Diş Hastalıkları ve Tedavileri

Diş Beyazlatma Nedir? Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır? (Bleaching)

Diş beyazlatma, dişin hekim tarafından yapılan beyazlatma işlemidir. Dişlerin renginde oluşan sarılıklar, renk değiştirme gibi sorunlar dişin estetik görünümünü bozduğu için klinik ortamda ya da ev tipi olmak üzere iki şekilde beyazlatma işlemi yapılır.

Diş beyazlatma işlemi dişlere zarar verir mi?

Diş beyazlatma, dişin hekim tarafından yapılan beyazlatma işlemidir. Dişlerin renginde oluşan sarılıklar, renk değiştirme gibi sorunlar dişin estetik görünümünü bozduğu için klinik ortamda ya da ev tipi olmak üzere iki şekilde beyazlatma işlemi yapılır.

Yapılan bu işlem sonrası dişin rengi birkaç ton açılır ve daha beyaz hale gelir. Fakat öncelikle bireyin dişlerinde leke var ise bu doktor tarafından temizlenir ve daha sonra beyazlatma işlemi yapılır. Klinik ortamda hastanın dişleri çok koyu ise bir saat gibi bir zamanda, çok koyu değil ise daha az bir zamanda dişlerin beyazlatma işlemi yapılır.

Diş beyazlatma işleminin birde ev tipi sistemi vardır. Bunun için hastadan bir ölçü alınır ve diş plağı hazırlanır ve bu plak içerisine konulan ilaçlar ile gece veya imkan var ise gündüz ağızda kalan bu plak bir hafta kadar süre içinde dişleri beyazlatır.

Geçirilen bazı hastalıklar, beslenme, alışkanlıkları, tütün kullanımı, ödem gibi bazı etkenler, diş minesinde (diş üzeri koruyucu tabakasında) plak oluşturarak dişlerin sararmasına neden olur. Ağız hijyenine önem verilmez ise dişler daha hızlı sararır.

Diz beyazlatma nasıl yapılır?

Diş beyazlatma işleminde doktorlar hidrojen peroksit, karbon peroksit oksijen türevli bazı kimyasallar kullanır. Bu maddeler hastaya herhangi bir zarar vermez. Bu maddeler sadece dişin minesine sürülür.

Diş beyazlatma işlemi genellikle tek seanslık uygulanır. Dişlerin rengi çok sarı ise iki seanslık diş beyazlatma işlemi uygulanır. Bu işlem yaklaşık bir saat kadar sürer.

Ev tipi beyazlatma işlemi daha uzun zaman alır. Ev tipi beyazlatma işlemi için hastadan bir ölçü alınır ve bir diş plağı yapılır ve bu plak ve ilaçları ile birlikte hastaya verilir. Hasta bu işlemi evde kendisi uygular. Bu işlem yaklaşık bir hafta, on gün kadar zaman alır.

Diş beyazlatma lazer yöntemi ile de yapılır. Lazer ile yapılan diş beyazlatma işlemi biraz daha kısa sürede biter.

Diş beyazlatma işlemi nerede yapılır?

Diş beyazlatma nasıl yapılır

Diş beyazlatma nasıl yapılır

Diş beyazlatma işlemi diş hekimi tarafından muayenehane ortamında yapılmalıdır. Öncelikle dişler hekim tarafından incelenmeli, takip edilmeli ve ne kadar sarı olduğu, ne kadar gri olduğu izlenmelidir ve ona göre beyazlatma işlemi yapılmalıdır.

Doktor tarafından yapılan diş beyazlatma işlemi hastanın yaklaşık 1- bir buçuk saat kadar zamanını alır. Eğer hastanın bu kadar zamanı yok ise ev tipi beyazlatma verilir. Ev tipi plak ve ilaçlar ile hasta diş beyazlatma işlemini istediği saatlerde ve istediği aralıklar ile kendisi yapabilir.

Diş beyazlatma işlemi kimlere yapılır?

Diş beyazlatma işlemi 18 yaşın üzerinde olan herkese yapılabilir. 18 yaşından sonra tüm dişler tam olarak olgunlaşır ve dişlerde sararma ve grilik var ise estetik açıdan kötü görünüyor ise diş beyazlatma işlemi uygulanabilir.

Diş beyazlatma işlemi bireyin ağzında özellikle kaplama porselen diş, köprüler, implantlar var ise diş beyazlatma yapılmaz. Fakat hastanın kendi dişleri beyazlatma yapılabilir.

Diş beyazlatma dişlere zarar verir mi?

Diş beyazlatma işleminin herhangi bir zararı yoktur. Yapılan uygulama, direkt diş minesi içerisindeki küçük mine partiküllerinin içindeki sıvının ağartılması dır. Dişler, bu sıvı ağardığı için beyazlar. Kullanılan malzemelerin bir zararı olmaz. Dişler sararır ise bir sene sonra tekrar beyazlatma yapılabilir. Fakat dişler halen beyaz ise tekrar bu işlemi yapmaya gerek yoktur. Diş beyazlatma işlemi sırasında doktor yanlış bir uygulama yapmaz.

Fakat bazen kişiler kendi kendine yaptığı bazı malzemeler ile diş beyazlatma işlemi yaparlar. Ancak bu uygulamalar diş minesinde çizilmeye neden olabilir. Bu nedenle doktorun önerisi olmadan herhangi bir malzeme ile diş beyazlatma işlemi yapılmamalıdır.

Diş hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Diş ağrısı neden olur
  2. Diş taşı (tartar) neden olur
  3. Hamilelikte diş iltihabı bebeğe zarar verir mi
  4. Diş çürümesini önlemek için bitkisel tedavi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git