Baş Dönmesi

Denge Nedir? Denge Bozukluğu Neden Olur?

Denge, dik durma ve düşmeden hareket etme kabiliyetidir. Dengeyi korumak, vücudun pozisyonu hakkında beyne giden sürekli bilgi akışına dayanan karmaşık bir süreçtir.

Denge nasıl sağlanır?

Denge, dik durma ve düşmeden hareket etme kabiliyetidir. Dengeyi korumak, vücudun pozisyonu hakkında beyne giden sürekli bilgi akışına dayanan karmaşık bir süreçtir. Tüm bu bilgilerin bütünleştirilmesi ve beyinden gelen aralıksız komutlar, vücudun dengeyi kurmak için gerekli değişiklikleri yapmasını sağlar.

Beyin vücudun pozisyonuna ilişkin verileri çeşitli kaynaklardan alır; gözlerde, deride, kaslarda ve eklemlerde yer alan duyu organları (proprioseptörler) ve iç kulak labirentinin üç yarım daire kanalı. Beynin serebellum (beyincik) adı verilen bölgesi bu bilgiyi harmanlar ve dengeyi korumak için kaslara kasılma veya gevşeme komutlarını gönderir.

Denge nasıl sağlanır

Denge nasıl sağlanır

Denge bozuklukları neden olur?

Denge çeşitli hastalıklardan özellikle de labirentit (kulak labirentinin inflamasyonu) ve Meniere hastalığı (labirentteki sıvılarda basınç artışı), vestibüler nörit (denge siniri iltihabı), kulak kristalleri kayması gibi iç kulak hastalıklarından etkilenir. Daha az sıklıkta, otit media (orta kulak iltihabı) dengeyi bozabilir. Denge bozukluğuna yol açan hastalıklar bazen sadece şiddetli baş dönmesi veya şiddetli denge kaybı şeklinde kendini gösterir.

Eklemlerdeki ve kaslardaki pozisyon sensörlerinden aldıkları bilgiyi beyne taşıyan omurilikteki sinir kanallarının zedelenmesi de dengeyi bozabilir. Bu sinirlerin zedelenmesi omurga tümörleri, dolaşım bozuklukları, B12 vitamini eksikliğine bağlı sinir dejenerasyonu veya nadiren tabes dorsalis (sifilisin bir komplikasyonu) sonucunda denge bozukluğu oluşabilir. Beyinde serebellumu etkileyen bir tümör veya inme, kollarda ve bacaklarda sarsaklığın yanı sıra bozulmuş kas koordinasyonunun diğer özelliklerine de neden olabilir.

Denge bozukluğuna neden olan hastalıklar ile ilgili yazılar

  1. Meniere hastalığı neden olur
  2. Denge siniri iltihabı (vestibüler nörit) neden olur
  3. Kulak kristali kayması nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  4. Vertigo neden olur
  5. Kulak çınlaması nedenleri ve tedavisi
  6. Baş dönmesi neden olur
  7. Kulak enfeksiyonları nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git