C

Cücelik – Diwarfizm Nedir? Cücelik Nedenleri ve Belirtileri

Cücelik boyun aşırı kısa olduğu bozukluklar grubudur. Durum kalıtsal olarak ortaya çıksa da olguların %80’inde anne baba normal boydadır ve aile öyküsü bulunmaz.

Cücelik neden olur?

Cücelik boyun aşırı kısa olduğu bozukluklar grubudur. Durum kalıtsal olarak ortaya çıksa da olguların %80’inde anne baba normal boydadır ve aile öyküsü bulunmaz. Kemik oluşumu sorunları, büyüme hormonu eksikliği ve büyüme hormonlarına vücudun yeterli tepki oluşturamaması gibi sorunlar da cüceliğe neden olabilir.

Cücelik belirtileri

 • Kıkırdak, kemik ve bağ dokusu sorunları olan çocuklar genelde doğum anında fark edilir.
 • Çocukta orantısız bir kısalık söz konusudur; kol ve bacaklar orantısız kısadır; vücut görece uzundur ve kafa büyüktür.
 • Alın yüksek ve çıkık olabilir.
 • Bazı çocuklarda hidrosefali görülebilir.
 • Çocuğun burnu kalkık, çenesi öne çıkık, gözleri çökük olabilir.
 • Omurgadaki eğrilik nedeni ile kalçalar dışa doğru çıkıntılı olabilir ve karın bölgesi uzun görünebilir.
 • El ve ayaklar küçük, parmaklar kısa ve künt gibidir.
 • Cücelikten etkilenen bazı bebekler doğumda ya da erken dönemde ölürler.
 • Hayatta kalan çocukların boyu yaklaşık 1 metre civarında uzar ve orantısızlık gözle görülebilir şekilde fark edilir.
 • Cücelik problemi olan çocuklarda emekleme ve yürüme gibi hareket alanlarında gelişme gecikmesi görülebilir.
 • Bu çocuklarda sık sık kulak enfeksiyonları gelişebilir.
 • Bazı çocuklarda erken dönemde konuşma sorunları görülebilse de okul yaşına geldiklerinde bu sorunlar ortadan kalkar.
 • Çoğunun zekası normaldir ve bunlar erişkinlikte başka bir bireye bağımlı kalmadan yaşamlarını sürdürebilirler.
 • Büyüme hormonu eksikliğine bağlı cüce kalan çocuklar 2 yaşına kadar normal uzayabilirler ve bu çocuklarda 2 yaşından sonra cücelik fark edilir.

Cücelik nasıl teşhis edilir?

Doktor genelde orantısız boy kısalığını doğumda ya da doğumdan hemen sonraki kontrollerde fark edebilir. Bazen ultrason yardımıyla doğum öncesinde de (anne karnında) bebeğin cücelik sorunu teşhis edilebilir.

Cücelik nasıl tedavi edilir?

Sorunlu olan çocukların erken dönemde fizik tedavi alması ve omurgasının tespit edilmesi gerekebilir. Ergenlikte bacak çarpıklığının düzeltilmesi için cerrahi girişimde bulunulabilir.

İşitme kaybı olasılığını ortadan kaldırmak için kulak enfeksiyonlarının erken dönemde uygun antibiyotikler ile tedavi edilmesi önemlidir. Cücelik sorunu olan kişilerin çoğu normal bir yaşam sürdürebilirler.

Benzer sağlık yazıları

 1. X bacak hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 2. Çocuklarda kalça bozuklukları neden olur
 3. Legg hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 4. Güvercin parmağı hastalığı neden olur
 5. Düz tabanlık nedenleri ve tedavisi

2 Yorum

 1. Avatar

  Eda

  25 Temmuz 2018 at 12:34

  Benim kız kardeşimde son bir kaç yılda fakedilen bir bozukluk var,son yıllarda ne organları gelişti ne de boyu.Şuan 4 yaşında ve doktorlar kardeşimin organlarının neden gelişmediğini araştırıyor,2 yaşındayken çok kısaydı ve bizde kısa olan akrabalarından aldığı genetiklere bağladık fakat durum değişti kardeşimin ne organları gelişiyor ne de boyu uzuyor,ben gayet normal bir ergenlik ve çocukluk geçirdim,ben de bu boy kısalığı veya organ gelişmemesi meydana gelmedi fakat kardeşim için endişeliyim daha 4 yaşında hiç birşey yemiyor,bu yüzden gelişmediğini düşündüm fakat bunun organlarının gelişmesine engel olduğunun saçma olduğunu anladım ve bende onun cüce olduğunu düşündüm umarım sadece cücedir başka bir hastalığa yakalanmamıştır…

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Ağustos 2018 at 22:19

   CÜCELİK, bu durumdan etkilenen her bireyde kendine özgü semptomları ve nedenleri olan birçok tıbbi durumdan kaynaklanabilir. İnsan cücelik vakalarının çoğundan iki bozukluk (akondroplazi ve büyüme hormonu eksikliği) sorumludur.

   Cüceliği olanlarda cüceliğin tipine ve nedenine göre değişmekle birlikte spinal stenoz, kulak enfeksiyonu ve hidrosefali gibi başka problemler görülebilir, cinsel gelişim genellikle erişkinlik dönemine ertelenir veya bozulur. Bu bireylerde eklem ağrıları, dejeneratif eklem hastalığı, omurga düzleşmesi veya skolyoz, omurilik veya sinir köklerinin daralması ve bunlara bağlı ağrı olabilir. Bu durum akciğerin normal boyutuna gelmesini kısıtlayabilir ve solunum fonksiyonlarını bozabilir.

   Altta yatan hastalığa bağlı değişmekle birlikte zihinsel etkiler olabilir. Hastaların çoğunda mental fonksiyon bozuk değildir. Bununla birlikte, zihinsel kapasiteyi ciddi şekilde bozan, beyin yapısını ve beynin büyümesini etkileyebilen sendromlar da olabilir. Beyin, alta yatan rahatsızlıktan doğrudan etkilenmedikçe, cücelerde zihinsel bozukluk oluşma riski oldukça düşüktür.

   CÜCELİĞİN DİĞER NEDENLERİ; spondiloepifizin konjenital (doğumsal) displazisi, diastrofik displazi, Noonan sendromu, primordiyal cücelik, Turner sendromu, Osteogenesis imperfekta gibi nedenler sayılabilir. Ciddi kronik hastalıkların komplikasyonu olarak, yetersiz beslenme kısa boylu olmaya veya cüceliğe neden olabilir. Bazen kısa boylu olmanın kesin bir nedeni yoktur.

   Doktorlarınız gereken araştırmayı yapıp size kardeşinizin durumu hakkında bilgi vereceklerdir. Duruma, nedene, cüceliğin tipine göre değişebileceği gibi fizik tedavi, atel, gerekli ise cerrahi, hormon tedavisi veya altta yatan hastalığa özgü tedavi gibi tedaviler uygulanabilir. Neden bulunana ya da bir neden olmadığı tespit edilene kadar doktor kontrollerinizi ihmal etmemeniz önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git