Ağrılar ve Tedavileri

Çocukluk Çağının Selim Akut Miyoziti Nedir? Selim Akut Miyozit Belirtileri

Çocukluk çağının selim akut miyoziti, üst solunum yolunun viral enfeksiyonuna takiben sıklıkla 2-5-10 günlük prodrom döneminden sonra kendini gösteren ani baldır ağrısı, yürüyememe veya yürümede zorluk çekme ile karakterize ve kendiliğinden düzelen bir durumdur.

Miyozit, özellikle orta çocukluk dönemindeki (6-8 yaş) erkek çocuklarda kızlara oranla daha sık görülmektedir. Etyolijide sıklıkla influenza tip A ve B virüsleri, özellikle de tip B yer almaktadır. İnfluenza dışında respiratuar sinsityal virus, adenovirüsler, herpes simpleks virüs Ebstein-Barr virüsü, sitomegalovirüs, mikoplazma ve rota virüsü gibi viral enfeksiyonlar da miyozite neden olabilmektedir.

ÇOCUKLUK ÇAĞININ SELİM AKUT MİYOZİTİ BELİRTİLERİ

İki taraflı ani baldır ağrısı (bu ağrı sabah yataktan kalktıktan sonra başlar), ayak üzerine basamama, ayakta duramama, yürüyememe gibi belirtiler ve bulgular görülebilmektedir. Genellikle kendini sınırlayan hastalık 5-8 günde geriler.

ÇOCUKLUK ÇAĞININ SELİM AKUT MİYOZİTİ TEŞHİSİ

İlk değerlendirmede, nörolojik ve kas muayenesinde bozukluk saptanmaması tanıda önemli bir bulgudur. Çocukluk çağının selim akut miyoziti tanısında serum CPK seviyesi yüksekliği önemli bir bulgudur. Bazı olgularda ALT ve AST yüksekliği de olabilir.

Bazı hastalıklar çocukluk çağının selim akut miyoziti ile karışabilir, bu nedenle bu hastalıkların ayırıcı tanısı önemlidir.

  • Selim akut miyozit tanısında Guillain-Barre sendromu ve kas distrofilerinin ayırt edilmesi önemlidir. Selim akut miyozitin bu hastalıklardan en ayırt edici özellikleri, ağrının lokalize olması, bulguların takip ile gerilemesi ve aile öyküsünde kas hastalığının olmamasıdır.
  • Hastalığın dermatomiyozitten ayrımında ise derideki “Gottron plakları” önem arz eder. Dermatomiyozit ilerleyici seyirlidir ama çocukluk çağı selim akut miyozit kendini sınırlar.
  • Büyüme ağrıları da miyozit ile karışabilir, ancak ağrının özellikle geceleri belirginleşmesi ve yürümeyi bozması ayırıcı tanıda yardımcı olabilir.

Semptomlar (belirtiler) kısa süreli olduğundan ve kendiliğinden düzeldiğinden, elektromiyografi ve kas biyopsisi gibi ileri incelemeler seyrek olarak kullanılır.

Benzer Sağlık Yazılarımız

  1. Polimiyozit Nedenleri ve Tedavisi
  2. Dermatomiyozit Nedenleri ve Tedavisi
  3. Miyozitis Ossifikans Nedenleri ve Tedavisi
  4. Musküler Distrofi Nedenleri ve Tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git