Akciğer Hastalıkları

Dekompresyon Hastalığı – Vurgun Nedenleri ve Tedavisi

Dekompresyon hastalığında gaz kabarcıkları kan damarlarını tıkayarak, deride kaşınma ve beneklenme, büyük eklemlerin içinde ve çevresinde şiddetli ağrı gibi şikayetlere neden olur.

Dekompresyon hastalığı nedir?

Dekompresyon hastalığı veya vurgun, dalgıçların ya da sıkıştırılmış hava veya diğer gaz karışımları bulunan hava koşullarına maruz kalan ya da bu tür bir ortamında çalışan başka kişilerin karşılaştıkları ciddi bir hastalıktır. Dekompresyon hastalığı ”vurgun” olarak da adlandırılır. Vücut dokularında gaz kabarcıklarının oluşması ve bu durumun kan akımını engellemesi nedeni ile hastalık ortaya çıkar.

Dekompresyon hastalığı (vurgun) neden olur?

Derindeyken soludukları gaz karışımı nedeni ile dalgıçların veya bu tür bir duruma maruz kalan kişilerin dokularında soygaz (inert gaz) birikimi olur. Yüzeye kontrollü yavaş çıkış ya da kontrollü basınç salımı sırasında dokularındaki fazlalık gazın akciğerlere kaçmasını önleyerek genellikle bu durumun gelişmesi engelleyebilir.

Eğer yüzeye çıkış çok hızlı bir şekilde olur ve basınç çok fazla düşer ise, gaz dokularda tutunamaz ve kabarcıklar halinde akciğerlere taşınır. 

Dekompresyon hastalığı neden olur

Dekompresyon hastalığı neden olur

Dekompresyon hastalığı (vurgun) belirtileri

  1. Dekompresyon hastalığında gaz kabarcıkları kan damarlarını tıkayarak, deride kaşınma ve beneklenme, büyük eklemlerin içinde ve çevresinde şiddetli ağrı gibi şikayetlere neden olur.
  2. Dekompresyon hastalığında sinir sistemi belirtileri de olur. Bu belirtiler arasında  bacaklarda güçsüzlük, görme bozuklukları gibi ciddi belirtiler vardır.
  3. Yine göğüs bölgesinde ağrı ve sıkışma hissi gibi şikayetler de dekompresyon hastalığında görülen belirtilerdir.

Dekompresyon hastalığı (vurgun) tedavisi

Dekompresyon hastalığına maruz kalan kişiler hemen bir rekompresyon odasına (yeniden basınç verme odasına) alınır. Odadaki basınç yükseltilerek dokuların içine yerleşen gaz kabarcıklarının sönmesi sağlanır.

Bu yöntem uygulandıktan sonra odanın basıncı yavaş bir şekilde düşürülerek, akciğerlerdeki fazla gazın atılımı sağlanır.

Dekompresyon hastalığının komplikasyonları

Hemen yeniden basınç (rekompresyon) tedavisi uygulanan ”vurgun” yemiş hastaların geneli tamamen iyileşir fakat tedavisi gecikmiş veya tedavi edilmeyen ciddi vakalarda, kısmi felç gibi uzun dönem sürebilecek komplikasyon gelişebilir. Bu durumun tekrarlaması kemiklerde ya da eklemlerde şekil bozukluklarına yol açabilir.

Akciğer hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Barotravma nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  2. Dağ hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  3. Akciğer ödemi nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  4. Akciğer embolisi nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  5. Akciğer sönmesi nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  6. Alveolit hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  7. Nefes darlığı yapan hastalıklar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git