Diz Hastalıkları ve Tedavileri

Diz Bağ Yaralanması Neden Olur? (Ön Çapraz Bağ Yaralanması)

Dizler, yürümeyi, çömelmeyi, oturmayı rahatlıkla sağlayan eklemlerdir. Bu hareketleri kolaylıkla yapabilmek için diz eklemlerine gereken sağlam duruşu sağlayan dizlerdeki bağlardır. Dizde bir bağ zedelenir ise ayakta durmak zorlaşır.

Diz bağ yaralanması belirtileri ve tedavisi

Dizler, yürümeyi, çömelmeyi, oturmayı rahatlıkla sağlayan eklemlerdir. Bu hareketleri kolaylıkla yapabilmek için diz eklemlerine gereken sağlam duruşu sağlayan dizlerdeki bağlardır. Dizde bir bağ zedelenir ise ayakta durmak zorlaşır.

Dizlerde en sık yararlanan iki bağ vardır. Ön çapraz bağ (anterior cruciate ligament – ACL) adı verilen bağ) dizin ortasında bulunur ve çoğunlukla bir dönüş hareketi esnasında zedelenir. Kayak yaparken ya da merdivenden düşme gibi nedenler ile oluşan ön çapraz bağ yaralanması, sandalyenin bir bacağının kırılması şeklinde tanımlanabilir.

İç yan bağ (medial collateral ligament – MCL) denilen bağ ise dizin iç kısmında bulunur ve yandan gelen darbeler nedeni ile zedelenir. Bu yaralanma, futbol oyuncularının birbirlerine çarpmaları gibi darbeler ile meydana gelir. Bu bağlarda oluşan zedelenmeler acı verir ve dizde güç kaybı oluşur. Dizlerdeki bağ yaralanmaları tedavi edilmez ise başka sorunlara yol açabilir.

Diz bağ yaralanmalası belirtileri

Ön çapraz bağı yaralanmasında belirtiler hemen hissedilmeyebilir. Fakat bir pop sesi ya da dizdeki kontrol kaybı hemen hissedilir. Diz bağ yaralanmasından 2-12 saat sonra dizde şişlik oluşur ve bu şişlik diz eklemi içine olan kanamadan dolayı da oluşabilir.

Ayağa kalkma sırasında ağrı hissedilir ve böyle bir durumda Ortopedi uzmanına görünmek gereklidir. Diz bağ yaralanmasında yürünür ise diz kıkırdağı hasarlanır. Özellikle ayak sabit durumdayken vücut döndürülür ise tibia (kaval kemiği) sabit kaldığı gibi, femur (uyluk kemiği) döner ve bu durum kıkırdağın yaralanmasına neden olur.

Diz bağ yaralanması teşhisi

Diz bağ yaralanmalarının tanısı, doktorun yapacağı fizik muayene ve bu tip yaralanmaları olan hastalarda diğer kemik patolojilerini tespit edebilmek için direkt röntgenler ve eklem içi patolojiler için de manyetik rezonans görüntüleme tetkiki istenebilir. Bazı gereken durumlarda artroskopik muayene gerekebilir.

Diz bağ yaralanması tedavisi

Diz bağ yaralanması tedavisi

Diz bağ yaralanması tedavisi

Diz bağ yaralanmaları tedavisinde, cerrahi ve cerrahi olmayan tedavi yöntemleri vardır. Tedavi seçeneği hastanın, probleminin ne kadar ciddi olmasına ve iyileştikten sonra ne kadar aktif yaşantısı olacağına bağlı seçim yapılır. Ön çapraz bağ yaralanmasında ameliyattan sonra spora devam etmek doğru olmayabilir.

Ön çapraz bağ yaralanmasında cerrahi tedavi, artroskopik yöntem ile uygulanan ve sonuçları % 85-90 oranında başarı veren bir yöntemdir. Hastaların kopmuş olan ön çapraz bağı, yine hastanın kendisinden alınan tendonlar ile yeniden yerine yerleştirilir ve tespit edilir.

Ameliyattan sonra hasta fizik tedavi rehabilitasyon tedavisine alınır. Konservatif tedavi, cerrahi tedaviye gerek olmayan durumlarda uygulanır. Fakat dizde boşalma, dönme şikayetleri çok fazla ise konservatif tedavi fayda sağlamayabilir. Konservatif tedavide, diz çevresi kasları güçlendirilir, hastanın derin duyu algısı geliştirilmeye çalışılır ve hastanın günlük yaşantısına ağrısız ve sorunsuz bir şekilde dönmesi hedeflenir.

Diz hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Diz ağrısı neden olur
  2. Diz ve diz çevresi kırıkları nedir
  3. Diz kireçlenmesi belirtileri
  4. Diz kapağı kayması neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git