D

Derlenme Pozisyonu Nedir?

Derlenme pozisyonu nasıl verilir?

Derlenme pozisyonu:Bilinci kapalı fakat solunumu olan bir yaralıya tıbbi yardım gelene kadar verilmesi gereken pozisyondur.

Derlenme pozisyonuna getirme yöntemi: Yaralının veya hastanın vücudu yan yatırılıp altta kalan bacak düz konumda tutulur, üstteki bacak dik açı oluşturacak şekilde kıvrılır. Altta kalan kol dik açı ile kıvrılır, üstteki kol ve el sırt ile alt çene desteklenecek şekilde yerleştirilir; bu pozisyon solunum yolunu açık tutmak için geriye doğru yatırılan kafaya destek sağlar.

Derlenme pozisyonu verilmemesi gereken durumlar: Omurilik hasarı olduğundan şüphelenilen yaralılara derlenme pozisyonu verilmemelidir.

Benzer sağlık yazıları

  1. Koma durumunda ilk yardım nasıl yapılır
  2. Kalp masajı (temel yaşam desteği) nedir
  3. Genel ilk yardım yöntemleri
  4. Abdomene baskı nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git