Diş Hastalıkları ve Tedavileri

Diş Eti Çekilmesi Nedir? Diş Eti Çekilmesi Belirtileri

Diş eti, kemiği çevreleyen ve bir örtü görevi gören bir dokudur. Diş eti çekilmesi, diş taşına bağlı, yapılan kötü kaplamalara bağlı veya kalıtımsal diş eti hastalıklarına bağlı kemiğin bakteriler nedeni ile aşağı doğru erimesi ve diş etinin de bunu takiben aşağı doğru inmesidir.

Diş eti çekilmesi nedenleri ve tedavisi

Diş eti, kemiği çevreleyen ve bir örtü görevi gören bir dokudur. Diş eti çekilmesi, diş taşına bağlı, yapılan kötü kaplamalara bağlı veya kalıtımsal diş eti hastalıklarına bağlı kemiğin bakteriler nedeni ile aşağı doğru erimesi ve diş etinin de bunu takiben aşağı doğru inmesidir.

Diş eti çekilmesi ilk aşamalarda tedavi edilir ise çekilme olmaz. Halk arasında diş taşlarının sadece dişin üzerinde oluştuğu bilinir. Diş taşı temizlenmediği sürece, kendini diş etinin altında kemiğe doğru yer açmaya çalışır ve kemiğe kadar iner.

Diş eti çekilmesi neden olur?

Diş etleri genel olarak fırçalama hatası ile, kalıtımsal diş eti hastalıklarından dolayı veya o bireyde bulunan diş eti hastalığı nedeni ile çekilir. Dişleri düzenli fırçalamamak diş eti çekilmesine neden olan faktörler ile bir araya geldiğinde diş eti çekilmesini hızlandırır.

Dişler günde 3 kez fırçalanmalıdır. Çünkü bakteri plağı denilen yemek artıklarının dişlere yapışması ve o bölgede kalıcı bir hal alması diş eti çekilmesine yol açabilir. Bu bakteriler yediğimiz her besin ile daha da beslenir ve kendini büyümek için yer açar ve bunu diş etinin içine doğru ilerleyerek gerçekleştirir. Dışarıdan bakıldığında çok fazla bir şey belli olmasa da diş etinin altında kokuşmaya başlayan bakteri plağı nedeni ile ağız kokusu başlar.

Diş eti çekilmesi belirtileri

Diş eti çekilmesi belirtileri

Diş eti çekilmesi belirtileri

Diş eti çekilmesi akut (ani başlangıçlı) veya kronik sürekli tekrarlayan şekilde oluşabilir.

Akut diş eti çekilmesi nedir? : Akut olan diş eti çekilmesi bir apse oluşumundan sonra veya çok hızlı ilerleyen diş eti hastalıklarından sonra gelişir ve diş eti daha çok açıkta kalmış şekilde görülür.


Kronik diş eti çekilmesi nedir? : Kronik diş eti çekilmesi daha yavaş ilerler ve kişi bunu kendisi anlayamaz. Bu tip diş eti çekilmesi diş kontrollerinde anlaşılır. Bu tip diş eti çekilmesinin sebepleri genellikle diş etinin altına yerleşen bakterilerdir. Diş eti çekilmesi mutlaka tedavi edilmelidir. Bu gibi durumlarda fırçalama etkili olmaz. Ağızdaki koku fırçalamaya rağmen gitmez ve diş etleri her fırçalamada geçmiyor ise kesinlikle diş hekimine gidilmelidir.

Diş eti çekilmesi tedavi edilir mi?

Diş eti çekilmesi oluştuktan sonra bu durum tekrar düzelmez. Diş eti çekilmesinin tedavisindeki amaç çekilmenin daha fazla ilerlememesidir. Diş eti çekilmesine etken olan bakteriler ve diş taşları diş etlerinin altından kazınarak temizlenir.

Tedavide açıkta kalmış diş kök yüzeyine bakterilerin ve diş taşlarının yapıştığı kök yüzeyini temizleyerek sağlıklı bir hale getirilmesi sağlanır. Diş taşı temizliği sonucunda, görülmemiş diş eti çekilmesi ortaya çıkabilir.

Bazen herhangi bir travmaya bağlı olarak sadece o dişe bağlı diş eti çekilmesi görülebilir. Bu çekilme estetik olarak çok göz önünde ise buraya başka yerlerden alınan yumuşak doku nakli ile bu şekilde bir veya en fazla iki diş tedavi edilir.

Diş eti çekilmesi tedavi edilmez ise bu çekilmeler daha fazla artar. Diş eti çekilmesi tedavi edilmediği sürece orada oluşan bakteriler kemiğe doğru inerek kemiğin erimesine ve o dişin kaybına yol açar.

Diş eti çekilmesi nasıl önlenir?

Diş eti çekilmesi tedavisi

Diş eti çekilmesi tedavisi

Diş eti çekilmesi olan insanlar dişlerini fırçalamaya çok özen göstermelidirler. Diş eti çekilmesi şikayeti olan hastalara bazen ağız hijyen eğitimi verilir ve görünmeyen bakteriler boyanarak görünür hale getirilir. Bu sayede fırça ile neyin temizlendiği daha rahat görülür.

Dişler fırçalanırken diş etinden dişlere doğru fırçalanmalı, üst çenede yukarıdan aşağıya, alt çenede aşağıdan yukarıya doğru fırçalanmalıdır. Diş eti çekilmesi problemi olan kişilerde sadece fırçalama yetmez.

Çünkü bu hastaların dişleri arasında çok fazla bakteri plağı birikir. Fırçalama ile sadece diş yüzeyleri fırçalanmakta ve diş araları fırçalanamaz. Diş araları diş ipleri ya da diş ipi yeterli olmuyor ise ara yüz fırçası ile dişler fırçalanmalıdır. Ara yüz fırçasının da yetmediği durumlarda diş duşu ile dişler temizlenmelidir. Diş duşu eczanelerden alınabilecek bir aparattır ve bu aparat basınçlı su ile dişlerin arasını temizlemede yardımcıdır.

Diş hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Diş eti kanaması neden olur
  2. Diş taşı (tartar) neden olur
  3. Diş beyazlatma nedir
  4. Ağız kokusu neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git