Diz Hastalıkları ve Tedavileri

Diz Kapağı Çıkığı Neden Olur? (Patella Çıkığı Nedir?)

Diz kapağı çıkıklarında, hasta yürümeye çalışırken diz, vücut ağırlığını taşımakta güçlük çeker ve diz kapağı yana doğru kayar.

Diz kapağı çıkığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Diz, uyluk kemiği (femur) ile kaval kemiği (tibia) arasındaki menteşe şeklindeki eklemdir. Bu eklem iç ve dış olmak üzere iki kısıma ayrılır ve eklem ön taraftan diz kapağı ile korunur. Diz kapağının altı eklem yüzeyinde bulunan pürüzsüz ve kaygan örtü görevini yapan artiküler kıkırdak ile kaplıdır. Bu örtü diz kapağının uyluk kemiği tarafından oluşturulan femur isimli özel bir oluk içinde kaymasını veya gidip gelmesini sağlar. Uyluk alt kısmında yer alan femoral oluk ve patella aslında uyumludur. Bu oluğun sığ veya düzensiz olması, tam ya da yarım çıkık ile sonuçlanır.

Diz kapağı neden çıkar?

Diz üstüne olan direkt veya dolaylı travmalar nedeni ile dizde çıkık nadir görülür ve dizde patella çıkığı olması için şiddetli bir travmaya maruz kalması gerekir. Kronik patella çıkığı en ağır displazi olup, doğumsal olabileceği gibi, çocukluk döneminde tedavisi yapılmamış travmatik çıkıklar ve intramusküler enjeksiyona bağlı guadriseps kontraktürüne bağlı da olabilir.

Tedavisi doğumsal çıkık ile aynıdır. Eski redükte edilmemiş patella çıkığında takip veya patellektomi ile tedavisi yapılabilir. Çıkığa rağmen diz fonksiyonlarında bozukluk yok ise takip yeterli olabilir. Patella (diz kapağı) çıkıkları kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülür. Diz kapağı çıkıkları genellikle gençlerde, futbol, basketbol, beyzbol, hentbol ve halter kaldırma sporları yapan sporcularda görülür.

Diz kapağı (patella) çıkığı belirtileri

Diz kapağı çıkıklarında, hasta yürümeye çalışırken diz, vücut ağırlığını taşımakta güçlük çeker ve diz kapağı yana doğru kayar. Aktivite sırasında ön diz ağrısı, sertlik ve hareket etme esnasında dizde sürtme sesleri, şişlik, morarma gibi belirtiler görülür.

Diz kapağı (patella) çıkığı teşhisi

Diz kapağının alacağı herhangi bir travma veya darbe, düşme sonucu çıkık olduğu fark edildiğinde öncelikle bir ortopedi ve travmatoloji uzmanına baş vurmak gereklidir. Doktorun yapacağı fizik muayenede hastanın yürümesi, oturup kalkması sırasında diz kapağı ve eklemin uyumu, anatomik yapısı, fonksiyonu gözlemlenir. Uyluk kaslarında zayıflık olup olmadığı kontrol edilir. Radyolojik tetkiklerde ön, arka, yan direkt radyografiler çekilir. Röntgen filmi ile diz kapağının olukla uyumu ve kireçlenme değerlendirilir.

Diz kapağı (patella) çıkığı tedavisi

Patella çıkığı tedavisi

Patella çıkığı tedavisi

Diz kapağı çıkıklarında, diz kapağı tam olarak çıkmış ise elle manipülasyon yapılarak diz kapağının yerine oturtulması denenir. Bu işleme redüksiyon adı verilir ve bazen redüksiyon kendiliğinden de olabilir. Patella çıkığı yeniden tekrarlar ise eklem kıkırdağının hasarlanması na, dizde kireçlenmeye ve diz ağrısına neden olur. Diz kapağındaki çıkık sadece yarı çıkık ise ortez ya da fizik tedavi yöntemleri uygulanır ve bir ay, üç ay arasında hasta takip edilir.

Hastanın şikayetlerinde gerileme olur ise cerrahi tedaviye gerek kalmayabilir. Fakat tam veya yarı çıkıklarda dizde tekrarlayan çıkıklar oluşuyor ise cerrahi tedavi yöntemine gerek duyulur. Ameliyat sonrası hastalar günlük yaşantılarına ve sportif aktivitelerine 5-6 ay içinde geri dönebilirler. Lakin ameliyattan önce dizde kireçlenme oluşmuş ise ağrılar devam edebilir.

Diz hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Diz ağrısı neden olur
 2. Diz kapağı kayması belirtileri ve tedavisi
 3. Diz kireçlenmesi belirtileri
 4. Patellofemoral ağrı sendromu neden olur
 5. Pateller tendon yırtılması nedenleri ve tedavisi

144 Yorum

 1. Avatar

  tugce

  27 Şubat 2016 at 23:07

  Iyi gunler bugun diz kapagimi demir sandalyeye vrdum o an cok canim yandi.kimildayamadm ve rahat 5.10 dakika acisi sizlamasi srdu snra gecti ama yuruyebiliyorum sadce ayagimi bukmem gerektgi durumlarda biraz acior sislik falan yk ama catlak falan varsa nasil belirtisi olur ssmdiden tesekkurler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Şubat 2016 at 20:24

   Geçmiş olsun. Diz kapağı çıkığı oluşmuş ise ağrı, yürümede güçlük, şişlik ve morarma olabilir. Çarpmaya bağlı darbe almış ve ezilme oluşmuş olabilir. Günde iki kez bir havlu ya da poşete sarılı buz uygulaması 10 dakika kadar yapmak ve bu işlemden sonra zeytin yağı, susam yağı gibi yumuşak tutmaya yarayacak bir yağ ile hafif hafif masaj yapmak ezilme oldu ise faydalı olabilir. Birkaç gün süresince çok sıkmadan bir bandaj sarmak korumada fayda sağlar. Fakat ağrı, şişlik ve morarma veya diz kapağında kayma benzeri bir durum var veya olur ise doktora baş vurmak gerekir. Tekrar geçmiş olsun.

   • Avatar

    Tayfun

    29 Mart 2018 at 14:07

    Kolay gelsin benim patella çıkığı başıma geldi daha 3 gün önce takıldı ve şuan dizim şişliği yavaş yavaş iniyor ama ben dizimi kiviramiyorum napmam lazım

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     4 Nisan 2018 at 20:04

     Lateral patella çıkığı sonrasında sıklıkla medial patellafemoral ligament’de yırtılmaktadır. Bu yırtık tam ya da kısmi olabilir. Bunun tanısı manyetik rezonans görüntüleme ile konulmaktadır. Fizik tedavi ve ortopedi doktoru tarafından değerlendirme yapılmasında fayda vardır.

     Geçmiş olsun.

  • Avatar

   rojhat yılmaz

   8 Mayıs 2019 at 20:57

   Hocam iyi günler kolay gelsin ya benim dizlerimdede bi sorunum var benim diz kapağım cok onde gibi geliyo bana ve yürürken 2 dizimde içeri doğru kıvranıyor ve ben psikolok olarak kötü durumdayım düz yürüdüğüm yolda düz gidemiyorum ve hic ayni yürüyüşte gidemiyorum bunun tedavisi veya ameliyati varmi
   TEŞEKKÜRLER ŞİMDİDEN

   • Sağlık Ocağım

    Sağlık Ocağım

    9 Mayıs 2019 at 22:50

    Eğer bu durum çocukluğunuzdan beri varsa doğumsal patella (diz kapağı) çıkığı olabilir. Bu durumun tanısında, tanı koydurucu önemli bir yöntem manyetik rezonans görüntüleme (MRG)’dir. Başka bir bozukluk da (örn. eklem laksitesi (eklem gevşekliği) gibi) olabilir. Fizik tedavi ve ortopedi uzmanlarınca değerlendirmeler yapılmasında fayda vardır.

    Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 2. Avatar

  gizem

  9 Mart 2016 at 15:51

  Merhaba ben uç yıl önce yan bağ ne menisküs ameliyatı geçirdim ondan bu yana patellamda kayma oluyor şiddetli aktivite sonunda yüklenme olduğunda ağrısı bi kaç gün sürüyor iki gün önce yine ağır aktivite sonunda diz kapagim tekrar çıktı yerine getirdim ama aktiviteye devam ettim bir gün sonra dizimde şişlik oldu su an üstünde çok kaldigimda agriyor bugün ikinci gün şişlik var patellamin iç yan tarafındaki damarlar bariz şekilde elime geliyor sizce ne sıkıntım olabilir ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Mart 2016 at 22:16

   Merhabalar, diz kapağınızın arkasındaki kıkırdak pürüzlendiği için ağrı verebilir. Menüsküs ameliyatı sonrası bazı önlemlere dikkat etmek gerekir. Diz kapağı kayması genellikle cerrahi yöntem ile tedavi edilir. Bu durumun ameliyat ile de ilgisi olabilir. Damarlar ile ilgili bir problem olabilir. Bu nedenle daha önce ameliyat eden doktorunuza baş vurmanızda fayda var.

  • Avatar

   turan

   30 Ağustos 2016 at 12:59

   merabalar benim 1 yil once diz kapagim yerinden cikti ve butun baglarim koptu amaliyat oldum ama sikintilar devam ediyo dizim su an yuzse 50 eger bu kotu olay basina gelen varsa bana ulassin lutfen 545 505 74 85

 3. Avatar

  Erva

  14 Mart 2016 at 17:48

  İyi günler hocam.25 yaşındayım 10 yıldır kendimi bildim bileli mutlaka sene de 1 veya 2 kere diz kapagim dönüyor ve yere yigiliyorum kendim yerine getiriyorum tarifsiz 1 gün boyunca ağrı yaşıyorum çok korkuyorum artık yürümekten düz yolda bile dönüyor. Ve ameliyat olmak istiyorum devlet hastaneleri çok anlam veremiyolar dönmesini bişey olmaz diye yoluyolar. Ameliyat tan sonra tekrarlama riski oluyor mu yürümekten korkuyorum artık.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Mart 2016 at 00:17

   > Merhabalar bahsettiğiniz durum doğumsal bir diz kapağı çıkığı ya da çocukken alınan bir travmaya bağlı tedavisi yapılmamış diz kapağı çıkığı olabilir. Doğumsal displazi tedavisi genellikle cerrahi ya da takip edilerek sürdürülür. Bu durum sürekli tekrarlıyor ve artık yürümeni de engelliyor ise ameliyat gerekebilir.

   > İyi bir ortopedi cerrahisine baş vurmak gerekir. Teşhis sırasında diz kapağı yerine oturmuş ise tanıda yanılmalar olabilir. Kesin teşhis için bilgisayarlı tomografi filmi, manyetik rezonans görüntüleme yöntemi gibi yöntemler gerekir. Tekrarlayan patella (diz kapağı) çıkıları eklem kıkırdağında geri dönüşümü olmayan hasarlar meydana getirir. Bu nedenle hastanın yaş genç bile olsa kireçlenme oluşabilir.

   > Doğumsal ve tekrarlayan patella çıkıklarında en doğru çözüm cerrahi yöntemdir. Ameliyat sonrası tekrar çıkma riski, uygulanan yönteme göre değişebilir. Kişiye özel patella çıkığı ameliyatlarının başarı oranı oldukça yüksektir ve tekrar çıkık gelişme oranı % 5 civarıdır. Tekrarlayan ve kireçlenme yapmış patella ameliyatları daha zor olabilir; ancak ameliyat dışında bu tür diz kapağı çıkıklarında daha uygun bir yöntem yoktur.

   > Geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 4. Avatar

  batuhan

  15 Mart 2016 at 06:24

  Iyi günler dizimi sert birşeye çarptı m ve dizim şişti ama ayakta durabiliyorum ama dizi mi geriye doğru hareket ettiremiyorum diz çıktığı olabilir mi buz koymuştum şiş i indi az bi şişlik kaldı ne yapmalıyım bilgi verirseniz sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Mart 2016 at 15:25

   > Merhabalar, diz kapağı çıkmış olsa ağrı devamlı olur. Şişlik ve morarma devam eder. Fakat bazen patellaya (diz kapağına) alınan direkt ya da dolaylı travmalar ile yarı çıkıklar meydana gelebilir. Patella çıkığının yanı sıra kas, tendon ve bağ yaralanmaları da gerçekleşebilir. İlk defa diz kapağı çıkığı geliştiğinde genellikle şiddetli ağrı olur ve hasta ayakta duramaz.

   > Zorlanmaya bağlı menisküs yırtığı oluşmuş olabilir. Kas yırtılması, tedon kopması veya bağ yaralanması gelişmiş olabilir. Ağrı geçmez ve hareket etme ile artar ise bir ortopedi uzmanına veya fizik tedavi uzmanına baş vurmanızda fayda var.

   > Geçmiş olsun.

 5. Avatar

  Berkay

  18 Mart 2016 at 21:36

  Merhaba Benım adım Berkay Benim Diz Kapağım 3 4 defa Çıktı Hayla Devam Ediyor Ayağımda Şişlik Yok Ama Dizimi Bükemiyorum Napmam Lazım Bir Aralar Dizlik Takıyodum O da Fayda Etmedi ..

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Mart 2016 at 12:25

   > Sözünü ettiğiniz durum doğumsal bir diz kapağı çıkığı ya da çocukken alınan bir travmaya bağlı tedavisi yapılmamış diz kapağı çıkığı olabilir. Diz kapağı çıkığı sık sık tekrarlıyor ve artık çok fazla ağrı oluyor ise ameliyat gerekebilir.

   > Bir ortopedi veya fizik tedavi uzmanına baş vurmanızda fayda var; çünkü buna bağlı olarak tendonlarda, bağlarda ve diğer yapılarda da hasarlanma meydana gelebilir.

   > Geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

   • Avatar

    berkay

    19 Mart 2016 at 17:35

    Doktor Dedi Dizlik Tak 1 aya ama Düzeldi Peki Ayağım Yeniden düzelirmi Eski sağlığıma Kavuşablirmiyim Fizik Tedavi Şartmı Onda Kesin Eskisi Olaabilirmiyim Ve Neylere Dikat Etmem Lazım

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     20 Mart 2016 at 14:09

     > Tekrarlayan diz kapağı çıkığı özellikle gençlerde ve kadınlarda daha sık karşılaşılan bir durumdur. Tekrarlayan diz kapağı çıkığı, diz kapağının günlük hareketleri esnasında dışa doğru çıkması ve tekrar yerine oturması şeklinde gerçekleşir.

     > Diz kapağı dizin bükülü olduğu sırada veya yere çökmeye çalışırken çıkar; bu nedenle bu tip hareketleri yaparken çok dikkatli olmak gerekir. Diz kapağını sabit tutacak dizlikler bu esnada faydalı olur. Tekrarlayan diz kapağı çıkıklarında diz kapağındaki kıkırdak dokularda da hasarlar oluşabilir. Bu gibi bir durumda vakit kaybetmeden doktora gitmek gerekir. Dizin güçlenmesi için rehabilitasyon tedavisi önemlidir. Bu nedenle bir fizik tedavi uzmanına görünmenizde de fayda var.

     > İyilik ve sağlık dileğiyle.

 6. Avatar

  Alaaddin demirel

  20 Mart 2016 at 12:28

  Merhaba hocam annem 63 yaşında.ikiay önce kapı eşiğine takılıp diz üstüne takılıp düştü ortopedi uzmanınıngitik röntgen sonucu dizde kireclenme kirilmasi var ameliyat edip protez takacagiz dedi biz ameliyat olmadık.fizik tedavi uzmanını gittik oda emar istedi emar sonucunda meniskus yırtılması var dizdede kayma var dedi.bir ay fizik tedavi gördük ilk önde soğuk uygulandı dahasonra sıcak tedavi uygulandı.annem sağ atağını üzerine tam basamiyor bastığı zaman acı yapıyor hiçkimse cikiktan bahsetmedi acaba annemin ayağı çıkıkmi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Mart 2016 at 16:01

   Ayak bileğinde çıkıklık olması durumunda şişlik, morarma ve çok fazla ağrı olma ihtimali yüksektir. Diz kireçlenmesi nedeni ile menisküs yırtılması olabilir. Diz kapağında çıkık oluşmuş olabilir. Menüküs yırtılması genellikle cerrahi olarak tedavi edilir. Aşırı derecede kireçlenme var ise diz protezi en doğru seçenek olabilir. Bu durumdan doktorunuza bahsetmeniz iyi olur. Sinir sıkışması olabilir. İyi bir ortopedi cerrahisine gitmeniz gerekebilir.

   Geçmiş olsun.

 7. Avatar

  cihan

  24 Mart 2016 at 23:19

  Iyi gunler hocam ben 23 yasindayim halisahada mac yaparken sol ayagim bostayken arkadasimin bana carpmasiyla vucudum sag ayagim ustunde dondu ve sag dizimde bi titreme oldu hastahanede acil diktor u disinda kimse yoktu ve emar cekieden bisey yapamayiz dediler bende acisina dayanamayim bilindik bi hekime gittim cikigi yerine koydu ve acisi gecti ama suan da ayagimi bukemiyorum acaba ne yapabilirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Mart 2016 at 17:57

   Diz kapağı çıkmış ve doktor çıkan diz kapağını yerine getirdi ise dizin başka yapılarında da hasar oluşmuş olabilir. Diz kapağı çıkıklarında diz kapağı tekrar çıkabileceği için belli bir süre takip edilmesi gerekebilir. İyi bir ortopedi uzmanına gitmenizde ve gereken tetkiklerin yapılmasında fayda var.

   Geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 8. Avatar

  Ayşenur

  2 Nisan 2016 at 17:06

  Dün dizimin üzerine düştüm. Acile gittik doktor hiç bakmadan röntgen çektirip doku zedelenmesi dedi. Ama üzerine basamıyorum. Şişti fakat dururken çok ağrımıyor. Üzerine bastığımda acıyor. Çıkık olabilir mi?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Nisan 2016 at 15:55

   Yumuşak doku zedelenmesi denildiğinde; kemik dışında herhangi bir travma sonucunda cilt, cilt altı, kas, bağlar ve tendonların zedelenmesi anlamında da kullanılan bir terimdir. Bu yapıların herhangi bir şekilde darbe görmesi ya da aşırı zorlanması yumuşak dokularda zedelenmeye yol açar. Doktorun önerdiği tedavi ile geçmez ve uzun sürer ise bir ortopedi veya fizik tedavi uzmanına gitmenizde fayda var.

   Geçmiş olsun.

 9. Avatar

  emir

  11 Nisan 2016 at 21:16

  3 gün önce halısaha da dengesiz hareket yaptığımdan diz kapağım sola kaydi. Hemen hastaneye gittik doktor 2 uygulama yaptı ilkinde olmadı ikincide yerine geldi film filn çekildi bir kotu sonuç çıkmadı onlem amacli ayağimi sardı ve 1hafta rapor verd ve 3gun boyunca her saat başı gece gündüz 15 dkk buz koyduuk bugün bitti. Acayyip şekilde voleybol ve basketbol oynamayı seviyorum bacağımi güçlendirip oynayabilirmiyim ??

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Nisan 2016 at 11:50

   Diz kapağı kayması tekrarlayabilir, bu nedenle tedavi bittikten sonra ne zaman spora başlayabileceğiniz hakkında tedaviyi uygulayan doktorunuza sormanız daha doğru olur. Yine de bundan sonra hep dikkat olmak gerekir. Diz kapağı kaymaları bağlarda, kıkırdak dokuda hasara yol açabilir ve bu tür sorunlar oluştuğunda cerrahi müdahale gerekebilir. Bir süre daha dizlik kullanmanız gerekebilir.

   Geçmiş olsun.

 10. Avatar

  Mehmet can

  19 Nisan 2016 at 19:20

  Merhaba benim adım mehmetcan 17 yaşındayım top oynarken diz kapağım çıktı ve sonra acilde doktor dizimi taktı şu anda dizlik kullanıyorum ve yürümem eskisi gibi değil ve dizimi bükemiyorum acaba bu dizlikten mi kaynaklanıyo

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Nisan 2016 at 11:34

   > Diz kapağı çıktığı sırasında patella iç dokularda bir hasar oluşmuş olabilir. Diz kapağı çıktıktan sonra bir süre dizlik takmak diz kapağının tekrar çıkmasını önlemek için gereklidir. Fakat dizi bükerken acı oluyor ise başka bir yaralanma oluşmuş olabilir. Ödem yaptı ise ödem nedeni ile de gerginlik olabilir.

   > Tekrar doktorunuza gitmeniz gerekebilir. Bir röntgen filmi ya da bilgisayarlı tomografi filmi çekilmesi gerekebilir.

   Geçmiş olsun.

 11. Avatar

  Züleyha

  22 Nisan 2016 at 22:14

  17 yaşındayım beden eğitimi dersinde topa bastım bacağım döndü patella kemiğimde tam çıkık oldu çıkarken tendon ve yan bağları kopardı ve döndükten sonra dengemi kaybedip yere düştüm o sıradada kırıklar meydana geldi 1 ay önce ameliyat oldum hala fizik tedavi görüyorum ama doktor eve geliyor 1 hafta gecikmeylede olsa 120 derecede bacağımı kırabildim ama en önemlisi havaya kaldıramıyorum sizce klinikte tedavi mi olmalıyım

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Nisan 2016 at 13:18

   Diz kapağı çıkıklarında genellikle bağlar ve tendonlar da yaralanabilir ve bu tür durumlarda cerrahi tedavi gerekir. Cerrahi tedavi sonrası fizik tedavi görmek iyileşme sürecini hızlandırır. Fizik tedavi uzmanı ise klinikte yapılacakları zaten yaptırıyor olmalı. Bir kuruma bağlı çalışıyor ise hastanede neler yapıldığını bilmektedir. Fakat bazı aletler evde uygulanamayabilir. Bu konuda ameliyatınızı yapan doktorunuz ile görüşmeniz daha doğru olur. Çünkü yapılan cerrahi yöntemi, kırığın ve yaralanmaların durumunu en iyi doktorunuz bilmektedir. Bu nedenle fizik tedavide neler yapmanız gerektiği hakkında en doğru bilgiyi doktorunuz verebilir.

   Çok geçmiş olsun ve sağlığınıza kavuşmanız dileğiyle.

 12. Avatar

  Fatma Nur

  3 Mayıs 2016 at 22:52

  Merhaba, 9 ay önce voleybol oynarken patella çıkığı oluştu ancak tekrar kendiliğinden yerine oturdu daha sonra zaman zaman çıktığı oldu ama hafifti ve bugün tekrar voleybol oynarken şiddetli bir şekilde çıktı yine kendiliğinden yerine oturdu. Spor yaparken dizlik kullanıyorum buna rağmen kayma oluyor. Sprey ve buz uygulaması yaptık oyuna devam ettim ancak şu an iç kısımda ağrı var ne gibi tedavi uygulanmalı?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Mayıs 2016 at 18:22

   Diz kapağı (patella) çıkığı bir kez çıktıktan sonra kronikleşebilir ve tekrar tekrar çıkabilir; ancak bu tekrarlamalar diz içi yapılarda hasara neden olabilir. Menisküs yaralanmasına, bağ yaralanmalarına, tendon yaralanmalarına ve kıkırdak dokuda kireçlenmelere sebep olabilir.

   En kısa zamanda bir ortopedi veya fizik tedavi uzmanına gitmenizde ve MRG filmi veya bilgisayarlı tomografi filmi çekilmesinde fayda var.

   Geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 13. Avatar

  asdfghjkl

  9 Mayıs 2016 at 21:25

  merhaba dizimde 3. kez çıkık meydana geldi doktorum ameliyat önerdi bağların gevşediğini ve dizimin olması gereken yer ile arasında 3 cm boşluk olduğunu söyledi şuan dizlik kullanıyorum ameliyat ve tedavi süresi ne kadar? ameliyattan ne kadar sonra yürüyebilirim? teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Mayıs 2016 at 12:09

   > Diz kapağı ameliyatlarında iyileşme süresi yapılan işleme göre, hastanın sağlık durumuna göre değişebilir.

   > Artroskopik cerrahi uygulanır ise hasta aynı gün içinde ya da ertesi gün taburcu olabilmektedir. Artroskopik cerrahi sırasında yapılan küçük kesikler birkaç gün içinde iyileşir ve pansuman ihtiyacı azalır. Artroskopik cerrahisi sonrasında iyileşmenin hızlanması için gereken durumlarda fizik tedavi uygulanabilir.

   > Artroskopik cerrahi sonrası hastalar birkaç gün sonra günlük yaşamlarına dönebilirler.

   > SPORCULAR ise artroskopik cerrahi sonrası ameliyata sebep olan hastalığa göre birkaç hafta ya da ay içinde sportif aktivitelerine dönebilirler.

   > Diz kapağı çıkıklarında yapılan ameliyat oluşan hasarlara göre değiştiği için iyileşme süreci de değişmektedir.

   > Tekrarlayan ve ciddi derecede hasar oluşan diz kapağı çıkıklarında iyileşme süreci biraz daha uzun sürebilir.

   > Yani diz kapağı çıkığı nedeni ile uygulanan cerrahi yöntemlerde iyileşme süreci yapılan işleme, hastanın altta yatan hastalığına, hastanın genel durumuna, hastanın yaşına göre değişebilir.

   >Bunu ameliyatı yapacak olan doktorunuza sormanız daha uygun olur.

   Her şeyin iyi olması ve sağlık dileğiyle.

  • Avatar

   mizgin

   17 Eylül 2018 at 11:20

   Çok merak ettim, 3.kez çıkık meydana gelmiş, peki amelyat oldun mu ??

 14. Avatar

  Tuuu

  14 Mayıs 2016 at 15:09

  Merhaba 13 mart gecesi motor kazası geçirdim arkadan şiddetli bi şekilde dizinin üstüne düştüm . diz kapağım 1 ay mosmordu. Ama yürüye biliyordum buz koydum o gece hastaneye gitmedim . diz kapağının tan altinda yeşilimsi morluklar var hareket etmemde bi sıkıntı yok ama dizinin üstüne duramiyorum. Kirik olsa fazla şişme olurdu diye düşünüyorum çıkık ya da içerden dezelenme varmıdır? Hafif şişlik var gibi.. Yardımcı olursanız çok sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Mayıs 2016 at 12:47

   Kaza sırasında diz kapağı kayması olmuş olabilir ve buna bağlı menisküs yırtılması veya başka bir yapıda hasar oluşmuş olabilir. İki ay önce geçirilen bir travmadan sonra şişlik şimdiye kadar geçmesi gerekir idi.

   Bir ortopedi uzmanına gitmeniz ve röntgen ve/veya MRG çekilmesi doğru olur. Hasar orada daha derin hasarlara yol açabilir.

   Çok geçmiş olsun.

 15. Avatar

  Cenk

  20 Mayıs 2016 at 01:21

  Merhaba, patellam 2.kez kaydı, tekrar kayarmı? ne yapmam gerekiyor? tedavisi nedir? Resmen psikolojim bozuldu!!

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Mayıs 2016 at 18:03

   Tekrarlayan diz kapağı (patella) kayması genellikle diz içi yapılara zarar verir veya menisküs yırtılması olduğu için diz kapağı kayması gelişebilir.

   Bir ortopeti veya fizik tedavi doktoruna görünmeniz iyi olur.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 16. Avatar

  Arzu

  25 Mayıs 2016 at 22:17

  Merhaba hocam. 23 yasindayim 21 nisanda yuksekten düştüm dizime sert bir cisim carpti. Patella kirigi olduğu soylenerek hemen ameliyata alindim sağ dizime teller takıldı. Sonra da kalcamdan bilegime kadar alciya alindi. Yaklaşık 20 gün bu şekilde kaldım. Şimdi doktorum ayagimi hareket ettirebilecegimi söylüyor ama dizimi bukemiyorum havaya kaldiramiyorum. Diger dizime göre hala ciddi derecede sis ve diz kemiğinin digerine göre kaydigi gozle görülür derecede . Böyle bi durumda telleri aldirip tekrar tedavi olmalı miyim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Mayıs 2016 at 14:26

   Diz kapağı kırılması ve ameliyatı karışık ve zordur. Çünkü diz kapağı altında dizin fonksiyonunu sağlayan birçok yapı vardır. Ameliyat sırasında takılan teller tamamen iyileşme sağlandıktan sonra alınabilir. Ameliyat sırasında tel ya da platin konulan kırıklarda kısıtlama genellikle olur. Ağır bir ameliyat sonrası fizik tedavi görmeniz de gerekir. Şişlikler 3-6 ay bile sürebilir. Vücut konulan yabancı cisimlere uyum sağlayana ve dokular tam olarak iyileşene kadar yük verme ile şişme, morarma gibi durumlar belli bir zaman sürebilir.

   Fizik tedavi görmeniz uygun olur.

   Çok geçmiş olsun ve geçmesi, sağlık dileğiyle.

 17. Avatar

  Dilara

  15 Haziran 2016 at 17:12

  Merhaba hocam 2.gun once oturdugum anda diz kapagina bir agri saplandi ve ayagimi oynatamadim cok kasildi bacagim ayakda duramiyordum ve bunun uzerine hemen acile gittim diz kapagim cikmis o anda diz kapagimi geri yerine oturttular bana ortopedi dalina gitmemi soylediler randevu aldim 10 gun sonraya suan bir acim yok sadece bukerken korkuyorum ani hareketler yapmiyorum kac gune iyilesir benim yapmam gereken birsey var mi nasil hareket etmem gerek hocam simdiden tesekkur ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Haziran 2016 at 14:52

   Diz kapağı kayması ya da çıkması altta yatan bir bozukluğa bağlı yada ani hareket zorlanmasına bağlı gelişebilir. Bu durum durup dururken oldu ise altta yatan bir menisküs yırtılması, bağ hasarları, kıkırdak hasarı, kist gibi durumlar olabilir.

   Dizi zorlayacak hareketlerden ve ani hareketlerden kaçınmanız uygun olur. Dizleri bükmemeniz, dizleri aşırı yük bindirmemeniz, uzun ayakta kalmamaya çalışmanız, merdiven inip çıkarken değnek kullanmanız, ağır bir şeyler kaldırmanız, uygun ayakkabı giymeniz gibi önlemler diz kapağı çıkmasına bağlı oluşabilecek diğer hasarları önleyebilir.

   Bu 10 günlük arada Aile hekiminizden uygun bir dizlik önerisi alabilirsiniz.

   Geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

   • Avatar

    Duranduzel

    1 Haziran 2017 at 00:26

    Adim duran guzel diz kapagim cikti butun baglarim koptu basina Gelen arkadaelarin duyarliligini bekliyorum kim ne derse desin basina gelmeyen bilmez bu durumda olan arasin beni05305058485

 18. Avatar

  Derya

  20 Haziran 2016 at 18:32

  Merhabalar. Bugun ilkkez basıma geldi. Ters bır hareket yaptım ve diz kapağı cıktı sanırım snra tekrar kendı oturdu ama ınanılmaz bır acı oluştu. Suan yuruyeblıyrm şişme yada morarma yok. Ancak ıkı saat kdr once oldu smdı ağrı var braz sızlama gıbı ne onerirsinz ve neden olmuş olablr

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Haziran 2016 at 02:59

   Bahsettiğiniz durumun için sorunuzun cevabı yer alıyor; ters bir hareket yaptım. En kısa zamanda doktora görünürseniz sizin için en iyisi olacaktır.

 19. Avatar

  Akif Can

  23 Haziran 2016 at 01:30

  Merhaba hocam iyi günler. Futbol oynarken pozisyon icabı bir anda durunca bacağımla yere dik olarak bastım aniden ve dizimin sağ tarafında yani diz kapağının hemen sag tarafında bir kıtlama bir ses geldi ama sorun diz kapağında değil. doktora falan gittim mr rontgen falan da cekindim bir sey cikmadi sadece hafif sag taraf çıkmış dediler ama çok önemli bir çıkık değilmiş. Ama ben aptallik yapip tam iyilesmeden tekrar kosunca ertesi gun tekrar çıktı. Taktirdim çıktı ve cikikken dizimi tamamen acamiyorum uzunlamasına. Tekrar çıkmaması için ne yapmalıyım? Kaç gün sonra spor yapabilirim ? Dizlik mi takcam napcam söyleyebilir misiniz cok tesekkurler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Haziran 2016 at 23:30

   Tekrarlayan diz kapağı çıkıkları kıkırdak hasarına, bağ hasarına neden olabilir. Bu durum için genellikle fizik tedavi ve dizlik tedavisi verilir fakat sportif aktiviteler zorunlu değil ise bu tür aktivitelerden kaçınmak da gerekir.

   Elinizdeki raporlar ile bir fizik tedavi uzmanına gitmeniz gerekebilir.

   Geçmiş olsun.

   • Avatar

    Akif Can

    29 Haziran 2016 at 04:39

    Hocam diz kapağında sorun yok ki sadece dizimin sağ tarafında çıkık var yarım cikikmis galiba. Tekrarlamamasi icin ne yapabilirim . spora dönmem de gerekiyor ? Tesekurlerr simdiden hocam.

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     30 Haziran 2016 at 01:31

     Diz çıkıklarına genellikle peroneal sinir yaralanması, damar yaralanması, ön çapraz bağ yırtılması gibi durumlar da eşlik eder. Yani tekrarlayan diz çıkığı nedeni ile üstte sayılan hasarlar oluşabilir, bu nedenle ne yapmanız gerektiği hakkında size en doğru bilgiyi bir fizik tedavi uzmanı verebilir.

     Dizlik takmak faydalı olabilir, ancak diz tekrar tekrar çıktığı için bir hasar oluşmuş ise dizinizdeki sorun devam edecektir.

     Herhangi bir öneride bulunmak, tekrarlayacak olan diz çıkmasından dolayı oluşabilecek hasarlara yol açabilir, bu nedenle bir fizik tedavi uzmanına gitmeniz en doğru karar olur.

     Tekrar geçmiş olsun.

 20. Avatar

  Faruk

  24 Haziran 2016 at 20:00

  Merhaba hocam iyi gunler sağ diz mr sonucumu yorumlarmısınız.patellofemoral eklemde patella laterale sublukse görünümdedir.medialde patella fragmante görünümde olup minimal kemik iliği ödemi dikkat çekmiştir.ayrıca mr da medial menusküste grade 1 dejenerasyonu olduğu yazıyo ve dizimde kireçlenme mevcut.hocam bundan 3 sene once şiddetli bicimde dizim donmustu ve kucuklugumden beri ara sıra yururken veya kosarken dizim donup dusuyorum tedavisi nedir yardimci olursaniz cok sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Haziran 2016 at 14:09

   Bu tür raporların uzmanı olan ortopedi doktoru tarafından yorumlanması daha doğru olmakla birlikte, patellada (diz kapağında) hasarlanma ve/veya çıkık ve buna bağlı kemik iliği ödemi olmuş gibi görünüyor. Tekrarlayan diz kapağı çıkıkları nedeni ile birinci derece menisküs yırtılması gelişmiş ve bunlara bağlı kıkırdak dokularda, bağlarda hasarlar olmuş olabilir.

   Sizdeki diz kapağı çıkığının doğumsal ya da çocukluk çağında geçirdiğiniz bir travmaya bağlı diz kapağı çıkığı olma ihtimali yüksektir, bu nedenle diz kıkırdak dokularında kireçlenme olmuş, diz yapısı bozulmuş, menisküs yırtılması olmuş gibi bazı komplikasyonlar gelişmiş şeklinde bu durum ortaya çıkmış olmalı. Bu hasarların oluşmaması için belki tedavi çocukluk döneminde uygulanmalıydı.

   Doğumsal diz kapağı çıkıkları çocuklukta ve ilerleyen yaşlarda olmak üzere bir iki kez cerrahi müdahale gerektirebilmektedir.

   Doktor kontrolünüzün ihmal edilmemesi önemlidir, çünkü daha fazla sorun oluşmadan cerrahi müdahale gerekebilir.

   İyilik ve sağlık dileğiyle.

 21. Avatar

  Caner

  27 Haziran 2016 at 00:42

  Meraba ben fitbol oynarken surkli karsilikli topa vurdumda biz kapagimin orda ayrilma ve yana donme gibi seyler hisediyorum 2-3 saniye icerisinde kendimi yere atigimda duzeliyor ama agrisi ilk 10-15 dk sidetli sonra azaliyor ama 1-2 gun ustune basmakta zorlaniyorum iki ayagimdada genelikle futbol oynarken oluyor neden acaba ne yapmam gerekir benim
  Cevap veririrseniz sevninirim iyi gunler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Haziran 2016 at 13:11

   Diz kapağı kayması ya da diz kapağı çıkığı olmuş olabilir veya doğumsal diz kapağı çıkığı olabilir. Bu durum sık sık tekrarlıyor ise altında yatan bir bozukluk olabilir. Ayrıca bu durumun tekrar tekrar olmasından dolayı diz içi yapılarda ciddi hasarlamalar olabilir.

   En kısa zamanda bir ortopedi uzmanına gitmenizde ve diz içi yapıların görüntüleneceği tetkik ya da tetkikler istenmesinde fayda var.

   İyi sonuç almanız ve sağlık dileğiyle.

 22. Avatar

  Murat

  3 Temmuz 2016 at 22:06

  Merhaba ben futbol oynarken birisi celme taktı ve benım bacagım kaldırıma sert bır seklıde geldı o an cat dıye bır ses duydum ve uzerıne basamdım sıstı buz koyduktan sonra hemen ertesı gun hastaneye gıttım ve bacagımın eklem yerınde haıf bır kırık oldugu soylendi 1 ay sonra alcıdan cıkarttılar ve 2-3 hafta sonra bacagım bırden kaldırımdan ınerken döndü ve ben anda yere yıgıldım bu olay 2-3 kere tekrar etti doktora gıttımde ıse destekli patella diye bır dızlık verdı bunu kullanıyorum sızce duzelebılırmı bacagım , yada cerrahı bır mudehale gerekırmı

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Temmuz 2016 at 11:41

   Alınan darbeler sonrası patella (diz kapağı) iç yapılarında hasarlar oluşabilir ve buna bağlı tekrarlayan diz kapağı kaymaları ya da çıkıkları görülebilir.

   Alçı tedavisi ile kırık iyileşmiş olabilir fakat diz içi bağlarda, minisküslerde, kıkırdak dokuda hasarlanmalar meydana gelmiş ise alçı tedavisi faydalı olmayabilir.

   Tekrarlayan diz kapağı kaymalarında ya da çıkmalarında diz içi yapılarda oluşan hasarlar için cerrahi tedavi gerekebilir.

   Doktorunuzun verdiği dizliği düzenli kullanmanızda fada var.

   Durumunuz geçmez ise iyi bir ortopedi cerrahisine ya da fizik tedavi uzmanına gitmeniz uygun olur.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 23. Avatar

  cansel

  13 Temmuz 2016 at 22:12

  Merhaba benim ayağım sis 1 haftadır ve cok ağrı yapıyor hareket ettiremiyorum bir yere çarpmadımda

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Temmuz 2016 at 13:37

   Diz ile ilgili bölümde şişlik var ise bazen basit hareketler ile diz kapağı kayması olabilir.

   Bunun dışında şişlik ve morarma var ise enfeksiyonel bir durum olabilir.

   Damar tıkanması gibi bir durum olabilir. Özellikle sigara kullanımı var ise damarlarda bir sorun olma ihtimali daha yüksektir.

   Aile hekimine olsun gitmenizde fayda var .

   Geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 24. Avatar

  gürkan

  17 Ağustos 2016 at 18:12

  merhaba hocam 30 yasındayım bir kac gün once denizden cıktıkdan sonra dizlerimi kırmıs otururken sag dizimin ucunda sol dizimdekine göre daha fazla bi cıkıntı oldugunu farkettim sol dızımdede var ama sag dızımdeki daha bi sivrilmis normal oturdugumdada dikkatimi cekior surekli öle bir asırı agrı filan cekmedim dizimle alakalı sebebi ne olabilir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Ağustos 2016 at 22:06

   Diz kapağı kayması olabilir veya diz kemiğinde kireçlenmeye bağlı şekil bozukluğu olmuş olabilir.

   Bir ortopedi uzmanına ya da fizik tedavi uzmanına gitmenizde fayda var.

   Sağlık dileğiyle.

 25. Avatar

  Aleyna

  18 Ağustos 2016 at 21:04

  Merhaba zayıflıktan da diz kapağı çıkar mı onun geçme ihtimali var mı

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Ağustos 2016 at 23:46

   Patella çıkığı olan kişilerde genellikle altta yatan gelişimsel kemik, yumuşak doku veya bağ sorunları vardır.

   Zayıf olan kişilerde diz kemikleri çıkıkmış gibi çıkıntılı görülebilir ve bu durum aşırı zayıf olmaya bağlı bu şekilde görülüyor olabilir.

   Fakat tekrarlayan diz kapağı çıkması sorununuz var ise bağlar ve kaslar güçsüz olduğu için buna bağlı diz kapağı çıkması gelişebilir.

   Bir fizik tedavi doktoruna gitmeniz gerekebilir ve verilen egzersizler ile kasların güçlendirilmesi bu durumda fayda sağlayabilir.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 26. Avatar

  gülfem

  25 Ağustos 2016 at 10:07

  merhaba…ben ilkokul yıllarından beri patella çıkığı sorunu ile uğraşıyorum…iki dizimde ameliyatlı..birinden artroskopik cerrahi işlemi gördüm ancak işe yaramadığı için tekrar açık ameliyat oldum..ancak hala daha rahat değilim..heran tekrar olacakmış gibi tetikteyim..spor ile kasları kuvvetlendirmek işe yarar mı ? ya da ne yapılması gerekmektedir ? teşekkürler..

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Ağustos 2016 at 13:09

   Egzersizler ve iyi bir beslenme programı ile kasları ve bağları güçlendirebilirsiniz.

   Öncelikle bir fizik tedavi uzmanına muayene olmanız ve yapacağınız egzersizleri bir sürelik fizik tedavi programında öğrenmeniz doğru olur.

   Bunun yanı sıra bir diyetisyenden kasları güçlendirmeye yönelik bir beslenme listesi almanız da faydalı olur, çünkü egzersizler ve beslenme düzeni kasları güçlendirmede önemlidir.

   Sağlık dileğiyle.

 27. Avatar

  Beyza

  2 Eylül 2016 at 00:12

  Merhaba,benim iki yıl önce bir ay arayla sağ ve sol dizimde kayma oldu ve kaydığı an bacağımı komple hissedemedim nasıl yaptım bilmiyorum ama geri yerine taktım galiba o korkuyla. Doktora gittiğimde bir sorun olmadığını normal bir şey olduğunu söyleyip birkaç gün dinlen ve şu kremi sür gibi bir şeyler söyledi, bir süre sonra geçti. Bu iki yıl içerisinde ara ara ağrılarım oldu fakat kayma olmadı.Şimdi ise aniden ağrım oldu ve ağrımaya devam ediyor. Sizce önemli bir şey mi yoksa normal mi?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Eylül 2016 at 14:39

   Diz kapağı kayması meniküs yırtılması nedeni ile olabilir, bağların zayıf olması nedeni ile olabilir, diz içi yapılarda bozukluklar oluşması nedeni ile olabilir ve diz kapağı kayması kıkırdak hasarına, bağ yaralanmasına, kireçlenmeye, sıvı toplanmasına neden olabilir ve bu ağrılar ortaya çıkabilir.

   Tekrar iyi bir ortopedi veya fizik tedavi uzmanına gitmeniz uygun olur.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 28. Avatar

  Hülya

  8 Eylül 2016 at 06:11

  Merhaba ben 25 yaşındayım dun gece uykudan inanilmaz derecede bi agriyla uyandim kivrandim resmen agridan sol dizimin kemikleri birbirine geçti resmen kasildim ve 5 dk boyunca hiç oynatamadim sonradan kendiliğinden geçti ama hafif ağrisi sürdü 10 yaslarimda da oluyodu kemiklerimin birbirine gectigino hissediyorum ve bu çok canimi yakıyor neredeyse 10 yildir olmuyordu hiç dun uykumda olunca cok korktum ve bu küçükken ailem hic doltorada götürmedi bazen ayaktayken oluyordu hic kimilayamiyordum yanimda kim varsa tutuyodu beni tutan olmasa duramam zaten bu acıyı bidaha yasamak istemiyorum tam gecti derken nedir bu agrinin sebebi yazıyı okuyunca daha çok korktum beni bilgilendirirseniz cok sevinirim simdiden Teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Eylül 2016 at 08:49

   Bu durum doğumsal diz kapağı çıkığı olabilir. Doğumsal diz kapağı çıkığı çoğunlukla 5-7 yaşlarında meydana çıkar. Diz kapağı çıkığında başlarda ağrı olmayabilir fakat kireçlenme yaptığında ve kıkırdak dokular hasarlandığında ağrılar başlar.

   Artrit (eklem iltihabı) gibi bir durum da olabilir. Eklem iltihabına neden olan faktörler vardır. Örneğin Romatoid artrit, Akdeniz ateşi hastalığı ve diğer artrit türleri gibi.

   Bir fizik tedavi veya ortopedi uzmanına gitmeyi bu defa ihmal etmemelisiniz.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 29. Avatar

  Eren

  12 Eylül 2016 at 16:49

  Merhaba hocam ben futbol oynuyorum ve diz kapagimin onu kosunca ziplayinca dimin ustunr oturnca katlayinca agrioyor bayagi futbolu oynayip eve gelincede bacagim kitleniyor 10 sn fln doktora 3 defs gittim bana elini surmeden top oynama dedi diz kapagi onu hocam napmaliyim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Eylül 2016 at 22:14

   Patellofemoral ağrı sendromu olabilir. Futbol oynadığınız için ön diz üzerine düşme sonucu veya aşırı kullanıma bağlı bu durum olmuş olabilir.

   Patellofemoral ağrı sendromunda en sık görülen belirti ağrı, kıtırtı sesi, kilitlenme, ara ara tutukluluk ve şişliktir.

   Patellofemoral ağrı sendromunda koruyucu atel, egzersiz, yapılan aktivitenin değiştirilmesi, ilaç tedavileri, fizik tedavi gibi koruyucu tedavi yöntemleri uygulanır.

   Gereken durumlarda cerrahi tedavi uygulanabilir.

   Kıkırdak zedelenmesi, bağ yaralanması, tendon iltihabı, artrit (eklem iltihabı), menisküs yırtılması gibi durumlar da olabilir.

   İyi bir fizik tedavi uzmanına gitmenizde fayda var.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 30. Avatar

  Sevim

  13 Eylül 2016 at 00:15

  Sol dizimde patella cikigi meydana geldi 60gun boyunca odemin dagilmasi icin dinlenme verdiler hic hareket ettirmemem gerektigi soylendi 60.gunden sonra spor yapmami istediler ancak bu zamana kadat hareketsiz oldugu icin kaslar gorevini yitirmis durumda bos bir bacak 2gundur spor yapiyorum ancak inmis olan odem cogalmaya ve sismeye basladi.bu normalmidir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Eylül 2016 at 11:47

   Ödem indiği halde tekrar şişmeye başlamış ise diz kapağının çıkmasına neden olan bir faktör olabilir veya diz kapağı tam olarak yerine oturmamış olabilir. Tekrar doktorunuza veya bir fizik tedavi uzmanına gitmeniz doğru olur.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 31. Avatar

  Önder

  3 Kasım 2016 at 22:07

  Merhaba bugün bi futbol müsabakasında ayağıma aldığım bi darbe sonucu diz kapağım çıktı bu olay yaklaşık bi 9-10 ay önce de olmuştu su an yuryebiliyorum ama bu olayın tekrarlanmaması için ne yapmalıyım. Teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Kasım 2016 at 12:40

   Öncelikle bir fizik tedavi ya da ortopedi doktoruna gitmeniz ve diz kapağının çıkmasına neden olan faktör var ise bunun teşhis edilmesi önemlidir.

   Doktor uygun bir öneride bulanacaktır. Bu tür durumlarda gereksiz yere dizinizi zorlamamanız gerekir, çünkü diz kapağı çıktıkça diz eklemini oluşturan bağlar, tendonlar, kıkırdak doku, kemik yapı hasar görebilir ve sonunda ameliyat olmanız gerekebilir.

   Doktora gitmeyi ihmal etmemeniz önemlidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 32. Avatar

  AYŞEGÜL

  9 Kasım 2016 at 00:57

  Merhaba hocam, yaklaşık 9 hafta önce sol ayağımın fayansta iç tarafa kayması ile diz kapağım dışa kaydı ve üzerine düştüm kalkmaya çalışırken geri yerine geldi ama şu an iki diz kapağımda yağda kayar gibi sağa sola kayıyor. ilk gittiğim doktor da sadece röntgen çekildi doktor çektiğim acıya bakarak yırtık olduğunu söyledi ve dizlik verdi, dizimdeki bağlar 2 hafta kadar tam olarak tutmadı ve dizim boşa çıktı sürekli, o sıra stajdaydım 20 gün dizimi zorlayarak staja devam ettim. 3 hafta önce MR çekildim patellaların yerinden çıkmasını engelleyen kemiğin doğuştan olmadığını söylediler yırtık olduğunu ve tam ameliyatın eşiğinde olduğum söylendi, başka bir doktora gösterdim sonuçlarımı dizimde bu yaşta(yaşım 21) olamayacak deformasyonlar olduğunu ve yaşım küçük olduğu için ameliyat edip etmemekte kararsiz olduğunu ve başka bir prof. doktordan görüş alacağını söyledi, ağrılarım devam ediyor tempolu bile yürüsem hemen ağrılarda artış oluyor. bu duruma göre sizin görüşünüz ne olur yaşın ameliyata etkisi nedir dizlerin ameliyatla ya da ameliyatsız eski haline dönme ihtimali var mıdır? ameliyat olunmazsa ileride daha büyük sorunlar yaşar mıyım ya da ameliyat olmazsam 9 haftadır yaptığım gibi yavaş çekimde dikkatlice yaşamaya devam mı edeceğim? Şimdiden teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Kasım 2016 at 17:49

   Oldukça sıkıntılı bir durum, ameliyatlar erken yaşlarda genellikle çok zorunlu kalınmadığı sürece pek tercih edilmez fakat yapılacak başka birşey yok ise mecbur olarak ameliyat kararı alınır.

   Tüm ameliyatlar risk içerir.

   Metal takacakları için üstelik her iki dizde de olduğu için yaşam boyu normal diz gibi olmayacaktır.

   Ameliyat olmazsanız diz eklemi daha çok hasar görür ve durum daha da kötüye gidebilir.

   İyi bir fizik tedavi uzmanına gitmeniz de fayda vardır.

   İyi olmanız dileğiyle.

 33. Avatar

  Tülin

  9 Kasım 2016 at 11:51

  İyii günler 04/11/2016 günü düştüm ve film çekildi kırık,çatlak falan yok diz travması olduğunu söyledi. Ancak ilaçların bitmesine rağmen beşinci gün oldu sadece dizimin şişliğimi az kaldı en önemlisidir ben hala ayağımın üstüne basamıyorum, bu normal mi nasıl hareket etmem gerekiyor yürüdükçe dizimin içinde birşey sanki Eti’me batıyor teşekkürler.?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Kasım 2016 at 00:25

   Acil serviste teşhis ve tedavi verildi ise iyi bir ortopedi veya fizik tedavi doktoruna gitmeniz daha doğru olur.

   Geçmiş olsun.

 34. Avatar

  Oktay

  17 Kasım 2016 at 22:20

  İyi günler. Benim biraz değişik bir sıkıntım var. Sol bacağım dim dik dururken, sağ bacağımı tam dik yapamıyorum. Düzeltmeye çalıştığımda önce diz kapağında hafif bir çıtlama sesi oluyor ve acımaya başlıyor. Sol ile sağ bacak arasinda baya fark var. Nedir benim sorunum bir bilginiz varmı ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Kasım 2016 at 18:09

   Dizin arkasını döşeyen kıkırdağın yıpranması sonucu diz hareketleri sırasında dizden çıtırdama sesi gelir. Bu ses yüksek ihtimalle diz kapağı kıkırdağının yüzeyinin bozulması ve hareket halinde bu bozuk yüzeyin karşı kemiklere sürtünmesinden kaynaklanmaktadır. Bu durum kondromalzai patella olarak adlandırılır.

   Bazen menisküs yırtıkları nedeni ile de dizden sesler gelebilir. Bu durumda dizden gelen sesler genellikle kütleme şeklindedir.

   İyi bir ortopedi ve fizik tedavi uzmanlarınca bu durumun değerlendirilmesi doğru olur.

   Geçmiş olsun.

 35. Avatar

  Berkay Taşkıran

  1 Aralık 2016 at 12:04

  Hocam Merhabalar sol dizim de çıkık oluştu basketbol oynarken Kipirdayamadim bile.Doktor eliyle yerine oturttu.Alciladi alçı çıktıktan sonra dizlik kullanmaya başladım 3 aydır dizlikle yürüyorum.dizimi içe katlarken kıtliyor ses geliyor ama hiçbir ağrı falan yok bu ses normal midir.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   1 Aralık 2016 at 17:02

   Diz kapağının çıkması sonucu kıkırdak dokularda ya da menüsküslerde hasar oluşmuş olabilir. Kireçlenme başlamış olabilir.

   Tekrar doktorunuza veya bir ortopedi uzmanına gitmenizde fayda var.

   Geçmiş olsun.

 36. Avatar

  Nuri

  7 Aralık 2016 at 09:27

  Merhaba hocam ben voleybol oynarken topa vurmak için eğilmem sonucu sağ patella kemiginde cikik meydana geldi.Sonra hastanede kendiliginden yerine oturdu 1 hafta sonra mr çektirdim uzman doktor onemli bisey olmadigini soyledi ama benim dizimds hala şişlik var ve bükünce biraz ağrı oluyor birdaha cikik olurmu olmasindan korkuyorum..

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Aralık 2016 at 15:25

   Diz kapağı çıkıkları bir kez geliştikten sonra tekrarlayabilir, bu nedenle bu tür aktivitelerde kullanmak için doktorunuzdan uygun bir bandaj reçete etmesini istemeniz faydalı olur. Ayrıca bir süre dikkat etmenizde de fayda vardır.

   Tekrarlayan diz kapağı çıkıkları bağ dokuyu, kıkırdak dokuyu ve menisküslere zarar verebilir.

   Sağlıklı ve iyi yaşam dileğiyle.

   • Avatar

    Nuri

    18 Aralık 2016 at 00:50

    Peki hocam 1 ay aradan sonra normal yurumeye başladım merdiven cikiyorum ama ayagimi bukerek yere bastigimda biraz agri oluyor ve otururken dizimi bukup duzeltirken dizimde şiddetli bi çitlama oluyor birde cikigin tekrarlamamasi icin ne yapmami onerirsiniz ?

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     21 Aralık 2016 at 11:10

     Çıtırdama sesleri genellikle kıkırdak hasarlarında ve menisküs yırtılmasında duyulur. Doktorunuza ne tür egzersizler yapabileceğinizi sorarak, egzersizler ile eklemi ve kasları güçlendirmek faydalı olur.

     Çıkığın tekrarlamaması için diz eklemini çok fazla bükmemek faydalı olur, ani hareketlerden kaçınmak faydalı olur, doktorunuzun verdiği dizlik gibi koruyucu bir atel faydalı olur, diz çökmemek, bacak bacak üstüne atmamak, bağdaş kurmamak, diz çökerek namaz kılmamak gibi önlemler faydalı olur.

     Diz kapağı çıktığı için içeride mutlaka kıkırdak, bağ ve tendon hasarı oluşturmuştur ve bunların düzelmesi zaman alacaktır, bu süreçte diz kapağını oynatacak eylemlerden kaçınmanız faydalı olur. Ağrınız geçmez ve şikayetleriniz artar ise tekrar bir fizik tedavi uzmanına gitmeniz gerekebilir.

     İyilik dileğiyle.

 37. Avatar

  Gökhan

  25 Aralık 2016 at 20:07

  9 aralıkta sol diz kapagım yaklaşık 45 derecelik acıyla sola doğru çıktı o anda kendi cabamla yerine oturttum ve iş yerinden ambulasla hastaneye kaldirildım çekilen mr da ödem ve doku zedelenmesi gözüktü ve yoğun bi şişlik oluştu ayağımda. geçtiğimiz 2 haftalık süreçte şişlik indi fakat egilip kalkarken ya merdiven çıkmaya kalkarken ve adım atarken yoğun bi acı ve sızı oluyor bu durumun geçmesi için ne yapmalıyım.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Aralık 2016 at 14:03

   Doku zedelenmesi kemik dokusu, kıkırdak dokusu, kas dokusu, tendon dokusu, bağlar gibi dokuları içinde barındırır. Sportif yaralanmalarda daha sık kas ve bağ dokuları zedelenir. Darbe sonrası damarlarda kanama olabilir ve buna bağlı morarmalar olur, yine darbe gören bölgelerdeki diğer hücrelerden açığa çıkan sıvılar ödeme neden olur.

   Yüzeyel doku zedelenmeleri çok tehlikeli değildir, ancak derin doku zedelenmeleri (sizde olduğu gibi) oldukça zordur ve zamanında ve doğru tedavi uygulanmadığında kalıcı sakatlanmalara yol açabilir.

   Yüzeyel doku zedelenmeleri bile darbenin şiddetine göre değişmekle birlikte 2-3 hafta içerisinde iyileşmeye başlar. Derin yaralanmalarda cerrahi müdahale bile gerekebilir.

   Bu ağrı için doktorunuza danışmanız doğru olur, çünkü darbenin derecesi, darbenin yeri, yırtılmaların olup olmadığı da önemlidir. Bazı bağ yırtılmaları emar filminde görülmeyebilir.

   Fizik tedavi görmek de gerekebilir. Çünkü tendon hasarlarında fizik tedavi ve tendon transferi dışında daha iyi bir tedavi yöntemi yoktur.

   Belki şişlik indikten sonra tekrar bir görüntüleme yöntemi kullanılması gerekebilir fakat daha bir ay bile olmamış, derin yaralanmalarda iyileşme 4-5 hafta sürebilir ama siz yine de bunu doktorunuz ile görüşmelisiniz, bandaj tedavisi gerekebilir.

   Geçmiş olsun.

   • Avatar

    Gökhan

    29 Aralık 2016 at 13:03

    Çok teşekkür ederim ilğilenip cevap verdiginiz için

 38. Avatar

  Cnc

  21 Ocak 2017 at 00:33

  Şu an ameliyat oldum patella cikigi vardı doğumdan dolayi. Erkeğim 21 yaşımdayım başta diz kapağının yuvasının gelişmediği ve çapraz bağlarım in koltuğu söylendi basit bir operasyon denildi. Şu an ayağımın arka kısmı tirnagimdan baldirimin sonuna kadar alçı ve sergi içinde ne zaman ayağa kalkarim ve okuduğum yorumlarda şiddetli agrili bir fizik tedavi gecirirmiyim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Ocak 2017 at 15:31

   İyileşme süresi ameliyatta nasıl bir işlem ve neler yapıldığına bağlı değişiklik gösterebilir, bu nedenle bunu ameliyatı yapan doktorunuza sormanız daha uygun olur.

   DIŞ DİZ EKLEMİ BAĞLARI; (ligamentum patella, Ligamentum collaterale tibiale, Ligamentum collaterale fibula, Retinaculum patellae, Ligamentum popliteum obliguum, Ligamentum popliteum arcuatum şeklinde değerlendirilmektedir.

   İÇ DİZ EKLEMİ BAĞLARI İSE; Ligamentum cruciatum anterius, Lugamentum cruciatum posterius, Ligamentum transversum genus, Ligamentum meniscofemorale anterius, Ligamentum meniscofemorale posterius, Ligamentum meniscotibiale şeklinde değerlendirilir.

   Bu nedenle hangi bağların koptuğu ve nasıl tedaviler uygulandığı doktorunuz tarafından bilinmektedir.

   Bu soruları doktorunuza sormanız daha uygun olur.

   Geçmiş olsun.

 39. Avatar

  Gözde

  6 Şubat 2017 at 00:30

  Hocam merhaba, 5 gün önce ayakta sabit dururken birden bire diz kapağımdan tak diye ses geldi ayağım tutmaz oldu ve yere kapaklandım hala ağrım devam ediyor ve ayağımın üzerine basamıyorum ağrım var doktora gitmeye korktum çekindim kas gevşetici ilaç ve merhemle iyileştirmeye çalışıyorum kendimi sizce ne yapmalıyım

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Şubat 2017 at 16:19

   Bir ortopedi doktoruna gitmeniz uygun olur, çünkü ciddi bir şey olmuş olabilir. Dizden ses gelmesi diz kapağı kıkırdağının yüzeyinin bozularak karşı kemiklere sürtünmesi sonucu kaynaklanabilir. Bazen menisküs yırtılmaları da dizden ses gelmesine neden olabilir.

   Yani evde uyguladığınız kas gevşetici ve merhem ile geçecek bir kas yaralanması veya kas spazmı gibi bir şey değil gibi görünüyor. İçeriden bir yaralanma olmuş gibi görünmekte.

   İhmal etmemeniz önemlidir.

 40. Avatar

  Mehmet

  9 Şubat 2017 at 21:39

  Diz kapagim 8 ay önce ilk defa kaydı.İlk kaymada iç yan bağım kopma derecesine gelmiş olup ön çapraz bağım zedelenmisti.Doktorum ameliyat etmek istemedi.1-2 ay dizimi bukmedim.Quadricepsler baya zayifladi.3 ay önce dizim tekrar cikti.Doktor yine ameliyat istemedi.Bir ay hareketsiz kaldım daha sonra 1 ay fizik tedavi görüp bacagimi eski açıklığını kazandırdım.Su an güçlendirmek için fitnessa gidiyorum.Kafama takılan konu ise ameliyat olmamam daha mı iyi olmama mi? Ameliyatsiz bacak kaslarimi guclendirsem dizimin kayma olasılığı ne olur?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Şubat 2017 at 10:58

   Egzersizler sayesinde kasları, tendonları ve bağları güçlendirmeniz faydalı olur. Yaşınız gençse doktor buna bağlı olarak ameliyat yapmak istememiş olabilir. Her ameliyatın riskleri de vardır.

   Fizik tedavi doktorunuzun önerdiği egzersizleri yapmanız faydalı olur, ancak çok da yüklenmemek gerekir. Ağrılarınız artar ise doktorunuza tekrar gitmeniz önemlidir. Bağ yaralanmaları için daha detaylı bir tetkik yapılması gerekebilir.

   Egzersizlerden fayda görürseniz bu egzersizleri abartmadan yaşam tarzı haline getirmeniz de önemlidir, çünkü bir süre yapıp tekrar bırakırsanız aynı sorunlar tekrarlar ya da kireçlenmeler oluşabilir. Bu tür problemlerde acıktığımızda yemek ihtiyacı duymak veya uykumuzun geldiğinde uyuma ihtiyacı duymak kadar, egzersizlerimizi yapmak da önemlidir, çünkü vücudun her bölgesini zinde tutmanın en iyi çaresi bölgesel egzersizlerdir.

   İyilik dileğiyle.

 41. Avatar

  Gökeren Öncü

  15 Şubat 2017 at 19:36

  Merhaba benim 2 ay önce diz kapağımı direğe çarptım 1 ay sonra çıkık olduğunu anladık ve taktırdık ve bir kez daha çıktı onun üstünden bugün itibariyle 20 gün geçti dizim eskisi kadar olmasada acıyor ve hala şiş ne yapmalıyım yeşekkür ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Şubat 2017 at 17:38

   Diz kapağı çıkığı nedeni ile diz içi yapılarda hasarlar (bağlarda yırtılma, kıkırdak dokularda zedelenme ve benzeri) oluşmuş olabilir. Bu şekilde devam etmemeniz ve iyi bir ortopedi uzmanına gitmeniz ve grafi veya emar gibi görüntüleme yöntemleri önemlidir.

   Geçmiş olsun.

 42. Avatar

  sermin sude

  21 Şubat 2017 at 21:42

  Benim diz kapağımda çıkık oldu. Daha sonra yarım alçıya alındı.Yaklaşık 15 gün alçıda kaldı. Ve ben diz kapağımı kırmakta zorluk çekiyorum ve hafif şiş var . sizce ne yapmalıyım.Teşekkür ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Şubat 2017 at 23:38

   Diz kapağı çıktığında diz içi yapılarda da bir hasar oluşmuş olabilir ya da sıvı toplanmış olabilir. Doktorunuza tekrar muayene olmanızda fayda vardır.

   Geçmiş olsun.

 43. Avatar

  merve

  26 Şubat 2017 at 16:01

  Spor sirasinda diz kapagimda bir cikik oldu ve ayagimi uzatmamla yerine oturdu film cekildi bir hafta raporla evde dinlenmemi soyledi doktor aksilik olmadigi soylendi ve 3 hafta dizlik kullandiktan sonra tekrar mr cekilerek kontrol edilecek ben cikigin tekrarlama ihtimalinden cok tedirgin oluyorum bunun icin ne gibi onlemler almaliyim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Mart 2017 at 10:06

   Diz kapağı çıkıkları tekrarlayabilir, özellikle diz içi yapılarda hasarlar oluştuğunda veya daha öncesinden varsa bu risk daha yüksektir. Fizik tedavi ile diz tendonlarını, kaslarını ve bağlarını güçlendirmek tekrar diz kapağının çıkmasını önlemede faydalı olabilir.

   Bunları kontrole gittiğinizde doktorunuza da sormanız önemlidir.

   Geçmiş olsun.

 44. Avatar

  serpil

  11 Mart 2017 at 12:43

  Merhaba ben yaklaşık 3 ay önce merdivenin 3. basamağından dizim üzerine sert şekilde zıpladım. o sırada aşırı ağrı oluştu. ertesi gün doktora gittim ezik olabileceğini söyledi(bu teşhisi filime bakarak muayene etmeden koydu) bir hafta kadar krem kullandım sonrasında iyileşmiş gibiydi fakat yürürken dizimde kemik oynadı gibi oldu (sağ tarafta sadece) ve yine üzerine basamadım.farklı bir doktora gittim
  MR çekindim ve ön çapraz bağımın koptuğunu yanlarında zedelendiğini ve ödem oluştuğunu söyledi ödem giderici hap verdi buz tedavisi uyguladım ve dizlik önerdi önermiş olduğu dizliği de kullandım 2 hafta sonra tamamen iyileşmiş gibiydi çok hafif ağrı oluşuyordu. o bahsetmiş olduğum aynı yerdeki kemik yine oynadı gibi oldu ve yine üzerine basamadım tekrar dizliğimi kullanmaya başladım 3 gün oldu ağrı azaldı şimdi iyileşiyor gibi fakat ben yine bu durum tekrarlamasından korkuyorum. ay sonunda tekrar MR a gireceğim farklı bir doktora daha gittim ve muayene etti muayene ye göre öçb kopması yok gibi dedi ödem nedeni ile kopmuş gibi görülmüş olabilir dedi. şimdi ne yapmalıyım o kemik orada yer mi yaptı o yüzden mi oynuyor gibi tamamen yerine gelmesi için ne yapabilirim dizliği mi hiç çıkarmıyorum artık 4 ay sonra da düğünüm var lütfen yardımcı olur musunuz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Mart 2017 at 17:36

   Bu durumda diz kapağı da kaymış olabilir. Sürekli başka başka doktorlara gitmek çok iyi fikir olmayabilir, bu nedenle bir şikayet geçmediğinde yine aynı doktora gidilirse doktor durumu daha başka yöntemler ile değerlendirebilir, fakat başka başka doktorlara gittiğinizde her doktor başka bir ilaç verip gönderir, bu da tedavinin başarısızlığına sebep olur.

   Bu tür diz eklemi hasarlarında gerçek hasarın ne olduğunun tam olarak bilinmesi için genellikle girişimsel tanı ve tedavi yöntemi olan laparoskopik cerrahi gerekebilir.

   Çapraz bağ kopması varsa cerrahi kaçınılmaz olabilir. Fizik tedavi görerek bağların ve kasın güçlendirilmesi gerekebilir. Bu durumlarda öncelikle tüm koruyucu yöntemler denenir (fizik tedavi dahil). Tüm koruyucu yöntemlere rağmen şikayetleri geçmeyen olgularda cerrahiye gerek duyulabilir.

   Doktorunuzla ve fizik tedavi uzmanı ile bu durumu tekrar değerlendirmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı ve iyi yaşam dileğiyle…

 45. Avatar

  Yusuf

  23 Nisan 2017 at 02:02

  Merhaba, ben yaklaşık 15 gün önce basketbol oynarken dizimin üstüne düştüm. Akşam oldu doktora gittik röntgen çektirdik ve diz kapağında küçük kırık var dedi. 10 gün sonra kontrole gittik doktora baba bi sabitleyici dizlik önerde ve raporada patella çıkıpı yazdı diz kapağımda hafif şişlik mevcut bacağımı kıramıyorum tam. Sizce doğrumu dizlik

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Nisan 2017 at 01:36

   Tekrarlama oranı yüksek olduğu için son yıllarda patella çıkıklarının tedavisinde cerrahi tedavi önerilse de, osteokondral kırığı olmayan hastalarda yaygın olarak uygulanan yöntem konservatif (koruyucu) tedavidir. Konservatif tedavide patellanın kapalı olarak yerine getirilmesi işleminden sonra 2-3 hafta gibi bir süre boyunca bu eklem sabitlenir, daha sonra dizlik verilir, daha sonrasında da fizik tedavi ve rahabilitasyon programına başlanır.

   Şikayetleriniz geçmez ise doktorunuza ya da bir fizik tedavi uzmanına gitmenizde fayda vardır.

   Geçmiş olsun.

 46. Avatar

  Mert

  22 Mayıs 2017 at 20:15

  Diz kapağı çıkığında oluşan şey belli arkadaşlar bunu çoğu doktorda bilmiyor ne yazıkki yani anlayamıyor ama diz kapağı çıktığı zaman olan olay MPFL KOPMASIDIR
  birçok doktora gittim ilk başta anlayamadılar sonradan bir kez daha başka doktorda mr çektirdim mpfl de hasar olduğu ortaya çıktı internetten araştırdım mpfl’Yi diz kapağı çıktığı sırada mpfl kopuyormuş.(çıkık derken mesela sol diz kapağı sol tarafa doğru çıktığı zaman) büyük ihtimalle mpfl adı verilen bağ kopuyor. ama ne yazıkki ön çapraz bağ kopması kadar yaygın birşey olmadığından çoğu ortopedist mpfl’nin koptuğunu bile anlayamıyor. diz kapağı çıktığında mpfl kopar büyük ihtimalle,belki bazılarında diğer bağlarda kopmuş olabilir

 47. Avatar

  Sude

  29 Mayıs 2017 at 08:49

  Sağ Dizim yaklaşık olarak 2,5 hafta önce birdenbire döndü ve 2-3 dk bacagımı oynatamadım.sonrasında agrı ayagıma vurmaya basladı.gecen hafta doktora gttim ve doktor daha muayane eder etmez patella kayması oldugunu söyledi. mr ve film istedi. Bu arada sol dizimde de hafif kayma olduğu film sonuclarında görüldü. Öncelikle sağ dizimden Ameliyat olmam gerekiyormus, mpfl onarımı yapılacak.sonra fizik tedavi süreci. Sol dizimi de fizik tedavi de guclendirebiliriz dedi.bikaç doktora daaha gittim ama doktorlara da guvenemiyor insan malum herkes parasında.
  Mert bey siz ameliyat oldunuz mu? Önerebileceğiniz bir doktor var mı?

  • Avatar

   Mert

   2 Ağustos 2017 at 23:25

   Hayır henüz ameliyat olmadım ama olmak gerekiyor bende olucam galibada bu sıralar vakit bulamadım çünkü ameliyattan sonra bir süre yürümek felan değnekle oluyor. siz nasılsınız şuanda ameliyat oldunuz mu ?

 48. Avatar

  Barıs

  25 Haziran 2017 at 01:06

  Merhabalar 16 yasindayim bundan 6 ay once top oynarken ters bir hareket sonucu dizim kaymisti ve doktorum.bana diz guclendirmem icin bir kagit vermisti bende bunu duzenli bir sekilde uyguladim quadriceps kasim demir gibi oldu sizce top oynamaya hazirmiyim?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Haziran 2017 at 15:43

   Verilen tedaviyi düzenli bir şekilde uygulamanız çok güzel bir davranıştır, ancak tekrar doktorunuza gidip muayene olduktan sonra eski aktivitelerinize dönme kararı vermeniz daha doğru olur. Doktorunuz muayene ederek buna hazır olup olmadığınız hakkında size bilgi verecektir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

  • Avatar

   Zeynep

   31 Mayıs 2018 at 14:56

   Selam Barış, sosyal hesapların var ise sana verilen diz güçlendirme kağıdını bana fotoğrafını çekip yollayabilir misin? Benim gittiğim doktor bana hiç bir şey vermedi çünkü.

 49. Avatar

  Özge

  30 Haziran 2017 at 02:44

  24 yaşındayım on yıldır diz kapağımda dönme meydana geliyor basvurmadigim tedavi yöntemi kalmadi dizlik egzersizler ise yaramadi bununla birlikte doktorum kıķırdak dokunun aşındığını ve ameliyat olmam gerektiğini söyledi.Sürekli acı duyuyorum dizin ic tarafina bıçak batıyor gibi oluyor ve belirli bir süre öylece kalıyorum. Sürekli tedirginlik ve korku içinde yaşıyorum ne yapmamı öneriyorsunuz. Sizce ameliyat olmalı mıyım tekrarlama riski nedir? Ameliyat olma durumunda iyileşme surecim ne kadar olur. Biran önce sağlığım a kavuşmak istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Temmuz 2017 at 10:33

   Diz içi oldukça karmaşık bir yapı olduğu için diz içinde meydana gelen sorunların tam olarak belli olması için genellikle laparoskopik cerrahi ya da açık cerrahi ile dizin açılarak görülmesi gerekebilir. Diz kapağının kaymasına neden olan diz içindeki anormallik dıştan tedavilerle düzelmeyebilir ve bu gibi durumlarda doktorlar bu anormalliği hem tam olarak tespit etmek hem de bu anormalliği düzeltmek için cerrahiye ihtiyaç duyarlar.

   Buradan bu konuda bir öneride bulunmak doğru olmaz, tabii ki bu sizin kararınızdır, çünkü her ameliyat 100% başarılı geçmeyebilir, ayrıca her ameliyatın riskleri, komplikasyonları olabilir. Doktorunuz ameliyat öncesi size bilgi verecektir veya siz doktorunuz ile bunları daha detaylı görüşebilirsiniz.

   Her şeyin iyi geçmesi dileğiyle.

 50. Avatar

  yahya

  20 Temmuz 2017 at 02:55

  Merhaba oncelikle. 31 yasindayim. 20gun once hali saha macinda yere ters bastim ve dizimde bir donme durumu ile catirdamalar oldu. dizim inanilmaz derecede sisti. doktora gidip MR cektirdim. diz kapagimin ciktigi ve baglarimin koptugu bilgisi verildi. ayrica dizimde pilika oldugu belirtildi. kas gevsetici agri kesici odem giderici hap ve krem verdi. ameliyat olmamin kacinilmaz oldugu belirtildi. 20gundur dizimdeki sislik hala inmedi ve doktorum sislik inmeden mudahale etmenin uygun olmayacagini belirtti. ancak ne yazikki dizimin ustune basmakta inanilmaz gucluk cekiyor ve yuruyemiyorum. surekli olarakta sag dizimin sol on kisminda agri oluyor. sizce ne yapmam gerekir? sisligin inmesini beklemelimiyim ve beni sikintili bir surecmi bekliyor acaba. yardimci olabilirseniz sevinirim. iyi gunler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Temmuz 2017 at 01:24

   Diz kapağının çıkmasıyla birlikte bağlar da kopmuş, bu nedenle doktorunuz ameliyat gerektiğini söylemiş. Zaten doktorunuz gerekenleri size söylemiş, bu nedenle buradan bir şey söylemek doğru olmaz.

   Geçmiş olsun.

 51. Avatar

  Dilek

  29 Temmuz 2017 at 05:33

  24 yaşındayım ve doğuştan diz kapağı yukarıdaymış bu yaşına kadar hicbir sorunum yoktu doktorum dizimi yerine getirmeden hemen kireçleme tedavisine basladi bundan sonraki süreçte neler yapmalıyım yardımcı olur musunuz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Ağustos 2017 at 21:51

   Fizik tedavi görmek gerekebilir. Kireçlenme tedavisinde farklı yöntemler uygulanabilir, bu nedenle bundan sonra neler yapmanız gerektiğini doktorunuza sormanız daha uygun olur.

   Geçmiş olsun.

 52. Avatar

  Güven

  6 Ağustos 2017 at 15:21

  Merhaba hocam ben 1 hafta önce kayma sonucu dizim şişti ve hareket edemiyorum. Ortopediye çıktım, patella çıkığı ön çapraz bağ sorunu menisküs yırtığı ve kıkırdak kırığı dedi. Kapalı ameliyat dedi. Acaba ameliyat olursam tekrar yürüyebilirmiyim. Birde vida vs dedi anlamadım bu ne olabilir.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Ağustos 2017 at 20:01

   Hasar oldukça ciddi görünmekte, fakat doktorunuz diğer tetkikler ile hasarın ne boyutta olduğunu tam olarak belirleyemediği için artroskopik cerrahi yapacaklarını söylemiş de olabilir. Çünkü diz eklemi oldukça karmaşık olduğu için diğer görüntüleme yöntemleri ile bu kadar ciddi hasarların durumu tam olarak anlaşılamamakta ve bu tür durumlarda doğru teşhise ulaşmak için de artroskopik cerrahi uygulanabilmektedir.

   Artroskopi, açık cerrahiye göre uygulanması daha kolay bir işlem olsa da, hastanede ve ameliyathane ortamında, açık cerrahi prosedüründe uygulanan sterilazsyon şartlarına uyularak anestezi altında yapılmaktadır.

   Doktorunuz ameliyat öncesi size gerekli bilgiyi verecektir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 53. Avatar

  Gonca

  15 Ağustos 2017 at 23:40

  Merhaba ben 18 yaşındayım. 7 yıl önce patella çıkığı ameliyatı oldum ameliyat sonrası 2 patella çıkığı travması daha geçirdim iki kez fizik tedavi oldum koşamıyorum tam çömelemiyorum ve dizimi bükerken çıt sesleri duyuyorum sebebi nedir ? Kireçleme olmasından korkuyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Ağustos 2017 at 00:57

   Diz kapağının bu şekilde tekrar tekrar çıkmasına neden olan durum diz içi yapılardaki sorunlara bağlı olabilir (bağlar ile ilgili, tendon ile ilgili, bir kitle ile ilgili, tekrar tekrar artrit olmasıyla ilgili gibi).

   Tekrar doktorunuza gitmeniz önemlidir. Daha önce ameliyatta hangi sorunu düzelttiklerine bağlı değişmekle birlikte, o sorun tekrarlamış da olabilir, kireçlenme olmuş da olabilir.

   Geçmiş olsun.

 54. Avatar

  Orhan

  19 Ağustos 2017 at 06:52

  selam benim diz kapagim jimnastik zamani saga kaydi bir gunden sonra dizim sismeye basladi basima onceden boyle bir sey gelmisdi amma o cok daha kotuydu bu sefer kayma az oldu ben oyle bi yerdeyim ki doktora gidemiyorum evde ne yapa bilirim ki bu sis yasin bana ne tavsiye ede bilirsizi ve arilarda artmaya basliyor

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Ağustos 2017 at 17:07

   Eczaneye giderek eczacıdan bu konuda uygulanabilecek bandajlar hakkında veya kullanılabilecek ilaçlar hakkında bilgi alabilirsiniz. Fakat bu durum çıkık da olabilir veya bağlar ciddi şekilde hasarlanmış olabilir. Bu nedenle daha fazla vakit kaybetmeden bir fizik tedavi doktoru tarafından değerlendirme yapılmasında fayda vardır. Buradan bir öneride bulunmak çok doğru olmaz, çünkü hasarın derecesi, altta yatan nedeni gibi durumlar söz konusudur.

   Geçmiş olsun.

 55. Avatar

  fatih

  23 Mart 2018 at 00:15

  mrb lar yaklaşık 3 sene önce polislik parkuruna calısırken dizimin üztüne düştüm ve kırt diye ses geldi ilk başta hafif yanma oldu bi saat sonra dizim şisti acayip bir ağrı oldu ve dizimi 3 4 gün hiç bükemedim oynatamadımm sonra mr cekildim doktor bağlar yırtılmış dedi menüskü başlangıcı var dedi doktor teşhis ederken dizimi dönderdi ve acayip agrı girdi ağlayacaktım ta. sora aradan bir sene geçti dizi güçlendirdim bayağı tekrar kpntrole gittim tekrar mr cekildim. bu sefer doktor diz kapağında kayma var dedi menüsküs kendini yenilemiş dedi ve yaklaşık 2,5 senedir dizimde dönme olmadı lakin beynime işledi psikolojik olarak halendüşerde dönerdem diye bir güvensizlik var dizimde diz kapağımda cok azıcık kaymış gibi duruyorr sizce ne yapmam gerekli .. yardım edebilir misiniz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Mart 2018 at 11:19

   Diz kapağı kayması diz eklem içi hasarlara bağlı olabileceği gibi travmalara bağlı da olabilir. Bu tür durumlarda fizik tedavi görmek ve kasları, tendonları, bağları güçlendirmek faydalı olabilir. Fizik tedavi uzmanının önereceği bandaj uygulama (özellikle çalışma sırasında) size güven vererek bu psikolojik korkunuzun azaltılmasında faydalı olabilir (bu tür önlemler için fizik tedavi doktorundan öneri almak gerekir). Ayrıca fizik tedavi doktorunuz düzenli ve bilinçli olarak (yaşam tarzı şeklinde) yapmanız için egzersizler de verebilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 56. Avatar

  ÖZGÜR

  28 Mayıs 2018 at 18:36

  17 yaşındayım.2 gün otobüste koltuğa otururken sert bir hareker yaptım ve sağ diz kapağımin saga doğru kaydığını gördüm.40 dk sonra acile gittim orda röntgen falan çekildim daha sonra yerine oturttular.Tek bağım mı ne kopmuş bacagimin arkasini alciya aldilar 15 gün sonra gel dediler acaba ameliyat olur muyum? Ameliyattan sonra diz kapağı yeniden çıkar mı? Ameliyata gerek yok derseler sizce ameliyat olmakta ısrarcı olmalı mıyım çünkü genellikle yeniden çıkıyormuş kapak diye biliyorum ve yeniden bu acıyı yaşamak istemiyorum teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   1 Haziran 2018 at 15:31

   Diz ekleminin ön çapraz bağ, arka çapraz bağ, iç yan bağ, dış yan bağ gibi bağları vardır. Ön çapraz bağ dizde en sık yaralanan bağdır. Hangi bağda yaralanma olduğuna bağlı olarak diz ekleminin nasıl etkileneceği değişebilir.

   Patella (diz kapağı) çıkığı travmatik bir olayla veya dizin aşırı hiperfleksiyonu durumunda meydana gelir. Merdivenleri çift basamak çıkarken tek dizin üzerine ağırlık binmesinden dolayı bile patella çıkığı oluşabilir.

   Patella çıkıkları patello-femoral eklemi kapsayan ekstensor mekanizma bozuklukları, patello-femoral eklem anomalileri, destekleyici kas, tendon ve bağ patolojileri ve diz mekanizmasındaki bozukluklar sonucunda ortaya çıkar.

   Yeni oluşan patella çıkıklarının tedavisi sedoanaljezi altında kapalı redüksiyon (herhangi bir cerrahi işlem uygulamadan çıkan kapağı yerine getirme) yöntemi ile yapılır. Sonra uyluk yukarısından tibia malleollerine kadar bacak hareket etmeyecek şekilde atelle veya alçı ile sabitlenir. Tespit süresi (alçı veya atel içinde kalma süresi) genellikle 6-8 haftadır.

   Doktorunuzun önerilerini en iyi şekilde uymanız önemlidir. Doktor kontrolünde duruma göre doktorunuz size bilgi verecektir.

   Geçmiş olsun.

 57. Avatar

  Zeynep

  31 Mayıs 2018 at 14:46

  Merhaba. 1 Mart 2018 günü kick boks antrenmanım sırasında havada tekme atıyordum. Yere indiğim sırada ayağım kaydı ve saçma bir şekilde düşüp dizim ters döndü. Patella çıkığı imiş. O gece acil serviste oturttular çok şükür. Ama sonraki kontrollerde doktorum bana patella destekli dizlik yazdı ve biraz kullansın dedi. Ne bir süre verme ne de iyileşmesini sağlayacak başka bir şey kesinlikle önermedi. Yarın haziran ayına giriyoruz. Aktif olarak kick boks yapıyordum artık yapamıyorum ve çok özlüyorum. Ama dizlik olmadan da yürümeye çok korkuyorum çünkü diz kapağımın hala oynadığını hissedebiliyorum. Polis olmak istiyorum,ama daha bırakın koşmayı hala doğru düzgün eskisi gibi yürüyemiyorum. Böyle olmasından o kadar sıkıldım ki,hayatımı çok etkiliyor. Dizimin eskisi gibi olması için bir çare yok mu? Lütfen bana yardımcı olur musunuz?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Haziran 2018 at 18:40

   Bir fizik tedavi uzmanına gitmeniz ve olup biteni ona doğru şekilde anlatmanız önemlidir. Fizik tedavi uzmanı size o bölgeyi güçlendirmeye yönelik egzersizler verebilir. İlk patella çıkığı geliştikten sonra rekürrens (tekrarlama) riskinin % 17-71 olduğuna dair bilgiler vardır. İkinci çıkıktan sonra bu riskin daha da arttığı bilinmektedir. Akut patella çıkılarında % 85 gibi bir oranda medial patello-femoral ligament (MPF bağı) zarar görmektedir.

   Ortopedi uzmanınıza tekrar gitmeniz ve fizik tedavi gerekip gerekmediğini, bağın hasar görüp görmediğini, başka hasarların bu duruma eşlik edip etmediğini danışmanızda fayda vardır.

   Geçmiş olsun.

 58. Avatar

  Büşra

  2 Temmuz 2018 at 00:54

  Merhaba 24 yasindayim iki dizimde MR ve rontgen sonucuna gore sivi kaybi kikirdak hasari ve diz kapagim yukarida goruntu olarakta normal bir dize gore farkli fizik tedavi ve ilaclar agrimi kesmedi prp yaptirmami dok. Onerdi prp yarari olur mu ve yukarida olan diz kapagim sadece egzersizlemi yerine oturur diz kapagim beni korkutuyor tesekkur ederim cevabinizi bekliyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Temmuz 2018 at 17:45

   Diz kapağı yerinden çıkmış veya kaymış ise bunun yerine oturtulması gerekir. Diz içi yapılardaki hasara, bozukluklara bağlı diz kapağı kayması, çıkığı oluşabilir. Eğer daha önceleri bu kapak çıkmış ve bu sizin dikkatinize çekmemiş ise (örn. çocuklukta bu tür durumlar olmuş ise) öylece kaynamış da olabilir. Diz eklem içi yapıların hasarları, bozuklukları diz kapağı çıkığına neden olabileceği gibi, diz kapağının yapısındaki bozukluk veya bir şekilde hasarlı olması da diz eklemi içindeki yapıların hasarlanmasına neden olabilir. Yani diz kapağının şeklinin neden bozuk olduğunu, hasarla bağlantısının olup olmadığını veya hasarın bu kapak bozukluğu ile ilgisinin olup olmadığını doktorunuz ile daha detaylı konuşmanız da fayda vardır.

   PLATELETTEN ZENGİN PLAZMA (PLATELET RICH PLASMA): PRP, doku iyileşmesini arttırıcı etkisiyle başlıca maksillofasiyal ve kardiyovasküler cerrahi olmak üzere yaklaşık 20 senedir tıpta kullanılmakta olup, son dönemlerde kas iskelet sistemi yaralanmaları tedavisinde de uygulanmaya başlanmış bir yöntemdir.

   Plateletlerin içerdiği büyüme faktörleri ve biyoaktif proteinler iyileşme sürecinde önemli yere sahiptirler. Yüksek konsantrasyonlu otolog platelet enjeksiyon greftleri ile kronik, iyileşmeyen kemik ve yumuşak doku yaralanmalarında iyileşmenin stimüle edilmesi (uyarılması) sağlanmaktadır.

   PLATELETTEN ZENGİN PLAZMA ETKİ MEKANİZMASI: PRP, tam kanın santifüjü ile elde edilen tam kandan daha yüksek platelet konsantrasyonu içeren hücresel plazma komponentidir. Normalde plazmanın hücresel komponenti; %93 eritrosit, %6 platelet ve %1 lökositten oluşur. PRP’de ise normal tam kana göre 3.5 kat daha fazla oranda platelet bulunmaktadır. PRP içeriğinde bulunan normal tam kana göre daha fazla orandaki platelet konsantrasyonu ile hiperfizyolojik oranda büyüme faktörü içerir. Bu özelliği sayesinde tendon, ligament (bağ), kıkırdak ve kas yaralanmalarında iyileşme sürecini hızlandırıcı etkisi hayvan deneylerinde gösterilmiştir. PRP tedavisinin amacı vücudun tamir mekanizmalarını harekete geçirmektedir.

   Bu bilgilerle PRP tedavisi hakkında kısa ve özet bilgi verilmeye çalışılmıştır. Ancak uygulama veya uygulanmaması kararı tamamen doktorunuz ve size aittir.

   Bu konuda deneyim edinmiş bir uzmandan bilgi almanız, bu tedaviyi benzer bir rahatsızlık için uygulatmış bir bireyden fikir almanız faydalı olacaktır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 59. Avatar

  Muberra

  9 Ağustos 2018 at 10:33

  İyi günler hocam bugün düz yolda yürürken diz kapagim çıktı dışa doğru ve kendisi yerine oturmadı öncesinde oturuyordu bu oturmama durumu bir kaç defada oldu ve şuan dizim şişti sizce ne yapmalıyım doktora gitmiştim dizlik geçirir dedi kullandım ama bir faydasını göremedim illa amelyatmı olmam gerek ? Korkmuyor değilim , annem küçükken çıkarıp yerine oturttugumu söylüyor ama büyüdükçe çıktığında ağrı yapmaya başladı şişlik olmaya başladı küçükken bir sorun yokmuş ve yaşım şuan 16 iyi günler hocam

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Ağustos 2018 at 09:27

   Hem ortopedi hem de fizik tedavi uzmanları tarafından muayene olmanız önemlidir. Diz kapağındaki tekrarlayan çıkmalar, kaymalar diz içi yapıların hasarlanmasına, bağların kopmasına neden olur. Bu nedenle sorun daha fazla büyümeden doktora gitmeniz en doğrusudur. Aksi taktirde daha büyük sorunlar gelişebilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 60. Avatar

  mustafa çetin

  17 Ağustos 2018 at 20:10

  1 ay önce futbol oynarken diz kapağım cıktı ayağımı dizlik vermişlerdi.1 hafta önce dizlik cıktı ve ben hayla yuruyemiyom , ayağımı kaldiramiyom bile sizce bu normal mi ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Ağustos 2018 at 10:20

   Diz kapağı çıkığı sırasında menisküs yırtılması da oluşmuş olabilir, medial patellofemoral ligament (MPFL) yırtılması oluşmuş olabilir, tendon yırtılması veya zedelenmesi oluşmuş olabilir,

   İyi bir fizik tedavi ve/veya ortopedi uzmanına gitmeniz önemlidir. Manyetik rezonans görüntüleme teşhis için önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 61. Avatar

  tolga

  26 Ağustos 2018 at 08:17

  hocam merhaba kolay gelsin ben eskiden aktif spor yapıyordum ön çapraz bağımın kopması sonucu futbolu bıraktım ara arahalı saha maçlarına gidiyordum son gidişimde dizimden küt diye bir ses çıktı ve diz kapağımdaki sağ tarafındaki kemik 5 kere rahatlıkla sürtünme yaptı röntgen çektirdim kırık veya çıkık görülmedi ağrım hala var buz ve ilaç kullanıyorum üzerine basamıyorum pek fazla ne yapmam gerekiyor

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Ağustos 2018 at 00:44

   Ortopedi ve fizik tedavi uzmanları tarafından daha detaylı inceleme yapılmasında fayda vardır. Çünkü menisküs yırtılması olmuş olabilir ki, diz içi yapısı oldukça karmaşık bir yapı olduğu için manyetik rezonans görüntüleme ve/veya artroskopi yapılması gerekebilir. Daha büyük hasarlar oluşmadan doktora gitmeniz ve olup biteni ve şikayetlerinizi doğru anlatmanız en doğrusudur.

   Geçmiş olsun.

 62. Avatar

  Aleyna

  26 Ekim 2018 at 22:29

  Merhaba, 19 yaşındayım. Geçen sene şubat ayında çizmemi çıkarırken dizimden ses geldiğini hissettim ve yere düştüm. Düştüğümde diz kapağımın çıkmış olduğunu farkettim. Doktora gittiğim emar istedi. Emar sonucunda bağlarımda zedelenme olduğu söyledi. Krem ve ilaç tedavisi uyguladı. Bir ay kadar yürümekte ve merdiven inip çıkmakta zorlandım. Bir ay sonra ağrışarım tamamen geçti. Mayıs ayında tekrar çıktı. Ama bu sefer ağrılarım bir hafta sürmedi. 24 ekim de dizim tekrar çıktı ve şuan yürümekte çok zorlanıyorum. Çok fazla ağrım var. İlk çıktığında doktora gittiğimde çıkıklar tekrarlarsa ameliyat gerekeceğini söylemişti. Ne yapmam gerekiyor? Ameliyat gerekir mi?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Ekim 2018 at 18:29

   Diz kapağı çıkığı yetersiz tedavi sonucunda kronikleşebilir. Düzgün tedavi uygulanmazsa bu durumda osteoartrit gelişimine neden olur ve diz protezine kadar gidebilen sonuçlar ortaya çıkabilir. Doktora gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

   Geçmiş olsun.

 63. Avatar

  Sevil

  4 Şubat 2019 at 00:11

  24 yaşımdayım 4 ocak Cuma günü patela çıkığı ameliyatı oldum üç haftadırda ameliyatımı yapan doktora kontrole gidiyorum bende dizimi tam geriye doğru bükmemi istiyor ama ben yapamıyorum çünkü acım son safha da evde ufak ufak bükmeye çalışıyorum ama tam geriye bükemiyorum doktor da bana 1 hafta daha bükmezsen ayağın sopa gibi kalacak hiç bükemeyeceksin dedi fizik tedaviye de yönlendirmiyor orada daha çok canımı yakarlarmış geri dönüşü olmaz dedi ben iyileşmek için ameliyat olmuştum şimdi sakat mı kalacam lütfen cevap verin lütfen

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Şubat 2019 at 21:41

   Bu tür ameliyatlardan sonra kireçlenme oluşabilir, bu nedenle doktor harekete başlayabilirsin dediğinde hareketin başlaması önemlidir. Doktorunuz ile konuşun ve eğer canınız yansa da, işe yarayacaksa fizik tedavi ve rehabilitasyon faydalı olacaktır. Ayrıca orada hareketlerin kolaylaştırılması için farklı yöntemler de denenebilir, hem de daha güvenli olacaktır. Bu tür durumlarda bilinçli egzersiz son derece önemlidir.

   Geçmiş olsun.

 64. Avatar

  Özgür

  15 Ağustos 2019 at 12:56

  Hocam tuvalete gidiyodum yüzümü yıkadım o anda yere düştüm 10 15 dk arası açısı sonra hiç ağrı sizi olmadı ve ayağım şişmedi ama yağımı açık kapatırken açıyor neden

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Ağustos 2019 at 10:31

   Ağrının ayağınızın neresinde olduğuna bağlı olarak değişmekle birlikte kas, tendon, ligament (bağ) dokuları ile ilgili bir problem (zorlanma, yırtılma, kopma gibi) olabilir.

   Bir fizik tedavi uzmanına gitmenizde fayda var.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 65. Avatar

  Mevlüt

  28 Mayıs 2020 at 19:09

  Dizimi uzattığımda yerine oturuyo ağrı az oldu şişlikyok takılma var ne olabilir bilgi verirmisiniz lütfen

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Mayıs 2020 at 01:12

   Ara ara diz kapağı kayması oluyorsa veya diz kapağı çıkıyorsa, bu durum kronikleşmiş olabilir. Eğer ilk defa diz kapağı yerinden oynamışsa, bu travmaya bağlı veya diz eklemine ait bir probleme bağlı olabilir. Diz kapağı kayması durumunda menisküs yırtılması olabilir, eklem içi kıkırdak doku aşınabilir ve bunlara bağlı ağrı, takılma olabilir.

   Daha önce geçirmiş olduğunuz bir travmaya bağlı diz kapağı (patella) çıkığı oluşmuş ve bir şekilde ihmal edilmişse, bu hastalarda yaşamın ilerleyen dönemlerinde dizde osteoartritik değişiklikler (eklem kıkırdağının bütünlüğünün bozulmasına ek olarak subkondral kemik değişiklikleri) gelişebilmektedir.

   Durumunuzun ortopedi ve fizik tedavi uzmanları tarafından değerlendirilmesi önemlidir (ihmal etmemelisiniz).

   Geçmiş olsun.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git