Akciğer Hastalıkları

Çocuklarda Zatürre Belirtileri ve Tedavisi (Pnömoni Nedir?)

Pnömoni bakteri, virüs, veya mantarlar ile oluşan bir akciğer iltihabıdır.

Pnömoni (zatürre) hastalığı nedir?

Pnömoni bakteri, virüs, veya mantarlar ile oluşan bir akciğer iltihabıdır. Çocuklar pnömoniyi havaya öksürük ile karışmış mikroorganizmaları yutarak alırlar. Ayrıca bakteri veya virüsler burun veya boğazlarında var ise yine pnömoni (zatürre) olabilirler. İki çeşit pnömoni vardır. İlki bir veya her iki akciğerin loblarını tutar. Diğeri ise önce akciğere giden hava yollarını tutar, sonra akciğere yayılır. Bebek ve çocuklar özellikle hayatı tehdit edebilecek pnömonilere yatkındırlar. Çocuklarda zatürre genellikle başka hastalıkların komplikasyonu olarak ortaya çıkar.

Çocuklarda zatürre (pnömoni) belirtileri

Çocuklarda meydana gelen zatürre hastalığının ilk bulguları ve belirtileri yorgunluk ve burun tıkanıklığı gibi soğuk algınlığı bulgularına benzer. Sonra çocukta aniden dişlerinin çarptığı titremeler, yüksek ateş ve öksürük gelişir. Zatürre hastalığına yakalanan 10 yaş üzerindeki bir çocuk sarı-yeşil, bazen de kanlı balgam çıkarabilir. Ayrıca çocukta solunum güçlüğü, sık soluk alıp verme, göğsün bir ya da iki tarafında yan ağrısı veya tırnak ve dudaklarda morarma gibi belirtiler zatürre belirtileri olabilir. Bunun dışında baş ağrısı, ishal, kusma ve karın ağrısı da bulunabilir.

Ağır pnömoni vakalarında, akciğer etrafında sıvı toplanması oluşur ve solunumu güçleştiren plevral efüzyon, akciğer etrafında cerahat toplanması durumu gibi bir sorun ve şiddetli ağrı yapan ampiyem gibi ciddi komplikasyonlar ortaya çıkabilmektedir. Zatürre zamanında tedavi edilmez ise oluşan komplikasyonlar nedeni ile çocuk solunum yetersizliği sonucu ölebilir.

Çocuklarda zatürre (pnömoni) teşhisi

Muayene sırasında doktor çocukta pnömoni olduğundan şüphelenir ise, ciğerlerini steteskopla dinleyecek, akciğer grafısi, kan tetkiki isteyecek ve tetkik için çocuğun balgamından örnek alacaktır.

Çocuklarda zatürre (pnömoni) tedavisi

Çocuğun pnömonisi bakteri veya mantarlara bağlı ise doktor antibiyotik tedavisi verir. Antibiyotikler virüsler üzerinde etkin değildir ve çocuğun bağışıklık sistemi (vucudun enfeksiyonlara karşı doğal koruma sistemi) viral pnömoniyi zamanla yener. Zatürre tedavisinde büyük olasılıkla çocuğun hastaneye yatması gerekmez. Çocuğun zatürre tedavisi sırasında yatak istirahati, bol sıvı ve ateş düşünceye kadar okul veya yuvaya gitmemesi gerekir. Çocuğun ateşini düşürmek ve ağrısını azaltmak için doktorun verdiği ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar verilir. Zatürre tedavisi ile çocuk iki hafta içinde iyileşir.

Çocuk hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Çocuklarda boğaz ağrısı neden olur
  2. Çocuklarda göğüs ağrısı neden olur
  3. Çocuklarda larenjit nedenleri ve tedavisi
  4. Çocuklarda öksürük neden olur
  5. Çocuklarda baş ağrısı neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git