D

Disk Kayması – Disk Prolapsı Nedenleri ve Belirtileri

Disk prolapsı sıklıkla bel bölgesinde meydana gelir, ancak boyun omurları ve omurganın diğer kısımlarında da disk kayması oluşabilir.

Disk prolapsı (disk kayması) nedir?

Disk prolapsı, omurganın yaygın bir bozukluğudur. Disk prolapsı omurgalar arasındaki yastıklardan birinin yırtılması ve içindeki yumuşak özün kısmen dışarı taşıp sarkması sonucunda meydana gelir. Bu durum aynı zamanda disk kayması olarak da adlandırılır ve bu durum sinir kökü ya da daha seyrek olarak omurilik üstünde ağrıya ve bazen sakatlayıcı basınca neden olabilir.

Disk prolapsı sıklıkla bel bölgesinde meydana gelir, ancak boyun omurları ve omurganın diğer kısımlarında da disk kayması oluşabilir.

Disk prolapsı (disk kayması) neden olur?

Disk prolapsı kimi zaman ani ve zorlayıcı bir hareket ile oluşabileceği gibi, yaşlanmaya bağlı disklerin yıpranmasından da yavaş yavaş gelişebilir. Disk kaymaları sportif aktivite sırasında, kötü oturuş pozisyonu nedeni ile, üşütme kaynaklı gibi faktörler ile de oluşabilir.

Disk prolapsı (disk kayması) belirtileri

Disk kayması belirtileri etkilenen diskin yerleşimine bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

  1. Disk kayması oluşmuş omurga kısmında siyatik sinir kökü sıkışmış ise bacaklarda uyuşma ve karıncalanma, zamanla bacak kaslarında güçsüzlük ve siyatik ağrısı, düşük ayak gibi belirtiler görülebilir. Ağrı karın altında, kasıklarda, uyluk kısmında, kalçada, bacaklarda, dizde hissedilebilir.
  2. Boyun kısmında disk kayması gelişmiş ise boyun ağrısı, boyunda sertlik, kollarda ve ellerde güçsüzlük ve uyuşma, ağrı, baş ağrısı, baş dönmesi, kulak çınlaması, yalancı anjina gibi şikayetler ortaya çıkar.
  3. Disk kayması bazı nadir vakalarda omuriliğin kendisini de basınç altında bırakabilir ve bu gibi bir durumda bacaklarda felç, mesane kontrolsüzlüğü (idrar kaçırma ya da idrar tutamama gibi), bağırsak kontrolsüzlüğü (dışkı kaçırma ya da dışkıyı tutamama gibi), cinsel fonksiyon bozukluğu gibi şikayetler ortaya çıkabilir.

Disk prolapsı (disk kayması) teşhisi

Disk kayması teşhisi genellikle hastada görülen belirtilere bakılarak konulabilir fakat gereken durumlarda teşhisin doğrulanması için omurganın manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ve bilgisayarlı tomografi (BT) yöntemleri ile görüntülenmesi gerekir.

Disk prolapsı (disk kayması) tedavisi

Disk kayması sorunu olan kişilerin genelinde, taşma yapan disk dokusu etrafındaki şişme azaldıkça belirtiler ortalama 6 hafta içinde kendiliğinden azalır. Bu dönem içinde aneljezik ilaçlar (ağrı kesiciler) ve antienflamatuvar grubundan ilaçlar hastanın doktoru tarafından reçete edilebilir. Hastalara bu süreçte çoğunlukla hareketli kalmaları önerilir.

Disk kaymasında fizik tedavi hem ağrıların azaltılmasında hem de hareket açıklığının devam etmesinde fayda sağlayabilir, fakat ağrı şiddetli ise yatak istirahati verilebilir. Yatak istirahatinde hasta omurgayı destekleyen düz bir şilte üzerinde düz bir şekilde uzanır, omurga üstündeki basıncın azaltılması için kafa kısmı uygun yastık ile desteklenir ve omuzlar kalça ve ayak bilekleri ile aynı hizada tutularak yatılır.

Çok şiddetli disk kaymalarında omurga kanalının dekompresyonu ya da çıkıntı yapan maddenin çıkarılması ve onarım için diskektomi ameliyatı yapılabilir.

Omurga hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Omurga yaralanmalarına bağlı ağrılar ve tedavileri
  2. Sırt ağrısı nedenleri ve tedavisi
  3. Boyun tutulması nedenleri ve tedavisi
  4. Bel tutulması nedenleri ve tedavisi
  5. Bel ağrısı nedenleri ve tedavisi
  6. Bel fıtığı nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git