Çocuk Hastalıkları ve Tedavileri

Diyabetik Ketoasidoz Neden Olur?

Diyabetik ketoasidoz belirtileri acil olan diyabetik ketoasidoz belirtileri ya da acil olan diyabetik ketoasidoz belirtileri şeklinde değerlendirilir.

Diyabetik ketoasidoz nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Diyabetik ketoasidoz (DKA), çocukluk çağı diyabetes mellitusun (tip 1) diyabetin en sık görülen ve tip 2 diyabette de görülebilen, hayatı tehdit eden, çok hızlı bir şekilde tedavisi yapılmadığı taktirde koma ve ölüme kadar gidebilen ani gelişen bir şeker hastalığı komplikasyonudur.

İnsülinin ileri derecede azalması ve buna ikincil karşı düzenleyici – insülin karşıtı hormonların (glukagon, adrenalin, growth hormon ve kortizol salınımlarının) artması veya bozulması nedeni ile gelişen metabolik tabloya diyabetik ketoasidoz denilir. 

Tip 1 diyabetli hastaların % 15 – 67’sinde ilk diyabet tanısı konulduğunda diyabetik ketoasidoz bulunmaktadır. Önceden şeker hastalığı tanısı almış hastalarda hastaneye yatmayı gerektiren diyabetik ketoasidoz ataklarının oranı yılda hasta başına % 1-% 10 civarındadır.

Diyabetik ketoasidoza neden olan faktörler

İnsülin hormonunun azalması veya yetmemesi, adolesan dönemde insülin uygulamasının yetersiz olması ya da tedavinin devam ettirilmemesi, insülin pompasının arızalanması sonucu alınması gereken insülinin alınamaması, şeker hastalığına eşlik eden enfeksiyon, duygusal stres, miyokard infarktüsü (kalp krizi), taşikardi, travmaya bağlı operasyonlar, yanık, beyin damar hastalıkları, hipertiroidi, ilaçlar ve benzeri faktörlere bağlı artan insülin ihtiyacının karşılanamaması nedeni ile diyabetik ketoasidoz gelişebilir.

Diyabetik ketoasidoz belirtileri

Diyabetik ketoasidoz belirtileri acil olan diyabetik ketoasidoz belirtileri ya da acil olan diyabetik ketoasidoz belirtileri şeklinde değerlendirilir.

  1. Acil olmayan diyebetik ketoasidoz belirtileri : Sık sık tuvalete gitme ve çok fazla idrar yapma (poliüri), aşırı susama ve geçmeyen susuzluk hissi (polidipsi), kusma, kilo kaybı, vajinit (vajina mukozasının enflamasyonu), kas krampları, tekrarlayan deri enfeksiyonları, diaper dermatit (pişik), ağız kuruluğu, enürezis (idrar tutamama) gibi belirtiler çok acil olmayan ketoasidoz belirtileridir.
  2. Acil olan diyabetik ketoasidoz belirtileri : Çok acil olan belirtiler arasında sık ve çok çok idrar yapma ihtiyacının ve çok susama sorununun devam etmesi, tekrarlayan kusmalar, ağır sıvı kaybı, halsizlik, kilo kaybı, yüzde kızarıklık, karın ağrısı, nefeste aseton kokusu, derin ve hızlı nefes alma, şuur kaybı, şok ve koma gibi belirtiler vardır.
Diyabetik ketoasidoz belirtileri

Diyabetik ketoasidoz belirtileri

Diyabetik ketoasidoz teşhisi

Diyabetik ketoasidoz tanısında idrar tahlilleri, kan tahlilleri ve yapılacak fizik muayene ile genellikle tanıyı koymak mümkündür. İdrar tahlilinde glukoz ve ketonüri varlığının araştırılması, parmak ucundan kan şekerinin ölçülmesi, elekrolitler Ca, P Mg üre ve kreatinin, tam kan sayımı, serum osmolaritesi ve EKG tetkikleri ile diyabetik ketoasidoz teşhisi konulabilir.

Diyabetik ketoasidoz tedavisi

Diyabetik ketoasidoz tedavisinde ilk yaklaşım, durum ciddi ise ilk müdahale genellikle acil servislerde ve yoğun bakım ünitesinde yapılır. Tedavide damar yolu ile sıvı ve insülin verilmesi ve kandaki bazı kimyasalların (elekrolitlerin) yakından takip edilmesi önemlidir.

Acil vakalarda müdahale yapıldıktan sonra hastanın daha geniş kapsamlı merkezlere sevk edilmesi gerekir. Acil müdahalelerden sonra neden olan rahatsızlıkların tedavisi de yapılır. Tip 1 diyabetli hasta ketoasidoz hakkında bilgilendirilmeli ve herhangi bir şikayeti olduğunda hemen doktoruna başvurmalıdır. Bu durumda en iyi tedavi hastanın ketoasidoza girmesini önlemektir.

Şeker hastalığı ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Çocuklarda şeker hastalığı olur mu
  2. Şeker hastaları nasıl beslenmeli
  3. Şeker düşüklüğü (hipoglisemi) nedir
  4. Şeker koması neden olur
  5. Şeker hastalığı ve korunma yolları
  6. Şeker hastalığı ve egzersizin önemi 
  7. Diyabetik gastropati nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git