Bulaşıcı Hastalıklar ve Tedavileri

Çocuklarda Uyuz Hastalığı Neden Olur?

Uyuz, deri altına yerleşen ve yumurtlayan bir akarın (“mite”) yol açtığı çok kaşıntılı bir deri hastalığıdır.

Uyuz nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Uyuz, deri altına yerleşen ve yumurtlayan bir akarın (“mite”) yol açtığı çok kaşıntılı bir deri hastalığıdır. Çocuk uyuzu, enfekte bir kişi ile doğrudan temas ya da enfekte kişinin kullandığı elbise, yatak ya da havluyu kullanarak kapabilir. Çocuklar genellikle yuva ya da okullarda enfeksiyon kaparlar. Bir kez uyuz kaptıktan sonra, bütün aileye bulaştırabilirler. Derileri daha duyarlı olduğundan, ergenler ve erişkinlerde görülen uyuz tablosuna göre küçük çocuklarda ve bebeklerde uyuz hastalığı daha ağır seyretmektedir.

Çocuklarda uyuz hastalığı belirtileri

Uyuz olan çocuğun deri altına parazit giren alanları kaşıdığı görülür. Uyuz durumunda kaşınma geceleri daha şiddetlidir ve çocuğu uyutmaz ve çocuk gündüz saatlerinde yorgun, huysuz bir hale gelir. Uyuz paraziti vücutta, parmak araları, el bilekleri, koltuk altları, bel, kalçalar ve cinsel organlar gibi nemli ve sıcak alanları sevmekle birlikte, vücutta herhangi bir yeri de tutabilir.

Küçük, kırmızı renkte çıkıntılara ve fark edilebilen bir döküntüye neden olur. Akarların deri altında izlediği yola uyan, kırmızı çizgiler gözle görülebilir. Döküntü kaşıntılıdır ve kaşıdıkça yaralar ve kabuklanma olabilir. Aşırı kaşınma sonucunda, impetigo gibi bakteriyel enfeksiyonlar da gelişebilir. Bakteriyel enfeksiyonlar, bazen içinden cerahat çıkan kabuklu yaralara dönüşür.

Çocuklarda uyuz hastalığı teşhisi

Uyuz çok bulaşıcı olduğu ve hemen tanı koyup tedavi edilmeyi gerektirdiğinden, uyuz işaretlerini ilk fark ettiğinizde hemen doktora başvurulmalısınız. Doktor tam bir fizik muayene ile uyuz tanısını koyabileceği gibi, enfekte deriden kazıntı alıp mikroskop altında da inceleyebilir.

Çocuklarda uyuz hastalığı tedavisi

Uyuz tedavisi için doktor akarları öldüren bir losyon ya da krem verir. Bu ilacı sürmeden önce çocuk yıkanmalıdır. Doktor ilacı saçlı deriye sürüp sürülmemesi gerektiği hakkında aileye bilgi verecektir. Doktorun verdiği ilaçlar daima boyundan aşağısına ince bir tabaka halinde sürülmelidir. Küçük bebeklerde ilaç fazla güçlü olabileceğinden tedavi farklı olabilir. Kaşıntıyı giderme amacı ile doktor kortikosteroidli kremler ya da antihistaminikler verebilir. Çocukta bakteriyel bir enfeksiyon da gelişmiş ise antibiyotikli merhemler ya da haplara da gerek duyulur.

Uyuz akarları elbiselerde ya da yatak örtülerinde bir haftaya kadar yaşayabileceği için çocuğun elbiseleri, yatak çarşafları, havluları sıcak sabunlu su ile yıkanmalı ve kurutma makinesinde kurutularak akarlar öldürülmelidir. Yıkanmayan giysiler de kuru temizlemeye verilmelidir.

Çocuğun uyuz tedavisinden sonra cildindeki kuruluğu ve kaşınmayı gidermek için çocuğun derisine nemlendirici bir losyon  veya krem sürülebilir. Losyon ya da krem ile tedavi uygulandıktan bir gün sonra çocuğu yuvaya veya okuluna gönderebilirsiniz. İki-dört hafta içinde uyuza ilişkin bütün işaretler kaybolmuştur. Yeni alanlarda döküntü ortaya çıkar ise ilacı yeniden kullanmanız gerekebilir. Uyuz hastalığının tekrarlamasını önlemek için bütün aile üyelerinin tedavi edilmesi de gerekebilir.

Deri hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. İsilik nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  2. Çocuklarda atopik dermatit nedenleri ve tedavisi
  3. Vücutta kabarcıklar neden olur
  4. İmpetigo nedenleri ve tedavisi
  5. Su çiçeği hastalığı nedenleri ve tedavisi
  6. Kızamıkçık nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git