Ağrılar ve Tedavileri

Diz Ağrısı Neden Olur ? Diz Ağrısı Tedavisi

Diz eklemi insan vücudunda en fazla yaralanan eklemdir. Diz eklemi bozuklukları günlük ortopedik pratikte karşılaşılan olguların çoğunluğunu oluşturur.

Diz ağrısına neden olan hastalıklar

Diz eklemi, asıl olarak fleksiyon ve ekstansiyon hareketlerine olanak sağlayan menteşe tipi bir eklemdir. Eklemin stabilitesi statik ve dinamik yapılar tarafından sağlanır. Statik yapılar kapsül ve bağlardan, dinamik yapılar kas ve tendonlardan oluşmuştur. Diz eklemi insan vücudunda en fazla yaralanan eklemdir. Diz eklemi bozuklukları günlük ortopedik pratikte karşılaşılan olguların çoğunluğunu oluşturur.

Diz ağrılarına neden olan bir çok faktör vardır. Diz ağrısının genç yaşlarda en sık nedeni menisküs yaralanmaları, sportif aktivitelerde yaşanan bağ yaralanmaları ve buna paralel olarak ortaya çıkan bağ yaralanmaları genç yaş grubunun diz ağrısının en başta gelen nedenlerindendir. İleri yaş 55 – 60 yaşlarında görülen diz ağrısının bilinen en önemli nedeni dizde kireçlenme oluşmasıdır.

Bunların dışında dizin romatizmal hastalıkları vardır ve diz romatizması çocukluk yaşlarından başlayabileceği gibi, ergenlik döneminde, orta yaşlarda ve ileri yaş döneminde’de dizin romatizmal hastalıklarına rastlanabilir. Ayrıca, kırıklar, çıkıklar, diz kapağı çıkığı, diz kayması, pateller tendon yırtığı, huzursuz bacak sendromu, osgood schlatter hastalığı, patello femoral ağrı sendromu gibi diz problemleri de diz ağrılarına neden olur.

Menisküs yırtığı nedeni ile diz ağrısı

Menisküs yaralanmaları genellikle sporcu hastalığı olarak bilinmesine rağmen, dizini herhangi bir şekilde zorlayan herkeste görülebilir. Dizde ağrı, şişlik ve kilitlenme gibi belirtiler ile kendini gösterir. Menisküs yırtılmalarında tedavi, dinlenme, buz uygulama, bandaj, dizin vücuttan uzak tutulması, fizik tedavi ve geçmeyen ağrılarda cerahi tedavi uygulanır.

Diz kireçlenmesi nedeni ile diz ağrısı

Diz kireçlenmesi, en sık görülen eklem kireçlenmesidir. Orta yaş üstünde ve ileri yaştaki diz ağrılarının başlıca sebebi olan diz kireçlenmesi, diz ekleminin yüzeyini kaplayan kıkırdak dokunun, bazı nedenlerden dolayı aşınması, yıpranması ve hücrelerinin kaybolması ile meydana gelir. Diz kireçlenmesi belirtileri, dizde ağrı özellikle hareket etme sırasında veya günün ilerleyen saatlerinde artan ağrı şeklinde olur. Kireçlenme tedavisinde, hastanın kilo sorunu var ise kilo vermesi, egzersiz, fizik tedavi ve geçmeyen ağrılarda cerrahi tedavi uygulanır.

Patello femoral ağrı sendromu nedir?

Patella diz kapağı kemiğidir. Patellofemoral ağrı diz kapağı ve kemikler arsındaki bozukluklardan kaynaklanır. Hastalar genellikle genç yaş grubudur. Patellofemoral ağrı sendromu belirtileri, özellikle merdiven inip çıkarken ağrı, uzun süre oturulduğunda ağrı, bazen dizde boşalma hissi, dizi bükme sırasında kıtırdama sesi ve şişlik gibi belirtiler görülür. Patellofemoral ağrı sendromu tedavisi, öncelikle antiinflamatuar ilaç tedavisi, istirahat, fizik tedavi, buz masajı ve bütün bunlara rağmen geçmeyen şikayetlerde cerrahi tedavi yöntemine gerek duyulabilir.

Diz kırılması nedeni ile diz ağrısı

Diz eklemi kemik yapı olarak uyluk kemiği, kaval kemiği, diz kapağı kemiğinden oluşur. insan vücudunda en sık travmaya uğrayan bu kemiklerde çok sayıda kırık meydana gelebilir. Diz eklemi kırıklarının belirtileri, dizde ağrı, şişlik, morarma, hareket ettirememe gibi tipik kırık belirtileri vardır. Diz eklemi kırıklarının tedavisinde, az kaymış kırıklar uzun bacak alçısı ile 4- 6 haftalık tespitten sonra egzersizlere başlanır. Ayrılmış kırıklarda cerrahi etdaviye gerek vardır. Cerrahi tedavide, kansellöz (spongioz) vidalar ile tespit yapılır. Çökme kırıklarında, cerrahi redüksiyon gerekir ise çöken kemik bölgesine kemik greft desteklenerek plak ve vida tespiti uygulanır.

Diz kapağı kayması nedeni ile diz ağrısı

Diz kapağı kayması genelikle oturarak çalışanlarda rastlanan önemli bir sorundur. Oturma şekli bozuklukları, koşu bandı üzerinde eğim vererek koşmak, step yapmak ve uzun süre sandalyede oturmak diz kapağında kaymaya neden olabilir. Diz kapağı kayması belirtileri, diz kapağında zamanla yavaş yavaş ortaya çıkan ağrı, koşarken, merdiven inip çıkarken uzun yolculuklarda ağrı gibi belirtilerle kendini gösterir. Diz kapağı kayması tedavisi, kaymanın dercesine göre artroskopik cerrahi veya klasik cerrahi tedavi yöntemleri uygulanır.

Diz romatizması nedeni ile diz ağrısı

Diz romatizması, diz ekleminde bulunan kıkırdağın bozulması, aşınması, yıpranması ve kaybının abartılmış, ağırlaşmış şeklidir. Diz romatizması belirtilerinde ilk şikayet eklem ağrısıdır. Hareket ettikçe artan ağrı, eklem tutukluluğu, diz ekleminde şişlik, kızarıklık ve ilerledikçe hareket kısıtlılığı gibi belirtiler görülür. Diz romatizması tedavisinde en başlarda ilaç tedavisi, fizik tedavi, kaplıca tedavileri ve cerrahi tedavi gibi tedavi yöntemleri uygulanır.

Diz bağ yaralanması nedeni ile diz ağrısı

Diz ağrısı

Diz ağrısı

Dizlerde en sık yararlanan iki bağ vardır. Ön çapraz bağ (anterior cruciate ligament – ACL) adı verilen bağ, dizin ortasında bulunur ve çoğunlukla bir dönüş hareketi esnasında zedelenir. Kayak yaparken ya da merdivenden düşme gibi ön çapraz bağı yaralanması, sandalyenin bir bacağının kırılması şeklinde tanımlanabilir.

İç yan bağ (medial collateral ligament – MCL) denilen bağ ise dizin iç kısmında bulunur ve yandan gelen darbeler nedeni ile zedelenir. Bu yaralanma, futbol oyuncularının birbirlerine çarmaları gibi darbeler ile meydana gelir. Diz bağ yaralanmasının belirtileri, dizde pop sesi ve kontrol kaybı, ayağa kalkma sırasında ağrı hemen hissedilen belirtilerdir. Diz bağ yaralanmaları tedavisinde, fizik tedavi ve cerrahi tedavi yöntemleri uygulanır.

Osgood schlatter sendromu nedeni ile diz ağrısı

Osgood schlatter hastalığı (OSD), aktif hızla büyüyen adolesanlarda (ergenlerde) oldukça sık görülen ve diz ağrısına neden olan bir durumdur. Patellar tendon ve tibial tüberkül apofizinde görülen, çoğunlukla benign (selim) bir hastalıktır. Osgood schlatter sendromu belirtileri, kemiğin ön tarafında, diz kapağının 2-3 sm altında hissedilen ağrıdır. Bu ağrı uzun sürer ise şişlik oluşabilir. Osgood schlatter hastalığı tedavisi, egzersiz tedavisi, istirahat, soğuk veya sıcak uygulamak ve geçmeyen ağrılarda hastanın yeniden değerlendirilmesi gibi tedavi yöntemleri uygulanır.

Pateller tendon yırtığı nedeni ile diz ağrısı

Pateller tendon, uyluk önü kasları ile beraber çalışır ve bacağın düzleşmesini sağlar. Yetişkinlerde pateller tendon yırtıkları yüksekten atlama ya da kazalar nedeni ile oluşur. Pateller tendon yırtılması belirtileri, diz ağrısı, hassasiyet, şişlik, kopma sesi, morarma ve diz kapağı altında çukurlaşma gibi belirtiler ile kendini belli eder. Pateller tendon yırtığı tedavisi, konservatif tedavi olarak uzun bacak dizlik, istirahat, fizik tedavi ve spesifik egzersiz tedavisi ve tam kat yırtılmalarda cerrahi tedavi yöntemlerine gerek duyulur.

Diz kapağı (patella) çıkığı nedeni ile diz ağrısı

Diz ağrısına neden olan hastalıklar

Diz ağrısına neden olan hastalıklar

Uyluk alt kısmında yer alan femoral oluk ve patella aslında uyumludur. Bu oluğun sığ veya düzensiz olması, tam ya da yarım çıkık ile sonuçlanır. Diz üstüne olan direkt veya dolaylı travmalar nedeni ile dizde çıkık nadir görülür ve dizde patella çıkığı olması için şiddetli bir travmaya maruz kalması gerekir.

Diz kapağı çıkığı belirtileri, diz kapağının yana kayması, ayakta duramama, hareket etme esnasında ön diz ağrısı, şişlik, morarma, sertlik ve dizde sürtme sesleri gibi belirtiler ortaya çıkar. Patella çıkığı tedavisi, diz kapağı çıkığı yarı çıkık ise konservatif tedavi ve takip gereklidir. Lakin, yineleyen ve şikayetleri geçmeyen çıkıklar genellikle cerrahi olarak tedavisi yapılır. Tedavide yumuşak doku ameliyatlarının yanı sıra kemik ameliyatlarıda yapılabilir.

Huzursuz bacak sendromu nedeni ile diz ağrısı

Huzursuz bacak sendromu (HBS), bacakları hareket ettirme dürtüsü veya ihtiyacı ile ortaya çıkan, normal olmayan duyularla karakterize, kronik, ilerleyici bir bozukluktur. Huzursuz bacak sendromu belirtileri, tarifi olmayan bir his, ağrı, uyuşma, karıncalanma, çekilme ve gıdıklanma gibi tarif edilemeyen belirtilerdir. Huzursuz bacak sendromu tedavisi, ilaç tedavisi, egzersiz tedavisi, yaşam tarzı değişikliği gibi tedavi seçenekleri uygulanır.

Diz hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Patellofemoral ağrı sendromu nedir
 2. Baker kisti nedir
 3. Menisküs yırtılması nedenleri ve tedavisi
 4. Diz kireçlenmesi nedenleri ve tedavisi
 5. Huzursuz bacak sendromu nedenleri ve tedavisi

23 Yorum

 1. Avatar

  lale

  28 Nisan 2016 at 12:19

  Merhabalar, sandalyede oturarak çalışıyorum uzun oturduğum için mi bilmiyorum otururken dizlerim her ikisi de ağrıyor. Doktora gitmem gerekiyor mu yoksa egzersiz iyi gelir mi, öneriniz var mı?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Nisan 2016 at 11:50

   > Dizin anatomik yapısı oldukça karışıktır. Bu nedenle diz ağrısına neden olan birçok faktör vardır. Diz kapağının altında bulunan femur kemiği eklem yüzeyi ile ilişkisi; yapısal olarak diz kapağı çıkık, yarı çıkık, dışa dönük ya da yüksekte olabilir. Bu duruma bağlı olarak bütün yük dizin belli bir bölgesine biner ve burada bulunan kıkırdak dokunun çok hızlı bir şekilde bozulmasına yol açar.

   > Örneğin yapısal olarak bacak aksı bozukluğu, plika bantı bozukluğu, yaralanmalar, aşırı antreman yapma ve yüklenme, bacak kaslarında zayıflık ya da dengesizlik, düz tabanlık gibi nedenler diz ağrısına neden olan yapısal etkenlerdir. Bacak bacak üstüne atarak oturma, bağdaş kuma gibi etkenler de diz kapaklarında ya da diz kapağı iç yapılarda bozukluğu neden olarak diz ağrısına yol açabilir.

   > Ayrıca bazı hastalıklar da diz ağrısıne neden olur. Diz bağ yaralanmaları, menisküs yırtıkları, diz kireçlenmesi, eklem iltihapları, diz kapağı hastalıkları, diz kasının hastalıkları, diz ekleminde şekil bozuklukları, tümörler, kistler, romatizmal hastalıklar ve yayılan ağrılar şeklinde diz ağrıları meydana gelebilir.

   > Öncelikle bir ortopedi uzmanına gitmenizde ve sorunun ne olduğunun bilinmesinde fayda var.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 2. Avatar

  Güray yıldız

  14 Temmuz 2016 at 00:01

  Merhabalar, adım güray 18.12.1983 dogumluyum yaşım 32 sandalye otururken yatarken ayağımı uzatırken dizlerimden çıtlıyor bazen bu ağrı, sanki dizlerimde,yırtık varmış gibi ağrıyor her ikiside.ara arar sancı oluyor buna nasıl bi çözüm bulurum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Temmuz 2016 at 22:15

   Dizlerde çıtlama sesi ağrı ile birlikte olduğunda genellikle önem arz eder. Bahsettiğiniz durum menisküs yırtılması olabilir. Menisküs yırtılmasına bağlı bağlarda, kıkırdak dokuda, tendonlarda, diz kapaklarında hasarlar oluşmuş olabilir ve bunlara bağlı olarak kireçlenme meydana gelmiş olabilir.

   Bu durum ihmal edilmeden bir ortopedi cerrahi uzmanına gitmeniz doğru olur. Diz içi yaplarda hasarlar ve yıpranmalar oluşmuş ise ne olup bittiğini bilmeden çözüm aramak yanlış olur.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 3. Avatar

  Tülay

  3 Eylül 2016 at 02:44

  Merhabalar benim annem 50 yasinda sağ bacaginda agri var doktora gittik kireclenme ve cokme var dedi igne ve ilac tedavisi yapildi ama gecmedi ne tavsiye edebilirsiniz saygilar

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Eylül 2016 at 17:05

   Tekrar doktorunuza ya da iyi bir ortopedi veya fizik tedavi uzmanına gitmek gerekir. Belki fizik tedavi görmesi ya da cerrahi tedavi gerekebilir.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 4. Avatar

  Ayşe nur

  13 Eylül 2016 at 16:50

  İyi günler. Benim bir süredir dizlerimde ağrı var. Yaşım 33. Ağrı dizimden bileğime kadar hatta topuğum da dahil olmak üzere. Ağrı nedeniyle ayakta durmakta güçlük çekiyorum. Merdiven çıkmak, diz çökmek ve eğilmek gibi hareketleri yapmakta güçlük çekiyorum. Sebebi ne olabilir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Eylül 2016 at 12:28

   Diz ağrılarının birçok nedeni vardır.

   Diz ağrısı için hiç doktora gitmemişseniz veya verilen ilaçlar fayda sağlamadı ise bu durum artrit (eklem iltihabı) olabilir.

   Bazen Behçet hastalığı, Akdeniz ateşi hastalığı gibi sistemik hastalıkların eklem tutulumunda diz ve ayak bileği ağrıları artrite bağlı olabilir. Ağrılar ataklar şeklinde olabilir.

   – Romatoid artrit gibi bir duruma bağlı diz ağrısı olabilir.

   – Diz kireçlenmesine bağlı diz ağrıları olabilir.

   – Bel fıtığına, omurga hastalıklarına bağlı diz ağrıları olabilir.

   – Fibromiyalji ağrı sendromuna bağlı diz ağrıları olabilir.

   – Menisküs yırtılmasına bağlı diz ağrıları olabilir.

   – Huzursuz bacak sendromuna bağlı diz ağrısı olabilir.

   – Osgood Schlatter hastalığına bağlı diz ağrısı olabilir.

   – Vaskülit (damar iltihaplanması) gibi bir duruma bağlı diz ve ayak bileği eklemlerinde hassasiyet, şişlik ve ağrılar olabilir.

   – Tendon iltihabı (tendinit) nedeni ile diz ve ayak bileğinde ağrılar olabilir.

   – Diz kapağı sorunları, diz bağ yaralanması gibi diz eklemine bağlı durumlar nedeni ile de diz ağrıları olabilir.

   Yani birçok sebep vardır, bu nedenle diz ağrısının neden olduğunu bilmek buradan zordur.

   Öncelikle bir ortopedi veya fizik tedavi uzmanına gitmeniz de fayda var.

   Buralardan bir sonuç alınmaz ise romatoloji bölümüne gitmek daha uygun olur, çünkü birçok sistemik hastalık diz ağrısı yapabilir.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 5. Avatar

  Ayşe

  2 Kasım 2016 at 11:22

  Merhabalar benim 12 yaşında oğlum var dizleri haftada 2 3 defa bazen ikiside bazen sağ veya sol olmak üzere devamlı kilitleniyo doktora götürdüğümde hiç muayene etmeden gelişme çağında olduğu için deyip bizi gönderdiler ama sorunu hala devam ediyo ne yapmalıyım beni yönlendirirmisiniz şimdiden teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Kasım 2016 at 17:37

   Ortopedi ya da fizik tedavi uzmanına gitmeniz uygun olur.

   Büyüme ağrıları genellikle geceleri olur ve çocuğun hareketlerinde çok fazla kısıtlamaya neden olmaz. Diz kısmında hissedilen büyüme ağrısı genellikle dizin arka kısmında hissedilir.

   Şüpheli durumlarda görüntüleme yöntemleri ve kan testlerinin yapılması doğru olur.

   Sağlıklı ve iyi yaşam sizinle olsun.

 6. Avatar

  cüneyt

  11 Aralık 2016 at 09:17

  merhabalar
  6 ay önce inşaat,ta çalışırkenkaza geçirdim. sol dizimde ödem oluştu. doktor ilaç verdi ama fayda etmedi. yine işi devam etmek zorunda kaldım bunda sağ dizimde bir süre büktüğümde daha sonra üzerine basamaz oluyorum.basamakları çıkınca baya zorlanıyorum.ne gibi tedavi önernirsiniz teşekkürederim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Aralık 2016 at 11:44

   Romatizmal bir durum olabilir. Her iki dizde de sorunlar olduğuna göre romatoid artrit gibi bir durum olabilir.

   Romatoloji bölümünde bu durumun araştırılması daha uygun olur.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 7. Avatar

  Hacı

  3 Nisan 2018 at 11:42

  Merabalar öncelikle burdan insanlara yardımcı olmanız çok güzel allah razı olsun . . . Ben 35 yaşında şoförüm benim çapraz bağ dediğiniz biraz yırtık doktorun dediği gibi yormadım sürekli dlnlendirdim ama şimdi de dizlerimi uzatmadan rahat edemiyorum uzun süre araba kullanamıyorum illa ki uzatmam lazım oturup kalkarken çok ağrıyor dizkapaklarım ağrıyor yoksa motorsiklet kullandığımdan mı oluyo

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Nisan 2018 at 01:06

   Bağlar, kemikleri birbirine bağlayan güçlü bağ dokulardır. Ön çapraz bağ diz içinin en büyük bağlarından biridir. Uyluk kemiğini kaval kemiğine bağlar. Ön çapraz bağ, arka çapraz bağ ile birlikte dizin sabit kalmasını sağlar ve uyluk kemiğinin kaval kemiği üzerinden kayma ya da dönme yapmasını engeller.

   Ön çapraz bağ zorlanması aldığı darbenin şiddetine göre birinci, ikinci, üçüncü derece olarak adlandırılır.

   * BİRİNCİ DERECE ÖN ÇAPRAZ BAĞ YARALANMASI: Bağlarda minimal hasarla birlikte ağrı olur.

   * İKİNCİ DERECE ÖN ÇAPRAZ BAĞ YARALANMASI: Daha fazla bağ hasarı ve hafif eklem gevşekliği olur.

   * ÜÇÜNCÜ DERECE ÖN ÇAPRAZ BAĞ YARALANMASI: Bağ tamamen yırtılır ve eklem gevşek ya da sabitliğini kaybetmiştir.

   Arka çapraz bağ kopukluğu yapacak büyüklükteki yaralanma şiddeti, beraberinde eklemin diğer yapılarının da yaralanmasına yol açar. Bu nedenle arka çapraz bağ yaralanmaları genellikle kompleks yaralanmalardır.

   Çapraz bağlarda kendiliğinden onarım veya kendiliğinden iyileşme yeteneği çok azdır. Bu nedenle tedavide aktif yaklaşımlara gereksinim duyulur.

   Sizdeki çapraz bağ yaralanmasının ön, arka ve derecesine göre, aktivite durumunuza göre, yaşınıza göre tedavi planı değişiklik gösterebilir.

   Doktorunuz ile tekrar görüşmenizde fayda vardır.

   Geçmiş olsun.

 8. Avatar

  muzaffer toraman

  12 Nisan 2018 at 08:15

  Kolay gelsin
  Benim 2 yıldır diz kapağı ve çevresinde ağrım var. diz kapağının içerisinde yanma ve kızışma oluşup diz kapağının sol üst bölgesine doğru agrısı vuruyor. bu sürede sürekli hareket ettirmem cok ufakta olsa rahatlatıyor ama ağrının çoğu duruyor.
  bunun için ortopedi noroloji(husursuz bacak sendromu) ve fizik tedavi bölümülerine 2 şer defa gittim. sen son fizik tedavi polikiliniği fizik tedavi önerdi diz kapağı kemiklerim birbirine yakın çıkmış. Ancak değişen herhangi bir durum yok.Bu hastalık bütün gün ayakta dursam sorun yaratmıyor ama oturduğum ve yattığım anda başlıyor. Rica ediyorum yardımcı olun sıkıldım bu şekilde yaşamaktan.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Nisan 2018 at 11:21

   Doktorlarınız huzursuz bacak sendromu teşhisi koymuşlar. Ağrının oturduğunuzda ve yattığınızda artış göstermesi, huzursuz bacak sendromunu düşündürmektedir.

   HUZURSUZ BACAK veya BACAKLAR SENDROMU (HBS): Sık görülen bir rahatsızlık olup toplumun yaklaşık %10’unu etkilemektedir. Hastaların belli bir kısmında tedavi gerektirecek yakınmalar bulunmaktadır. Hastalar şikayetlerinin, genellikle dinlenme ya da yatma-oturma gibi hareketsiz kaldıkları zamanlarda başladığından ya da arttığından bahsetmektedir.

   Ekbom sendromu olarak da bilinen huzursuz bacak sendromu uyku ya da istirahat halindeyken hissedilen, bacaklarda (nadiren kollarda) hoş olmayan durumlar, parasteziler ve karşı konulmaz bir hareket ettirme dürtüsü ile karakterize nörolojik bir hadisedir. Belirtiler özellikle akşam veya gece istirahat halindeyken ortaya çıkmakta, hareket etme ile tipik olarak azalmakta veya geçmektedir. Paresteziler (uyuşma, karıncalanma, yanma hisleri) bazen uyku bozukluğuna neden olacak şiddette olabilir.

   HUZURSUZ BACAK SENDROMU NEDENLERİNE GELİNCE;

   İdiopatik (oluşumunda bir sebep gösterilemeyen) HBS: Sıklıkla kalıtımla geçen (primer [birincil] HBS) olarak adlandırılır.

   Sekonder (ikincil) HBS: Demir eksikliği, son evre böbrek yetmezliği, üremi, hamilelik, romatolojik hastalıklar (örn. fibromiyalji sendromu, osteoartrit, romatoid artrit, Akdeniz ateşi hastalığı gibi), diyabet, spinal kord yaralanmaları, multipl skleroz, parkinson hastalığı, polinöropati, tiroid hastalıkları, kullanılan bazı ilaçlar (örn. dopamin antagonistleri, mirtazapin, tirisiklik antidepresanlar, serotonerjik reuptake inhibitörleri) gibi hastalıklara ve ilaçlara sekonder gelişen huzursuz bacak sendromudur.

   Eğer altta yatan bir hastalık varsa (yani sekonder HBS ise), altta yatan hastalığında araştırılıp tedavisinin yapılması gerekir.

   HUZURSUZ BACAK SENDROMUNDA YAŞAM TARZI DEĞİŞİKLİKLERİ; yaşam tarzı değişikliği yapmanın HBS’nin semptomları üzerine etkileri hakkında az sayıda veri bulunmaktadır, ancak kafein, sigara, alkol alımının kısıtlanması semptomları (şikayetleri) azaltabilir. Yapılan bir çalışmada hareketsiz yaşam tarzı ve fazla kilo sorunu olan kişilerde huzursuz bacak sendromu görülme oranının fazla olduğu gösterilmiştir. Yine hasta sayısı çok fazla olmayan bir çalışmada aerobik egzersiz ve alt ekstremite dirençli egzersizler ile HBS semptomlarının azaldığı gösterilmiştir.

   Eğer altta yatan bir hastalık yoksa (idiopatik HBS ise) doktorunuzun önerdiği egzersizler, kilo problemi varsa kilo vermek, durumu tetikleyen yiyecek ve içeceklerden kaçınmak şikayetlerinizi azaltmada yardım olabilir. Bunların yaşam tarzı haline getirilmesi gerekir. Fakat altta yatan bir durum varsa bunların iyi araştırılması gerekir. Ağrı (algoloji) kliniğinde daha detaylı araştırmalar yapılarak altta yatan neden varsa bulunması faydalı olacaktır.

   Bunları fizik tedavi uzmanınız ile daha detaylı görüşmeniz önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

   • Avatar

    muzaffer toraman

    16 Nisan 2018 at 08:09

    Nöroloji bölümüne gittiğimde bu hastalık üzerine yöneldik ancak verdiği huzursuz bacak sendromu tedavisinde kullanılan ilaçlar fayda etmedi. 1 ay kullandım bu sürede geçirmesi gerekiyor aksi halde sorun huzursuz bacak sendromu değil diyerek başka bölümlere yoneldim doktorum

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     20 Nisan 2018 at 11:45

     Altta yatan bir hastalık varsa, sadece huzursuz bacak sendromu için verilen ilaçlar yetmeyebilir. Örneğin yapılan çalışmalar, böbrek yetmezliği nedeniyle diyaliz tedavisi gören her 5 diyaliz hastasından birinde huzursuz bacak sendromu semptomlarının görüldüğünü göstermiştir. Sekonder olarak gelişen (yani altta yatan bir hastalığa veya duruma bağlı gelişen) huzursuz bacak sendromunda (örn. demir eksikliği, böbrek yetmezliği gibi) bunların tedavisi huzursuz bacak sendromu şikayetlerinin gerilemesine yardımcı olabilir.

     Huzursuz bacak sendromuna yönelik verilen ilaçlar şikayetlerin şiddetini ve sıklığını/sürelerini azaltabilir. Ancak huzursuz bacak sendromu için verilen ilaçlar ile hastalığı tedavi etmez. Huzursuz bacak sendromunun şikayetleri yaşam tarzı değişikliği, beslenme tarzı değişikliği, uyku saatlerinin düzenli olması, uyku kalitesinin iyi olması, egzersizler ile hafifletilebilir.

     Diz eklemi içinde bazı sorunlar, aşınmalar oluşmuş ise eklem içinin daha detaylı değerlendirilmesi için teşhis amaçlı artroskopi gibi daha detaylı bilgi edinilebilen bir yöntem uygulanması gerekebilir.

     Daha detaylı araştırma yapılması gerekebilir.

     İyi yaşam dileğiyle.

 9. Avatar

  muzaffer toraman

  20 Nisan 2018 at 16:06

  teşekkür ederim emeğinize sağlık

 10. Avatar

  Mehtap

  10 Mayıs 2018 at 21:44

  Iyıakşamlar babam 1953 doğumlu hemen hemwn 1 aydır ayak bilegi diz ve baldırında agrı oluyo ve üstüne basamama durumu oluyor ağrıdan sebebi ne olabilir
  Dr gitti ve antibiyotik ve ağrı kesici verilmiş film çekinmiş ve enfeksiyon olduğunu söylemişler neden olabilir bu ağrılar geri dönüş yaparsanız cök sevinirim
  Teşekkür ederim şimdiden yardimlarinız için

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Mayıs 2018 at 13:50

   Ağrıların sebebi enfeksiyon kaynaklı olabilir. Ancak romatizmal bir hastalığa bağlı da olabilir. Belki daha detaylı araştırılması gerekebilir.

   Doktorunuz ile daha detaylı görüşmenizde fayda vardır.

   Geçmiş olsun.

 11. Avatar

  rukiş

  5 Ağustos 2019 at 14:40

  İyi günler ben 1964 dopğumluyum sağ dizimin iç tarafı eyilirken oturunca yataktan kalkınca çok ağrıyo bazende ayaklarımın altı kesiliyo gibi oluyo ne yapabilirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Ağustos 2019 at 21:43

   Diz ile ilgili bir problem olabileceği gibi, omurga ile ilgili bir problem de olabilir, romatizmal bir duruma bağlı da olabilir. Fizik tedavi uzmanı, ortopedi uzmanı, sinir-beyin cerrahisi uzmanı, gerekirse romatoloji uzmanı gibi uzmanlıklar tarafından değerlendirmelerin yapılması en doğrusudur.

   Diz kapağında yapısal bozukluk, dizin üst kısmındaki uyluk kasları veya alttaki tendon ile ilgili problemler, diz kapağını orta hatta tutan bağlar ile ilgili ya da yakın zamanda geçirilmiş travma kaynaklı diz ağrıları olabilir. Fakat ayağınızdaki tarif ettiğiniz ve dizinizdeki durum, diz, kalça bölgesi veya omurga bölgelerinde, bir yerlerde ve bir sebebe bağlı sinirler kaynaklı olabilir.

   En kısa zamanda doktora gitmeniz önemlidir.

   Geçmiş olsun.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git