Hastalıklar ve Tedaviler

Demir Oranı Yüksek Besinler Nelerdir?

Demir minerali nedir?

Demir, renkli topraklarda bol miktarda bulunur. Toprakların esmer renginin oluşmasında demir tuzlarının rolünün olduğu bilinmektedir. Bitkiler, toprakta bulunan bu demirden yeteri kadar yararlanırlar ve onları yapılarına alırlar. Topraktan demir minerali alan yalnızca bitkiler değildir ve hayvanlarda, özellikle ot yiyen hayvanlar demir mineralinden yararlanırlar. Ayrıca doğada bulunan suların içerisinde de bir miktar demir vardır. Demir minerali doğadaki besinlerde yaygın olarak bulunmaktadır. Sütte demir yok denilecek kadar azdır.

Demir için en iyi kaynaklar, karaciğer, böbrek yürek gibi sakatatlar, yumurta sarısı, balık, istiridye, fasulye, ıspanak, buğday, yulaf, pekmez, hurma, ceviz gibi yiyecekler demir açısından oldukça zengin yiyeceklerdir.

İnsan ve hayvanların gıdalarında bulunan demir, etlerde özellikle bir porfin iskeleti içinde kompleks organik demir bileşikleri halinde bulunmaktadır. Sebzelerde anorganik demir bileşikleri halindedir. Hayvan iç organlarında (sakatatlarda) ve insan vücudunda iyonlaşabilen demir halindedir.

Organizma, bu demir bileşiklerinden, porfin iskeleti içindeki maskelenmiş halde olan kompleks organik demir, midede hemen hemen hiç açığa çıkarılamadığından, et ve bitkilerdeki (enzimlerin yapısındaki) bu çok miktarlarda bulunan demirden yararlanamaz. Ancak sebze ve hayvanların iç organlarında bulunan (anorganik demir) mide de mide asidi olan HCI tarafından eritilerek demir klorüre çevrilir ve bağırsağın iç kısmından emilir. Organizmada bulunan tüm demir 4-5 gr kadardır. Demir emiliminin büyük bir bölümü bağırsak mukozası tarafından kontrol edilir.

Besinlerin miktarları ve demir oranları

BESİN 100 gr.da DEMİR
Dalak 15″” mg
Bira mayası 17.3 mg
Pekmez 16.1 mg
Buğday kepeği 14.9 mg
Kabak çekirdeği 11.2 mg
Karaciğer 8 – 9 mg
Ay çekirdeği 7.1 mg
Darı 6.8 mg
Maydanoz 6.2 mg
Yulaf 4 – 6 mg
Yer elması 3.4 mg
Ceviz 3.1 mg
Kırmızı et 2 – 4 mg
Yumurta 2 – 3 mg
Baklagiller 2 – 3 mg
Mercimek, pirinç 3 – 4 mg
Yeşil sebze (çiğ) 1 – 8 mg
Balık 0.5 – 1.5 mg
Meyve 0.3 – 4.0 mg
Patates 0.3 – 2.0 mg
Tavuk 1.5 mg
Fındık, fıstık 1 – 3 mg
Süt 0.1 – 0.4 mg
BESİN EMİLİM YÜZDESİ
Dana eti % 15 – 20
Balık eti % 10
Dana karaciğeri % 9 – 17
Soya fasulyesi % 5 – 7
Yeşil salata % 4 – 5
Buğday % 4 – 5
Mısır % 3 – 4
Kuru fasulye % 2 – 3
Ispanak % 1 – 2
Pirinç % 1

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git