D

Diş Abrazyonu Nedir? Diş Abrazyonu (Dental Abrasion)Tedavisi

Dental abrazyon (diş abrazyonu) veya abrasio dentum), ağızda dişlerle temas eden yabancı cisimlerin sebep olduğu aşırı mekanik yük ile oluşan diş sert dokularının kaybı ile karaterizedir. Diş aşınması olarak da tanımlanabilir.

DENTAL ABRAZYON (DİŞ ABRAZYONU) NEDEN OLUR?

Dental abrazyon, bazı alışkanlıklara ve meslek koşullarına bağlı gelişebilir.

Alışkanlıklara bağlı diş abrazyonu: Örneğin aşındırıcı şekilde diş fırçalayanlarda ve aşındırıcı macun kullananlarda, pipo içenlerde, dişleriyle kuruyemiş kabuğu kıranlarda, tırnak yeme alışkanlığı olanlarda dişlerin insizal kenarlarında aşınma görülebilir.

Mesleki özelliklere bağlı diş abrazyonu: Marangozluk, terzilik, ayakkabı tamirciliği ve müzisyenlik diş aşınmaları bakımından risk taşıyan mesleklerdir.

DENTAL ABRAZYON (DİŞ ABRAZYONU) BULGULARI

En fazla kanin dişlerde (köpek dişleri) ve premorlarda (küçük azı dişler) görülür. Abrazyon genellikle dişlerin kole bölgesinde lokalizedir. Defektler kama veya V şeklidedir. Lezyonlar derin olabileceği gibi, çoğunlukla geniştir.

DENTAL ABRAZYON (DİŞ ABRAZYONU) TEDAVİSİ ve KORUNMA

Tedavide, diş fırçalarının kullanımı ve diş fırçalama alışkanlıklarının değiştirilmesinin önemli yeri vardır. Diş macunları da hassasiyet giderici olmalıdır. İleri deredeki abrazyon tedavisinde estetik bir materyal uygulanarak abrazyon oluşmuş bölgenin restore edilmesi gerekebilir.

Başarılı bir tedavi, durumu tetikleyen alışkanlıklardan vazgeçilmesini ve lezyonun ilerlemesini durdurmayı içeren uygulamalardan oluşur.

Diş fırçalama: Yapılan deneysel çalışmalar, fırçalama işlemi sırasında uygulanan aşırı kuvvetin diş fırçası abrazyonuna neden olabildiğini göstermektedir. Fırçanın aşırı kuvvetle uygulandığı bölgelerde (örn. küçük azı dişler gibi) aşınmaya rastlanır. Yine diş fırçalama süresi ve sıklığı da aşınmalara neden olabilmektedir. Bu nedenle diş fırçalama şekli, süresi ve sıklığı hakkında bir diş hekiminden bilgi almak, diş fırçalamayla oluşan abrazyondan korunmanın önemli bir basamağını oluşturur.

Diş fırçası seçimi: Diş fırçalarının kılları yumuşak, orta sertlikte ve sert olarak sınıflandırılarak üretilmektedir. Son yıllarda geliştirilen fırçalarda kıllar boyut ve yerleşim yerleri açısından, fırçanın boyun ve baş açıları ve sapının şekli açısından da farklı şekillerdedir. Diş abrazyonundan korunmak için diş hekiminizden size uygun olan diş fırçası seçimi hakkında da bilgi almanız gerekir.

Diş macunu seçimi: Diş macunlarında bulunan plak oluşumunu azaltan maddeler ve renklenmeyi temizleyen ya da azaltan maddeler diş aşınmasında rol oynarlar. Diş macunu kısa sürede dişleri temizler, bununla birlikte su ve ağız sıvılarıyla yumuşatılmamış diş macunu da dişlerde aşınmaya neden olabilir. Bu bireylere dişlerin okluzal yüzeylerinden fırçalama işlemine başlaması önerilir. Bu sayede diş macunun aşındırıcı etkisinden dişlerin servikal kısımları daha az etkilenmiş olur. Ayrıca diş hassasiyeti için uygun olan diş macunları tercih edilmelidir. Bu bireylerin diş hekimlerinden macun önerisi almaları, abrazyondan korunmada ve abrazyonun iyileştirilmesinde önemlidir.

Benzer Konularımız

  1. Dental apse neden olur
  2. Gingivitis neden olur
  3. Diş eti çekilmesi neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git