D

Diş Taşı (Tartar) Neden Olur? Diş Taşı Nasıl Temizlenir?

Tüm dünyada yapılan araştırmalar diş hastalıklarının, oldukça yüksek oranda olduğunu ortaya koymuştur. Diş hastalıklarının en önemli nedeni mikrobiyal dental plaktır. Mikrobiyal dental plak zamanla matris oluşturarak diş taşı oluşumunu meydana getirir.

Tüm dünyada yapılan araştırmalar diş hastalıklarının, oldukça yüksek oranda olduğunu ortaya koymuştur. Diş hastalıklarının en önemli nedeni mikrobiyal dental plaktır. Mikrobiyal dental plak zamanla matris oluşturarak diş taşı oluşumunu meydana getirir. Diş taşının diş yüzeyine tutunması hücreler arası madde, bakteriler arası madde ve bakteriler yolu ile gerçekleşir. Tutunma şekillerinin değişik olması nedeniyle diş taşlarını diş yüzeyinden temizlemek zor veya kolay olur. Diş taşı oluşumu ağızda hastalıklara neden olarak dişlerin kaybedilmesi riskini oluşturmaktadır.

Diş taşı neden olur?

Diş taşı oluşumunda en önemli neden dişlerin iyi fırçalanmaması dır.

Diğer diş taşı oluşumu nedenlerine gelince;

 • Sigara kullanımı,
 • Aşırı şekerli yiyecekler,
 • Aşırı karbonhidratlı, nişastalı besinler,
 • Asitli yiyeceklerin ve içeceklerin çok fazla tüketilmesi ve bunların düzenli olarak fırçalanarak temizlenmemesi gibi faktörler diş taşı oluşumunda önemli yer tutar.

Bunlar gibi durumlarda dişleri korumak için diş taşı temizliği yapılmalı ve dişler düzenli fırçalanmalı, düzenli olarak diş ipi kullanılmalıdır.

Diş taşlarının neden olduğu diş hastalıkları da vardır. Bu hastalıklar gingivitis ve periodontitis denilen hastalıklardır. Gingivitis diş etlerinin iltihabıdır, periodontitis dişlerin çevresindeki kemik dokuda daha fazla oluşmuş diş taşı sonucunda meydana çıkar ve diş kaybına yol açar. Gingivitis erken teşhis edilir ve diş taşları temizlenirse periodontitis hastalığı ve diş kaybı önlenebilir. Bu durum tedavi edilmez ise diş kaybına ve kemik kaybına sebep olabilir.

Diş taşı temizliği hakkında bilgiler

Diş taşı temizliği bir takım diş için kullanılan küçük aletler ile diş hekimi tarafından yapılır. Diş taşı temizliğinin dişlere herhangi bir zararı yoktur. Fakat diş taşı temizleme işlemi yapılırken diş minelerinin zarar görmemesi için temizleme işlemi sırasında özen gösterilmesi gerekir.

 • Diş taşı bir kere oluştuktan sonra fırçalama ile temizlenmez.
 • Kişi kendisi diş taşı temizliği yapamaz.
 • Diş taşı temizliği için mutlaka diş hekimine gidilmelidir.
 • Halk arasında yaygın bir inanış olan diş taşı temizletmenin diş minesine zarar verdiği inanışı doğru değildir ve diş taşını 6 ayda bir düzenli olarak temizletmek dişlere zarar vermez.
 • Diş doktoru diş temizliği yaparken genellikle anestezi bile yapmaz.
 • Diş taşı temizliği sırasında ve sonrasında kişide ağrı sancı olmaz.

Diş taşı oluşumu nasıl engellenir?

Diş taşı oluştuktan sonra ancak diş doktoru tarafından temizlenir. Fakat bakteri plağı düzenli olarak temizlenerek diş taşı oluşumu önlenebilir. En azından günde 2 kez dişler fırçalanırsa ve günde bir kez diş ipi kullanılırsa (diş ipi kullanımının akşam yemeğinden sonra veya yatmadan önce yapılması önerilir) bakteri plağı oluşumu azaltılabilir.

Diş hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazılarımız

 1. Diş ağrısı neden olur
 2. Hamilelikte diş iltihabı ve diş çürükleri
 3. Şeker hastalığı ve diş rahatsızlıkları nedir
 4. Diş çürümesini önlemek için öneriler

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git