Hastalıklar ve Tedaviler

Dirsek ve Dirsek Çevresindeki Kırıklar Nasıl Anlaşılır?

Dirsek ve dirsek çevresi kırıkları genellikle çocukluk çağında sık görülen kırıklardır. Dirsek kırıkları çocuklarda çoğunlukla 8 yaş altı çocuklarda meydana gelir. Dirsek kırıkları oldukça ciddi ve dolaşım bozukluğuna yol açabilen kırıklardır. Dirsek kırıkları dirseğin farklı kısımlarında oluşabilir.

Dirsek kırıkları nedenleri ve tedavisi

Dirsek ve dirsek çevresi kırıkları genellikle çocukluk çağında sık görülen kırıklardır. Dirsek kırıkları çocuklarda çoğunlukla 8 yaş altı çocuklarda meydana gelir. Dirsek kırıkları oldukça ciddi ve dolaşım bozukluğuna yol açabilen kırıklardır. Dirsek kırıkları dirseğin farklı kısımlarında oluşabilir.

Dirsek kırıkları türleri

Dirsek eklemi humeroulnar, humeroradial ve proksimal radioulnar eklem olmak üzere üç eklemden oluşur. Dirsek eklemi, eklemi oluşturan kemik yapıların anatomik özelliklerinden dolayı doğal olarak dayanıklı ve sağlamdır. Dirsek kırıkları suprakondiler kırıklar, kondiler kırıklar, epikondiler kırıklar, büyüme plağı kırıkları ve ön kol kırıkları şeklinde oluşur.

Dirsek üstü (suprakondiler) kırıklar : Bu kırık tipinde üst kol kemiği (humeroulnar kemik) dirseğin hemen üzerinde kırık oluşmuştur. Bu kırık tipi genellikle 8 yaş altı çocuklarda görülür ve en sık karşılaşılan ve en ciddi kırık tipidir. Suprakondiler kırıklar çocukluk çağı dirsek kırıklarının % 55-60’ını oluşturur. Bu kırık tipinde sinir hasarı ve dolaşım bozukluğu ortaya çıkabilir.

Dirsek makarası (kondiler) kırıklar : Bu kırık tipinde üst kol kemiğinin dirsek eklemini tamamlayan makarasının bir parçasının kırılmasıdır. Bu tip dirsek kırıklarında dikkatli tedavi oldukça önemlidir. Bu tip kırığın tedavisi doğru yapılmaz ise dirsekte bulunan büyüme plağı zedelenir ve büyüme sonucu ortaya çıkan dirsek eğrilikleri görülür.

Dirsek çıkıntısı (epikondiler) kırıklar : Bu tür kırıklarda dirsek makarasının iki tarafında bulunan ve epikondil adı verilen çıkıntıların kırıkları meydana gelir. Epikondiler dirsek kırıkları çoğunlukla 9-14 yaş arası çocuklarda ve iç kısımda daha sık görülen dirsek kırıkları dır.

Büyüme plağı kırıkları : Üst kol ve ön kol kemiklerinin büyüme plakları dirseğe yakın kemik uçlarında yer alırlar. Bu plaklarda oluşan kırıklarda büyümenin bozulması veya asimetrik olması en önemli komplikasyondur. Bu komplikasyonlar göz önünde bulundurularak iyi tedavi edilmesi oldukça önemlidir. Bu tip kırıklarda tedavi iyi yapılmış olsa bile bazen büyüme plağı kökenli büyüme sorunları ortaya çıkabilir.

Ön kol kırıkları : Dirseğin zorlanmasında ön kolun başparmak yönündeki (radius) başı kırığı ya da ezilmesi görülebilir. Bazı durumlarda bu tip kırığa, çıkık ta eşlik edebilir. Dirsek ucu (olecranon) veya diğer ön kol kemiğinin (unla) kırığı çok sık görülmez.

Dirsek kırılması belirtileri

Dirsek kırıklarının her tipinde benzer bulgular ve belirtiler vardır. Dirsek kırıkları genellikle çocuğun düşmesi sonucu meydana gelir. Ciddi ayrışmış kırıklarda belirtiler kesindir. Kırılan bölgede ani ağrı, şişlik, hassasiyet ve hareket ettirme zorluğu gibi klasik kırık belirtileri vardır.

Dirsek kırıkları teşhisi

Dirseği kırılmış çocuk çoğunlukla doktora düşme hikayesi ile baş vurur. Ayrışma göstermiş kırıkların muayene bulguları nettir. Teşhiste zorlanma kırığa eşlik eden başka bir sorunun gelişip gelişmemesidir.

Dirsek kırıklarında da sinir hasarının olup olmadığını tespit etmek oldukça zordur. Akılda tutulması gereken önemli bir nokta da bu tip kırıklarda % 10-15 oranında sinir hasarının varlığıdır. Dirsek kırıklarında bazen dirsek bölgesinde başka bir kırık da oluşabilir.

Düşme sonrası çocuklarda ya da yetişkinlerde dirsek problemi oluşmuş ise vakit kaybetmeden doktora baş vurmak gereklidir. Muayene sırasında Doktor öncelikle damar ve sinir hasarının olup olmadığını değerlendirir. Devamında röntgen filmi ve bazen de her iki dirseğin röntgen filmi karşılaştırma amaçlı istenebilir.

Kırığın grafide görülmediği durumlarda hastanın öyküsü daha iyi alınmalıdır. Bu hastalarda lökosit sayısı, sedimantasyon ve CRP gibi kan testleri, septik artritin ayırıcı tanısı için yapılır.

Dirsek kırıkları tedavisi

Dirsek kırıkları tedavisi

Dirsek kırıkları tedavisi

Dirsek kırıklarında tedavi kırığın tipine, yerine ve şiddetine göre değişiklik gösterir. Dirsek kırıklarında amaç, dirsek çevresindeki şişliği azaltmak, kırık uçlarının uygun bir şekilde karşılaşmasını sağlamak, kırığı uygun pozisyonda yeterli süre tespit etmek, dirseğin fonksiyonlarında kalıcı hasar bırakmamak, açık kırıklarda enfeksiyon oluşumunu önlemektir.

Kırılan ekstremite doktora ulaşır ulaşmaz ekstremiteyi acil serviste olduğu gibi atel uygulamak gerekir. Gereken durumlarda grafi çekimleri bile atel içinde yapılmalıdır. Kaymamış veya az kaymış kırıklarda 4-5 hafta arasında tam ya da yarım alçı tedavisi yeterli olabilir. Alçıya alınan kırık bu 4 veya 5 haftalık tedavi sürecinde kontrol için röntgen çekilir ve kırığın kaynayıp kaynamadığı na bakılır.

Kırık kaymamış ise bazı kaymamış kırıklar elle düzeltilerek cerrahi tedaviye gerek duyulmadan düzeltilir. Kırığı yerine yerleştirme işlemi anestezi altında yapılabilir. Fakat kaymış dirsek kırıkları genellikle cerrahi tedavi veya kapalı redüksiyon ile tedavi edilir.

Bazı dirsek kırıklarında elle düzeltme doğru olmayacağı için direkt cerrahi tedavi uygulanabilir. Dirsek kırıklarının cerrahi tedavisi deneyimli bir ortopedist tarafından yapılır ise dirsek tamamen normale dönebilir. Dirsek kırıkları cerrahi tedavisinde vidalama yöntemi ya da tel takılarak tedavi uygulanabilir.

Kırıklar ile ilgili benzer sağlık konuları

 1. Kırık, çıkık ve burkulma neden olur
 2. El bileği neden kırılır
 3. Boyun kırıkları neden olur
 4. Topuk kırıkları neden olur

49 Yorum

 1. Şirin su

  2 Ağustos 2016 at 17:17

  Selam nasılsınız benım yeğenimin dirseği kırık amelat ne kadara durar nereden öğrenirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Ağustos 2016 at 14:19

   Kırıklarda yapılacak tedavi yöntemlerine göre yapılan işlemin ne kadara mâl olacağı değişir. Ayrıca bu durum gidilecek hastaneye, gittiğiniz doktora, sizin sosyal güvencenize göre de değişir, bu nedenle buradan bu durumlar hakkında net bir bilgi vermek mümkün değilidir.

   Kırıklar için en uygunu bir ortopedi uzmanına gitmenizdir. Ayrıca kırıklarda tedavi için vakit kaybetmemek de önemlidir, çünkü kırıklarda kırılan bölge şişer, su toplar, yanlış kaynar gibi riskler söz konusudur.

   Geçmiş olsun.

 2. sibel

  11 Ağustos 2016 at 21:57

  merhaba kızım iki yaşında düştü ve dirsek kısmından kolu kırıldı hastaneye gittiğimizde hem kayma hem de kırık olduğunu söylediler ve cerrahi müdahalede bulundular ve k teli takıldı ve yarım alçı ile yaklaşık ondokuz gün durdu kontrole gittiğimizde kolun kaynamış olduğunu ve tellerin çıkacağını söylediler şu an kolunu tam olarak açamıyor fizik tedavide önermediler bu ne kadar sürer kolu tam olarak açılır mı zamanla ne yapmam gerekiyor

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Ağustos 2016 at 13:06

   Kırıklar sonrası alçı tedavisi uygulandığı için, belli bir süre kırılan uzuv alçıda kaldığında hareketsiz kaldığı için bu tür tutulmalar olabilmektedir.

   Kızınız henüz bazı şeylerin farkında olmadığı için acıyacak diye kolunu oynatmayı da çekiniyor olabilir.

   Dirseğe tel takılması işleminden sonra Doktorunuza sorarak evde sizin yaptırabileceğiniz egzersizleri yaptırmanız kolun tekrar açılmasında fayda sağlayacaktır.

   Yani doktorunuza ne tür egzersizler yaptırabilirsiniz sorabilirsiniz ve günlük düzenli olarak belli sayılarda ve belli periyotlarda bu egzesizleri evde sizde yaptırabilirsiniz.

   Sağlıklı ve mutlu yaşam sizinle olsun.

  • Can

   28 Nisan 2020 at 00:40

   Sibel hanim benim oglumunda dirsek kismi kirildi.tel takildi.kizininz kolunu acabildimi actiysa ne kadar surede acti.nolir cevao verin bende cok endiseliyim.

 3. Ahmet

  28 Ocak 2017 at 20:04

  Selamünaleyküm
  oğlum on sekiz aylık düşme sonrası dirseğinde kırık oldu doktora gittiğimizde bilekten omuz altına kadar alçıya alınıp uç gün sonra geldiniz de operasyon yapılabilir dedi gittiğimizde alçıda kalacağını ilerleyen zamanlarda çocuk büyüdükçe kolda büyüme problemi olabileceğini olursa operasyona alınacağını söyleyip on iki gün sonrasına randevu verildi
  ileride kolda problem olma durumu nedir konuyla alakalı bilginiz var mıdır
  saygılar

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Ocak 2017 at 21:49

   Çocuklarda dirsek ve dirsek çevresi kırıklarının tanısı ve tedavisi karmaşık olup komplikasyonlara açıktır. Dirsek ve dirsek çevresi kırıkları yapılarına göre farklı sınıflandırılır. Dirsek ve dirsek çevresinde Lateral kondil kırıkları, Kapitellum kırıkları, Troklea kırıkları, Medial epikondil kırıkları, Medial epikondil kırıkları, Transepifizyel humerus distal kırıkları, Olekranon kırıkları, Koronoid çıkıntı kırıkları, Radius baş ve boyun kırıkları gibi, bu nedenle kırığın yerine, şiddetine göre tedavi yöntemleri ve ileride oluşturacağı komplikasyonlar değişiklik gösterebilir.

   Doktorunuz gerekeni yapacaktır.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 4. Ozlem

  10 Şubat 2017 at 21:30

  Selam 39 yasindayim direkten elim kırıldı önce alçı sonrada ameliyat yaptım ve platin taktılar 15 gün dikişli kaldıktan sonra fizik tedaviye başladım 1 buçuk ay fizik tedaviye gittim ve hala kolumu tam açamıyorum hala agiriyor ne yapmam lazım

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Şubat 2017 at 09:18

   Kırık haliyle alçıya alındığı için tedaviden sonra kolun veya elin eski haline dönmesi 2-3 ay veya daha fazla zaman alabilir. Fizik tedavide gösterilen egzersizleri düzenli olarak ama çok abartmadan (gösterildiği gibi ve gösterildiği tekrarlar şeklinde) evde de devam etmek faydalı olabilir fakat doktorunuza başka hangi egzersizleri yapabilirsiniz veya başka bir şey gerekiyor mu sormanız önemlidir.

   Kırığın tam olarak yeri, şiddeti ve yaş faktörü gibi faktörler kırığın iyileşme süresini değiştirebilir.

   Geçmiş olsun.

 5. Altay

  7 Mart 2017 at 15:27

  Merhaba hocam oğlum 6 ay önce dirseğinn üstüne düştü ve kırdı hemen ameliyat edildi tel taktılar ve bir kaç ay sonra çıkarıldı fizik tedavi gördü 4 ay ama ne yaptıysak kolu alamadık 2 hafta önce botoks iğnesi vurduk kasları açılsın diye şu an hergün alçılı fizik oluyor sizce kol açılırmı hocam psikolojik olarak ailecek yıpranmış durumdayız ne olur yardım edin

 6. İbrahim

  16 Mart 2017 at 07:34

  mrb hocam benim 2 ay öncesi karda yürürken ayağım kaydı fayans uzerine düştüm kolumda hafif kirik oldugu soylendi kolum 2 hafta alcida kaldi yalniz alciyi cikartiktan sonra ortopedi doktoru fizik tedavi gormemi soyledi ben de dusunmedim 1 oldu ve simdi fizik tedaviye basladim.kolum 20 derece aciliyor neden boyle oldugunu sordugumda hareket kisitliligi oldugunu soyluyorlar ve şu anda fizik tedavi gormekteyim kolumun dirsek tarafinda egzersiz yaptigimda aci hissediyorum kolumun acilma ve kapanma sıkıntısı devam ediyor kolum tekrar duzelirmi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Mart 2017 at 15:06

   Alçı tedavisi sırasında kol tek bir yönde sabitlendiği için özellikle dirsek ekleminde bu tür tutulmalar olabilmektedir ve alçı tedavisi bittikten sonra en kısa sürede fizik tedavi doktorunun uygun gördüğü egzersizler bu duruma oldukça faydalıdır. Tedavi biteli 1 oldu derken (1 ay oldu mu demek istediniz tam anlaşılmamış, çünkü süre belirtilmemiş).

   Eğer 1 aylık bir süre geçtiyse Dirsek ekleminin eski hareketlerine dönmesi birkaç ay sürebilir. Genellikle hareket kısıtlılığı eklemin durumuna göre de değişmekle birlikte açılır. Doktorunuzun gösterdiği egzersizleri ve diğer yöntemleri fizik tedavi bittikten sonra evde de aynı sayılarda ve aynı şekilde devam edebilirsiniz.

   Geçmiş olsun.

  • Yağmur

   26 Temmuz 2017 at 10:44

   Benimde aynısı bende 13 yaşındayım dirsegim acior ve daha dün çıkardılar sıcak suya koyun dediler egzersiz yapın a.a hala acı var

 7. Gul

  13 Haziran 2017 at 01:52

  Meraba hocam kızım 6 yaşında düştü ve direğini kırdı.
  Acile gittik film sonrası alciya alındı 1 haftadır alcida doktor kayma olabilir dedi. Kayma ihtimalleri dirsek kiriklarinda fazlamı. Alçı ile amelyatsiz gecermi. Düzenli kontrolere gidiyoruz.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Haziran 2017 at 21:36

   Çocuklarda kırıklar biraz daha kolay iyileşir genellikle. Fakat dirsek çevresi çocuk kırıklarının tanı ve tedavisi karmaşık olup komplikasyonlara açıktır. Çünkü dirsek anatomik olarak oldukça karmaşık bir yapıdır. Doktorunuzun önerilerini dikkatlice uygulamaya çalışmanız önemlidir.

   Geçmiş olsun.

 8. Selma

  19 Haziran 2017 at 13:55

  Merhabalar kızım 22 aylık sandelyeden düştü kolunu kaldıramıyor dirseğine dokunturtmuyordu hastaneye götürdük röntgen çekriler bişey çıkmadı sabah tekrar ağlayarak uyandi şişlik vardı dirseğinde tekrar götürdük doktora yine röntgen çekildi ama dirseğine hiç dokundutmuyor atel yaptılar bir hafta sonra kontrolü var sizce ne olabilir bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Haziran 2017 at 12:23

   İnce kemiklerde röntgende belli olmayan bir çatlak veya kas ezilmesi olabilir. Doktorunuzun önerdiklerini dikkat etmenizde fayda vardır. Kontrole götürdüğünüzde durumda değişiklik olmazsa doktorunuz başka bir tetkik isteyebilir, bu nedenle kontrolün ihmal edilmemesinde faya vardır.

   Geçmiş olsun.

 9. tuba

  23 Haziran 2017 at 11:21

  Merhabalar,

  babam düştüğünden dolayı iki dirseğinde çatlak ve bileğinde çatlak oluştu. Alçıya aldılar 50 ye yakın yaşlarında olduğundan dolayı korkuyoruz tutmayabilir mi diye. Birde her iki kolu alçıda ağır olduğundan omuzdan oynatıor kolunu kullanıyor biraz kullanmaması mı lazım bilgi verir misiniz. Doktorumuz açıklama bilgi vermedi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Haziran 2017 at 17:23

   Doktorunuz kullanmaması gerekir demiş ise alçı tedavisi bitene kadar her iki kolunda istirahat ettirilmesi gerekebilir. Bu durum kırığın tam olarak yerine, şiddetine göre de değişiklik gösterebilir. Eğer kendi özel ihtiyaçlarını giderirken bile kollarını hiç kullanmaması gerekiyorsa bu önerilere dikkat etmek kırığın doğru ve zamanında kaynaması için çok önemlidir.

   Bunu bir şekilde doktorunuza ulaşarak tekrar doktorunuza danışmanız son derece önemlidir, çünkü zamanında kaynamayan kırıklarda ameliyat bile gerekebilir. Kırığın durumunu, tam olarak yerini ve uygulanan yöntemi en iyi doktorunuz bilmektedir.

   Geçmiş olsun.

 10. Havva

  3 Temmuz 2017 at 23:04

  Merhaba hocam ben 34 yaşındayım düştüm özel bu hastane dirsek kirik dedi ve ameliyat etti vida taktı ama suan dirsek açılmıyor gucum yok ne yapabilirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Temmuz 2017 at 22:28

   Dirsek ve dirsek çevresi kırıklarda ve kırıktan sonra uygulanan cerrahi tedavi ve alçılamadan sonra genellikle kolu çevirmek, açmak zorlaşır. Bu tutukluluğu doktorunuza danışarak kırık kaynadıktan sonra uygun egzersizler ile açabilirsiniz. Doktorunuzun ya da fizik tedavi uzmanının gösterdiği egzersizler düzenli ve bilinçli yapıldığında birkaç ay sonra koldaki bu kasılma ve tutulma açılmaya başlayacaktır. Fakat doktorunuza sormadan bilinçsizce egzersiz yapamaya çalışmamalısınız. Çünkü kırığın yerine, derecesine, uygulanan tedaviye göre yapılacak egzersizler, egzersizlerin süresi, tekrarı değişiklik gösterebilir. Ayrıca dirsek ve dirsek çevresi kırıklarında komplikasyon riski de olabilir, bu nedenle yapacağınız herhangi bir uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız önemlidir, çünkü kırığın ne durumda olduğunu, uygulanan yöntemi en iyi doktorunuz bilmektedir.

   Geçmiş olsun.

 11. Sevila

  24 Eylül 2017 at 13:28

  Iyi gunler suan dirsegimin kirik oldugundan suphem var sislik veya morarma yok ama harehet ettirirken dirsek kisminda agri ve aci var ne gibi durumda hastaneye gitmeliyim sizce kirik varmidir beni bilgilendirirseniz sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Eylül 2017 at 15:17

   Geçirdiğiniz travmaya bağlı olarak değişmekle birlikte kırık oluşabilecek bir olay yaşamışsanız çatlak olarak tabir edilen ayrışmamış kırık oluşmuş olabilir. Çatlak olarak tabir edilen kırıklarda her zaman şişme ve morarma olmayabilir ya da yeni bir travmaya (hafif bir travma da olsa) maruz kaldığında bu durum kendini belli edebilir. Zedelenme de olmuş olabilir. Yine de bir ortopedi ya da fizik tdavi uzmanına gitmeniz uygun olur.

   Geçmiş olsun.

 12. FİLİZ

  28 Eylül 2017 at 22:50

  Oğlum 8 yaşımda düştü sol desteğinde şişlik oluştu acilde röntgen çekildi iki kolada ve çatlak var denildi.Alçıya gerek duyulmadı.sıkıntı olursa otopediye gelin dediler krem ve ağrı kesici verildi.1 günlük daha acı ve ağrı oluyor arada, şişlikten başka bişey yok.dirsek kısmından normal olarak oynatamıyor fakat yumruk sıkıyor biraz biraz,elini parmaklarını hareket ettiriyor otopediye götürmelimiyim çatlakta normal mı bu olanlar

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Eylül 2017 at 21:29

   Çatlak olarak tabir edilen kırıklar aslında ayrışmamış kırıklardır. Çatlağın derecesine göre değişmekle birlikte bu tür durumlarda da en azından 2 haftalık alçı, bandaj ya da atel gibi uygulamalar gerekli olabilir. Çocuk kollarını kullandığı sürece bu çatlakların iyileşmesi daha da gecikebilir veya durumun ciddiyeti değişebilir. Bu nedenle iyi bir ortopedi uzmanı tarafından da değerlendirme yapılmasında fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 13. Baran

  14 Ekim 2017 at 10:38

  Slm ben 3 hafta once bilek guresinde dirsegimi kırdım amelyat oldum vida taktilar ve dun cikardilar,doktor dediki kaynamıs bu dirsek fizik tedaviye gerek yok dedi yavaş yavaş ac kapa yap oraya eklem kasları gelir flan dedi kendin egzersiz yap dedi…… simdi oynata biliyorum ama tam acamiyorum .ilerleyen zamanda ilesirmi,açılırmı kolum…

  YAŞ 15

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Ekim 2017 at 15:26

   Doktorunuzun verdiği egzersizleri (çok da abartmadan) düzenli olarak yaparsanız birkaç hafta veya aya kadar bu tutukluk genellikle açılır. Fakat egzersizleri daima dikkatli ve doktorunuzun gösterdiği şekilde yapmalısınız.

   Geçmiş olsun.

 14. esat

  28 Aralık 2017 at 12:25

  Merhaba ben 18 yaşındayım judo müsa
  Bakasında dirseğimin üstüne düştüm ve hemen doktora gitim acile incilme ve ezilme var dedi sonrasında ortopediye gitim cok kucuk bi kırılma var ve kas yırtılması var dedi alçıya aldı kolun tamamını yarım alçıya aldı 1hafta sonra bileğim şişmeye ve morarmaya başladı alçıyı çıkarıp doktora
  Gitim ve beklediğimzden iyi ciktı alçıya almadı ardan 10 gun falan geçtı dirseğim tekrar şişmeye başladı bunun nedeni ne ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Ocak 2018 at 11:09

   Dirsek kırıkları, çıkıklı kırıklar şeklinde de olabilir. Tekrar tekrar şiştiğine göre ya dikkat etmemiş olabilirsiniz ya da çıkık da oluşmuş olabilir ve bu gözden kaçmış olabilir, bu nedenle çıkık yerine oturtulmadığı için de şişiyor olabilir. Dirsek kırıklı çıkıkları kapalı redüksiyon ve alçı-atel ile konservatif tedavi edilirken takipleri sırasında tekrar çıkık gelişebildiği bilinmektedir. Bu tür durumlarda konservatif tedavi yeterli olmayabilir ve cerrahi tedavi gerekebilir.

   Yani buradan net bir şey söylemek çok mümkün değildir. Kırıklar, çıkıklar, kırıklı çıkıklar yaralanmanın yerine, derecesine, eşlik eden diğer yaralanmalara göre sınıflandırarak değerlendirilir, bunu da en iyi doktorunuz bilmektedir.

   Doktorunuza tekrar gitmeyi ihmal etmemelisiniz. Dirsek kırıklarında erken tedavi ve erken iyileşmeyi sağlayarak en kısa zamanda hareket ettirmenin başlaması sonrasında oluşabilecek kireçlenme gibi komplikasyonların önlenmesi veya bu riskin azaltılması için oldukça önemlidir.

   Geçmiş olsun.

 15. batu

  20 Şubat 2018 at 12:53

  hocam kolay gelsin ben bisiklettsen düştüm ve dirseğimi normal bir açıda açıp kapıyamıyorum 2 kere doktora gittim 2 kerede röntgen cekildi kırık çıkık yok dediler kan toplamış dedi doktor ilk basta iğneyle almaya calıstı ama alamadı sonra buz koy dedi suanda dirseğimde ve kolumda çok fazla sancı ve ağrı yok sadece şişlik var ve kolumu tam açıp kapıyamıyorum ne kadar sürer bu durum ne yapmam lazım

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Şubat 2018 at 11:47

   Şişlik geçene kadar kolunuzda hareket kısıtlılığının olması normaldir. Fakat dirsek içi yapılarda oluşan bazı hasarlar sadece röntgen filminde anlaşılmayabilir.

   Dirsekte çıkık oluşması gibi bir durum olabilir, dirsekte şişlik olduğu için çıkık görülmeyebilir.

   Dirsek yaralanmalarında hastaların % 8-21’inde nörovasküler komplikasyonlar olur, en sık brachial arter ve ulnar sinir yaralanmaları görülür.

   Dirsekte tendon yırtılması oluşmuş olabilir.

   Doktorunuz ile tekrar görüşmenizde fayda vardır.

   Geçmiş olsun.

 16. Sinan

  21 Şubat 2018 at 14:24

  Merhaba benim dirseğin kırık bunu yeni farkettim yıllar olmuş üzerinden iyileşme ihtimali var mı

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Şubat 2018 at 21:56

   Yanlış kaynama olmuş ise tekrar kırmaları gerekebilir ve/veya cerrahi uygulanması gerekebilir. Geç tanı konulmuş veya geç başvuruda bulunmuş hastalarda tedavi süreci daha sıkıntılıdır.

   Bir ortopedi uzmanına gitmeniz en doğrusu olacaktır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 17. Şevval

  20 Nisan 2018 at 18:02

  Kolum cok acımıyor ama dirseğimi bir yere koydugumda açıyor kırık var midir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Nisan 2018 at 11:32

   Özellikle masa başı çalışanlarda, bilgisayar başında uzun zaman geçirenlerde dirseğin uzun süre sert zemine dayanmasına bağlı ulnar sinir sıkışması ve buna bağlı belirtiler ortaya çıkabilir.

   Ulnar oluk sendromu, doktorlar tarafından çok eskiden beri bilindiği halde, başka hastalıklar ile karışabilmektedir. Belirtileri arasında dirsek ağrısı, durumun ilk başladığı zamanlarda erken bulgu olarak serçe ve yüzük parmağına doğru yayılan his bozuklukları, parmaklarda güç kaybı, bazen dirsekten omuza yayılan ağrı, ileri evrelerde ellerde güçsüzlük ve ellerde kas kaybı gibi belirtiler sayılabilir. Sizde de bunlar ve bunlar benzeri belirtiler de mevcut ise, durumunuz ulnar oluk sendromu olabilir veya olmayabilir.

   Dirseğe herhangi bir travma almamışsanız ya da kemik erimesi gibi bir hastalığınız yoksa kırık durup dururken olmaz. Kırık oluştuğunda zaten şişlik, morarma ve devamlı ağrı olur genellikle.

   Dirsekte iltihabi bir duruma bağlı da bu tür hassasiyetlikler olur, fakat iltihaplanma olduğunda genellikle ağrının olduğu bölgede kızarıklık, şişlik veya belki daha hafif şişlik, ısı artışı gibi belirtiler de görülebilir.

   Sert bir darbe almışsanız dirsekte ezilme olmuş olabilir.

   Doktora gitmenizde (ortopedi, fizik tedavi uzmanı gibi) fayda vardır. Sinir sıkışması gibi durumlar için nöroloji uzmanına gitmek gerekir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 18. Gülçin

  12 Mayıs 2018 at 17:47

  Dirsek kırıkları alçıda kac gün durup iyileşir acaba

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Mayıs 2018 at 20:40

   Dirsek kırıkları; radius başı kırıkları, ulna ve koronoid çıkıntı kırıkları, distal humerus kırıkları şeklinde sınıflandırılır.

   RADİUS BAŞI KIRIKLARI

   Radius başı kırıkları aşağıdaki gibi sınıflandırılmaktadır:

   * Tip 1: Yer değiştirmemiş radius başı kırıkları
   * Tip 2: Yer değiştirmiş kısmi kırıklar
   * Tip 3: Başın tamamen yer değiştirdiği, en az iki veya daha fazla parçalı, çökmüş ve açısal değişim gösteren parçalı kırıklar
   * Tip 4: Dirsek çıkığı ile birliktelik gösteren baş kırıkları dır.

   KORONOİD ÇIKINTI KIRIKLARI

   Genellikle dirsek çıkıkları veya kırıklı-çıkıkları ile birliktelik gösteren nadir kırıklardır. Bu kırıklar Koronoid kırıkları genellikle üç şekilde sınıflandırılır.

   * Tip 1 kırık, dirsek subluksasyonu veya çıkığı sırasında oluşan bir makaslama yaralanmasıdır.
   * Tip 2 kırık, koronoid boyunun yaklaşık %50 kadarını oluşturur.
   * Tip 3 kırık, koronoid kırıklarının %50’sinden fazlasını içeren ve parçalı olabilen, bağ yaralanması ve instabiliteyle birlikte görülme olasılığı yüksek olan kırıklardır.

   DİSTAL HUMERUS KIRIKLARI

   Distal humerus kırıkları az görülmekle birlikte çoğu cerrahi tedavi gerektirir. Distal humerus kırıkları için çeşitli sınıflandırmalar kullanılmıştır.

   Kırık iyileşmesi birçok faktörün etkili olduğu karmaşık bir süreçtir. Kırık iyileşmesi; inflamatuar dönem, tamir dönemi, remodelling dönem gibi dönemleri içerir.

   * İnflamatuar dönem (1-4 gün).
   * Tamir dönemi (4-40 gün).
   * Remodelling dönem (25-100 gün).

   Doktorunuzun önerilerini dikkat etmeniz önemlidir. Doktor kontrollerinizi ihmal etmemelisiniz. Gerekirse egzersiz tedavisi verebilir doktorunuz.

   Geçmiş olsun.

 19. ismail uzun

  20 Haziran 2018 at 00:24

  1 ay önce kolumun üzerine düştüm hemen acile gittim film çekildi önemli bir şey yok dendi,bengay paraton gibi ilaçlar bunları kullan bir kaç güne geçer dendi.Kullandım fakat herhangi bir iyileşme olmadı randevu aldım 15 gün sonrasına muayene olduğum doktor film istedi baktı radyüs kırığı var dedi kırık kaynamış yapacak bir şey yok verdiğim ilaçları kullan herhangi bir sıkıntı olmaz dedi anlayamadım şey bu kırık yanlış kaynamış olamazmı bana bi sıkıntı çıkarırmı

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Haziran 2018 at 13:29

   Kırık yanlış kaynamışsa doktorunuz fonksiyonel kaybı değerlendirerek ve gerekiyorsa açık redüksiyon yapılıp internal tespit uygulanabilir. Şikayeleriniz geçmez ve el bileği ve kolunuzu kullanmada sıkıntılarınız olursa tekrar doktorunuza gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

   Yanlış kaynama aktivitesi az ve yaşlı bireylerde çok önemli bir problem yaratmasa da, genç ve aktif bireylerde eğri, ağrılı ve güçsüz bir el bileği sorun yaratır. Yanlış kaynayan radiusun en önemli deformitesi kısalmış olarak kaynamasıdır.

   Distal radius yanlış kaynaması olan hastaya tedavi yaklaşımı belirli ilkeler dahilinde yapılır. Her hasta farklıdır ve radyolojik görüntülerden önce şikayetler, hastanın yaşam şekli, yaşı, fonksiyonel durumu değerlendirilir. Tüm bu değişkenler değerlendirildikten sonra, tedavi şekli buna göre planlanır. Çok fazla şikayeti olmayan, çok aktif çalışmayan, nispeten çok genç olmayan hastalarda, radyografik görüntülerde yanlış kaynama görülmesine rağmen ve çok gerekmedikçe illede düzeltme gerekmeyebilir. Bunu doktorunuz ile tekrar görüşmenizde fayda vardır. Ayrıca gelişebilecek komplikasyonlar bakımından ara ara takip de gerekebilir.

   Geçmiş olsun.

 20. Elif

  22 Haziran 2018 at 21:08

  Hocam abimin dirseği geçen hafta cuma akşam kırıldı cumartesi sabah yarım alçıya alındı bugün(yani alciya aldıktan 6 gün sonra) kolluk taktik taktiktan 1 1,5 saat sonra çıkardı sonra dirsegim boşta gibi dedi alçısı kaymış olabilirmi kaydiysa doktor tekrar yeni alçı yaparmi yanlış kaynama olurmu sonuçta 6 gün oluyor alçıya gireli

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Haziran 2018 at 11:18

   Alçı tam olarak kurumadan (özellikle boz alçıdan yapılan) dikkat edilmezse alçı kırılabilir. Alçı kuruyuncaya kadar alçı yapılan vücut kısmı hareket ettirilmez, aksi taktirde alçı kırılır ve istenilen sonuç alınamaz. Alçının ıslanmamasına da dikkat etmek gerekir.

   Doktorunuza yeniden gitmeniz de fayda vardır. Alçı kırılmış ve işe yaramaz duruma gelmiş ise alçı sökülüp yerine yenisinin yapılması gerekir.

   Geçmiş olsun.

 21. Huseyin

  5 Ekim 2018 at 00:55

  Hocam 6 gün önce dirseğm kırıldı cumartesi günü olduğu için acilde yarım alçı yaptilar pazartesi ortopedi ye gittim uzun kol alçı yaptı tam alçı girsegim bugün kaşınıyor ve ara ara ısınıyor ağrı giriyor bazen neden olabilr

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Ekim 2018 at 12:35

   Kırık tespiti için alçı uygulanan durumlarda alçı sinir ya da damarlara bası yapabilir, özellikle alçı sonrası ödem oluşur veya var olan ödem artarsa alçı daha fazla sıkar, bu da basının daha fazla olmasına neden olur. Bu basıya bağlı ağrı yanma hissi daha fazla hissedilebilir. Eğer alçılı kolu doktorunuzun önerisi dışında tutuyorsanız ya da kullanıyorsanız kırık tam kaynamadan bu tür durumlar şişliğin artmasına neden olabilir. Ağrıda artmanın olması, alçı içinde şişmeden kaynaklanabilir. Bu nedenle doktorunuzun önerilerini dikkatlice uymanız gerekir. Sinir ve damar basıları alçının kusurlu sarılmasına bağlı da olabilir. Ayrıca alçı sarıldıktan sonra eklemlerin hareketlerinin kısıtlanmasına bağlı eklemlerde sertlik oluşur, bu sertliğe bağlı da ağrı olabilir. Alçı cildi kurutarak dermatite (egzamaya) neden olabilir ve buna bağlı da kaşıntı olur (özellikle yatkınlığı olanlarda veya egzama sorunu olanlarda bu olasılık daha yüksektir).

   Doktorunuz ile bunları görüşmeniz uygun olacaktır.

   Geçmiş olsun.

 22. Erol

  29 Mart 2020 at 14:48

  Hocam elim üzerine düşme sonucu dirsegimde radios başı parçalı kırık oldu ameliyat oldum iki adet vidayla sabitlediler bir alçıda kaldı şimdi alçıdan çıkalı 29 gün oldu dirseğin sert ve sis hareket kısırlığı var fizigede gidiyorum egzersizlere devam ediyorum süreç doğrumu ilerliyo acaba yaşım 36 saygilarimla

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Mart 2020 at 17:39

   Çok parçalı kırıkların yanında bağ yaralanmaları da olabilir. Kırığın tedavisinden sonra fizik tedavi uzmanı eşliğinde egzersize mümkün olduğunca erken başlanması dirsek sertliğini önlemek için önemlidir. Fakat bazen en basit kırıklarda bile dirsek ekleminde hareket kısıtlılığı olabilir.

   Kırığın tipine ve uygulanan tedavi şekline göre hastalara her zaman fizik tedavi önerilir.

   Doktorunuzun önerilerini dikkatlice uymanız önemlidir.

   Geçmiş olsun.

 23. z

  21 Nisan 2020 at 00:10

  Merhabalar. Kırık ile çıkığın farkı nedir ? Bisiklet düşmesi sonrasında dirsekte ağrı ve kolda şişme olduğunda kırıktan mı yoksa çıkıktan mı şüphelenmeliyiz ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Nisan 2020 at 14:52

   Kırık: kemik bütünlüğünün bozulmasıdır. Kırıklar; kapalı kırıklar ya da açık kırıklar şeklinde oluşabilir. Kapalı kırıklarda kemik bütünlüğü bozulmuş olup, deri sağlamdır. Açık kırıklarda deri bütünlüğü bozulur ve kemik uçları dışarı çıkabilir.

   * Kırık belirtileri: Hareket ile artan ağrı, kırılan kemikte şekil bozukluğu, hareket kaybı, ödem ve kanama nedeniyle morarma.

   Çıkık: Eklem yüzeylerinin kalıcı olarak ayrılmasıdır ve kendiliğinden eski haline dönemez.

   * Çıkık belirtileri: Yoğun ağrı, şişlik ve kızarıklık, işlev kaybı.

   En kısa zamanda bir acil servise veya ortopedi doktoruna gitmeniz en doğrusudur. Röntgen, gerekirse MRG çekilmesi gerekecektir.

   Geçmiş olsun.

 24. Ayse

  21 Kasım 2020 at 11:45

  Merhaba ben 12 yaşındayım ben daha önce trafik kazası geçirdim kolumda ďirsek kısmında 4 kırık var şuan 3 yeri kaynamis ben kolumdan 3 4 kere ameliyat geçirdim kolumu ilk le şeklinde aldılar kolumdan alçıyı çıkardıklarında kolumu düz bir şekilde açamadım 1 ay sonra kolumu bu sefer düz şeklilde aldılar kolumda 3 gün durdu ve şuan kolumu gene açamıyorum 10 gün sonra açamasan gene ameliyata giricem kolumu nasıl açmam lazım nutfen bir şey diyin

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Kasım 2020 at 01:11

   Bu, kırık ve uygulanan tedaviler ile ilgili bir problem değilse, fizik tedavi görmek belki daha yararlı olur. Uzun süre alçıda sabit pozisyonda kalan uzuvda bu tür açma zorlukları olabilir, ancak kırıklar düzgün tedavi edildiyse ve düzgün kaynadıysa bu tür açma zorlukları fizik tedavi ve fizik tedavi uzmanının önerdiği egzersizler ile çözülebilir.

   Durumun ne olduğunu buradan bilmek çok mümkün değildir. Bu nedenle, eğer şimdiye kadar bir fizik tedavi uzmanından da destek almamışsanız, bir fizik tedavi uzmanı ile görüşmeniz faydalı olabilir.

   Geçmiş olsun.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git