Çocuk Gelişimi

Çocuklarda Yatak Islatma Neden Olur?

Yatak ıslatma uyku sırasında görülen istemsiz işemelerdir. Bu soruna daha çok erkek çocuklarında ve spinal kanal anomalisi gibi çocuğun mesane kontrolünün kalktığı fiziksel sorunlar sergilemeyen çocuklarda rastlanır.

Çocuklarda yatak ıslatma (altını ıslatma) nedir?

Yatak ıslatma uyku sırasında görülen istemsiz işemelerdir. Bu soruna daha çok erkek çocuklarında ve spinal kanal anomalisi gibi çocuğun mesane kontrolünün kalktığı fiziksel sorunlar sergilemeyen çocuklarda rastlanır. Çocukların çoğunda mesane kontrolü 5 yaşlarında kazanılır. Her çocuğun kas ve sinir olgunlaşması farklı hızda olabileceğinden yatak ıslatma yakınmasına oldukça sık rastlanır. 5 yaşındaki çocukların % 5-l O’unun yatak ıslattığı araştırmalar sonucu tespit edilmiştir. Ancak yaş büyüdükçe bu oranlar azalmaktadır.

Çocuklar neden yatağını ıslatır?

Yatak ıslatma, genelde çocuğun mesane dolgunluğunu uyku sırasında hissetmemesi nedeni ile meydana gelir. Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ya da diyabetis mellitus tip 1 gibi nedenler de yatak ıslatmaya yo açabilir. Mesane kapasitesinin küçük olması da diğer altını ıslatma  nedenleri arasındadır. İdrar mesanede gece boyunca birikir ve eğer kapasite yeterli değil ise yatak ıslatma görülür. Duygusal stresler  gibi nedenler de yatak ıslatma sorununa neden olabilir. Sorun daha çok ailesel olabileceği gibi, bazen çocuğun yedikleri ile de ilgilidir. Örneğin, kafein, çikolata, gazozlu içecekler ve meyve suları gibi içecekler çocukların altını ıslatmasına neden olabilir.

Çocuklarda yatak ıslatma nedeni nasıl teşhis edilir?

Yatağını ıslatan çocukta nedenin tanısı için önce bir fiziksel muayene yapılır ve sorun hakkında çocuğa çeşitli sorular sorulur.  Diyabet ya da idrar yolu enfeksiyonunu araştırmak için idrar örneği laboratuvar analizine gönderilebilir. Eğer incelemelerde başka bir sorun ile karşılaşılır ise karın röntgeni ya da mesane ve böbrek ultrasonu gibi incelemeler de gerekebilir.

Çocuklarda yatak ıslatma tedavi edilir mi?

Yatağını ıslatan çocuğun tedavisinde öncelikle altta yatan sorun tedavi edilmeli ve mesane kontrolünün kazanılması için bazı yöntemler çocuğa öğretilmelidir. Mesane kapasitesi küçük olan çocuklara mesaneyi gevşeten ve kapasitesini artıran ilaçlar önerilebilir. Özel durumlarda doktor burundan uygulanan ve vücudun gece boyu su tutmasına yardımcı olup kuru kalkmasına yarayan bir ilaç yazabilir. Bu tedavi yöntemi yatak ıslatmayı kökünden tedavi etmese de kamp ya da yatılı gece gezmesi gibi durumlarda çocuğun utanmasını engelleyebilir.

Altını ıslatan çocuğun tedavisinde genelde yatak ıslatmayı önleme konusunda bir uyku alarmı önerilir. Bu sistem ıslaklığa duyarlı bir alıcı yardımı ie işeyen çocuğu yaydığı alarm sesi ile uyandırmakta ve çocuğun tuvalete gitmesini sağlamaktadır. Alarm çocuğun işeme hissine duyarlı hale gelmesini ve uyanmasını kolaylaştırmaktadır. Alarm, ilaç ve diyet düzenlemesi ile birlikte kullanıldığında sıvı alımının kısıtlanması ya da çocuğun gece boyunca uyandırılması gibi yöntemlerin kullanılması gerekmez. Çocuğun tedavi programına uyması için heveslendirilmesi gereklidir. Genelde yatak ıslatma sorunun çözülmesi için 2-3 ay gibi bir süreye gereksinim vardır.

Yatak ıslatma sorunu için alarm sistemi nedir?

Bu sistem çocuğun tuvalete gitme zamanı geldiğini anlamasına yardımcı olmaktadır. Çocuğun çamaşırına ıslaklığa duyarlı bir alet yerleştirilir. Pijamasının üst kısmına da bir uyandırıcı alarm takılır. Çocuk alarmı duyduğunda kalkıp tuvalete gitmelidir. 2-3 ay içinde çocuk kendi başına, alarma gerek kalmadan gece boyunca tuvalete gitmeyi öğrenir.

Çocuğun yatağını (altını) ıslatması önlenebilir mi?

Yatak ıslatma genelde yaşın büyümesi ile birlikte azalan ve sık rastlanan bir sorundur. Evde çocuğun mesane kontrolü kazanmasına yardımcı olacak bazı teknikler denenebilir. Bu yöntemler, ilaç tedavisi ve alarm yöntemi ile birlikte daha etkili olur. 

1 – Çocuğu yatak ıslatma nedeni ile azarlamak, cezalandırmak ya da suçlamak gibi yöntemler durumu daha çok kötüleştirmekten başka bir işe yaramaz. Aile bireylerinin bu konuda destekleyici ve cesaretlendirici olması önemlidir. 

2 – Yatak ıslatma sorununu artırabilecek gazozlu içecekler, çikolata ve kafeinden çocuğun uzak durması gerklidir. 

3 – Akşam yemeği sırasında peynir gibi maddeleri içeren pizza ve benzeri yiyeceklerden çocuk uzak tutulmalıdır. Çocukların %10’unda mesanede bu maddelere duyarlılık bulunabilir.

4 – Çocuğun yatmadan önce tuvalete gitmeye alıştırılması önemlidir. 

5 – Yatağın üzerine koruyucu plastik şilte yerleştirilmesi sayesinde yatağın ıslanması önlenebilir.

6 – Çocuk bezi yerine kalın pijama ve çamaşırları tercih edin. Çocuk bezi büyük çocukların özgüvenlerine zarar vermekte ve onları utandırmaktadır.

7 – Çocuğun yatağının yanında değiştirebileceği kuru çamaşır, pijama ve kuru çarşaflar bulundurulmalıdır. 

8 – Kuru kalktığı gecelerde çocuk övülüp cesaretlendirilmelidir. 

9 – Eğer ailede başka bireylerde de ıslatma görülmüş ise bu bireylerin deneyimlerini paylaşmalarına izin verilmelidir. 

Çocuk gelişimi ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Çocuklarda tuvalet eğitimi nasıl verilir
  2. Çocuk yetiştirme ve eğitimi nasıl olmalı
  3. Çocuğun kendi yatağına yatması nasıl alıştırılır
  4. Çocuklar neden altını ıslatır
  5. Çocuklarda kardeş kıskançlığı neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git