Bağırsak Hastalıkları

Çocuklarda Ülseratif Kolit Nedenleri ve Belirtileri

Ülseratif kolit hiçbir uyarıcı semptom olmadan alevlenme gösterir ve sık ve acilen büyük tuvalet yapma, karın ağrıları ve dışkılamadan önce ağrıya yol açar. Dışkılarda bazen cerahat, mukus ve kan olur. Çocukta ishal de bulunabilir.

Ülseratif kolit hastalığı nedir?

Ülseratif kolit, kalın bağırsakları örten tabakada ortaya çıkan uzun süreli (kronik) bir enflamasyondur. Ülseratif kolit genellikle dokuz yaşından büyük çocuklarda görülür ve semptomlar ömür boyu dönemler halinde belirip kaybolur. Enflamasyon genellikle rektumda başlar ve kalın bağırsağın tümüne yayılabilir. Hastalık ilerledikçe, kolonu örten dokulardaki hücreler ölmeye ve dökülmeye başlar; bu şekilde ülserler (açık yaralar) oluşur. Ülseratif kolite neyin yol açtığını kesin olarak bilmemektedirler; göründüğü kadarıyla ayni ailede birden çok ülseratif kolit vakası ortaya çıkmakta ve en sık olarak ABD ve kuzey Avrupa’daki erişkin beyazlarda görülmektedir.

Çocuklarda ülseratif kolit belirtileri

Ülseratif kolit hiçbir uyarıcı semptom olmadan alevlenme gösterir ve sık ve acilen büyük tuvalet yapma, karın ağrıları ve dışkılamadan önce ağrıya yol açar. Dışkılarda bazen cerahat, mukus ve kan olur. Çocukta ishal de bulunabilir.

Ülseratif kolit sadece rektumu tuttuğunda, hastalığın tek işareti rektal kanama olabilir. Kalın bağırsağın daha büyük bir bölümü tutulduğunda, çocukta bol miktarda kanlı ishal, şiddetli karın ağrısı, kilo kaybı, ateş ve genel bir hastalık hali olur. Alevlenmeler arasında, semptom ortaya çıkmadan aylar geçebilirse de, bazı çocuklarda sürekli olarak belirtiler bulunabilmektedir. Tedavi edilmediğinde ülseratif kolit anemi, toksik megakolon adı verilen (kalın bağırsakta büyüme ve şişme) yaşamı tehdit edici bir durum, deride döküntü, artrit, kilo alamama ve büyümede yavaşlama yapabilir. On yıl ve üzerinde bir süre boyunca kalın bağırsağın tümünü tutan ülseratif kolit, çocuğun ileri ki yaşamında kolon kanseri riskini artırır.

Çocuklarda ülseratif kolit teşhisi

Çocuk doktoru çocukta ülseratif kolit bulunduğundan şüphelenir ise bir gastroenterologa (mide ve bağırsak hastalıklarında uzmanlaşmış bir doktora) sevk eder. Gastroenterolog, çocuğun makatından soktuğu bir endoskop ile rektum ve kolonu inceler. Ayrıca tanıyı doğrulama amacıyla bir biyopsi de yapabilir. Kolonların baryumla röntgeninin çekilmesi başka bir alternatiftir; ancak endoskopik incelemeden daha az doğru sonuç verir. Teşhiste semptomlara yol açabilecek başka nedenlerin dışlanması için çocuğun dışkısından bir örnek alınıp analiz ettirebilir. Ayrıca ülseratif kolit teşhisi için doktor kolonda enflamasyonu ve artrit gibi komplikasyonları gösteren kan testleri de isteyebilir.

Çocuklarda ülseratif kolit tedavisi

Ülseratif kolit tedavisi

Ülseratif kolit tedavisi

Ülseratif kolitli bir çocukta ilaçlar alevlenmelerin şiddetini ve sıklığını azaltma konusunda yararlı olmaktadır. Hafıf-orta şiddette hastalık bulunanlarda çoğunlukla, aspirin ailesinden antienflamatuar ilaçlar olan salisilatlar kullanılmaktadır. Doktorunuzun verebileceği öteki ilaçlar arasında, sülfa grubu ilaçlar ve kortikosteroidler vardır.

İlaç tedavisi fayda etmez ya da toksik megakolon gibi komplikasyonlar ortaya çıkarsa, çocuğa cerrahi girişim yapılıp kalın bağırsağın tümüyle çıkartılması gerekebilir. Bu durumda cerrah kama yapay bir çıkış deliği yaparak ileostomi çıkışını oluşturur. Daha sonra çocuk dışkısını bu deliğe bağlanan bir torbanın içine yapar. Ülseratif kolit tedavisinde ileostomi geçici ya da kalıcı olabilir. Yalnızca geçici bir ileostomi ise, cerrah daha sonraki ikinci bir ameliyatta çocuğun ileumunu doğrudan rektum ile birleştirebilir.

Bağırsak hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Crohn hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  2. İshal nedenleri ve tedavisi
  3. Spastik kolon sendromu nedenleri ve tedavisi
  4. Bağırsak kanaması nedenleri ve tedavisi
  5. Proktit nedenleri ve tedavisi
  6. Kolit nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git