C

Cortair Nedir ve Ne İçin Kullanılır? Cortair’ın Yan Etkileri Nelerdir?

CORTAIR inhalasyon kullanma talimatı

Cortair 0.5 mg/ml nebülizasyon için tek dozluk inhalasyon süspansiyonu içeren flakon

Cortair’ın etkin maddesi: Budesonid.

Cortair’ın yardımcı maddeleri: Disodyum edetat, sodyum klorür, polisorbat 80, sitrik asit (anhidr), sodyum sitrat, enjeksiyonluk su gibi yardımcı maddeler içerir.

Cortair solunum yoluyla kullanılır.

Cortair Kullanma Talimatı

CORTAIR nedir ve ne için kullanılır?

Cortair 20 adet flakon içeren ambalajlarda kullanıma sunulmaktadır. Her flakon 2 ml beyaz-beyazımsı süspansiyon içermektedir. Her bir flakon tek kullanım içindir.

Cortair, glukokortikosteroid olarak adlandırılan budesonid etkin maddesini içeren ve iltihaplanmayı azaltmak için kullanılan ilaçlar grubuna dahildir.

Astımınız solunum yollarınızdaki iltihaplanmadan kaynaklanmaktadır. Cortair astımın tüm basamaklarında iltihabı gidermek, solunum yolunu genişletmek, hastalık belirtilerini kontrol altına almak ve ağız yoluyla kullanılan steroid ihtiyacını azaltmak amacıyla kullanılır.

Kronik tıkayıcı akciğer hastalığında (KOAH) Cortair’ın tek başına kullanılması önerilmez.

Cortair, nebülizatör (inhalasyon cihazı) yardımıyla solunmak içindir. Ağız parçası veya yüz maskesi yardımıyla nefes aldığınızda, ilaç nefesinizle birlikte akciğerlerinize kadar ulaşacaktır.

Düzenli olarak doktor tarafından reçete edildiği şekilde kullanılmalıdır. Ancak, Cortair başlamış akut astım atağınızı rahatlatmaz.

Cortair Hangi Hastalıklarda Kullanılır

CORTAIR kullanılmaması gereken durumlar (kontrendikasyonlar)

 Eğer;

Cortair (budesonid) veya başka herhangi bir ilaca karşı beklenmeyen bir reaksiyon gösterdiyseniz doktorunuza söyleyiniz.

Tüm nebülizatörler Cortair’ın kullanımı için uygun değildir. Cortair (budesonid) ultrasonik nebülizatörler ile kullanılmamalıdır.

CORTAIR’IN dikkatli kullanılmaması gereken durumlar (uyarılar/önlemler)

Eğer;

 • Akciğerlerinizde iltihaplanma varsa,
 • Soğuk algınlığınız veya göğsünüzde iltihaplanma veya nefes alıp vermenizde herhangi bir sorununuz varsa,
 • Verem (tüberküloz) hastasıysanız veya geçmişte verem geçirmişseniz,
 • Karaciğerinizle ilgili problemleriniz varsa,

Bazı hallerde Cortair kullanımı özel dikkat gerektirir. Doktorunuzu daima diğer sağlık problemleriniz hakkında, özellikle yakın zamanlı iltihaplanma veya karaciğer rahatsızlığınız hakkında bilgilendirmelisiniz.

Doktorunuza kullanmakta olduğunuz tüm ilaçlar hakkında, özellikle mantar enfeksiyonlarını önlemeye yönelik ilaç kullanıyorsanız bilgi vermelisiniz. Doktorunuzu ayrıca reçetesiz olarak aldığınız ilaçlar hakkında da bilgilendiriniz.

Cortair size sadece astımınız için reçete edilmiştir. Doktorunuz tarafından tavsiye edilmedikçe başka hastalıklarınız için kullanmayınız. İlacınızı asla bir başkasına vermeyiniz.

Budesonidin insandaki uzun süreli bölgesel ve tüm vücuda yönelik etkileri tam olarak bilinmemektedir. Doz, astım kontrolünün sağlandığı en düşük etkili idame dozunda tutulmalıdır. Hekimler, herhangi bir yoldan kortikosteroid tedavisi gören çocukların büyümesini yakından izlemeli ve kortikosteroid tedavisi ile astım kontrolünün yararlarını, büyümenin olası baskılanmasına karşı değerlendirmelidir.

Bu uyarılar, geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

Özel durumlarda CORTAIR kullanımı nasıl olmalı?

Hamilelikte Cortair kullanılır mı? İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Eğer hamileyseniz ilaç kullanımı ile ilgili her zaman çok dikkatli olmalısınız. Cortair’ın hamile kadınlarda kullanıldığında anne veya çocuğa zararlı olduğuna dair kanıt yoktur. Yine de, Cortair kullanırken hamile kalırsanız mümkün olduğunca en kısa zamanda doktorunuzla irtibata geçiniz. Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Emzirme döneminde Cortair kullanılır mı? İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Budesonid anne sütüne geçer. Ancak Cortair’ın terapötik dozlarında emzirilen çocuk üzerinde etkisi olması beklenmez. Cortair laktasyon döneminde kullanılabilir.

Araç ve makine kullananlar Cortair kullanabilir mi? Cortair araç ve makine kullanma yeteneğini etkilemez.

CORTAIR’ın içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler

Cortair sodyum içermektedir, ancak kullanım yolu nedeniyle herhangi bir uyarı gerektirmez.

Diğer ilaçlar ile birlikte CORTAIR kullanımı nasıl olmalı?

Budesonidin astım tedavisinde kullanılan herhangi bir ilaçla etkileşimi gözlenmemiştir.

Budesonidin metabolizasyonu öncelikle, sitokrom P450 enzimlerinden olan CYP3A4 tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu enzimin inhibitörleri, örn. ketokonazol ve itrakonazol, budesonidin sistemik etkisini arttırabilir.

Önerilen dozlarda, simetidinin oral yoldan alınan budesonidin farmakokinetiği üzerindeki etkisi hafif, ancak klinik açıdan önemsizdir.

Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

CORTAIR nasıl kullanılır?

Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar:

Cortair dozu, hastanın durumuna göre değişiklik gösterir. Doktorunuzun tavsiyelerine dikkatlice uyunuz. Bu tavsiyeler bu talimattaki bilgilerden farklı olabilir.

Cortair sadece nebülizatörde kullanılabilir. Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce nebülizatörün nasıl kullanıldığını bildiğinizden emin olunuz.

Cortair’ı ilk kez kullanmadan önce, “Kullanma Talimatı”nı okumalı ve talimatlara dikkatlice uymalısınız.

Unutmayınız: Her doz alışınızdan sonra ağzınızı su ile çalkalamalısınız. Eğer yüz maskesi kullanıyorsanız, her dozdan sonra yüzünüzü yıkayınız.

Cortair’ın önerilen başlangıç dozu nedir?

6 aylık ve daha büyük çocuklar: Günlük toplum doz 0.25-0.5 mg’dır. Eğer çocuğunuz kortizon kullanıyorsa daha yüksek bir başlangıç dozu verilebilir, bir süre sonra doktorunuz dozu düzenleyebilir. Tek doz halinde günlük 1 mg’a kadar doz verilebilir.

Erişkinler ve yaşlılar: Günlük toplam doz 1-2 mg’dır. Bir süre sonra doktorunuz dozu düzenleyebilir. Tek doz halinde günlük 1 mg’a kadar doz verilebilir.

Hastalık belirtileriniz iyileştikten sonra doktorunuz dozu azaltma yoluna gidebilir.

Cortair’ın idame dozu nedir?

6 aylık ve daha büyük çocuklar: Toplam günlük doz 0.25-2 mg’dır.

Erişkinler ve yaşlılar: Toplam günlük doz 0.5-4 mg’dır. Çok ağır vakalarda doz artırılabilir.

Cortair kullanmaya başladıktan sonra daha ilk günden itibaren kendinizi daha iyi hissetmeye başlayabilirsiniz. Ancak, tam olarak etkinin elde edilmesi 2-4 hafta sürebilir. Kendinizi daha iyi hissediyor olsanız bile Cortair dozlarınızı almayı bırakmayınız.

Eğer halen “kortizon” tabletleri kullanıyorsanız ve size Cortair reçete edildiyse doktorunuz aşamalı olarak (birkaç hafta veya ay boyunca) tabletinizin dozunu azaltabilir. Sonunda tablet almayı bırakmanız bile gerekebilir.

Not: Eğer tedaviniz “kortizon” tabletten Cortair’e değişmişse geçici olarak, sizi daha önce rahatsız eden burun akıntısı, deride döküntü, kas ve eklemlerde ağrı gibi belirtileriniz geri gelebilir. Bu belirtilerden herhangi biri sizi rahatsız ederse veya baş ağrısı, yorgunluk, bulantı veya kusma olursa lütfen doktorunuzla temasa geçiniz.

Uygulama yolu ve metodu:

 • Kullanmadan önce nazik bir döndürme hareketiyle tek doz ünitesinin içeriğini tekrar etkin maddenin sıvı içinde dağılmasını sağlayınız.
 • Tek dozluk üniteyi dik olarak tutunuz ve üst kısmını çevirerek açınız.
 • Ünitenin açık ucunu nebülizer rezervuarına yerleştiriniz ve yavaşça sıkınız.

Tek dozluk ünite bir çizgi ile işaretlidir. Bu çizgi ünite baş aşağı tutulduğunda 1 ml’lik hacmi gösterir.

Sadece 1 ml kullanılacaksa, sıvı işaret çizgisine gelene kadar içeriğini boşaltınız.

Açılmış tek dozluk üniteyi ışıktan koruyarak muhafaza ediniz. Açılmış tek dozluk ünite 12 saat içinde kullanılmalıdır. Lütfen flakon içeriğinin sadece yarısının kullanılması durumunda arta kalan hacmin steril olmadığına dikkat ediniz.

Sıvının geri kalanını kullanmadan önce doz ünitesindeki içeriği nazik bir döndürme hareketiyle tekrar etkin maddenin sıvı içinde dağılmasını sağlayınız.

Not:

 • Her dozdan sonra ağzınızı su ile çalkalayınız.
 • Eğer yüz maskesi kullanıyorsanız, inhalasyon sırasında maskenin sıkıca oturduğundan emin olunuz. Uygulama sonrasında yüzünüzü yıkayınız.

Temizleme:

Nebülizatör haznesi ve ağız parçası veya yüz maskesi her kullanımdan sonra temizlenmelidir. Parçaları üreticinin belirttiği şekilde sıcak su ve yumuşak bir deterjan ile yıkayınız. İyice durulanmalı ve nebülizör haznesini kompresöre bağlanarak kuruması sağlanmalıdır.

Eğer Cortair’ın etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.

Kullanmanız gerekenden daha fazla Cortair kullandıysanız: Cortair’dan kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz. Eğer Cortair bir kerede çok fazla kullanılırsa zararlı bir etki oluşması beklenmez. Eğer çok fazla Cortair uzun süreli olarak kullanılırsa (aylar boyunca) yan etkiler görülmesi olasıdır. Eğer başınıza bunun gelmiş olabileceğini düşünüyorsanız lütfen doktorunuza danışınız.

Cortair’ı kullanmayı unutursanız: Eğer almanız gereken rutin bir Cortair dozunu almayı unutursanız unuttuğunuz dozu telafi etmeniz gerekli değildir. Sadece bir sonraki dozu reçete edildiği şekilde alınız. Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.

CORTAIR’IN olası yan etkileri nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi Cortair’in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

Cortair kullanırken genellikle yan etki hissetmezsiniz. Ancak aşağıdaki yan etkilerden biri sizi rahatsız ederse veya devam ederse doktorunuza danışınız.

Aşağıdakilerden birisi olursa, Cortair’ı kullanmayı durdurunuz ve HEMEN doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:

 • Yüzde, özellikle dudak, dil, gözler ve kulaklar bölgesinde şişme,
 • Nefesinizde daralama,
 • Vücudun alerji oluşturan maddelere karşı verdiği çok şiddetli yanıt, ani aşırı duyarlılık.

Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir. Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, sizin Cortair’a karşı ciddi alerjiniz var demektir. Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir.

Bu çok ciddi yan etkilerin hepsi seyrek görülür.

Cortair’ın yaygın (10 hastanın birinden az, fakat 100 hastanın birinde veya birinden fazla görülebilen) yan etkileri:

 • Pamukçuk (ağız ve boğazda mantar iltihabı). Cortair’ı kullandıktan sonra ağzınızı su ile durularsanız bu yan etki ihtimali azalır.
 • Boğazda hafif tahriş,
 • Öksürük,
 • Ses boğuklaşması (çocuklarda seyrek görülür).

Cortair’ın seyrek (1,000 hastanın birinden az, fakat 10,000 hastanın birinde veya birinden fazla görülebilen) yan etkileri:

 • Deride morarma,
 • Deri döküntüsü, kontakt dermatit ve ürtiker dahil aşırı duyarlılık yanıtları,
 • Sinirlilik, huzursuzluk, ruhsal çöküntü (depresyon), davranış bozuklukları,
 • Ses kısıklığı.

İnhalasyon yoluyla kullanılan kortikosteroidlerde nadir olarak, bazı hastalarda, muhtemelen doza, tedavi süresine, birlikte kullanılan ya da daha önceden kullanılmış olan steroidlere ve kişisel duyarlılığa bağlı olarak;

 • Böbreküstü bezlerinde baskılanma,
 • Çocuklarda ve ergenlerde büyüme geriliği,
 • Kemik mineral yoğunluğunda azalma (kemiklerin incelmesi),
 • Katarakt (göze perde inmesi) ve glokom (göz içi basıncının artması).

Etki muhtemelen doza, maruziyet süresine, eşzamanlı ve daha önceki steroid maruziyetine ve bireysel duyarlılığa bağlıdır.

Nebülizerin yüz maskesiyle uygulandığı bazı durumlarda yüz derisinde tahriş görülmüştür. Yüz derisindeki tahrişi önlemek için yüzünüzü yüz maskesi kullandıktan sonra su ile yıkayınız.

Nadir durumlarda inhale kortikosteroidlerle tedavinin daha genel yan etkileri görülebilir. Yorgunluk, baş ağrısı, mide bulantısı veya kusma meydana gelirse bunlardan şüphe edilebilir.

Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.

Yan etkilerin raporlanması

Bu Kullanma Talimatında yer alan veya almayan herhangi bir yan etki meydana gelmesi durumunda hekiminiz, eczacınız veya hemşireniz ile konuşunuz. Ayrıca karşılaştığınız yan etkileri www.titck.gov.tr sitesinde yer alan “İlaç Yan Etki Bildirimi” ikonuna tıklayarak ya da 0 800 314 00 08 numaralı yan etki bildirim hattını arayarak Türkiye farmakovijinalis Merkezi (TÜFAM)’ne bildiriniz. Meydana gelen yan etkileri bildirerek kullanmakta olduğunuz ilacın güvenliliği hakkında daha fazla bilgi edinilmesine katkı sağlamış olursunuz.

CORTAIR nasıl saklanır?

 • Cortair’ı çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız.
 • Eğer doz için ünitenin tamamını kullanmıyorsanız, geri kalanını ışıktan koruyunuz. Her tek doz açıldıktan sonra 12 saat içinde kullanılmalıdır. Flakon içeriğinin yarısının kullanılması durumunda arta kalan kısmın steril kalmayacağına lütfen dikkat ediniz.
 • İlacı dik olarak muhafaza ediniz.
 • Cortair’ı 25°C’nin altındaki oda sıcaklığında saklayınız, fakat ilacı dondurmayınız.
 • Courtair’i son kullanma tarihiyle uyumlu olarak kullanınız. Ambalajdaki son kullanma tarihinden sonra Cortair’ı kullanmayınız. Folyo zarfın ilk açıldığı tarihi not ediniz. 3 ay veya daha uzun süre açık kalan folyo zarftan ürün kullanmayınız.

Bu kutlanma talimatı 28/11/2016 tarihinde onaylanmıştır.

Benzer sağlık yazıları

 1. Astım hastalığı nedir, neden olur, nasıl tedavi edilir
 2. Astım ilaçları nasıl kullanılır
 3. Çocuklarda astım hastalığı
 4. Astım ve alerjik astım 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git