Hastalıklar ve Tedaviler

Dirsek ve Dirsek Çevresindeki Kırıklar Nasıl Anlaşılır?

Dirsek ve dirsek çevresi kırıkları genellikle çocukluk çağında sık görülen kırıklardır. Dirsek kırıkları çocuklarda çoğunlukla 8 yaş altı çocuklarda meydana gelir. Dirsek kırıkları oldukça ciddi ve dolaşım bozukluğuna yol açabilen kırıklardır. Dirsek kırıkları dirseğin farklı kısımlarında oluşabilir.

Dirsek kırıkları nedenleri ve tedavisi

Dirsek ve dirsek çevresi kırıkları genellikle çocukluk çağında sık görülen kırıklardır. Dirsek kırıkları çocuklarda çoğunlukla 8 yaş altı çocuklarda meydana gelir. Dirsek kırıkları oldukça ciddi ve dolaşım bozukluğuna yol açabilen kırıklardır. Dirsek kırıkları dirseğin farklı kısımlarında oluşabilir.

Dirsek kırıkları türleri

Dirsek eklemi humeroulnar, humeroradial ve proksimal radioulnar eklem olmak üzere üç eklemden oluşur. Dirsek eklemi, eklemi oluşturan kemik yapıların anatomik özelliklerinden dolayı doğal olarak dayanıklı ve sağlamdır. Dirsek kırıkları suprakondiler kırıklar, kondiler kırıklar, epikondiler kırıklar, büyüme plağı kırıkları ve ön kol kırıkları şeklinde oluşur.

Dirsek üstü (suprakondiler) kırıklar : Bu kırık tipinde üst kol kemiği (humeroulnar kemik) dirseğin hemen üzerinde kırık oluşmuştur. Bu kırık tipi genellikle 8 yaş altı çocuklarda görülür ve en sık karşılaşılan ve en ciddi kırık tipidir. Suprakondiler kırıklar çocukluk çağı dirsek kırıklarının % 55-60’ını oluşturur. Bu kırık tipinde sinir hasarı ve dolaşım bozukluğu ortaya çıkabilir.

Dirsek makarası (kondiler) kırıklar : Bu kırık tipinde üst kol kemiğinin dirsek eklemini tamamlayan makarasının bir parçasının kırılmasıdır. Bu tip dirsek kırıklarında dikkatli tedavi oldukça önemlidir. Bu tip kırığın tedavisi doğru yapılmaz ise dirsekte bulunan büyüme plağı zedelenir ve büyüme sonucu ortaya çıkan dirsek eğrilikleri görülür.

Dirsek çıkıntısı (epikondiler) kırıklar : Bu tür kırıklarda dirsek makarasının iki tarafında bulunan ve epikondil adı verilen çıkıntıların kırıkları meydana gelir. Epikondiler dirsek kırıkları çoğunlukla 9-14 yaş arası çocuklarda ve iç kısımda daha sık görülen dirsek kırıkları dır.

Büyüme plağı kırıkları : Üst kol ve ön kol kemiklerinin büyüme plakları dirseğe yakın kemik uçlarında yer alırlar. Bu plaklarda oluşan kırıklarda büyümenin bozulması veya asimetrik olması en önemli komplikasyondur. Bu komplikasyonlar göz önünde bulundurularak iyi tedavi edilmesi oldukça önemlidir. Bu tip kırıklarda tedavi iyi yapılmış olsa bile bazen büyüme plağı kökenli büyüme sorunları ortaya çıkabilir.

Ön kol kırıkları : Dirseğin zorlanmasında ön kolun başparmak yönündeki (radius) başı kırığı ya da ezilmesi görülebilir. Bazı durumlarda bu tip kırığa, çıkık ta eşlik edebilir. Dirsek ucu (olecranon) veya diğer ön kol kemiğinin (unla) kırığı çok sık görülmez.

Dirsek kırılması belirtileri

Dirsek kırıklarının her tipinde benzer bulgular ve belirtiler vardır. Dirsek kırıkları genellikle çocuğun düşmesi sonucu meydana gelir. Ciddi ayrışmış kırıklarda belirtiler kesindir. Kırılan bölgede ani ağrı, şişlik, hassasiyet ve hareket ettirme zorluğu gibi klasik kırık belirtileri vardır.

Dirsek kırıkları teşhisi

Dirseği kırılmış çocuk çoğunlukla doktora düşme hikayesi ile baş vurur. Ayrışma göstermiş kırıkların muayene bulguları nettir. Teşhiste zorlanma kırığa eşlik eden başka bir sorunun gelişip gelişmemesidir.

Dirsek kırıklarında da sinir hasarının olup olmadığını tespit etmek oldukça zordur. Akılda tutulması gereken önemli bir nokta da bu tip kırıklarda % 10-15 oranında sinir hasarının varlığıdır. Dirsek kırıklarında bazen dirsek bölgesinde başka bir kırık da oluşabilir.

Düşme sonrası çocuklarda ya da yetişkinlerde dirsek problemi oluşmuş ise vakit kaybetmeden doktora baş vurmak gereklidir. Muayene sırasında Doktor öncelikle damar ve sinir hasarının olup olmadığını değerlendirir. Devamında röntgen filmi ve bazen de her iki dirseğin röntgen filmi karşılaştırma amaçlı istenebilir.

Kırığın grafide görülmediği durumlarda hastanın öyküsü daha iyi alınmalıdır. Bu hastalarda lökosit sayısı, sedimantasyon ve CRP gibi kan testleri, septik artritin ayırıcı tanısı için yapılır.

Dirsek kırıkları tedavisi

Dirsek kırıkları tedavisi

Dirsek kırıkları tedavisi

Dirsek kırıklarında tedavi kırığın tipine, yerine ve şiddetine göre değişiklik gösterir. Dirsek kırıklarında amaç, dirsek çevresindeki şişliği azaltmak, kırık uçlarının uygun bir şekilde karşılaşmasını sağlamak, kırığı uygun pozisyonda yeterli süre tespit etmek, dirseğin fonksiyonlarında kalıcı hasar bırakmamak, açık kırıklarda enfeksiyon oluşumunu önlemektir.

Kırılan ekstremite doktora ulaşır ulaşmaz ekstremiteyi acil serviste olduğu gibi atel uygulamak gerekir. Gereken durumlarda grafi çekimleri bile atel içinde yapılmalıdır. Kaymamış veya az kaymış kırıklarda 4-5 hafta arasında tam ya da yarım alçı tedavisi yeterli olabilir. Alçıya alınan kırık bu 4 veya 5 haftalık tedavi sürecinde kontrol için röntgen çekilir ve kırığın kaynayıp kaynamadığı na bakılır.

Kırık kaymamış ise bazı kaymamış kırıklar elle düzeltilerek cerrahi tedaviye gerek duyulmadan düzeltilir. Kırığı yerine yerleştirme işlemi anestezi altında yapılabilir. Fakat kaymış dirsek kırıkları genellikle cerrahi tedavi veya kapalı redüksiyon ile tedavi edilir.

Bazı dirsek kırıklarında elle düzeltme doğru olmayacağı için direkt cerrahi tedavi uygulanabilir. Dirsek kırıklarının cerrahi tedavisi deneyimli bir ortopedist tarafından yapılır ise dirsek tamamen normale dönebilir. Dirsek kırıkları cerrahi tedavisinde vidalama yöntemi ya da tel takılarak tedavi uygulanabilir.

Kırıklar ile ilgili benzer sağlık konuları

 1. Kırık, çıkık ve burkulma neden olur
 2. El bileği neden kırılır
 3. Boyun kırıkları neden olur
 4. Topuk kırıkları neden olur

24 Yorum

 1. Şirin su

  2 Ağustos 2016 at 17:17

  Selam nasılsınız benım yeğenimin dirseği kırık amelat ne kadara durar nereden öğrenirim

  • Sağlık Ocağım

   4 Ağustos 2016 at 14:19

   Kırıklarda yapılacak tedavi yöntemlerine göre yapılan işlemin ne kadara mâl olacağı değişir. Ayrıca bu durum gidilecek hastaneye, gittiğiniz doktora, sizin sosyal güvencenize göre de değişir, bu nedenle buradan bu durumlar hakkında net bir bilgi vermek mümkün değilidir.

   Kırıklar için en uygunu bir ortopedi uzmanına gitmenizdir. Ayrıca kırıklarda tedavi için vakit kaybetmemek de önemlidir, çünkü kırıklarda kırılan bölge şişer, su toplar, yanlış kaynar gibi riskler söz konusudur.

   Geçmiş olsun.

 2. sibel

  11 Ağustos 2016 at 21:57

  merhaba kızım iki yaşında düştü ve dirsek kısmından kolu kırıldı hastaneye gittiğimizde hem kayma hem de kırık olduğunu söylediler ve cerrahi müdahalede bulundular ve k teli takıldı ve yarım alçı ile yaklaşık ondokuz gün durdu kontrole gittiğimizde kolun kaynamış olduğunu ve tellerin çıkacağını söylediler şu an kolunu tam olarak açamıyor fizik tedavide önermediler bu ne kadar sürer kolu tam olarak açılır mı zamanla ne yapmam gerekiyor

  • Sağlık Ocağım

   12 Ağustos 2016 at 13:06

   Kırıklar sonrası alçı tedavisi uygulandığı için, belli bir süre kırılan uzuv alçıda kaldığında hareketsiz kaldığı için bu tür tutulmalar olabilmektedir.

   Kızınız henüz bazı şeylerin farkında olmadığı için acıyacak diye kolunu oynatmayı da çekiniyor olabilir.

   Dirseğe tel takılması işleminden sonra Doktorunuza sorarak evde sizin yaptırabileceğiniz egzersizleri yaptırmanız kolun tekrar açılmasında fayda sağlayacaktır.

   Yani doktorunuza ne tür egzersizler yaptırabilirsiniz sorabilirsiniz ve günlük düzenli olarak belli sayılarda ve belli periyotlarda bu egzesizleri evde sizde yaptırabilirsiniz.

   Sağlıklı ve mutlu yaşam sizinle olsun.

 3. Ahmet

  28 Ocak 2017 at 20:04

  Selamünaleyküm
  oğlum on sekiz aylık düşme sonrası dirseğinde kırık oldu doktora gittiğimizde bilekten omuz altına kadar alçıya alınıp uç gün sonra geldiniz de operasyon yapılabilir dedi gittiğimizde alçıda kalacağını ilerleyen zamanlarda çocuk büyüdükçe kolda büyüme problemi olabileceğini olursa operasyona alınacağını söyleyip on iki gün sonrasına randevu verildi
  ileride kolda problem olma durumu nedir konuyla alakalı bilginiz var mıdır
  saygılar

  • Sağlık Ocağım

   31 Ocak 2017 at 21:49

   Çocuklarda dirsek ve dirsek çevresi kırıklarının tanısı ve tedavisi karmaşık olup komplikasyonlara açıktır. Dirsek ve dirsek çevresi kırıkları yapılarına göre farklı sınıflandırılır. Dirsek ve dirsek çevresinde Lateral kondil kırıkları, Kapitellum kırıkları, Troklea kırıkları, Medial epikondil kırıkları, Medial epikondil kırıkları, Transepifizyel humerus distal kırıkları, Olekranon kırıkları, Koronoid çıkıntı kırıkları, Radius baş ve boyun kırıkları gibi, bu nedenle kırığın yerine, şiddetine göre tedavi yöntemleri ve ileride oluşturacağı komplikasyonlar değişiklik gösterebilir.

   Doktorunuz gerekeni yapacaktır.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 4. Ozlem

  10 Şubat 2017 at 21:30

  Selam 39 yasindayim direkten elim kırıldı önce alçı sonrada ameliyat yaptım ve platin taktılar 15 gün dikişli kaldıktan sonra fizik tedaviye başladım 1 buçuk ay fizik tedaviye gittim ve hala kolumu tam açamıyorum hala agiriyor ne yapmam lazım

  • Sağlık Ocağım

   12 Şubat 2017 at 09:18

   Kırık haliyle alçıya alındığı için tedaviden sonra kolun veya elin eski haline dönmesi 2-3 ay veya daha fazla zaman alabilir. Fizik tedavide gösterilen egzersizleri düzenli olarak ama çok abartmadan (gösterildiği gibi ve gösterildiği tekrarlar şeklinde) evde de devam etmek faydalı olabilir fakat doktorunuza başka hangi egzersizleri yapabilirsiniz veya başka bir şey gerekiyor mu sormanız önemlidir.

   Kırığın tam olarak yeri, şiddeti ve yaş faktörü gibi faktörler kırığın iyileşme süresini değiştirebilir.

   Geçmiş olsun.

 5. Altay

  7 Mart 2017 at 15:27

  Merhaba hocam oğlum 6 ay önce dirseğinn üstüne düştü ve kırdı hemen ameliyat edildi tel taktılar ve bir kaç ay sonra çıkarıldı fizik tedavi gördü 4 ay ama ne yaptıysak kolu alamadık 2 hafta önce botoks iğnesi vurduk kasları açılsın diye şu an hergün alçılı fizik oluyor sizce kol açılırmı hocam psikolojik olarak ailecek yıpranmış durumdayız ne olur yardım edin

 6. İbrahim

  16 Mart 2017 at 07:34

  mrb hocam benim 2 ay öncesi karda yürürken ayağım kaydı fayans uzerine düştüm kolumda hafif kirik oldugu soylendi kolum 2 hafta alcida kaldi yalniz alciyi cikartiktan sonra ortopedi doktoru fizik tedavi gormemi soyledi ben de dusunmedim 1 oldu ve simdi fizik tedaviye basladim.kolum 20 derece aciliyor neden boyle oldugunu sordugumda hareket kisitliligi oldugunu soyluyorlar ve şu anda fizik tedavi gormekteyim kolumun dirsek tarafinda egzersiz yaptigimda aci hissediyorum kolumun acilma ve kapanma sıkıntısı devam ediyor kolum tekrar duzelirmi

  • Sağlık Ocağım

   20 Mart 2017 at 15:06

   Alçı tedavisi sırasında kol tek bir yönde sabitlendiği için özellikle dirsek ekleminde bu tür tutulmalar olabilmektedir ve alçı tedavisi bittikten sonra en kısa sürede fizik tedavi doktorunun uygun gördüğü egzersizler bu duruma oldukça faydalıdır. Tedavi biteli 1 oldu derken (1 ay oldu mu demek istediniz tam anlaşılmamış, çünkü süre belirtilmemiş).

   Eğer 1 aylık bir süre geçtiyse Dirsek ekleminin eski hareketlerine dönmesi birkaç ay sürebilir. Genellikle hareket kısıtlılığı eklemin durumuna göre de değişmekle birlikte açılır. Doktorunuzun gösterdiği egzersizleri ve diğer yöntemleri fizik tedavi bittikten sonra evde de aynı sayılarda ve aynı şekilde devam edebilirsiniz.

   Geçmiş olsun.

  • Yağmur

   26 Temmuz 2017 at 10:44

   Benimde aynısı bende 13 yaşındayım dirsegim acior ve daha dün çıkardılar sıcak suya koyun dediler egzersiz yapın a.a hala acı var

 7. Gul

  13 Haziran 2017 at 01:52

  Meraba hocam kızım 6 yaşında düştü ve direğini kırdı.
  Acile gittik film sonrası alciya alındı 1 haftadır alcida doktor kayma olabilir dedi. Kayma ihtimalleri dirsek kiriklarinda fazlamı. Alçı ile amelyatsiz gecermi. Düzenli kontrolere gidiyoruz.

  • Sağlık Ocağım

   14 Haziran 2017 at 21:36

   Çocuklarda kırıklar biraz daha kolay iyileşir genellikle. Fakat dirsek çevresi çocuk kırıklarının tanı ve tedavisi karmaşık olup komplikasyonlara açıktır. Çünkü dirsek anatomik olarak oldukça karmaşık bir yapıdır. Doktorunuzun önerilerini dikkatlice uygulamaya çalışmanız önemlidir.

   Geçmiş olsun.

 8. Selma

  19 Haziran 2017 at 13:55

  Merhabalar kızım 22 aylık sandelyeden düştü kolunu kaldıramıyor dirseğine dokunturtmuyordu hastaneye götürdük röntgen çekriler bişey çıkmadı sabah tekrar ağlayarak uyandi şişlik vardı dirseğinde tekrar götürdük doktora yine röntgen çekildi ama dirseğine hiç dokundutmuyor atel yaptılar bir hafta sonra kontrolü var sizce ne olabilir bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   24 Haziran 2017 at 12:23

   İnce kemiklerde röntgende belli olmayan bir çatlak veya kas ezilmesi olabilir. Doktorunuzun önerdiklerini dikkat etmenizde fayda vardır. Kontrole götürdüğünüzde durumda değişiklik olmazsa doktorunuz başka bir tetkik isteyebilir, bu nedenle kontrolün ihmal edilmemesinde faya vardır.

   Geçmiş olsun.

 9. tuba

  23 Haziran 2017 at 11:21

  Merhabalar,

  babam düştüğünden dolayı iki dirseğinde çatlak ve bileğinde çatlak oluştu. Alçıya aldılar 50 ye yakın yaşlarında olduğundan dolayı korkuyoruz tutmayabilir mi diye. Birde her iki kolu alçıda ağır olduğundan omuzdan oynatıor kolunu kullanıyor biraz kullanmaması mı lazım bilgi verir misiniz. Doktorumuz açıklama bilgi vermedi

  • Sağlık Ocağım

   27 Haziran 2017 at 17:23

   Doktorunuz kullanmaması gerekir demiş ise alçı tedavisi bitene kadar her iki kolunda istirahat ettirilmesi gerekebilir. Bu durum kırığın tam olarak yerine, şiddetine göre de değişiklik gösterebilir. Eğer kendi özel ihtiyaçlarını giderirken bile kollarını hiç kullanmaması gerekiyorsa bu önerilere dikkat etmek kırığın doğru ve zamanında kaynaması için çok önemlidir.

   Bunu bir şekilde doktorunuza ulaşarak tekrar doktorunuza danışmanız son derece önemlidir, çünkü zamanında kaynamayan kırıklarda ameliyat bile gerekebilir. Kırığın durumunu, tam olarak yerini ve uygulanan yöntemi en iyi doktorunuz bilmektedir.

   Geçmiş olsun.

 10. Havva

  3 Temmuz 2017 at 23:04

  Merhaba hocam ben 34 yaşındayım düştüm özel bu hastane dirsek kirik dedi ve ameliyat etti vida taktı ama suan dirsek açılmıyor gucum yok ne yapabilirim

  • Sağlık Ocağım

   7 Temmuz 2017 at 22:28

   Dirsek ve dirsek çevresi kırıklarda ve kırıktan sonra uygulanan cerrahi tedavi ve alçılamadan sonra genellikle kolu çevirmek, açmak zorlaşır. Bu tutukluluğu doktorunuza danışarak kırık kaynadıktan sonra uygun egzersizler ile açabilirsiniz. Doktorunuzun ya da fizik tedavi uzmanının gösterdiği egzersizler düzenli ve bilinçli yapıldığında birkaç ay sonra koldaki bu kasılma ve tutulma açılmaya başlayacaktır. Fakat doktorunuza sormadan bilinçsizce egzersiz yapamaya çalışmamalısınız. Çünkü kırığın yerine, derecesine, uygulanan tedaviye göre yapılacak egzersizler, egzersizlerin süresi, tekrarı değişiklik gösterebilir. Ayrıca dirsek ve dirsek çevresi kırıklarında komplikasyon riski de olabilir, bu nedenle yapacağınız herhangi bir uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız önemlidir, çünkü kırığın ne durumda olduğunu, uygulanan yöntemi en iyi doktorunuz bilmektedir.

   Geçmiş olsun.

 11. Sevila

  24 Eylül 2017 at 13:28

  Iyi gunler suan dirsegimin kirik oldugundan suphem var sislik veya morarma yok ama harehet ettirirken dirsek kisminda agri ve aci var ne gibi durumda hastaneye gitmeliyim sizce kirik varmidir beni bilgilendirirseniz sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   26 Eylül 2017 at 15:17

   Geçirdiğiniz travmaya bağlı olarak değişmekle birlikte kırık oluşabilecek bir olay yaşamışsanız çatlak olarak tabir edilen ayrışmamış kırık oluşmuş olabilir. Çatlak olarak tabir edilen kırıklarda her zaman şişme ve morarma olmayabilir ya da yeni bir travmaya (hafif bir travma da olsa) maruz kaldığında bu durum kendini belli edebilir. Zedelenme de olmuş olabilir. Yine de bir ortopedi ya da fizik tdavi uzmanına gitmeniz uygun olur.

   Geçmiş olsun.

 12. FİLİZ

  28 Eylül 2017 at 22:50

  Oğlum 8 yaşımda düştü sol desteğinde şişlik oluştu acilde röntgen çekildi iki kolada ve çatlak var denildi.Alçıya gerek duyulmadı.sıkıntı olursa otopediye gelin dediler krem ve ağrı kesici verildi.1 günlük daha acı ve ağrı oluyor arada, şişlikten başka bişey yok.dirsek kısmından normal olarak oynatamıyor fakat yumruk sıkıyor biraz biraz,elini parmaklarını hareket ettiriyor otopediye götürmelimiyim çatlakta normal mı bu olanlar

  • Sağlık Ocağım

   29 Eylül 2017 at 21:29

   Çatlak olarak tabir edilen kırıklar aslında ayrışmamış kırıklardır. Çatlağın derecesine göre değişmekle birlikte bu tür durumlarda da en azından 2 haftalık alçı, bandaj ya da atel gibi uygulamalar gerekli olabilir. Çocuk kollarını kullandığı sürece bu çatlakların iyileşmesi daha da gecikebilir veya durumun ciddiyeti değişebilir. Bu nedenle iyi bir ortopedi uzmanı tarafından da değerlendirme yapılmasında fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git