Ağrılar ve Tedavileri

Diz Ağrısı Neden Olur ? Diz Ağrısı Tedavisi

Diz eklemi insan vücudunda en fazla yaralanan eklemdir. Diz eklemi bozuklukları günlük ortopedik pratikte karşılaşılan olguların çoğunluğunu oluşturur.

Diz ağrısına neden olan hastalıklar

Diz eklemi, asıl olarak fleksiyon ve ekstansiyon hareketlerine olanak sağlayan menteşe tipi bir eklemdir. Eklemin stabilitesi statik ve dinamik yapılar tarafından sağlanır. Statik yapılar kapsül ve bağlardan, dinamik yapılar kas ve tendonlardan oluşmuştur. Diz eklemi insan vücudunda en fazla yaralanan eklemdir. Diz eklemi bozuklukları günlük ortopedik pratikte karşılaşılan olguların çoğunluğunu oluşturur.

Diz ağrılarına neden olan bir çok faktör vardır. Diz ağrısının genç yaşlarda en sık nedeni menisküs yaralanmaları, sportif aktivitelerde yaşanan bağ yaralanmaları ve buna paralel olarak ortaya çıkan bağ yaralanmaları genç yaş grubunun diz ağrısının en başta gelen nedenlerindendir. İleri yaş 55 – 60 yaşlarında görülen diz ağrısının bilinen en önemli nedeni dizde kireçlenme oluşmasıdır.

Bunların dışında dizin romatizmal hastalıkları vardır ve diz romatizması çocukluk yaşlarından başlayabileceği gibi, ergenlik döneminde, orta yaşlarda ve ileri yaş döneminde’de dizin romatizmal hastalıklarına rastlanabilir. Ayrıca, kırıklar, çıkıklar, diz kapağı çıkığı, diz kayması, pateller tendon yırtığı, huzursuz bacak sendromu, osgood schlatter hastalığı, patello femoral ağrı sendromu gibi diz problemleri de diz ağrılarına neden olur.

Menisküs yırtığı nedeni ile diz ağrısı

Menisküs yaralanmaları genellikle sporcu hastalığı olarak bilinmesine rağmen, dizini herhangi bir şekilde zorlayan herkeste görülebilir. Dizde ağrı, şişlik ve kilitlenme gibi belirtiler ile kendini gösterir. Menisküs yırtılmalarında tedavi, dinlenme, buz uygulama, bandaj, dizin vücuttan uzak tutulması, fizik tedavi ve geçmeyen ağrılarda cerahi tedavi uygulanır.

Diz kireçlenmesi nedeni ile diz ağrısı

Diz kireçlenmesi, en sık görülen eklem kireçlenmesidir. Orta yaş üstünde ve ileri yaştaki diz ağrılarının başlıca sebebi olan diz kireçlenmesi, diz ekleminin yüzeyini kaplayan kıkırdak dokunun, bazı nedenlerden dolayı aşınması, yıpranması ve hücrelerinin kaybolması ile meydana gelir. Diz kireçlenmesi belirtileri, dizde ağrı özellikle hareket etme sırasında veya günün ilerleyen saatlerinde artan ağrı şeklinde olur. Kireçlenme tedavisinde, hastanın kilo sorunu var ise kilo vermesi, egzersiz, fizik tedavi ve geçmeyen ağrılarda cerrahi tedavi uygulanır.

Patello femoral ağrı sendromu nedir?

Patella diz kapağı kemiğidir. Patellofemoral ağrı diz kapağı ve kemikler arsındaki bozukluklardan kaynaklanır. Hastalar genellikle genç yaş grubudur. Patellofemoral ağrı sendromu belirtileri, özellikle merdiven inip çıkarken ağrı, uzun süre oturulduğunda ağrı, bazen dizde boşalma hissi, dizi bükme sırasında kıtırdama sesi ve şişlik gibi belirtiler görülür. Patellofemoral ağrı sendromu tedavisi, öncelikle antiinflamatuar ilaç tedavisi, istirahat, fizik tedavi, buz masajı ve bütün bunlara rağmen geçmeyen şikayetlerde cerrahi tedavi yöntemine gerek duyulabilir.

Diz kırılması nedeni ile diz ağrısı

Diz eklemi kemik yapı olarak uyluk kemiği, kaval kemiği, diz kapağı kemiğinden oluşur. insan vücudunda en sık travmaya uğrayan bu kemiklerde çok sayıda kırık meydana gelebilir. Diz eklemi kırıklarının belirtileri, dizde ağrı, şişlik, morarma, hareket ettirememe gibi tipik kırık belirtileri vardır. Diz eklemi kırıklarının tedavisinde, az kaymış kırıklar uzun bacak alçısı ile 4- 6 haftalık tespitten sonra egzersizlere başlanır. Ayrılmış kırıklarda cerrahi etdaviye gerek vardır. Cerrahi tedavide, kansellöz (spongioz) vidalar ile tespit yapılır. Çökme kırıklarında, cerrahi redüksiyon gerekir ise çöken kemik bölgesine kemik greft desteklenerek plak ve vida tespiti uygulanır.

Diz kapağı kayması nedeni ile diz ağrısı

Diz kapağı kayması genelikle oturarak çalışanlarda rastlanan önemli bir sorundur. Oturma şekli bozuklukları, koşu bandı üzerinde eğim vererek koşmak, step yapmak ve uzun süre sandalyede oturmak diz kapağında kaymaya neden olabilir. Diz kapağı kayması belirtileri, diz kapağında zamanla yavaş yavaş ortaya çıkan ağrı, koşarken, merdiven inip çıkarken uzun yolculuklarda ağrı gibi belirtilerle kendini gösterir. Diz kapağı kayması tedavisi, kaymanın dercesine göre artroskopik cerrahi veya klasik cerrahi tedavi yöntemleri uygulanır.

Diz romatizması nedeni ile diz ağrısı

Diz romatizması, diz ekleminde bulunan kıkırdağın bozulması, aşınması, yıpranması ve kaybının abartılmış, ağırlaşmış şeklidir. Diz romatizması belirtilerinde ilk şikayet eklem ağrısıdır. Hareket ettikçe artan ağrı, eklem tutukluluğu, diz ekleminde şişlik, kızarıklık ve ilerledikçe hareket kısıtlılığı gibi belirtiler görülür. Diz romatizması tedavisinde en başlarda ilaç tedavisi, fizik tedavi, kaplıca tedavileri ve cerrahi tedavi gibi tedavi yöntemleri uygulanır.

Diz bağ yaralanması nedeni ile diz ağrısı

Diz ağrısı

Diz ağrısı

Dizlerde en sık yararlanan iki bağ vardır. Ön çapraz bağ (anterior cruciate ligament – ACL) adı verilen bağ, dizin ortasında bulunur ve çoğunlukla bir dönüş hareketi esnasında zedelenir. Kayak yaparken ya da merdivenden düşme gibi ön çapraz bağı yaralanması, sandalyenin bir bacağının kırılması şeklinde tanımlanabilir.

İç yan bağ (medial collateral ligament – MCL) denilen bağ ise dizin iç kısmında bulunur ve yandan gelen darbeler nedeni ile zedelenir. Bu yaralanma, futbol oyuncularının birbirlerine çarmaları gibi darbeler ile meydana gelir. Diz bağ yaralanmasının belirtileri, dizde pop sesi ve kontrol kaybı, ayağa kalkma sırasında ağrı hemen hissedilen belirtilerdir. Diz bağ yaralanmaları tedavisinde, fizik tedavi ve cerrahi tedavi yöntemleri uygulanır.

Osgood schlatter sendromu nedeni ile diz ağrısı

Osgood schlatter hastalığı (OSD), aktif hızla büyüyen adolesanlarda (ergenlerde) oldukça sık görülen ve diz ağrısına neden olan bir durumdur. Patellar tendon ve tibial tüberkül apofizinde görülen, çoğunlukla benign (selim) bir hastalıktır. Osgood schlatter sendromu belirtileri, kemiğin ön tarafında, diz kapağının 2-3 sm altında hissedilen ağrıdır. Bu ağrı uzun sürer ise şişlik oluşabilir. Osgood schlatter hastalığı tedavisi, egzersiz tedavisi, istirahat, soğuk veya sıcak uygulamak ve geçmeyen ağrılarda hastanın yeniden değerlendirilmesi gibi tedavi yöntemleri uygulanır.

Pateller tendon yırtığı nedeni ile diz ağrısı

Pateller tendon, uyluk önü kasları ile beraber çalışır ve bacağın düzleşmesini sağlar. Yetişkinlerde pateller tendon yırtıkları yüksekten atlama ya da kazalar nedeni ile oluşur. Pateller tendon yırtılması belirtileri, diz ağrısı, hassasiyet, şişlik, kopma sesi, morarma ve diz kapağı altında çukurlaşma gibi belirtiler ile kendini belli eder. Pateller tendon yırtığı tedavisi, konservatif tedavi olarak uzun bacak dizlik, istirahat, fizik tedavi ve spesifik egzersiz tedavisi ve tam kat yırtılmalarda cerrahi tedavi yöntemlerine gerek duyulur.

Diz kapağı (patella) çıkığı nedeni ile diz ağrısı

Diz ağrısına neden olan hastalıklar

Diz ağrısına neden olan hastalıklar

Uyluk alt kısmında yer alan femoral oluk ve patella aslında uyumludur. Bu oluğun sığ veya düzensiz olması, tam ya da yarım çıkık ile sonuçlanır. Diz üstüne olan direkt veya dolaylı travmalar nedeni ile dizde çıkık nadir görülür ve dizde patella çıkığı olması için şiddetli bir travmaya maruz kalması gerekir.

Diz kapağı çıkığı belirtileri, diz kapağının yana kayması, ayakta duramama, hareket etme esnasında ön diz ağrısı, şişlik, morarma, sertlik ve dizde sürtme sesleri gibi belirtiler ortaya çıkar. Patella çıkığı tedavisi, diz kapağı çıkığı yarı çıkık ise konservatif tedavi ve takip gereklidir. Lakin, yineleyen ve şikayetleri geçmeyen çıkıklar genellikle cerrahi olarak tedavisi yapılır. Tedavide yumuşak doku ameliyatlarının yanı sıra kemik ameliyatlarıda yapılabilir.

Huzursuz bacak sendromu nedeni ile diz ağrısı

Huzursuz bacak sendromu (HBS), bacakları hareket ettirme dürtüsü veya ihtiyacı ile ortaya çıkan, normal olmayan duyularla karakterize, kronik, ilerleyici bir bozukluktur. Huzursuz bacak sendromu belirtileri, tarifi olmayan bir his, ağrı, uyuşma, karıncalanma, çekilme ve gıdıklanma gibi tarif edilemeyen belirtilerdir. Huzursuz bacak sendromu tedavisi, ilaç tedavisi, egzersiz tedavisi, yaşam tarzı değişikliği gibi tedavi seçenekleri uygulanır.

Diz hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Patellofemoral ağrı sendromu nedir
 2. Baker kisti nedir
 3. Menisküs yırtılması nedenleri ve tedavisi
 4. Diz kireçlenmesi nedenleri ve tedavisi
 5. Huzursuz bacak sendromu nedenleri ve tedavisi

12 Yorum

 1. lale

  28 Nisan 2016 at 12:19

  Merhabalar, sandalyede oturarak çalışıyorum uzun oturduğum için mi bilmiyorum otururken dizlerim her ikisi de ağrıyor. Doktora gitmem gerekiyor mu yoksa egzersiz iyi gelir mi, öneriniz var mı?

  • Sağlık Ocağım

   29 Nisan 2016 at 11:50

   > Dizin anatomik yapısı oldukça karışıktır. Bu nedenle diz ağrısına neden olan birçok faktör vardır. Diz kapağının altında bulunan femur kemiği eklem yüzeyi ile ilişkisi; yapısal olarak diz kapağı çıkık, yarı çıkık, dışa dönük ya da yüksekte olabilir. Bu duruma bağlı olarak bütün yük dizin belli bir bölgesine biner ve burada bulunan kıkırdak dokunun çok hızlı bir şekilde bozulmasına yol açar.

   > Örneğin yapısal olarak bacak aksı bozukluğu, plika bantı bozukluğu, yaralanmalar, aşırı antreman yapma ve yüklenme, bacak kaslarında zayıflık ya da dengesizlik, düz tabanlık gibi nedenler diz ağrısına neden olan yapısal etkenlerdir. Bacak bacak üstüne atarak oturma, bağdaş kuma gibi etkenler de diz kapaklarında ya da diz kapağı iç yapılarda bozukluğu neden olarak diz ağrısına yol açabilir.

   > Ayrıca bazı hastalıklar da diz ağrısıne neden olur. Diz bağ yaralanmaları, menisküs yırtıkları, diz kireçlenmesi, eklem iltihapları, diz kapağı hastalıkları, diz kasının hastalıkları, diz ekleminde şekil bozuklukları, tümörler, kistler, romatizmal hastalıklar ve yayılan ağrılar şeklinde diz ağrıları meydana gelebilir.

   > Öncelikle bir ortopedi uzmanına gitmenizde ve sorunun ne olduğunun bilinmesinde fayda var.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 2. Güray yıldız

  14 Temmuz 2016 at 00:01

  Merhabalar, adım güray 18.12.1983 dogumluyum yaşım 32 sandalye otururken yatarken ayağımı uzatırken dizlerimden çıtlıyor bazen bu ağrı, sanki dizlerimde,yırtık varmış gibi ağrıyor her ikiside.ara arar sancı oluyor buna nasıl bi çözüm bulurum

  • Sağlık Ocağım

   14 Temmuz 2016 at 22:15

   Dizlerde çıtlama sesi ağrı ile birlikte olduğunda genellikle önem arz eder. Bahsettiğiniz durum menisküs yırtılması olabilir. Menisküs yırtılmasına bağlı bağlarda, kıkırdak dokuda, tendonlarda, diz kapaklarında hasarlar oluşmuş olabilir ve bunlara bağlı olarak kireçlenme meydana gelmiş olabilir.

   Bu durum ihmal edilmeden bir ortopedi cerrahi uzmanına gitmeniz doğru olur. Diz içi yaplarda hasarlar ve yıpranmalar oluşmuş ise ne olup bittiğini bilmeden çözüm aramak yanlış olur.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 3. Tülay

  3 Eylül 2016 at 02:44

  Merhabalar benim annem 50 yasinda sağ bacaginda agri var doktora gittik kireclenme ve cokme var dedi igne ve ilac tedavisi yapildi ama gecmedi ne tavsiye edebilirsiniz saygilar

  • Sağlık Ocağım

   5 Eylül 2016 at 17:05

   Tekrar doktorunuza ya da iyi bir ortopedi veya fizik tedavi uzmanına gitmek gerekir. Belki fizik tedavi görmesi ya da cerrahi tedavi gerekebilir.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 4. Ayşe nur

  13 Eylül 2016 at 16:50

  İyi günler. Benim bir süredir dizlerimde ağrı var. Yaşım 33. Ağrı dizimden bileğime kadar hatta topuğum da dahil olmak üzere. Ağrı nedeniyle ayakta durmakta güçlük çekiyorum. Merdiven çıkmak, diz çökmek ve eğilmek gibi hareketleri yapmakta güçlük çekiyorum. Sebebi ne olabilir

  • Sağlık Ocağım

   17 Eylül 2016 at 12:28

   Diz ağrılarının birçok nedeni vardır.

   Diz ağrısı için hiç doktora gitmemişseniz veya verilen ilaçlar fayda sağlamadı ise bu durum artrit (eklem iltihabı) olabilir.

   Bazen Behçet hastalığı, Akdeniz ateşi hastalığı gibi sistemik hastalıkların eklem tutulumunda diz ve ayak bileği ağrıları artrite bağlı olabilir. Ağrılar ataklar şeklinde olabilir.

   – Romatoid artrit gibi bir duruma bağlı diz ağrısı olabilir.

   – Diz kireçlenmesine bağlı diz ağrıları olabilir.

   – Bel fıtığına, omurga hastalıklarına bağlı diz ağrıları olabilir.

   – Fibromiyalji ağrı sendromuna bağlı diz ağrıları olabilir.

   – Menisküs yırtılmasına bağlı diz ağrıları olabilir.

   – Huzursuz bacak sendromuna bağlı diz ağrısı olabilir.

   – Osgood Schlatter hastalığına bağlı diz ağrısı olabilir.

   – Vaskülit (damar iltihaplanması) gibi bir duruma bağlı diz ve ayak bileği eklemlerinde hassasiyet, şişlik ve ağrılar olabilir.

   – Tendon iltihabı (tendinit) nedeni ile diz ve ayak bileğinde ağrılar olabilir.

   – Diz kapağı sorunları, diz bağ yaralanması gibi diz eklemine bağlı durumlar nedeni ile de diz ağrıları olabilir.

   Yani birçok sebep vardır, bu nedenle diz ağrısının neden olduğunu bilmek buradan zordur.

   Öncelikle bir ortopedi veya fizik tedavi uzmanına gitmeniz de fayda var.

   Buralardan bir sonuç alınmaz ise romatoloji bölümüne gitmek daha uygun olur, çünkü birçok sistemik hastalık diz ağrısı yapabilir.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 5. Ayşe

  2 Kasım 2016 at 11:22

  Merhabalar benim 12 yaşında oğlum var dizleri haftada 2 3 defa bazen ikiside bazen sağ veya sol olmak üzere devamlı kilitleniyo doktora götürdüğümde hiç muayene etmeden gelişme çağında olduğu için deyip bizi gönderdiler ama sorunu hala devam ediyo ne yapmalıyım beni yönlendirirmisiniz şimdiden teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   3 Kasım 2016 at 17:37

   Ortopedi ya da fizik tedavi uzmanına gitmeniz uygun olur.

   Büyüme ağrıları genellikle geceleri olur ve çocuğun hareketlerinde çok fazla kısıtlamaya neden olmaz. Diz kısmında hissedilen büyüme ağrısı genellikle dizin arka kısmında hissedilir.

   Şüpheli durumlarda görüntüleme yöntemleri ve kan testlerinin yapılması doğru olur.

   Sağlıklı ve iyi yaşam sizinle olsun.

 6. cüneyt

  11 Aralık 2016 at 09:17

  merhabalar
  6 ay önce inşaat,ta çalışırkenkaza geçirdim. sol dizimde ödem oluştu. doktor ilaç verdi ama fayda etmedi. yine işi devam etmek zorunda kaldım bunda sağ dizimde bir süre büktüğümde daha sonra üzerine basamaz oluyorum.basamakları çıkınca baya zorlanıyorum.ne gibi tedavi önernirsiniz teşekkürederim.

  • Sağlık Ocağım

   12 Aralık 2016 at 11:44

   Romatizmal bir durum olabilir. Her iki dizde de sorunlar olduğuna göre romatoid artrit gibi bir durum olabilir.

   Romatoloji bölümünde bu durumun araştırılması daha uygun olur.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git