Diş Hastalıkları ve Tedavileri

Diş Eti Kanaması Neden Olur?

Diş eti kanamaları, diş eti iltihabının en önemli belirtisidir. Diş eti iltihabının da en önemli sebebi diş taşı (tartar) oluşumudur. Diş taşı oluşumuna ağızdaki bakteriyel diş plağı denilen renksiz ve yapışkan sıvı neden olur.

Diş eti kanaması tedavisi ve korunma

Diş eti kanamaları, diş eti iltihabının en önemli belirtisidir. Diş eti iltihabının da en önemli sebebi diş taşı (tartar) oluşumudur. Diş taşı oluşumuna ağızdaki bakteriyel diş plağı denilen renksiz ve yapışkan sıvı neden olur.

Dişlerin önünü kaplayan bu sıvı tabakası düzenli fırçalama ve düzenli temizleme ile yok edilmez ise ağızdaki tükürük ile birleşerek kalsifiye olur ve tartar denilen diş taşlarına dönüşür. Diş taşları da geçirgen, kötü yüzeyli ve dişe sıkıca tutunur ve üzerindeki bakteriler ile birleşerek diş eti hastalıklarına yol açar.

Diş eti iltihapları ve diş eti kanamasının en önemli sebepleri tartar dışında, ağızdaki kötü protezler, çürük dişler ve ağız hijyeninin ve bakımının kötü olmasıdır.

Diş eti kanaması tedavi edilmeli mi?

Diş eti kanaması kırmızı ve şiş bir diş eti ile başlayıp, çok hızlı bir şekilde ilerler ve diş etinin içine doğru ilerler. Diş eti çekilmesi yani diş eti kaybı ortaya çıkar. Daha ilerleyen durumlarda tedavi edilmez ise iltihaplı yüzeydeki bakterilerin salgıladığı zararlı maddelerden dolayı kemik kaybı oluşabilir.

Kemik kaybı oluştuktan sonra diş kökleri açığa çıkar ve bir süre sonra o diş kaybedilir. Diş eti iltihabı ve kanaması tedavi edilmediği sürece ağız kokusu ve ortaya çıkan görünüm nedeni ile kişinin sosyal yaşamını bozar. Aynı zamanda diş kaybı ile sonuçlanan kemik kaybı nedeni ile, diş hekiminin yapacağı başka müdahalelerin yapılmasını da engeller.

Diş eti kanaması nasıl önlenir?

Diş eti kanaması tedavisi

Diş eti kanaması tedavisi

Diş eti kanaması diş eti iltihabının en önemli belirtisidir ve başlangıç döneminde bu durumu önlemek mümkündür. Sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez diş fırçalamak, düzenli diş ipi kullanmak, dil temizliğine dikkat etmek, beslenmeye de dikkat etmek gibi çareler ile diş eti iltihabı ve diş eti kanaması önlenebilir.

Fakat bütün bu önlemlere rağmen diş taşı problemleri olabilir. Bu durumunda düzenli olarak (6 ayda bir) diş kontrollerine giderek çözümü bulunabilir. Diş eti kanamasını görmezlikten gelmek doğru değildir. Erişkinlerde diş kaybının % 75 nedeni diş eti kanamaları ile başlayan diş eti hastalıklarıdır.

Diş etinde oluşan bakteriler nedeni ile diş kökleri açığa çıkar ve kemik kaybı oluşur ise bu noktadan sonra çözüm kişinin kendi elinde olmaz. Bu gibi durumlarda diş hekimi müdahalesi gerekir. Diş hekimi bu tür durumlarda cerrahi işlemler uygular.

Hamilelerde diş eti kanaması normal mi?

Hamilelik döneminde meydana gelen diş eti kanamaları normal görülür. Fakat bu durum normal değildir. Hamilelik döneminde bazı hormonların değişimi nedeni ile diş etlerinin daha kızarık ve şiş olması normal sayılabilir. Fakat bu durumu düzenli diş kontrolleri ve iyi bir ağız ve diş bakımı ile önlemek mümkün ve gereklidir.

Ayrıca hamilelik sırasında anne adaylarının beslenmelerine dikkat etmemeleri ve aşırı karbonhidratlı, nişastalı beslenmeleri diş eti hastalıklarının daha da artmasına yol açar.

Hamilelik döneminde aşırı karbonhidratlı beslenme, hem bebek hemde ağız hijyeni bakımından doğru değildir. Hamilelikte düzenli ve dengeli beslenme, iyi bir ağız hijyeni ve düzenli diş doktoru kontrolleri ile hamilelik gingivitisi (diş eti iltihabı) denilen durumu engellemek mümkündür.

Diş hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Diş beyazlatma nedir
  2. Diş nasıl çekilir
  3. Diş taşı (tartar) neden olur
  4. Diş ağrısı neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git