Diş Hastalıkları ve Tedavileri

Diş Çekimi Nedir? Diş Çekilirken Çok Ağrı Olur mu?

Diş çekimi bir tedavi şeklidir. Enfeksiyon oluşmuş ve çekilmesi gereken diş ağızda kaldığı sürece zarar verecek hale gelmiş ise bu diş çekilir. Aynı zamanda dişlerde çarpıklık var ise bu gibi durumlarda da diş çekimi gerekebilir.

Diş nasıl çekilir? Diş neden çekilir?

Diş çekimi bir tedavi şeklidir. Enfeksiyon oluşmuş ve çekilmesi gereken diş ağızda kaldığı sürece zarar verecek hale gelmiş ise bu diş çekilir. Aynı zamanda dişlerde çarpıklık var ise bu gibi durumlarda da diş çekimi gerekebilir.

20’lik diş sorun yaratıyor ise 20’lik dişler de tedavi için çekilir. Bu diş çekimleri dişin hastalığı ve pozisyonuna göre planlanır ve hastaya bilgi verildikten sonra tedavi olarak uygulanır. Dişler genellikle hastanın o dişi kaybetme noktasına gelmesinden dolayı çekilir.

Diş eti problemlerinden, pyelo denilen hastalıktan, dişlerin çürümesinden dolayı diş çekimi yapılır. Son noktaya gelen dişlerin tedavisi, çekilerek yapılır. Çünkü hastalar diş bakımlarını ve diş kontrollerini ihmal ederler ve dişler çekilecek noktaya geldikten sonra doktora baş vururlar.

Diş çektirmeden önce nelere dikkat edilmeli?

Hasta diş hekimine geldiğinde tedavi olarak, dişin çekilmesi önerilmiş ise bazı önemli noktalar vardır. Öncelikle hastanın sistemik durumu ve kullandığı ilaçlar sorulur. Örneğin, hasta kan sulandırıcı bir ilaç kullanması gerekiyor ise bu ilacı üç gün önceden, genel sağlığı ile ilgili olan doktoruna danışarak uygun ise bırakmalıdır.

Eğer hastanın dişinde enfeksiyon var ise antibiyotik tedavisi altında diş çekimi gerçekleştirilmelidir. Diş çekimi öncesi hasta kulladığı ilaçlarını ve genel sağlık durumunu diş hekimine bildirilmelidir. Bazen çok stresli hastalarda stresi yatıştırmaya yönelik anesteziler de uygulanabilir.

Diş çekilirken çok fazla ağrı olur mu?

Diş çekimi sırasında anestezi yapılır ve ağrı hissedilmez. Diş çekilirken ağızda yapılan işlem hissedilir ama ağrı, acı duyulmaz.Çekilecek dişin pozisyonuna ya da durumuna göre çekimin süresi uzayabilir veya hasta ağzını açmaktan yorulabilir.

Diş çekimi öncesi hastanın dişinde enfeksiyon oluşmuş ise bunun tedavisi yapılır. Diş çekildikten sonra, çekilen dişe veya kişiye göre ağrılar ve bir süre kanamalar olabilir. Bazı insanlarda dişin durumuna ya da sebebe göre diş çekildikten sonra kanama o gün süresince, ağrı da 3-4 gün süresince devam edebilir. Bu gibi durumlarda gargara ya da ağrı kesici alınabilir.

Çekilen dişin yerine nasıl tedaviler yapılır?

Diş çekilmeden önce çekilecek dişin yerine ne yapılacağı hastaya anlatılır. Eğer hastada diş eti problemleri var ise öncelikle bu sorunlar tedavi edilir ve çekilen dişin durumuna veya yerine göre implant tedavisi, köprü tedavisi gibi tedavi yöntemleri uygulanır.

20’lik diş nasıl çekilir?

Diş nasıl çekilir

Diş nasıl çekilir

20 yaş dişleri günümüzde hemen çekilen dişlerdir. Çünkü 18-20 yaşına kadar geçen süredeki beslenme alışkanlıkları nedeni ile çenede darlık ve bu dişlerin sığmaması söz konusu olur ve dolayısı ile 20 yaş dişleri diğer dişlere zarar vereceği düşüncesi ile bu dişler çekilir.

20 yaş dişi çekimi için dişin pozisyonu çok önemlidir. Yirmi yaş dişlerin çekimi diğer dişlerden biraz daha fazla zaman alabilir. Muayene sonrası, röntgen filmleri sonucu 20 yaş dişlerinin pozisyonu iyi ise, çiğnemede katkısı var ve diğer dişlere bir zararı yok ise bu dişler mutlaka çekilecek diye bir şey yoktur.

Yani yirmi yaş dişleri sorun yaratıyor ise çekilir. Yirmi yaş dişi yarım görünümde ya da tam görünümde veya yanındaki dişe zarar veriyor ise bu durumda cerrahi çekim yapılır. Bazen yirmilik dişlerin çekiminde dikiş atılabilir.

Gömük diş nasıl çekilir?

Gömük diş, normalde ağız içinin sürmesi gereken bir dişin ki, bu diş illede yirmi yaş dişi olmayabilir ve önlerdeki köpek dişleri veya başka herhangi bir dişte olabilir. Gömük diş röntgen filminde rahatlıkla görülebilir. Gömük dişler genellikle 20 yaş dişleri olur.

Bu dişlerin çekim kararının verilmesi için hastada hiç bir şikayet yok ve 20 yaş dişi diğer dişlere zarar vermiyor ise kontroller ile takip edilmesi daha uygun olabilir. Yirmi yaş dişleri ve gömük dişler dişsel bazı sorunlar çıkarmasa da baş ağrısı ya da yüz ağrısı gibi problemlere de sebep olabilir. Bu gibi nedenlerden dolayı da gömük dişler çekilebilir.

Gömük dişler cerrahi yöntem ile diş eti ve kemik kaldırıldıktan sonra dişin içinde bulunduğu kemik yuvasından diş kesilerek çıkarılır.

Diş hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Diş ağrısı neden olur
  2. Diş taşı (tartar) neden olur
  3. Diş beyazlatma nedir
  4. Şeker hastalığı ve diş rahatsızlıkları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git