Hastalıklar ve Tedaviler

Cryo Ablasyon Nedir? Kriyoablasyon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Cryoablation veya kriyoablasyon,dünya genelinde son yıllarda uygulanmaya başlanan eski yöntemlere oranla komplikasyonları daha az olan bu yöntem ile kalpteki problemli bölgenin eksi 50- 65 derece arasında dondurulması işlemine verilen addır ve bu sayede çarpıntı şikayetleri önlenmiş olur.

Ritim bozukluklarına kriyoablasyon tedavisi

Cryoablation veya kriyoablasyon,dünya genelinde son yıllarda uygulanmaya başlanan eski yöntemlere oranla komplikasyonları daha az olan bu yöntem ile kalpteki problemli bölgenin eksi 50- 65 derece arasında dondurulması işlemine verilen addır ve bu sayede çarpıntı şikayetleri önlenmiş olur.

Daha önceleri, kalpte çarpıntıya sebep olan bölgelerin 65 dereceye kadar yakılarak tedavi işlemi uygulanmaktaydı ve bu işlemin bazı yan etkilerinin olduğu söz konusuydu. Cryo ablasyon yöntemi ile bu komplikasyonların daha düşük olduğu bildirilmektedir.

Normal bir kalp hızı dakikada 60 ile 100 atım arasında olur iken, çarpıntısı olan hastalarda bu durum 130-190 atıma kadar çıkabilir. Kalp ritim bozukuluğu olarakta bilinen atriyal fibrilasyon, yapılan klinik araştırmalarda en sık rastlanan ve hastanın en sık hastaneye yatmasına sebep olan kalp sorunlarından biridir.

Erişkinlerin % 3 veya 4’ünde, yaşamlarının bir bölümünde meydana çıkan atriyal fibrilasyon, şiddetli çarpıntı, nefes darlığı, göğüs ağrısı, baş dönmesi ve seyrek olarak bayılmaya neden oabilir. Kalbin dakikada (kulakçık hızı) 300 ya da 600 vuruma çıkmasına sebep olan atriyal fibrilasyon, uzun zaman gerekli tedavi uygulanamaz ise kalp büyümesi, kalp yetmezliği ve ritim bozukluğunun en fazla korkulan sonucu olan beyne pıhtı atmasından kaynaklanan felç oluşumuna neden olmasıdır.

Cryo ablasyon tedavi yöntemi nasıl yapılır?

Cryo ablasyon yönteminde öncelikle, kalbin elektriksel haritası çıkarıldıktan sonra ritim bozukluğunun olduğu bölge tespit edilir ve sorasında tıpkı anjiyo işleminde olduğu gibi kasık damarlarından bir balon yardımı ile ritim bozukluğuna sebep olan anarşik (ektopik) odakları tespit ettikten sonra eksi 50-65 derecede o bölgeler dondurularak o bölgedeki elektriksel anormal aktiviteleri ortadan kaldırana kadar uygulanan soğutma işlemidir.

Bu işlem, genel anestezi uygulanmadan ortalama bir saat kadar süren bu işlem sonrasında, hastaların yüzde 80’inde ilaç kullanmak zorunda kalmadan kalbin normal ritmine geri dönmesi sağlanabilir ve hasta ritim bozukluğunu önleyen ilaçların yan etkilerinden kurtulmuş olur. Bu işlem sonrası hastalar daha kısa sürede taburcu olur ve günlük yaşantılarına geri dönebilirler.

Ritim bozuklukları ile ilgili benzer sağlık konuları

 1. Atrial fibrilasyon nedir
 2. Ventriküler fibrilasyon nedir
 3. Taşikardi neden olur
 4. Bradikardi nedenleri ve belirtileri

4 Yorum

 1. Avatar

  aliyilmaz

  17 Eylül 2017 at 17:17

  ben atriyal fibrilisyon hastasıyım uzun zaman comadin tedavisi gördüm beyin kanaması d
  geçirdim komadin iptal edildi şu anda isoptin 80mm xoparaol 20 mg.ilaçları alıyorum ritimle bir sıkıntım yok 2 şu anda ayagımda dayanılmaz acı çekiyorum bacagıma kalçama vuruyor yürüyemiyorum neb yapmalıyım

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Eylül 2017 at 13:01

   Atriyal fibrilasyonda inme önemli bir komplikasyondur. Atriyal fibrilasyonu olan hastaların tedavisinde üç temel tedavi yaklaşımı, inmenin önlenmesi, hız kontrolü ve ritim kontrolünü içermektedir. Atriyal fibrilasyon, eşlik eden organize atriyal kontraksiyonların kaybı ile birlikte özellikle sol atriyal apendajda olmak üzere tromboemboli ile sonuçlanabilecek kanın ileri derecede yavaşlamasına yol açar. Ayrıca, atriyal fibrilasyonun tromboembolizmi daha da tetikleyebilecek aşırı pıhtılaşma durumu ile ilişkili olduğuna dair bilgiler de vardır. Venöz tromboemboli, pulmoner emboli gibi riskler gelişmiş olabilir.

   Kalp damar cerrahisi ve kardiyoloji uzmanınız ile bu durumlarınızı tekrar görüşmeniz önemlidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 2. Avatar

  Özel

  17 Ocak 2018 at 14:53

  Mrb ben hep merdiven falan çıkınca hep kalbim çarpıntı yapıyor ve ne koşa biliyorum ne de sporla ilgili farklı bir aktivite yapa biliyorum kaç kere hastaneye gittisemde hiç bir şey yok dediler ne yapa bilirim acaba

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Ocak 2018 at 13:07

   Kaç kez hastaneye gittik derken, eğer acil servise gitmişseniz burada kalp ile ilgili en fazla kan testleri ve elektrokardiyografi yapılır ki, bu teşhis yöntemleri var olan her kalple ilgili problemi teşhis etmeye yetmez. Yine kardiyolojiye gitmişseniz ve yine sadece elektrokardiyografi ve kan testleri yapılmışsa bunlar da bazı patolojileri teşhis etmede yeterli değildir.

   Örneğin ekokardiyografi, transözofageal ekokardiyografi, 24 saatlik holter testi, efor testi, elektrofizyolojik çalışma, koroner anjiyografi gibi birçok teşhis yöntemi kullanılabilir. Bazı kalp deliklerini teşhis etmede transözofageal ekokardiyografi gerekebilir. Eğer çocukluk çağında biriyseniz bazı doğumsal arter hastalıkları için koroner anjiyofrafi gerekebilir.

   Bazı sistemik hastalıkların kalp tutulumlarında da kalp çarpıntısı olabilir. Akdeniz ateşi hastalığı, hipertansiyon, tiroid hastalıkları, vitamin ve bazı minerallerin eksiklikleri, kansızlık, diğer bazı romatizmal hastalıklar bunlara örnek olarak verilebilir. Bu tür hastalıkların da araştırılması gerekir.

   İç hastalıkları, romatoloji, endokrinoloji alanında da araştırmaların yapılması faydalı olacaktır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git