D

Dexamfetamin İlaç Nedir? Dexamfetaminlerin Yan Etkileri

Dexamfetamin nedir? : Esas olarak narkolepsi (tipik özelliği aşırı uyku hali olan nadir bir hastalık) tedavisinde kullanılan bir grup stimülan (uyarıcı) ilaçtır.

Dexamfetamin ilaç ne için kullanılır?

  1. Dexamfetamin nedir? : Esas olarak narkolepsi (tipik özelliği aşırı uyku hali olan nadir bir hastalık) tedavisinde kullanılan bir grup stimülan (uyarıcı) ilaçtır.
  2. Sık kullanılan Dexamfetamin ilaçlar : Sık kullanılan Dexamfetamin grubu ilaçlar arasında Amoxycillin, Amfetamin, Attentin gibi ilaçlar vardır.
  3. Dexamfetamin grubu ilaçlar nasıl etki eder? : Amfetamin ilaçlar noradrenalin (norepinefrin) gibi beyin sinir aktivitesini arttıran ve kişiyi uyanık hale getiren nörotransmiterlerin (sinir uçları tarafından salınan kimyasal maddeler) salınımını uyararak etki gösterir.
  4. Dexamfetamin grubu ilaçların genel yan etkileri : Yüksek dozlarda amfetaminler titreme, terleme, eklem ağrıları, gerginlik tipi baş ağrısı, kas krampları, bulantı, anksiyete ve uyku problemlerine neden olur. Delüsyonlar, halusinasyonlar, yüksek kan basıncı, hızlı nabız ve nöbetler de meydana gelebilir. Bu ilaçların uzun süre kullanımı toleransa ve ilaç bağımlılığına sebep olabilir.
  5. Dexamfetamin grubu ilaçlar kullanırken nelere dikkat edilmeli? : Amfetaminler uyarıcı ve iştah baskılayıcı etkileri olduğu için kötüye kullanılabilirler, bu nedenle bu ilaçlar doktor reçetesi ile kullanılan  ilaçlardır.

”Bu tür ilaçlar doktor reçetesi olmadan kullanılmamaz”. 

İlaçlar ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Barbüratlar nedir ve ne için kullanılır
  2. Benzodiazepinler nedir ve ne için kullanılır
  3. Antispazmodik ilaçların kullanım alanları
  4. Kinolonlar nedir ve ne için kullanılır
  5. Ranitidin ilaç nedir ve ne için kullanılır

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git