Çocuk Hastalıkları ve Tedavileri

Çocuklarda Uyku Bozuklukları Nedenleri ve Tedavisi

Uyku bozukluğu anormal bir uyku paterni veya uykunun bölünmesidir. Çocuğun uykusunu gece kabusu, gece korkusu, uyurgezerlik, uykuda konuşma, uyku apnesi, uykusuzluk ve aşırı uykusuzluk gibi bir çok neden bozabilir.

Çocuklarda uyku bozuklukları neden olur?

Uyku bozukluğu anormal bir uyku paterni veya uykunun bölünmesidir. Çocuğun uykusunu gece kabusu, gece korkusu, uyurgezerlik, uykuda konuşma, uyku apnesi, uykusuzluk ve aşırı uykusuzluk gibi bir çok neden bozabilir. Bazı çocuklar çok uyur. Sabah geç uyanırlar veya gündüz tekrar uyurlar. Bazen aşırı uyuma uykusuzluğa bağlı olabilir. Çocuk gece yeterli uyumamıştır ve gündüz sık sık uyuklar. Aşırı uyuma uyku apnesine de bağlı olabilir. Çocuğunuzun gündüz aşırı uyumasını önlemek için düzenli bir uyku takvimi olduğundan emin olunmalıdır. Bazı durumlarda aşırı uyuma depresyon belirtisi olabilir, çocuğunuz aşırı uyuyor gibi görünüyorsa doktora danışmanız gerekir.

Çocuklarda kabus görme neden olur?

Kabuslar çocuğu uykusundan tamamen uyandıran korkutucu rüyalardır. Kabuslar gecenin ilerleyen saatlerinde, en derin rüyada ortaya çıkar. Çocuk uyandığında korkmuştur, hızlı solur veya ağlar. Her yaştaki çocuk kabus görebilirse de, en yaygın olarak 6 yaşın altındaki çocuklar kabus görür. Çocuk kabus görür ise onu size anlatması için cesaretlendirin, onu hiç bir şeyin zarar veremeyeceğine inandırın ve yeniden sakinleştiğinde tekrar uyumasını sağlamaya çalışın. Çocuğun kabus görmekten korkmaması için bir gece lambasını açık bırakmak faydalı olabilir.

Çocuklarda gece korkusu neden olur?

Gece korkusu gece kabusundan farklıdır ve daha seyrek görülür. Çocuğun ağır uykudan daha hafif bir uykuya veya yan uyanıklığa geçtiği sırada görülür, genellikle çocuk uykuya daldıktan bir saat veya daha sonra olur. Gece korkusu en sık 2-5 yaş arası çocuklarda yaygındır. Gece korkusu olduğunda çocuk yatağında oturur, şaşkın ve korkuludur ve yan uyuduğu halde yüksek sesli bir çığlık atar. Tekme atmaya, bağırmaya, etrafa vurmaya ve korkunun terleme,-titreme ve derin nefes alma gibi fizik belirtilerini gösterir.

Çocuk size bakıp tanımayabilir, odadan kaçmaya çalışabilir ve ona sarılmak isterseniz sizi itebilir, çocuklarda gece korkusu bir kaç dakikadan 45 dakikaya kadar sürebilir. Çocuk yüksek olasılıkla yeniden derin bir uykuya dalar ve olanları hatırlamaz. Çocukta gece korkusu var ise sakin olmaya ve onu uyandırmamaya gayret etmek gerekir. Yataktan kalkmak isterse onu yumuşakça tutup, bu arada çocuk sakinleşerek tekrar uykuya dalar. Gece korkusu olan bir çocuğunuz var ise bakıcınıza da gece korkusu sırasında ne yapması gerektiğini öğretmeniz gerekir ve çocuğunuzun çok sık gece korkuları var ise doktorunuz ile konuşmanız önemlidir.

Çocuklarda uyurgezerlik neden olur

Uyurgezer bir çocuk yatakta oturabilir, yataktan kalkabilir ve yürüyebilir. Hatta bazıları giyinip oyuncakları ile oynayabilir.. Uyurgezerlik bazı ailelerde görülebilir, çocuk çok derin bir uykudan uyanırken olur. Çocuk tamamen uyuyordur, uyandırılması çok güçtür, dalgın bir ifadesi vardır fakat yolu üzerindeki eşyaları görebilir.

Çocuk yatağa dönebilir ve ne olduğunu hatırlamayabilir. Konuşulduğunda cevap vermeyebilir veya bir iki kelimelik cevaplar verebilir. Çocuğunuz uyurgezer ise düşmemesi için çocuğun yolu üzerindeki eşyaları kaldırmanız gerekir. Uyurken gezen çocuğa uyandırılmak yerine yatağına dönmesine yardımcı olmalısınız. Çocuğunuz olasılıkla yeniden uykuya dalar. Çocuğun yaralanmasını önlemek için kapısına bir bariyer koymanız yarar sağlayabilir.

Çocuklarda uykuda konuşma neden olur?

Bazı çocuklar uykusunda konuşur. Sadece sesler çıkarabilir, basit kelimeler söyleyebilir veya anlamlı cümleler ile konuşabilir. Çocuğun uykusunda konuşması gece korkusu sırasında veya yalnız başına olabilir. Bazı durumlarda stres ve hastalık sırasında artabilir. Çocuğunuz uykusunda konuşuyor ise onu uyandırmamanız gerekir. Uykuda konuşmanın çocuğa bir zararı yoktur ve ertesi sabah muhtemelen hatırlamaz.

Çocuklarda uyku apnesi neden olur?

Uyku apnesi, uyku sırsında solunumun 20 saniye veya daha uzun süre kesilmesidir. Bir çok olguda büyük bademcikler veya burnun arkasında adenoid denilen küçük doku kitleleri uyku apnesine neden olur, uku apnesi aşırı kilo ve obezite nedeni ile üst solunum yollarının daralması sonucu da olabilir. Çocuk şiddetle horlayabilir, solunumu hızlanabilir, gündüz aşırı uyuyabilir, sinirli olabilir, iştahı azalabilir, yatağını ıslatabilir ve sabahları baş ağrısı olabilir.

Prematüre bebekler beyinlerinin solunumu kontrol eden bölgesi yeterince gelişmediği için sıklıkla uyku apnesi geçirebilirler. Çocuk geliştikçe uyku apnesi ortadan kalkar. Bir çocuk beyninin, apne nedeni ile solunumu düzenleyemediği nadirdir. Çocuğunuzun uyku apnesi dönemleri oluyorsa doktora götürmeniz gerekir.  Uyku apnesi tedavisi nedene yönelik yapılır. Çocuğunuzun büyük bademcikler veya adenoidler nedeni ile ameliyat edilmesi, solunum işlevini değerlendirmek için monitorize edilmesi veya solunumunun ventilatör ile desteklenmesi gerekebilir.

Çocuklarda uyku bozukluğu için ne yapılabilir?

Çocuklarda gece korkusu neden olur

Çocuklarda gece korkusu neden olur

Uykusuzluğu olan çocuklar sıklıkla uykuya dalmada veya tüm gece boyunca uyumada zorluk çekerler. En sık neden stres veya korkudur. Diğer olası nedenler uyku apnesi, odasında aşırı ışık veya gürültü, gündüz çok fazla uyumak, uyku saatinden önce aşırı sıvı alma nedeni ile idrar yapma ihtiyacının artması, uyku alışkanlığında veya yerinde değişiklik yapılması veya hastalıktır.

Çocuğunuzun uykuya dalmasını ve tüm gece boyunca uyumasını kolaylaştırmak için sabit bir uyku takvimi ve uyku düzeni geliştirin. Çocuğun gündüz aşırı uyumadığına emin olun. Çocuğunuz endişeli ve korkulu görünüyor ise onu rahatlatmaya çalışın. Uyku zamanında masal okuyun. Çocuğu sakinleştirin ve gece boyunca onun yakınında olacağınızı anlatın. Bir gece ışığını açık bırakın veya radyo veya çocuk kasedini alçak sesle çalmaya devam edin, çocuğun günlük etkinliklerini etkileyecek şiddetli uykusuzluğu var ise çocuğun doktoru ile görüşmeyi ihmal etmeyin.

Kabusları olan çocuk nasıl rahatlar?

6 yaşından küçük çocuklar sık sık geceleri korkuyla ağlayarak uyanmalarına yol açan kabuslar görürler. Eğer çocuğunuz kabus görür ise onu rahatlatın ve ona güven verin. Tekrar uyumaya hazır olana kadar çocuğunuzun yanında kalın.

Benzer sağlık yazıları

  1. Çocuklarda uyku apnesi nedenleri ve tedavisi
  2. Çocuklarda anksiyete bozukluğu neden olur
  3. Polisomnografi (uyku testi) nasıl yapılır
  4. Çocuklarda migren nedenleri ve tedavisi
  5. Erken ve düzenli uyumanın faydaları
  6. Çocuklarda yatak ıslatma neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git