Cilt - Deri Hastalıkları ve Tedavileri

Çocuklarda Vitiligo Hastalığı Neden Olur?

Vitiligo, deride beyaz alanlar ya da küçük beyaz noktaların bulunduğu bir deri bozukluğudur. Bu duruma, deriye normal rengini veren pigmentin kaybı yol açar.

Vitiligo hastalığı nedir?

Vitiligo, deride beyaz alanlar ya da küçük beyaz noktaların bulunduğu bir deri bozukluğudur. Bu duruma, deriye normal rengini veren pigmentin kaybı yol açar. Tam olarak anlaşılamayan nedenler ile melanosit adı verilen ve melanin pigmentini üreten hücreler normal işlev yapmaz ve tahrip olur ya da deriye normal rengini veremez hale gelir. Ailede vitiligo öyküsü olduğunda, çocuk da vitiligo için risk daha yüksektir.

Vitiligo alanları çocuğun yaşamı boyunca büyür ve vücuduna yayılabilir; derinin normal rengine dönmesi nadirdir. Vitiligo vakalarının yaklaşık yarısı çocukluk çağında ve 20 yaşın altındaki ergenlerde, özellikle 9-12 yaşları arasındaki çocuklarda ortaya çıkar.

Çocuklarda vitiligo hastalığı nedenleri

Çocuklarda vitiligo hastalığı nedenleri

Çocuklarda vitiligo hastalığı belirtileri

Vitiligo bulunan çocuklarda vücutta, bazen simetrik (vücudun iki tarafında aynı yerlerde) ya da asimetrik dağılım gösteren süt beyazı alanlar vardır. Bu alanlar yayılabilir, sınırları düzensiz geniş bölgeleri kapsayabilir. Bazen tutulan alanlardaki saçlar da beyazlaşır.

En sık vitiligo görülen alanlar, ağız, burun ve gözlerin çevresi, eller ve parmakların sırtı, el bilekleri, dirsekler, dizler, koltukaltları, kasıklar, genital bölgeler, bacaklar ve meme başlarıdır. Vitiligo ayrıca kesik ya da yanık geçiren bölgelerde de görülebilir. Koyu renk derili çocuklarda vitiligo lezyonları daha fazla fark edilebilir olmakla birlikte, vitiligo açık tenli çocuklarda da, yazın derileri yandığında görülebilir. Ağır vakalarda vücudun tümündeki pigmentasyon kaybolabilir.

Çocuklarda vitiligo teşhisi ve tedavisi

Doktor fizik muayene sırasında derinin görünümüne bakarak vitiligo tanısı koyabilir.

Çocuk açık tenli ise güneş yanığından korunma amacıyla açık ortamlara çıkarken derinin açık renk bölgelerini giysileri ile örtmesi gerekir.  Güneşe maruz kalan bölgelerinin, kış aylarında bile koruyucu kremler ile kapatılması önemlidir. Vitiligo çocuğunuzun görünümünden utanmasına neden oluyor ise açık renkteki bölgeleri makyaj ile ya da yapay güneş yanığı losyonları ile kapatmak mümkündür.

Vitiligo için bir dizi daha saldırgan tedavi bulunmakla birlikte, bunlar çocuklar için genellikle tavsiye edilmemektedir. Doktor tedavi amacıyla kortikosteroidli bir krem tavsiye edebilir, ancak bu tedaviyi hem sizin hem de doktorun yakından izlemesi gerekir. Doktor ayrıca, tiroid hastalıkları gibi vitiligoya neden olduğu bilinen durumları araştırma amaçlı çocukta kan tahlillerinin yapılmasını da ister.

Cilt hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Çocuklarda sedef hastalığı neden olur
  2. Çocuklarda atopik dermatit nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  3. Çocuklarda cilt beni nedenleri ve tedavisi
  4. Çocuklarda ve bebeklerde seboreik dermatit neden olur
  5. Eritema multiforme nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  6. Çocuklarda uyuz hastalığı nedenleri ve tedavisi
  7. Vücutta kabarcıklar neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git