Aşısı Yapılan Hastalıklar

Difteri Nedenleri ve Belirtileri (Kuşpalazı Nedir?)

Difteri (kuşpalazı), corynebacterium diphtheriae adlı mikroorganizmanın boğaz, burun, göz ve derideki yaralara yerleşmesi ile meydana çıkan bulaşıcı bir hastalıktır.

Difteri hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Difteri (kuşpalazı), corynebacterium diphtheriae adlı mikroorganizmanın boğaz, burun, göz ve derideki yaralara yerleşmesi ile meydana çıkan bulaşıcı bir hastalıktır. Difteri İkinci Dünya Savaşına kadar çocuklarda en sık görülen ölüm sebebi bir hastalık idi.

Türkiye’de kuşpalazı olarak bilinen bu hastalık edebiyat romanlarında da yer almıştır. Difteri eskiden oldukça yaygın bir hastalık iken, günümüzde difterinin aşısı olduğu için çok fazla görülmez. Türkiye’de difteri, çoğunlukla dışarıdan gelen ve ithal vaka denilen başka ülkelerden gelen difteri mikrobunu almış olan vakalardır.

Seyahatlar nedeni ile difteri hastalığı bulaşabilmektedir. Difteri Türkiye’de GBP kapsamında rutin olarak izlenen bir hastalıktır. Difteri salgını, 1990’ların başında Rusya ve NIS ülkelerinde ortaya çıkmıştır. Bu salgınlar nedeni ile salgına hazırlıklı olmanın önemi gündeme gelmiştir.

Difteri (kuşpalazı) nasıl bulaşır?

Öksürme, aksırma sonucu havaya yayılan mikroorganizmalar ağız, boğaz buruna yerleşerek enfeksiyona neden olur. Duyarlı kişilerde difteri mikrobu genellikle boğaza yerleşir. Difteri soğuk havalarda daha sık görülür. İki yaşına girmemiş çocuklarda burun ve yara difterisi olarak ortaya çıkar.

Erişkin bir kişi o yaşa kadar difteri mikrobu ile temas etmemiş ise her yaşta difteri hastalığına yakalanabilir. Erişkinlerde difteri hastalığı çocuklara oranla daha hafif seyreder. Difterinin bulaşmasında hem hastalar hem de taşıyıcılar önemli rol oynar.

Portör denilen taşıyıcılar hastalığı bulaştırma özelliğinde olmakla birlikte kendilerinde hastalık belirtileri görülmez. Bu taşıyıcılar, boğaz salgıları ile sürekli difteri mikrobunu yayarlar. Bu mikrop hastanın kullandığı havlu, çamaşır, yemek takımları, oyuncaklar vasıtası ile de bulaşır.

Difteri hemen her ülkede bildirimi zorunlu olan bir hastalıktır. Bütün difteri vakalarının çok hızlı bir şekilde saptanması ve gerekli incelemelerin yapılması gereklidir. Tedavi edilmeyen hastalar 2-3 hafta boyunca hastalığı başkalarına bulaştırabilirler ve hastalığın tedavisine rağmen bakteriyi taşımaya devam ederler, bu nedenle tedavi kesilmeden hastada 3 defa bakteri kültürü yapılmalı ve sonuçları temiz çıkmalıdır.

Difteri hastalığı nasıl bulaşır

Difteri hastalığı nasıl bulaşır

Difteri (kuşpalazı) belirtileri 

Difteri belirtilerinde genellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarına benzer şekilde bulgular görülür. Difteri belirtileri arasında yüksek ateş, öksürük, boğaz ağrısı, kusma, nabız artışı, yutkunma zorluğu, nefes darlığı ve yorgunluk gibi bir çok başka hastalıklarda da görülebilen belirtiler göstermekle birlikte ses kısıklığı difterinin en belirgin belirtisi olabilir. Difteri tedavi edilmez ise öldürücü bir hastalık olabilir. Difteri hastalığında solunum yollarında oluşan sıkıntı nedeni ile ölüm riski vardır.

Difteri (kuşpalazı) teşhisi

Difteri, belli bir kuluçka süresinden sonra bazı belirtiler ile teşhisi konulabilen bir hastalıktır. Difteri bakterisinin kuluçka süresi yaklaşık 14 gün civarıdır. Difteri tanısında diğer solunum yolu enfeksiyonlarının ayırt edilmesi büyük önem taşır. Difteri tanısı için boğaz sürüntüsü, burun sürüntüsü, psödomembran gibi klinik örneklerin kültürlerinden toksijenik incelemeleri ile tanı konulur.

Difteri (kuşpalazı) tedavisi

Difteri tedavisinde bakteriyolojik incelemeler uzun sürebilir. Bu nedenle difteri yönünden yeteri kadar şüphe taşıyan hastalara bakteriyolojik inceleme için örnekler alınır alınmaz hasta yatak istirahatine alınarak 1,5 veya 2 ay süresince antibiyotik ve antitoksin tedavisi başlatılır. Antitoksin tedavisi günümüzde bile en ciddi destek tedavisidir. Antibiyotik tedavisi bakterinin yerleştiği anatomik bölgeden uzaklaştırılmasını sağlar ve hastalığın yayılmasını önler. Bu tedavi süreci içerisinde hastaya bol sıvı verilir.

Difteri aşısı ve difteriden korunma yöntemleri 

Difteri belirtileri

Difteri belirtileri

 1. Difteri den korunmanın en önemli yolu toksoid aşı ile rutin aşıların yapılmasıdır.
 2. Tüm bebek ve çocuklar rutin aşılama şemalarına uygun olarak difteri, tetanoz, boğmaca (DTB) aşısı olmalıdır.
 3. Difteri aşısı çocukları hastalığa karşı bağışıklık kazandırarak korur.
 4. Geçmişten günümüze aşısı yapılan insan sayısı arttıkça difteriye yakalanan hasta sayısının azalması ve günümüzde Türkiye’de bildirilen hiç bir vaka olmaması difteri aşısının başarılı bir sonucudur.
 5. Difteri aşısı karma aşı olarak uygulanır.
 6. Bu karma aşı çocuk 11 aylıkken yapılır ve 2-3-4 yaşlarında tekrarlanır. Dördüncü aşının yapılması ilk üç aşı uzun süre koruma sağlamadığı için gereklidir. Aynı sebepten dolayı çocuk 4 ve 9 yaşına gidiğinde difteri aşısı tekrarlanır.
 7. Difteri hastalığının halen sık görüldüğü ülkelere giden kişilerin DTB aşısı olmaları gerekir ve bunun için Hükümet Tabipliği ile irtibata geçmeleri önemlidir.
 8. Sadece difteriye karşı koruma sağlayan bir aşı yoktur.
 9. Difteri aşısı; difteri, tetanoz ve boğmaca aşısı şeklinde karma aşı olarak yapılır ve bu şekilde olması avantajdır. Çünkü bu aşı üç hastalıktan aynı anda korur.

Bulaşıcı hastalıklar ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Kuş gribi nedenleri ve tedavisi
 2. Grip belirtileri ve tedavisi
 3. Boğaz iltihabı neden olur
 4. Domuz gribi nedenleri ve tedavisi
 5. Çocuk aşıları ve aşıların yan etkileri
 6. Bakteriler ve hastalık yapan bakteriler
 7. Kolera hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git