C

Deri (Cilt) Sarkması Neden Olur? Deri Sarkması Tedavisi

Deri yaşlanması yapısal ve moleküler bozulma ile beraber derinin fonksiyon ve görüntüsünü etkileyen, sinsi ve ilerleyici oldukça karmaşık bir süreçtir.

Cildin sarkmaya başlamasından iki ana mekanizma sorumludur. Birincisi, dermis olarak adlandırılan orta derideki elastik liflerin dejenerasyona uğraması; ikincisi ise, özellikle 35 yaşından sonra belirginleşen deri altında bazı bölgelerde yağ yastıklarının erimeye başlaması.

İnsan vücudunu oluşturan tüm dokular sürekli olarak yerçekiminin etkisi altındadır. Yer çekimi bu dokuları aşağı doğru bir kuvvet uygular. Yer çekiminin bu olumsuz etkisini karşılayan ve dokuları yerinde tutmaya yarayan en önemli güç cildin elastikiyet kabiliyetidir.

Yaşlanmaya bağlı deri (cilt) sarkması nedir?

Deri yaşlanması yapısal ve moleküler bozulma ile beraber derinin fonksiyon ve görüntüsünü etkileyen, sinsi ve ilerleyici oldukça karmaşık bir süreçtir.

Deri yaşlanması iki farklı şekilde gerçekleşir. Bunlardan birincisi ilerleyen zamana bağlı kronolojik yaşlanma (intrensek, gerçek, spontan veya doğal yaşlanma), diğeri ise ekstrensek (başta güneş maruziyeti olmak üzere sigara ve alkol kullanımı, yetersiz beslenme, olumsuz çevresel faktörler gibi durumlara bağlı) yaşlanmadır. Deride ortaya çıkan değişikliklerin %90 veya fazlası güneş maruziyetine bağlıdır ki buna “fotoyaşlanma” denmektedir.

Kilo vermek ciltte sarkmaya neden olur mu?

Özellikle kısa sürede verilen kilolar derinin gevşemesine ve vücut görünümünde bozulmalara neden olmaktadır. Örneğin yüksek miktarda ve kısa sürede 60-70 kg kilo kaybeden (örn. mide ameliyatlarından sonra) kişilerin vücudunda neredeyse bir vücut daha çıkmış gibi görünüm olmaktadır.

Vücut derisinde oluşan bu bozulmuş görünüm en fazla göbek ve bel çevresinde bollaşma, deri sarkması şeklinde kendini gösterir. Aynı şekilde memelerde, bacakların iç yüzeylerinde, boyun bölgesinde, kollarda, yüzde de bollaşma ve sarkmalar oluşur. Deri görünümündeki oluşan bu bozulmalar hastanın yaşına, bireyin verdiği kiloya ve cilt yapısına göre değişir. Gençlerde cilt elastikiyeti henüz daha iyi durumda olduğundan nispeten daha az cilt sarkmaları olur, ancak doğum yapmış kadınlarda ve yaşı daha ileride olan erkek ve kadınlarda hızlık kilo vermeye bağlı cilt sarkması daha fazla olur.

Deri (cilt) sarkmasını tetikleyen faktörler

 • İlerleyen yaş (kadınlarda özellikle menopoz dönemi sonrası)
 • Güneş ışınları
 • Genetik özellikler
 • Sık kilo alıp verme, hızlı kilo verme
 • Sigara ve alkol kullanımı
 • Stresli bir yaşam
 • Uykusuzluk
 • Yanlış beslenme (aşırı karbonhidrat tüketimi, vitamin ve mineral bakımından zayıf beslenme)
 • Solaryum
 • Sürekli sıcak suyla banyo yapmak
 • Cildi nemlendirmeme
 • Çevresel faktörler.

Deri (cilt) sarkması için kullanılan tedavi yöntemleri

Cilt sarkması olan bireylerde öncelikle hastanın neye ihtiyacının olduğu belirlenmelidir.

 • Eğer sarkmanın nedeni daha çok volüm (hacim) kaybı ise, bu durumda hyalüronik asit veya kalsiyum hidroksit gibi geçici ve yarı kalıcı dolgular kullanılabilir.
 • Sarkma dermiste gevşemeye veya kollajen dejenerasyonuna bağlı ise cildin yenilenmesi önemlidir. Bunun tedavisi için platelet rich plasma (PRP) yöntemi, lazer tedavisiyle cilt yenileme yöntemleri, fraksiyonel radyofrekans gibi yöntemler uygulanabilir.
 • Yine özellikle çene-boyun bölgesinde oluşan sarkmalarda bazen ve belirli aralarla botulinum toksin enjeksiyonu uygulanabilir.
 • Cildin kendini toparlamasında ve kollajen dokuların kendini tekrar yenilemesinde mezoterapi yöntemi fayda sağlayabilir.
 • Ultrason teknolojisinden yararlanarak uygulanan ultherapy plus yöntemi ile cilt yüzeyine zarar vermeden, cilt altı dokusunu iyileştirerek tedavi emek mümkündür.
 • Cilt sarkmalarında uygulanan bir diğer yöntem de örümcek ağı olarak adlandırılan “Thread lift” tekniğidir.
 • Cilt sarkmaları için ameliyatsız yüz germe (BTL Exilis Elite) yöntemi, estetik cerrahiler gibi yöntemler de uygulanabilmektedir.

Deri (cilt) sarkmasını önlenlemek için neler yapılabilir?

Ciltteki sarkmaları önlemede bazı uygulamalar faydalı olabilir. 

Cildi güneşten koruma: Özellikle beyaz tenli ve renkli gözlü bireylerin güneşe çıkarken güneş gören vücut bölgelerine doktorun önerisiyle cilt tipine uyun güneş kremleri kullanması ve gün boyu güneş altında kalacaksa 3 saatte bir bu uygulamayı tekrarlamaları gerekir. Ayrıca gün boyunca güneşte kalmanızı gerektiren bir işiniz varsa, güneşte dışarı çıkacaksanız yüzünüzü korumak için geniş şapkalar giyebilir, vücudunuzu korumak için de vücudunuzun açık yerlerini örten, açık renkli ve mümkün olduğunca pamuklu veya keten kıyafetler tercih edebilirsiniz.

Cildi nemlendirme: Sıcak ve soğuk hava, rüzgar, kuru hava, yaşın ilerlemesi, bazı sağlık sorunları cildin kurumasına neden olmaktadır. Bu nedenle her birey kendi cildine iyi gelen bir nemlendiriciyi dermatoloji uzmanına danışarak bulmalı ve bu nemlendiriciyi düzenli olarak cildini temizledikten sonra veya banyodan sonra uygulamalıdır. Sabahları uyanıp yüz yıkandıktan sonra da cildin nemlendirilmelidir.

Kilo kontrolünü sağlama: Sık sık kilo alıp vermek, aşırı kilo alıp hızlı vermek ciddi şekilde cilt sarkmalarına neden olur, bu nedenle kilo dengenizi korumaya çalışmanız, eğer kilo sorununuz varsa doktor yardımıyla yavaş yavaş ve sağlığınızı çok fazla etkilemeden kilo vermeniz cilt sarkmasından korunmak için oldukça önemlidir.

Zararlı maddelerden kaçınma: Sigara, alkol ve diğer maddeler cildinizi oldukça olumsuz etki etmektedir, bu nedenle bu maddelerden uzak durmanız cilt sağlığınız son derece önemlidir.

Uyku düzenini sağlama: Her gün düzenli uyumaya, mümkün olduğunca erken yatıp erken kalkmaya ve en az 7-8 saat uyumaya dikkat etmelisiniz.

Düzenli su tüketme: Cildin en vazgeçilmez ilacı kişiye ve hava şartlarına göre değişmekle birlikte yeterli su (2-3 litre) tüketimi ve su içeren meyve ve sebzelerin de yeterli tüketilmesi.  Su vücudunuzdaki toksinleri temizler ve cildinizin nemlenmesini sağlar. Su tüketimine dikkat ettikçe cildinizin olumlu yönde değiştiğini kendiniz de fark edebilirsiniz.

Kafein tüketimini azaltma: Kafeinli içecekleri çok fazla tüketmek cildinizi kurutabilir, bu nedenle kahve, çay, kola, çikolata gibi kafein içeren içecekleri ve yiyecekleri aşırı tüketmemeye özen göstermelisiniz.

Cildi temizleme: Cilt sarkmasını önlemek için cilt düzenli olarak temiz tutulmalıdır. Makyaj yapıyorsanız cildinizi uygun temizleme malzemeleriyle her akşam temizlemelisiniz. Makyaj yapmasanız bile gün boyu (özellikle şehir yaşamına veya çalışma koşullarına bağlı) toz, kir, kimyasal maddelerin buharları, yemek pişirirken yemek buharları, çalışma koşullarındaki tozlar yüzünüze, cildinizin diğer açık alanlarına yapışmaktadır, bu nedenle yatmadan önce cildin uygun sabunlarla, temizleyicilerle veya doktorunuzun önerdiği bitkisel yöntemlerle temizlenmesi ve cildinize uygun nemlendirici kullanılması ihmal edilmemelidir.

Beslenme: Vitamin ve minerallerden zengin meyveleri, sebzeleri beslenmenizden eksik etmemeli, öğünlerinizi içeriğinde ne olduğu belli olmayan besinlerle geçiştirmemeli, yeterli su tüketmeli, kafein ve tuz alımını kısıtlamalı, sigara gibi maddelerden uzak durmalı, beslenmenizde E ve A vitamini bakımından zengin besinlere yer vermelisiniz.

Stres: Yaşamımızın her anında maalesef stres var. Stres günümüzde birçok sağlık sorununun tetikleyicisi olarak kabul edilmektedir. Stresinizi kontrol etmeyi veya edemiyorsanız psikolojik veya psikiyatrik destek almayı ihmal etmemelisiniz.

Yaş: Yaşlanmayı önlemek mümkün değildir, ancak yaşımız 35-40 yaşlarına geldiyse ve cildimizde sarkma olduğunu fark ettiyseniz, bir dermatoloji uzmanına muayene olup cildimizin sarkmasını önlemek için neler yapabileceğinizi öğrenmelisiniz.

Benzer sağlık yazıları

 1. Ameliyatsız saten yüz germe estetiği
 2. Yüz germe ameliyatı nedir
 3. Lazer epilasyon nedir
 4. Yüz dolgusu neden ve nasıl yapılır

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git