Diz Hastalıkları ve Tedavileri

Diz Kapağı Kayması Nedenleri Ve Belirtileri

Diz kapağı, bacak hareket ettikçe diz kapağı da hareket eder ve uyluk kemiği üzerindeki yatağın içinde aşağı ve yukarı doğru gider gelir. Fakat diz kapağı azıcık bile yatağından çıktığında, hem ağrı hemde kendi yapısında hasar oluşur.

Diz kayması neden olur? Diz kayması tedavisi

Diz kapağı, bacak hareket ettikçe diz kapağı da hareket eder ve uyluk kemiği üzerindeki yatağın içinde aşağı ve yukarı doğru gider gelir. Fakat diz kapağı azıcık bile yatağından çıktığında, hem ağrı hemde kendi yapısında hasar oluşur.
Diz kapağı yapısındaki parçaların her biri gerektiği şekilde doğru yönde gerildiği zaman diz kapağı düzgün durur ve yatağında kolaylıkla kayar. Bu durumda, diz kapağının eklem yüzüne binen basınç eşit dağılır.

Diz kayması nedenleri

Diz kapağı kaymaları, özellikle oturarak iş yapanların, ofis çalışanlarının önemli bir sorunudur. Diz kapağı kayması eskiden, daha çok oturma şekli nedeni ile erkeklerin sorunu iken, günümüzde kadınların da sorunu haline gelmiştir. Erkeklerde sık rastlanan, bacakları iki yana açma ve dizlerini yere 90 derecelik bir açıyla kırma şeklindeki oturuş biçimini, kadınlarında benimsemesi nedeni ile kadınlarda da görülen bu rahatsızlık (ağa oturuşu) diye tanımlanır ve bu durum dizlerde kaymaya sebep olur.

Ağa oturuşu stili, dizin üzerindeki diz kemiğini şapka gibi örten diz kapağı, dış yana doğru kayar ve bu kayma diz kapağında bulunan kıkırdağı yıpratır. Bu nedenle dizlerde ağrı ve sorun daha fazla ilerlediğinde diz protezi takılması gerekebilir. Ayrıca bacak bacak üstüne atarak oturanlarda, uzun süre sandalyede oturarak çalışanlarda, step yapanlarda, koşu bandı üzerinde eğim vererek koşmakta diz kaymasına neden olabilir.

Diz kayması belirtileri

Diz kapağı kayması belirtileri, diz kapağında ağrı birden ortaya çıkmadığı gibi zamanla ortaya çıkar. Şiddetli ağrı, koşarken, uzun süre oturmak zorunda kalındığında, merdiven inip çıkarken ve uzun yolculuklarda diz kapağında ağrı oluşur.

Diz kapağı kayması tedavisi

Diz kayması neden olur

Diz kayması neden olur

Diz kapağı kaymasında tedavi, ilaç tedavisi veya diğer konservatif tedavi çok fazla yararlı olmayabilir. Bu nedenle kaymanın derecesine göre artroskopik cerrahi veya klasik cerrahi tedavi yöntemleri uygulanır. Artroskopi cerrahisi ile dış yana kayan diz kapağı yerine oturtulur ve plika denilen yumuşak dokular ve yıpranan kıkırdak temizlenir.

Artroskopik cerrahiden sonra, dizde 10 gün civarında şişlik olur. Hasta işlemden 3-4 hafta sonra günlük yaşantısına geri dönebilir. Diz kapağı kayması tedavi edilmez ise dizde kireçlenme oluşur ve bu durumda diz protezi cerrahisi uygulanması gerekir.

Diz protezi tam protez olarak değil, diz kapağının içi protez uygulaması yapılır. Bütün bunlar göz önünde bulundurulduğunda, geçmeyen veya tekrarlayan diz ağrılarında ağrı kesici ilaçlar ile geçiştirmeyip mutlaka bir ortopedi ve travmatoloji uzmanına gitmek oldukça önemlidir.

Diz hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

 1. Artroskopik cerrahi nedir
 2. Patellofemoral ağrı sendromu nedir
 3. Diz ağrısı neden olur
 4. Diz kireçlenmesi belirtileri

216 Yorum

 1. Avatar

  Hazim İşgören

  26 Ocak 2016 at 19:11

  Bu yorum uygunsuz olduğu gerekçesiyle silinmiştir.

  • Avatar

   Seyid

   31 Ocak 2016 at 07:07

   Dün halı saha maçı esnasında sağ Ayağımın üstüne fazla yuklendim sanırım bu belirtiken diz kayması olayı gerçekleşti

   nasıl bir tedavi uyguladiniz

   • Sağlık Ocağım

    Sağlık Ocağım

    31 Ocak 2016 at 13:15

    – Öncelikle geçmiş olsun. Şikayetin ne olduğunun anlaşılması için öncelikle bir ortopedi uzmanına görünmek gerekir. Belirtiler diz kapağı kayması belirtilerine benzese de başka bir sorun da gelişmiş olabilir. Bu nedenle önce bir ortopedi doktoruna muayene olmak gerekir.

    – Diz kapağı kaymasında ilaç tedavisi ve fizik tedavi genellikle çok faydalı olmayabilir. Bu nedenle diz kapağı kaymasında cerrahi tedavi uygulanır. Diz kapağı kayması tedavisinde kaymanın derecesine göre artroskopik cerrahi yöntemi ya da klasik cerrahi yöntemi uygulanmaktadır. Diğer tedaviler diz kapağı kaymasını tedavi etmek değil, sadece geçiştirmek olarak tanımlanabilir.

    – Artroskopik cerrahisinden sonra genellikle 10 gün kadar dizde şişlik olabilmekte; ancak tedavi sonrası hasta 3-4 hafta sonra normal yaşamına dönebilmektedir.

    – Diz kapağı kaymasında herhangi bir tedavi uygulanmaz ise zaman sürecinde kireçlenme oluşur ve tedavi protez cerrahisi şeklinde yapılır. Yani daha ağır bir tedavi gerekir. İyi bir ortopediste gitmenizde fayda var. Tekrar geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

    • Avatar

     hulya zngn

     29 Mart 2016 at 13:35

     Selamlar.1haftadir diz kapagim kaymis durumda.dr a gittikbilac verdi yolladi.dizim sis vede katlanmiyor.ne yapmam gerek

     • Sağlık Ocağım

      Sağlık Ocağım

      30 Mart 2016 at 12:35

      Diz kapağı kaymasında diz kapağı yerine oturdulduktan sonra koruyucu dizlik ve ilaç tedavileri verilir genellikle. Tekrarlayan diz kapağı kaymalarında bağlarda ve diğer yapılarda hasar olumuş olabilir. Bu nedenle bir bilgisayarlı tomografi filmi veya manyetik rezonans görüntüleme yöntemi gerekebilir. Meniküs yırtılması olmuş olabilir. İyi bir ortopedi uzmanına gitmanizda fayda var.

      Geçmiş olsun.

    • Avatar

     Ali

     11 Ocak 2017 at 00:37

     Iyi günler 1 sene önce futbol oynarken sağ ayagimin üzerine sicrayip dik olarak sert bir sekilde düşmüştüm.dustugumde dizimin içeriye doğru girip ciktigini gordum. mr ve rontgende hicbir sorun cikmadi. meniskusler saglam görünüyodu. doktora gittim diz egzersizi verdi. 3 kere ayni egzersizi vermesine ragmen duzelmedi napmaliyim?

     • Sağlık Ocağım

      Sağlık Ocağım

      14 Ocak 2017 at 19:54

      Diz içi yapılarda geçirdiğiniz travmaya bağlı kıkırdak hasarı, bağ hasarı, tendon hasarı gibi durumlar oluşmuş olabilir. Bazı menisküs yırtıkları için kemik sintigrafisi çekilmesi gerekebilir veya tekrar tomografi, ultrasonografi gibi yöntemler ile inceleme gerekebilir.

      Bu tür travmalardan sonra diz eklemi içinde oluşan ve teşhis edilemeyen hasarlar için genellikle geçmeyen olgularda artroskopik cerrahi hem teşhis hem de tedavi amaçlı yapılabilir.

      Sağlık ve iyilik dileğiyle.

    • Avatar

     Fatma

     4 Haziran 2017 at 13:24

     Selamlar benim dizimdede arada bir agri olurdu bir iki gun sonra gecerdi ama bir kac gun once oyle bir agrim olduki dayanamadim doktora gittim burda pek bir sey bilmiyorlar agri kesici al bir haftaya gecmesse ev doktorun oraya direk igne vursun kecer dedi ama ben arkadaslardan duydum 6 ay son ra daha korkunc bir agriyla geri geliyormus sislik yok kizariklik yok yalnizca dizden asagi parmak uclarima kadar siskinlik sertlik var problemin ne oldugunu soyleyebilirseniz cok sevinirim tesekkurler

     • Sağlık Ocağım

      Sağlık Ocağım

      13 Haziran 2017 at 09:21

      Diz bağlarında yırtılma olabilir (menüsküs yırtılması gibi). Gut artriti veya başka bir romatizmaya bağlı olabilir. Sinirlerde sıkışma olabilir. Diz kireçlenmesi olabilir. Diz kapağında bir problem olabilir.

      Bir de fizik tedavi uzmanına ya da romtolojiye gitmeniz gerekebilir.

      sağlıklı yaşam dileğiyle.

    • Avatar

     Yardım Edermisiniz

     20 Temmuz 2017 at 11:45

     4-5 yıl önce Futbo oynarken diz kapağıma onun diz kapaığa çarptı şişti bay ağrıd ama hastaneye gitmedim şimdi çok ağrımaya başladı Dizim çıtlıyor, ağrıyor dizimi dönmüş gibi hissediyorum koşunca çok ağrıyor hiçbişe yapmasamda şu 1 haftadır ağrıyor ne yapmalıyım ne olmuştur dizime

     • Sağlık Ocağım

      Sağlık Ocağım

      25 Temmuz 2017 at 01:26

      Daha fazla vakit kaybetmeden ve diz içi yapılarda daha fazla hasar oluşmadan bir fizik tedavi ya da ortopedi doktoruna gitmeniz önemlidir.

      Sağlıklı yaşam dileğiyle.

   • Avatar

    Erol ergörün

    29 Mart 2017 at 21:02

    Benimde guresirken arkadasim bacamin ustune dustu bacam dondu suan agriyor en hafif kiramiyorum uyandim kalktim daha kotu oldu acil bakin cok kötü lütfen

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     1 Nisan 2017 at 18:09

     Kırık, çıkık gibi bir durum oluşmuş olabilir. Bir ortopedi uzmanına gitmeniz önemlidir.

     Geçmiş olsun.

  • Avatar

   Crassula

   20 Mart 2016 at 05:35

   Pardon bende bu dertten muzdarip biri olarak soruyorum,yaşam enerjisi derken? Ben yıllardır spor hekimlerine,ortopedi uzmanlarına görünüp durdum hepsi ameliyatsız olamayacağını söylediler, yaşam enerjinizle nasıl mekanik bir problemi cozdünüz çok merak ettim doğrusu.

  • Avatar

   Mücahit

   11 Mayıs 2017 at 09:42

   Benim kiz kardeşim var dün diz kapagi döndü ve kendisi yerine katmş ameliyat olmuştu o diz kapagi da dönüyor lütfen biseyler söyleyin dahhaa 11 yaşinda

 2. Avatar

  öykü güner

  8 Şubat 2016 at 16:55

  Merhaba benim diz kapaklarim yürürken yada durupdururken dönüyor bildiginiz yana kayıyor bende düşüyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Şubat 2016 at 18:43

   Geçmiş olsun. diz kapağı kaymasında genellikle ağrı vardır. Fakat bazen doğumsal diz patella (diz kapağı) çıkığı olabilir. Bu durum doğumsal olabileceği gibi, çocukluk döneminde tedavisi yapılmamış travmaya bağlı çıkıklar nedeni ile de oluşabilir. Bu durum diz kapağı çıkığı da olabilir. Bir ortopediste gitmenizde fayda var. Tekrar geçmiş olsun.

   • Avatar

    serkan

    24 Şubat 2016 at 00:28

    merhabalar . dizimi bukerken cok siddetli bir agri giriyor . mesela oturuken ayagimi kaldirdigim da direk bir agri giriyor .sizce nedendir hocam kemiklermi cikmis kirilmismi anlamadim

    • Avatar

     serkan

     24 Şubat 2016 at 00:30

     diz kapagi yani hocam

     • Sağlık Ocağım

      Sağlık Ocağım

      24 Şubat 2016 at 22:21

      – Öncelikle geçmiş olsun. Diz kapağı kaymasında ağrı bir anda ortaya çıkmaz genellikle. Diz kapağı kaymasında ağrı uzun süre oturulduğu zaman, uzun yolculuklarda, merdiven inip çıkarken, koşarken şiddetli ağrı olur.

      – Diz kapağının arkasında bulunan kıkırdak dokunun bozulması veya zedelenmesi sonucu diz kapağında ağrı hissedilebilir.

      – Diz kapağı çıkmış ise daha fazla ve sürekli ağrı olur. Fakat bazen doğumsal ya da çocuklukta diz kapağı çıkmış olabilir ve bu durum yıllar sonra ağrı yapabilir.

      – Pateler tendinit (sıçrayıcı diz ödemi) olarak da bilinen bir durumda da hareket sırasında diz kapağı normalden daha fazla güce maruz kalır ve kiriş zedelenir veya tahriş olur. Bu duruma bağlı olarak da hareket ederken, istirahat sırasında bile ağrı olabilir.

      – Plika bant sendromu denen bir durum ödem oluşması nedeni ile plika bantların kopması ya da uyluk kemiğinin alt uç bölümüne sürtünmesi sonucu kıkırdakta aşınma veya zedelenme olur ve buna bağlı dizde ağrı olabilir.

      – Bazen düz tabanlık nedeni ile de diz önünde ağrı olabilir.

      – Patellofemoral ağrı sendromu denilen durumda dizde ağrı, kıtırtı sesi, boşalma ve kilitlenme, ara ara tutukluluk, özellikle dizin ön tarafında batıcı ve künt ağrı şeklinde belirtiler görülebilir.

      – Bir ortopedi uzmanına ya da fizik tedavi uzmanına gitmenizde fayda var. Tekrar geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

    • Avatar

     Emre

     5 Ağustos 2017 at 03:20

     Benim dizimde bazen yururken one dogur gidiyo yuz ustu dusuyor gibi oluyorum kilitleniyo sanki

     • Sağlık Ocağım

      Sağlık Ocağım

      10 Ağustos 2017 at 12:00

      Diz kireçlenmesi, menüsküs yırtılması, eklemde iltihaplanma gibi durumlar olabilir. Bir ortopedi veya fizik tedavi uzmanına gitmenizde fayda vardır.

      Sağlıklı yaşam dileğiyle.

  • Avatar

   erva

   5 Mayıs 2017 at 19:30

   Merhaba öykü, ayni durumlar bende de mevcut ve 17 yıldır cekiyorum, yolda yururken ve her an beklemedigim sekilde diz kapagim donuyor ne zamandan beri var ben ortapediye gosterip ameliyat olmayi düşünüyorum, çünkü heran korkuyla yasiyorum her sene mutlaka oluyo senin ne sıklık la oluyor?

 3. Avatar

  Ömer

  26 Şubat 2016 at 04:18

  Merhaba,
  Dizim çıktı ve ALLAH tarafından 2 dakika sonra yerine oturtuldu Amerika da oldugum icin hasteneye gidemedim ama yürüyemiyorum Nasıl bir tedavi uygulamam gerekiyor yardımcı olursanız cok sevinirim
  Teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Şubat 2016 at 13:58

   Öncelikle geçmiş olsun. Diz kapağı çıkmış veya eklemden çıkmış ise kendiliğinden yerine oturması gibi bir durum söz konusu olmaz. Bu durumda siz kendiniz doğru bir işlem yapamazsınız ve daha kötü bir sonuç ortaya çıkabilir. Bir ortopedi doktoruna gitmek gerekir. Ödem yapabilir. Tekrar geçmiş olsun.

 4. Avatar

  mert

  26 Şubat 2016 at 15:04

  Merhablar benim bundan 6 ay önce halı saha da sakatlandım dizim döndü 5 doktora gittim kimse teşhiş koyamadı en son gittigim doktor da dizimin kaydıgını söyledi erken evre oldugu için cerrahi müdahaleye gerek yok fizik tedaviyle ayagı güçlendirelim dedi ayagımı güçlendirdim ama tam olarak gecmedi sizce napmalıyım hangi egzersiler diz kapagımı yerine getirir 23 yasında oldugum için ameliyat olmak istemiyorum atlatmam daha kolay olur diye düşünüyorum . İyi çalışmalar..

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Şubat 2016 at 21:29

   – Öncelikle geçmiş olsun. Diz kapağı kaymasında öncelikle koruma ve fizik tedavi tedavisi, antiinflamatuar ilaçlar ile tedavi, enjeksiyon tedavisi gibi tedavi yöntemleri verilir. Fizik tedavi uzun sürebilir. Bunun yanı sıra diz ekleminde sıvı toplanması oluşmuş ise bu sıvının enjeksiyon ile çekilmesi gerekir. Fizik tedavinin yanı sıra dizi koruyucu bandaj veya diz ateli kullanılır.

   – Ayrıca merdiven inip çıkmamak, bağdaş kurup oturmamak, diz çökmemek, uzun süre ayakta durmamak, alaturka tuvalet kullanmamak ve fazla kilo almamak gibi yöntemlere dikkat edilir. Bütün bunlara rağmen dizdeki ağrı ve şikayetler geçmez ise ameliyat gerekebilir. Bir fizik tedavi uzmanına da baş vurmanızda fayda var. Tekrar geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

  • Avatar

   Elif

   2 Temmuz 2016 at 23:12

   Merhaba. Yaşadığınız sorunları bende 2 aydır yaşıyorum şimdi fizik tedavi alıyorum ve sürecin nasıl olacağını çok merak ediyorum. Siz iyileştiniz mi?

 5. Avatar

  Sefa

  4 Mart 2016 at 00:50

  Merhabalar bundan 5 sene evvel motorsiklet kazası geçirdim doktor baldırdaki kaslar yukarı çıkmış dedi egzersiz hareketleri falan söyledi yaptım ama bi faydasını görmedim. sandelynin üstünde otururken baldırdan ileri geri yaptığımda sağ bacağım oynuyo soldaki normal bide baldırımı otururken sağa doğrıu elimle çevirdiğimde yada bacağımı oynattığımda bi boşluk var gibi hissediyorum zaten hasta olan bacağımla sağlamı arasında fark anlşılıyo sandalyede otururken ayağımı baldırdan kaldırnca sağa kayıyor bunun bi çaresi varmı acaba iyleşirmiyim. bide karıncalama oluyor bacağımda koşunca hasta olan bacağım sağlam bacağımdan erken yoruluyo kütleme eskiden oluyo şimdiolmuyo kazadan sonra olmamaya başladı yoksa kütlemeyi biliyorum doktor bişey olmazdedi ama kaçsenedir bnm aklımda 3 kere gittim aynı şeylerisöylediler uzunoldu kusura bakmayın yardımcıolursanız çok teşekkür ederim 🙂

  • Avatar

   Sefa

   4 Mart 2016 at 00:55

   Bide arkaaşımın sol bileği normal otururken sağlam . duruyo ama yürürken bitişik yürüyemiyor sola kaymış o nedendir sorularımı cevaplarsanızçok memnun olurum

   • Sağlık Ocağım

    Sağlık Ocağım

    4 Mart 2016 at 13:55

    Öncelikle geçmiş olsun. Kaza sonrası sinirlerde hasar oluşmuş olabilir. Karıncalanma genellikle sinir hasarına ya da sinire baskı olmasına bağlı olabilir. Oldukça karışık bir durum. Bir beyin cerrahisi uzmanına ve fizik tedavi uzmanına gitmenizde fayda var. Çünkü sinirsel bir durum olabilir. Kaslar ile ilgili problemler genellikle fizik tedavi uzmanları tarafından, sinirler ile ilgili problemler de beyin-sinir cerrahisi uzmanı tarafından değerlendirilir.

    – Arkadaşınız durumu da nörolojik bir sebepten olabilir. Birçok nörolojik bozuklukta yürüme bozuklukları görülebilir. Sinirlere bir bası veya bir sinir hasarı nedeni ile de yürüme bozuklukları görülür. Bir beyin-sinir cerrahisine muayene olmasında fayda var.

 6. Avatar

  Muhammet

  4 Mart 2016 at 16:47

  Benim dizimin eklemin tam altında öne doğru bir çıkık var film çektirdim dizin kaymış dediler dizimi üşüttüğümde ve namazda secdeden kalkarken dizinden kutlama sesi geliyor yaşım 30 ne yapmam lazım

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Mart 2016 at 11:47

   – Geçmiş olsun, Diz kapağı kayması genellikle bir anda ortaya çıkmaz. Yanlış oturma biçimi, dizleri bükerek oturmak ya da çalışmak, bağdaş kurarak oturma, sandalyede ağa oturuşu şeklide oturmak ve bazı sportif aktivitler, namaz kılarken diz çökerek oturmak diz kapağı kaymasına neden olmaktadır.

   – Diz kapağının sağında ve solunda bulunan pilika denilen kılıf dizin her bükülüp açılmasında dizdeki kıkırdağı zımparalamakta ve kıkırdak yapıyı hasarlamaktadır. Diz kapağı kayması genellikle 30-40 yaşlarında meydana çıkar.

   – Diz kapağı kayması genellikle artroskopik yöntem ile cerrahi olarak tedavi edilmektedir. Fakat diz kapağı kaymasına rağmen ameliyat olmak istemeyen hastalar bazı kurallara dikkat etmelidir. Ameliyat olmayan kişilerin merdiven inip çıkmaması, koşu bandında koşmaması, dizleri bükmemesi, uzun yolculuklar yapmaması, namaz kılarken diz çökmemesi gibi durumların dikkat edilmesi gerekir. Hafif tempoda düzenli yürüyüş faydalı olur. Namazı sandalye üzerinde kılmak daha doğru olur. Bir fizik tedavi uzmanına da gitmek gerekebilir. Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 7. Avatar

  senem

  7 Mart 2016 at 15:03

  Merhaba 7 sene önce diz kapagim kaydı ayagimi ne uzatabiliyordum ne de kivirabiliyordum doktorlar bilemedi kırık çıkıkciya gittim yerine tekrar getirildi fakat sanki o Ayağım bütün vücudum yükünü çekiyor gibi ağrı oluyor bacağında doktora gittim bisey bulamadı

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Mart 2016 at 10:35

   Öncelikle geçmiş olsun. Diz kapağı kayması uzun süre ağrı yapıyor ise genellikle cerrahi yöntem ile tedavi edilir. Ağrının nedeni sinir sıkışması gibi bir durum da olabilir. O bölge sıvı toplamış veya kireçlenme yapmış olabilir. Bir beyin cerrahi uzmanına ya da fizik tedavi uzmanına gitmenizde fayda var.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 8. Avatar

  esqi

  18 Mart 2016 at 23:19

  Merhaba dün merdiven çıkarken dizime anı bir ağrı saplandı bugün doktor diz kapağı kayması var ve dış meniskus dedi salı günü m.a.t. çekilecek acaba nasıl bir tedavi uygularlar ameliyat şart olurmu şuanda dizimde bandaj var diz kapağının yerinde durmasını sağlayan kafam çok karışık ve canım çok sıkkın ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Mart 2016 at 12:41

   Diz kapağı kaymasınad koruyucu tedaviler genellikle çok fazla faydalı olmayabilir. Bu nedenle artroskopik cerrahi yöntemi uygulanabilir. Bunun yanı sıra meniküs de var ise ameliyat gerekebilir. Artroskopik cerrahi işlemi uygulanır ise genellikle 3-4 hafta sonra günlük yaşama geri dönülebilir.

   İyi sonuçlar almanız diğiyle.

 9. Avatar

  sinan

  20 Mart 2016 at 00:50

  Benim diz kapağım sağa kaydı doktora gittiğimizde liflerde yırtınma var diz kapağın çıkmıs yerine oturmus dedi 3 hafta arka tarafım alçıda dursu diz kapağımı düz tut dedi ve günde 5 kere buz tedavisi yaptırdı ama bublar 3 hafta sürefek sonra ne olcak ben 15 yaşındayım tedirginim bi bilgi verirmisiniz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Mart 2016 at 14:54

   Diz kapağı kaymalarında ve bağ yaralanmalarında öncelikle anlattığınız şekilde koruyucu tedaviler uygulanır. Bu tedaviler ile her şey yoluna girer ise koruyucu dizlik ve egzersiz tedavileri verilebilir. Gereken durumlarda fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavisi önerebilir. Yapılan koruyucu tedavilere rağmen şikayetleriniz geçmez ise cerrahi olarak tedavi edilebilir.

   Doktorunuzun önerilerini dikkatlice uygulamaya çalışmalısınız.

   Geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

   • Avatar

    gokhan

    24 Mart 2016 at 18:57

    hocam benım kalca ve baldır usttu ve dızımın sol kenarı agrıyor vee ılk zamanlarda bacagımı kullanamıyordum dızım acılmıyordu evde kendım bı yontemle tamır ettım sımdı yurusum duzeldı popallamam gectı buyuk acı veren agrılar gectı boyle tatlı agrılar kaldı 3 5 dk lıgına gelen agrılar kaldı doktor mınısgun ve baglarda sorun yk dedı clısa bılırsın dedı bel fıtıgı baslangıcı varmıs napabılırım

 10. Avatar

  Veysel

  24 Mart 2016 at 22:08

  merheba az önce halısaha maçında ani hareketten dizim çıktı ve tekrar yerine gibi oldu. şuan evdeyim ve dizimi oynatınca ağrı var. napmalıyım ne olmuştur. çok teşşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Mart 2016 at 17:38

   Diz kapağı çıktığında ya da kaydığında tekrar yerine gelebilir. Fakat diz kapağı çıkmış ise bu arada bağlar gibi yapılarda hasar görebilir. Bu nedenle bir ortopedi uzmanına gitmenizde fayda var.

   Geçmiş olsun.

 11. Sağlık Ocağım

  Sağlık Ocağım

  25 Mart 2016 at 12:45

  Bacağınızdaki ağrılar bel fıtığı nedeni ile olabilir. Bel fıtığı omurga kemiklerindeki kıkırdak dokular arasındaki jel kıvamındaki yapının içeriye doğru ya da dışarıya kıkıdakların arasından kayması sonucu veya kas dokudan bir parçanın kıkırdak dokunun içine girmesi sonucu meydana gelen bir durumdur. Bu durum ilk başladığında sinirlere baskı yapmaya başlar ve bacak ağrıları, kalça ağrıları, kol ağrıları güçsüzlük, uyuşmalar başlar. Bel fıtığının tam net anlaşılması için EMAR filmi çekilmesi gerekebilir. Ayrıca beyin cerrahi uzmanı muayenesi de gerekebilir.

  Geçmiş olsun.

 12. Avatar

  Buse

  26 Mart 2016 at 20:34

  İyi akşamlar ben 17 yaşındayım masada uzun süre ders çalışmak zorunda kalıyorum ve ayağa kalkmak tam bir işkence aşırı derecede ağrıyor sabahları kalktığımda diz kapağım kilitleniyor ani bir hareketle çıtlatmazsam takılı kalıyor henüz doktora da gitmedim ayrıca yazi 1 ay tekvando ya gittim çok zorladim bacaklarimi henüz doktora gitmedim ama belirtilerini okudum bu sayfada sizden bir fikir almak istedim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Mart 2016 at 16:23

   Diz kapağı kayması veya diz kapağı çıkığı olabilir. Diz kapağı kaymasının yanı sıra menisküs yırtılması ya da başka bir sorun olabilir. Bir ortopedi uzmanına gitmenizde fayda var. Çünkü oluşan bir hasar başka bir hasara neden olarak daha büyük sorunlara yol açabilir.

   Geçmiş olsun.

 13. Avatar

  halil

  28 Mart 2016 at 01:06

  hocam merhaba ben dun top oynarken dızkapgım kaydı ve gerı yerıne geldı doktoro gıttım bısey yok dedı ama ayagımın ustune basamıyorum ve dız kapagım hafıf ayaga kalkınca saga sola oynuyor elımle dokun dugumda ne yapmam gerek capraz baglarımda sorun olabılır mı ayagımı da yukarı kaldıramıyorum ne yapmalıyım tskr edrım

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Mart 2016 at 15:04

   Diz kapağı kaymasında röntgen filmi veya emar çekilerek başka yapılarda hasar olumuşmuş mu bunun anlaşılması önemli. Bu nedenle tekrar iyi bir ortopedi uzmanına gitmeniz doğru olur. Bağ yaralanması, meniküs yırtılması gibi bir durum olmuş olabilir ve diz kapağı çıkmış olabilir.

   Geçmiş olsun.

 14. Avatar

  Abidin Tayga

  29 Mart 2016 at 23:42

  Hocam Merhaba ben 20 yaşındayım. 2015 yazında menisküs ameliyatı oldum. Ameliyattan 1 hafta sonra tuvalette bir baygınlık geçirdim ve ameliyat olduğum dizimin üzerine düştüm. Daha sonra doktora gittim ve diz kapağında kayma olduğunu söylediler . 6 Şubat 2016 tarihinde bir ameliyat daha oldum ve diz kapağım duzeldi. 1 hafta önce Dizlek kullanarak yıllardır oynadığım futbola başladım. Dün gece bir maç yaptım ve bugün sabah her şey yolundaydı. Ancak okulda ders arasında ayağa kalktım ve dizimden kıtlamalar duymaya başladım . 2-3 saat uyudum dinlendim ancak kıtlama geçmedi hafiften bir ağrı da var. Sizce neyim olabilir tekrar ameliyat olmak istemiyorum.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Mart 2016 at 13:48

   Dizden ses gelmesinin birçok sebepleri vardır. Hasarlanma veya yaralanma sonrası dizde bulunan plika adlı yapıda bir hasar oluşmuş olabilir. Diz kapağı çıkmış veya yine kaymış olabilir. Tekrar menisküs yaralanması olmuş olabilir. Dizde bulunan kıkırdak dokularda kireçlenme meydana gelmiş olabilir. Doktorunuz tekrar görünmenizde fayda var.

   Geçmiş olsun.

 15. Avatar

  zeynal

  5 Nisan 2016 at 21:22

  Hocam meraba benim annem 49 yasinda ayaginda agridan dolayi ortapedi uzmanina gitti kikirtak kaymasi olusmus ve amaliyat olmasi gerekiyormus yanliz annem cok korkuyor yani tekrar yuruyeme diye amaliyattan baska bi tadavisi varmi?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Nisan 2016 at 12:31

   > Eklem kıkırdağı kemik uçlarını örten dokudur. Bu doku sayesinde eklemi oluşturan yüzeylerin düzgünlüğü ve kayıcı yapısı nedeni ile eklem yüzeyleri birbiri üzerinde daha rahat hareket eder. Eklem kıkırdağının hasarlanması sonucu ilk başlardan çok fazla ağrı olmaz. Fakat eklem kıkırdak hasarı büyüyüp kemik meydana çıkmaya başladığında ağrılar başlar. Eklem kıkırdağı hasar gördüğünde kendi kendine yenileme özelliği yoktur.

   > Hafif eklem kıkırdağı hasarlarında ilaç tedavisi ve fizik tedavi yöntemleri ile kıkırdak dokunun beslenmesi sağlanabilir. Diz kıkırdak hasarına neden olan bir faktör var ise öncelikle bu hasar giderilir. Diz eklem kıkırdağının hasarlanmasına menisküs yırtılması, diz içi serbest cisim, diz kapağı kayması veya diz kapağı çıkması gibi bir durum neden olmuş ise artroskopik cerrahi ile öncelikle bu bozuklukların düzeltilmesi gerekir.

   > Diz ağrısı ciddi derecede rahatsız edecek hale gelmiş ise zaten kıkırdak hasarı 3-4’üncü dereceye gelmiş anlamındadır ve bu durumda onarıcı cerrahi yöntemler kaçınılmaz olur. 49 yaş daha çok geç değildir. Daha geç yaşlarda ameliyat olmak daha sıkıntılı olur. Daha genç yaşlarda toparlanmak daha kolay olur. Doktorunuz ile bu konuları daha detaylı konuşmanızda fayda var.

   > Geçmiş olması ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 16. Avatar

  furkan çoban

  11 Nisan 2016 at 21:47

  Her iki diz kapağım da 3 ayda bi kere filan futbol maçı esnasında dönüyor.Bu 3 senedir devam ediyor ama çok dikkate almadım çünkü en kötüsü 3 gün sürdü acısı sona geçti.Bugün yine futbol esnasında döndü ama yarın önemli bi maçım var ne yapmayalım?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Nisan 2016 at 11:55

   Diz kapağı kaymaları tekrar tekrar oluştuğunda kronikleşebilir ve sürekli tekrarlayabilir. Diz kapağı sık sık kaymaya devam ettiği sürece bağ yaralanmasına, meniküs yaralanmasına, kıkırdak doku hasarlarına, ligament hasarlarına yol açar ve bunun sonucu olarak ameliyat olmanız gerekebilir. Bir ortopedi uzmanına gitmenizde fayda var Koruyucu dizlik tedavisi ve fizik tedavi gerekebilir. İhmal edilmemesinde fayda var.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

  • Avatar

   Mucahit

   8 Haziran 2017 at 03:37

   iyi gunler benim sol dizimde menuskus yirtigi var ve diz kapagim asagiya kaymis durumda doktorum ilac tedavisine basladi dizi yerine oturtmadi ve dizlik falan da vermedi dizimdeki agri da artmis durumda yaklasik 4 ay oldu ne yapmam gerekiyor

   • Sağlık Ocağım

    Sağlık Ocağım

    17 Haziran 2017 at 09:15

    Doktorunuza tekrar gitmeniz önemlidir. Doktorunuz duruma göre fizik tedavi ya da cerrahi tedavi önerebilir.

    Geçmiş olsun.

 17. Avatar

  dogukan

  14 Nisan 2016 at 23:21

  Bende futbol oynarken yere düştüm ve diz kapagim kaydı ve 1 yıl olacak daha doktora gitmedim oturduğumda veya kostugumda ağrıyor doktora gitsem gecermi acaba yorumumuzu bekliyorum.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Nisan 2016 at 12:25

   > Diz kapağı kayması tekrar kendi yerine oturmuş ise size herhangi bir sorun yok gibi gelebilir; ancak diz kapağı kayması sırasında diz içi yapılarda bir yaralanma oluşmuş ise bu durum zamanla daha ağır bir hale gelebilir. Menisküs yırtılması oluşmuş olabilir veya içerideki kıkırdak dokuda bir hasar oluşmuş olabilir ve bunlar tedavisiz kaldığı sürece doku kaybına yol açabilir. Daha fazla zaman kaybetmeden bir ortopedi uzmanına gitmnizde ve şikayetinizi doğru anlatmanızda fayda var.

   İyi sonuçlar almanız ve iyilik dileğiyle.

 18. Avatar

  Şükrü

  17 Nisan 2016 at 01:20

  Merhaba. Ben 2 sene once futbol oynarken dizimi incilttim. Fakat doktora 3 kez gitmeme rağmen bor soniç alamadım . diz emarı çektirdim doktor korkulacal bor sey yok sadece zedelenmiş diyor. Ama koşarken ,yürürken ağrısını hissettiriyor. Ve top oynatken diz kapağım çıkıyor, ve sonra ayağımı sallayarak tekrar yerine geçiyor. Sizce bu tetkit nedir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Nisan 2016 at 14:21

   > Diz kapağı çıkığı kronikleşmiş olabilir ve buna bağlı olarak diz kapağı her çıktığında orada bulunan dokularda (menisküs dokusu, bağ dokusu, tendon dokusu gibi) hasara neden olabilir. Menisküsler diz ekleminin bir parçasıdır ve menisküs bir hastalık adı değildir. Kıkırdak dokudan yapılmış olan menisküsler yumuşak plastik kıvamında olup, hem dış hemde iç tarafta bulunur. Menisküs yırtıkları farklı farklı olabilir ve bazı yırtıklar sinirlere çok baskı oluşturmayan yerde olduğu için zorlamalar sonucu ağrı verebilirler. Menisküsler çok kolay yırtılabilen dokulardır.

   > Menisküs yırtılması daha sıklıkla dizin makaslama (tek ayak üzerinde vücudun dönmesi hareketi) ile yırtılabilir ve düşme, çarpma gibi travmalar ile menisküsler yırtılabilir.

   > Menisküs yırtılması için en sık yapılan tetkik manyetik rezonans görüntülemedir; ancak bu tetkik de bile % 10-20 arasında yanlış sonuç elde edilmektedir.

   > Yani iyi bir ortopedi uzmanına baş vurmanızda ve görüntülerin iyi değerlendirilmesinde, iyi bir fizik muayene yapılmasında fayda var. Menisküsün yırtık olduğu kısımda elle bastırıldığında ağrının şiddetinin arttığı bilinmektedir. Bu nedenle deneyimli bir uzmanın yapacağı fizik muayene de önemlidir.

   > Eğer dizdeki hasarın ne olduğu tam olarak bulunamaz ise bu gibi durumlarda artroskopik işleme gerek duyulur. Artroskopi küçük bir fiberoptik kamera aracılığı ile dizin içinin ortopedistin gözle muayene etmesini sağlayan bir ameliyattır.

   Geçmiş olsun.

 19. Avatar

  Hatice

  25 Nisan 2016 at 14:21

  Oğlumun 3 kez dizkapagi döndü hastaneye gidiyor alciya alıyorlar 10 gün alçıda duruyo sonra 1 sene sonra gene tekrar ediyo ne yapmaliyiz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Nisan 2016 at 12:08

   Diz kapağı kayması kronikleşmiş olabilir. Kronik hale gelen diz kapağı kayması durumunda diz kapağı tekrar tekrar kayabilir veya çıkabilir. Bu durum doğumsal bir bozukluğa bağlı da olabilir. Tekrar tekrar kayma yapan diz kapağı altındaki bağlar da hasarlanmış olabilir. Fizik tedavi görmesi gerekebilir veya asıl nedenin bulunması gerekebilir. Bu tür durumlarda ameliyat gerekebilir. İyi bir ortopedi uzmanlığında daha iyi kontrol edilmesi doğru olur. Çünkü tekrarlayan diz kapağı kaymaları menisküs yırtılmasına, bağlarda yaralanmalara kıkırdak doku hasarlarına neden olabilir.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 20. Avatar

  Mercan kör

  27 Nisan 2016 at 20:37

  Benim kızım 12 yaşında hiç bir şey olmadığı halde bi anda üstüne basamama hareket kısıtlanması var ne yapalım bilmiyorum ağrıyor ve ağlıyor

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Nisan 2016 at 11:59

   > Ağrı dizde ise doğumsal diz kapağı çıkığı da olabilir veya çocukluk dönemindeki düşmelere bağlı diz kapağı çıkmış olabilir.

   > Daha önceden diz kapağı kaymış veya çıkmış ise diz içi yapılarda hasar oluşturmuş olabilir ve buna bağlı ağrılar olabilir.

   > Hiç biri olmamış ise artrit (eklem iltihabı) gelişmiş olabilir veya büyüme ağrıları denilen ağrılardan olabilir.

   > Eklem romatizması olabilir. Çocuklarda eklem romatizması bebeklikten tutun 18’li yaşlara kadar herhangi bir dönemde görülebilir. Örneğin sistemik artrit her yaş grubunda ve çocuklarda çok sık görülen eklem romatizması dır.

   > Bazen kemik tümörleri, kemik kistleri, hemotolojik hastalıklara bağlı tümörler gibi nedenler de çocuklarda bacak veya diz ağrısı gelişebilir.

   > En doğrusu bir ortopedi uzmanına götürmeniz olur.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 21. Avatar

  Nurullah

  29 Nisan 2016 at 20:27

  Merhba 2 yıl önce askerde top oynarken birden dizimin arasinda girip ağrı yapan birşey oluştu. Mr çekildim birşey yok dediler sivilde tekrar hastaneye gittim yağ bezesi var onu alicaz dediler ameliyat oldum 2 ay sonra tekrar dizimde takılma oldu şimdi yine gittim doktor bu sefer di kapaginda kayma var hareket tedavisi önerdi fakat bnim dizimin içinde sanki taş gibi cisim var basinc uygulandığımda sag dizimin sag tarafindan deriyi hafif ayaga kaldiran birşey takılıyor lütfen yardimci olun 3 yila yakin düzgün gezemiyorum ne yapmam lazim cok teşekkürler şimdiden

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Nisan 2016 at 12:32

   Diz kapağı kayması daha önceden oluşmuş ise diz içi yapılarda hasar gelişmiş olabilir. Diz içi yapılardaki hasarlar genellikle MR filminde belli olur. Belki cerrahi bir müdahale gerekebilir. Diz kapağının kaymasına neden olan başka bir faktör de olabilir. Tekrar iyi bir ortopediste gitmek gerekebilir. Daha derin araştırılması da gerekebilir. Kemik kistleri veya tümörleri gibi bir durum olabilir.

   Geçmiş olsun ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 22. Avatar

  Ali

  7 Mayıs 2016 at 12:15

  Merhabalar dün gece farklı figürlerle dans ettim.(zıplama vs) Ardından 2 3 saat uyudum ve geceden alkol aldığım için yürürken sol ayağımın güçsüz adım attığını fark ettim. Buradan okuduklarım tam teşhis koymaya yetmedi. Aklımda ki düşünce alkolü fazla kaçırdığım için ağrıyı hissetmedim. Sabah uyandığımda diz kapağım yerine kaynadı. Diz kapağında kayma mı zedelenme olduğunu nasıl anlayabilirim hafta sonunu korkuyla yaşamak istemiyorum.Bacağımı katlayınca aşırı derecede bir ağrı olmuyor ama hafif sızlama tarzında batıyor gibi. kas gevsetici kremler ile bu geçer mi tedavi için öneri nedir hocam. yardımcı olursanız çok sevinirim evham ve korku var kusura bakmayın

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Mayıs 2016 at 00:49

   > Diz kapağı kayması ani bir hareket ile meydana gelebilir. Diz kapağı kaymasında ağrı bir anda olmayabilir. Diz kapağı kaymasında şiddetli ağrı genellikle koşarken, merdiven inip çıkarken, uzun süre oturulduğunda olabilir.

   > Diz kapağı daha önceleri de kaymış ve tekrar yerine oturmuş ise diz içi yapılarda zamanla hasarlanma, menisküs yırtılması, bağlarda hasarlanma gibi durumlar oluşmuş olabilir. Ağrı kesici ve kas gevşetici kremler ile orada oluşmuş olan problemi baskılayarak daha fazla ilerlemesine sebep olabilirsiniz. Bu nedenle bir fizik tedavi veya ortopedi uzmanına başvurmanız daha doğru olur.

   Geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 23. Avatar

  ugur

  10 Mayıs 2016 at 01:35

  Hocam: bnmdeiki dizim kaymis birinde yirtk ve ayrica sis ve de donmus. Dyer bacgmda ise hic agri yok ama hafifden o da kayms ne ypabilirim sizce

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Mayıs 2016 at 13:13

   Diz kapağı kayması bazen kendi kendine yerine gelebilir, ancak şişlik ve bağlarda hasarlanma var ise bu durumda bir ortopedi uzmanına gitmeniz iyi olur. Diz kapağı çıkmış da olabilir. Bazen diz içi kıkırdaklarda da kırılma ya da kaymalar olabilir.

   Geçmiş olsun ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 24. Avatar

  şeyma nur

  10 Mayıs 2016 at 13:32

  Hocam bnm de dizim de yirtik var ve polislk sinavna girecm amaliyat. Olmami onerir misiniz smdiden tskler..

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Mayıs 2016 at 00:56

   Sağlık raporunda hangi şartlar geçerli bunu aile hekimine ya da polis okuluna sormak daha doğru olur. Menisküs yırtığı var ise er ya da geç ameliyat gerektirir. Diz kapağı kaymasına bağlı bağlarda, tendonlarda ve diğer diz içi yapılarda hasar oluşmuş ise daha fazla hasar oluşmadan ameliyat olmak gerekebilir. Bir ortopedi veya fizik tedavi uzmanına danışmanız ve yırtığın derecesi, şekli ne bunun bilinmesi daha uygun olur.

   Her şeyin istediğiniz gibi olması ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 25. Avatar

  Gül

  12 Mayıs 2016 at 10:44

  Hocam benim dizim baktıgımda yamuk gözuküyorbacagın iç kısmına daha yakın ortada degil normalmidir bu durum acaba

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Mayıs 2016 at 13:00

   Diz kapağı çocukluk dönemlerinde çıkmış veya kaymış olabilir. Fakat herhangi bir ağrı acı yok ise doğumsal bir durum da olabilir. Çok takıldığın bir durum ise bir ortopedi uzmanına gitmeniz doğru olur.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

  • Avatar

   erdem ilktürk

   16 Mayıs 2016 at 17:50

   merhaba hocam benim diz kapağım spor yaparken durmadan kayıyor ama 5 dakika sonra ayağa kalkıp yürüyebiliyorum ağrı olmuyor ama bu çok sık oluyor neden oluyor acaba ?

   • Sağlık Ocağım

    Sağlık Ocağım

    16 Mayıs 2016 at 23:02

    Diz kapağı kayması bağlardaki bazı bozukluklar nedeni ile bazı insanlarda sık kayma olabilir; ancak sık sık diz kapağı kayması olur ise diz içi yapılarda da hasarlar oluşur. Bu nedenle bir ortopedi veya fizik tedavi uzmanına görünmenizde fayda var.

    Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 26. Avatar

  Adnan

  18 Mayıs 2016 at 12:23

  Bu 3 gündür maç yapmaya gittim ayağımı yukarıya kaldırdım birden sancı tuttu siz kapağında şimdi ayağımı düz yapamıyorum bunu tedavisi ne yardımcı olabilirsiniz bana

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Mayıs 2016 at 22:22

   Diz kapağında çıkma ya da kayma maç futbol oynama gibi durumlarda çok sık gelişen bir durumdur. Diz kapağı çıkmış veya kaymış olabilir. Bu travmaya bağlı menisküs yırtılması veya diz içi diğer yapılarda hasarlanma olmuş olabilir. Daha fazla ertelemeden bir ortopedi uzmanına başvurmanızda fayda var.

   Geçmiş olsun.

 27. Avatar

  Denizhan

  20 Mayıs 2016 at 10:41

  Olay 18 nisanda başıma geldi.Basketbol antrenmanımda arkadaşımla çarpışma sonucu sağ diz kapağım sola doğru döndü.Feci ağrılar içerisinde kendimi yere attim ayağımı hissedemedim sonra antrenörüm ayağımı düz bi hala getirip diz kapağımı yerine yerleştirmiş.Zaten o sırada da hemen dizime buz konuldu.Aradan bi 20-25 dk geçtikten sonra ayağa kalktım yurumeye basladim.Yürürken ayağımın sisligini hissediyordum.Sonra babamı arayıp hastaneye gittik.Ortopedi doktoru birkaç haraket yapıp çapraz bağların kopmuş dedi.Beni hemen MR’a gönderdi.Mr sonucunda kesin birşey soyleyemedi çapraz baglarda birşey goremedi.Bana derece ayarlamali amerikan alcisi taktilar eve gönderdiler.2 hafta boyunca buz tedavisiyle birlikte ayagim duz bir şekilde yattım.Sonra başka doktorlarada gösterdik.Gösterdiğimiz her doktor 100 cc ve 60 cc lik dizden kan çektiler.3.haftada başka doktora daha gösterdik bu sefer kesin teşhisi koydu.Pateltede sıvı boşalması diz kayması varmis.Diz kapağını sağa getircek bi şekilde dizlik taktılar.Ve artık 4. Hafta oldu hala dizimin sisligi inmedi.Bazı egzersiz hareketleri sayesinde yurumeye basladim ama tek sorunum dizimi hic bir sekilde bukemiyorum.Fizik tedavide şişlik olduğu için birşey yapamıyor.Hala diz kapağımdaki sisligin inmemesinin sebebi nedir.Bundan sonra nasıl devam etmeliyim?Günde en az 4 kere buz uyguluyorum.Şişlik devam ediyor.Ayağımda kireçlenme olmasından korkuyorum.Bundan sonra ne yapmam gerekiyor? Teşekkür ederimm

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Mayıs 2016 at 12:06

   Diz kapağı kayması sonucu menisküslerde yırtılma olmuş olabilir,ancak bu tür bir durum genellikle MRG’de belli olur. Menisküs yırtılması olan bir dizde genellikle sıvı toplanması oluşur. İyileşmeyen durumlarda menisküs yırtığının yerini saptamak ve tamir etmek için artroskopik yöntem gerekebilir. Menisküs yırtıkları teşhisinde bazen sintigrafi veya ultrasonografi tetkiki gibi tetkikler de gerekir. Belki iyi bir ortopedi cerrahına görünmek gerekir.

   Farklı farklı doktorlara gitmek de tanıyı zorlaştırabilir.

   Geçmiş olsun.

 28. Avatar

  Yasemin

  21 Mayıs 2016 at 17:27

  Merhaba, oğlum 17 yaşında ve dün top oynarken patella çıktığı meydana geliyor. Doktor film çekti ve salı günü emara girecek. Bunun yanı sıra bir krem verdi. Ve sabah akşam buz koyuyoruz. Birde dizkapagi sarmalı bandaj verdi. Ama oğlum o bandaja güvenerek günlük yaşamına devam ediyor. Dersaneye okula hatta gezmelereg gidiyor. Üstelik bir gun geçti daha. Tekrarlar diye duydum cok korkuyorum. Bana tavsiyeleriniz yada uyarilariniz ne olabilir. Teşekkür ederim..

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Mayıs 2016 at 14:45

   Diz kapağı kayması diz içi yapılarda bir hasar veya menisküs yırtılması nedeni ile meydana gelmiş olabilir. Diz kapağı kayması tekrarlayabilir ve tekrar tekrar kayma meydana gelir ise diz içi yapılara zarar verebilir. Doktor yürümesinde bir sıkıntı olmadığını söyledi ise dikkatli olduğu sürece ve dizliğini kullandığı sürece çok fazla sıkıntı olmaz, ancak futbol gibi sportif aktivitelerden bir süre kaçınması ve dikkatli olması gerekir. MRG sonucunda bir problem çıkmaz ise bandaj ve fizik tedavi faydalı olur.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 29. Avatar

  Doğukan

  24 Mayıs 2016 at 18:01

  Merhaba hocam bugün futbol oynarken diz kapağım yani sağ bacağımın diz kapağı sağa doğru gitti sonra elimde düzelttim doktora gittim film çekti bir şeyin yok dedi gönderdi ama ağrı var buz koydum evde nasıl bi tedavi uygulamaliyim teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Mayıs 2016 at 14:10

   Diz kapağı kayması bazen bağlardaki sorunlar nedeni ile gelişebilir ya da travmaya bağlı oluşabilir. Fakat diz kapağı kayması sonucu da diz içi yapılarda hasar meydana gelebilir (menisküs yılması gibi). Bazı yeri çok net belli olmayan menisküs yırtılmaları emar filminde bile görülmeyebilir ve bu durum için sintigrafi çekilmesi gerekebilir. Medikallerden diz kapağı kaymasında kullanılan dizliklerden almanız ve bir süre kullanmanız gerekebilir. Bir de fizik tedavi uzmanına gitmek gerekebilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 30. Avatar

  leyla

  31 Mayıs 2016 at 13:02

  ben yaklaşık üç dört ay önce plonidal kist amelyatı geçirmştim tam eğilemiyordum.yerde bi eşyamı almam gerekiyodu biraz eğilmemle diz kapağımın yeri değişti doksan derece şişti ardından buz felan koyduk dört beş güne geçti ama ardından dört defa daha çıktı çok kötü bi şekilde.ortopedi doktoruna göründüm faxjel ve dizlik verdi ama tekrar çok kötu bi şekilde kaydı.tekrar göründüm doktora ameliyat gerek dedi.ama bazı korkularım var ameliyat sonrası sakat kalma ihtimalim olursa diye korkuyorum.beni biraz bilinçlendirmenizi istiyorum . teşekkür ederim
  saygılarmla…

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   1 Haziran 2016 at 13:45

   – Diz kapağı kayması diz içi yapılarda örneğin menisküslerde bir yırtık, hasarlanma nedeni ile tekrar tekrar gelişebilir. Diz kapağının tekrar tekrar kayması diz kıkırdak dokularında bozulmalara yol açarak durumu daha zor hale getirebilir.

   – Pilonidal kist (halk arasında kıl dönemsi) olarak bilinse de pilondial kistin oluşum mekanizması biraz daha farklıdır. Pilonidal kist kuyruk sokumu, koltuk altı, göbek çevresi gibi bölgelerde görülür genellikle. Bu ameliyatı hangi bölgeden olduğunuza bağlı olarak diz kapağı kaymasının bu durum ile ilişkili olması gibi bir durum olmaz genellikle.

   – Diz ameliyatları genellikle artroskopik ve açık cerrahi şeklinde uygulanır.

   – Diz bölgesinin bazı kırıklarında, kas ve bazı bağ yaralanmalarında, total veya kısmi eklem protezi uygulamasında, tam kalınlıkta kıkırdak kayıplarına bağlı kıkırdak hasarlarında, diz kapağı kaymalarının ciddi yapısal onarımlarında ve enfeksiyonlarda açık diz ameliyatı yapılır.

   – Menisküs yırtıklarında, diz çapraz bağ yaralanmalarında, diz ekleminin kıkırdak hariç diğer yüzeylerini kaplayan ve sinovya denilen diz içi zarının hastalıklarında, kıkırdak sorunlarının tedavisinde gibi ve benzeri durumlarda artroskopik cerrahi yöntem gerekir.

   Artroskopik cerrahisi hakkında aşağıda verilen linkten daha fazla bilgi edinebilirsiniz:

   http://www.saglikocagim.net/artroskopi-ameliyati-nasil-yapilir/

   Geçmiş olsun ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 31. Avatar

  La tahzen

  6 Haziran 2016 at 22:31

  Sporda dizimi zorladim. Kayma oldu dediler. Dizlek kullanıyorum ama geçmiyor. Şişme var. Dizimi kullanamıyorum. Ne yapmam gerekir. Kalıcı mi olur.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Haziran 2016 at 11:53

   Diz kapağı kayması nedeni ile diz içi yapılarda yırtılma olmuş olabilir veya menisküs yırtılması daha önceden olmuş ve diz kapağı kayması bu nedenle gelişmiş olabilir. Diz kapağının kayması nedeni ile de menisküs yırtılması olabilir. Bağlarda, tendonlarda, kıkırdak dokuda hasarlar olmuş olabilir veya diz kapağı çıkmış olabilir.

   İyi bir ortopedi uzmanına gitmanizde fayda var.

   Geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 32. Avatar

  Dilara

  13 Haziran 2016 at 02:23

  1 sene önce doktora gittim ve diz kapağımın hafif kaydığını kist olduğunu söylediler ve sadece ağrı kesici krem verdiler ilaç bitti ve dizimin ağrısı daha da arttı uzun süre yürüdüğümde diz kapağım oynuyor çıtır çıtır sesler geliyor ve acıyor oturmak veya ileri geri oynatmak zorunda kalıyorum fakat yürüdüğümde devam ediyor dizimi uzattığımda da bacağım yamuk duruyor.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Haziran 2016 at 12:23

   Diz kapağı kayması geçirilen travmalara bağlı olabileceği gibi menisküs yırtılması, diz içi yapılarda hasarlanma, kireçlenme, kıkırdak dokularda bozulma ve kistler nedeni ile de olabilir. Kist var ve büyümeye devam ediyor ise veya kendiliğinden kaybolmadı ise o kistin alınması gerekebilir. Yani ağrı kesiciler ağrıyı kesse bile kist orada durduğu sürece diz kapağındaki kayma devam eder ve ağrı da devam eder.

   İyi bir ortopedi veya fizik tedavi uzmanına gitmniz doğru olur.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 33. Avatar

  Abdullah

  14 Haziran 2016 at 04:13

  halı sahada top oynarken diz kapakcıgım döndü hemen Dr gittim röntgen emar çekileceği zaman diz kapakcıgım yerine oturmuş Dr sadece dizlik kullan ve akşamları buz koy dedi başka bişey yapmam gerekiyor mu teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Haziran 2016 at 13:38

   Diz kapağı kayması travmalar nedeni ile çok sık görülen bir durumdur. Bu durum ilk kez oluyor ise tekrar olmaması için dikkatli olmalısınız. Dizlik tedavisini doktorunuzun önerdiği şeklilde devam etmeli ve buz uygulamasınıda yapmalısınız.

   Ağrılarınız ve şikayetleriniz geçmez ise tekrar doktorunuza gitmeniz doğru olur, çünkü diz kapağı kaydığı sırada bağ hasarı oluşmuş olabilir.

   Gerekli değil ise halı saha maçından uzak durmanız da fayda var, diz kapağı tekrar tekrar kaymaya başlar ise cerrahi müdahaleye kadar gidebilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 34. Avatar

  Serhat

  18 Haziran 2016 at 02:27

  patella tilt ve-veya quadriceps tendon iltihabı kaynaklı ön diz ağrısı yaşıyorum. Patella’nın üst bölgesinde batıcı bir ağrı var, adeta yanıyor bu bölge. Ayrıca dokunmakla hassasiyet var ve gevşeklik hissediyorum..

  Aylardır güçlendirme egzersizleri ve NSAi ilaç kullanıyorum. Olumlu yönde bir gelişme yok. Özellikle dizlerimi bükmek ve sabit ayakta durmak ağrımı artırıyor. 5 dakika sabit ayakta duramıyorum.

  Birçok doktor gezdim, pek ilgilenmiyorlar. Beni dinleyecek, ilgilenecek istanbul’da bir doktor arıyorum, tavsiyenize ihtiyacım var.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Haziran 2016 at 23:39

   Tendon iltihabı kas ve kemikleri birbirine bağlayan dokunun iltihaplanmasıdır. Kas kasılması sonucunda meydana gelen gerginlik nedeni ile, tendonun aşırı kullanılması nedeni ile tendon iltihabı oluşabilir. Tendonu aşırı güçle zorlama ve tekrar tekrar aynı hareketi yapma tendon iltihaplanmasına yol açar.

   Tendon iltihabı tedavisinde iltihabın bulunğu bölgenin istirahat etmesi gerekir. Tedavide fizik tedavi yöntemleri, buz uygulama gibi tedavi yöntemleri de uygulanır.

   Başka bir sorun da olabilir. Sinir sıkışması gibi bir durum olabilir ve bu gibi bir durum için beyin cerrahi uzmanına gitmek gerekir.

   İyi bir ortopedi veya fizik tedavi uzmanına gitmeniz gerekebilir.

   Geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 35. Avatar

  Aysenur

  22 Haziran 2016 at 15:50

  Hocam benim sag dızım normal ayakta duz durduğum zaman bir sorun gözükmüyor ama büktügüm zaman veya yürüdügüm zaman dizimde bir yamukluk meydana geliyor dizimi büktügüm zaman dizim yana kayıyor yürüyüsümü cok etkiliyo doktora gözuktum flim çekilde dizimin kaydıgını soyledi ve kemikte lekelenmeler gördu.bununla alakalımıdır sizde dizimdeki yamukluk

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Haziran 2016 at 14:29

   Diz kapağı kayması sonucu kıkırdak dokularda aşınma, kireçlenme olmuş olabilir ya da kireçlenme, kıkırdak dokularda yıpranma nedeni ile diz kapağı kaymış olabilir. Yani hangi durumun hangi durumdan kaynaklandığını buradan tahmin etmek zor. Kemikte lekelenme osteoporoz (kemik erimesi) gibi bir durumun habercisi olabilir, buna bağlı olarak da diz kapağı kaymış ya da çıkmış olabilir.

   Geçmiş olsun ve iyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 36. Avatar

  eda

  22 Haziran 2016 at 23:26

  Merhaba bugun yururken ani bi hareketle dizim sanki bi bosluga dusmus gibi oldu aniden yere dustum cok acı hissettim sonra doktora gittimde film cektiler doktor kemiklerin yapisi ii bisey yok dedi krem verdi ve dizimi sarmami soyledi yolladi simdi dizimi kipirdatamiyorum ve sanki bisey geriyomus gibi hissediyorum acaba nolmus olabilir bilen yada boyle bisey yasamis olan varsa yardim.edebilirmi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Haziran 2016 at 14:49

   Diz kapağı kayması yok ise diz içi yapılarda bir sorun olabilir. Örneğin bir tip menisküs yırtılması genellikle manyetik rezonans görüntüleme yöntemi ile teşhis edilebilir ve diğer çekilen grafilerde anlaşılmaz. Tendon iltihabı, tendon hasarı, menisküs yırtılması, bağ yaralanmaları gibi durumlar olabilir.

   Şikayetleriniz geçmez ve devam eder ise iyi bir ortopedi uzmanına veya fizik tedavi uzmanına tekrar gitmeniz doğru olur.

 37. Avatar

  safiye nur

  23 Haziran 2016 at 21:13

  merhaba hocam 14 yaşındayım diz kapağımın bir anda sola doğru kaydığını hissediyorum 5-10 sn şiddetli ağrıyor sonra hiçbir şey olmamış gibi devam ediyor ayda 4 kere oluyor.doktora gittim film çekti sağ uyluğun güçlü sol uyluğun zayıf olunca çekiyor dedi. egzersiz verdi uyguluyorum ama hala aynı sorunla karşılaşıyorum teşekkür edrim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Haziran 2016 at 01:58

   Diz kapağı kayması tekrarlayabilen bir durumdur, ancak diz kapağının kayması nedeni ile diz içi yapılarda kıkırdak hasarı, bağ yaralanmaları olabilir.

   Fizik tedavi uzmanına gitmeniz gerekebilir. Belki dizlik kullanmanız da gerekebilir.

   Daha önce gittiğiniz doktor ortopedist ise bir fizik tedavi uzmanına gitmek daha uygun olur.

   Ayrıca burada yapacağınız egzersizleri de öğrenerek yaparsanız egzersiz tedavisinden daha başarılı sonuçlar alırsınız. Kasların güçlenmesi çok kısa zamanda olmaz. Egzersizlerin yaşam tarzı haline getirilmesi gerekebilir.

   Ayrıca egzersizlerin yanı sıra beslenme düzeni de önemlidir.

   Yeterli protein almak, yeterli ve kaliteli karbonhidrat almak, yeterli sebze ve meyve tüketmek gibi kasları kuvvetlendirme yöntemleri vardır.

   Doktorunuza sorarak, spor salonunda, spor hocalarından yardım alarak hangi egzersizleri yapmanızın daha etkili olacağı hakkında yardım alabilirsiniz.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 38. Avatar

  badegül

  27 Haziran 2016 at 11:55

  iyi günler bir çok ortepedi doktoruna giitm bir doktor liflerinde problem var dedi en son gecen cuma gittim doktor diz kapaklarında kayma var güçsüz dedi hjareketler verdi geçmezse fizik tedaviye gitmelisin dedi merdiven cıkarken bıraz fazla yururken kosarken namaz kılarken devamli agrı var neyapmam lazım

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Haziran 2016 at 12:23

   Diz kapağı kayması nedeni ile diz içi yapılarda hasarlar oluşabilir veya menisküs yırtılması gibi bir durum var ise diz kapağı kayması gelişebilir. Her iki dizde de kayma söz konusu ise diz kaslarını güçlendirmek önemlidir.

   Ağa oturuşu olarak tanımlanan oturuş tarzı (bağdaş kurma), dizleri sürekli kıvırarak oturma (namaz kılarken olduğu gibi), kişinin sportif aktivite yaparken dizin üzerinde ani dönmesi gibi durumlar diz kapaklarında kaymaya yol açar, bu nedenle namazınızı sandalye üzerinde kılmanız gerekir. Ayrıca bağdaş kurarak oturma tarzınız var ise bu oturma tarzını değiştirmeniz gerekir. Kilo fazlalığınız var ise kilo vermeniz gerekir.

   Fizik tedavi bölümüne gitmeniz uygun olur, burada ne tür hareketler yapmanız gerektiğini de öğrenerek bu hareketleri evinizde fizik tedavi bittikten sonra yapmaya devam edebilirsiniz.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 39. Avatar

  Elif

  2 Temmuz 2016 at 23:19

  Merhaba. 2 aydır yürürken şiddetli diz ağrıları yaşıyorum. Doktor bazı bağların koptugunu diz kapagimin yukarı kaydığını buna bağlı olarak femura sürte sürte ödem oluşturduğunu söyleyip 14 günlük fizik tedaviye basladi. Bugün 5. Günümdeyim fakat farkedilir iyileşme yok. Daha önce gittiğim doktorlar kıkırdak zedelenmesi ne bağlı ilaçlar verip dizime kortizonlu igne vurmuşlardi. Bu süreçte onerecegin iz şeyler var mı 23 yaşında olduğum için psikolojik olarak da çok etkiliyor beni.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Temmuz 2016 at 22:27

   Eğer diz kapağında kayma oluyor ise tekrarlayan diz kapağı kaymaları bağlarda ve kıkırdak dokuda zedelenmeye yol açabilir. Ödem oluşması fizik tedavi ile iyileşmez ise bazı hastalarda ödem iğne ile çekilebilir ya da geçmeyen durumlarda cerrahi tedavi gerekebilir.

   Fizik tedavi sürecine düzenli gitmenizde fayda var.

   Fizik tedaviye rağmen şikayetleriniz geçmez ise iyi bir ortopedi cerrahisi uzmanına ya da bir sinir-beyin cerrahi uzmanına gitmek ve sinir sıkışmasının olup olmadığının anlaşılması da gerekebilir.

   Bu tür durumlarda bazen cerrahi yöntem kaçınılmaz olabilir.

   Geçmesi ve sağlık dileğiyle.

 40. Avatar

  serhat Dalgıçer

  4 Temmuz 2016 at 23:35

  Merhaba. PATELLA FEMORAL ON DIZ AGRISI YAŞIYORUM. Bir buçuk yılda 16 doktor gezdim. Hepsi topu taca atıyor. Ilgilenmiyor , sebebini arastirmiyor, egzersiz verip gönderiyor. egzersizlerden yarar gormedim ama devam ediyorum. Ben kayma olduğunda ısrar ettim röntgen çektirdim kayma var, muhtemelen ağrılarının sebebi bu. Özel muayene olmak istiyorum. Ayrıntılı muayene edecek bir fizyoterapist veya ortopedist tavsiye eder misiniz lütfen. Reklam olacaksa özelden de yazabilirsiniz.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Temmuz 2016 at 17:37

   Patellofemoral ağrı sendromu (PFAS), genç, fiziksel olarak aktif olan bireyler arasında en sık görülen diz ağrısı problemidir.

   Aşırı yüklenme, pes planus (düz taban olmak), pes kavus (çukur ayak), patellanın doğumsal bozuklukları, diz ekstansör mekanizmasındaki diziliminin bozulması ve ekstansör mekanizmasının disfonksiyonu gibi problemler patellofemoral ağrı sendromuna yol açabilir.

   Patellofemoral ağrı sendromunun tedavisinde lateral gevşetme (diz kapağının altındaki bantların tıraşlanarak pürüssüz hale getirilmesi gibi bir düzeltme cerrahisi), tibial tüberkül transferi gibi girişimsel işlemlerden önce egzersiz, elektroterapi, diz ve ayak ortezleri, bantlama yöntemleri, kuru iğne tedavisi, akupunktur tedavisi gibi konservatif (koruyucu) tedavi yöntemleri denenir.

   4-6 ay süresince düzenli uygulanan fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavisi, ilaç tedavileri, koruyucu tedaviler ile geçmeyen olgularda cerrahi tedavi kaçınılmaz olabilir. Cerrahi tedavi altta yatan sebebe göre yapılır.

   Yani bu durumun nedenin ne olduğunun anlaşılması için iyi bir ortopedi cerrahisi uzmanına gitmek ya da sinir sıkışmasına bağlı bir etken söz konusu olabileceği için sinir beyin cerrahisi uzmanına gitmek gerekir.

   Neden belli olduktan sonra fizik tedavi gerekiyor denilir ise düzenli fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavisini uygulamanız gerekir.

   Yardımcı olabilmek isterdik fakat maalesef doktor ya da hastane tavsiyesinde bulunamıyoruz.

 41. Avatar

  Salih

  8 Temmuz 2016 at 00:54

  Merhaba yaklaşık 1 ay önce mac sırasında dizimde çarpışma sonrasında bi agri olustu ilk basta diz kaymasi diye korktum çünkü hemen sisme oldu yurumekte zorladim biraz. 1 saat sonra eve gittigimde cok zorlandığını farkettin 3 gun boyunca şişlik devam etti arkaya dogru bukulmuyordu ayağım sislik tamamen inmis durumda yurumekte ve gunluk aktivitelerimi karsilamamda engel olmuyor ama ayagimi arkaya dogru gerdigimde yada dizlerimin ustune oturdugumda zorlama oluyor ve kalkmak istedigimde kıt liyor dizim ve hemen duzelip devam edebiliyorum yaptigim ise doktora gittigimde disk lerde esneme gibi birsey olmus demisti 5 6 ay civarinda eski haline gelir demisti konu hakkinda yardimci olursaniz sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Temmuz 2016 at 15:23

   Diz kapağının arkasını döşeyen kıkırdak dokunun hasarlanması nedeni ile dizden ses gelir. Bu sesler özellikle çömelip kalkarken ortaya çıkar. Bu çıtrdama sesi büyük oranda diz kapağı kıkırdağının yüzeyinin bozulması ve hareket ettikçe bozuk yüzeyin karşı kemiklere sürtünmesi sonucu meydana gelir. Bu durum ”Patella kondrmalazi” olarak tanımlanır.

   Bazen menisküs yırtılmalarında da diz ekleminden çıtırdama sesi gelebilir ve sesin tarzı genellikle kütleme şeklindedir.

   Bu tür durumlarda kesin teşhis konulabilmesi için ağrı çok şiddetli olmasa bile manyetik rezonans görüntüleme (MRG) yöntemi gerekir.

   Durum tam olarak teşhis edilmez ve tedavisi yapılmaz ise diz içi yapılar zaman sürecinde kireçlenir ve daha ağır ameliyatları (diz protezi gibi) geretirir.

   İyi bir ortopedi veya fizik tedavi-rehabilitasyon tedavisi uzmanına gitmeniz uygun olur.

   Geçmiş olsun ve sağlık, iyilik dileğiyle.

 42. Avatar

  B.can Çifci

  12 Temmuz 2016 at 23:02

  Merhaba bundan 2 Yıl önce Diz kapagımdan amelıyat oldum Kapalı amelıyattı velakın olduktan sonra 3 ay sonra dızımın tekrardan dondu . Taki 4.defa dondugunde yuruyemez ve eskısınden dahada kotu bır durum aldı .Gecen hafta dızım yıne cok fena bır şekilde şişti zaten şişti daha da kotu bır hal aldı doktora gıttıgımde bagların yıpranmıs oldugu ve Dız kapagımın yurakı kaydıgı soylendı . 2 ay sonra bır daha amelıyat olucagım ama bu sefer acık amelıyat olucak sın dendı protez takılıp takılmayacagı amelıyat esnasında bellı olunucakmıs Benım sorum ıse su Açık amelıyatla kapalı amelıyat arasındakı fark ne eskısı gibi tekrardan kosabılırmıyım ben malesef her kostugum zaman mutlaka dızımın kutledıgını goruyorum ve yerı dusuyorum en son dustugumde skafoid el bılegımdekı kemıgımı kırdım.Ve protez takıldıgında dıze ne gıbı faydası var anlayamadım .

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Temmuz 2016 at 01:41

   Tekrarlayan diz kapağı (patella) kayması veya çıkması nedeni ile diz içi yapılarda ve bağlar ciddi hasarlar oluşabilir.

   İlk olduğun kapalı ameliyattan önce de belki menisküslerde, kıkırdak dokularda hasarlar varmıştır ve buna bağlı diz kapağı kayması oluşmuş olabilir.

   Diz içi yapılardaki hasarlar bazen diz açılıp bakılmadan tam olarak anlaşılmayabilir ve bu gibi durumlarda açık ameliyat kaçınılmaz olur.

   Diz eklemi, kıkırdak dokular, bağlar, tendonlar çok fazla hasarlanmış ve kemiklerde ciddi yıpranmalar söz konusu ise diz protezi gerekli bir işlem olarak görülür.

   Diz protezi ameliyatı sonrası hasta 3-4 gün sonra evine döner ve kalan tedaviler evde de sürdürülebilir. Ameliyattan 2-3 gün sonra ayağa kalkabilir. Diz protezi ameliyatı hastanın ağrılarının dindirilmesi ve şikayetlerinden kurtulması amacı ile yapılan bir işlemdir zaten.

   Diz protezi ameliyatı hakkında daha fazla bilgiyi altta verilen linkten ulaşabilirsiniz.

   http://www.saglikocagim.net/diz-protezi-ameliyati-ameliyatin-riskleri/

   Her şeyin iyi olması ve iyi geçmesi dileğiyle.

 43. Avatar

  Fatih

  14 Temmuz 2016 at 15:42

  Merhaba yürürken sizlerin dışa doğru kayma yapiyor sanırım bu doğuştan gelen birşey ama son 1senedir daha çok dikkatimi çekti.agri yapmıyor ama uzun vadede dizime zarar verdiginide hissediyorum.anlattiginiz yöntem uygulansa nekadar zaman sonra spor yapabilirim. Fitness yapıyorum ağırlık antrenmanlarına kısa sürede devam edebilirmiyim.bide estetik ameliyatıyla düzeltme yapılıyormuş tavsiye eder misiniz.teşekkur ederim simdiden

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Temmuz 2016 at 15:23

   – Diz kapağı kayması diz içi yapılarda bir sorun nedeni ile ve bağlar ile ilgili sorunlar nedeni ile meydana gelebilen bir durumdur.

   – Doğumsal diz kapağı çıkığı söz konusu ise bu durum zamanla diz eklem yapısını bozabilir. Menisküs yırtılmasına neden olabilir, kıkırdak doku hasarlarına neden olabilir, tendon hasarlarına neden olabilir ve sonuç olarak kireçlenme ve şekil bozukluğu ortaya çıkar.

   – ARTROSKOPİK CERRAHİ YÖNTEMİ; eklem içinde meydana gelen problemlerin teşhisi ve tedavisi için kullanılan ve ”anahtar deliği” cerrahisi diye de bilinen bir uygulamadır.

   – Yani bu yöntem aynı zamanda eklemdeki sorunun ne olduğunu teşhis etmek için de kullanılır.

   – Artroskopik cerrahi işlemi doku örneği almak (biyopsi) veya eklem içindeki gevşek doku, kemik ya da kıkırdak parçalarını temizlemek için de uygulanan bir yöntemdir.

   Artroskopik cerrahisi hakkında daha fazla bilgiyi altta verilen linkten ulaşabilirsiniz.

   http://www.saglikocagim.net/artroskopi-ameliyati-nasil-yapilir/

   Estetik ameliyat ile diz kapağı veya diz çevresi düzeltme işlemleri vardır ancak bu işlemler ile sadece dış görünüş düzeltilebilir. Diz kapağı kaymasında önemli olan, diz içi yapıda ne gibi hasarların olduğu ve bu hasarların tespit edilmesidir.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 44. Avatar

  yılmaz

  22 Temmuz 2016 at 13:49

  Merhaba benim diz kapağım 2 kez yerinden çıktı yerine getirdim doktora gittim röntgen çekildi kemik törpülenmesi gerekiyor dedi nedir açıklama yaparmısın. ..

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Temmuz 2016 at 13:24

   Diz kapağı çıkıklarında ya da kaymalarında öncelikle imkan var ise diz kapağı yerine oturtulur ve buradaki bağların, kasların güçlendirilmesi için fizik tedavi ve antienflamatuvar ilaç tedavileri verilir fakat bütün bunlar uygalandığı halde ya da bunlar ile hiç bir şeyin değişmeyeceği durumlarda diz kapağının çıkmasına neden olan durumun araştırılması ve tedavisi için artroskopik yöntem uygulanır.

   Artroskopik yöntem ile hem diz içi yapılardaki hasarlar görüntülenir ve bazı durumlarda açık cerrahi yapılmadan artroskopik yöntem ile tedaviler de yapılır.

   Kemiklerde ve kıkırdak dokularda ciddi şekil bozuklukları (kireçlenme gibi) oluşmuş ise bu durumda kemiklerin bozulan kısımları kesilerek çıkartılır ve kemik çıkıntılar temizlenir. Bu işlem rezeksiyon artroplasti olarak adlandırılır. Artroplasti cerrahi bir işlemdir. Size uygulayacakları işlem de rezeksiyon artroplasti işlemi olabilir. Bu işlem genellikle kemik çıkıntılarının temizlenmesi için 5-6 cm’lik bir kesiden yapılan açık cerrahi şeklinde yapılır. İşlem sırasında kemik çıkıntılar alınır ve kemiğin pürüzlü yüzeyleri traşlanır.

   Çok ilerlememiş kıkırdak sorunlarında ve kireçlenmelerde bu işlem artroskopik (kapalı cerrahi) yöntem ile de yapılabilir. Bu durum doktorun deneyimine, bozukluğun derecesine ve yerine bağlı olarak da değişebilir.

   Her şeyin iyi geçmesi ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 45. Avatar

  Gözde

  22 Temmuz 2016 at 23:03

  Merhabalar Hocam benm 1 yıl önce diz kapağım kaydı ve hangi doktora gittiysem ameliyat olamanı söyledi diz kapağı kayma sonucu yırtılma olduğu söyleniyor ama ben ameliyat sonrası sıkıntı olur mu diye evham yapıyorum tekrar eski sağlığıma kavuşurmuyum benim için sıkıntı olur mu diye düşünüyorum sizce ameliyat olduktan sonra sıkıntı olur mu ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Temmuz 2016 at 13:34

   Her ameliyatta olduğu gibi diz kapağı ameliyatında da riskler tabii ki vardır.

   Diz kapağı ameliyatının riskleri arasında yara enfeksiyonları, cerrahi yanıklar, tendon hasarı, yara iyileşmesinde gecikme, diğer diz problemlerinin ortaya çıkması gibi riskler vardır.

   Kapalı ameliyatlarda (artroskopik cerrahide) bu riskler bir mikatar daha az olur.

   Fakat basit teşhis yöntemlerinde bile riskler, komplikasyonlar vardır.

   Diz kapağı kaymalarında menisküs yırtılması söz konusu ise ameliyat yapılmadan düzelme sağlanmaz genellikle, sağlansa da tekrar diz kapağı kayar ve bu nedenle kıkırdak dokularda da hasar başlar. Bu gibi durumlarda cerrahi tedavi kaçınılmaz olur.

   Bu konuda deneyimi olan bir ortopedi cerrahi uzmanı bulmanız korkularınız azaltabilir.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 46. Avatar

  Dilan

  12 Ağustos 2016 at 20:18

  merhaba öncelikle benim dizlerim sağa sola kayıyor bi yere vurduğumda dönüp büyük bir acı veriyor bugün ortopedi doktoruna gittik. senin dizlerinde bağ eksikliği ve dedi ve türkiyede bunun ameliyatını yapan iki kişi varmış biride izmir ege üniversitesindeymiş. bu ameliyatın adı nedir?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Ağustos 2016 at 15:50

   Diz bağ yırtıklarında, hasarlarında ya da yokluklarında uygulanan cerrahi tedavi yöntemi genellikle ön çapraz bağ rekonstrüksiyonu ameliyatıdır. Bu ameliyat sırasında hastanın kendisinden bir tendon (otogreft) alınarak veya kadavradan alınan bir tendon kullanılabilir.

   Bu işlemde farklı alt yöntemler vardır.

   Doktorunuzdan bu işlemin faydalı olup olmayacağı hakkında daha fazla bilgi almanız ve buna göre karar vermeniz daha uygun olur.

   Eğer gittiğiniz doktor ortopedi uzmanı ise bir de fizik tedavi uzmanına muayene olmanız da fayda var. Belki uygulanbilecek fizik tedavi yöntemleri olabilir.

   Sağlıklı yaşam ve her şeyin iyi olması dileğiyle.

 47. Avatar

  Samed

  16 Ağustos 2016 at 20:46

  Merhaba hocam benim rahatsizligim tam olarak dizlerimi diz ekleminden büküp actigim zaman bir takilma oluyor ve sonrasinda kütleme oluyor. Doktora gittim teshis koyamadilar mr ve röntgen cektirdim. Diz kapaginin üst tarafinin tam kesistigi yer tam olarak takilan ses. Yerde kalkarkende kütlemeler oluyor. Arka arkaya kütlemiyor 1 2 dakikada bir oluyor acip kapattikca. Eskiden agrilar vardi ama simdi agri yok. Ama süreklu ilerliyor bu takilmalar. Iki hafta önce sag dizimede sicradi oda hafif kütlemeye basladi. Sizce ne olabilir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Ağustos 2016 at 14:37

   Sebep ne olursa olsun dizden ses gelmesi diz kapağının arakasını döşeyen kıkırdak dokuların hasar görmesinden kaynaklanır genellikle.

   Ortopedi uzmanlığında bu durum bulunamadı ise kemik ve metabolizma hastalıkları alanında veya romatolojik bir hastalık olabileceği için romatoloji alanında bu durumun araştırılması önemlidir, çünkü her iki dizde de kıkırdakların hasar görmesine romatoid artrit gibi bir durum sebep olabilir.

   Araştırılmasında fayda var.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 48. Avatar

  melike

  26 Ağustos 2016 at 15:45

  hocam merhaba ben üç yıldır taekwondoya gidiyorum 8 ay ara vermiştim tekrar başladığımda hamlanmışım sanırım diz kapağımı sakatladım mr çektirdim bağlarda zorlanma yırtık falan varmış diz kapagımda da kayma varmış bana çektirmeli dizlik önerdiler bir de fizik tedaviye yönlendirdiler ben hemen spora dönmek istiyorum ne yapmam gerekiyor ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Ağustos 2016 at 11:28

   Belli bir süre spor yapıp bıraktıktan sonra birden eski hareketlere başlamak doğru olmaz, en az 1-2 ay alıştırmalar ile kasları ve bağları güçlendirmek gerekir.

   Ayrıca spora başlamadan önce en az 10-15 dakikalık germe egzersizleri ve bitirdikten sonra soğuma egzersizleri yapmak da çok ama çok önemlidir.

   Kaslar spor veya o kasa yönelik aktiviteler bırakıldıktan sonra çok çabuk salan yapılardır. Kasları güçlendirmeden hemen eski yaptığınız düzeyde spora başlamak ciddi bağ hasarlarına yol açabilir.

   Şimdi spora ara verip öncelikle iyi bir fizik tedavi programına girmeniz ve burada kasları güçlendirmeniz doğru olur. Bunun yanı sıra kasları güçlendirmeye yönelik beslenme de önemlidir.

   Dengeli protein alımı, dengeli kalsiyum alımı, dengeli ve kompleks karbonhidrat alımı, yeterli su tüketimi, dengeli sebze, meyve, baklagiller tüketimi, düzenli ve yeterli uyku, kalitesiz karbonhidratlardan kaçınmak gibi beslenme kurallarının da dikkat edilmesi kasları tekrar güçlendirmede önemlidir.

   Her şeyin istediğiniz gibi olması ve sağlık dileğiyle.

 49. Avatar

  Aleyna

  29 Ağustos 2016 at 20:19

  Kardesimle uyumaya hazirlaniyoduk yanlislikla kardesimin dizi dizime kuvvetlidir bir sekilde deydi diz kemigim kaydi ve tekrar yerine oturdu suan fazlasıyla agrim var hastaneye gittim 10 gun beklememi islediler ve dizlik verdiler dizlik daha cok hareket etme mi kisitladi bende takmadim suan fazlasiyla agrim var ve bacagimin arka kismindaki tum kaslar tikanmis gibi duruyo anlatamiyorum da hislerimi tam olarak ne yapabilirim ve ben henuz 18 yasindayim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Ağustos 2016 at 13:43

   Verilen dizliği takmanız uygun olur du, fakat diz kapağı çıkmış da olabilir.

   Eğer acil servise gitmişseniz iyi bir ortopedi uzmanına ya da fizik tedavi uzmanına muayene de olmanız gerekir.

   Diz kapağı basit travmalar ile kayyıyor ise bu durumun altında yatan menisküs yırtılması, bağların hasarlanması veya kıkırdak doku hasarlanması gibi bir durum olabilir, bu nedenle bilgisayarlı tomografi veya manyetik rezonans görüntüleme yöntemleri ile tetkik gerekebilir.

   Sağlıklı ve mutlu yaşam dileğiyle.

 50. Avatar

  aynur

  15 Eylül 2016 at 20:49

  merhaba hocam. bundan iki ay once bi dereden atladım ondan sonra dizimde bi ağrı olustu.hastaneye gittim ön çapraz bağlarda zedelenme ve meniskuste yırtık var dedi. aradan bi 20 gun geçti tekrar gitiim doktora. bu sferde kıkırdak yumusaması oldugunu ve diz kapağının tam yerine oturmadğını söyledi. yani darbe ustune darbe aldım resmnen. suan egzersizlerle biraz daha iyiyim ama bu hastalıklar nasıl böyle ardardına cıktı anlamadım.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Eylül 2016 at 23:38

   Aldığınız darbe nedeni ile menisküs yırtılması gelişmiş olabilir veya daha önceden menisküs yırtılması olmuş ise bu kadar basit bir travma sonucu bile bağlarda zedelenme, kıkırdak dokuda hasarlanma olmuş olabilir.

   Diz kapağı kaydığı ya da çıktığı için diz kapağı yerine oturmamış olabilir, bu nedenle diz kapağının yerine oturtulması gerekir.

   Yani daha öncesinden bağ hasarı veya kıkırdak doku hasarı oluşmuştur belki ve bu durumlar bir darbe ile bir birini takip ederek meydana gelmiş olabilir.

   Eklem kıkırdağı hasarlarında başlangıçta ağrı hissedilmez, çünkü kıkırdak dokusunda sinir uçları yoktur. Eklem kıkırdak hasarı büyüyerek altındaki kemiği meydana çıkarırsa ağrı başlar.

   Diz eklem kıkırdak sorunları genellikle genç hastalarda spor yaralanmaları sırasında oluşan diz burkulmaları veya diz ekleminin direkt olarak darbe alması sonucu meydana gelir.

   Yani dereden atladığınız sırada dizde burkulma olmuş ise kıkırdak doku hasarı gelişmiş olabilir ve bu dokuda ve bu bölgeyi ilgilendiren bağlarda hasarlanma olmuş olabilir.

   Belki cerrahi müdahale ile düzeltilmesi gerekebilir. İyi bir fizik tedavi ve ortopedi uzmanı tarafında durumun değerlendirilmesi gerekir.

   İyilik ve sağlık dileğiyle.

 51. Avatar

  Serenay

  16 Eylül 2016 at 02:04

  Hocam benim dizlerimin ikiside ice dogru kayiyor unuversite hastanesine gittim ve mr cekildim doktor bana acil amaliyat olman gerekiyor dedi dogustan kalca kemigim kucukmus.. Ve sonra profosor bi doktora gittim o da dogustan kalca kemigin buyuk ve dizlerin o yuzden ice dogru kayiyr ve carpik. Yuruyosun cok agrin yoksa amaliyat etmiyelim dedi ama benim dizlerim cok agriyor ve ayaklrimda yanma var ne yapmaliyim sizce

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Eylül 2016 at 22:50

   Doğumsal kalça anomalisine bağlı o belgedeki kemiklerde veya kıkırdak dokuda bozulmalar olmuş ise sinir basısı nedeni ile dizlere ağrı vuruyor olabilir veya yine bu bozukluktan kaynaklanan dizlerde hasar oluşmuş olabilir.

   Dizlerin sürekli kayması dizlerde bağ veya kıkırdak doku hasarına bağlı olabilir.

   Bu ağrılar için, sinir basısı varlığının araştırılması için bir beyin cerrahi uzmanına gitmeniz de gerekebilir veya bu durum fizik tedavi görme ile de belki düzelebilir, bu nedenle öncelikle bir fizik tedavi uzmanına gitmeniz uygun olur ve sinirler ile ilgili ve fizik tedavilik bir durum yok ise bu durumun kararını tabii ki siz vermelisiniz.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 52. Avatar

  Bekir

  19 Eylül 2016 at 00:43

  Merhaba hocam benim 3 senedir dizimde sıkıntı var top oynarken birden bire dizim agrıdı 3 sene boyunca her hastaneye gittim ama bir rahatsızlık bulamadılar ama dizim hala agrıyor oturup kalkarken yürürken diz kapağımın solundaki bir kemik var ikide bir o çıkıp yerine giriyor tekrar bir çözüm bulamadım ama cok agrıyor ne gibi bir yardımcı olabilirsiniz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Eylül 2016 at 17:49

   Diz kapağı kayması kronikleşmiş olabilir ve tekrar tekrar kayabilir.

   Bahsettiğiniz durum doğumsal veya küçük yaşlarda alınan darbelere bağlı diz kapağı çıkığı da olabilir.

   Bu durum tekrar tekrar olduğunda diz bağlarında ve kıkırdak dokuda hasralanmalara yol açabilir ve bağlar ve kıkırdak doku hasarı oluştuğunda da diz kapağı kayması olur.

   Yani diz kapağı çıkığı ya da kayması diz eklem içi yapılarda hasara bu hasarlar da diz kapağı kaymalarına ve ağrılara neden olabilir (bir kısır döngü oluşabilir).

   Bazen çekilen emar filminde ve tomografi filminde görülmeyen menisküs yırtılmaları da olabilir ve bu duruma bağlı da diz kapağı kayması oluşabilir.

   Artrit (eklem iltihabı) bu duruma yol açabilir.

   İyi bir fizik tedavi uzmanına ya da ortopedi cerrahisine gitmeniz daha daha doğru olur.

   Bilgisayarlı tomografi çekilmiş ise, manyetik rezonans görüntüleme yöntemi de kullanılmış ise ve bunlara rağmen hiç bir sorun olmadığı görülmüş ise kemik ve metabolizma hastalıkları bölümüne gitmeniz daha uygun olur, çünkü kemik sintigrafisi çekilmesi gerekebilir.

   Sağlıklı ve iyi yaşam dileğiyle.

 53. Avatar

  Serhat

  27 Eylül 2016 at 00:57

  merhabalar,
  Patella Alta’nın cerrahi dışı tedavisi nasıldır ?
  Hafif olgularda egzersiz veya bantlama-dizlik ile tedavi mümkün müdür ?
  Hangi egzersizler yapılabilir ?
  Örneğin Quadriceps esnetme patella’yı biraz aşağıya indirir mi ?
  Tavsiyelerinizi bekliyorum, teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Eylül 2016 at 13:46

   Patella alta harektliliği ve bacak kuvvetini etkileyen ve nadir görülen bir durumdur. Diz kapağı normalden küçüktür ve diz kapağı yukarıda gelişmiştir. Bu duruma bağlı olarak eklem altındaki ve patella çevresindeki kıkırdak doku aşınmaya daha yatkın olabilir. Tendon normalden uzundur.

   Bu durum genellikle doğumsal ve/veya gelişimsel bir bozukluk olabileceği gibi, patella alta spor yaralanmaları nedeni ile de ortaya çıkabilir.

   Bu durum genellikle cerrahi olarak tedavi edilir ve sonrasında fizik tedavi gerekir.

   Bir fizik tedavi uzmanına gitmeden herhangi bir yöntem denemeniz hiç doğru olmaz, çünkü başka hasarlar oluşabilir (tendon hasarı, kıkırdak doku hasarı, bağ hasarı gibi sorunlar oluşabilir).

   Mutlaka iyi bir ortopedi veya fizik tedavi uzmanına gitmelisiniz.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 54. Avatar

  selami okan

  2 Ekim 2016 at 12:28

  merhaba ben yaklaşık 1 yıldır koşuyorum son bir kaç haftadır 15 dakika koşu sonrasında dizimdeki ağrı nedeniyle koşuya ara vermem yada bırakmam gerekiyor ayrıca diz çöktüğümde dizimde kaymaya benzer bir his var. koşu sonrası ağrı tamamen yok oluyor hatta koşuda da 5 saniye durduğumda ağrı yok olarak 5 dakika daha koşmama imkan veriyor . bu sorun diz kayması olabilir mi ?
  teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Ekim 2016 at 00:41

   Ön diz ağrısı veya patellofemoral ağrı sendromu bazı nedenler ile ortaya çıkabilir. Bu nedenler arasında diz aktivitesi sırasında diz bükülü şekilde diz üzerine düşme veya diz hareketlerinin tekrarlı ve aşırı yapıldığı koşma, yürüme ve sıçrama veya bisiklete binme gibi travmalar vardır.

   Şikayetler zamanla yavaş yavaş ortaya çıkar. Genellikle diz kapağı arkasında ağrı olur.

   İyi bir fizik tedavi uzmanına gitmenizde fayda var. Diz kapağı kayması ya da çıkığı da olabilir ve bunlara bağlı kıkırdak dokuda, bağlarda, tendonlarda hasar oluşabilir.

   İyilik ve sağlık dileğiyle.

 55. Avatar

  Serhat

  2 Ekim 2016 at 21:14

  quadriceps tendon iltihabı, tendinit – tenosinovit veya o bölgede bursit acaba
  sabit ayakta dururken ağrı yapar mı ?

  Sabit ayakta dururken ağrılarım artıyor. Bunu sebebi iltihap kaynaklı mı yoksa patella da ki dizilim sorunundan mı kaynaklanıyor merak ediyorum.
  Teşekkkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Ekim 2016 at 22:27

   Tendinit (tendon iltihabıdır).

   Tenosinovit (tendon kılıfı iltihabıdır).

   Bursit ise o bölgedeki bursaların iltihabıdır.

   Tenosinovit genellikle eklem bölgesine bir miktar uzak alanda gelişen iltihaplanmaya verilen addır ve bu iltihap genellikle el parmaklarında görülür. Örneğin halk arasında tetik parmak olarak isimlendirilen durum tenosinovittir.

   Tendinit (tendon iltihabı), kasları kemiklere bağlayan güçlü, lifli yapıların tahriş olup iltihaplanması, şişmesi ile meydana gelen bir durumdur. Tendinit vücudun tendon kası içeren herhangi bir bölgesinde oluşabileceği gibi genellikle omuz, diz, dirsek, bilek ve topuktaki tendonlarda oluşur.

   Bursit ise bursa olarak adlandırılan, bir eklemi ya da kemiği kaplayan yumuşak dokunun üzerinde oluşan içi sıvı dolu keseciklerin iltihaplanmasıdır. Bursit omuzlarda, dirseklerde, dizlerde, hamallık yapanların enselerinde ve omurgalarında, sabahtan akşama kadar oturarak iş yapanların kalçalarında bursa iltihaplanması oluşabilir.

   Bunların hepsi birarada sizde var ise bu durum romatoid artrit gibi bir romatizmal hastalğa bağlı gelişmiş olabilir.

   Bunların hepsi aynı yapı üzerinde oluşmuş ise darbelere bağlı, sürekli aynı bölgeyi tekrar tekrar kullanmaya bağlı, aşırı yük verilmesine bağlı gelişmiş olabilir.

   Patella (diz kapağıdır) ve patellada da bir sorun var ise ağrılarınız buna bağlı da olabilir. Romatoid artrit var ise buna bağlı da olabilir. Tendinit, tenosinovit ve bursit gibi iltihabi durumlara bağlı da olabilir.

   Fizik tedavi doktoruna gitmemişseniz bir fizik tedavi uzmanına gitmniz uygun olur.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 56. Avatar

  Dilara

  5 Ekim 2016 at 16:13

  Merhabalar.. Sanıyorum ki diz kapağı kayması problemi yaşıyorum. Bu senelerdir aralıklı devam ediyor suan 23 yaşındayım yaklaşık 12 13 yaşlarında farkettim ki ara ara koşarken tempolu yürüyüşlerde yada dizlerimin üzerine eğildiğim zaman sol diz kapağım yerinden çıkıyor gibi kayıyor ve bir kaç dakikalık ağrı yapıyor ve bir gün kadar ani hareketlerde tekrarlayıp sonra geçiyor. Bugün iki üç adımlık koştum ve tekrar başladı sanki adım attığım anda yerinden çıktı tam terse kaydı gibi diger adımlarımda sancı ve ağrı eşlik etti dizimde, oturup ayağımı hızlı şekilde bir kac kez büküp actigimda tak diye ses geldi yerine oturdu sanki tekrar, 10 senedir yılda bir iki bu şekilde oluyor ve bende bu yöntemi yapıyorum her seferinde ve kayma etkisini geçirip biraz sızı kalıyor. Dizimde kayma mi var yoksa yer etmiş bir çıkık mi bu konuda yardımcı olursanız çok sevineceğim şimdiden teşekkür ederim :).

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Ekim 2016 at 15:51

   Bahsettiğiniz durum doğumsal veya çocukluk yaşlarında geçirdiğiniz travmalardan dolayı meydana gelmiş diz kapağı çıkığı olabilir.

   Doğumsal diz kapağı çıkığı durumunda tekrarlayan diz kapağı kaymaları meydana gelebilir.

   Fakat bu durum için en kısa zamanda bir ortopedi veya fizik tedavi uzmanına gitmeniz doğru olur, çünkü bu tekrarlayan çıkmalar ve/veya kaymalar bağlarda, tendonlarda, kıkırdak dokuda hasarlara yol açabilir ve geri dönüşümü olmayan veya ameliyat gerektirecek kireçlenmelere ya da hasarlanmalara neden olabilir.

   Doktora gitmenizde fayda var.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 57. Avatar

  Ömer

  1 Kasım 2016 at 19:30

  Merhaba
  Ben 14 yaşındayım 4 gündür dizim ağrıyordu fakat çok şiddetli değildi fizik doktoruna gittim diz kapağı kayması dediler ve egzersiz ve bazı haplar verdiler ben futbolcuyum sizce bu süreçte antremanlara gitmelimiyim sizce.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Kasım 2016 at 13:36

   Eğer doktorunuz belli bir süre istirahat vermiş ise gitmemeniz daha doğru olur, ayrıca ağrı varken antremana gitmek dizinizi daha fazla zorlayabilir.

   Doktorunuza danışmadan antremana gitmeniz doğru olmaz.

   Sağlıklı yaşam dileiyle.

 58. Avatar

  atilla

  5 Kasım 2016 at 10:04

  merhabalar kolay gelsin,
  tam olarak ilişkilendiremedigim icin sormak istedim, 190 boyunda 82 kg ve 30 yasındayım.
  günlük 10km düzenli olarak yürüyüş yapmaya çalışıyorum, ayrıca fırsat buldukca da bisiklet sürüyorum.
  birkaç ay önce bisiklet surerken sag ayagıma fazla yuklenmistim, diz kapagının sol altına bir agrı saplandı ancak daha sonra (bir iki gün içerisinde) geçti. ilerleyen günlerde rutin yürüyüşüm esnasında dizime (genel olarak dizkapagı sol altı; ara ara diz kapagı sag altı) keskin bir ağrı saplandı ve sonraki günlerde ağrı ile beraber kayma hissi yaşamaya başladım. dizime cok yüklenmemekle beraber doktor tavsiyesi üzerine dizlik kullanmaya başaladım ancak son bir kaç gündür dizimin arka tarafında da ozellikle ayakta durdugum zamanlarda agrı (keskin, diz altı ve diz üstü hattında gerilme şeklinde) oluşmaya başladı. çömelme, katlama gibi durumlar diz arkasında oluşan agrıdan dolayı çok sıkıntılı ancak otururken veya ayakta dururken ayagımı yukarı cekmek suretiyle katlama yapabiliyorum. sorun diz kapagından mı kaynaklıdır yoksa baglardan mı?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Kasım 2016 at 00:18

   Yürüme, yanlış yürüme, birden uzun ve hızlı yürüme gibi aktivitelerde dizlerdeki yapılara zarar verebilmektedir.

   Her gün 10 km’lik yol oldukça uzundur. Ayrıca ilk başlangıçta da hemen bu kadar uzun yol yürümeye başlamışsanız bu hem bağlar hem de kaslar için zararlı olabilir.

   Spora, egzersize, yürüyüşe başlarken genellikle 15 dakika ile başlanmalı (bir hafta kadar bu şekilde) sonrasında aşamalı aşamalı 10’ar dakika şeklinde arttırarak 40 dakikaya kadar çıkarmak ve daha uzunundan kaçınmak faydalıdır (büyüklerimizin de söylediği gibi azı karar, çoğu zarar) yani her şeyi kararında yapmak faydalıdır. Ayrıca tur şeklinde yüründüğünde ilk ve son tur yavaş tempoda, ikinci tur orta tempoda, üçüncü tur tempolu şeklinde yüründüğünde daha sağlıklı olur. Eğer tur şeklinde yürümüyorsanız bunu dakika şeklinde (5 dakika yavaş, 5 dakika orta, sonra hızlı tempoda son 5 dakikada tekrar yavaş şeklinde olabilir).

   Beslenme de önemlidir (dengeli protein, dengeli ve kompleks karbonhidrat yeterli sebze ve meyve şeklinde) beslenmek, yeterli su tüketmek gibi yöntemleri de dikkat etmek gerekir.

   Sanırım bir anda hızlı yürümeye başlamışsınız, uzun yürümüşsünüz veya yürürken ani bir harekete maruz kalmışsınız.

   Bağlarda hasar oluşmuş olma ihtimali vardır, çünkü diz kapağı kayması bağları ve kıkırdak dokuyu zedeler ve bunun üzerine gidildiğinde daha ciddi hasarlar meydana gelebilir.

   Menisküs yırtılması olmuş olabilir.

   İyi bir fizik tedavi ya da ortopedi uzmanına gitmeniz ve görüntüleme yöntemlerinin kullanılması gerekebilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 59. Avatar

  Muhammed

  16 Kasım 2016 at 10:28

  Selamun Aleyküm yataktan kaldıktan sonra birden sol diz kapağında bir sorun hissettim.
  Hareket ettirince sesler geliyor tam kapatınca dizimi sanki basınç uyguluyorlar çömelmede zorlanıyorum çok ağrı yok fakat bir sorun olduğu belli bükme yapamıyorum sağda sorun yok şükürler olsun fakat sol dizimde Çömelme ve ayağa kalkmada zorluk çekiyorum
  Dizimde bükerek oturamıyorum.
  Sol Dizim şiş gibi sağa göre şişlikler
  var gibi Dizinizde bacağınızı salladığınızda tıkırdama hissi var. Yaşım 21 çok dizimi kullanmadım yani spor veya dizi zorlayacak birşey yapmadım.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Kasım 2016 at 11:21

   Menisküs yırtılması, artrit (eklem iltihabı), kireçlenme gibi durumlar olabilir.

   Öncelikle bir ortopedi uzmanına gitmeniz doğru olur.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

   • Avatar

    muhammed

    17 Kasım 2016 at 13:27

    Çok teşekkür ederim kolay gelsin.

 60. Avatar

  yaren

  16 Kasım 2016 at 15:19

  merhaba belki diz kapağı kayması falan değil bilmiyorum ama uzun zamandır aklıma takılan bir şeyi sormak istiyorum. 15 yaşında zayıf biriyim bacaklarım da normal kiloma göre ama dizimi büktüğüm zaman alt kısım kalınlaşıyor ve değişik, kötü bir görüntü ortaya çıkıyor. bacaklarım yamuk olabilir biraz belki ondandır ama size de sormak istedim. cevap verirseniz çok sevinirim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Kasım 2016 at 11:49

   Çok sık yüksek topuklu ve sivri burunlu ayakkabı giymek bacakların kalınlaşmasına ve şekil bozukluklarına sebep olabilir.

   Kalp, böbrek ve karaciğer yetmezliği gibi hastalıklar bacaklarda kalınlaşmaya, güzel durmayan görünüme neden olabilir.

   Bazı romatolojik hastalıklar bacaklarda şekil bozukluğuna neden olabilir, ancak bunlarda ağrı da olur.

   Progresif musküler distrofiler gibi kas hastalıklarında da kaslarda kontrolsüz büyüme veya şekil bozuklukları görülebilir ve bu durum romatoloji bölümünde araştırılır.

   Bazı hormonal sebepler bacaklarda kalınlaşmaya ve çirkin görünüme sebep olabilir.

   Bazı sporlar aşırıya kaçtığında bacaklarda dengesiz kas büyümesi yapabilir (örneğin bisiklete binme, uzun ve tempolu yürüme, sert zeminde koşma, golf, tenis gibi) sporlar bacaklarda dengesiz kas gelişimine yol açabilir.

   Öncelikle bir fizik tedavi uzmanına gitmeniz ve yapısal bir bozukluk veya bir kas hastalığı olup olmadığının anlaşılması doğru olur.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 61. Avatar

  erhan

  21 Kasım 2016 at 11:22

  merhabalar iki gün önce halı sahada diz kapağım kaydı acil serviste yerine oturtuldu ve uzun bacak kısmi alçıya alındı.şuan ağrım yok mr çekilicek fakat bağların kopması durumunda ameliyat olunucak dendi şuan gayet iyi durumda ara ara çok hafif ağrı oluyor sizce bağlarda kopmamı olmuştur zedelenmemi hastaneye gitmeden önce merak ettim bi araştırayım 😀

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Kasım 2016 at 00:11

   Diz kapağı kayması sırasında bağlarda zedelenme, kopma olabilir veya bunlar olduğu için diz kapağı kaymış olabilir.

   Acil müdahale iyi yapılmış gibi görünüyor, fakat siz yine de bir ortopedi doktoruna gitmeyi ihmal etmemelisiniz, çünkü tekrar eden kaymalar daha ciddi sorunlara neden olabilir.

   İyilik ve sağlık dileğiyle.

 62. Avatar

  onur

  10 Aralık 2016 at 13:15

  Merhabalar yaklasik 2.5 ay önce hali sahada diz kapagim sola dogru kaydi ve hastahanede yerine getirildi ortopediye gittim doktor mr’ini cekip yan bagda hafif yirtik var dedi ama o bağ kendi kendini yeniler dedi dizlik verdi 1 ay kullandim egzersiz hareketleri verdi adelen guclensin dedi onlari yaptim suan iyi durumda cok şükür tekrar futbol oynasam tekrar dönme riski var mi varsada cok mu var riski? Cok merak ettim size sormak istedim vevap verirseniz cok sevinirim cok teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Aralık 2016 at 01:11

   Yanlış bir harekette tekrar kayma olabilir ve bu duruma bağlı o bağda tekrar hasar oluşursa daha zor iyileşir ya da cerrahi tedaviye ihtiyaç duyulabilir.

   Tekrar futbol oynayıp oynamamanız hakkında doktorunuzdan bilgi almanız daha doğru olur, çünkü hasarın yerini ve derecesini doktorunuz daha iyi bilmektedir.

   Doktorunuzun önerileri önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 63. Avatar

  Furkan

  12 Aralık 2016 at 04:55

  Ben his kaybı yaşadım sol bacağımda sadece sonra düzgün yürüyemedim bi çok kez ayağımdan ameliyat oldum diz kapagımın döndügünü farkettim sol bacağımı yukarıya kaldırmaya çalıştığımda diz kapağım sol tarafa dönüyo ve bacağımda dönüyo napmam gerek iyileşebilirmiyim ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Aralık 2016 at 12:29

   His kaybı ameliyattan sonra oldu ise ameliyata bağlı veya sorun neyse ona bağlı sinir hasarı oluşmuş olabilir.

   Diz kapağı kayması diz çıkığına bağlı, bağların hasar görmesine bağlı, orada oluşan bir kiste bağlı gibi olabilir.

   Bu durumların altında yatan romatizmal bir durum ya da doğumsal şekil bozuklukları olabilir, kemik kisti olabilir.

   Yani nedenin ne olduğuna bağlıdeğişir.

   Sorun kemiksel veya kaslar, bağlar ile ilgili bir sorun ise iyi bir ortopedi veya fizik tedavi doktoruna gitmeniz gerekir.

   Eğer sorun sinir yaralanmalarına bağlı ise beyin-sinir cerrahisine gitmeniz gerekir.

   Sorun romatizmal bir durum ise romatoloji bölümüne gitmek gerekir.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 64. Avatar

  Hüseyin

  13 Aralık 2016 at 02:06

  Merhaba hocam ben ayakta dururken normal de dizlerim duz durmasi gerekirken dizlerim ic tarafa dogru giriyor ve görüntüsü farkli oluyor ve mesela ayak ayak ustune attgimda dizimin yan tarafi agriyor acaba neden ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Aralık 2016 at 16:54

   Diz ekleminizde ya da diz kapağında bir sorun olabilir. Bir ortopedi ya da fizik tedavi uzmanına gitmeyi ihmal etmemelisiniz, çünkü bu tür şekil bozuklukları kireçlenmeden, diz kapağı kaymasından, diz kapağı çıkığından, romatoid artrit gibi romatizmal bir hastalıktan kaynaklanabilir.

   İyi sonuç almanız dileğiyle.

 65. Avatar

  Hilâl

  15 Aralık 2016 at 14:23

  Merhaba benm sol dizim 10 yasindayken mermer sehpaya carpti ve kayma oldu elimle duzelttmi 26 yaandayim.hala.sagl dizim sol dizim gibi sabit degildir. Ortp. Gittim sargi werdi rontgende bisi cikmadi ama ben hissediyorum cok agrio sol tarafa dizlerimi üstüste koyup yatamiyorum.yan kemik cok agriyor..ne yapmaliyim tekrar

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Aralık 2016 at 16:32

   Diz kapağı kayması nedeni ile menizküslerde yırtık, kıkırdak dokuda hasar oluşmuş olabilir. Diz ekleminin derindeki sorunlar röntgen filminde belli olmayabilir ve bazı durumlarda emar, sintigrafi çekilmesi de gerekebilir.

   Bir de fizik tedavi uzmanına gitmeniz gerekebilir. Tendonlar, kaslar ile ilgili bir durum var ise bunlar ile genellikle fizik tedavi uzmanları ilgilenir.

   Sağlık dileğiyle.

 66. Avatar

  Melisa

  23 Aralık 2016 at 10:46

  Merhaba. Bundan hemen hemen 4 yil once dizimin ustune duserek diz kapagimi catlAttim. Ayrica kucuk yirtilmalar da olmustu. Bundan 1 yil sonra yine ayni sekilde top oynarken diz kapagimi zikzakli bir sekilde catlattim. Ve duzelmesinden 1 ay sonra voleybol kursuna basladi m. Hareket kisitlamamvardi. Ve bu sayede duzeldi. Ve rahatca hareket edebiliyordum.bundan 2 yil sonra(yani suan) ayni sekilde basketbol macinda dusup bu sefer diz kapagimi kirdim ve bir parca koptu. Suan bacagim komple alcida ve ailem zporu birakmam konusunda uyariyor. Bu konuda sizindedusuncelerinizi alabilirmiyhim? Dzim alci ciktiktan so ra eskisis gibi duzelebiljr mi?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Aralık 2016 at 17:43

   Her seferinde yaralanmalar oluşmuş, kırık oluşması tabii ki daha zor bir durum, kırıklar kaynadıktan sonra bile uzun süre dikkat etmek gerekir. Tekrar tekrar darbe alması diz içi yapıları da sakatlayabilir.

   Kırılmanın derecesine ve başka yapılara zarar verip vermediğine bağlı olarak tekrar spora başlama süresi veya başlayıp başlamamanız gerektiği değişiklik gösterebilir.

   Bu öneriyi doktorunuzdan almanız daha uygun olur, fakat sporcu yaralanmaları bazen ömür boyu sürecek sakatlıklara sebep olabilmektedir. Sporun sakatlanma açısından daha az risk taşıyan başka bir dalını seçebilirsiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 67. Avatar

  Lara

  25 Aralık 2016 at 14:43

  Merhaba dün ani bir hareket sonucu dizim döndü ağrı vardı ama yarın yani bugün ağrım geçti şişme ve morarma Yok sadece yürümekte güçlük çekiyorum buz takviyesi ve kas gevşetici kullandım burkulma olduğunu düşünüyorum dizimin yan tarafını elleyince çok az bir acı hissediyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Aralık 2016 at 11:45

   Diz kapağı kaymış veya çıkmış olabilir, diz içi yapılarda bir sorun olmuş olabilir veya basit bir zedelenme olmuş da olabilir fakat ne olursa olsun bir ortopedi veya fizik tedavi doktoruna muayene olmak önemlidir.

   İyilik dileğiyle.

 68. Avatar

  Kadir

  2 Ocak 2017 at 22:07

  1bucuk sene once hali saha macinda sol.diz kapagim diaa dogru dondu ambulans ile hastaneye gittim ve 6 doktor duzeltti 10 gn tedavi aldim sonra fizik tedavi aldim suan yeniden spor yapmak istiyorum ama korkuyorum sizce bekledigim.bu sure yeterlimi basliyabilirmiyim spora. Yeniden ayni durum yasarmiyim ? Yani dizim eski gucundemidir degilmidir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Ocak 2017 at 11:20

   Diz kapağı kaymaları tekrarlayabilir. Bir buçuk yıl normal aktiviteler için yeterlidir fakat spora dönmeniz konusunda fizik tedavi doktorunuzdan bilgi almanız daha uygun olur, çünkü kaymanın verdiği zarar, tekrarlayıp tekrarlamayacağı, diz içi yapılarda oluşan hasarlar gibi faktörler de önemlidir. Tekrar grafi çekilmesi gerekebilir.

   Geçmiş olsun.

 69. Avatar

  Mehmet

  4 Ocak 2017 at 03:38

  3 yıl önce motor kazası sonucunda diz kapağım kaydı tedavi oldum bi kaç aydır dış menisküs bölgesinde sinir sıkışması gibi bi ağrı oluşuyor nedenleri nelerdir nasıl bi tedaviden geçmem gerekiyor

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Ocak 2017 at 22:13

   Diz kapağı kayması sırasında menisküs yırtılması olmuş olabilir veya diz kapağı tekrar kaymış olabilir. O kazadan sonra diz içi yapılarda hasarlar gelişmiş olabilir. Kireçlenme oluşmuş olabilir. Ödem oluşmuş olabilir.

   Tekrar ortopedi doktoruna gitmeniz ve gereken görüntüleme yöntemlerinin kullanılması gerekebilir, çünkü bazı menisküs yırtıklarının anlaşılması için manyetik rezonans görüntüleme yöntemi kullanılması gerekir.

   Geçmiş olsun.

 70. Avatar

  ahmet

  22 Şubat 2017 at 07:49

  iyi günler benim bacağıma önden bakıldığında düz giderken diz tarafında içe doğru bükülme sonrasında baldır kısmında tekrar önceki düzlüğe ulaşıyor acaba bu yamukluk düzeltilebilirmi illeki ameliyatmı gereklidir lütfen bilgilendirin

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Şubat 2017 at 01:19

   Yapısal bir bozukluk olabilir ya da ağrılarınız da varsa artrite bağlı şekil bozukluğu oluşmasından da bu tür durumlar oluşabilir.

   Bir fizik tedavi ya da ortopedi doktoruna bir muayene olmanız önemlidir.

   Sağlık dileğiyle.

 71. Avatar

  Semra Yılmaz

  26 Şubat 2017 at 23:59

  Merhaba,
  Yaklaşık 10 sene önce ilkokulda diz kapağım ters dönmüştü öğretmenim sayesinde diz kapağı yerine oturtuldu daha sonra çok faZla ödem ve kanama oldu kanamayı hastande tek tek şırıngalarla almışlardı. Doktor emar sonucunda lif kopması demişti dizlik yazdı uzun bir süre dizlik taktıktan sonra iyileşme oldu. Fakat geçen bu sürede yine ara ara dizimde ağrı yokuş aşağı inerken zorlanma çok yürüynce zorlanma oluyor bazen ağrı yapıyordu. Bikaç gün dizlik kullanınca düzeliyordu. Fakat yaklaşık 1 hafta önce bir trafik kazası geçirdim aynı dizimin üstüne düştüm emar çekildi zedelenme var denildi. Bu hafta tekrar emar çekilecek fakat evde bile yürürken zorluk çekiyorum 1 haftadır işe gitmiyorum raporluyum diizmde çok ödem oluyor süreklide uzatıyorum dinlendiriyorum fakat çok korkuyorum ağrısı ve ödemi çok oluyor belkide korkudan ben gözümde büyütüyorum. Dizimi kuvvetlendirmek için ne yapabilirim ,ödemi azaltmak için ne yapabilirim yardımcı olabilir misiniz. Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler..

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Mart 2017 at 14:34

   Zamanla diz içi yapılarda daha önce aldığı travmaya bağlı olarak kıkırdak dokuda hasar oluşmuş olabilir, menisküslerde zedelenmeler oluşmuş olabilir, dizi içinde sıvı toplanmış olabilir, yine bunlara bağlı olarak enflamasyon oluşmuş olabilir.

   Öncelikle tekrar bir ortopedi uzmanına gitmeniz önemlidir. Sonrasında da bir şey yok ise fizik tedavi görmek gerekebilir.

   İyilik ve sağlık dileğiyle.

 72. Avatar

  Hamit

  28 Şubat 2017 at 13:39

  Merhaba ben 32 yaşındayım 12 yıl önce askerde dizlerimde ağrı oluştu ve git gide çoğaldı doktorlara gittim mr falan hiç bir şeyin yok denildi bundan 6 yıl önce rahatsızlığımı keşfeden doktor buldum tomografi de bende gördüm diz kapağı kayması nı bana egzersiz verdi ama yapamadım şimdi ise ayak ta yarım saat duramıyorum alaturka wc ye oturamıyorum uzun yol yürüyemiyorum uzun yolculuk yapamıyorum yani hayatım bitti desek yeri var ameliyat olmak istiyorum nasıl bir sonuç alırım diz kaymasından dolayı oluşan kıkırdak hasarları tedavi olurmu beni nasıl yönlendirirsiniz cevap için şimdiden tşk ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Mart 2017 at 01:13

   Diz kapağı kayması tedavisi yapılmadığında kıkırdak hasarlarına, bağ hasarlarına, menisküs hasarlarına neden olabilir, bu nedenle nasıl hasarlar oluşmuş ya da oluşmamış buradan bilmek zordur. Bir ortopedi doktoruna gitmeyi ihmal etmemelisiniz. Hasara göre ya da hasarın derecesine göre yapılacak tedavi değişiklik gösterebilir.

   İyi ve sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 73. Avatar

  Fatih

  3 Mart 2017 at 01:42

  MERHABA, 17 Yaşındayım bundan 1 ay önce kickboksa başladım belirli sakatliklar gecirdim ama hepsi gecti. Bu sefer sol dizimde bir sıkıntı var , düz uzanırken sorun yok kendime dogru çekerkende sorun yok fakat kendime dogru cekip tekrar dizimi duz yapmaya calisirken sanki kitlenmis gibi oluyor ve duzeltirken kitir kitir ses geliyor. Yururken tam kiramiyorum dizimi, kickboks antremanimda esneme hareketinde bacaklarimi fazla actim sanirim onemli bir durum olabilirmi acaba ? Tesekkur ediyorum.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Mart 2017 at 22:39

   Kıkırdak dokularda hasarlanma oluşmuş olabilir, menisküs yırtılması olmuş olabilir. Bir ortopedi doktoruna ve fizik tedavi doktoruna gitmeniz ve gerekli tetkiklerin yapılmasında fayda vardır.

   Sağlıklı ve iyi yaşam dileğiyle.

 74. Avatar

  Yaşar

  12 Nisan 2017 at 23:13

  Merhaba, 24 yaşındayım 1 yıl önce arkadaşımla dans ederken dizime aniden hızlıca vurulmuş gibi bir ağrı ile yere yığıldım. Sanırım dizim çıktı ve geri geldi. Tatil dönemine denk geldiği için acilde sadece bandaj yapıldı, 2 gün sonra muayene olabildim. Mr ve röntgen çekildi ilaç tedavisi gördüm bir kaç zaman da dizlik kullandım. Doktorum fizik tedavi önerdi ama o dönem fırsat yaratamadım kendim evde kas güçlendirici hareketler yaptım hatta bu sürede ciddi bir kilo ve yağ oranımda azalma da oldu. Şimdi dönem dönem hiçbir problem yaşamıyorum ama yine dönemsel olarak sanki psikolojik olarak her an atacakmış gibi hissettirebiliyor dizim. İnce kasılmalar olabiliyor zorlamaya çekiniyor temkinli hareket ediyorum.
  Acaba 1 yıl sonra fizik tedaviye gitsem bir faydası olur mu ? Yoksa 1 yıl kıkırdakta sıkıntı için yeterli mi çünkü burayı okuduktan sonra bir korku sardı. Teşekkür ederim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Nisan 2017 at 13:07

   Bu tür hasarlardan sonra o bölgede oluşan zedelenme, yani eklem içinde oluşan bazı hasarlar laparoskopi yapılmadan tanınmayabilir. Yanlış egzersiz de kıkırdak dokuya zarar verebilir.

   Fizik tedaviye gitmeniz önemlidir, doktorunuz tekrar bir görüntüleme isteyebilir ve duruma göre ne yapılacağı hakkında size bilgi verecektir.

   Geçmiş olsun.

 75. Avatar

  hayat

  16 Nisan 2017 at 20:39

  merhaba diz kapaklarım dışa doğru çıkık eskiden bu kadar değildi zamanla daha da kaydı ağrım falan yok ama çok kötü duruyor dışa doğru kaymasının nedeni nedir acaba ve ameliyat gerekir mi? teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Nisan 2017 at 13:47

   Diz eklem içi bir bozukluğa bağlı olabilir, artrit gibi bir duruma bağlı olabilir, D vitamini eksikliğine bağlı bir durum olabilir, bir sebebe bağlı diz kapakları kaymış olabilir.

   Bir fizik tedavi ya da ortopedi uzmanına gitmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 76. Avatar

  Sude tuna

  1 Mayıs 2017 at 16:44

  Hocam merhaba ben bugun babamla fotbol maci yaparken bacagimi saga dogru acimca sol dizim dondu cok canim acidi bacagimi duzlestirince yerine geldi biz hemen doktora gittik dizimde kirik cikik yoktu ama biraz sismisti mr cekilmesini onerdi randevu aldik ama 1 ay sonraya benimde 3 gun sonra macim var sizce oynayabilirmiyim ilk oldugunda ustune basamiyordum ama simdi yuruyebiliyorum ( bu arada kızım ve 14 yasindayim)

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Mayıs 2017 at 01:26

   Muayeneye gittiğiniz doktora danışmadan sportif bir aktivite yapmamanız da fayda vardır. Daha ciddi yaralanmaya sebep olabilirsiniz.

   Geçmiş olsun.

 77. Avatar

  Ecem

  1 Mayıs 2017 at 19:21

  Merhaba ben dün evdeyken sol dizimi burktum hızlıca yürürken bir anda diz kapağım dönmüş gibi hissettim ve çat sesi duydum sol dizimin üstüne oturdum birkaç dk kalkamadım bugün hala ağrı hissediyorum bu 5. Kez başıma geliyor . ne yapmalıyım sizce ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Mayıs 2017 at 01:28

   Hem ortopedik hem de fizik tedavi alanlarında muayene ve görüntüleme yöntemleri ile değerlendirmeler yapılması gerekir. Bu durum ciddi hasarlara yol açabilir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 78. Avatar

  Leila

  2 Mayıs 2017 at 06:29

  Merhaba ben 19 yaşındayım diz kapğım içe doğru kayık çocukken bu kadar değildi ama zamanla dahada içe doğru kaymaya başladı ağrım yok bi sıkıntı yaratmıyor ama çok kötü görünüyor sizce ne yapmalıyım? Bide bu bahsettiğiniz Artroskopi cerrahisi canımı yakar mı? şimdiden teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Mayıs 2017 at 22:49

   Fizik tedavi ya da ortopedi uzmanına gitmeniz gerekir öncelikle. Durumun ne olduğunu bilmeden şimdiden tedavi şöyle olur demek mümkün değildir. Yapısal bir anormallik de olabilir.

   Artroskopi hem teşhis hem de tedavi amaçlı uygulanabilen girişimsel bir yöntemdir. Artroskopi 30 dakika ya da 1 saat sürebilir. Lokal ya da genel anestezi altında yapılabilir. Artrokopinin de komplikasyonları olabilir.

   Öncelikle daha fazla zaman kaybetmeden doktora gitmenizde fayda vardır.

   İyi sonuç almanız dileğiyle.

 79. Avatar

  Kadir

  22 Haziran 2017 at 03:54

  Hayırlı günler diliyorum Adım Kadir yaşım 17 . Gelecek yıl Askeriyeye girmek istiyorum daha doğrusu belli bir süre önce istiyordum . 5 Haziranda kickboxa başladım daha önce ara sıra antremanlara katılıyordum ama ara sıra . 5 haziranda başladım Pazartesi . 9 hazirana kadar hiç ara vermeden her gün devam ettim . 9 haziran Cuma günü ısınmalardan sonra vuruşlara geçtik . Ben kum torbasında tek çalışıyordum 15-16 kere tekme attım . 16. Tekmeyi atmamla kendimi yerde bulmam bir oldu . Yere düşene kadar slowmotion da dizimin ( Sol diz ) önce içeriye girip sonra dışarı çıkmasına şahit oldum. Acıdan bağırmama tüm salon şahit oldu . Hocamız geldi dizime bir şeyler yaptı dizimin acısı biraz hafifledi . Sonra hemen 5 dk boyunca soğuk suya tuttu . Bacağımın üzerine basamıyodum . Hemen hastaneye gittik . Acilde röntgen çektirdi birşey yok dedi jel ve dizlik yazıp hafta içi polikliniğe gel Mr çektir muayene ol dedi . 12 haziran pazartesi Hastaneye gittim lakin acildeki doktor yoktu başka bir doktora muayene oldum . Mr istedi . Mr çektirdim 1 hafta sonra Mr sonucunu doktoruma götürdüm MPFL dedi anlamadım .Biraz açıkladı öyle anladım . Diz kapağımın kaydığını 2. Defa tekarlanırsa ameliyattan başka çarenin olmadığını söyledi . ( Mr çektirdğim zaman ile sonuç gösterdiğim zaman ki dizim arasında dağlar kadar fark var . O zaman üzerine dahi basamıyordum sonuç gösterdiğimde dizim çok daha iyi durumda idi.) Askriyeyi düşünüyorum dediğimde şiddetle karşı çıktı . Başka meslek ol öğretmen falan ol dedi. Tedavisi yok sadece bacağını güçlendir dedi Bir kaç hareketin olduğu bir kağıt vererek gönderdi ( resmen bundan sonra sakat bir bacakla yaşayacaksın demeye getirdi ). Eve gelip biraz araştırma yaptım tedavisinin olmadığını gördüm bir de size sormak istedim . Askeriyeyi istiyorum eski haline dizimin gelmesi ne kadar sürer ? Gelmesi için hangi tedavileri uygulamalıyım ? Ayağım bir daha öyle olur mu ? Başka doktora da muayene olmalımıyım?
  Lütfen en kısa zamanda cevabınızı bekliyorum .

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Haziran 2017 at 11:34

   Medial patellofemoral ligament (MPFL) ve medial patellotibial bağ, patellofemoralin stabilitesini sağlayan ana bağlarıdır. Doktorunuz zaten gerekenleri ve olacakları size söylemiş. Bu tür durumlarda genellikle fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulanır, ancak doktorunuzun da söylediği gibi tekrarlama riski vardır genellikle. Tekrarlayan durumlarda cerrahi tedavi kaçınılmaz olabilir.

   Bir de fizik tedavi uzmanına gitmenizde fayda vardır. Fizik tedavi doktorunuzdan da bu konuda bilgi almanız gerekir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 80. Avatar

  Beyza

  26 Temmuz 2017 at 00:47

  Benim 5-6 senedir dizlerimde kayma var ve kaydıktan sonra acı veriyor. Fakat dizlerim sürekli soğuk havadada ayrıca ağrıyor. Benim ayaklarımdada sorun var yamuk basıyor doktor bana önce onları tedavi et dedi sizce napmalıyım ve bu kaymanın nedeni ne?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Temmuz 2017 at 02:04

   Ayaklardaki deformitelere bağlı diz kapaklarında kayma olabilir. Eğer ayaklarınızdaki sorunun tedavisi varsa doktorunuzun da dediği gibi öncelikle ayaktaki şekil ve basma bozukluklarının tedavisi önemlidir.

   Yine de eğer bir fizik tedavi uzmanına gitmemişseniz, gitmenizde fayda vardır, çünkü bazı egzersizler verebilir.

   Ayrıca dizlerin içindeki yapılarda da hasarlar oluşmuş olabilir, bu nedenle diz iyi yapıların da değerlendirilmesi gerekebilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 81. Avatar

  Mehmet erenler

  3 Ağustos 2017 at 19:27

  10 sene önce maç yaparken sol dizim döndü ve kan toplamıştı 60 lık şirangayla 2 kez kan boşalttılar sonra alçıya alır gibi sarıp 10 gün sonra kontrole gitmiştim bişey Yok demişlerdi. Şuan 23 yaşındayım sol diz kapağın aşırı oynuyor bide bide diz kapağımın sol üst tarafında küçük bir kemik parçası gibi bişey var her yöne istediğim gibi hareket ediyor sağ dizimde yok. Oturup kalktığımda çok fazla çatırdıyor yorduğum zaman şişiyor ve 2 3 gün oynatmadan nerdeyse yatmam lazım napmam lazım askerlik için büyük bi sorun teşkil ediyor mu

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Ağustos 2017 at 11:42

   Diz kapağı kaymış ya da çıkmış olabilir, daha önceleri geçirdiğiniz travmaya bağlı o dönemde bağ hasarı, o dönemden bu güne kireçlenme, tendonlarda hasarlanma, kıkırdak dokuda bozukluk gibi diz içi sorunlar gelişmiş olabilir ve buna bağlı diz kapağı kayması, diz kapağı çıkığı gibi durumlar oluşmuş olabilir. Bu durum için ortopedi ve fizik tedavi uzmanlarınca değerlendirmeler yapılması önemlidir. İhmal etmemenizde fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 82. Avatar

  Eyüp Erdem

  18 Ağustos 2017 at 17:39

  5-6 gün önce eğildikten sonra ayağa kalkarken ağrı olduğunu farkettim o zaman çok ağrımıyordu fakat dün basketbol antremanına gittim ve koşarken sanki diz kapağım sallanıyomuş gibi hissettim ve ağrı arttı.bugün doktor çapraz bağımın kopmuş olabilceğini söyledi.fakat benim bildiğim kadarıyla capraz bağ koptuğunda ağrı aşırı ağrı hissedelir.mr henüz çekilmedi fakat sizin de yorumunuzu merak ettim.ayrıca bu sorun amekiyat gerektirir mi ve ne zaman eski halime dönerim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Ağustos 2017 at 16:47

   Diz kapağı kaymasının nedenleri arasında bağ kopması veya bağların hasarlanması, tendon hasarlanması, diz kapağı çıkığı, diz içi yapılarda oluşan kıkırdak hasarı, kistler, menisküs yırtılması gibi durumlar sayılabilir.

   Emar sonucu çıktıktan sonra doktorunuz duruma göre tedavisi hakkında sizi bilgi verecektir. Bazı durumlarda fizik tedavi görmek de faydalı olabilir. Diz içi yapılarda oluşan sorunlar sadece emar ile belli olmayabileceği için, bunlar bakımından bazı durumlarda hem tanı hem de tedavi için artroskopik cerrahi gerekebilir.

   Geçmiş olsun.

 83. Avatar

  Orhun Dursun

  29 Ağustos 2017 at 12:06

  Benim sol diz kapağım sağdan küçük sol diz kapağımı elinle hafif oynatabiliyorum yalnız ağrı sızı yok bir tedavi gerekir mi ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Eylül 2017 at 22:01

   Bir ortopedi veya fizik tedavi uzmanına muayene olmanız içinizi rahatlatacaktır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 84. Avatar

  Yasin

  18 Mart 2018 at 14:37

  Merhabalar. Yaklaşık 5 senedir sol bacağımda genelde hafif ama son bikaç senedir dahada şiddetlenen ağrılar yaşıyorum. Askerlik zamanımda sürekli minik minik iltihaplı şişlikler çıkıyordu diz kapağımın çevresnde. 3 sene önce bir doktor tarafından muayene edildim. Ve diz kapağımın doğuştan biraz aşağıda olduğunu ve her harekette de dizimdeki kemiklerin birbirini aşındırıp iltihap yarattıgını agrılarımın bundan oldugunu söyledi. Ve tek çözümün ameliyat oldugunu ekledi. Son 1 senedir ara ara vuran ama 5 dk yı geçmeyen çok şiddetli ağrılar yaşıyorum nedeni nedir . Teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Mart 2018 at 12:36

   3 sene önceyle son 1 sene arasında (yani arada kalan 2 senelik sürede) ağrılarınız yoktu ve yeniden başladı ise bu durum romatizmal bir hastalığın neden olduğu eklem iltihabına (artrite) bağlı olabilir. Bu tür durumların romatoloji alanında araştırılması gerekir. Bu ağrılar arada kalan 2 yıllık sürede de ara ara oluyordu ise, diz kapağının tam yerinde olmamasından dolayı diz içi yapılarda (menisküslerde,kıkırdak dokuda, tendonlarda, keselerde gibi) hasar oluşabilir. Bu nedenle doktorunuz ile tekrar görüşmenizde ve doktorunuzun uygun gördüğü tedavi veya tedavilerin uygulanmasında fayda vardır.

   Eğer ortopedi doktoruna gitmişseniz, bir de fizik tedavi uzmanına gitmeniz faydalı olacaktır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 85. Avatar

  Mine

  20 Nisan 2018 at 00:33

  Merhaba ben 24 yaşındayım 2 hafta önce spor yaparken iki dizimin üzerine düştüm başta anlamadım sonradan dizim şişmeye başladı sonradan bacağımda ufak ufak morluklar oluştu sonradan da ayak bileklerim çok feci derece de şişti doktora gittim röntgen çekti ve zamanla geçer dedi ama benim hâlâ çok ağrım var ve topallayarak yürüyorum bundan iki yıl öncede böyle olmuştu o zaman diz kapağım kaymıştı şimdi de aynı şeyleri yaşıyorum ama doktor bir şeyim olmadığını söylüyor ne yapmalıyım?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Nisan 2018 at 10:51

   Diz eklemi içinde daha ciddi bir hasar oluşmuş olabilir. Diz eklemi içinde oluşan her hasar sadece röntgen filminde belli olmayabilir. Bazı hasarların değerlendirilmesi için manyetik rezonans görüntüleme gerekebilir. İyi bir fizik tedavi ya da ortopedi uzmanına gitmenizde fayda vardır.

   Geçmiş olsun.

 86. Avatar

  Yaşın KAPÇAK

  11 Ekim 2018 at 13:37

  Merhabalar benim diz kapatlarımın 2 size içe dönük. Buna bağlı olarak yürüme ve denge bozukluğu oluştu ne yapmam gerekiyor yapabileceğim egrerksiz varmı şimdiden teşekkür ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Ekim 2018 at 23:58

   Bu durum doğumsal bir bozukluk değilse diz eklemlerinde dejeneratif bozukluklar oluşmuş olabilir. Durumunuzun hem ortopedi hem de fizik tedavi uzmanları tarafından değerlendirilmesi önemlidir. İhmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 87. Avatar

  Murathan

  19 Kasım 2018 at 17:17

  merhaba ben okulda bilek güreşi yapıyordum bir anlık zorlamayla o saniye dizim sola gidip hemen saniyesinde geri oturdu ne yapmalıyım

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Kasım 2018 at 23:21

   Bir ortopedi veya fizik tedavi uzmanına gitmeniz önemlidir. Bu durum altta yatan bir sebep varsa tekrarlayabilir, başka hasarlara neden olabilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 88. Avatar

  Okan

  29 Mayıs 2019 at 01:20

  Dizim önceden de dönüyordu geriye doğru çektiğim zaman düzeliyor Du şimdi ağır bir paleti çekerken kıtlama sesi geldi ve şimdi ayağımı büküyorum ama tam olarak düz bir şekilde açamıyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Mayıs 2019 at 09:43

   Diz kapağı (patella) çıkığı olabilir (örn. tekrarlayan patella çıkığı, kronik patella yarı çıkığı gibi).

   Tekrarlayan patella çıkığı dizde takılma, boşluk hissi, kilitlenme, sıvı birikimi ile karakterize bir sendromdur. Hastalar çoğu zaman diz kapaklarının çıkıp tekrar yerine oturduğunu tarif ederler. Bu çıkıklar giderek daha basit travmalar ile de meydana gelir ve yerine oturtma işlemini çoğu zaman hasta kendisi yapar. Bu bireylerde genellikle zaten altta yatan yarı çıkık durumu vardır.

   Tabii kesin böyle durumlar var demek mümkün değildir. Bu nedenle durumun, ihmal edilmeksizin iyi bir ortopedi ve iyi bir fizik tedavi uzmanlarınca değerlendirilmesi önemlidir.

   Böyle durumlarda daha ciddi, hatta geri dönüşümü olmayan sorunlar gelişebilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 89. Avatar

  Mazlum

  14 Temmuz 2019 at 18:41

  Meraba hocam benim sol dizim oturunca çatlıyor sadece her seferinde böyle oluyor acı yok yürürken çıtlama olmuyor sadece otururken cıt diyor bunun sebebi ne olabilir korkuyom hocam.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Temmuz 2019 at 01:22

   Çömelip kalkarken, merdiven inip çıkarken dizlerden ses gelmesi önemsenmesi gereken bir durumdur. Dizden ses gelmesi özellikle orta yaşlarda (30-45) kireçlenmenin habercisi olabilir. Bazen menisküs yırtıklarından dolayı da dizlerden ses gelebilir.

   İyi bir fizik tedavi uzmanına gitmeniz önemlidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 90. Avatar

  Aras

  28 Ocak 2020 at 16:50

  Slm benim oğlum 2 yaşında 2gün önce cekyata vurdum ayagini dedi yuruyemiyo tm basamiyo içe doğru donuyo ayağı filim çektirdim bise çıkmadı

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Ocak 2020 at 13:38

   Vurduğu anda belli bir acı hissettiği için psikolojik olabilir (basamaması) veya hala acıyor olabilir (sonuçta belli bir darbe almış). Çatlak gibi bir şey de olabilir. İyileştikçe düzelme olmaz ise tekrar bir çocuk ortopedistine götürmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 91. Avatar

  Efe Erdal

  19 Nisan 2020 at 21:36

  Top oynarken aniden çıktı gibi oldu ve hemen yerine geldi hiçbir şey olmamış gibi yürümeye ve koşmaya devam ettim ağrı yok hiç bit şey yok ne olabili?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Nisan 2020 at 15:50

   Patella dislokasyonu (diz kapağı çıkığı) bir travmaya bağlı ya da doğumsal olarak görülebilmektedir. Bu hastaların bir kısmında patella hipoplazisi (patellanın tam gelişmemiş olması), ligamentöz laksite (bağ gevşekliği), femur kısalığı ve ailesel genetik yatkınlık söz konusu olabilmektedir. İster travmaya bağlı ister doğumsal olsun, patella çıkığı ihmal edilirse ve zamanında olması gerektiği şekilde tedavi edilmezse kronikleşebilmektedir. Yani, bu durum tekrarlayabilir, kronikleşebilir. Ayrıca bu durumun doğumsal mı, travmaya bağlı mı olduğunun ayırt edilmesi de önemlidir.

   Ortopedi, hatta gerekiyorsa fizik tedavi uzmanlarınca durumunuzun değerlendirilmesi önemlidir. Çünkü ihmal edilmiş patella çıkığı, yaşamın ileriki dönemlerinde osteoartritik değişiklikler gelişebilir ve buna bağlı ciddi şikayetlere neden olabilir.

   Geçmiş olsun.

   • Avatar

    Osman

    29 Nisan 2020 at 10:20

    Hocam hayırlı ramazanlar, dün evde dizimi çarptım yürürken arada çok fazla ağrıyor üzerine basamıyorum ağrıdığında, koşmaya çalıştığımda direk ağrıyor basamıyorum, arada şiddetli ağrılar oluyor ne yapmam gerekiyor?

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     2 Mayıs 2020 at 10:55

     Travmaya bağlı bir tip menüsküs yırtığı oluşmuş olabilir. Doktora gitmeniz önemlidir. Görüntüleme tekniği ile teşhis edilmesi gerekebilir.

     Geçmiş olsun.

     • Avatar

      Osman

      6 Mayıs 2020 at 14:37

      Sağolun hocam,virüsden dolayı gitmeye korkuyorum ortalık biraz daha iyi olunca gitsem sıkıntı olurmu? başka bi sıkıntı çıkar mı?

     • Sağlık Ocağım

      Sağlık Ocağım

      9 Mayıs 2020 at 01:22

      Eğer menisküs yırtığı oluşmuş ise, bu durum ihmal edilirse ve ağrı olmasına rağmen kişi bu şekilde günlük yaşamına devam ederse kıkırdak doku aşınmaları olur ve kireçlenme de denilen problemler ortaya çıkar.

      Randevu sisteminde randevu bulabilirseniz veya acil servise gitme ihtimali olursa veya Aile Hekiminize giderek muayene olabilirsiniz.

      Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 92. Avatar

  Isimsiz

  3 Ekim 2020 at 20:07

  Merhaba benimde sağ diz kapağım merdivenden çıkarken normal yürüdüğümde ağrıyor önceden 0 açıyordum ama simdi açmaya çalıştığım zaman dizim çok ağrıyor ve yere değmiyor. Arada ağrı geliyor uzattığım zaman ağrı giriyor neden acaba

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Ekim 2020 at 09:44

   Diz osteoartriti olabilir. Diz osteoartritinde belirtiler genellikle yavaş ve sinsi başlar ve etkilenen eklem genellikle bölgeseldir. Çoğu durumda sinsi başlayan ağrı en sık belirtidir. Ağrı hafif şiddette, derin ve sızlayıcı şekilde hissedilebilir. Ağrı özellikle yürüme, merdiven inip çıkma ve çömelme sırasında artış gösterir. Hastalar sıklıkla istirahat sonrasında tutukluktan da şikayet eder. Ağrı ve tutukluk hava şartlarına göre değişiklik gösterebilir. Hastalık ilerledikçe hareket sırasında çıtırtı sesi duyulabilir.

   Menisküs yırtığı olabilir. Menisküs yırtıkları görülme sıklığına göre travmaya bağlı, dejeneratif değişikliklere bağlı ve konjenital (doğumsal) nedenlere bağlı oluşabilmektedir. Menisküs yırtıklarında morfolojilerine ve lokasyonlarına göre birçok sınıflandırma yapılmıştır. Genç hastalarda genellikle travmatik yırtıklar oluşurken, orta ve ileri yaş hastalarda dejeneratif yırtıklar oluşur. Gençlerin geçirilen travmadan sonra, genellikle travmaya takiben ağrı ve kilitlenme şikayetleri vardır. Dejeneratif yırtıkları olan hastalarda da genellikle eğilme ve çömelme gibi aktivitelerde sonra takılma, kilitlenme, şişlik ve ağrı oluşur.

   Diz ağrınızın başka bir sebebi de olabilir. Üstte bahsettiğimiz hastalıklar örnek olarak verilmiştir.

   Diz ağrıları nedenleri hakkında altta verilen linkten daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz:

   https://www.saglikocagim.net/diz-agrisi-olur-diz-agrisi-tedavisi/

   Fizik tedavi ve/veya Ortopedi uzmanları tarafından araştırılması önemlidir. Doktora gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

   Geçmiş olsun.

 93. Avatar

  nurevsan

  7 Nisan 2021 at 13:40

  merhabalar benimde dizimde ağrı var ve şişlik var kuzenim doktordu et sertleşmesi dedi sonra kis var dedi yürürken kilitleniyor ne yapmam lazım

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Nisan 2021 at 19:11

   Bir ortopedi uzmanına gitmeniz gerekir. Röntgen, manyetik rezonans görüntüleme gibi teknikler ile görüntüleme gerekebilir. Dizde, özellikle diz arkasında oluşan kistler çoğunlukla Baker kistidir. Fakat kemik kistleri de oluşabilir ve büyüyen kistler ağrı ve şişliğe neden olabilir.

   Bu işin uzmanı bir doktora gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git