Ağız Hastalıkları

Alveolit (Kuru Soket) Nedir? Diş Çekimi Sonrası Alveolit Belirtileri

Alveolit (kuru soket) veya diş çekim bölgesi iltihabı, yeni çekilmiş bir dişin yerinde oluşarak ağrıya, nefes kokusuna ve ağızda hoş olmayan bir tada neden olan iltihaplanmadır.

Alveolit (kuru soket), yeni çekilmiş bir dişin yerinde oluşarak ağrıya, nefes kokusuna ve ağızda hoş olmayan bir tada neden olan iltihaplanmadır. Kuru soket terimi “diş çukuru iltihabı” anlamına gelmektedir. Bu durum aynı anlama gelen başka terimlerle de (örn. dry socket, post extraction osteomiyelit sendromu, nekrotik soket, alveolar osteitis, alveolitis sicca dolorosa gibi) adlandırılmaktadır.

ALVEOLİT (KURU SOKET) NEDENLERİ

Alveolitin çeşitli nedenleri olabilir.

Diş çekiminin ardından çekim soketi (diş yuvası) kanla dolar ve pıhtı oluşur. Oluşan bu kan pıhtısı, ortama mikroorganizmaların girmesini önleyen bazı mekanizmaları işlevsel hale getirir ve yara bölgesinin iyileşmesine yardımcı olur. Kan pıhtısı oluşmadığı zaman, özelikle yirmilik dişinin çıkarılması gibi zor bir diş çekiminden sonra kuru soket veya alveolit de denilen durum meydana gelir. Pıhtının kendisinde enfeksiyon oluşmuş veya enfeksiyon diş çekiminden önce de mevcut olabilir.

Alveolite neden olabilecek faktörleri sıralayacak olursak;

 • Anatomik faktörler (travmatize çekim zorlukları, masseter kasının ön bölgesindeki yumuşak dokuya bağlı emme ve basınç etkileriyle diş çekim yarasındaki kan pıhtısının irrite olması, diş çevresinin genişliği, yarada kalan kemik ve kök parçaları, pıhtının yerinden oynatılması gibi faktörler),
 • Diş çekiminden önce, diş çekilecek bölgede bir enfeksiyon varlığı,
 • Anestezi ile ilgili faktörler (bazı anestezik maddeler ve bu maddelerin vazokonstriktür etkisiyle anestezi bölgesinde yetersiz kanama olur ve normal pıhtı oluşumu, buna bağlı olarak granülasyon dokusu oluşmaz. Bu da diş yuvasının enfeksiyona yatkınlığını arttırır),
 • Avitaminoz,
 • Anemi,
 • Diyabet (şeker hastalığı),
 • Karaciğer, böbrek ve kalp bozuklukları,
 • Tüberküloz,
 • Sifilis,
 • Oral kontraseptif ve sigara kullanımı.

ALVEOLİT (KURU SOKET) BELİRTİLERİ

Alveolit belirtileri; subjektif (sadece hasta tarafından hissedilen) ve objektif (hekim tarafından saptanan) olmak üzere iki grupta değerlendirilir.

Subjektif belirtiler: Genellikle diş çekiminden 2-3 gün sonra başlayan şiddetli, saplayıcı ve yüzde ışınsal şekilde dağılım gösteren (alt çenede kulağa ve şakak bölgesine, üst çenede ise alın ve göz çevresine yayılan ağrı), bazen de lokalize olan ağrılar şeklinde görülen belirtilerdir. Bu ağrılar ağrı kesicilerle, hatta morfin tipi ağrı kesicilerle bile geçmemektedir.

Objektif belirtiler: Alveol çevresinde muköz konjesyon, kısmen ya da tamamen kaybolmuş pıhtı ve buna bağlı olarak granülasyon dokusunun (yaraların iyileşmesini sağlayan küçük, yuvarlak ete benzer kitlelerin oluşması) oluşmaması sonucu soket kuru görünür ve açığa çıkmış kemik çoğu zaman gözle de görülebilir. Bazen alveol kolayca çözülebilen siyahımsı bir pıhtıyla dolu olabilir. Yara yerinden gelen kötü bir koku da vardır.

ALVEOLİT (KURU SOKET) TEDAVİSİ

Soket yıkanarak artıklar temizlenebilir ve bu işlemden sonra anti-inflamatuar bir macunla kaplanabilir, non-steroid antiinflamatuarlar ve antiseptik ağız gargaraları reçete edilebilir. Enfeksiyon çoğunlukla birkaç gün içinde iyileşir.

Benzer Konularımız

 1. Jüvenil periodontitis nedenleri ve tedavisi
 2. Diş abrazyonu nedenleri ve tedavisi
 3. Pulpitis nedenleri ve tedavisi
 4. Apse dental (diş apsesi) nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git