Diz Hastalıkları ve Tedavileri

Diz Kapağı Çıkığı Neden Olur? (Patella Çıkığı Nedir?)

Diz kapağı çıkıklarında, hasta yürümeye çalışırken diz, vücut ağırlığını taşımakta güçlük çeker ve diz kapağı yana doğru kayar.

Diz kapağı çıkığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Diz, uyluk kemiği (femur) ile kaval kemiği (tibia) arasındaki menteşe şeklindeki eklemdir. Bu eklem iç ve dış olmak üzere iki kısıma ayrılır ve eklem ön taraftan diz kapağı ile korunur. Diz kapağının altı eklem yüzeyinde bulunan pürüzsüz ve kaygan örtü görevini yapan artiküler kıkırdak ile kaplıdır. Bu örtü diz kapağının uyluk kemiği tarafından oluşturulan femur isimli özel bir oluk içinde kaymasını veya gidip gelmesini sağlar. Uyluk alt kısmında yer alan femoral oluk ve patella aslında uyumludur. Bu oluğun sığ veya düzensiz olması, tam ya da yarım çıkık ile sonuçlanır.

Diz kapağı neden çıkar?

Diz üstüne olan direkt veya dolaylı travmalar nedeni ile dizde çıkık nadir görülür ve dizde patella çıkığı olması için şiddetli bir travmaya maruz kalması gerekir. Kronik patella çıkığı en ağır displazi olup, doğumsal olabileceği gibi, çocukluk döneminde tedavisi yapılmamış travmatik çıkıklar ve intramusküler enjeksiyona bağlı guadriseps kontraktürüne bağlı da olabilir.

Tedavisi doğumsal çıkık ile aynıdır. Eski redükte edilmemiş patella çıkığında takip veya patellektomi ile tedavisi yapılabilir. Çıkığa rağmen diz fonksiyonlarında bozukluk yok ise takip yeterli olabilir. Patella (diz kapağı) çıkıkları kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülür. Diz kapağı çıkıkları genellikle gençlerde, futbol, basketbol, beyzbol, hentbol ve halter kaldırma sporları yapan sporcularda görülür.

Diz kapağı (patella) çıkığı belirtileri

Diz kapağı çıkıklarında, hasta yürümeye çalışırken diz, vücut ağırlığını taşımakta güçlük çeker ve diz kapağı yana doğru kayar. Aktivite sırasında ön diz ağrısı, sertlik ve hareket etme esnasında dizde sürtme sesleri, şişlik, morarma gibi belirtiler görülür.

Diz kapağı (patella) çıkığı teşhisi

Diz kapağının alacağı herhangi bir travma veya darbe, düşme sonucu çıkık olduğu fark edildiğinde öncelikle bir ortopedi ve travmatoloji uzmanına baş vurmak gereklidir. Doktorun yapacağı fizik muayenede hastanın yürümesi, oturup kalkması sırasında diz kapağı ve eklemin uyumu, anatomik yapısı, fonksiyonu gözlemlenir. Uyluk kaslarında zayıflık olup olmadığı kontrol edilir. Radyolojik tetkiklerde ön, arka, yan direkt radyografiler çekilir. Röntgen filmi ile diz kapağının olukla uyumu ve kireçlenme değerlendirilir.

Diz kapağı (patella) çıkığı tedavisi

Patella çıkığı tedavisi

Patella çıkığı tedavisi

Diz kapağı çıkıklarında, diz kapağı tam olarak çıkmış ise elle manipülasyon yapılarak diz kapağının yerine oturtulması denenir. Bu işleme redüksiyon adı verilir ve bazen redüksiyon kendiliğinden de olabilir. Patella çıkığı yeniden tekrarlar ise eklem kıkırdağının hasarlanması na, dizde kireçlenmeye ve diz ağrısına neden olur. Diz kapağındaki çıkık sadece yarı çıkık ise ortez ya da fizik tedavi yöntemleri uygulanır ve bir ay, üç ay arasında hasta takip edilir.

Hastanın şikayetlerinde gerileme olur ise cerrahi tedaviye gerek kalmayabilir. Fakat tam veya yarı çıkıklarda dizde tekrarlayan çıkıklar oluşuyor ise cerrahi tedavi yöntemine gerek duyulur. Ameliyat sonrası hastalar günlük yaşantılarına ve sportif aktivitelerine 5-6 ay içinde geri dönebilirler. Lakin ameliyattan önce dizde kireçlenme oluşmuş ise ağrılar devam edebilir.

Diz hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Diz ağrısı neden olur
  2. Diz kapağı kayması belirtileri ve tedavisi
  3. Diz kireçlenmesi belirtileri
  4. Patellofemoral ağrı sendromu neden olur
  5. Pateller tendon yırtılması nedenleri ve tedavisi

144 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git