Ağrılar ve Tedavileri

Dikloron 100 mg Nedir, Ne İçin Kullanılır? Dikloron Yan Etkileri Nelerdir?

DIKLORON 100 MG RETARD FİLM TABLET KULLANMA TALİMATI

Ağızdan alınır.

Etkin madde: Her bir retard film tablet 100 mg diklofenak sodyum içerir.

Yardımcı maddeler: Tablet: Hidroksipropil metil selüloz 4000 SR, kolloidal silikon dioksit, polivinil pirolidon K25, polietilen glikol 6000, sakkaroz, magnezyum stearat. Film kaplama: Opadrv-OY-LS-28913 [HPMC 2910/Hipromelloz 15 cP, titanyum dioksit, laktoz monohidrat (sığır sütü), macrogol/PEG 4000]

Dikloron Prospektüs

DIKLORON NEDİR ve NE İÇİN KULLANILIR? (DIKLORON ENDİKASYONLARI)

Her tablet 100 mg etkin madde (diklofenak sodyum) içerir.

Dikloron Retard, ağrı ve iltihap tedavisinde kullanılan “steroidal olmayan iltihap giderici ilaçlar” (NSAİİ’ler) isimli bir ilaç grubuna dahildir.

10 ve 30 tabletlik ambalaj miktarlarında bulunmaktadır.

Dikloron Retard aşağıdaki rahatsızlıkların tedavisinde kullanılabilir:

 • Kireçlenme (osteoartrit),
 • Eklemlerde ağrı ve şekil bozukluğu (romatoid artrit),
 • Sırt, boyun ve göğüs kafesi eklemlerinde sertleşme ile seyreden ağrılı ilerleyici romatizma (ankilozan spondilit) belirti ve bulgularının tedavisi,
 • Akut guta bağlı eklem iltihabı (akut gut artriti),
 • Akut kas-iskelet sistemi ağrıları,
 • Ameliyattan sonraki ağrı (postoperatif ağrı),
 • Ağrılı adet görme (dismenore) gibi durumların tedavisinde kullanılır (endikedir).

Dikloron Retard’ın nasıl etki gösterdiği ya da size neden verildiği konusunda sorularınız varsa lütfen doktorunuza danışınız.

DIKLORON KULLANMADAN ÖNCE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Doktorunuzun tüm talimatlarına dikkatlice uyunuz. Bu bilgiler, bu kullanma talimatında yer alan genel bilgilerden farklı olabilir.

DIKLORON KULLANILMAMASI GEREKEN DURUMLAR (KONTRENDİKASYONLAR)

Eğer;

Diklofenak’a ya da Dikloron Retard’ın bu kullanma talimatının başında listelenen diğer bileşenlerinden herhangi birine karşı alerjiniz varsa bu ilaç kullanılmamalıdır.

Daha önce iltihap ya da ağrı tedavisinde kullanılan ilaçları (örn. asetilsalisilik asit/aspirin, diklofenak ya da ibuprofen) aldıktan sonra bir alerji belirtileri ve bulguları yaşadıysanız. Bunlar arasında astım (akciğerlerdeki hava yollarında daralmaya bağlı olarak ortaya çıkan nefes darlığı, öksürük, hırıltı nöbeti), burun akıntısı, deri döküntüsü, yüzde şişlik yer alabilir. Bu hastalarda “steroidal olmayan iltihap giderici ilaçlar” (NSAİİ’ler şiddetli, nadiren ölümcül, anafilaksi adı verilen dilde şişme, nefes darlığı tansiyon düşüklüğü ve ciltte döküntülerin eşlik edebildiği tablonun oluşabildiği bildirilmiştir. Alerjiniz olduğunu düşünüyorsanız doktorunuza danışınız.

 • Koroner arter cerrahisi (kalp damar ameliyatı, bypass gibi) geçirdiyseniz, ameliyat öncesi, sırası ve sonrası ağrıların tedavisinde,
 • Mide ya da bağırsak ülseriniz (yara) varsa,
 • Mide-bağırsak kanalında kanamanız ya da delinme varsa (böyle durumlarda ortaya çıkan belirtiler arasında kanlı ya da siyah dışkılama yer alabilir),
 • Şiddetli böbrek ya da karaciğer hastalığınız varsa,
 • Ağır kalp yetmezliğiniz varsa,
 • Hamilelik döneminin son üç ayında iseniz, bunlar gibi durumlarda kullanılmamalıdır (kontrendikedir).

Alerjiniz olduğunu düşünüyorsanız doktorunuza danışınız.

Bu uyarılar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse DikloronRetard’ı kullanmadan önce bunu doktorunuza danışınız. Doktorunuz bu ilacın sizin için uygun olup olmadığına karar verecektir.

DIKLORON’UN DİKKATLİ KULLANILMASI GEREKEN DURUMLAR (UYARILAR/ÖNLEMLER)

 • Diklofenak tedavisine, kalp damar sistemi hastalıkları için önemli risk faktörlerini (örn, yüksek kan basıncı, kanınızda yağ (kolesterol, trigliseritler) düzeylerinde anormal derecede yükseklik, şeker hastalığı, sigara kullanımı gibi) taşıyan hastalarda, ancak dikkatli bir değerlendirme sonrasında başlanmalıdır. Özellikle yüksek dozda kullanımında (günlük 150 mg) ve uzun süreli tedavilerde bu riskin arttığı görülmüştür. Bu yüzden, diklofenak tedavisinde mümkün olan en kısa tedavi süresi ve en düşük etkili doz tercih edilmelidir. Sağlık mesleği mensupları, hastaların diklofenak tedavisine devam etme gerekliliğini düzenli olarak tekrar değerlendirmelidir.
 • Bilinen bir kalp ya da kan damarı hastalığınız varsa [ayrıca kontrol edilemeyen yüksek kan basıncı, konjestif kalp yetmezliği (kalbin vücudun ihtiyaçlarını karşılayabilecek kadar kan pompalayamaması), bilinen iskemik kalp hastalığı (kalbin oksijenlenmesini ve kanlanmasını sağlayan damarın daralması) veya periferik arteriyel hastalık (atardamarların daralması ve bunun sonucunda damarın beslediği bölgeye yeterince kan gidememesi durumu) dahil kalp damar sistemi hastalığı olarak tanımlanır.] Dikloron Retard ile tedavi genellikle önerilmez. Bilinen kalp hastalığınız varsa ya da kalp hastalığı riski taşıyorsanız ve özellikle 4 haftadan uzun süredir tedavi ediliyorsanız, Dikloron Retard ile tedavinizi sürdürmeniz gerekip gerekmediği doktorunuz tarafından yeniden değerlendirilecektir.
 • Kalp damar sistemine yönelik yan etkiler açısından riskinizi mümkün olan en düşük seviyede tutmak üzere ağrı ve/veya şişliğinizi hafifleten en düşük Dikloron Retard dozunu, mümkün olan en kısa süre boyunca almanız genellikle önemlidir.
 • Dikloron Retard’ı başka iltihap giderici ilaçlarla (asetilsalisilik asit, kortikosteroidler, kan sulandırıcılar ve SSRI olarak sınıflandırılan depresyon ilaçları dahil) eş zamanlı olarak alıyorsanız (diğer ilaçlar ile birlikte Dikloron Retard kullanımı bölümüne bakınız).
 • Astımınız ya da saman nezleniz (mevsimsel alerjik nezle) varsa.
 • Daha önce mide ülseri, mide kanaması ya da siyah dışkı gibi mide-bağırsak sorunları geçirdiyseniz ya da geçmişte iltihap giderici ilaçlar aldıktan sonra mide rahatsızlığı ya da mide yanması olduysa.
 • Kolon iltihabı (ülseratif kolit) ya da bağırsak iltihabı (Crohn hastalığı) varsa.
 • Karaciğer ya da böbrekle ilgili sorunlarınız varsa.
 • Vücudunuzun susuz kalmış olma olasılığı (örn. hastalık, ishal, büyük bir ameliyat öncesi ya da sonrası) varsa.
 • Ayaklarınız şişiyorsa.
 • Kanama bozukluğunuz ya da kanla ilgili başka bozukluklarınız varsa (porfiri adında nadir bir karaciğer sorunu dahil olmak üzere).
 • Bağ dokusu hastalıkları ya da benzer bir rahatsızlığınız varsa.

Yukarıdaki uyarılar, geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa, sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

Dikloron Retard kullanırken herhangi bir zamanda göğüs ağrısı, nefes darlığı, güçsüzlük ya da geveleyerek konuşma gibi kalp ya da kan damarları problemlerine işaret eden belirti veya semptomlar yaşarsanız derhal doktorunuzu arayınız.

Dikloron Retard, bir enfeksiyonun belirtilerini (örn. baş ağrısı, yüksek ateş) hafifletebilir ve dolayısıyla enfeksiyonun saptanmasını ve yeterli derecede tedavi edilmesini güçleştirebilir. Kendinizi iyi hissetmiyor ve doktora görünme ihtiyacı duyuyorsanız, Dikloron Retard  kullandığınızı doktorunuza söylemeyi unutmayınız.

Çok nadir durumlarda, diğer iltihap giderici ilaçlar gibi Dikloron Retard da şiddetli alerjik reaksiyonlara (örn. döküntü gibi) neden olabilir.

Eğer yukarıda tanımlanan belirtilerden herhangi birini yaşarsanız, derhal doktorunuza haber veriniz.

DIKLORON’UN YİYECEK ve İÇECEKLER İLE KULLANILMASI

Dikloron Retard bir bardak su ya da başka bir sıvıyla yutulmalıdır.

Bu ilacın öğünler sırasında kullanılması önerilmektedir.

HAMİLELİK ve EMZİRME DÖNEMLERİNDE DIKLORON KULLANILIR MI?

Hamilelik:

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Eğer hamileyseniz ya da hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız, bunu doktorunuza söyleyiniz.

 • Kesinlikle gerekli olmadığı takdirde hamilelik döneminde Dikloron Retard’ı kullanmamalısınız. Diğer iltihap giderici ilaçlarda olduğu gibi, Dikloron Retard da hamilelik döneminin son üç ayında kullanılmamalıdır, çünkü anne karnındaki bebeğe zarar verebilir ya da doğum sırasında sorunlara neden olabilir.
 • Dikloron Retard hamile kalınmasını güçleştirebilir. Hamile kalmayı planlıyorsanız ya da hamile kalma konusunda sorunlarınız varsa, gerekli olmadıkça Dikloron Retard’ı kullanmamalısınız.

Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Emzirme:

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Eğer bebeğinizi emziriyorsanız, bunu doktorunuza söyleyiniz. Dikloron Retard alıyorsanız bebeğinizi emzirmemelisiniz, çünkü bu, bebeğiniz için zararlı olabilir.

ARAÇ ve MAKİNE KULLANANLAR DIKLORON KULLANABİLİR Mİ?

Dikloron Retard kullanan hastalarda nadir olarak görme bozuklukları, sersemlik ya da uyku hali gibi yan etkiler görülebilir. Bu tür etkilerini fark ederseniz, araç ve makine kullanmamalı ya da dikkatli olmanızı gerektiren başka aktivitelerde bulunmamalısınız. Bu tür bir etkiyle karşılaştığınız takdirde bunu mümkün olan en kısa sürede doktorunuza bildiriniz.

DIKLORON İÇERİĞİNDE BULUNAN BAZI YARDIMCI MADDELER HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLER

Dikloron laktoz ve sukroz içerir. Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı dayanıksız olduğunuz söylenmişse bu ilacı almadan önce doktorunuzla konuşunuz.

DİĞER İLAÇLAR İLE BİRLİKTE DIKLORON KULLANIMI

Aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini alıyorsanız bunu doktorunuza söylemeniz özellikle önemlidir:

 • Lityum ya da seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI’lar) (bazı depresyon tiplerinin tedavisinde kullanılan ilaçlar).
 • Digoksin (kalp sorunları için kullanılan bir ilaç).
 • Mifepriston (istenmeyen gebelikleri sonlandırmak için kullanılan bir ilaç).
 • Diüretikler (idrar söktürücü ilaçlar).
 • ACE inhibitörleri ya da beta-blokörler (yüksek kan basıncının ve kalp yetmezliğinin tedavisinde kullanılan ilaçlar).
 • Diğer iltihap giderici ilaçlar (asetilsalisilik asit ya da ibuprofen gibi).
 • Kortikosteroidler (vücudun iltihaptan etkilenen bölgelerinde rahatlama sağlamak için kullanılan kortizon ve benzeri ilaçlar).
 • Kan sulandırıcılar (kanın pıhtılaşmasını önlemek için kullanılan varfarin ve benzeri ilaçlar).
 • Diyabet (şeker hastalığı) tedavisinde kullanılan ilaçlar (insülin hariç).
 • Metotreksat (bazı kanser ya da eklem iltihabı türlerinin tedavisinde kullanılan bir ilaç).
 • Siklosporin, takrolimus (özellikle organ nakli yapılan hastalarda kullanılan ilaçlar),
 • Trimetoprim (idrar yolu enfeksiyonlarından korunmada ve bu enfeksiyonların tedavisinde kullanılır).
 • Kinolon türevi antibakteriyel ilaçlar (enfeksiyona karşı kullanılan bazı ilaçlar).
 • Vorikonazol (mantar enfeksiyonlarında kullanılan bir ilaç).
 • Fenitoin (havale tedavisinde kullanılan bir ilaç).
 • Kolestipol ve kolestiramin (kolesterol düşürücü olarak kullanılan ilaçlar).

Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bu konu hakkında bilgi veriniz.

DIKLORON NASIL KULLANILIR?

Doktorunuzun verdiği talimatlara dikkatle uyunuz. Önerilen dozu ve tedavi süresini aşmayınız.

Uygun Kullanım ve Doz/Uygulama Sıklığı İçin Talimatlar:

Önerilen dozu aşmayınız. Ağrınızı kontrol edebilen en düşük dozu kullanmanız ve Dikloron Retard’ı gerektiğinden uzun süre almamanız önemlidir.

Doktorunuz tam olarak kaç tane Dikloron Retard alacağınızı size söyleyecektir. Tedaviye verdiğiniz yanıta bağlı olarak doktorunuz daha yüksek ya da daha düşük bir doz önerebilir.

Erişkinlerde:

Yakınmalar geceleri ya da sabahları daha yoğunsa, Dikloron Retard tercihen akşamları alınmalıdır.

Uygulama Yolu ve Metodu:

Dikloron Retard bir bardak suyla veya başka bir sıvıyla birlikte bütün olarak yutulmalıdır. Dikloron Retard’ın yemek sırasında alınması önerilir. Tabletleri bölmeyiniz veya çiğnemeyiniz.

Çocuklarda ve Ergenlerde Dikloron Retard Kullanımı:

Dikloron Retard, dozu nedeniyle çocuklara ve ergenlere (18 yaş altı) verilmemelidir.

Yaşlılarda Dikloron Retard Kullanımı:

Yaşlı hastalar Dikloron Retard’ın etkilerine diğer erişkinlerden daha duyarlı olabilir. Bu nedenle, yaşlılar doktor talimatlarına uymaya özellikle dikkat etmeli ve şikâyetlerin hafifletilmesi için gereken en düşük miktarda tableti kullanmalıdır.

Yaşlı hastaların istenmeyen etkileri derhal doktorlarına bildirmeleri son derece önemlidir.

Böbrek Yetmezliği Durumunda Dikloron Retard Kullanımı:

Dikloron böbrek yetmezliği olan hastalarda kullanılmamalıdır. Böbrek yetmezliği olan hastalarda yapılmış çalışmalar mevcut olmadığından, doz ayarlamasına ilişkin önerilerde bulunulamaz. Hafif ila orta şiddette böbrek yetmezliğiniz varsa Dikloron’un dikkatli uygulanması konusunda doktorunuz sizi uyaracaktır.

Lütfen doktorunuza danışınız.

Karaciğer Yetmezliği Durumunda Dikloron Retard Kullanımı:

Dikloron karaciğer yetmezliği olan hastalarda kullanılmamalıdır. Karaciğer yetmezliği olan hastalarda yapılmış çalışmalar mevcut olmadığından, doz ayarlamasına ilişkin önerilerde bulunulamaz. Hafif ila orta şiddette karaciğer yetmezliğiniz varsa Dikloron Retard’ın dikkatli uygulanması konusunda doktorunuz sizi uyaracaktır.

Lütfen doktorunuza danışınız.

Eğer Dikloron Retard etkisinin çok güçlü veya çok zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.

Kullanmanız Gerekenden Daha Fazla Dikloron Retard Kullandıysanız:

Kazayla doktorunuzun size söylediğinden çok daha fazla tablet aldıysanız, derhal doktorunuzla ya da eczacınızla temas kurunuz ya da bir hastanenin acil servisine başvurunuz. Tıbbi bakım görmeniz gerekebilir.

Dikloron Retard’dan kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

Dikloron Retard Kullanmayı Unutursanız:

Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.

Bir dozu almayı unutursanız, hatırladığınızda vakit geçirmeden bu dozu alınız. Ancak bu süre bir sonraki dozunuzun saatine yakınsa, sadece bir sonraki tableti zamanında almanız yeterli olacaktır.

DIKLORON OLASI YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Tüm ilaçlar gibi Dikloron Retard’ın içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir. Bazı yan etkiler ciddi olabilir.

Bu yaygın yan etkiler özellikle uzun bir zaman periyodunda yüksek günlük doz (150 mg) alındığında her 1000 hastadan 1 ila 10’unu etkileyebilir:

 • Ani ve basıcı göğüs ağrısı (miyokard enfarktüsü veya kalp krizi belirtileri).
 • Nefessizlik, uzanırken soluma güçlüğü, ayak veya bacaklarda şişlik (kardiyak yetmezlik belirtileri).
 • Karın ağrısı, hazımsızlık, mide ekşimesi, gaz, mide bulantısı, kusma.
 • Mide veya bağırsakta herhangi bir kanama belirtisi (kusmukta kan görülmesi, siyah ya da koyu renkli dışkı).
 • Deri dökülmeleri, kaşıntı, morarma, ağrılı kırmızı bölgeler, deri soyulması veya kabarcıklar dahil olmak üzere alerjik reaksiyonlar.
 • Yüz, dudak, eller veya parmaklarda şişlik.
 • Derinin ya da gözün beyazının sararması.
 • Sürekli boğaz ağrısı veya yüksek ateş.
 • İdrar miktarında veya görüntüsünde beklenmeyen değişim.

Yaygın görülen (100 hastanın 10’unu etkileyen) yan etkiler;

 • Baş ağrısı,
 • Sersemlik hissi,
 • Vertigo (denge bozukluğundan kaynaklanan baş dönmesi),
 • Bulantı,
 • Kusma,
 • İshal,
 • Sindirim güçlüğü [dispepsi (hazımsızlık, sindirim bozukluğu) belirtisi],
 • Karın ağrısı,
 • Gaz,
 • İştah kaybı,
 • Anormal karaciğer fonksiyonu test sonuçları (örn. transminaz düzeylerinin yükselmesi),
 • Deri döküntüsü.

Seyrek (10.000 hastanın 1 ila 10’unda görülen) yan etkiler;

 • Kendiliğinden oluşan kanama ya da morluklar (trombositopeni, yani kanamayı durduran trombosit adı verilen hücrelerin azalmasına bağlı belirtiler),
 • Yüksek ateş, sık tekrarlayan enfeksiyonlar, sürekli boğaz ağrısı (agranülositoz yani vücudun enfeksiyonlara karşı savunmasında rol alan bazı hücrelerin azalmasına bağlı belirtiler),
 • Nefes almada ve yutmada güçlük, deri döküntüsü, kaşıntı, kurdeşen, baş dönmesi (aşırı duyarlılık, anafilaktik ve anafilaktoid reaksiyonlar),
 • Hırıltı ve öksürük ile birlikte soluk alıp vermede ani güçlük ve göğüste sıkışma hissi (astımın ya da ateş varsa pnömoni olarak adlandırılan bir çeşit akciğer iltihabı belirtileri),
 • Ani ve şiddetli baş ağrısı, bulantı, sersemlik, uyuşukluk, konuşamama ya da konuşma güçlüğü, güçsüzlük ya da dudaklar ve yüzde felç (serebrovasküler olay ya da inme belirtileri),
 • Boynun sertleşmesi, ateş, bulantı, kusma, baş ağrısı (aseptik menenjit olarak adlandırılan beyin zarı iltihabı belirtisi),
 • Kan kusma (hematemez belirtileri) ve/veya siyah ya da kanlı dışkılama (mide-bağırsak kanaması belirtileri),
 • Kanlı ishal (kanamalı diyare belirtileri),
 • Siyah dışkılama (melena olarak adlandırılan bağırsak kanaması belirtileri),
 • Mide ağrısı, bulantı (mide-bağırsak ülseri belirtileri),
 • Derinin ya da gözlerin sararması (sarılık belirtileri), bulantı, iştah kaybı, koyu renkli idrar [hepatit (karaciğer iltihabı)/karaciğer yetmezliği belirtileri],
 • Sersemlik (uykululuk hali belirtisi),
 • Mide ağrısı (gastrit belirtisi),
 • Karaciğer bozukluğu,
 • Kaşıntılı deri döküntüsü [ürtiker (kurdeşen) belirtileri],
 • Genel şişme (ödem belirtileri),
 • Uygulama yerinde nekroz,
 • Kalın bağırsakta ağrı (bazen kanama ve boşaltım/akıntı ile birlikte).

Çok seyrek (10.000 hastada 1’den az görülen) yan etkiler;

 • Özellikle yüzün ve boğazın şişmesi (anjiyoödem belirtileri),
 • Havale (konvülsiyon belirtileri),
 • Baş ağrısı, baş dönmesi (hipertansiyon ya da yüksek kan basıncı belirtileri),
 • Deri döküntüsü, morumsu-kırmızı lekeler, ateş, kaşıntı [vaskülit (kan damarlarının iltihabı) belirtileri],
 • İshal, karın ağrısı, ateş, bulantı, kusma (kanamalı kolit (kalın bağırsak iltihabı) ve ülseratif kolit veya Crohn hastalığının alevlenmesi dahil kolit belirtileri),
 • Midenin üzerinde şiddetli ağrı (pankreas iltihabı belirtileri),
 • Grip benzeri semptomlar, yorgunluk hissi, kas ağrıları, kan testi sonuçlarında karaciğer enzimlerinde artış (fulminan hepatit, karaciğer nekrozu, karaciğer yetmezliği dahil karaciğer bozukluğu belirtileri),
 • Deride kabarcık (büllöz dermatit belirtileri),
 • Deri renginin kırmızı ya da mor olması (damar iltihabının olası belirtileri), kabarcıklı deri döküntüleri, dudaklarda, gözlerde ve ağızda kabarcıkların oluşması, pullanma ya da soyulmayla birlikte görülen deri iltihabı (eritema multiforme ya da ateş varsa Stevens-Johnson sendromu (ciltte ve göz çevresinde kan oturması, şişlik ve kızarıklıkla seyreden iltihap) ya da toksik epidermal nekroliz (deride içi sıvı dolu kabarcıklarla seyreden ciddi bir hastalık) belirtileri),
 • Pullanma ya da soyulmayla birlikte görülen deri döküntüsü (eksfoliyatif dermatit belirtileri),
 • Derinin güneşe hassasiyetinde artış (ışığa duyarlılık reaksiyonu belirtileri),
 • Mor deri lekeleri (purpura ya da bir alerji nedeniyle oluştuysa Henoch-Schonlein purpura belirtileri),
 • Şişkinlik, güçsüzlük hissi ya da anormal idrara çıkma (akut böbrek yetmezliği belirtileri),
 • İdrarda aşırı miktarda protein (proteinüri belirtileri),
 • Yüzde ya da karında şişme, yüksek kan basıncı (nefrotik sendrom belirtileri),
 • Yüksek ya da düşük idrar çıkışı, sersemlik, zihin karışıklığı, bulantı (tubulointerstisiyel nefrit belirtileri),
 • İdrar çıkışının ciddi şekilde azalması (renal papiller nekroz belirtileri),
 • Düşük kırmızı kan hücresi düzeyi (anemi belirtisi),
 • Düşük beyaz kan hücresi düzeyi (lökopeni belirtisi),
 • Zaman, yer, yön algılarında bozulma (dezoryantasyon),
 • Depresyon,
 • Uyuma güçlüğü (uykusuzluk belirtisi),
 • Kabus görme,
 • Uyaranlara karşı aşırı duyarlı olma durumu, tepki gösterme yeteneği (irritabilite),
 • Rahatsız edici düşünceler ya da ruh hali (psikotik bozukluk belirtileri),
 • Ellerde ya da ayaklarda karıncalanma ya da uyuşukluk (parestezi belirtisi),
 • Bellek zayıflaması (hafıza bozukluğunun belirtileri),
 • Anksiyete,
 • Titreme (tremor),
 • Tat alma duyusunda bozulma (disgözi belirtileri),
 • Duymada güçlük (işitme bozukluğunun belirtisi),
 • Görme bozuklukları (görmede bozukluk, bulanık görme, çift görme belirtileri),
 • Kulak çınlaması,
 • Kabızlık, ağızda yaralar [stomatit (ağız içinde iltihap) belirtileri],
 • Dilde şişme, kızarıklık ve ağrı [glossit (dil iltihabı) belirtileri],
 • Besinleri boğazdan mideye taşıyan boruda bozukluk (özofagus bozukluğu),
 • Özellikle yemekten sonra üst karın ağrısı (intestinal diyafram hastalığı belirtisi),
 • Çarpıntı,
 • Göğüs ağrısı,
 • Kaşıntılı, kırmızı ve yanma hissine neden olan döküntü (egzema belirtileri),
 • Deri üzerinde oluşan kızarıklık (eritem),
 • Saç dökülmesi (alopesi),
 • Kaşıntı (pruritus),
 • İdrarda kan tespit edilmesi (hematüri).

Bu yan etkilerden herhangi birini fark ederseniz doktorunuza söyleyiniz.

Eğer Dikloron Retard’ı birkaç haftadan daha uzun süredir alıyorsanız, fark etmediğiniz istenmeyen etkilere sahip olmadığınızdan emin olmak için doktorunuza düzenli kontrole gitmelisiniz.

Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.

Yan Etkilerin Raporlanması

Bu Kullanma Talimatında yer alan veya almayan herhangi bir yan etki meydana gelmesi durumunda hekiminiz, eczacınız veya hemşireniz ile konuşunuz. Ayrıca karşılaştığınız yan etkileri www.titck.gov.tr sitesinde yer alan “İlaç Yan Etki Bildirimi” ikonuna tıklayarak ya da 0800 3140008 numaralı yan etki bildirim hattını arayarak Türkiye Farmakovijilans Merkezi (TÜFAM)’ne bildiriniz. Meydana gelen yan etkileri bildirerek kullanmakta olduğunuz ilacın güvenliliği hakkında daha fazla bilgi edinilmesine katkı sağlamış olursunuz.

DIKLORON’UN SAKLANMASI

 • Dikloron’u çocukların göremeyeceği veya erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız.
 • Dikloron’u 25°C altındaki oda sıcaklığında saklayınız. Nemden koruyunuz.
 • Dikloron’u son kullanma tarihiyle uyumlu olarak kullanınız. Ambalajdaki son kullanma tarihinden sonra Dikloron’u kullanmayınız.
 • Eğer üründe ve/veya ambalajında bozukluklar fark ederseniz Dikloron’u kullanmayınız.

Son kullanma tarihi geçmiş veya kullanılmayan ilaçları çöpe atmayınız! Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca belirlenen toplama sistemine veriniz.

Bu kullanma talimatı 12/12/2014 tarihinde onaylanmıştır.

Konu İle İlgili Benzer Yazılarımız

 1. Osteoartrit (kireçlenme) belirtileri ve tedavisi
 2. Romatoid artrit belirtileri ve tedavisi
 3. Ankilozan spondilit belirtileri ve tedavisi
 4. Adet (regl) ağrısı neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git