Hastalıklar ve Tedaviler

Dirsek ve Dirsek Çevresindeki Kırıklar Nasıl Anlaşılır?

Dirsek ve dirsek çevresi kırıkları genellikle çocukluk çağında sık görülen kırıklardır. Dirsek kırıkları çocuklarda çoğunlukla 8 yaş altı çocuklarda meydana gelir. Dirsek kırıkları oldukça ciddi ve dolaşım bozukluğuna yol açabilen kırıklardır. Dirsek kırıkları dirseğin farklı kısımlarında oluşabilir.

Dirsek kırıkları nedenleri ve tedavisi

Dirsek ve dirsek çevresi kırıkları genellikle çocukluk çağında sık görülen kırıklardır. Dirsek kırıkları çocuklarda çoğunlukla 8 yaş altı çocuklarda meydana gelir. Dirsek kırıkları oldukça ciddi ve dolaşım bozukluğuna yol açabilen kırıklardır. Dirsek kırıkları dirseğin farklı kısımlarında oluşabilir.

Dirsek kırıkları türleri

Dirsek eklemi humeroulnar, humeroradial ve proksimal radioulnar eklem olmak üzere üç eklemden oluşur. Dirsek eklemi, eklemi oluşturan kemik yapıların anatomik özelliklerinden dolayı doğal olarak dayanıklı ve sağlamdır. Dirsek kırıkları suprakondiler kırıklar, kondiler kırıklar, epikondiler kırıklar, büyüme plağı kırıkları ve ön kol kırıkları şeklinde oluşur.

Dirsek üstü (suprakondiler) kırıklar : Bu kırık tipinde üst kol kemiği (humeroulnar kemik) dirseğin hemen üzerinde kırık oluşmuştur. Bu kırık tipi genellikle 8 yaş altı çocuklarda görülür ve en sık karşılaşılan ve en ciddi kırık tipidir. Suprakondiler kırıklar çocukluk çağı dirsek kırıklarının % 55-60’ını oluşturur. Bu kırık tipinde sinir hasarı ve dolaşım bozukluğu ortaya çıkabilir.

Dirsek makarası (kondiler) kırıklar : Bu kırık tipinde üst kol kemiğinin dirsek eklemini tamamlayan makarasının bir parçasının kırılmasıdır. Bu tip dirsek kırıklarında dikkatli tedavi oldukça önemlidir. Bu tip kırığın tedavisi doğru yapılmaz ise dirsekte bulunan büyüme plağı zedelenir ve büyüme sonucu ortaya çıkan dirsek eğrilikleri görülür.

Dirsek çıkıntısı (epikondiler) kırıklar : Bu tür kırıklarda dirsek makarasının iki tarafında bulunan ve epikondil adı verilen çıkıntıların kırıkları meydana gelir. Epikondiler dirsek kırıkları çoğunlukla 9-14 yaş arası çocuklarda ve iç kısımda daha sık görülen dirsek kırıkları dır.

Büyüme plağı kırıkları : Üst kol ve ön kol kemiklerinin büyüme plakları dirseğe yakın kemik uçlarında yer alırlar. Bu plaklarda oluşan kırıklarda büyümenin bozulması veya asimetrik olması en önemli komplikasyondur. Bu komplikasyonlar göz önünde bulundurularak iyi tedavi edilmesi oldukça önemlidir. Bu tip kırıklarda tedavi iyi yapılmış olsa bile bazen büyüme plağı kökenli büyüme sorunları ortaya çıkabilir.

Ön kol kırıkları : Dirseğin zorlanmasında ön kolun başparmak yönündeki (radius) başı kırığı ya da ezilmesi görülebilir. Bazı durumlarda bu tip kırığa, çıkık ta eşlik edebilir. Dirsek ucu (olecranon) veya diğer ön kol kemiğinin (unla) kırığı çok sık görülmez.

Dirsek kırılması belirtileri

Dirsek kırıklarının her tipinde benzer bulgular ve belirtiler vardır. Dirsek kırıkları genellikle çocuğun düşmesi sonucu meydana gelir. Ciddi ayrışmış kırıklarda belirtiler kesindir. Kırılan bölgede ani ağrı, şişlik, hassasiyet ve hareket ettirme zorluğu gibi klasik kırık belirtileri vardır.

Dirsek kırıkları teşhisi

Dirseği kırılmış çocuk çoğunlukla doktora düşme hikayesi ile baş vurur. Ayrışma göstermiş kırıkların muayene bulguları nettir. Teşhiste zorlanma kırığa eşlik eden başka bir sorunun gelişip gelişmemesidir.

Dirsek kırıklarında da sinir hasarının olup olmadığını tespit etmek oldukça zordur. Akılda tutulması gereken önemli bir nokta da bu tip kırıklarda % 10-15 oranında sinir hasarının varlığıdır. Dirsek kırıklarında bazen dirsek bölgesinde başka bir kırık da oluşabilir.

Düşme sonrası çocuklarda ya da yetişkinlerde dirsek problemi oluşmuş ise vakit kaybetmeden doktora baş vurmak gereklidir. Muayene sırasında Doktor öncelikle damar ve sinir hasarının olup olmadığını değerlendirir. Devamında röntgen filmi ve bazen de her iki dirseğin röntgen filmi karşılaştırma amaçlı istenebilir.

Kırığın grafide görülmediği durumlarda hastanın öyküsü daha iyi alınmalıdır. Bu hastalarda lökosit sayısı, sedimantasyon ve CRP gibi kan testleri, septik artritin ayırıcı tanısı için yapılır.

Dirsek kırıkları tedavisi

Dirsek kırıkları tedavisi

Dirsek kırıkları tedavisi

Dirsek kırıklarında tedavi kırığın tipine, yerine ve şiddetine göre değişiklik gösterir. Dirsek kırıklarında amaç, dirsek çevresindeki şişliği azaltmak, kırık uçlarının uygun bir şekilde karşılaşmasını sağlamak, kırığı uygun pozisyonda yeterli süre tespit etmek, dirseğin fonksiyonlarında kalıcı hasar bırakmamak, açık kırıklarda enfeksiyon oluşumunu önlemektir.

Kırılan ekstremite doktora ulaşır ulaşmaz ekstremiteyi acil serviste olduğu gibi atel uygulamak gerekir. Gereken durumlarda grafi çekimleri bile atel içinde yapılmalıdır. Kaymamış veya az kaymış kırıklarda 4-5 hafta arasında tam ya da yarım alçı tedavisi yeterli olabilir. Alçıya alınan kırık bu 4 veya 5 haftalık tedavi sürecinde kontrol için röntgen çekilir ve kırığın kaynayıp kaynamadığı na bakılır.

Kırık kaymamış ise bazı kaymamış kırıklar elle düzeltilerek cerrahi tedaviye gerek duyulmadan düzeltilir. Kırığı yerine yerleştirme işlemi anestezi altında yapılabilir. Fakat kaymış dirsek kırıkları genellikle cerrahi tedavi veya kapalı redüksiyon ile tedavi edilir.

Bazı dirsek kırıklarında elle düzeltme doğru olmayacağı için direkt cerrahi tedavi uygulanabilir. Dirsek kırıklarının cerrahi tedavisi deneyimli bir ortopedist tarafından yapılır ise dirsek tamamen normale dönebilir. Dirsek kırıkları cerrahi tedavisinde vidalama yöntemi ya da tel takılarak tedavi uygulanabilir.

Kırıklar ile ilgili benzer sağlık konuları

 1. Kırık, çıkık ve burkulma neden olur
 2. El bileği neden kırılır
 3. Boyun kırıkları neden olur
 4. Topuk kırıkları neden olur

8 Yorum

 1. Şirin su

  2 Ağustos 2016 at 17:17

  Selam nasılsınız benım yeğenimin dirseği kırık amelat ne kadara durar nereden öğrenirim

  • Sağlık Ocağım

   4 Ağustos 2016 at 14:19

   Kırıklarda yapılacak tedavi yöntemlerine göre yapılan işlemin ne kadara mâl olacağı değişir. Ayrıca bu durum gidilecek hastaneye, gittiğiniz doktora, sizin sosyal güvencenize göre de değişir, bu nedenle buradan bu durumlar hakkında net bir bilgi vermek mümkün değilidir.

   Kırıklar için en uygunu bir ortopedi uzmanına gitmenizdir. Ayrıca kırıklarda tedavi için vakit kaybetmemek de önemlidir, çünkü kırıklarda kırılan bölge şişer, su toplar, yanlış kaynar gibi riskler söz konusudur.

   Geçmiş olsun.

 2. sibel

  11 Ağustos 2016 at 21:57

  merhaba kızım iki yaşında düştü ve dirsek kısmından kolu kırıldı hastaneye gittiğimizde hem kayma hem de kırık olduğunu söylediler ve cerrahi müdahalede bulundular ve k teli takıldı ve yarım alçı ile yaklaşık ondokuz gün durdu kontrole gittiğimizde kolun kaynamış olduğunu ve tellerin çıkacağını söylediler şu an kolunu tam olarak açamıyor fizik tedavide önermediler bu ne kadar sürer kolu tam olarak açılır mı zamanla ne yapmam gerekiyor

  • Sağlık Ocağım

   12 Ağustos 2016 at 13:06

   Kırıklar sonrası alçı tedavisi uygulandığı için, belli bir süre kırılan uzuv alçıda kaldığında hareketsiz kaldığı için bu tür tutulmalar olabilmektedir.

   Kızınız henüz bazı şeylerin farkında olmadığı için acıyacak diye kolunu oynatmayı da çekiniyor olabilir.

   Dirseğe tel takılması işleminden sonra Doktorunuza sorarak evde sizin yaptırabileceğiniz egzersizleri yaptırmanız kolun tekrar açılmasında fayda sağlayacaktır.

   Yani doktorunuza ne tür egzersizler yaptırabilirsiniz sorabilirsiniz ve günlük düzenli olarak belli sayılarda ve belli periyotlarda bu egzesizleri evde sizde yaptırabilirsiniz.

   Sağlıklı ve mutlu yaşam sizinle olsun.

 3. Ahmet

  28 Ocak 2017 at 20:04

  Selamünaleyküm
  oğlum on sekiz aylık düşme sonrası dirseğinde kırık oldu doktora gittiğimizde bilekten omuz altına kadar alçıya alınıp uç gün sonra geldiniz de operasyon yapılabilir dedi gittiğimizde alçıda kalacağını ilerleyen zamanlarda çocuk büyüdükçe kolda büyüme problemi olabileceğini olursa operasyona alınacağını söyleyip on iki gün sonrasına randevu verildi
  ileride kolda problem olma durumu nedir konuyla alakalı bilginiz var mıdır
  saygılar

  • Sağlık Ocağım

   31 Ocak 2017 at 21:49

   Çocuklarda dirsek ve dirsek çevresi kırıklarının tanısı ve tedavisi karmaşık olup komplikasyonlara açıktır. Dirsek ve dirsek çevresi kırıkları yapılarına göre farklı sınıflandırılır. Dirsek ve dirsek çevresinde Lateral kondil kırıkları, Kapitellum kırıkları, Troklea kırıkları, Medial epikondil kırıkları, Medial epikondil kırıkları, Transepifizyel humerus distal kırıkları, Olekranon kırıkları, Koronoid çıkıntı kırıkları, Radius baş ve boyun kırıkları gibi, bu nedenle kırığın yerine, şiddetine göre tedavi yöntemleri ve ileride oluşturacağı komplikasyonlar değişiklik gösterebilir.

   Doktorunuz gerekeni yapacaktır.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 4. Ozlem

  10 Şubat 2017 at 21:30

  Selam 39 yasindayim direkten elim kırıldı önce alçı sonrada ameliyat yaptım ve platin taktılar 15 gün dikişli kaldıktan sonra fizik tedaviye başladım 1 buçuk ay fizik tedaviye gittim ve hala kolumu tam açamıyorum hala agiriyor ne yapmam lazım

  • Sağlık Ocağım

   12 Şubat 2017 at 09:18

   Kırık haliyle alçıya alındığı için tedaviden sonra kolun veya elin eski haline dönmesi 2-3 ay veya daha fazla zaman alabilir. Fizik tedavide gösterilen egzersizleri düzenli olarak ama çok abartmadan (gösterildiği gibi ve gösterildiği tekrarlar şeklinde) evde de devam etmek faydalı olabilir fakat doktorunuza başka hangi egzersizleri yapabilirsiniz veya başka bir şey gerekiyor mu sormanız önemlidir.

   Kırığın tam olarak yeri, şiddeti ve yaş faktörü gibi faktörler kırığın iyileşme süresini değiştirebilir.

   Geçmiş olsun.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git