Çocuk Gelişimi

Çocuklarda Yemek Seçme Nasıl Önlenir?

Seçici yemek yiyen çocukların oranı 4 aylık iken % 19, 24 aylık çocuklarda % 50 oranındadır. Çocuklarda yemek seçme çocuğun gelişiminde engel oluşturmaz. Yeni bir besini çocuklara kabul ettirebilmek için 8-15 defa denemek gereklidir.

Yemek seçen çocuğa yaklaşım nasıl olmalı?

Seçici yemek yiyen çocukların oranı 4 aylık iken % 19, 24 aylık çocuklarda % 50 oranındadır. Çocuklarda yemek seçme çocuğun gelişiminde engel oluşturmaz. Yeni bir besini çocuklara kabul ettirebilmek için 8-15 defa denemek gereklidir.
Çocuklarda yemek seçme genetik nedenlerden (tat duyusunda genetik farklılık) gibi nedenlerden, çevresel ve kültürel nedenlerden olabilir. Yeni doğandan itibaren tatlının acı ya da ekşiye göre daha güvenli olduğu hissi oluşur.

Çocuklar tarafından en az sebzeler sevilir. Patates kızartması ve pizzalar daha fazla sevilen yiyeceklerdir. Çocuklar inatçı ve yemek seçer ise annelerin işleri daha zordur. Çocuklarda yemek seçme dönemi 18-24 ay arası başlar. Bu yaşlarda çocuklar yemekleri istemez.

Daha önce sevdikleri yemeği bir süre sonra sevmeyebilirler. Bu yaşlarda çocuklar kendi seçimlerini yapmak isterler. Bu nedenle çocukları bu yaşlarda seçme hakkı verilmelidir. Örneğin bezelye, havuç, fasulye gibi sağlıklı seçenekler ile çocukları şaşırtarak seçme hakkı sunmak işe yarayabilir.

Çocuklarda yemek seçme nasıl önlenir?

Tamamlayıcı beslenme döneminde çocuk farklı besinler ile karşılaşmalıdır. Erken çocukluk döneminde bebeğin kazandığı beslenme alışkanlığı ileri ki yaşlarda da devam eder. Çocukları tekrar tekrar sevmedikleri besinler ile karşılaştırmak faydalı olabilir. Evde yemek seçmeyen büyüklerin olması bu konuda yardımcıdır. Bu yaşlarda çocuklar durumu isterler ise değiştirebileceklerini fark ederler ve ellerine fırsat geçtiği zaman bu durumu kullanırlar.

Çocuklar, tabaklarını iterek ve hayır diye bağırarak tepki beklerler. Bu durumda kontrollü olup tepkisiz kalmaya çalışılmalıdır. 3-6 yaş arası çocuklar istemediği bir yemeğe yemesi için zorlanır ise ters tepki yaratabilir. Çocuğun beslenme alışkanlıkları daha çok annenin elindedir.

Annenin baskıcı olması çocuğu daha çok yemekten soğutabilir. Bu nedenle anne baskıcı olmak yerine evdeki beslenme tarzını sağlıklı beslenme şeklinde düzenlemelidir. Ayrıca daha bebeklik yaşlarda çocuğa abur cubur tarzı besinleri alıştırmamak dengeli beslemek ve mümkün olduğunca çocuğa annenin beslemesi önemlidir. Evde bakıcı ya da anneannenin, babaannenin büyüttüğü çocuklarda bu sorun daha fazla görülmektedir.

Çocuk yemek yemediği zaman ne yapmak gerekir?

Çocuklarda yemek seçme nedenleri

Çocuklarda yemek seçme nedenleri

Çocuklar enerji alımını kendileri kontrol edebilmektedirler. Zorlama şeklinde çocuğu beslemeye çalışmak bu kontrolü bozabilir. Örneğin, çocuk öğle yemeğini yemez ise duygusuz şekilde tamam zorlama akşam acıkınca yersin demek doğru bir davranış olur. Bu davranıştan sonra, yemek arasında çocuğa atıştırmalık bir şeyler vermemek gereklidir.

Çocukların beslenmesinde kendi yaşlarında olan arkadaşlarının beslenmesi de önemlidir. Çocuklar diğer çocukların ne yediğine dikkat eder. Bu nedenle Sürekli abur cubur yiyen bir arkadaşının olmamasına dikkat etmek önemlidir. Her gün patates kızartması, pizza ve benzeri besinler ile karnını doyuran bir arkadaşının olması çocukları olumsuz etkiler.

Çocuğun sağlıklı beslenen bir çocukla arkadaşlık etmesini sağlayın. Yapılan araştırmalar sonucu 3-7 yaş arası çocukların, kendilerinden daha büyük çocukların yediklerine özendikleri ortaya çıkmıştır. Eğer çocuğun arkadaşları da yemek seçiyor ise çocuğun yanına arkadaşlık etmesi için lise çağlarında yemek seçmeyen ve iyi örnek olacak bir bakıcı, kuzeni veya benzeri bir arkadaş bulmak faydalı olur.

Fakat çocuğun, bunun bilinçli yapıldığını anlamaması önemlidir ve bunu fark eder ise durum tersine dönebilir. Çocuklar dünyaya tatlı yiyeceklere duyarlı bir damak tadı ile gelirler. Çocuklar büyüdükçe daha fazla dışarı (alışveriş merkezleri, arkadaş partileri ve benzeri) yerlere çıkmaya ve çok fazla abur cubur yemeye başlarlar.

Bu gibi bir durumda dışarıdan gelen çocuk yemek yemeyi istemeyebilir. Bu durumda çocuğa bazen, bu tür yemeklerin özel veya eğlence yemekleri olduğunu söyleyerek evdeki yemeklerin besin için olduğunu anlatmak gibi yöntemleri denemek faydalı olabilir. Çocuk bu yemeklerin yasak olmadığını ve bu yemeklerin özel yemekler olduğunu bilmelidir.

Evdeki diğer bireyler ile annenin tutumu aynı olmalıdır. Baba kızar, abla yemesen de olur, annede çocuğun sevdiği yiyeceği hemen getirir ise çocuk kolay olanı ve işine geleni tercih eder. Çocukla birlikte alışverişe gidildiğinde onun sepete istediği sebzeleri koymasına izin vermek faydalı olabilir. Sebze yemeklerini ya da salataları çizgi film kahramanlarını benzeterek, çocuğa sunmak işe yarayabilir. Çocuklarda yemek seçme problemini önlemek için bütün bunlara ve benzer durumlara dikkat etmek büyük ölçüde fayda sağlar.

Sağlıklı beslenme ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Beyin gelişiminde beslenmenin etkisi nedir
  2. Beyne zararlı yiyecekler ve içecekler
  3. Beyne faydalı olan besinler
  4. Kalp hastası çocuklar nasıl beslenmeli

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git