Cerrahi Operasyonlar

Diatermi Nedir? Diatermi Ne İçin Uygulanır? Diatermi Ne İşe Yarar?

Diatermi, yüksek frekanslı elektrik akımları ya da mikrodalgalar kullanılarak vücudun bir bölgesinde sıcaklık oluşturulmasıdır. Diatermi, bir fizik tedavi biçimi olarak veya cerrahi prosedürlerde kullanılır.

DİATERMİ NE İÇİN UYGULANIR?

 • Diatermi kan akımını arttırmak ve örneğin romatizmal ya da artritli durumlarda olduğu gibi bazı derine yerleşmiş ağrı tiplerini azaltmak için uygulanabilir.
 • Diatermi tümörlü ve hastalıklı doku alanlarını kanamaya neden olmaksızın yok etmek için de uygulanabilir.
 • Diatermi kanayan damarlarda pıhtılaşmayı oluşturmak ya da dokuları kanamaya neden olmadan ayırmak için bir diatermi bıçağı kullanılarak cerrahide de kullanılır.

FİZİK TEDAVİDE (FİZYOTERAPİDE) DİATERMİ

Fizyoterapide üç diatermi şekli (ultrason, kısa dalga ve mikrodalga) uygulanır.

Ultrason diatermi: Derin dokulardaki ısı dağılımı ve termal etkiler canlı dokuda ultrason uygulamasından 20 saniye sonra gözlenmiştir. Ultrason dalgaları emildikleri zaman ısı etkisi oluştururlar ve bu etki yağ ve kas dokusu gibi dokulardaki ara yüzeylerde ve periostta daha belirgin hale gelir. Ortam yoğunluğunun değiştiği yerlerde kısmi yansıma meydana gelir ve bu noktalarda ısı yayılımı olur. Ultrason uygulanan dokularda ısı yükselmesi; direkt lokal ısıtma veya refleks ısıtma sonucu ortaya çıkar. Dokulardaki ısı etkisi hücre aktivitesini arttırır ve vazodilatasyon oluşarak kan akımı artar.

Kısa dalga diatermi: Yüksek frekanslı bir akımdır. Yüksek frekanslı akımlar 1 mmHz üzerinde frekansa sahiptirler. Düşük ve orta frekanslı akımlar gibi dokuda kimyasal ve elektro kinetik uyarıya yol açmazlar. Elektrik akımından ziyade elektromanyetik dalga karakteri söz konusudur. dokularda derin ısı meydana getirirler. İki yöntem ile (kondansatör veya kapasitör alan yöntemi ve indüksiyon yöntemi) uygulanır. Ligament ve tendon gibi yapılar kondansatör yöntemi ile ısıtılırken, kaslar indüksiyon yöntemi ile ısıtılır. Kısa dalga diatermi ile yaklaşık 5 cm derinliğe kadar olan dokular ısıtılır.

Mikrodalga diatermi: Mikrodalga diatermi, mikrodalga frekans aralıklarında elektromanyetik enerji yayan ve derin dokularda ısınma yaratan bir tedavi yöntemidir. Oluşturulan orta şiddetli ısı kan akımını arttırır, metabolizmayı ve hücre membranının iyon geçirgenliğini hızlandırır.

Diyatermi ile ısıtılan bölgeye kan akımının artmasıyla;

 • Bölgeye daha fazla oksijen gelir ve iyileşme hızlanır, metabolik atıklar uzaklaştırılır,
 • Ağrı azalır,
 • Dokuların esnekliği artar,
 • Kaslar gevşer,
 • Ödem azalır,
 • Yüzeysel yaraların iyileşmesi hızlanır,
 • Enflamasyon azalır.

CERRAHİ DİATERMİ

Elektrocerrahi ve cerrahi diatermi, ameliyatta bir kesme veya kanamayı durdurmak için küçük kan damarlarını koterize etmek için yüksek frekanslı AC elektrik akımının kullanılmasını içerir.

Elekrocerrahi: Radyofrekans cerrahisi veya diatermi olarak da adlandırılan, ameliyathanede kullanılan yaygın bir yöntemdir. Dünyanın hemen her ameliyathanesinde, cerrahinin tüm uzmanlık alanlarında, ister hastane, ister muayenehane ortamlarında kullanılan bir yöntemdir. Elektrocerrahide; kesme, hemostaz (koagülasyon), doku devitalizasyonu (doku tahribi) ve damar kapatma gibi amaçlarla biyolojik dokuya yüksek frekanslı elektrik enerjisi uygulanır.

Benzer Yazılarımız

 1. Fizik tedavi uygulanan hastalıklar
 2. Fizik tedavide uygulanan yöntemler
 3. Fizik tedavi ve ağrı bandı tedavisi
 4. Proloterapi nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git