Diş Hastalıkları ve Tedavileri

Diş Taşı (Tartar) Neden Olur? Diş Taşı Nasıl Temizlenir?

Tüm dünyada yapılan araştırmalar diş hastalıklarının, oldukça yüksek oranda olduğunu ortaya koymuştur. Diş hastalıklarının en önemli nedeni mikrobiyal dental plaktır. Mikrobiyal dental plak zamanla matris oluşturarak diş taşı oluşumunu meydana getirir.

Diş taşı (tartar) dişleri çürütür mü?

Tüm dünyada yapılan araştırmalar diş hastalıklarının, oldukça yüksek oranda olduğunu ortaya koymuştur. Diş hastalıklarının en önemli nedeni mikrobiyal dental plaktır. Mikrobiyal dental plak zamanla matris oluşturarak diş taşı oluşumunu meydana getirir.

Diş taşının diş yüzeyine tutunması hücreler arası madde, bakteriler arası madde ve bakteriler yolu ile gerçekleşir. Tutunma şekilleri değişik olması nedeni ile diş taşlarını diş yüzeyinden temizlemek zor veya kolay olur. Diş taşı oluşumu ağızda hastalıklara neden olarak dişlerin kaybedilmesi riskini oluşturmaktadır.

Diş taşına neden olan etkenler

Diş taşı oluşumunda en önemli neden dişlerin iyi fırçalanmaması dır. Sigara kullanımı, aşırı şekerli yiyecekler, aşırı karbonhidratlı, nişastalı besinler, asitli yiyeceklerin ve içeceklerin çok fazla tüketilmesi ve bunların düzenli olarak fırçalanarak temizlenmemesi gibi faktörler de diş taşı oluşmasında etkilidir. Bu durumda dişleri korumak için, diş taşı temizliği yapılmalı ve dişler düzenli fırçalanmalıdır.

Diş taşı temizliğinin dişlere herhangi bir zararı yoktur. Fakat diş taşı temizleme işlemi yapılırken diş minelerinin zarar görmemesi gereklidir. Diş taşlarının neden olduğu diş hastalıklar vardır. Bu hastalıklar gingivitis ve periyodontisis denilen hastalıklardır.

Gingivitis diş etlerinin iltihabı, periyodontisis dişlerin çevresindeki kemik dokuda daha fazla oluşmuş diş taşı sonucunda meydana çıkar ve diş kaybına yol açar. Gingivitis erken teşhis edilir ve diş taşları temizlenir ise periyodontisis hastalığı ve diş kaybı önlenebilir. Bu durum tedavi edilmez ise diş kaybına ve kemik kaybına sebep olabilir.

Diş taşı nasıl temizlenir?

Diş taşı temizliği için mutlaka diş hekimine gitmek gerekir. Kişinin kendi başına diş temizliği yapması mümkün değildir. Diş taşı bir kere oluştuktan sonra fırçalama ile temizlenmez. Halk arasında yaygın bir inanış olan diş taşı temizletmenin diş minesine zarar verdiği inanışı doğru değildir ve diş taşını 6 ayda bir düzenli olarak temizletmek dişlere zarar vermez. Diş doktoru diş temizliği yaparken genellikle anestezi bile yapmaz. Diş taşı temizliği bir takım diş için kullanılan küçük aletler ile yapılır. Diş taşı temizliği sırasında ve sonrasında kişide ağrı sancı olmaz.

Diş hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Diş ağrısı neden olur
  2. Hamilelikte diş iltihabı ve diş çürükleri
  3. Şeker hastalığı ve diş rahatsızlıkları nedir
  4. Diş çürümesini önlemek için öneriler

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git