Ağrılar ve Tedavileri

Dikloron Ampul Nedir? Dikloron Ne İçin Kullanılır? Dikloron Yan Etkileri

DIKLORON 75 MG/3 ML I.M. STERİL AMPUL KULLANMA TALİMATI

Kas içine uygulanır.

Etkin madde: Her bir ampul (3 ml) 75 mg diklofenak sodyum içerir.

Yardımcı maddeler: Mannitol, sodyum metabisülfit, benzil alkol, propilen glikol, sodyum hidroksit, enjeksiyonluk su gibi yardımcı maddeler içerir.

Dikloron Prospektüs

DIKLORON NEDİR ve NE İÇİN KULLANILIR?

Dikloron 75 mg/3 ml, etkin maddesi diklofenak sodyum olan bir enjeksiyonluk çözelti içeren ampul şeklinde sunulmaktadır.

Dikloron, ağrı ve iltihap tedavisinde kullanılan “steroid olmayan iltihap giderici ilaçlar” (NSAİİ’er) isimli bir ilaç grubuna dahildir.

Her kutuda 4,10 veya 100 adet 3 ml’lik ampul bulunmaktadır.

Kas içine uygulanan Dikloron aşağıdaki rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır:

 • Kireçlenme (osteoartrit), eklemlerde ağrı ve şekil bozukluğu (romatoid artrit) ve sırt, boyun ve göğüs kafesi eklemlerinde sertleşme ile seyreden ağrılı ilerleyici romatizma (ankilozan spondilit) belirti ve bulgularının tedavisi,
 • Akut gut hastalığına bağlı eklem iltihabı (akut gut artriti),
 • Akut kas-iskelet sistemi ağrıları,
 • Ameliyattan sonraki ağrı (postoperatif ağrı) ve ağrılı adet görme (dismenore) gibi durumların tedavisinde kullanılır (endikedir).

Dikloron’un nasıl etki gösterdiği ya da size neden verildiği konusunda sorularınız varsa lütfen doktorunuza danışınız.

DIKLORON KULLANMADAN ÖNCE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Doktorunuz ya da eczacınız tarafından verilen tüm talimatlara dikkatle uyunuz. Bu bilgiler bu kullanma talimatında yer alan genel bilgilerden farklı olabilir.

DIKLORON KULLANILMAMASI GEREKEN DURUMLAR (KONTRENDİKASYONLAR)

 • Diklofenak, sodyum metabisülfit (ya da diğer sülfit) ya da bu kullanma talimatının başında verilen, Dikloron’un diğer bileşenlerinden herhangi birine karşı alerjiniz varsa,
 • Koroner arter cerrahisi (kalp damar ameliyatı, by-pass gibi) geçirdiyseniz, ameliyat öncesi, sırası ve sonrası ağrıların tedavisinde,
 • Mide ya da bağırsak ülseriniz (yara) varsa,
 • Mide-bağırsak kanalında kanamanız ya da delinme (böyle durumlarda ortaya çıkan belirtiler arasında kanlı dışkı ya da siyah dışkı da yer alabilir) varsa,
 • Şiddetli böbrek ya da karaciğer hastalığınız varsa,
 • Hamilelik döneminin son üç ayındaysanız, bunlar gibi durumlarda Dikloron kullanmayınız (kontrendikedir).

Daha önce iltihap ya da ağrı tedavisinde kullanılan ilaçlar (örneğin asetilsalisilik asit/aspirin, diklofenak ya da ibuprofen) aldıktan sonra alerjik belirtileri ya da bulguları yaşadıysanız (bu reaksiyonlar arasında astım, burun akıntısı, deri döküntüsü, yüzde şişlik yer alabilir), bu hastalarda “steroid olmayan iltihap giderici ilaçlar (NSAİİ’ler)’a şiddetli, nadiren ölümcül, reaksiyonlar oluştuğu bildirilmiştir. Alerjiniz olduğunu düşünüyorsanız doktorunuza danışınız.

Bu uyarılar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse Dikloron’u kullanmadan önce bunu doktorunuza danışınız. Doktorunuz bu ilacın sizin için uygun olup olmadığına karar verecektir.

DIKLORON’UN DİKKATLİ KULLANILMASI GEREKEN DURUMLAR (UYARILAR/ÖNLEMLER)

 • Diklofenak tedavisine, kalp damar sistemi hastalıkları için önemli risk faktörlerini (örneğin, yüksek kan basıncı, kanınızda yağ (kolesterol, trigliseritler) düzeylerinde anormal derecede yükseklik, şeker hastalığı, sigara kullanımı gibi) taşıyan hastalarda, ancak dikkatli bir değerlendirme sonrasında başlanmalıdır. Özellikle yüksek dozda kullanımında (günlük 150 mg) ve uzun süreli tedavilerde bu riskin arttığı görülmüştür. Bu yüzden, diklofenak tedavisinde mümkün olan en kısa tedavi süresi ve en düşük etkili doz tercih edilmelidir. Sağlık mesleği mensuplarının hastaların diklofenak tedavisine devam etme gerekliliğini düzenli olarak tekrar değerlendirmeleri gereklidir.
 • Bilinen bir kalp ya da kan damarı hastalığınız varsa [ayrıca kontrol edilemeyen yüksek kan basıncı, konjestif kalp yetmezliği (kalbin vücudun ihtiyaçlarını karşılayabilecek kadar kan pompalayamaması), bilinen iskemik kalp hastalığı (kalbin oksijenlenmesini ve kanlanmasını sağlayan damarın daralması) veya periferik arteriyel hastalık (atardamarların daralması ve bunun sonucunda damarın beslediği bölgeye yeterince kan gitmemesi durumu) dahil kalp damar sistemi hastalığı olarak tanımlanır] Dikloron ile tedavi genellikle önerilmez. Bilinen kalp hastalığınız varsa ya da kalp hastalığı riski taşıyorsanız ve özellikle 4 haftadan uzun süredir tedavi ediliyorsanız, Dikloron ile tedavinizi sürdürmeniz gerekip gerekmediği doktorunuz tarafından yeniden değerlendirilecektir.
 • Kalp damar sistemine yönelik etkiler açısından riskinizi mümkün olan en düşük seviyede tutmak üzere ağrı ve/veya şişliğinizi hafifleten en düşük Dikloron dozunu, mümkün olan en kısa süre boyunca almanız genellikle önemlidir, asetilsalisilik asit/aspirin, kortikosteroidler (kortizon ve benzeri ilaçlar), kan sulandırıcılar ve seçici serotonin geri alım inhibitörleri olarak sınıflandırılan depresyon ilaçları dahil) eş zamanlı olarak alıyorsanız (diğer ilaçlar ile birlikte Dikloron kullanımı bölümüne bakınız).
 • Astımınız ya da saman nezleniz (mevsimsel alerjik nezle) varsa.
 • Daha önce mide ülseri, mide kanaması ya da siyah dışkı gibi mide-bağırsak sorunları geçirdiyseniz ya da geçmişte iltihap giderici ilaçlar aldıktan sonra mide rahatsızlığı ya da mide yanması olduysa.
 • Kolon iltihabı (ülseratif kolit) ya da bağırsak iltihabı (Crohn hastalığı) varsa.
 • Karaciğer ya da böbrekle ilgili sorunlarınız varsa.
 • Vücudunuzun susuz kalmış olma olasılığı varsa (örneğin hastalık, ishal, büyük bir ameliyat öncesi ya da sonrası).
 • Ayaklarınız şişmiş ise.
 • Kanama bozukluğunuz ya da kanla ilgili başka bozukluklarınız varsa (porfiri adında nadir bir karaciğer sorunu dahil olmak üzere).
 • Bağ dokusu hastalıkları ya da benzer bir rahatsızlığınız varsa.

Yukarıdaki uyarılar, geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

Dikloron kullanırken herhangi bir zamanda göğüs ağrısı, nefes darlığı, güçsüzlük ya da geveleyerek konuşma gibi kalp ya da kan damarları problemlerine işaret eden belirti veya semptomlar yaşarsanız derhal doktorunuzu arayınız.

Dikloron, bir enfeksiyonun belirtilerini (örneğin baş ağrısı, yüksek ateş) hafifletebilir ve dolayısıyla enfeksiyonun saptanmasını ve yeterli derecede tedavi edilmesini güçleştirebilir. Kendinizi, iyi hissetmiyor ve doktora görünme ihtiyacı duyuyorsanız, Dikloron kullandığınızı doktorunuza söylemeyi unutmayınız.

Çok nadir durumlarda, diğer iltihap giderici ilaçlar gibi Dikloron da şiddetli alerjik reaksiyonlara (örneğin döküntü) neden olabilir.

Eğer yukarıda tanımlanan belirtilerden herhangi birini yaşarsanız, derhal doktorunuza haber veriniz.

DIKLORON’UN YİYECEK ve İÇECEKLER İLE KULLANILMASI

Geçerli değildir.

HAMİLELİK DÖNEMİNDE DIKLORON KULLANIMI

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Eğer hamileyseniz ya da hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız, bunu doktorunuza söyleyiniz.

 • Kesinlikle gerekli olmadığı taktirde hamilelik döneminde Dikloron’u kullanmamalısınız.
 • Diğer iltihap giderici ilaçlarda olduğu gibi Dikloron da hamilelik döneminin son üç ayında kullanılmamalıdır, çünkü doğmamış çocuğunuza zarar verebilir ya da doğum sırasında sorunlara neden olabilir.
 • Dikloron hamile kalmayı güçleştirebilir. Hamile kalmayı planlıyorsanız ya da hamile kalma konusunda sorunlarınız varsa, gerekli olmadıkça Dikloron kullanmamalısınız.

EMZİRME DÖNEMİNDE DIKLORON KULLANIMI

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

 • Eğer bebeğinizi emziriyorsanız, bunu doktorunuza söyleyiniz.
 • Dikloron alıyorsanız bebeğinizi emzirmemelisiniz, çünkü bu bebeğiniz için zararlı olabilir.

ARAÇ ve MAKİNE KULLANANLAR DIKLORON KULLANABİLİR Mİ?

Dikloron kullanan hastalarda nadir olarak görme bozuklukları, sersemlik ya da uyku hali gibi yan etkiler görülebilir. Bu tür etkilerini fark ederseniz, araç ve makine kullanmak ya da dikkatli olmanızı gerektiren başka aktivitelerde bulunmamalısınız. Bu tür bir etkiyle karşılaştığınız takdirde bunu mümkün olan en kısa sürede doktorunuza bildiriniz.

DIKLORON’UN İÇERİĞİNDE BULUNAN BAZI YARDIMCI MADDELER HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLER

Dikloron sodyum metabisülfit içerir. Nadir olarak şiddetli aşırı duyarlılık reaksiyonları ve bronştan daraltıcı etkisi olabilir. Dikloron propilen glikol içerir. Alkol benzeri belirtilere neden olabilir.

Dikloron benzil alkol içerir. Prematüre bebekler ve yeni doğanlara uygulanmaması gerekir. Bebeklerde ve 3 yaşına kadar olan çocuklarda toksik reaksiyonlara ve alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilir.

DİĞER İLAÇLAR İLE BİRLİKTE DIKLORON KULLANIMI

Aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini alıyorsanız bunu doktorunuza söylemeniz özellikle önemlidir:

 • Lityum ya da seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI’lar); (bazı depresyon tiplerinin tedavisinde kullanılan ilaçlar),
 • Digoksin (kalp sorunları için kullanılan bir ilaç),
 • Mifepriston (istenmeyen gebelikleri sonlandırmak için kullanılan bir ilaç),
 • Diüretikler (idrar söktürücü ilaçlar),
 • ACE inhibitörleri ya da beta-blokerler (yüksek kan basıncının ve kalp yetmezliğinin tedavisinde kullanılan ilaç sınıfları),
 • Diğer iltihap giderici ilaçlar (asetilsalisilik asit/aspirin ya da ibuprofen gibi),
 • Kortikosteroidler (vücudun enflamasyondan etkilenen bölgelerinde rahatlama sağlamak için kullanılan ilaçlar),
 • Kan sulandırıcılar (kanın pıhtılaşmasını önlemek için kullanılan varfarin ve benzeri ilaçlar),
 • Diyabet (şeker hastalığı) tedavisinde kullanılan ilaçlar (insülin hariç),
 • Metotreksat (bazı kanser ya da eklem iltihabı türlerinin tedavisinde kullanılan bir ilaç),
 • Siklosporin, takrolimus (özellikle organ nakli yapılan hastalarda kullanılan ilaçlar),
 • Trimetoprim (idrar yolu enfeksiyonlardan korunmada ve bu enfeksiyonların tedavisinde kullanılır),
 • Kinolon türevi antibakteriyel ilaçlar (enfeksiyona karşı kullanılan bazı ilaçlar),
 • Vorikanozol (mantar enfeksiyonlarında kullanılan bir ilaç),
 • Fenitoin (kasılma nöbetlerinin tedavisinde kullanılan bir ilaç),
 • Kolestipol ve kolestiramin (kolesterol düşürücü olarak kullanılan ilaçlar).

Üstte bahsi geçen ilaçları kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bilgi veriniz.

DIKLORON NASIL KULLANILIR?

Doktorunuzun verdiği talimatlara dikkatle uyunuz. Önerilen dozu ve tedavi süresini aşmayınız.

Uygun Kullanım ve Doz/Uygulama Sıklığı İçin Talimatlar:

Önerilen dozu aşmayınız. Ağrınızı kontrol edebilen en düşük dozu kullanmanız ve Dikloron’u gerektiğinden uzun süre almamanız önemlidir.

Doktorunuz tam olarak kaç tane Dikloron ampul kullanacağınızı size söyleyecektir. Tedaviye verdiğiniz yanıta bağlı olarak doktorunuz daha yüksek ya da daha düşük bir doz önerebilir.

Erişkinlerde kullanım:

Erişkinlere, iki günde en fazla günlük doz olarak bir ampul verilir, bazı vakalarda günde iki ampul verilebilir. Gerekirse, tedaviye Dikloron tablet veya süpozituvar (fitil) ile devam edilebilir.

Uygulama Yolu ve Metodu:

Çözelti ampulden şırıngaya çekilir ve kalça kasının içine derine enjekte edilir.

Çocuklarda Dikloron Kullanımı:

Dikloron çocuklara ve ergenlere (18 yaş altı) verilmemelidir.

Yaşlılarda Dikloron Kullanımı:

Yaşlı hastalar Dikloron’un etkilerine diğer erişkinlerden daha duyarlı olabilir. Bu nedenle, yaşlılar doktor talimatlarına uymaya özellikle dikkat etmeli ve semptomların hafifletilmesi için gereken en düşük miktarda tableti kullanmalıdır.

Yaşlı hastaların istenmeyen etkileri derhal doktorlarına bildirmeleri son derece önemlidir.

Böbrek Yetmezliği Durumunda Dikloron Kullanımı:

Dikloron böbrek yetmezliği olan hastalarda kullanılmamalıdır. Böbrek yetmezliği olan hastalarda yapılmış önerilerde bulunulamaz, hafif ila orta şiddette böbrek yetmezliğiniz varsa Dikloron’un dikkatli uygulanması konusunda doktorunuz sizi uyaracaktır.

Lütfen doktorunuza danışınız.

Karaciğer Yetmezliği Durumunda Dikloron Kullanımı:

Dikloron karaciğer yetmezliği olan hastalarda kullanılmamalıdır. Karaciğer yetmezliği olan hastalarda yapılmış çalışmalar mevcut olmadığından, doz ayarlamasına ilişkin önerilerde bulunulamaz. Hafif ila orta şiddette karaciğer yetmezliğiniz varsa Dikloron’un dikkatli uygulanması konusunda doktorunuz sizi uyaracaktır.

Lütfen doktorunuza danışınız.

Eğer Dikloron’un etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.

Kullanmanız Gerekenden Daha Fazla Dikloron Kullandıysanız:

Kazayla doktorunuzun size söylediğinden çok daha fazla Dikloron aldıysanız, derhal doktorunuzla ya da eczacınızla temas kurunuz ya da bir hastanenin acil servisine başvurunuz. Tıbbi bakım görmeniz gerekebilir.

Dikloron’dan kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

Dikloron Kullanmayı Unutursanız:

Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.

Bir dozu almayı unutursanız, hatırladığınızda vakit geçirmeden bu dozu alınız.

DIKLORON OLASI YAN ETKİLERİ

Tüm ilaçlar gibi Dikloron’un içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

Bazı yan etkiler ciddi olabilir

Bu yaygın yan etkiler özellikle uzun bir zaman periyodunda yüksek günlük doz (150 mg) alındığında her 1000 hastadan 1 ila 10’unu etkileyebilir.

 • Ani ve basıcı göğüs ağrısı (miyokard enfarktüsü veya kalp krizi belirtileri),
 • Nefessizlik, uzanırken soluma güçlüğü, ayak veya bacaklarda şişlik (kardiyak yetmezlik belirtileri),
 • Karın ağrısı, hazımsızlık, mide ekşimesi, gaz, mide bulantısı, kusma, mide veya bağırsakta herhangi bir kanama belirtisi (kusmukta kan görülmesi, siyah ya da koyu renkli dışkı),
 • Deri dökülmeleri, kaşıntı, morarma, ağrılı kırmızı bölgeler, deri soyulması veya kabarcıklar dahil olmak üzere alerjik reaksiyonlar,
 • Yüz, dudak, eller veya parmaklarda şişlik,
 • Derinin ya da gözün beyazının sararması,
 • Sürekli boğaz ağrısı veya yüksek ateş,
 • İdrar miktarında veya görüntüsünde beklenmeyen değişim.

Yaygın görülen (100 hastanın 10’unu etkileyen) yan etkiler;

 • Baş ağrısı,
 • Sersemlik hissi,
 • Vertigo (denge bozukluğundan kaynaklanan baş dönmesi),
 • Bulantı, kusma,
 • İshal,
 • Sindirim güçlüğü (dispepsi (hazımsızlık, sindirim bozukluğu) belirtisi),
 • Karın ağrısı,
 • Gaz,
 • İştah kaybı,
 • Anormal karaciğer fonksiyonu test sonuçları (örn. transaminaz düzeylerinin yükselmesi gibi),
 • Deri döküntüsü,
 • Uygulama yerinde reaksiyon, ağrı ve sertleşme,
 • Uygulama yerinde tahriş,
 • Mide ağrısı.

Seyrek (10.000 hastanın 1 ila 10’unda görülen) yan etkiler;

 • Kendiliğinden oluşan kanama ya da morluklar (trombositopeni yani kanamayı durduran trombosit adı verilen hücrelerin azalmasına bağlı belirtiler),
 • Yüksek ateş sık tekrarlayan enfeksiyonlar, sürekli boğaz ağrısı (agranülositoz yani vücudun enfeksiyonlara karşı savunmasında rol alan bazı hücrelerin azalmasına bağlı belirtiler),
 • Nefes almada ve yutmada güçlük, deri döküntüsü, kaşıntı, kurdeşen, baş dönmesi (aşırı duyarlılık, anafilaktik ve anafılaktoid reaksiyonlar),
 • Hırıltı ve öksürük ile birlikte soluk alıp vermede ani güçlük ve göğüste sıkışma hissi (astımın ya da ateş varsa pnömoni olarak adlandırılan bir çeşit akciğer iltihabı belirtileri),
 • Ani ve şiddetli baş ağrısı, bulantı, sersemlik, uyuşukluk, konuşamama ya da konuşma güçlüğü, güçsüzlük ya da dudaklar ve yüzde paraliz (felç) (serebrovasküler olay ya da inme belirtileri),
 • Boynun sertleşmesi, ateş, bulantı, kusma, baş ağrısı (aseptik menenjit olarak adlandırılan beyin zarı iltihabı belirtisi),
 • Kan kusma (hematemez belirtileri) ve/veya siyah ya da kanlı dışkılama (mide-bağırsak kanaması belirtileri),
 • Kanlı ishal (kanamalı diyare belirtileri),
 • Siyah dışkılama (melena olarak adlandırılan bağırsak kanaması belirtileri),
 • Mide ağrısı, bulantı (mide-bağırsak ülseri belirtileri),
 • Derinin ya da gözlerin sararması (sarılık belirtileri), bulantı, iştah kaybı, koyu renkli idrar (hepatit [karaciğer iltihabı] / karaciğer yetmezliği belirtileri),
 • Sersemlik (uyuşukluk hali belirtisi),
 • Mide ağrısı (gastrit belirtisi),
 • Karaciğer bozukluğu,
 • Kaşıntılı deri döküntüsü [ürtiker (kurdeşen) belirtileri],
 • Genel şişme (ödem belirtileri),
 • Uygulama yerinde nekroz,
 • Kalın bağırsakta ağrı (bazen kanama ve boşaltım/akıntı ile birlikte).

Çok seyrek (10.000 hastada l’den az görülen) yan etkiler;

 • Özellikle yüzün ve boğazın şişmesi (anjiyoödem belirtileri),
 • Havale (konvülsiyon belirtileri),
 • Baş ağrısı, baş dönmesi (hipertansiyon ya da yüksek kan basıncı belirtileri),
 • Deri döküntüsü, morumsu-kırmızı lekeler, ateş, kaşıntı (vaskülit [kan damarlarının iltihabı] belirtileri),
 • İshal, karın ağrısı, ateş, bulantı, kusma (kanamalı kolit (kalın bağırsak iltihabı) ve ülseratif kolit veya Crohn hastalığının alevlenmesi dahil kolit belirtileri),
 • Midenin üzerinde şiddetli ağrı (pankreas iltihabı belirtileri),
 • Grip benzeri semptomlar, yorgunluk hissi, kas ağrıları, kan testi sonuçlarında karaciğer enzimlerinde artış (fulminant hepatit, karaciğer nekrozu, karaciğer yetmezliği dahil karaciğer bozukluğu belirtileri),
 • Deride kabarcık (büllöz dermatit belirtileri),
 • Deri renginin kımızı ya da mor olması (damar iltihabının olası belirtileri), kabarcıklı deri döküntüleri, dudaklarda, gözlerde ve ağızda kabarcıkların oluşması, pullanma ya da soyulmayla birlikte görülen deri iltihabı (eritema multiforme ya da ateş varsa Stevens-Johnson sendromu (ciltte ve göz çevresinde kan oturması, şişlik ve kızarıklıkla seyreden iltihap) ya da toksik epidermal nekroliz (deride içi sıvı dolu kabarcıklarla seyreden ciddi bir hastalık) belirtileri),
 • Pullanma ya da soyulmayla birlikte görülen deri döküntüsü (eksfoliyatif dermatit belirtileri), Derinin güneşe hassasiyetinde artış (ışığa duyarlılık reaksiyonu belirtileri),
 • Mor deri lekeleri (purpura ya da bir alerji nedeniyle oluştuysa Henoch-Schonlem purpura belirtileri), Şişkinlik, güçsüzlük hissi ya da anormal idrara çıkma (akut böbrek yetmezliği belirtileri),
 • İdrarda aşırı miktarda protein (proteinüri belirtileri),
 • Yüzde ya da karında şişme, yüksek kan basıncı (nefrotik sendrom belirtileri),
 • Yüksek ya da düşük idrar çıkışı, sersemlik, zihin karışıklığı, bulantı (tubulointerstisiyel nefrit belirtileri),
 • İdrar çıkışının ciddi şekilde azalması (renal papiller nekroz belirtileri),
 • Düşük kırmızı kan hücresi düzeyi (anemi belirtisi),
 • Düşük beyaz kan hücresi düzeyi (lökopeni belirtisi),
 • Zaman, yer, yön algılarında bozulma (Dezoryantasyon),
 • Depresyon,
 • Uyuma güçlüğü (uykusuzluk belirtisi),
 • Kâbus görme,
 • Uyaranlara karşı aşırı duyarlı olma durumu,
 • Rahatsız edici düşünceler ya da ruh hali (psikotik bozukluk belirtileri),
 • Ellerde ya da ayaklarda karıncalanma ya da uyuşukluk (parestezi belirtisi),
 • Bellek zayıflaması (hafıza bozukluğunun belirtileri),
 • Anksiyete,
 • Titreme (tremor),
 • Tat alma duyusunda bozulma (disgözi belirtileri),
 • Duymada güçlük (işitme bozukluğunun belirtisi),
 • Görme bozuklukları (görmede bozukluk, bulanık görme, çift görme belirtileri),
 • Kulak çınlaması,
 • Kabızlık,
 • Ağızda yaralar (stomatit [ağız içinde iltihap] belirtileri),
 • Dilde şişme, kızarıklık ve ağrı (glossit [dil iltihabı] belirtileri),
 • Yemek borusunda bozukluk (özofagus bozukluğu),
 • Özellikle yemekten sonra üst karın ağrısı (intestinal diyafram hastalığı belirtisi),
 • Çarpıntı,
 • Göğüs ağrısı,
 • Kaşıntılı, kırmızı ve yanma hissine neden olan döküntü (egzema belirtileri),
 • Deri üzerinde oluşan kızarıklık (eritem),
 • Saç dökülmesi (alopesi),
 • Kaşıntı (prurit),
 • İdrarda kan tespit edilmesi (hematim),
 • Uygulama yerinde irin kesesi (abse).

Bu yan etkilerden herhangi birini fark ederseniz doktorunuza söyleyiniz.

Eğer Dikloron’u birkaç haftadan daha uzun süredir alıyorsanız, fark etmediğiniz istenmeyen etkilere sahip olmadığınızdan emin olmak için doktorunuza düzenli kontrole gitmelisiniz.

Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.

Yan Etkilerin Raporlanması

Bu Kullanma Talimatında yer alan veya almayan herhangi bir yan etki meydana gelmesi durumunda hekiminiz, eczacınız veya hemşireniz ile konuşunuz. Ayrıca karşılaştığınız yan etkileri www.titck.gov.tr sitesinde yer alan “İlaç Yan Etki Bildirimi” ikonuna tıklayarak ya da 0800 3140008 numaralı yan etki bildirim hattını arayarak Türkiye Farmakovijilans Merkezi (TÜFAM)’ne bildiriniz. Meydana gelen yan etkileri bildirerek kullanmakta olduğunuz ilacın güvenliliği hakkında daha fazla bilgi edinilmesine katkı sağlamış olursunuz.

DIKLORON’UN SAKLANMASI

 • Dikloron’u çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız.
 • Dikloron’u 25°C’nin altındaki oda sıcaklığında ışıktan koruyarak saklayınız.
 • Son kullanma tarihiyle uyumlu olarak kullanınız. Ambalajdaki son kullanma tarihinden sonra Dikloron’u kullanmayınız.

Bu kullanma talimatı 09.02.2015 tarihinde onaylanmıştır.

Benzer Sağlık Yazılarımız

 1. Osteoartrit Nedir, Neden Olur
 2. Romatoid Artrit Nedir, Neden Olur
 3. Ankilozan Spondiit Nedir, Neden Olur
 4. Eklem Ağrısı Neden Olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git