım atarken yoğun bi acı ve sızı oluyor bu durumun geçmesi için ne yapmalıyım.

  • Sağlık Ocağım

   27 Aralık 2016 at 14:03

   Doku zedelenmesi kemik dokusu, kıkırdak dokusu, kas dokusu, tendon dokusu, bağlar gibi dokuları içinde barındırır. Sportif yaralanmalarda daha sık kas ve bağ dokuları zedelenir. Darbe sonrası damarlarda kanama olabilir ve buna bağlı morarmalar olur, yine darbe gören bölgelerdeki diğer hücrelerden açığa çıkan sıvılar ödeme neden olur.

   Yüzeyel doku zedelenmeleri çok tehlikeli değildir, ancak derin doku zedelenmeleri (sizde olduğu gibi) oldukça zordur ve zamanında ve doğru tedavi uygulanmadığında kalıcı sakatlanmalara yol açabilir.

   Yüzeyel doku zedelenmeleri bile darbenin şiddetine göre değişmekle birlikte 2-3 hafta içerisinde iyileşmeye başlar. Derin yaralanmalarda cerrahi müdahale bile gerekebilir.

   Bu ağrı için doktorunuza danışmanız doğru olur, çünkü darbenin derecesi, darbenin yeri, yırtılmaların olup olmadığı da önemlidir. Bazı bağ yırtılmaları emar filminde görülmeyebilir.

   Fizik tedavi görmek de gerekebilir. Çünkü tendon hasarlarında fizik tedavi ve tendon transferi dışında daha iyi bir tedavi yöntemi yoktur.

   Belki şişlik indikten sonra tekrar bir görüntüleme yöntemi kullanılması gerekebilir fakat daha bir ay bile olmamış, derin yaralanmalarda iyileşme 4-5 hafta sürebilir ama siz yine de bunu doktorunuz ile görüşmelisiniz, bandaj tedavisi gerekebilir.

   Geçmiş olsun.

   • Gökhan

    29 Aralık 2016 at 13:03

    Çok teşekkür ederim ilğilenip cevap verdiginiz için

 40. Cnc

  21 Ocak 2017 at 00:33

  Şu an ameliyat oldum patella cikigi vardı doğumdan dolayi. Erkeğim 21 yaşımdayım başta diz kapağının yuvasının gelişmediği ve çapraz bağlarım in koltuğu söylendi basit bir operasyon denildi. Şu an ayağımın arka kısmı tirnagimdan baldirimin sonuna kadar alçı ve sergi içinde ne zaman ayağa kalkarim ve okuduğum yorumlarda şiddetli agrili bir fizik tedavi gecirirmiyim

  • Sağlık Ocağım

   25 Ocak 2017 at 15:31

   İyileşme süresi ameliyatta nasıl bir işlem ve neler yapıldığına bağlı değişiklik gösterebilir, bu nedenle bunu ameliyatı yapan doktorunuza sormanız daha uygun olur.

   DIŞ DİZ EKLEMİ BAĞLARI; (ligamentum patella, Ligamentum collaterale tibiale, Ligamentum collaterale fibula, Retinaculum patellae, Ligamentum popliteum obliguum, Ligamentum popliteum arcuatum şeklinde değerlendirilmektedir.

   İÇ DİZ EKLEMİ BAĞLARI İSE; Ligamentum cruciatum anterius, Lugamentum cruciatum posterius, Ligamentum transversum genus, Ligamentum meniscofemorale anterius, Ligamentum meniscofemorale posterius, Ligamentum meniscotibiale şeklinde değerlendirilir.

   Bu nedenle hangi bağların koptuğu ve nasıl tedaviler uygulandığı doktorunuz tarafından bilinmektedir.

   Bu soruları doktorunuza sormanız daha uygun olur.

   Geçmiş olsun.

 41. Gözde

  6 Şubat 2017 at 00:30

  Hocam merhaba, 5 gün önce ayakta sabit dururken birden bire diz kapağımdan tak diye ses geldi ayağım tutmaz oldu ve yere kapaklandım hala ağrım devam ediyor ve ayağımın üzerine basamıyorum ağrım var doktora gitmeye korktum çekindim kas gevşetici ilaç ve merhemle iyileştirmeye çalışıyorum kendimi sizce ne yapmalıyım

  • Sağlık Ocağım

   9 Şubat 2017 at 16:19

   Bir ortopedi doktoruna gitmeniz uygun olur, çünkü ciddi bir şey olmuş olabilir. Dizden ses gelmesi diz kapağı kıkırdağının yüzeyinin bozularak karşı kemiklere sürtünmesi sonucu kaynaklanabilir. Bazen menisküs yırtılmaları da dizden ses gelmesine neden olabilir.

   Yani evde uyguladığınız kas gevşetici ve merhem ile geçecek bir kas yaralanması veya kas spazmı gibi bir şey değil gibi görünüyor. İçeriden bir yaralanma olmuş gibi görünmekte.

   İhmal etmemeniz önemlidir.

 42. Mehmet

  9 Şubat 2017 at 21:39

  Diz kapagim 8 ay önce ilk defa kaydı.İlk kaymada iç yan bağım kopma derecesine gelmiş olup ön çapraz bağım zedelenmisti.Doktorum ameliyat etmek istemedi.1-2 ay dizimi bukmedim.Quadricepsler baya zayifladi.3 ay önce dizim tekrar cikti.Doktor yine ameliyat istemedi.Bir ay hareketsiz kaldım daha sonra 1 ay fizik tedavi görüp bacagimi eski açıklığını kazandırdım.Su an güçlendirmek için fitnessa gidiyorum.Kafama takılan konu ise ameliyat olmamam daha mı iyi olmama mi? Ameliyatsiz bacak kaslarimi guclendirsem dizimin kayma olasılığı ne olur?

  • Sağlık Ocağım

   12 Şubat 2017 at 10:58

   Egzersizler sayesinde kasları, tendonları ve bağları güçlendirmeniz faydalı olur. Yaşınız gençse doktor buna bağlı olarak ameliyat yapmak istememiş olabilir. Her ameliyatın riskleri de vardır.

   Fizik tedavi doktorunuzun önerdiği egzersizleri yapmanız faydalı olur, ancak çok da yüklenmemek gerekir. Ağrılarınız artar ise doktorunuza tekrar gitmeniz önemlidir. Bağ yaralanmaları için daha detaylı bir tetkik yapılması gerekebilir.

   Egzersizlerden fayda görürseniz bu egzersizleri abartmadan yaşam tarzı haline getirmeniz de önemlidir, çünkü bir süre yapıp tekrar bırakırsanız aynı sorunlar tekrarlar ya da kireçlenmeler oluşabilir. Bu tür problemlerde acıktığımızda yemek ihtiyacı duymak veya uykumuzun geldiğinde uyuma ihtiyacı duymak kadar, egzersizlerimizi yapmak da önemlidir, çünkü vücudun her bölgesini zinde tutmanın en iyi çaresi bölgesel egzersizlerdir.

   İyilik dileğiyle.

 43. Gökeren Öncü

  15 Şubat 2017 at 19:36

  Merhaba benim 2 ay önce diz kapağımı direğe çarptım 1 ay sonra çıkık olduğunu anladık ve taktırdık ve bir kez daha çıktı onun üstünden bugün itibariyle 20 gün geçti dizim eskisi kadar olmasada acıyor ve hala şiş ne yapmalıyım yeşekkür ederim

  • Sağlık Ocağım

   18 Şubat 2017 at 17:38

   Diz kapağı çıkığı nedeni ile diz içi yapılarda hasarlar (bağlarda yırtılma, kıkırdak dokularda zedelenme ve benzeri) oluşmuş olabilir. Bu şekilde devam etmemeniz ve iyi bir ortopedi uzmanına gitmeniz ve grafi veya emar gibi görüntüleme yöntemleri önemlidir.

   Geçmiş olsun.

 44. sermin sude

  21 Şubat 2017 at 21:42

  Benim diz kapağımda çıkık oldu. Daha sonra yarım alçıya alındı.Yaklaşık 15 gün alçıda kaldı. Ve ben diz kapağımı kırmakta zorluk çekiyorum ve hafif şiş var . sizce ne yapmalıyım.Teşekkür ederim

  • Sağlık Ocağım

   24 Şubat 2017 at 23:38

   Diz kapağı çıktığında diz içi yapılarda da bir hasar oluşmuş olabilir ya da sıvı toplanmış olabilir. Doktorunuza tekrar muayene olmanızda fayda vardır.

   Geçmiş olsun.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git